'Ook startende ondernemers in leegkomende boerderijen' §3 nen be- deuwste of met ICHOOL KORT Meer geld voor de VVV Scharendijke 'Ontpoldering goede landbouw gronden voor ons uit den boze' Kinderkopjes om snelheid Stolpweg af te remmen lieoriecursus Ook voor luxe gordijn ophangsystemen naar Zonnemaire? Jazeker!! Automobilist rijdt door na aanrijding Aanrijding Reactie Duivelandse raadsleden op ontwerp nieuw bestemmingsplan Buitengebied: Bestuurs vergadering Stichting Renesse Inbraken in auto's C villi ZLM-voorzitter H. C. van der Maas: 3 5 8 SURVEILLANCE MILIEU ONTWERP-NOTA NIEUWE BANEN Diefstal kielrollen Nieuwe levens middelenzaak Nieuwe Haven •SCHE NIEUWSBODE .0 liter GTi. De sterke en onderstreept door d (elke Nisskn is voor- s, waaronder 3 jaar of e en 6 jaar carrosserie- n Sunny, logisch ver- Vanette, Urvan en Cabstar. april a.s. begint de ing 19.30 uur ich nu opgeven. Inlichtingen: 01114-1478 b.g.g. 01114-3144 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 5 APRIL 1991 147e JAARGANG NR 24926 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - De auto van T. H. uit Rhoon werd over de ge hele linkerzijkant beschadigd door een manoeuvre van een automobilist die doorreed na het veroorzaken van de schade. De aanrijding vond donderdag om ongeveer 19.00 uur plaats op de Weg naar de Val tussen Zierikzee en de Zeelandbrug. De onbekende automobilist reed daar met een personenau to in de richting Goes. Hij zou teveel op de linkerhelft van de rijbaan hebben gereden en raakte daarbij de auto van een tegenligger, T. N. uit Rhoon. Hoewel daarbij behoorlijke schade ontstond reed de auto mobilist door en bleek zo onbe kend. SIRJANSLAND - Donderdag vond op de kruising Brede- weg/Grevelingenstraat te Sir- jansland een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 10.45 uur toen B. E. uit Zierikzee met zijn auto over de Bredeweg reed en vandaaruit de Grevelingenstraat wilde in rijden. Hij zou daarbij een auto bestuurd door J. V. uit Duive- land die over de Grevelingen straat reed niet tijdig hebben opgemerkt. Er ontstond een aanrijding waarbij beide voer tuigen blikschade opliepen. NIEUWERKERK - Hoewel het provinciaal bestuur van Zeeland dat in het streekplan afwijst, wil het gemeentebestuur van Duiveland toch proberen de mogelijkheid te creëren dat startende ondernemers zich vestigen in leegkomende boerderijen en agrari sche bedrijfsgebouwen. ,,De provincie wijst die mo gelijkheid star af en geeft ook geen alternatieven, terwijl nu al tientallen agrarische bedrijven leeg staan en dat is geen beleid", aldus C. J. Hillebrand (PvdA). Ook de andere gemeenteraads leden lieten vol overtuiging weten dat men in elk geval wil proberen om in het nieuwe be stemmingsplan Buitengebied de mogelijkheid op te nemen dat leegkomende agrarische bedrijven gebruikt mogen wor den door startende onderne mers. Als het bedrijf na enkele jaren goed draait en de nieuwe ondernemer financieel wat meer ruimte krijgt, zou hij met zijn bedrijf kunnen overstap pen naar het (duurdere) indus trieterrein. Een en ander kwam aan de or de tijdens een informele bij eenkomst in het gemeentehuis te Nieuwerkerk waar drs G. F. van Hogendorp en ir L. H. Janssen van het Adviesbureau RBOI het ontwerp van een nieuw bestemmingsplan voor het buitengebied van Duive land presenteerden. Een nieuw plan dat nodig is omdat het huidige bestemmingsplan bui tengebied verouderd is en om dat de inzichten van de lande lijke overheid ten aanzien van de inrichting van het landelijk gebied in de afgelopen jaren sterk zijn veranderd. Behalve de agrarische ontwikkelingen, die vroeger de belangrijkste rol speelden, wordt tegenwoor dig ook rekening gehouden met de belangen van natuur, landschap, recreatie en milieu. Die grote hoeveelheid belan gen houdt in dat bij het bepa len van wat in het buitenge bied wel en niet mag een ge compliceerde afweging moet worden gemaakt. Naarmate men in een gedeelte van het (buiten)gebied woont waar meer van deze belangen een rol spelen, zullen diverse deskun digen hun mening moeten la ten horen voor men als ge meentebestuur toestemming kan geven voor plannen van de bewoners van het gebied. Toch bleek uit de toelichting van Van Hogendorp en Janssen dat men er in het