Raad achter aanleg toeristisch wandelpad Aquadelta-Rruinisse Duivelandse raadsleden komen op voor het dorpsplan Oosterland Duiveland toch voor gezamenlijke opzet kinderopvangvoorzieningen Joop van Houdt Gericht politie-optreden op Brouwersdam tegen kamperen Nieuw bestemmingsplan buitengebied Duiveland Verdiend Investering van 60.000 TROUWREPORTAGE fotostudio a Door bezuinigingen wellicht moeilijker om subsidie te krijgen Zoetwater project SGP/RPF-fractie stemt tegen BEL 01110-14739 pVTs^ ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODE! VRIJDAG 29 MAART 1991 NR 24923 3 Het was een publiek geheim dat de Bruse wethouder C. J. van Liere maar wat graag een burgemeestersambt ambieer de. En deze week is het hem ge lukt. Het Brabantse Putte kan binnenkort kennismaken met die voor haar onbekende Van Liere uit het Zeeuwse Bruinis- se. In Bru zelf wordt gemengd ge reageerd op de benoeming. Wat moet iemand, die door en door visser is, nu in een platte landsgemeente? Wat moet ie mand uit een behoudend dorp in een plaatsje als Putte, waar meer sexshops dan supermark ten zijn en de grensproblema- tiek een behoorlijke omvang kent? Met die opmerking wordt een cruciale denkfout gemaakt. 'Een goed bestuurder maakt zich snel eigen met iedere pro blematiek, waarvoor hij of zij verantwoording draagt. Een goed bestuurder kan zich inle ven in het karakter van het ge bied, waar gewerkt moet wor den. Van Liere is een goed en inte ger bestuurder, die het zonder twijfel goed zal doen in Putte. Het is iemand die hard werkt en ambitieus genoeg is. Het is inderdaad even wennen, burgemeester Van Liere. Dat moet toegegeven worden, maar dat geldt niet in de laat ste plaats voor hemzelf. Alleen Bruinisse zit met een pro bleem. Met Van Liere vertrekt een brok ervaring. Ervaring, die de gemeente Bruinisse ei genlijk (nog) niet kan missen. De keuze van Van Liere is een juiste, maar het is te hopen dat het Bruse gemeentebestuur snel weer op orde komt. AvdW BRUINISSE - De gemeenteraad van Bruinisse ging tijdens de gemeenteraadsvergadering gisteravond, donderdag, unaniem akkoord met het voorstel van het college geld beschikbaar te stellen voor de aan leg van een toeristisch wandelpad van de dorpskern naar recreatiecentrum Aquadelta bij Bruinisse. Met de aanleg van het wandelpad is een investering van 60.000,- gemoeid. Het plan voor de aanleg van het wandelpad is niet nieuw. „Reeds geruime tijd wordt door onze gemeente het helang onderkend van een goede re creatieve verbinding tussen de dorpskern en het recreatiege bied", aldus het college in haar toelichting op het voorstel. Het college constateert dat de behoefte aan een dergelijke verbinding de laatste jaren ge groeid is als gevolg van de her inrichting van de Bruse dorps kern. De route van het wandel pad loopt vanaf het recreatie centrum over de dijk, langs ae twee jachthavens en de lig plaatsen van de aalvissers naar de Grevelingensluis. Daar komt via een rolbrug aan sluiting op de nog te realiseren fiets- en voetgangersverbin- ding naar de Grevelingendam. Vanaf het sluizencomplex loopt de route van het wandel pad langs de vissershaven naar de Havenkade en sluit vervol gens aan op de Oudestraat. Het is de bedoeling dat het wandel pad nog in 1991 wordt aange legd. Op vragen uit de raad ant woordde wethouder C. J. van Liere dat de aanleg van de rol brug bij de Grevelingensluis enige vertraging heeft opgelo pen. De wethouder moest het antwoord schuldig blijven op de vraag wanneer de opleve ring van de rolbrug nu gepland staat. Wel voor enige discussie zorgde het voorstel van het college een bedrag van 1678,- beschik baar te stellen voor voortzet ting van het vandalisme-regi- stratieproject op Schouwen- Duiveland. Om de toenemende recreatiecriminaliteit het hoofd te kunnen bieden ging dit project in 1989, zij het in zeer bescheiden vorm, van start. Doel van het project is onder meer het de mensen ertoe bren gen om sneller aangifte te doen van vernielingen. Ook hoopt men meer inzicht te krijgen in de vragen 'hoe', 'door wie', en vooral ook 'waarom'. Als men eenmaal een antwoord op die vragen weet wordt het gemak kelijker vandalisme te voorko men. Een nobel doel derhalve waar de gemeenteraad ook niets aan af wilde doen. Wel een strijd punt bleek de principiële vraag of de bestrijding van vandalisme een taak is van ge meente dan wel rijksoverheid. H. J. van den Ouden (Lijst van de Velde) stelde