'Mijn terug liefde tot de voor politiek gaat middelbare school' Diamanten echtpaar Streekarchief nog steeds geplaagd door ruimtegebrek Mosselkwekerszoon C. J. van Liere verruilt Bruinisse voor Putte Aantal bezoekers groeit nog steeds Diefstal tafelzaag machine Doorgereden na aanrijding DONDERDAG 4 APRIL 1991 NR 24925 3 BRUINISSE - „Ik wil iets betekenen voor de gemeenschap. Ik wil mensen hel pen waar ik kan". Een uitspraak opgetekend uit de mond van C. J. van Liere, nu nog wethouder en loco-burgemeester van Bruinisse maar met ingang van 1 mei burgemeester van Putte. Toen hij 18 jaar oud was zat hij al op de publieke tribune om de discussies binnen de gemeenteraad van Bruinisse aan te horen. Hij werd 43 jaar geleden geboren in Bruinisse en het zag er in eerste instantie naar uit dat hij in de voetsporen van zijn vader, mosselvisser van beroep, zou tre den. In plaats daarvan koos hij voor een loopbaan in de politiek. Van Liere is naar eigen zeggen altijd al bestuurlijk actief ge weest. „Op de middelbare school zat ik in de schoolvere niging en in 1965 was ik betrok ken bij de opening van de Gre- velingendam. Dat betekende toen de ontsluiting van Schou- wen-Duiveland", aldus Van Liere. Breed Op verzoek somt de Bruse wet houder een aantal wapenfeiten uit het verleden op. Hij was bij voorbeeld één van de mensen die erin slaagde om de toen zeer populaire Cuby The Blizzards en Shocking Blue naar Bruinisse te halen in het kader van de viering van het 500-jarig bestaan van het vis sersdorp. „Ja, dat was een feest waar nu nog over gepraat wordt", aldus de wethouder. Hij vervolgt: „Het leuke was dat men een beetje aarzelend tegen dat popspektakel aan keek terwijl later bleek dat dat het meest winstgevend van alle evenementen was". Van Liere is ook actief geweest binnen de voetbalwereld. Hij was een van de drijvende krachten achter een voetbal-jumelage tussen Bruinisse en een Noordfrans dorp. Zijn afkomst als zoon van een mosselkweker heeft Van Liere nooit verloochend. Hij koos weliswaar voor een politieke loopbaan in plaats van een be staan als visserman maar de (mosseljvisserij heeft duidelijk een speciaal plaatsje in het hart van de 43-jarige vrijgezel. „Vroeger heb ik me bijvoor beeld bezig gehouden met de Mosseltocht en nu ben ik zeer nauw betrokken bij Bruniver- sails". Voor wat betreft zijn politieke C. J. van Liere: „Zal wel even wennen zijn". (Foto: Joop uan Houdt). kleur: Van Liere is van meet af aan een aanhanger geweest van de liberale gedachte. Daar naast voelde hij zich geroepen op te komen voor de belangen van zijn dorp en zijn dorpsge noten. Van Liere zag zijn idealen het best verwoorden de plaatselij ke partij Algemeen Belang en het duurde niet lang eer hij in de steunfractie van de liberale partij zat. Na vier jaar werken in de scha duw van de toen zittende raadsleden voor Algemeen Be lang kwam Van Liere in de Bruse gemeenteraad terecht. Samen met W. Vonk verdedig de hij de liberale beginselen. „Toen was het nog maar een twee-mansfractie". Die eerste ZIERIKZEE - Nog steeds kampt het streekarchiva- riaat in Zierikzee met een nijpend ruimtegebrek. En deze situatie wordt met de jaren nijpender. Het toe nemend aantal bezoekers dat zich bij het streekar chivariaat Schouwen-Duiveland meldt is hieraan debet. Dit meldt het jaarverslag over 1990 van het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Dit jaarverslag is één van de agenda punten voor de vergadering van de Streekarchief commissie van dinsdag 9 april. Deze vergadering wordt in het stadhuis van Zierikzee gehouden en be gint om 16.00 uur Het ruimtegebrek waarmee het streekarchivariaat in Zie rikzee worstelt is bepaald niet