ontwerp be leidsplan naar heeft gestreefd om de toekomst van de agrari sche sector veilig te stellen. Daarbij rekening houdend met nieuwe ontwikkelingen zoals uitbreiding of zelfs volledige omschakeling van een bedrijf doordat men wil overschakelen op de verbouw van nieuwe ge wassen. Elk agrarisch bedrijf krijgt via het nieuwe bestemmingsplan een aantal vaste mogelijkhe den voor uitbreiding. Het is af hankelijk van het gebied waar men woont of men nog meer mag. In het buitengebied waar de landschappelijke waarden groot zijn en dat dicht bij een woonkern of recreatiegebied ligt zijn die mogelijkheden kleiner. Mot name het volledig overschakelen van een agra risch bedrijf (bijvoorbeeld op glastuinbouw of veeteelt) of het vestigen van een nieuw be drijf is dan niet toegestaan. Duidelijk werd gesteld dat vol gens het ontwerp-plan in het hele buitengebied van de ge meente niet-agrarische ont wikkelingen ontoelaatbaar zijn. Dat houdt onder meer ook in dat leegkomende boerderij en, waarvan wel de grond is verkocht, niet door derden in gebruik mogen worden geno men als woonhuis. Ook daartegen kwamen de Duivelandse raadsleden in opstand. Maar Janssen maakte duidelijk dat ze geen enkele kans hebben dat het provin ciaal bestuur dat goedkeurt. „Daar wordt direct een dikke streep door gezet". De opmerkingen van de raads leden hadden wel tot gevolg dat men bij de verdere proce dure, die het ontwerp-plan moet omzetten in een definitief bestemmingsplan, zal probe ren om de mogelijkheid te creë ren dat startende ondernemers zich mogen vestigen in lege boerderijen. Sanering schulden SCHARENDIJKE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Middenschouwen zijn bereid op de VVV in Scharendijke uit de financiële problemen te helpen. De jaarlijkse subsidie wordt met 4000 gul den verhoogd tot 15.600 gulden én éénmalig geeft de gemeente er ruim 9300 gulden bij om de schulden van de vereniging te saneren. De gemeenteraad wordt woens dag 18 april gevraagd om hier mee in te stemmen. De VVV is enige tijd geleden met de ge meente rond de tafel gaan zit ten. Sinds 1987 zijn er 35% meer overnachtingen door toe risten geweest. „Ongetwijfeld zal de VVV hierdoor meer be zoekers ontvangen", reageert het college van burgemeester en wethouders. RENESSE - Het gebruik van de gebouwen van de Stichting Renesse aan de Rampweg 12 en de inrichting van De Soeten Haert, een recreatieterrein aangepast voor gehandicap ten. Dat zijn de belangrijkste pun ten op de agenda van de bestuursvergadering van de Stichting Renesse. Het alge meen bestuur van de stichting komt bijeen op maandag 8 april in het gebouw van de Stichting Renesse aan de Jan van Renesseweg 25. Aanvang 16.00 uur. De vergadering is openbaar en kan dus door iede re belangstellende worden bij gewoond. RENESSE/SCHARENDIJKE - Het dievengilde sloeg op nieuw toe met twee inbraken in auto's in Renesse en Scha rendijke. Donderdag om ongeveer 11.00 uur werd in Scharendijke de auto van G. Z. uit het Duitse Brummen opengebroken. Uit het voertuig werd een hoge- drukreiniger van het merk Karcher ontvreemd. Ongeveer een uur later om 12.00 uur werd in Renesse de auto van me vrouw S. M. uit het Duitse Gei- lenkirchen opengebroken. Uit dit voertuig werd een equalizer ontvreemd. De gemeente ging er tot op he den altijd vanuit, dat de VVV 315 uur per jaar geopend moest zijn. In de praktijk bleek dat veel langer. De VVV komt van daag de dag aan 515 uur (470 uur openstelling en 35 uur ad ministratieve handelingen). De gemeente vindt het rechtvaar dig om hierin financieel bij te dragen en wel in structurele zin. Maar daarmee is de WV nog niet uit de problemen. De ver eniging hikt nog aan tegen een schuld van 13.600 gulden. Bijna de helft hiervan is ontstaan door onverwachte personeels kosten (loonbelasting en pre mies). Het restant is veroor zaakt door overschrijding van de jaarlijkse begrotingen. Het bestuur van de VVV ziet geen mogelijkheid dit bedrag zelf te De enige mogelijkheid, die ze tot haar beschikking heeft, is verhoging van de contributie. Maar dan vreest de vereniging, dat de leden weglopen. De con tributie is in 1990 al een keer verhoogd. Tijdens de gemeenteraadsver gadering, die om 19.30 uur be gint, spreken de raadsleden ook