'E 40UD //MSSS. wsbodb Drugsgebruik in Zierikzee alarmerend; gemeente wil de problemen aanpakken TAXA TIE? 1 DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS tan. leur kun zijn laarvoor Peuterspeelzaal de Krukels in Bru feestelijk geopend 0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IJL 169,- 298,- 'Het accent komt vooral op hard drugs te liggen' L Onderzoek: Iedereen weet het maar niemand zegt er iets van Prijsvraag sportzaal Bruinisse Burgemeester Vogelaar: Trots op deze peuterspeelzaal Koude nacht 5 WANDELPAD NIEUWE TARIEVEN OOST-DUITSLAND KOSTBAAR PUNT Stuurgroep én werkgroep werpen zich op drugsproblematiek Zierikzee IESCHE NIEUWSBODE ie. Gebouwd uit 'High en met een styling die jeuw actueel zal blijven, compleet te maken, te mbenemende proefrit. De frvan en Cabstar. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 29 MAART 1991 147e JAARGANG NR 24923 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Wie speed of hasj wil kan daar in Zie rikzee altijd wel aankomen. Dat is de meest opval lende conclusie van een onderzoek naar het drugsge bruik in de Schouwen-Duivelandse centrumgemeen te. Volgens dat onderzoek zijn drugs, en met name speed, in Zierikzee niet schaars, maar altijd be schikbaar. Bovendien, zo wordt gesteld, is soft- en hard drugshandel niet gescheiden. De gemeente Zie rikzee wil er alles aan doen om verandering in die si tuatie te brengen. Het onderzoek is uitgevoerd door de Advies- en Onder zoeksgroep Beke in opdracht van de gemeente Zierikzee en de Provinciale Stuurgroep Re- creatiecriminaliteit Zeeland. Doel van het onderzoek is om een duidelijk beeld te krijgen van de drugs-scene in Zierik zee. Alleen dan kan het drugs gebruik effectief aangepakt worden. Status De uitkomsten van het onder zoek zijn opmerkelijk. Meest in het oog springend is volgens de onderzoekers dat jongeren eigenlijk weinig van drugs af weten maar wel snel geneigd zijn om te experimenteren met hard drugs. Volgens het onder zoek wordt drugsgebruik min of meer gezien als statussym bool. Met andere woorden: jongeren zien drugsgebruik onder meer als een middel om hun aanzien te verhogen. Wie drugs ge bruikt is stoer. Daar komt bij dat wie drugs wil gebruiken in. feite geen strobreed in de weg gelegd wordt. Simpel gezegd: iedereen weet dat het gebeurt, maar niemand doet er wat aan. In grote steden worden gebrui kers van hard drugs volgens de onderzoekers vaak uitgestoten uit de maatschappij. Hard drugsgebruikers komen in een isolement terecht, zoeken el kaar op en op die manier ont staat er een apart wereldje van drugsgebruikers. In Zierikzee ligt dat anders volgens de on derzoekers. In Zierikzee lijkt het gebruik van soft, maar ook hard drugs, maatschappelijk geaccepteerd. In werkelijkheid, zo stellen de onderzoekers, is dat niet "echt- zo maar weet men eenvoudig- slechte zaak maar aan de ande re kant is het zo dat er weinig tot niets gebeurt om het drugs gebruik terug te dringen. Tbch is dat hard nodig, zo blijkt uit het onderzoeksrap port. Drugsgebruik wordt ver geleken met overmatig alcohol gebruik. Hoewel er in beide ge vallen sprake is van verslaving wordt er toch heel anders aan gekeken tegen drugsgebruik dan tegen het overmatig ge bruik van alcohol. Het grote verschil met alcohol- Criminoloog dr. B. M. W A. Beke: 'Het probleem wordt onder kend en daarmee is de eerste stap gezet naar een adequaat beleid ten aanzien van de drugsproblematiek'. weg niet wat men ermee aan moet. Drugsgebruikers worden in Zierikzee niet, zoals in grote steden, uit de samenleving gestoten. Op zich is dat geen gebruik is volgens de onder zoekers dat gebruikers van soft- en hard drugs direct of in direct te maken krijgen met criminaliteit. Handel in drugs is verboden dus wie drugs koopt is medeplichtig aan een misdrijf. Daar komt bij dat drugs vaak duur zijn. Zo duur dat de gebruiker het eigenlijk niet kan betalen en moet zien dat hij of zij op de een of ande re manier aan geld komt. Dat kan leiden tot het plegen van misdrijven om aan geld te ko men. Risico's Volgens de onderzoekers weten jongeren die drugs gebruiken vaak niet waar ze precies mee bezig zijn. Al weet men bij wij ze van spreken alles over de groei en bloei van de hennep plant dan ontbreekt het aan kennis over de gevolgen van het gebruik van drugs. Met an dere woorden: Men weet niet wat er in het lichaam gebeurt bij het gebruik van drugs en welke gevolgen dat op langere