Boertien anderhalf jaar voor pensionering in lastig parket LAATSTE NIEUWS Verdwijnen kleine scholen heeft leegloop van dorpen tot gevolg 'Schil: dat je Een goed nachtrust is de basi voor enert overdag Record-drukte met Pasen: ruim 900.000 buitenlanders Vormelijkafstandelijk en gesloten Commissie openbare werken Bru bijeen Opening nieuwe operatie afdeling ziekenhuis Tientallen doden en gewonden bij bus ongelukken in India Volgens onderzoek Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland deurloo interme Kop/staart botsing bij verkeerslic ten Aanrijding op Rampwi Schildersclul De Eenhooi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 2 APRIL 1991 MIDDELBURG - Lag aan het handelen van de Zeeuwse Commissaris van de Koningin bij de beslis singen in de geruchtmakende belastingaffaire onwil of onvermogen ten grondslag? Was het een gebrek aan daadkracht en moed of speelde loyaliteit ten op zichte van voormalige en zittende gedeputeerden hem parten? De huidige fractievoorzitters in de Zeeuwse Staten kunnen slechts gissen, want slechts een enkeling kent de persoon Boer tien goed. „Vormelijk, afstan delijk en gesloten", zo ken schetsen de meesten van hen de Commissaris van de Koningin in Zeeland. Na ruim vijfen twintig jaar politiek op Euro pees, landelijk en provinciaal niveau, krap anderhalf jaar voor zijn pensionering stelt het ministerie van binnenlandse zaken een onderzoek in naar zijn rol in de omstreden zaak. Boertien is door de Staten in verband met de belastingaffai re ernstig plichtsverzuim en gebrek aan alertheid aange wreven. Maar maatregelen als tegen vier gedeputeerden, die na een motie van wantrouwen het veld moesten ruimen, lig gen in het geval van een Com missaris van de Koningin niet in de macht van de Staten. Aanklacht De aanklacht tegen het Zeeuw se college uit de periode 1984- 1985 was het feit dat belasting navorderingen van (oud)-gede- puteerden en advies- en proces kosten voor rekening van de provincie waren genomen. De beslissing is, zo stelt een spe ciaal hiervoor in het leven ge roepen commissie, bovendien ondemocratisch genomen. „Boertien benadert moeilijke kwesties niet al te hard", constateert onafhankelijk sta tenlid C. van Waterschoot. „Hij beslist niet meteen. In een aan tal zaken kan dat misschien voordeel opleveren. Maar zijn afwachtende houding is hem nu opgebroken." Boertien was ten tijde van de besluitvor ming in het college, rond 1985, jinet ziekteverlof in verband met een hartinfarct. „Toen hij terug kwam had hij moeten constateren dat een aantal za ken verkeerd was gelopen. Maar op zo'n moment heeft hij daarvoor niet de kracht of' de moed", oordeelt Van Water schoot. Ook naar buiten toe mag Boer tien van de fractievoorzitters meer van zich laten horen. „Ik heb al die jaren weieens ver langend uitgekeken naar acties als van Wiegel of Vonhoff rich ting Den Haag", geeft VVD- fractievoorzitter J. I. Henne- keij aan. „Dat heb ik bij Boer tien gemist. Als je wilt lobby en, dan ben je mede afhanke lijk van de publiciteit, dat kan een pressiemiddel zijn." En D66-fractievoorzitter A. J. Dij- kwel stelt: „Hij mist initiatief, is niet het boegbeeld van de provincie." W. Don, in februari door de mo tie van wantrouwen „weg gestemd" als gedeputeerde, zegt over Boertien: „Het is een man die zich moeilijk geeft, maar hij is eerlijk." Ook in de provinciale belastingzaak heeft de Zeeuwse commissaris volgens Don naar eer en gewe ten gehandeld. Hij wijst er nogmaals op dat gedeputeer den al jaren dezelfde declara tiemethode toepasten. De belastingdienst merkte de vergoedingen plotseling als bo venmatig aan met als gevolg de navorderingen. „Boertien heeft achter de rechtszekerheid van de gedeputeerden ge staan", zegt Don. De Zeeuwse Commissaris van de Koningin heeft volgens hem zeker ook achter de schermen gewerkt. „Een politicus moet scoren, een Commissaris van de Ko ningin is geen politicus en moet zich ook niet zo profile ren" zegt Don over het gemis aan publiciteit rond Boertien. Verdiensten Hij wijst, evenals