Amsterdamse Nacht JIKKEMIEN MÈ Enquête onder ouderen is inmiddels begonnen Couperus' Eline Vere te zien in Concertzaal Gebroeders Karamazov Kranslegging bij verzets- monument roman tiek op Kapels orgel Vlieger seizoen weer van start Bestuur CBTB onthutst over plan Tureluur Recreatie activiteiten tegen criminaliteit De Concertzaal te Zierikzee m """""hciiasleh 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE In een bewerking door Richard Crane en een vertaling van Ton Vorstenbosch en Guus Vleugel, brachten Huib Broos, Kees Coolen, Jules Hamel en Cor van Rijn, onlangs in een matig bezette Concertzaal in Zierik zee, Dostojewksi's meest be kende stuk: De gebroeders Ka ramazov. Het verhaal van de vier broers en de vader. Kara mazov die nooit het ene idee tegenover het andere, maar de ene menselijke realiteit tegen over de andere stelt, werd ge bracht als zouden het drama's en conflicten van deze tijd zijn. Ellenlange dialogen en saai lij kende monologen wisselen el kaar af op precies het juiste moment, Zou dat niet gebeu ren, was het stuk saai geweest, en dat was nu juist niet het ge val. De dikke pil, dat het boek is, las ik in een verbeelding van vele personages; die hier door vier acteurs op de plan ken werden gezet en dat was buitengewoon knap. De simpe le wisseling van het aantrek ken van een jas, maakte van zoon de vader, en een intona- tieverschil van vader rechter, en van broer een geestelijke. Er was bij het publiek niets te bemerken van onduidelijk heid, en dat getuigt dat men erin was geslaagd. In een decor van Karin Lambert, dat abso luut niet functioneel, maar een goede weergave van de stijl waarin het stuk gespeeld werd was zetten de vier nauwgezet en met soms een tikkeltje iro nie een toneelspel van klasse weg. Het lichtplan was een voudig maar doeltreffend, meer was niet echt noodzake lijk, en mijns inziens hoorfdat ook niet bij een drama. Een drama, ondersteund met een in de verte klinkende mooie mu- ziekomlijsting, die in de hele theatrale werking waarvan het stuk uitging, een goede keuze is geweest. Wellicht een stuk om nog eens te bekijken, maar in Zierikzee zal dat niet meer gaan helaas. Ad van Oorschot RENESSE - In het kader van het project adopteer een monu ment leggen leerlingen van ba sisschool 't Staepel'of uit Re- nesse zaterdag 4 mei een krans bij het verzetsmonument aan de Oude Moolweg in Renesse. Namens de gemeentebesturen van Brouwershaven, Wester- schouwen en Zierikzee wordt eveneens een krans gelegd. Le den van muziekvereniging Luc- tor et Emergo brengen koraal- muziek ten gehore. Om 20.00 uur worden twee minuten stil te in acht genomen. Daarna zal na het gezamenlijk zingen van het eerste couplet van het Wil helmus een stille rondgang langs de graven plaatsvinden. Voorafgaand aan de kransleg- ging wordt in het dorpshuis van Renesse een herdenkings dienst gehouden. Deze dienst begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Op zaterdag 6 april wordt in het Zierikzeese jongerencentrum Brogum een zogeheten Amsterdamse Nacht gehouden. Een evenement met optredens van de popgroep Tess en de vrouwen band Hurricane Annie. Van de popgroep Tess verschenen twee singles en twee langspeelplaten op de markt. De laatste kwam vorig jaar uit en heet Twice betrayed. De plaat valt op door eigenzinni ge arrangementen en het trompetspel van zangeres/tekstschrijfster Thea Derks. De groep Hur ricane Annie zou vorig jaar al optreden in Brogum, maar dat ging toen niet door vanwege ziekte van een van de bandleden. Hurricane Annie is voornamelijk samengesteld uit vrouwen. Ze komen uit groepen als Blue Murder, Plastic Dolls, the Red Stags, de grasparkieten en de Monaco's. Het re pertoire van de band bestaat voornamelijk uit lichte en vrolijke covers van the B-52's, Talking Heads, Ramones en Iggy Pop. De Amsterdamse Nacht in Brogum begint om ongeveer 22.30 uur. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Grote bereidheid tot medewerking ZIERIKZEE - Het onderzoek van de Gemeenschap pelijke Gezondheidsdienst (GGD) Zeeland en de Landbouwuniversiteit Wageningen onder zo'n drie honderdvijftig ouderen op Schouwen-Duiveland naar hun wensen wat betreft voorlichting, is inmid dels van start gegaan. Nadat vorige week bij deze groep ouderen een brief in de bus rolde worden deze ouderen nu gebeld voor het maken van een afspraak voor een interview, dat vanaf maandag 15 april wordt afgenomen. willekeurig geselecteerde ou deren betreft zijn de eerste be richten volgens GGD-functio- naris Bert Geleijnse hoopge vend. Een gering percentage van de aangeschreven ouderen blijkt telefonisch niet bereik baar te zijn. Een aantal van hen heeft de GGD inmiddels op eigen initiatief laten weten aan het onderzoek mee te willen werken en ook voor de proefin- terviews die d.eze week worden gehouden hebben zich al zes tot zeven bereidwillige „proefko nijnen" gemeld. Diegenen die aan het onderzoek mee willen doen maar die telefonisch niet bereikbaar zijn worden voor het maken van een definitieve afspraak alsnog schriftelijk benaderd. Vrijdag 5 april NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 13.53 uur Weg van de snelweg Nederland. Vandaag: Overijs sels Waterland. Herh. 14.24 uur Rondom tien: Wat is onvergeeflijk? Praatprogram ma. 15.10 uur Ja, natuurlijk extra, natuurserie. 15.36 uur De vooruitgang, serie over sociale vernieuwing. 16.02 uur Passage, gevarieerd middagmagazine. 17.30 uur Journaal. 17.38 uur Winnie the Pooh, kin derserie. 18.01 uur Disney club, geva rieerd tekenfilmmagazine. 19.00 uur Journaal. 19.21 uur Weg van de snelweg Europa, toeristische serie. 19.54 uur Roseanne, Ameri kaanse comedyserie. 20.17 uur 't Torentje, toekan Sir Geoffrey en lama Francois laten zien wat er aan de hand is in Nederland. 20.27 uur Jessica Fletcher (Murder she wrote), Ameri kaanse serie. 21.17 uur Einstein, quiz. 22.06 uur Rondom tien: concert voor Désirée, Henk Mochel praat met mensen waarvoor ac tie is gevoerd. 22.52 uur De vooruitgang, serie over sociale vernieuwing. Van daag: Anders dan je denkt.... 23.17 uur Bells over Holland, reportage over de kunst van het klokkengieten door de eeu wen heen. 23.47 uur Journaal. NEDERLAND 2 Het idee om na te gaan hoe Schouwen-Duivelandse oude ren op Schouwen-Duiveland de huidige voorlichting ervaren en welke wensen zij op dit ge bied hebben is afkomstig van het Intra- en Extramuraal Zorgoverleg Schouwen- Duiveland. In dit overlegor gaan werken vijftien zorg- en hulpverlenende instanties sa- Aanleiding voor dit onderzoek vormde de gedachte dat de hui dige voorlichting lang niet al tijd de doelgroep (senioren) be reikt. Ook de wens om meer sa menhang in de voorlichting van de afzonderlijke organisa ties en instellingen te verkrij gen heeft hierbij een rol ge speeld. Door te onderzoeken welke eisen zelfstandig wonen de ouderen aan voorlichting stellen kan een betere afstem ming van deze voorlichting op de groep zelfstandig wonende ouderen worden verkregen. Inmiddels is een begin ge- 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur T en T, Amerikaanse serie. 18.03 uur Kijk TV, populair- wetenschappelijk programma. 18.33 uur Dieren in het wild, natuurserie. 18.59 uur De TV Dokter, medi sche tips. 19.00 uur Hi de hi, Britse come dyserie. 19.30 uur Dierenmanieren, pro- gtamma over dieren. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Medisch Centrum West, serie. Afl.: Het ongeluk. 21.31 uur De TV Dokter, medi sche tips van Ferdinand Zwaan. 21.32 uur De leukste thuis, homevideo-filmpjes gepresen teerd door Linda de Mol. 22.07 uur 'Allo 'Allo', Britse co medyserie. 22.37 uur TROS Hollywood boulevard, magazine met in formatie uit de film-, video- en televisiewereld. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorendén NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 18.00 uur Paspoort, magazine voor Turken. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis. 19.10 uur Mooie Marian en haar vrolijke vrienden uit Sherwood (Maid Marian and her merry men), 6-delige serie voor de jeugd. Afl. 4. 