dat de gemeen te nu in feite op moet draaien voor iets dat eigenlijk de ver antwoordelijkheid van de rijksoverheid is. Waakzaam Van den Ouden riep zijn mede bestuurderen op om toch voor al waakzaam te blijven ten op zichte van dit soort ontwikke lingen. SGP/RPF-woordvoer- der G. E. Houtekamer sloot zich daar. volmondig bij aan. Wel tekende hij daarbij aan dat uiteindelijk het resultaat naar de burger toe het enige is dat telt. Een visie waar burge meester A. Vogelaar zich ge heel in kon vinden. Hij stelde dat bestrijding van vandalisme in eerste instantie door de rijksoverheid ter hand genomen dient te worden, maar dat de plaatselijke over heid daarin ook zeker een taak heeft. Vogelaar was met Van den Ouden van mening dat het er niet in uit moet monden dat gemeenten voor de tekorten bij de rijksoverheid, lees: het poli tieapparaat, op moeten gaan draaien. Advertentie NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 NIEUWERKERK - „Als we deze kans voorbij laten gaan, als we geen bijdrage aanvragen uit de provinciale knelpuntenpot om in 1992 het centrumgebied van Oosterland opnieuw te kunnen inrichten lukt het daarna misschien niet meer". PvdA-raadslid A. J. C. Melieste signaleerde tijdens de raadsvergadering van de gemeente Duiveland diverse bedreigingen voor een onbelemmerde uitvoering van de diverse onderdelen van het dorpsplan Oosterland. dat bestemd zou zijn voor Oos terland. Het opknappen van het Slingerbos, de ijsbaan en de Schoolstraat stond op de meerj arenraming' De burgemeester deelde wel de zorg van Melieste betreffende een mogelijke afname van de subsidiemogelijkheden. „De uitvoering van het dorpsplan is afhankelijk van de gemeente gelden die we over hebben én de subsidie die we kunnen krij gen. Maar in dat laatste heb ik een zwaar hoofd". Zoals bekend kreeg Duiveland dit jaar een maximale subsidie voor de uitvoering van de eer ste fase van het dorpsplan; de hoofdontsluitingsroute die binnenkort wordt gereali seerd. BRUINISSE - Van de 16 mil joen gulden die minister Buk man van landbouw en visserij uittrekt voor zoetwater-projecten in Neder land krijgen Tholen en Sint Philipsland samen zeven mil joen gulden. Dit water komt beschikbaar voor de landbouw. Daardoor kunnen naast de produkten van het zogenaamde ijzeren plan (aardappelen, uien, graan, peulvruchten en bieten) ook nog andere gewassen wor den verbouwd. Als mogelijke voetangels en klemmen zag hij de bezuinigin gen van de rijksoverheid die in de komende jaren hun weer slag zullen hebben op het pro vinciaal subsidiebeleid. En het feit dat het Duivelandse colle ge van b en w voor 1992 subsi die uit de provinciale knelpun tenpot aanvraagt voor het op knappen van het Nieuwerkerk- se Slingerbos en niet voor de volgende fase van het dorps plan Oosterlan'd: het opnieuw herinrichten van het centrum gebied van het dorp. Ook het SGP/RPF-raadslid K. Hendrikse en het CDA- raadslid M. Klaassen-Meyer waarschuwden het college van burgemeester en wethouders ervoor niet te veel te schuiven met de uitvoering van de diver se onderdelen van het dorps plan Oosterland. „We hadden nu subsidie kun nen aanvragen voor het in 1992 herinrichten van het centrum gebied van Oosterland. Maar afgezien van die subsidie zou dat zo'n grote financiële in vestering vragen van de ge meente dat we dat op zo'n korte termijn niet kunnen opbren gen. Twee jaar achter elkaar zo'n grote investering in het dorpsplan is een te zware be lasting", aldus raadsvoorzitter burgemeester A. Bergshoeff. Hij legde uit dat een opknap beurt van het Nieuwerkerkse Slingerbos wel is te realiseren omdat dat minder geld kost voor de gemeente. „Dit is een beleidsombuiging. Nu worden de bakens verzet", stelde Melieste verontwaar digd vast. Hij uitte de vrees dat als gevolg van de komende bezuinigingen 1992 wel eens de laatste mogelijkheid zou kun nen zijn om weer een fase van het dorpsplan te kunnen reali seren. '„De knelpuntenpot wordt steeds kleiner als we de ze kans voorbij laten gaan. Zo gaat de consternatie die rond om het Slingerbos is ontstaan ten koste van het dorpsplan Oosterland". Maar daar was Bergshoeff het niet mee eens. „We gebruiken geen geld voor andere kernen NIEUWERKERK - Het ontwerp van een nieuw be stemmingsplan voor het buitengebied in de gemeen te Duiveland. Dat staat centraal tijdens een infor mele bijeenkomst van de gemeenteraad van Duive land. De raadsleden komen op