overigens een aantal fractievoorzitters, op de verdiensten van Boertien als voorzitter van de Roosevelt Foundation. De Stichting on derscheidt jaarlijks mensen die zich hebben ingezet voor vrijheid van godsdienst en me ningsuiting. Philips De nu 63-jarige Boertien, doc tor in de rechtsgeleerdheid, kwam na een bestuursfunctie bij het Nederlands Instituut van Accountants (NIVA) en een periode als bedrijfsjurist bij Philips, in 1965 in de Tweede Kamer voor de Anti-Revolutio naire Partij. Voor die tijd had hij zich als opgewerkt tot voor zitter van de Arjos, de jonge renbeweging van de ARP. Tijdens zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer, tot 1971, was hij tevens lid van het Europees Parlement. Hij was hier voor zitter van de Juridische Com missie en vice-voorzitter van BRUINISSE - Vandaag, dins dag 2 april vergadert de com missi e openbare werken van de gemeente Bruinisse in het gemeentehuis. De vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer het voorstel tot aanschaf van speeltoestel len voor een terreintje in de wijk Riekusweel. Het is de bedoeling dat ook in het Westplantsoen speel toestellen komen te staan. Wie de discussie bij wil wonen is van harte welkom op de pu blieke tribune. ZIERIKZEE - Op vrijdag 26 april wordt in het Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis te Zierik- zee de nieuw gebouwde opera tie-afdeling officieel geopend. De opening wordt verricht door de ex-gedeputeerde voor de volksgezondheid van de pro vincie Zeeland W. Don. De ope ning vindt plaats vanaf 15.30 uur. Een dag na de officiële opening kan iedere belangstel lende tijdens een open dag een kijkje nemen in de nieuw ge bouwde afdeling. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 3 april 06.55 165 00.30 -145 19.10 147 13.00 -150 4 april 07.20 159 01.00 -148 19.35 138 13.25 -143 3 april' 05.10 175 11.35 -148 17.30 155 23.45 -145 4 april 05.50 165 12.05 -139 18.05 142 3 april 06.55 172 00.35 -155 19.05 156 12.55 -158 4 april 07.20 168 01.05 —157 19.35 149 13.30 -152 3 april 06.55 189 00.35 -160 19.15 170 13.00 -164 4 april 07.25 181 01.10 -162 19.45 160 13.30 -157 Commissaris Boertien, een afstandelijk man, maar wel eerlijk. (Archieffoto). de Christen Democratische fractie. Van 1971 tot 1973 was Boertien minister zonder por tefeuille, belast met ontwikke lingssamenwerking, in het ka binet Biesheuvel. De ervaringen van oud-minis ter Biesheuvel met betrekking tot de persoon Boertien blijken lijnrecht te staan tegenover die van de Zeeuwse fractievoorzit ters. „In zijn fractie was hij hartelijk en open", vertelt Biesheuvel. „Er viel goed met hem samen te werken." De oud-minister roemt zijn toen malige collega vooral om zijn contacten met het buitenland. „Hij heeft met name een prima relatie bewerkstelligd met In donesië en daar ook een uitste kende naam opgebouwd." De Zeeuwse politiek zat echter, na het vertrek ih 1974 van Com missaris der Koningin mr. J. van Aartsen, niet te wachten op iemand met goede contacten in het buitenland. De confessio nele partijen in Zeeland had den gerekend op benoeming van de ARP-erR. Zijlstra. Deze voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond zou meer bij Zeeland passen. Aanstelling Ook Van Waterschoot, zo'n twintig jaar statenlid voor de PPR, herinnert zich dat de aan stelling van Boertien destijds in Zeeland niet bepaald met feestvreugde is ontvangen. „Wij hadden heel duidelijk aangedragen een commissaris van progressieve signatuur te willen. We hadden toen in Zee land al een verstarde, erg tradi tionele bestuurscultuur. De huidige commissaris heeft daar nauwelijks verandering in gebracht." DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP LEIDSCHENDAM - Ruim 900.000 buitenlanders hebben tijdens de paasdagen een bezoek aan ons land gebracht. Een absoluut record, aldus het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT). Het NBT noteer de exact 908.433 buitenlandse bezoekers. Dat is twintig procent meer dan was geschat. De Duitsers spanden de kroon, gevolgd door