19.40 uur Het gezicht van Ne derland, serie over Nederland se gemeenten. Vandaag: Hoo- gezand Sappemeer. 19.54 uur Uitzending van het CDA. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Sport Studio. 20.55 uur Geen C te hoog, pro gramma over de relatie tussen mens en muziek. 21.35 uur Cinema 3, filmmaga- zirie met Cees van Ede. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie met om 23.05 uur Gesprek met de minister president. 23.20 uur De octopus (La pio- vra), 5-delige Italiaanse serie. Afl. 4. ssssiüifs BRT 1 MMi 16.00 uur Samson, Samson en Gert beleven dolle avonturen. 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.53 uur Kwislijn. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 35. 18.05 uur Postbus X, jeugdse rie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De wonderjaren, 52- delige Amerikaanse serie. Afl. 42. 20.30 uur De kaping van de Achille Lauro, tv-film. 22.00 uur Première Film en vi deo, filmnieuws. 22.30 uur Kunst-Zaken. Aansl. Paardenkoersen. 22.35 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 22.55 uur Tijd is geld, program ma over mensen en geld. 23.15 uur Vrijdagnacht: Kam pioenen, Amerikaanse speel film. 00.55 uur Coda, Leonard No- lens leest voor uit De gedroom de figuur, Geboortebewijs en Liefdesverklaringen. Vandaag: Een kwartet van grote woor den. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogen loos, afl. 155. 19.00 uur Programma van de Groene Omroep. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur National Geogra phic, Amerikaanse documen taire. Afl.: De vlucht van de trompetkraanvogel. 20.55 uur Herover de aarde, do cumentaire. Vandaag: Donder en bliksem. 21.35 uur Huizen kijken, reeks over bouwen, verbouwen en wonen. 21.55 uur Tenuto, laureatencon- cert van de Tenuto-wedstrijd 1990. 23.05 uur Sport extra, WK korfbal: België-Portugal, van uit Gent. maakt met het onderzoek dat door de GGD Zeeland en twee studentes van de Landbouw- universiteit wordt uitgevoerd. l)llltS6 'Zo'n driehonderdvijftig zelf standig wonende ouderen tus sen de 55 en 85 jaar hebben in middels een brief ontvangen waarin het doel van het onder zoek wordt uitgelegd en waar in hun medewerking aan deze enquête wordt gevraagd. Deze week zal deze groep oude ren telefonisch worden bena derd door cursisten van het Centrum Vakopleiding voor Administratieve Beroepen in Goes. Deze groep cursisten zal vanaf maandag 15 april de ou deren thuis bezoeken voor het invullen van het vragenformu lier. Dit gebeurt nadat hier voor eerst telefonisch een af spraak is gemaakt. Hoopgevend Wat de medewerking van de Maar ze kon het niet. Felle pijn striemde door haar benen, ze klemde haar witte lip pen op elkaar en sloeg met haar stok tegen de aanslag tot Krijn verschrikt kwam aan lopen. Gaet 't nie goed, Janne, jie slae zö ard. Waerom komt die Simen ier vorbie? vroeg ze, ik docht dat t' un nie meer wer- ke kon. Simen Joosse? herhaalde Krijn een beet je beteuterd. Die zal mee de paeren van Zeeduun om dat voer ooi komme dat ons verkocht ebbe an van Oeve. O! dan moet t' un op een andere keer achterom de boogerd gae. Ik kan dat niet meer zie. Hij moest haar in huis helpen en voelde dat ze vanavond veel zwaarder op hem leunde dan andere dagen. Het duurde lang voor ze weer spreken kon. Noe gae jie van de weeke nog naer de notaris en je laet 't errebeiers-uus in de krante zette. Wat Krijn zat haar met z'n mond open aan te kijken 't errebeiers-uus maer Simen Joosse weunt 't er in. Minachtend haalde ze haar schouders op. Zit nie as een schaep te kieken, juust daer- om zou je 't al doe. Krijn bleef besluiteloos. Het zou hoge woorden kosten met Samel en het huisje was zolang hij wist eigendom geweest van het Olmenhof. Dat kan niet, dat uus oort bie 't of, dat was bie gröote-vader al zó. Janne lachte spottend. Bie joe gröote- vader zou 't zó verre nie gekomme zien dat z'n zeune mee de dochter van den errebeier trouwde. Nu voelde