over een bijdrage aan de herinrichting van het voorma lige kamp Westerbork. Dit kamp werd tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers gebruikt. De werkgroep, die hiermee bezig is, heeft alle ge meenten in Nederland een bij drage van tien cent per inwo ner gevraagd. In het geval van de gemeente Middenschouwen gaat het om een afgerond bedrag van 250 gulden. Burgemeester en wet houders vragen de gemeente raad hiermee in te stemmen. Het geld kan uit de pot éénma lige subsidies gehaald worden. UTRECHT - De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs viert dit jaar van 25 mei tot 22 juli haar 75-jarig bestaan met een overzichtstentoonstelling in het Utrechtse Centraal Mu seum onder het motto „75 jaar bij de tijd Daarbij is gekozen voor architectuur en publici teit van de Jaarbeurs. mSÊÊÊÊÊÊÈÊÊÊËWH De ZMF wil van de inlagen moerassen en van de daarachter gelegen landbouwgronden inlagen ma ken. Voorde ZLM onaanvaardbaar. (Archieffoto). GOES - Goede landbouwgronden mogen niet aan de zee prijsgegeven worden of in moerassen veranderd. Dat was de stelling die ZLM-voorzitter H. C. van der Maas onlangs verdedigde tijdens de vergadering van het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Van der Maas reageerde daarmee op de plannen van de Zeeuwse Milieu Federatie zoals die gelanceerd zijn in Plan Tureluur. In dit plan wordt onder meer ontpoldering en 'moerassering' voorgesteld van een aantal goede landbouwpolders. Een dergelijk voorstel is volgens Van der Maas uit den boze. Ook in het kader van het Na tuurbeleidsplan ziet de ZLM- voorzitter Ijedreigingen op de land- en tuinbouw afkomen. Hij sprak onder meer zijn grote ongerustheid uit over de intro ductie van het begrip 'bloem- dijk'. In het verlengde van de ecologische richtlijn zal in de nabijheid van deze dijken geen nieuw-vestiging in de intensie ve veehouderij plaatsvinden. Mestopslag Ook worden beperkingen op gelegd aan mestopslag in de open lucht. De definitieve rege ling moet nog verschijnen. Aangezien Zeeland een klein schalig polderlandschap kent staat volgens Van der Maas vast dat uitvoering van dit be leid in deze provincie verstrek kende gevolgen zal hebben. Van der Maas herinnerde ver der aan het rapport Tussen Groen en Groei van de provin cie Noord-Brabant waaruit blijkt dat niet minder dan 5200 bedrijfsgenoten gedwongen worden te stoppen in verband met de verzuring van het mi lieu. „We zullen met vereende krachten in het offensief moe ten gaan om deze plannen van tafel te krijgen", aldus de ZLM- voorzitter. Het meerjarenplan Gewasbe scherming werd door Van der Maas omschreven als een zwaard van Damocles boven het hoofd van de land- en tuin bouw. De politieke besluitvor ming over dit plan zal waar schijnlijk voor de zomervakan tie plaatsvinden. Eén van de weinig bekende onderdelen van dit plan is het verplicht volgen van cursussen door boe ren en tuinders. Het gaat om vijf- tot achtdaagse cursussen op drie niveaus met een herha ling om de twee a drie jaar. Landbouwpolitiek Met betrekking tot de Neder landse landbouwpolitiek stel de Van der Maas dat er nog steeds sprake is van prijsschie ten op de landbouw. In de on langs gepubliceerde 'subsidie bijbel' van het ministerie van financiën komt volgens de ZLM-voorzitter de landbouw naar voren als een sector waar veel te halen is. „Het lijkt wel een attractie op de kermis", al dus Van der Maas. Zeer teleurgesteld toonde Van der Maas zich over de houding van minister Bukman in het overleg over de EG-prijsvoor- stellen voor 1991. Bukman heeft zich samen met zijn En gelse collega achter de prijs verlagingen getseld. De tien andere lidstaten zijn tegen de voorstellen. „Deze minister laat nu zijn ware gezicht zien", aldus Van der Maas. „Moet Ne derland nu weer koploper wor den in steun voor prijsverla gingen ten koste van de boer", zo vroeg Van der Maas zich af. Halve sigaar De toezegging van subsidie voor zoetwaterprojecten in Zuid-West Nederland noemde het hoofdbestuur een halve si gaar uit eigen doos. De zoetwa tervoorziening wordt volgens het hoofdbestuur nu toch reeds uit de zogenaamde A2-gelden betaald. „Nu komt de helft uit dit fonds en de andere helft uit de herstructureringspot". Niet temin toonde het