Engelsen en opval lend meer Belgen dan in voorgaande jaren. Ook wa ren er veel Oosteuropeanen. De massale stroom buitenlan ders wordt toegeschreven aan. het fraaie weer aan het begin van het paasweekeinde, de sterke opkomst van korte va kanties en de uitgebreide pu bliciteit in binnen- en buiten land. Keukenhof topper Topper was de Keukenhof in Lisse met ruim 60.000 bezoe kers. Maar ook andere attrac tieparken en dierentuinen had den niet te klagen over.de be langstelling. Ook het binnen lands toerisme was met 400.000 vakanties groter dan verwacht. Het toeristisch bedrijfsleven is dan ook zeer tevreden over het paasweekeinde, zo concludeert het NBT op grond van een in ventarisatie bij attractiepün- ten en VVV's. Alle regio's ma ken melding van een goede tot zeer goede bezetting. Niet al leen hotels en bungalowparken deden goede zaken, ook cam pings waren goed bezet. Op de meren en aan de kust was het op sommige plaatsen net zo druk als het normaal op Pinksteren is. Vakantiespreiding Het NBT komt tot de „voor zichtige conclusie" dat steeds meer toeristen hun vakantie .spreiden. Op Goede vrijdag en paaszaterdag was het welis waar druk op de wegen, maar lange files hebben zich niet voorgedaan. Zondag was het volgens de algemene verkeers dienst van de rijkspolitie zelfs opvallend rustig. Maandag middag was het op de door gaande wegen redelijk druk. Op de bekende knelpunten en in de richting van de grens met Duitsland stond een aantal kleine files, maar tot proble men heeft dat tot nu toe niet ge leid. Ook deden zich enkele on gevallen met blikschade voor. NEW DELHI - Vijftig mensen zijn om het leven gekomen bij twee busongelukken in India. Dat heeft het persbureau UNI in de Indiase hoofdstad New Delhi maandag gemeld. Behal ve tientallen doden waren er volgens UNI ook 35 gewonden te betreuren. Het ene ongeval deed zich maandag voor bij de stad Bara- mullah in de noordelijke staat Jammu en Kashmir waar een bus van de weg raakte en in een ravijn stortte. Vijftien inzitten den verloren daarbij het leven terwijl 35 anderen gewond raakten. Zondag waren reeds 35 mensen om het leven geko men toen de bus waarin zij za ten in de omgeving van de stad Mijrapur in de noordelijke staat Haryana een rotswand schampte en vervolgens in een rivier terecht kwam. ZIERIKZEE - 'Dan ga ik verhuizen'. Dat antwoordt ruim de helft van dorpsbewoners als hen gevraagd wórdt wat ze doen als de laatste basisschool in hun dorp zou verdwijnen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. Het RPCZ ondersteunde en volgde drie jaar lang het wel en wee van de 14 kleinste scholen op het platte land van Zeeland. Veertien scholen die één ding ge meen hebben en wel dat zij de laatste school in die kern zijn. In het onderzoek werd gekeken naar de kwaliteit van het onderwijs op de scholen" en de rol van de scholen in het dorpsleven. Doodtij: 9 april Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 De uitkomsten van het onder zoek zijn veelzeggend. Zo blijkt men zeer te spreken over de kwaliteit van de kleine scholen. Veel mensen vinden dat er op kleine scholen meer of veel meer geleerd wordt dan op grote scholen. Zestig pro cent van de ouders van kinde ren op kleibe scholen vindt dat hun kinderen meer leren dan op een grote school het geval zou zijn. Die mening wordt gedeeld door zeventig procent van de overige dorpsbewoners. Thch- tig procent van de ondervraag de ouders stelt zelfs dat hun kinderen op de kleine school veel meer leren dan op een gro te school. Ook de onderwijsge venden hebben een hoge dunk van het onderwijs op kleine scholen. Bijna tachtig procent concludeert dat kinderen op een kleine school meer leren. Het percentage mensen dat vindt dat de kinderen minder leren op een kleine school dan op een grote school is te ver waarlozen. Op de vraag hoe het met de mo tivatie van de kinderen om naar school te gaan gesteld is meldt 57 procent van de ouders dat hun kind nu meer gemoti veerd voor school is dan voor het RPCZ-project. Binnen de school zien de onderwijsgeven