nieuw. Reeds een paar jaar wordt in het jaarlijkse over zicht melding gemaakt van het gebrek aan ruimte in het Zie rikzeese stadhuis. Dit bemoei lijkt een goede ontvangst van de bezoekers, aldus het jaar verslag. De studieruimte, die tevens fungeert als werkkamer van de streekarchivaris is meer dan eens vol. Tijdelijk Een gunstige bijkomstigheid is dat de nabijgelegen biblio theek kan dienen als extra stu dieruimte. Eind '90 gaven b en w van Zierikzee toestemming om deze bibliotheek in gebruik te nemen als studiezaal. Dit be schikbaar stellen van deze ruimte is weliswaar een tijde lijke oplossing, maar desal niettemin voorziet dit in een behoefte. Dit ruimtegebrek blijkt een ge volg te zijn van het toenemend aantal bezoekers van het streekarchief. Werden vijf jaar geleden nog 815 bezoekers gere gistreerd, afgelopen jaar meld den zich al 903 belangstellen den. Een aantal dat iets onder de bezoekersaantallen van de voorgaande twee jaren ligt. Schriftelijk Niet alleen Schouwen-Duive- landers maken gebruik van het streekarchief voor het verrich ten van historisch onderzoek. Zelfs uit IJsland (1 persoon), Nieuw Zeeland (1 persoon), Duitsland (9), de Verenigde Staten (9) en Canada (2) meld den zich het afgelopen jaar be langstellenden. Daarnaast kwamen bij het streekarchiva riaat ook schriftelijke verzoe ken (168) om informatie bin nen. Alleen al op het gebied van stamboomonderzoek wer den 127 verzoeken ontvangen. Toestand Een ander probleem waarvan in het jaarverslag melding wordt gemaakt is de materiële toestand van de archieven en verzamelingen van de gemeen ten en het Waterschap. De ge volgen van de watersnoodramp van '53 en de slechte berging van de archieven in het verle den zijn nog steeds merkbaar. Volgens het jaarverslag verke ren belangrijke delen van de archieven in slechte tot zeer slechte staat. Meer inzicht en cijfermateriaal in de materiële toestand van de archieven is dan ook gewenst.' Er zal dan ook worden geprobeerd om in '91 meer inzicht te krijgen in de toestand van de archieven en bewaarplaatsen. De toestand van de archiefbe waarplaatsen is redelijk tot goed. De reeds in '89 gesigna leerde problematiek wat be treft het tekort aan reserve capaciteit van enkele archief bewaarplaatsen is onveran derd gebleven. In de gemeente Westerschouwen is inmiddels een schets voor de uitbreiding van de archiefbewaarplaats ge maakt. De tijd dringt, zo blijkt uit het jaarverslag omdat de re serve-capaciteit van de be staande bewaarplaats nog slechts voor korte termijn toe reikend is. De gemeenteraad van Bruinis se heeft inmiddels een bedrag beschikbaar gesteld voor het opstellen van plannen. Moge lijk dat er een afzonderlijk ver trek wordt ingericht voor de ontvangst van de bezoekers. Ook zou dezie ruimte dienst kunnen doen als werkkamer. Wat Zierikzee betreft blijkt er nog niet veel schot te zitten in de plannen om de reserve capaciteit van het archief uit te breiden. De archieven van Dui- veland en Middenschouwen werden dusdanig verplaatst dat er in de archiefbewaar plaats een grotere ruimte ont stond. Een aanzienlijk deel van de be zoekers komt naar het streek archief voor het verrichten van genealogisch onderzoek. Met het oog op deze groep werden ook in '90 kopieën van doop-, trouw- en begraafregisters van de gemeenten op Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland verworven. Deze (ingebonden) kopieën kunnen bestudeerd worden in de studieruimte in Zierikzee, waar alle stam boomonderzoekers worden op gevangen. Afgelopen jaar werd boven dien een begin gemaakt met het opnieuw verfilmen van slecht leesbare microfiches van de burgerlijke stand uit de pe- riode 1811-1842. Ook