Krijn Wisse zich, misschien voor het eerst sinds zijn huwelijk, beledigd. Hij ging recht staan en deed zijn best om flink te spreken. Samel zal trouwe mee wien of un wil. En 't Olmen-of is van mien. Nadat Leune Schietekatte uitgedragen was, Door DIGNATE ROBBERTZ 123 had niemand meer' op het pad naar de deur gelopen. Het was volgegroeid met wegebla- ren en netels. Langs de dorpel kropen lange slierten onkruid en onder het raam reikten de hoge bossen kamille tot aan de venster bank. Er was door het gemeentebestuur naar alle kanten geïnformeerd of er nog familie was. Maar het leverde geen resultaat op en nu stond het huisje leeg, overwoekerd van planten en blaren, aan de wegkant. Het was verveloos en brokkelig en toen de najaars vlagen er overheen joegen werd het nog on aanzienlijker. Jikkemien had er al eens om heen gelopen en door het zijraam, waar het blind van kapot was, naar binnen gekeken. Leune's boeltje stond nog net zo als vroeger. Onder het raampje de koperen doofpot waar een dikke stoflaag op lag en spinrag gen, die van de bloempot met de verdorde plant tot aan de schouw reikten. Het hofje was al de jaren dat Leune er ge woond had slecht onderhouden en er was geen schuurtje, zelfs geen geitekot bij. Maar je had een dak boven je hoofd. Ze had al eni ge dagen het dorp afgelopen, sinds Krijn Wisse met de boodschap gekomen was, dat hij het huisje wou verkopen, omdat het toch geen dienst meer deed voor zijn arbeider. 't Spreekt van eiges dat julder 't êeste bod ebbe, had hij gezegd. Jikkemien had niet eens gevraagd hoeveel hij er voor hebben wilde en ook geen bod gedaan, daar was toch geen rekken aan. En Simen had stil gezeten of er geen leven meer in zijn lijf was. Pas toen de boer weer al over het dorp liep, nadat hij in het deurgat nog meegedeeld had, dat ze voor achthon- derd gulden het boeltje konden overnemen, kwam er weer beweging in zijn star gezicht. Jikkemien had niet veel woorden gehad en toen ze eindelijk zeide dat ze dan zou gaan proberen een ander huurhuis te krijgen, was Simen gaan schreeuwen. Eerst zomaar zachtjes als een klein kind. (wordt vervolgd) KAPELLE - De vaste organist van de Nederlandse Hervorm de Kerk in Kapelle, Henk G. van Putten, verzorgt zaterdag 13 april een concert op het Batz-Witte-orgel in de kerk. Het concert begint om 20.00 uur. Het programma bestaat geheel uit werken uit de Duitse ro mantiek. Geopend wordt met de bekende variaties over Jesu meine freude van Chr. H. Rinck. Van Robert Schumann klinkt de Canon in B-mineur. Vervolgens vertolkt Van Put ten de gehele Sonate no. 8 in e- moll van Joseph Rheinberger. Een zeer belangrijk componist was Max Reger. Van hem wor den naast énkele koraal voorspelen ook het scherzo d- moll en het Preludium d-moll uit Opus 65 ten gehore ge bracht. Na het fraaie koraal- voorspel Wer nun den lieben Gott lasst walten van O. Dienel wordt het concert besloten met de virtuose Preludium en Fuga over Bach van Franz Liszt. Op Koninginnedag, 30 april, be speelt Geert Bieling het Kapel- se orgel met een feestelijk pro gramma, afgewisseld met veel samenzang uit de Valerius Gedenck-Clanck. Ook dat con cert begint om 20.00 uur. KATSE VEER - Zaterdag 13 april openen de Zeeuwse Vlie ger Vrienden bij het strandje van Katse Veer het vliegersei zoen. Evenals vorig jaar wordt er gevliegerd onder het motto: 'Vliegeren is de lucht versie ren'. Bij gunstige weersomstandig heden gaan er om 13.00 uur tientallen vliegers de lucht in waaronder de razendsnelle stuntvliegers. Iedereen is wel kom bij het vliegerspektakel en men hoeft ook geen lid van de vereniging te zijn om mee te kunnen vliegeren. Volgens het bestuur van de Vereniging neemt het aantal leden van de Zeeuwse Vlieger Vrienden nog steeds toe. Op dit moment telt de vereniging al ruim 250 le den. Het volgende vliegerge- beuren wordt eveneens gehou den op het strandje bij Katse Veer en staat gepland voor zon dag 28 april. Vanaf 11.00 uur gaan de vliegers dan de lucht in. ZIERIKZEE - Recentelijk