termijn'kan hebben. Jongeren die aangesproken worden op hun drugsgebruik verweren zich volgens de on derzoekers vaak met de opmer king dat hun ouders zich te bui ten gaan aan alcohol. Een van de dingen die volgens de onder zoekers dan ook moet gebeuren is dat verhaal doorprikken. Jongeren beseffen volgens de onderzoekers ook niet dat de stap van de relatief ongevaar lijke soft drugs naar de veel ge vaarlijker hard drugs kleiner is dan men denkt. En als je eerimaal verzeild raakt in de wereld van de-hard drugs is de kans groot dat je in een neerwaartse spiraal te rechtkomt, zo luidt de conclu sie van de onderzoekers. Vrij vertaald: wie eenmaal aan hard drugs verslaafd raakt zal veel moeite moeten doen om daar weer vanaf te komen. Daar komt bij dat de kans om in criminele sferen terecht te komen steeds groter wordt. Maatregelen In het onderzoek worden ver schillende suggesties gedaan voor het treffen van maatrege len waarmee het drugsgebruik kan worden tegengegaan. De jongeren kiezen volgens de on derzoekers vaak voor drugs bij gebrek aan alternatieven. Eer ste vereiste is derhalve een ac tiever beleid met betrekking tot het buurt- en clubhuiswerk. Ook het verenigingsleven kan volgens het onderzoek een po sitieve rol spelen. Verder wordt de suggestie ge daan om de verkoop van soft drugs in banen te leiden. Een mogelijkheid is bijvoorbeeld om legaal soft drugs te verko pen in speciale koffieshops. Aan de andere kant zou dan hard opgetreden moeten wor den tegen drugshandel in ca- fé's. Sluiting van een café waarin drugshandel geconsta teerd is moet tot de mogelijk heden behoren volgens de on derzoekers. Verder zou aan jongeren voor lichting gegeven moeten wor den over de gevolgen en de risi co's van drugsgebruik. Die voorlichting zou dan wel spe ciaal op jongeren gericht moe ten zijn. Gedacht wordt aan sa menwerking met scholen, jeugdwerk, het verenigingsle ven en uitgaanscentra. Bespreekbaar Belangrijk is volgens de onder zoekers dat het drugsgebruik bespreekbaar wordt. Zowel drugsgebruikers als hun ou ders moeten terecht kunnen bij iemand met verstand van za ken met betrekking tot drugs. De gemeente Zierikzee wil een gespreksgroep voor ouders van drugsverslaafden opzetten. Verder wil men drugsverslaaf de jongeren persoonlijk bena deren. Dit om te proberen te voorkomen dat het drugsge bruik de toekomstkansen voor de jongeren bederft omdat zij bijvoorbeeld hun school niet afmaken en geen werk kunnen krijgen. Liefst zou de gemeen te Zierikzee een speciale 'amb tenaar' in dienst nemen die zich alleen met drugsverslaaf den en de problematiek daar omheen bezig houdt. Wat dat de gemeente zou kosten en of dat op te brengen is is nog on bekend. DEN HAAG - Binnenkort wordt de Stichting Schade claim ex-DDR opgericht die de belangen gaat behartigen van Nederlanders die menen bezit tingen te hebben in het vroege re DDR. BRUINISSE - Nu de bouw van de nieuwe sportzaal in de eind fase verkeert hebben de ge meente Bruinisse en de Stich ting Multifunctioneel Cen trum besloten om de toekom stige naam van de sportzaal in handen van de burgers te legg- gen. Middels een prijsvraag waar aan alle burgers en schoolkin deren mee kunnen doen wordt de naam bepaald. Vanaf vol gende week dinsdag, 2 april tot en met 30 april, Koninginne dag, kunnen suggesties voor de nieuwe naam het gemeente huis worden ingeleverd waar in de hal speciaal een gesloten bus staat opgesteld. Op 1 mei wordt het slot van de bus ge daan en zullen vervolgens de inzendingen bekeken en door een jury beoordeeld worden. Volgens wethouder J. Huizer en Stichtingsvoorzitter K. Arensman is er voor de be kroonde naam niet alleen een enveloppe met inhoud beschik baar, maar zal de winnaar te vens betrokken worden bij de feestelijke opening op zaterdag 15 juni. BRUINISSE - Tijdens een feestelijke samenkomst heeft de Bruse burgemeester A. Vogelaar het nieuwe onderkomen van peuterspeelzaal de Krukels in Bruinisse geopend. Maar dat kon hij niet doen alvo rens hij uit een papieren krukel de sleutel 'opviste'. De belangstelling voor de ope ning van het onderkomen in het voormalige Visserijmu seum in de Molenstraat was erg groot. Ouders en kinderen gaven acte de présence en ap- plaudiseerden instemmend toen Vogelaar de sleutel in het sleutelgat ronddraaide. Een lange periode van 'noodloka- len' was hiermee ten einde ge komen. Nadat iedereen naar binnen ge gaan was, waagden enkelen zich aan een toespraak. Waag