hoofdbestuur zich verheugd dat het zoet wa ter voor Tholen en St. Philips- land nu definitief veilig is ge steld. De wetenschap van ontwerpen bestaat in het voorkomen van de moeilijkheden der uitvoering. Vauvenargues HET WEER Vannacht opklaringen en een enke le mistbank. Overdag af en toe zon, maar in de middag van het westen uit toenemende bewolking, in de avond gevolgd door af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Wind uit zuidelijke richting. In de Zierikzeese binnenstad zijn regelmatig te voet surveillerende politieagendan actief. Duiveland wil nog geen intensieve samenwerking met andere gemeenten op milieugebied. De gemeente Westerschouwen komt met een ontwerp nota ouderenbeleid. De nieuwe tennisbanen van de L7C Zierikzee zijn ge reed. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Voorstel Duivelandse WD-fractie: NIEUWERKERK - De Duivelandse WD-fractie stelt voor om de snelheid, waarmee wordt gereden op de. Stolpweg .te Nieuwerkerk, terug te brengen door kinderkopjes aan te brengen in de geasfalteer de rijbaan. G. van den Ouden-Zwart (VVD) bracht dit idee naar voren tij dens de openbare vergadering van de adviescommissie alge mene zaken donderdagavond in het gemeentehuis. Aanlei ding hiervan was een vraag van burgemeester A. Bergs- hoeff. Hij wilde weten of in de diverse politieke fracties nog nieuwe ideeën naar voren wa ren gekomen die een oplossing zouden kunnen bieden voor de verkeersproblemen op de Stolpweg. Het dagelijks bestuur van de gemeente wil met name wat doen aan het kruispunt Stolp- weg/Loensweg/Weststraat. ,Wij vinden dat het college een plan moet presenteren waarin verschillende variaties zitten. Tot nu toe heeft men naar de bevolking toe een plan gepre senteerd. Dat was te summier. We moeten uit verschillende mogelijkheden kunnen kiezen waarin het standpunt van de bewoners is terug te vinden". Het standpunt van een aantal bewoners van de Loensweg werd tijdens de vergadering gepresenteerd in de vorm van een tekening waarop een oplos sing was aangegeven via een aantal wegversmallingen met bloembakken. CDA-commissielid A. R. I. van den Hoek zag de oplossing meer in een stoplicht voor voet gangers die het kruispunt wil len oversteken. Dit in combina tie met een aantal drempels in de Stolpweg. „De plannen die BURGH-HAAMSTEDE - G. R. uit Rotterdam deed aangifte van diefstal van de kielrollen van zijn boottrailer. De diefstal vond donderdag om ongeveer 15.30 uur plaats in een caravan/botenstalling in de polders rondom Haamstede. De waarde van de kielrollen is niet bekend. al eerder door een groep bewo ners naar voren zijn gebracht zijn niet te realiseren". Ook SGP/RPF-commissielid K. Hendrikse bracht naar vo ren dat zijn fractie verkeers lichten als een mogelijkheid ziet. „Die zouden op de Stolp weg dan vaak op rood moeten staan". Nadat burgemeester Bergs- hoeff alle reacties had gehoord, beloofde hij dat ze samen met alle plannen die al eerder aan de orde waren op een rijtje zul len worden gezet. „Daarna zul len we de bewoners van de wijk er nog eens bij betrekken". ZIERIKZEE - Met ingang van vrijdag 3 mei heeft de Nieuwe Haven in Zierikzee er een nieu we winkel bij. Vanaf die da tum immers is er in de vroege re winkel van Vrijland - zoals veel Zierikzeeënaren het win kelpand op nummer 7 kennen - een levensmiddelenzaak on dergebracht die de naam De Parlevinker draagt. Deze nieuwe winkel, die tot half september tot 21.00 uur ge opend zal zijn is een initiatief van onderneemster Ria Geluk, die in zo'n levensmiddelenzaak (met aanverwante artikelen) langs de waterkant een gat in de markt ziet. Behalve elemen taire levensmiddelen kan men er ook terecht voor onder meer lectuur, kleine drogisterij artikelen en belegde broodjes. Ook is er in de winkel, die evenals de andere zaken aan de Nieuwe Haven dankzij een ge meentelijke vergunning tot 21.00 uur geopend mag zijn, een kleine wasserette. Ofschoon de winkel in eerste instantie ge opend wordt met het oog op de watersporters is het ook voor Zierikzeeënaren een .goede ge legenheid om 's avonds nog even iets te halen. Advertentie TAXA TIE? Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN, TELEFOON 01119-2015

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1