enkele nog niet verfilmde acten werden op microfiches gezet. Een vrijwil liger heeft het afgelopen jaar bovendien familie-adve'rten- ties uit de Zierikzeesche Nieuwsbode geïndiceerd, ter wijl de heer H. H. Berrevoets van de Genealogische Werk groep Schouwen-Duiveland verder ging met het indiceren van de bevolkingsregisters van Zierikzee uit de periode 1826- 1830. Op verzoek van de Stich ting Kadastrale Atlas Zeeland werden enkele vrijwilligers in geschakeld voor het per com puter bewerken van de eerste kadastrale leggers uit 1832. Daarnaast zorgde een aantal schenkingen voor een uitbrei ding van de verzamelingen ge nealogieën, personen, gemeen ten, waterschap, instellingen en dergelijke. kennismaking met het daad werkelijk meedraaien in de plaatselijke politiek was niet de meest aangename. „Het was een roerige periode", herinnert Van Liere zich. Naast de controverse tussen CDA- wethouder Schot en AB- voorman Vonk speelde destijds het ambitieuze plan voor de bouw van een sporthal in Brui nisse. Na veel heen en weer ge praat waarbij het ene plan het andere in rap tempo opvolgde rolde uiteindelijk de sportzaal waar nu druk aan gebouwd wordt uit de bus. Geen visitekaartje Van Liere: „De besluitvorming rond die sporthal was bepaald geen visitekaartje voor Brui nisse". Hij koppelt daar de op merking aan vast dat de dis cussies in die tijd veel uitge breider, en vaak ook heftiger, waren dan vandaag de dag. „Ik denk dat dat het grootste ver schil is tussen nu en zo'n tien jaar geleden. Er is nu veel min der discussie". Verschil met vroeger is ook dat de publieke tribune in Bruinis se tien jaar geleden steevast goed bevolkt was. Die publieke belangstelling is er nu alleen met vlagen. Volgens Van Liere heeft het feit dat de politiek steeds ingewikkelder wordt daar veel mee te maken. „Kijk, een raadsvergadering hoeft natuurlijk geen avond vullend programma te zijn, maar iets meer spirit, iets meer discussie zou welkom zijn". Hoe scherp er vroeger ook werd gediscussieerd binnen de Bruse raad, de onderlinge-ver- standhouding tussen de raads leden bleef volgens Van Liere altijd goed. „Ik beschouw mijn mede-raadsleden als vrienden en ik hoop dat ze mij ook als vriend zien. Ik denk ook dat er ondanks het feit dat Bruinisse een kleine gemeenschap is veel is bereikt. We hebben veel ge daan aan sociale woningbouw en stads- en dorpsvernieuwing en ik denk dat we daar best trots op mogéh zijn". Subsidies Het meest verguld is Van Liere nog wel met het feit dat men er steeds weer in slaagt over heidssubsidies los te peuteren. Als voorbeeld noemt Van Liere de 'reddingsoperatie' van scheepswerf Van Duivendijk. Deze scheepswerf leek ge doemd te verdwijnen omdat uit milieu-technische overwe gingen bepaalde aanpassingen geëist werden die het bedrijf echter onmogelijk alleen kon betalen. Van Liere: „Ik ben daar toen samen met Van de Velde (toen malig wethouder. Red.) achter aan geweest. Kijk, als zoiets zich voordoet moet je niet blij- 'ven zitten, maar actie onderne men". De inspanningen van beide wethouders resulteerden uiteindelijk in anderhalve ton subsidie van de kant van de provincie om de toekomst van de scheepswerf zeker te stellen. „We zijn er als gemeente steeds op uit op de kosten voor de Bruse gemeenschap zo laag mogelijk te houden. Dat zie je bijvoorbeeld ook bij de rolbrug over de Grevelingensluis. In eerste instantie zou de gemeen te daar de helft van moeten be talen. Daar hebben wij geen genoegen mee genomen. Dat was gewoon te duur. Maar die fietsrolbrug komt er wel, en het kost de gemeente veel minder dan eerst was begroot". Scherm Dat niet iedereen verantwoord omspringt met gemeenschaps geld