I 319 269 189 259 259 239 219 5 stuks QUIST SUPER 'Verdere prijsdaling niet de oplossing voor overschotten landbouw' 939 979 425 139 469 369 109 210 179 598 698 179 179 245 169 179 259 129 189 199 98 deze week... BURGERWEEK! 575 475 475 648 575 695 Kilo Consul Bananen Auto over de kop Aanrijding met gewonden Jongeren beschadigen auto Illegale recreatie Auto's beschadigd bij aanrijding Emmertje Remia Fritessaus Resi Frituurvet Calvé Mayonaise Calvé Fritessaus Speciaal Calvé Ketchup Speciaal Gouda's Glorie Curry Gewurz Heinz Mexicanketchup Knorr Satésaus ^Kilo Frites Uyttewaal Piccalilly VOORDELIG All Wasmiddel All Wasmiddel Vin D' Orbieu Honig Soep Koopmans Pannekoekmix LEKKER VOORDELIG. Croky Chips VLEESWAREN SLAGERIJ Pondspak Supra koffie Roodmerk Koffie Theezakjes Bolletje Beschuit Supra Koffie 300 gram Mars Mini 2 mini's EXTRA Spa reine Zwitsal Bijdehandjes BAKKER VERWIJS Fijn Volkoren KOELING Halfvolle Vanille Yoghurt KAAS Jong Belegen Kaas Pan Pan Kaas SALADES Leverkaas Fijne Boerenham Boeren- Schouderham Wijncervelaat JAMIN 2 rollen Mentos Antwerpse Bonbons Vanille Waaiers Pindarotsjes DIEPVRIES Mora hamburgers Aviko Aardappel- Kroketten Sellery salade Frites •^Vissticks Iglo Spinazie 120 545 169 179 Hamburgers, Shoarmaburgers, Champignonburgers Kaasburgers of Biefburgers Varkens- Braadstuk Varkenslappen Nasi vlees Varkensrollade Satévlees Heerlijke Nasi Halfom Gehakt OOfi GROENTESPECIALIST C.LEGEMAATE Jonge Bospeen Gekookte Bietjes Sperzieboontjes Kilo Jonagold RAUWKOSTSALADES Mexicosalade Griekse salade HAVENPLEIN 2, ZIERIKZEE TEL. 01 1 1 0-1 2889 Wagenings manifest geeft wegen aan om Nederlandse akkerbouw uit slop te halen r HE NIEUWSBODE it boek naar Nigel Nicol- ;r de stormachtige perió- het huwelijksleven van ackville-west en Harold n. Afl. 1. rr Journaal, ur Studio sport jour- ctuele informatie over t van vandaag. r NOS-laat, achter- Informatie, ur Logistiek. Les 3. ur Nieuws voor doven hthorenden. uur Babel, wekelijkse sbrief voor Marokkaan- [ranten. ïur Samson, Samson en eleven dolle avonturen, ïur Het Capitool, Ameri- serie. ïur Kwislijn. lur Nieuws. tur Tik tak, animatiese- 1. 34. ïur Plons, afl.: Plons en 'ettemannetje. ïur Prikballon, kleuter- |ine. ïur Carlos Co, magazi- tarin poppen vertellen |nderen willen weten, uur De geheimzinnige ;eden (Mysterious cities l), Japanse serie, ïur Buren, Australische - Mededelingen en pro- na-overzicht, ïur Nieuws, ïur Kwislijn ïur Een zaak voor twee, ge Duitse misdaadserie, ïur Bagdad Café, Ameri- comedyserie, ïur Panorama, nur Kunst-zaken. |iur Vandaag Kwislijn. uur Sport extra, met innen: 3-daagse van De verslag van de slotrit, uur In zeer geheime (The Piglet files), 14- Engelse comedyserie. uur Coda, Liebesbot- van Schubert, uitge- door Raphaëlla Smits, nur Nieuwskrant nur Mooi en meedogen- 1. 154. nur Programma van de g Syndicale Omroep, r Mededelingen en pro- na-overzicht, bur Nieuws. ïur Natuur, wat doe je er- |l4-delige reeks over het i wee van de natuurreser- en natuurgebieden in deren. Afl. 14. r Te gast in het theater: |ns, toneelstuk naar een fio van Dan Goggin in Nederlandse bewerking bnnaert Nijgh en Boude- Se Groot vanuit het Fak- later. :er uit, ig stuit. >eld, |l. dreven 't leven. vandaan at groen, aan doen. at nieuwe decor, |nsen door. per, in de dinsdag-uitgave he en biedt thuis- ■iheid hun gedichten neren. Wie denkt een hebben kan deze Nieuwsbode. Postbus :tie behoudt zich het niet te plaatsen. Wijzi- liet doorgevoerd. De ■ter staat onder het DINSDAG 2 APRIL 1991 NR 24924 ZIERIKZEE - Automobilist N. uit Zierikzee raakte zaterdag licht gewond toen hij met zijn auto in de berm raakte en over de kop sloeg. N. reed over de Nieuwe Kool- weg bij Zierikzee en kwam door onbekende oorzaak- met zijn auto in de berm terecht. N. verloor vervolgens de macht over het stuur en de auto sloeg over de kop. De auto werd door het ongeluk geheel vernield. Bestuurder N. en passagier H. uit Breda raakten licht ge wond. De auto moest worden weggesleept. SEROOSKERKE - Op de krui sing Stoofweg/Dammenweg nabij Serooskerke vond maan dag een aanrijding plaats waarbij drie auto's zwaar wer den beschadigd en inzittenden werden gewond. Het ongeluk vond plaats toen J. M. uit Keulen, rijdende over de Stoofweg vanuit