den en directeuren goed hoe graag, of met hoeveel tegenzin, hun leerlingen met het school werk bezig zijn. Volgens 64 pro cent van de onderwijsgevenden zijn de kinderen door de veran deringen tijdens het project nu iets meer of veel meer gemoti veerd. „Kortom, als we de motivatie van de kinderen bekijken, na gaan hoeveel ze leren en gezien de mening van de ouders over de school is maar één conclusie mogelijk", aldus de onderzoe kers. „De kwaliteit van de kleine school is boven iedere twijfel verheven". Een belang rijk gegeven, maar wat ook van belang is is de rol van de kleine school in het dorpsleven. „Zo'n school, zo stellen de on derzoekers, is voor het dorp niet alleen maar een onder wijsvoorziening. Het is een plaats waar activiteiten plaats kunnen vinden voor het hele dorp. Je hebt er voorzieningen die misschien nergens anders in het dorp te vinden zijn en je treft er mensen die een band hebben met elkaar". Kortom: een school kan een be langrijke rol spelen in het dorpsleven en het RPCZ- project was er op gericht de band tussen de school en het dorpsleven te verstevigen of vast te houden. Dat kan alleen als de verstandhouding tussen school en ouders goed is. Vol gens het onderzoek zit het wat dat betreft wel goed in Zee land. Levendig De verstandhouding tussen school en oüders was al goed maar is, zo blijkt uit de onder zoeksresultaten, nu nog beter dan drie jaar geleden. Hetzelf de beeld duikt op als de vraag aan de orde gesteld wordt wat de invloed is van de school op het dorpsleven en welke rol het project daarin heeft gespeeld. Op de vraag of er sinds de start van het RPCZ-project meer te doen is geweest in het dorp ant woordt ongeveer veertig pro cent van de dorpsbewoners be vestigend. Een dikke twintig procent geeft aan dat er zelfs veel meer te doen is geweest. Alles bij elkaar beweert 72 pro cent van de ondervraagden dat het RPCZ-project een belang rijke stimulans was voor het dorpsleven. Hoeveel waarde er door de dorpsbewoners gehecht wordt aan de plaatselijke school blijkt wel uit de antwoorden op de vraag hoe het op het dorp zou zijn zonder school. Zeven tig procent van de ondervraag den stelt dat het dorp veel min der leefbaar zou worden als de school zou verdwijnen. Dertig procent gaat iets minder ver: zij stellen dat het dorp minder leefbaar zou worden als de school zou verdwijnen. Opmer kelijk is dat niemand zegt dat het verdwijnen van een laatste school uit een kern geen in vloed zou hebben op de leef baarheid. Verhuizen Over één ding zijn de dorpsbe woners het volgens de onder zoeksresultaten roerend eens: als de school dicht zou gaan zou dat voor de kinderen een ver slechtering zijn. Ruim de helft van de dorpsbewoners geeft aan zich zelf ook meer geïso leerd te zullen voelen als de school uit het dorp zou ver dwijnen. Voor een behoorlijk, aantal mensen zou het verdwijnen van de laatste school uit het dorp vergaande consequenties hebben. Meer dan de helft van de ouders van kinderen op kleine scholen zegt te overwe gen om te verhuizen als de laat ste school uit de kern zou ver dwijnen. Ook sommige dorps bewoners die geen kinderen (meer) op school hebben geven te kennen met die gedachte te zullen spelen. Die groep is zo'n 8 procent van de dorpsbevol king. De mensen die zeggen dat het hen niet uitmaakt of er nu wel of niet een school in hun dorp gevestigd is zijn op de vingers van een hand te tellen. Al met al laten de uitkomsten van het RPCZ-onderzoek niets aan dui delijkheid te wensen over. Ove rigens gaat het hier nog maar om de eerste uitkomsten van het onderzoek. Er komt nog een overzicht van wat er pre cies aan activiteiten ontplooid is binnen hét dorp en een onaf hankelijk onderzoek naar de kwaliteit van de kleine scho len. De uitkomst van dat kwa liteitsonderzoek wordt eind april, begin mei verwacht. als de school op het dorp dicht zou moeten... zou dat slechter zou ik me meer zou ik maakt me dat voor de geisoleerd overwegen om niks uit kinderen zijn voelen te verhuizen ouders dorpsbewoners Sprekende cijfers. Advertentie Tot en met 6 april Burgh-Haamstede Expositie rond Pasen in De Be- waerschole. Dagelijks (met uit zondering van zondag) tussen 13.30 en 16.30 uur. Tot 30 april Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Elly Mes. Bibliotheek De Schutse. Tijdens openingstijden biblio theek. Dinsdag 2 april Zierikzee Verkoop Welfare artikelen. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 3 april Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 4 april Nieuwerkerk Informatieve bijeenkomst nieuw bestemmingsplan bui tengebied in het gemeentehuis. 19.30 uur. Commissie AZ. Gemeentehuis. Na informatieve bijeenkomst over buitengebied. Zaterdag 6 april Burgh-H aamstede Viering 50-jarig bestaan Inter kerkelijk Kerkkoor Haamste de. Winterkerk Nederlandse Hervormde Gemeente. 16.00 tot 17.30 uur. Renesse Eenakter-avond door toneel verenigingen Op Drift en Ouwerkerk. Dorpshuis. 20.00 uur. Maandag 8 april Burgh-Haamstede Ledenvergadering WV Burgh- Haamstede. Café-restaurant De Westhoek. 20.00 uur. Dinsdag 9 april Zierikzee Adviescommissie sport. Stad huis. 17.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Noord welle Start nieuwe puppycursus, Wellandweg 4. 19.00 uur. Van dinsdag 9 tot en met vrijdag 12 april Zierikzee Expositie werkstukken HAVO- eindexamenleerlingen. RSG Professor Zeeman. .Tijdens schooluren. Woensdag 10 april Zierikzee Lezing wilde orchideeën. Mon- dragon 19.30 uur. Vrijdag 12 april Zierikzee Officiële opening nieuwe Riagg-pand. Nieuwe Haven 2. 15.15 uur. Kleding inleveren voor voor- jaarskinderkledingbeurs. 't Kofschip. Van 19.30 tot 21.30 uur. Zaterdag 13 april Zierikzee Voorjaarskinderkledingbeurs. 't Kofschip. Van 10.00 tot 11.30 uur. Maandag 15 april Bruinisse Kledinginzameling. Huis-aan- huis. Vanaf 9.00 uur. Woensdag 17 april Zierikzee Bijeenkomst afdeling Schou- wen-Duiveland - PCOB. De Driehoek. 14.00 uur. Donderdag 18 april Scharendijke Ledenvergadering ANBO-Mid- denschouwen. Putmeet. 14.00 uur. Zaterdag 20 april Zierikzee Concert Gotcha. Jongerencen trum Brogum. 22.30 uur. Burgh-Haamstede Jubileumdag tien jaar De Burght. Dinsdag 23 april Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 24 april Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Zaterdag 27 april Zierikzee Sessie muzikanten. Jongeren centrum Brogum. 22.30 uur. Lattenbodem, s; boxspring of een nat waterbed. Met di legt u de basi: komfort en gezon Bedspecialist De geeft u graag persi Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. i 's Maandags gesloten. Donderdagavond SEROOSKERKE - Op i vinciale weg tussen Zie en Haamstede, voor dei lichten bij Serooskerki sten zondag twee persoi to's op elkaar. Het ongeluk gebeurde toi S. uit Rotterdam stilste een file voor de stoplicht Duitser M. uit Geilenk| zou zijn voorganger te 1 ben opgemerkt en reed ir| achterzijde van de Van S. Beide VoertuigeJ den behoorlijk besch| Geen gewonden. SCHARENDIJKE - De van J. M. uit Midd: moest worden weggesle: een aanrijding op de kr Rampweg/Nieuwe weg Scharendijke. Het ongeluk gebeurde de paasdag toen de vanaf de Rampweg de weg opreed. Hij zou geen voorrang hebben aan een auto bestuurd M. uit Middelburg die o Rampweg in de richting: rendijke reed, Er ontstol aanrijding waarbij de auto behoorlijk werd deukt. Een inzittende wq wond aan het been. auto van de Middell werd zwaar beschadig: voertuig moest worden sleept. ZIERIKZEE - „Alle gevoelens weergevei of fout. Schilderen i leeft". Dat betoogd* vrijdag in een kort^ de opening van de je club Perspectief hoorn. Schildersclub Perspecti een initiatief van gr vormgever Cees van de ring. Vijf jaar geleden hij de teken- en schild' naar zijn zeggen naar a ding van een expositie. langstelling voor Perspec goed", aldus Van de Wefj >,Ik heb gemiddeld zo'n lingen". Vooruitgang Naast een aantal nieuwj lingen worden de c avonden van Perspectia bezocht door een aantal klanten' „Het leuke is dan de groei, de voorui van je leerlingen ziét". Van de Wetering. „Mens

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2