den, want door de enthousiast rondrennende en druk roepen de peuters waren de toespra ken voor de meesten niet te ho ren. Peuterspeelzaal-voorzitter A. J. de Zeeuw herinnerde de aanwezigen aan de eerdere lo- katies van de peuterspeelzaal en zei nu erg blij te zijn met het nieuwe onderkomen aan de Molenstraat. Maar het heeft veel gekost. Niet alleen geld, maar ook een grote inzet van de ouders die allemaal op vrijwillige basis de handen uit de mouwen had den gestoken. Ook sprak De Zeeuw over de bereidheid van de gemeente. Die zorgde im mers voor nieuwe tafels en stoelen, een deel van het schil derwerk en de vloer. Burgemeester Vogelaar zei eveneens trots te zijn op de peuterspeelzaal. „De Stichting Peuterspeelzaal Bruinisse be staat nu negentien jaar. Vol gend jaar dus twintig jaar en dat is toch een prachtige leef tijd". Vogelaar noemde een peuterspeelzaal in een gemeen te van groot belang in de ont wikkeling van een kind. Na zijn korte toespraak ging Vogelaar rond met een mand vol paaseieren, die hij aan de peuters uitdeelde. Leidster El- ly Vane sloot af met een kort praatje. Het is haar opgevallen, dat de kinderen zich meteen thuisvoelden in hun nieuwe omgeving en dat is een goed te ken. Ook dankte zij nog de middenstand van Bruinisse, die een bijdrage heeft geleverd. Elly Vane heeft'samen met Pa tricia Jumelet de dagelijkse leiding in de peuterspeelzaal. Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN, TELEFOON 01119-2015 De politieis de wetenschap der noden van het ogenblik. Theodore Parker Burgemeester Vogelaar heeft de sleutel gevonden. Peuterspeelzaal-voorzitter De Zeeuw kijkt te vreden toe. (Foto: Joop van Houdt). HET WEER Heldere nacht met weinig wind, enkele mistbanken en een mini mumtemperatuur van omstreeks min 2 graden. Overdag zonnig, maar voornamelijk in het noorden ook enkele wolkenvelden. Middag- temperatuur ongeveer 12 graden. In de Bruse raad werd enthousiast gereageerd op het plan voor de aanleg van een toeristisch wandelpad. Op 1 april, tweede paasdag worden nieuwe toltarieven voor de Zeelandbrug van kracht. Via de Nieuwsbodereis maakten lezers kennis met het voormalige Oost-Duitsland, De Zierikzeese zaalvoetbalploeg Toren Boys verloor een kostbaar punt aan Mevo. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Als het aan het college van b en w van Zierikzee ligt wordt op korte termijn ernst gemaakt met de aanpak van de drugsproblematiek. „Het ac cent zal daarbij vooral op de bestrijding van het ge bruik van hard drugs komen te liggen', benadrukte burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs gisteren, donderdag op een persconferentie in het Zierikzeese stadhuis. Het beleid van de gemeente Zierikzee met betrekking tot de drugsproblematiek wordt gestoeld op de uitkomsten van een onderzoek dat vorig jaar uitgevoerd werd door Advies- en Onderzoeksgroep Beke. Eer der, twee jaar geleden, bleek uit een onderzoek naar de re- creatiecriminaliteit al dat er Zierikzee meer drugsgebrui kers rondliepen dan men durf de vermoeden. Geschrokken Dit tot grote schrik van de Zie rikzeese bestuurderen. „Wij dachten toen dat de uitkom sten van dat onderzoek niet over konden komen met de werkelijkheid", aldus Assel bergs. „Ons hadden nooit sig nalen bereikt dat er in Zierik zee een drugsscene van enige omvang zou bevinden". Men besloot verder te graven en Beke kreeg opdracht voor een vervolgonderzoek. Daarbij ging het vooral om het hoe en waarom van het drugsgebruik en de gevolgen daarvan. Voor naamste conclusie van het on derzoek is dat drugs niet schaars zijn in Zierikzee en dat het gebruik ervan voor jonge ren vaak een soort status- kwestie is. De situatie in Zierikzee is vol gens criminoloog dr. B. M. W. A. Beke niet echt anders dan in steden van vergelijkbare groot te. „We moeten niet overdrij ven, maar de situatie in Zierik zee is wel alarmerend", aldus Beke. Volgens de criminoloog dreigt het vooral in het zomer seizoen uit de hand te lopen. „De pakkans in Zierikzee is dan 0,0", aldus Beke. Politie Hij doelde daarmee op het feit dat er bij de politie al jaren sprake is van onderbezetting. In de praktijk houdt dat in dat in de zomermaanden alle be schikbare manschappen wor den ingezet om orde en rust in met name Renesse te handha ven. In Zierikzee heeft de drugsscene dan min of meer vrij spel. Om het beleid van de gemeente vervolg pagina 4 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1