Renesse, wilde afslaan naar de Dam- menweg. Hij zou daarbij geen voorrang hebben gegeven aan L. K. uit Stellendam die met zijn personenauto in de rich ting Renesse over de Stoofweg reed. Er ontstond een aanrij ding die zo hard aankwam dat de auto van L. K. doorschoot tegen de auto die op de krui sing voorgesorteerd stond te wachten om vanaf de Dammen- weg in de richting Serooskerke te rijden. Die auto werd be stuurd door A. G. uit Zierikzee. Alle drie de auto's werden bij de aanrijding zo zwaar bescha digd dat ze moesten worden weggesleept. De Duitser J. M. en twee passagiers werden overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zie rikzee. RENESSE - Op eerste paasdag werd de auto van W. uit het Duitse Prum aanzienlijk be schadigd door een vijftal jon geren. De auto stond geparkeerd op de Laone te Renesse. De jonge ren liepen over het voertuig heen en vernielden de ruiten. Zij brachten vele deuken en krassen aan op de auto. Een en ander zonder directe aanlei ding. De identiteit van de jon geren is niet bij de politie be kend. RENESSE - In de nacht van eerste op tweede paasdag heeft de politie tien keer proces verbaal opgemaakt vanwege illegale recreatie. De controles op kamperen bui ten de reguliere kampeerterrei nen werden uitgevoerd in de gemeente Westerschouwen. BROUWERSHAVEN - bij een aanrijding zaterdag op de Schouwsedijk bij Brouwersha ven raakten twee auto's be schadigd. V. uit Hardenberg reed met zijn auto de doodlopende pa rallelweg van de Schouwsedijk in. H. uit Waldbroel reed ach ter V. Op gegeven moment be gon V. achteruit te rijden en zag daarbij de inmiddels stil staande auto van H. over het hoofd. Beide voertuigen liepen lichte schade op. DEN HAAG - De gemeente Den Haag en Madurodam gaan de komende drie maanden geza menlijk op zoek naar een ande re plaats voor de minia tuurstad. De gedachte uitbrei ding in de Scheveningse Bosjes stuit namelijk op zeer veel be zwaren. SASSENHEIM - De 41-jarige E. L. N. uit Leimuiden is zon dagavond om het leven geko men door een watersportonge luk in Sassenheim. De vrouw viel bij het afmeren van het plezierjacht van een kennis overboord en werd in het water geraakt door de schroef van het schip. Zij was op slag dood, al dus de rijkspolitie te water. DEN HAAG - De Dutch Golf Expo, de eerste tentoonstelling over de golfsport in Nederland, heeft in het paasweekeinde U.222 belangstellenden naar het Congresgebouw in Den Haag gelokt. Een frietje mèt of red? liter Kilopak nu pot 500 ml. No.1 -500 ml.flacon- No.1 -500 ml.flacon- flacon 750 ml. 300 ml. Bij een portie frites hoort natuurlijk mayonaise of fritessaus. Toch kan wat verandering geen kwaad... wat dacht U van een frietje 'red'!? Wist U dat Tomatenketchup, Curry Gewurz en ook Piccalilly bijna geen vet bevatten! Kies dus deze week eens voor wat variatie, er is keus genoeg. En voor het traditionele 'frietje mèt', hebben we ook de mayonaise en fritessaus in de reklame... per zakje nu voor deze week maar pof 295 gram Vloeibaar, 1500 ml. Extra geconcentreerd 1250 gram Corbleres Generique V.D.Q.S. fles 75 cl. Tomaten groente of Tomaten crèmesoep Speciaal, per pak 4 smaken 200 gramsbaai Vacuum snelfilter 500 gramspak pak 20 stuks Blauw, rol 13 stuks Vacuum snelfiltermaling pak 250 gram 227 Snickers of Raiders zak 300 gram 1500 ml. flacon Navulpak 50 stuks, 4 pakken 800 grams llterpak 500 gram 20+, 500 gram 150 gram 100 gram 100 gram 100 gram Div, smaken, van 1,50 nu Of Brusselse bonbons 250 gram van 6,45 voor rol 260 gram van 1,79 voor melk puur 150 gram van 2,19 nu voor doos 4 stuks zak 450 gram 200 gram voor kilozak nu pak 10 stuks pak 450 gram 5.25 Hele week 500 gram 500 gram 500 gram 500 gram 500 gram UIT EIGEN KEUKEN, KILO woensdag 500 gram W/O nu voor 248 per bos nu voor 500 gram per 500 gram Handappelen 200 gram 200 gram week 14 ZIERIKZEE - De Néderlandse akkerbouwer zit dermate in het slop dat zelfs op de meest efficiënte bedrijven geen aanvaardbaar inkomen meer wordt gehaald. Deze situatie was voor zeven, voornamelijk Wageningse wetenschappers aanlei ding onderzoek te doen naar een nieuw beleid. De resultaten van hun studie be schrijven ze in een rapport en een manifest, die aan de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, drs. P. Bukman aangeboden