staat volgens Van Liere als een paal boven water. Als voorbeeld neemt hij het om streden geluidsscherm dat op de dijk bij Bruinisse zou moe ten komen. „Daar hebben wij ons met hand en tand tegen verzet. Niemand wil dat scherm, maar het wordt ge woon van bovenaf opgelegd", aldus Van Liere. „Het is absurd dat daar drie ton gemeenschapsgeld voor uitgetrokken wordt terwijl via de tussenbalans van het kabi net bezuinigd wordt op allerlei zaken", aldus Van Liere. Hij stelt dat het gemeentebestuur in deze met de rug tegen de muur staat. De onderhandelin gen over dat geluidsscherm zijn overigens nog steeds gaan de, maar Van Liere waagt zich niet aan voorspellingen om trent de uitkomst van die on derhandelingen. De toekomst is wat dat betreft echter nog onzeker en hetzelfde geldt voor de toekomst van jeugdsoos De Pul. Nadat er in het verleden de nodige proble men waren in de soos leek het de laatste tijd prima te gaan totdat klachten over geluids overlast roet in het eten gooi den. Een probleem dat Van Lie re noodgedwongen over zal moeten dragen aan zijn opvol ger binnen de gemeenteraad van Bruinisse. Ambitieus Van Liere is, zo zegt hij zelf, een ambitieus man. Toch had hij voordat hij na het afscheid van burgemeester Hekman en kele maanden de honneurs waarnam, geen ambitie om burgemeester te worden. Die paar maanden waren voldoen de om Van Liere de smaak van het burgemeesterschap te pak ken te laten krijgen. Hardnekkige geruchten deden de ronde dat Van Liere burge meester van Bruinisse wilde worden en derhalve ook naar die post gesolliciteerd zou heb ben. „Maar dat heb ik nooit ge daan en ik heb ook niet gesolli citeerd naar de post van burge meester van Westerschouwen", aldus Van Liere. Op de vraag waarom hij wel solliciteerd heeft naar de post van burgemeester van Putte antwoordt Van Liere met de opmerking dat hij Vlaanderen, waar Putte aan grenst, altijd gezien heeft als een soort twee de vaderland. „Putte is natuur lijk heel anders dan Bruinisse. Ik ga Van een waterrijke ge meente naar een gemeente waar 73 procent van de opper vlakte uit bos bestaat. Dat zal best wel even wennen zijn". Vissersbloed Op de vraag wat hij meer zal missen: Bruinisse of de visserij antwoordt Van Liere diploma tiek dat hij ze allebei even erg zal missen. „Ik heb kortgele den voor de keus gestaan. Mij werd gevraagd of ik vice- voorzitter van de Federatie van Landelijke Visserijverenigin gen zou willen worden, een full-time job, maar ik heb toch besloten te kiezen voor een be stuurlijke carrière". De verschillen tussen Bruinis se en Putte zijn groot. Toch is er volgens Van Liere ook een aan tal overeenkomsten. „In Brui nisse hebben we de Visserij da gen en in Putte heb je het car naval en net als in Bruinisse zijn in de gemeenteraad van Putte ook verschillende plaat selijke partijen vertegenwoor digd". De gemeenteraad van Bruinis se. bestaat uit elf personen en hetzelfde geldt voor de ge meenteraad van Putte, Het CDA is daar de grootste partij met drie zetels. PvdA, D66 en VVD hebben elk één zetel en de overige vijf zetels zijn voor de plaatselijke partijen. „Op zich is het wel opmerkelijk dat ik daar benoemd ben als burge meester terwijl hetCDA de grootste partij is". Makkelijker Van Liere ziet zijn toekomst als burgemeester van Putte met vertrouwen tegemoet. „Ze zijn in Brabant wat makkelijker, wat gemoedelijker, die menta liteit spreekt mij wel aan", al dus Van Liere. De gemeente raad van Bruinisse neemt tij dens een buitengewone ge meenteraadsvergadering op woensdag 24 april afscheid van Van Liere. Zijn installatie als burgemeester van Putte staat gepland voor vrijdag 3 mei. RENESSE - Woensdag werd in Renesse