don derdag 4 april bijeen in het ge meentehuis om zich te laten in formeren over het ontwerp plan. De toelichting wordt ge geven door drs G. F. van Ho- gendorp en ir L. H. Janssen NIEUWERKERK - Via een meerderheidsbesluit van de gemeenteraad heeft de gemeente Duiveland als nog gekozen voor samenwerking met de andere ge meenten bij de opzet van kinderopvangvoorzienin gen op Schouwen-Duiveland. Alleen de SGP/RPF- fractie, inclusief wethouder C. Flikweert, kon niet achter dit voorstel staan. Zij zorgde voor vier stem men tegen. Maar dat was niet voldoende om, tijdens de raadsvergadering gisteren, donderdag, in het ge meentehuis in Nieuwerkerk, een positief raads besluit te kunnen tegenhouden. Vorig jaar besloot de Duive landse gemeenteraad om het rijksgeld voor het opstarten van kinderopvangvoorzienin gen te besteden door het in ei gen beheer opstarten van een gastouderproject in haar ge beente. Een idee waar ook de SGP/RPF-wethouder zich in kon vinden. Maar vanwege ge brek aan belangstelling bij de burgers voor een dergelijk pro ject moest men hierop terug komen. Het Duivelandse college van b en w stelde nu voor om het rijksgeld dat de gemeente krijgt voor het opzetten van kinderopvang beschikbaar te stellen voor het eilandelijk op zetten van een kinderdagver blijf en gastouderproject. „On der voorwaarde dat daaraan geen eigen financiële middelen van de gemeente moeten wor den toegevoegd". Maar de SGP/RPF-fractie kon zich niet vinden in dat voor stel. „De ouders moeten zelf hun kinderen opvangen. En als echt opvang door derden nodig is moeten ze dat zelf regelen", verklaarde J. A. van de Berge de tegenstemmen van zijn frac tie. De overige drie raadsfrac ties CDA, VVD en PvdA gingen wel akkoord met het meerder- heidsvoorstel van het college. Wethouder W. P. Stouten (WD) vertelde dat het 'nog niet zo soepeitjes' loopt met het eilan delijk opzetten van een kinder dagverblijf en een gastouder project. „Er zijn ook nogal wat aanmeldingen bij het particu liere kinderdagverblijf Sneeuwwitje dat hier op Schouwen-Duiveland van start wil gaan. Als dat werkelijk van de grond komt kan het toch grote problemen opleveren voor de opzet van gesubsidieer de kinderopvangvoorzienin gen". i Over een gemeentelijke finan ciële bijdrage aan vandalisme- registratieproject Schouwen- Duiveland werd niet gediscus sieerd. De raad ging unaniem akkoord met een bijdrage van ruim 2900 gulden. Via het pro ject worden gegevens verza meld over de plaatsen waar en hoe vaak in de regio vanda lisme plaatsvindt. Die infor matie dient als basis voor ef fectieve surveillances door de politie. „De gemeenteraad had dit eer der moeten oppakken", zei PvdA-raadslid A. J. C. Melieste toen het voorstel aan de orde kwam om een groenstructuur plan te laten maken. Een der gelijk plan kan als leidraad dienen voor de wijze waarop de beplanting in de gemeente in de kQmende jaren ontwikkeld moet worden. De raad stelde unaniem ruim 20.000 gulden beschikbaar die een deskundig bureau vraagt om een derge lijk plan te maken. van het adviesbureau RBOI waar het ontwerp-plan werd gemaakt. De bijeenkomst is in formatief. Na de toelichting kunnen de raadsleden vragen stellen. De bijeenkomst is openbaar zodat belangstellen den de besprekingen vanaf de publieke tribune kunnen vol gen. Aansluitend op de voorlich tingsbijeenkomst wordt in het gemeentehuis een openbare vergadering van de adviescom missie algemene zaken gehou den. Tijdens deze vergadering praat men onder meer over sa menwerking met andere ge meenten op milieugebied en een schema voor het onder houd van de beplanting in de gemeente. Advertentie Hu is het de tijd om uw ketel te vernieuwen (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS ^^BREEDSTRAAT I ZIERIKZEE TELEFOON 01110-14739 BROUWERSDAM - In elk geval met Hemelvaart en Pinksteren is een georganiseerd en gericht optreden mogelijk tegen het wildkamperen. Hiervoor zet de politie extra mankracht in. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan een operationeel draaiboek. Vórig jaar bereikte het illegaal kamperen rond de Brouwersdam een dieptepunt. Bij Scharendijke lag een enorme hoeveelheid rommel. (Archieffoto). Het draaiboek voorziet voor nog enkele topweekenden in dergelijke gerichte acties. Bo vendien zal de politie buiten deze weekenden tijdens de re guliere surveillances aandacht aan het wildkamperen beste den. In dc drukke recreatie weekenden is het PIKET-team paraat. In dit Provinciaal Informatie-Koördinatie- en Evaluatie Team zijn de regio's Schouwen-Duiveland, Noord- Beveland, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen met een burgemeester vertegenwoor digd. Verder maken de direc teur van de provinciale VVV en vertegenwoordigers van de dis trictscommandant rijkspolitie en commissaris van de Koning in alsmede een voorlichter deel uit van het PIKET-team. Het team kan worden versterkt met de dienstdoende officier van justitie. Het PIKET-team heeft als taak meegekregen een coördineren de rol te spelen in de weeken den dat gerichte acties plaats vinden bij de maatregelen op bestuurlijk en justitieel vlak, nodig voor een goede opvang van de vakantiegangers en het tegengaan van het wildkampe ren. Daaronder valt in elk ge val de inzet van de politie. Het team verzorgt zowel binnen als tussen de regio's de afstem ming. Ook in andere topweekenden zal het PIKET-team stand-by zijn; dan zullen de activiteiten zich beperken tot bestuurlijke coördinatie, bijvoorbeeld rond het openstellen van overloop terreinen. Bestaande draaiboe ken van de opvang van vakan tiegangers blijven van kracht. Om het werk van de politie te vergemakkelijken, is gelijk schakeling nodig van de bepa lingen in de algemene politie verordening omtrent de uren waarop een overnachtingsver bod geldt. Dat maakt het ook mogelijk in heel Zeeland uni forme borden neer te zetten op plaatsen waar veel in het wild wordt gekampeerd of waar wildkamperen de natuur onder druk zet. Aan de gemeenten is voorgesteld het overnachtings verbod te laten gelden van 21.00 tot 06.00 uur. De provincie laat momenteel een ontwerp voor een bord ma ken. Zij wil een aantal borden ter beschikking stellen aan de gemeenten. Deze dragen zorg voor de plaatsing. De vakantie ganger zal niet alleen door bor den op de hoogte worden ge bracht waar wel en niet mag worden gekampeerd. Er komt ook een folder in verschillende talen (Nederlands, Duits, Frans, Engels en Italiaans) die onder meer enige tijd voor het ingaan van het overnachtings verbod zal worden uitgedeeld op plaatsen waar veel wild wordt gekampeerd. Bovendien komen er verwij zingsfolders, waarmee de va kantiegangers gemakkelijk hun weg kunnen vinden naar kampeerterreinen met vrije plaatsen. Ook bij Omroep Zeeland kan de vakantieganger terecht voor informatie over de bezettings graad van campings en hotels. De omroep heeft plannen voor een informatief programma in de middaguren op de woensdag voor Hemelvaart en de vrijdag voor Pinksteren, eventueel voortgezet na 18.00 uur als daar aanleiding toe is. Mis schien kan in de zomer op dit stramien worden voortgebor duurd. Verwachting t/m dinsdag 2 april WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuidwest 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidwest 5 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 30 mrt. Zon op 06.20, onder 19.09 Maan op 19.55, onder 05.52 31 mrt. Zon op 07.18, onder 20.11 Maan op 22.11, onder 07.08 1 apr. Zon op 07.16, onder 20.12 Maan op 23.27, onder 07.27 2 apr. Zon op 07.13, onder 20.14 Maan op onder 07.49 Laatste Kwartier: 7 april (08.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De as van een langgerekt hogedrukgebied loopt van de Britse eilanden via onze omgeving naar Po len. Uiterst langzaam beweegt deze as zich het komende etmaal zuid waarts; en wordt zaterdagavond bo ven België verwacht. Een diepe de pressie beweegt zich in het hoge noorden van IJsland naar het uiter ste noorden van Scandinavië, de bij behorende fronten kunnen ons nog niet bereiken. Vannacht is het in ons land door deze ontwikkelingen hel der en vrijwel windstil. Op veel plaat sen kan het in het vrije veld op waar nemingshoogte (op 1,50 m) rond 2 graden vriezen; vlak bij de grond nog enkele graden meer. Plaatselijk ont staan mistbanken. Overdag is het vrij zonnig. De wind draait dan naar west en neemt in het noorden toe tot ma tig. De middagtemperaturen schom melen rond een graad of 12. Advertentie ROTTERDAM - De 50-jarige Rotterdammer K. J. is vrijdag morgen vroeg door de 39-jarige H. J. uit de Maasstad met een auto doodgereden. Een woord voerder van de Rotterdamse politie zei vrijdag dat de dader tegen sluitingstijd alsnog een café aan de Kerkhoflaan wilde bezoeken. Hij werd echter ge weigerd maar bleef aandrin gen. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3