zullen worden. beperking van het produktievo- lume via extensivering en door tegelijkertijd de gemiddelde be- drijfsoppervlakte groter te ma ken. Hierbij is een behoorlijk prijsniveau van akkerbouwpro ducten onontbeerlijk. Daar naast kan door het invoeren van milieupremies voor milieu vriendelijk geproduceerde pro- dukten en heffingen op schadelijke bestrijdingsmidde len en kunstmest, de akker bouw milieuvriendelijke gemaakt worden. Volgens de sa menstellers van het manifest is het nodig om deeltijdakker- De opstellers van het manifest, merendeels medewerkers van de vakgroep Landbouwplanten teelt en graslandkunde en de wrkgroep Landbouwpolitiek van de Landbouwuniversiteit Wageningen, zijn van mening dat het probleem van de over schotten niet opgelost kan wor den door verdere prijsdaling. De produktie zal er op korte ter mijn onvoldoende door dalen en het resultaat is slechts dat de akkerbouwers hun vermogen opeten en verarmen. Bovendien vertraagt het de efficiëntiever hoging, schaalvergroting en ex tensivering van de akkerbouw. Braaklegging kan op de korte termijn de produktie wel beper ken, maar omdat de braaklig gende gronden dan op de duur geheel aan de landbouw ont trokken moeten worden is het de vraag of dat zo'n goede oplo sing is met het oog op de leef baarheid van het platteland. Noodzakelijke veranderingen Volgens de Wageningse onder zoekers kunnen overschotten in de akkerbouw verdwijnen door bouw te stimuleren om het plat teland leefbaar en bewoond te houden. Daarvoor moet er naast de landbouw meer andere werk gelegenheid op het platteland komen. Er wordt de laatste jaren ook veel gesproken over agrificatie. Dat is het toepassen van akker- bouwprodukten voor andere doeleinden dan levensmiddelen, bijvoorbeeld graan voor motor brandstoffen. Voorlopig zijn er echter nog weinig haalbare toe passingsmogelijkheden. De zeven Wageningers zien wel kansen in de produktie van krachtvoer voor de veeteelt. Er hoeven dan minder grondstof fen ingevoerd te worden en daardoor kan de nationale mi- - neralenbalans meer in even wicht gebracht worden. In het manifest wordt de over heid een aantal beleidsinstru menten voor de korte en de lange termijn aangereikt. Die zijn gericht op produktiever- mindering, extensivering, be- drijfsvergroting en terugdrin ging van de milieubelasting. In dat door de Wageningers aanbe volen beleid passen hectarehef fingen op gewassen die niet voldoen aan eisen van ecologi sche duurzaamheid. Inkomsten uit die heffingen zouden ge bruikt moeten worden om alter- natieve en geïntegreerde akkerbouw via premies aan te moedigen. Er moeten ook hef fingen komen op schadelijke ge wasbeschermingsmiddelen en op kunstmest. Voor de controle is het nodig dat boeren een boekhouding van gebruikte bestrijdingsmiddelen en een mi- neralenbalans gaan bijhouden. De overheid zou het als haar taak moeten zien de voorlich ting voor akkerbouwers meer te richten op milieu-aspecten. Voorbeeldbedrijven kunnen daarbij een belangrijke rol spe len. Voor 'gezonde' produkten moeten hogere prijzen uitbe taald worden. Controle op die produkten is mogelijk door de verplichte toevoeging van indi- catorstoffen aan bestrij dingsmiddelen. Het gebruik van plantaardige smeeroliën en vetten zou ver plicht gesteld kunnen worden. Voor de lange termijn moeten er volgens de onderzoekers maat regelen komen om bedrijfs beëindiging te stimuleren, zodat de schaalvergroting versneld kan worden. Bestaande afvloei ingsregelingen moeten ver ruimd en gekoppeld worden aan bedrijfsvergrotingsregelingen. Op de langere termijn zou ge bruik van milieuvriendelijke grondstoffen voor een aantal doeleinden verplicht gesteld moeten worden. Daartoe dient de overheid het agrificatie- onderzoek sterk te stimuleren. Landbouworganisaties Volgens de samenstellers van het manifest valt te overwegen boeren te belonen voor beheer van het landelijk gebied. Voor de landbouworganisaties zien de samenstellers ook belangrij ke taken weggelegd: het stimu leren van agrificatie-onderzoek, het bevorderen van efficiënt ge bruik van arbeid en kapitaal goederen, het stimuleren van studieclubs, het bevorderen van specifiek regiobeleid en begelei den van wijkers en blijvers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5