een tafelzaagmachine gestolen. De diefstal vond plaats op het terrein van het nieuwe restau rant Schouwenhoek. De gesto len tafelzaagmachine is eigen dom van het bouwbedrijf Prin ce. De waarde van het apparaat is niet bekend. ZIERIKZEE - Ruim zestig jaar geleden ontmoetten éij elkaar met Pinksteren op de kermis te Schuddebeurs, indertijd dé kermis op Schouwen-Duiveland. Deze week konden zij in goede ge zondheid hun 60-jarig huwelijk vieren. De 82-jarige B. N. Berrevoets en de 77-jarige C. L. Berrevoets-Plandsoen uit Zierikzee. De heer Berrevoets is een geboren Zierikzeeënaar, mevrouw Berrevoets werd geboren in Oud-Vossemeer en verhuisde als kind met haar ouders naar Kerkwer- ve. Als gevolg van hun ontmoeting in Schuddebeurs trouwde het echtpaar op een april 1931 in Zie rikzee. Zij bleven daar gedurende hun hele huwelijk wonen. De heer Berrevoets werkte als landar beider en deed grondwerkzaamheden voo een aannemer. Mevrouw Berrevoets werkte vroeger ook mee op het land. Zij verzorgde het huishouden en de vijf kinderen die het echtpaar kreeg. Inmid dels is de familie uitgebreid met veertien kleinkinderen en zeven achterkleinkinderen. Het echt paar Berrevoets woont nog zelfstandig in hun huisje aan het Zierikzeese 's-Heer Lauwendorp. Met een ongetrouwde broer van mevrouw Berrevoets die al ruim 40 jaar deel uitmaakt van het gezin. De grote hobby van meneer Berrevoets is zijn volkstuin aan 't Sas en mevrouw haakt en leest graag. Het diamanten feest werd in familiekring en met vrienden en kennissen gevierd. (Foto: Ma rijke Folkertsma). Verwachting t/m maandag 8 apr. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 11 graden Windkracht zuidwest 5 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 11 graden Windkracht zuidwest 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 11 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 5 apr. Zon op 07.07, onder 20.19 Maan op 02.40, onder 09.45 Laatste Kwartier: 7 apr. (08.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen wordt het weer bepaald door lagedrukge bieden boven de Atlantische Oceaan. In de westelijke bovenstro- ming trekken nu en dan storingen over onze omgeving, waardoor het weer een zeer wisselvallig karakter krijgt. Komende nacht is het bewolkt en regent het af en toe. De tempera tuur daalt tot een graad of 6. Mor gen klaart het in de loop van de dag van het westen uit op, maar een en kele bui blijft mogelijk. Het wordt morgenmiddag ongeveer 11 gra den. Vooral vannacht is er tamelijk veel wind. De zuidwestenwind is aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig of hard. Morgen draait dë wind naar het westen en neemt dan geleidelijk wat af. UTRECHT - De nabestaanden van zelfmoordenaars overwe gen vaker dan anderen zelf een eind aan hun leven te maken. Dat blijkt uit de brochure „Achterblijven na zelfdoding", die de Stichting Korrelatie woensdag heeft gepresenteerd. ZIERIKZEE - J. M. uit de ge meente Duiveland deed bij de politie aangifte van beschadi ging van zijn personenauto door een onbekend gebleven automobilist. De beschadiging werd dinsdag aangericht in Zierikzee. J. M. had zijn auto onbeschadigd ge parkeerd op de parkeerplaats op het Havenplein. Bij terug komst bij zijn voertuig be merkte hij dat er iemand met een andere auto tegenaan was gereden. De dader ging er van door zonder zijn identiteit be kend te maken. Z'ERIKZEESCHEfa NIEUWSBODE lil Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 1800 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur)- 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,oo- per jaar f 169,00; losse nummer^ f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3