heeft de Zeeuwse Milieufede ratie het plan Tureluur gelan ceerd, een natuurontwikke lingsplan met verregaande ge volgen voor de agrarische sec tor. Het wel zeer ingrijpende plan beoogt onder meer ont- poldering van een zevental Zeeuwse polders, grenzend aan de Oosterschelde. Dit alles om een moerasachtig gebied te creëren wat kan fungeren als natuurgebied. Om dit alles te realiseren wor den er grootse plannen gelan ceerd om bouw- en grasland aan te kopen. Onthutst Het dagelijks bestuur van de CBTB West Nederland heeft onthutst gereageerd op deze wel zeer ingrijpende plannen. Met name de ontpolde- ringsplannen acht het bestuur volstrekt onaanvaardbaar ge zien de negatieve gevolgen voor de boeren in de betreffende polders. Het eeuwige gevecht van de Zeeuwse bevolking te gen het water krijgt hierdoor, volgens de CBTB, wel een zeer wrange smaak. Onaanvaardbaar Goede landbouwgronden zul len hiermee verloren gaan, het geen onaanvaardbaar is voor de boeren en grote spanningen oproept voor de betrokkenen. De CBTB roept de provinciale en landelijke bestuurders met klem op de belangen van de agrarische gezinnen centraal te stellen en het plan op reali teitswaarde te toetsen. RENESSE/BURGH- HAAMSTEDE - Reeds een aan tal jaren worden recreatieacti viteiten gebruikt bij de be strijding van de criminaliteit. Deze zomer worden activitei ten opgezet in Burgh-Haam- stede, Renesse en op het strand. De gemeenteraad van Wester- schouwen krijgt naar alle waarschijnlijkheid in de april- vergadering een voorstel tot subsidiëring van dit project voorgeschoteld. Voor het pro ject is inmiddels een uitge werkt plan opgesteld. ZIERIKZEE - De benepen wereld van de Haagse bourgeoisie en de tragische persoon van Eline Vere, die zich aan deze beperkte wereld wil onttrekken. Deze elementen maken van de film Eline Vere een boeiend maar ook aangrijpend verhaal. Eline Vere is van vrijdag 5 tot en met zondag 7 april te zien in de Concertzaal (Zierikzee). Deze drie filmvoorstellin gen beginnen om 20.00 uur. Eline Vere beschikt over alle elementen voor een gelukkig leven. Ze is jong, mooi, rijk én intelligent. Toch verloopt haar leven tragisch. In de kleine be sloten wereld van de welgestel de Haagse burgerij worden die mogelijkheden voor geluk ove rigens wel beperkt. Strenge co des van vormelijkheid, fatsoen en onbesproken gedrag beper ken de individuele bewegings vrijheid. Men komt bij elkaar op de thee en men houdt zogeheten soi- réés waarbij de heren whist spelen en de dames elkaar de laatste nieuwtjes influisteren. De jeugd amuseert de ouderen met pianomuziek en tableau- vivants tussen de schuifdeu ren. De echte wereld wordt door dikke deuren en dubbele ramen geweerd. Dat voor Eline Vere onbekende, echte leven oefent op het over- beschermde meisje een grote aantrekkingskracht uit. Ener zijds koestert ze zich in de vei lige beschutting van deze aan regels gebonden bourgeois om geving, anderzijds wil ze zich verliezen in de luchtspiegelin gen die ze over die andere we reld heeft. En daardoor tekent ze haar ei gen lot omdat haar leven niet binnen de conventies van de burgerij uit die tijd past. Haar hang naar het volmaakte geluk is daarbij zo groot dat het on mogelijk is om dit te realiseren en bovendien is haar wil te zwak om dat volmaakte geluk ook maar te benaderen. Heen en weer geslingerd tussen de werkelijkheid en haar illusies grijpt ze voortdurend naast het geluk dat ogenschijnlijk voor het grijpen ligt. Het loopt dan ook niet goed af met Couperus' Eline Vere. AMSTERDAM - Het Museum plein in Amsterdam vormt op 5 mei het decor voor een groot bevrijdingfestival dat duurt van 13.00 uur tot middernacht. Middelpunt van het feest vormt het podium waarop een hedendaagse „bewerking" te zien zal zijn van Picasso's Gu ernica. Advertentie IJIIIIIIIIIIIII1IIIIIIITTTTTTI11111111 IJ vertoont vrijdag 5 april I 20.00 uur J zaterdag 6 april 20.00 uur I zondag 7 april 20.00 'OlMJf lersgi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4