Culturele vereniging vol met nieuwe plannen Theatersport in Concertzaal Leerlingen OBS 't Staepel'of plantten eik die zij wonnen JIKKEMIEN Komische familiefilm draait in Concertzaal Provinciaal winnaar van jubileumwedstrijd Boomplantdag Na non-actieve periode van een jaar Klassiek concert in Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Leerlingen in actie tijdens het planten van hun prijs: een acht jaar oude eik. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - Samen maakten zij de maquette van hun schoolomgeving waarmee ze de eerste prijs van de provincie Zeeland wonnen in het kader van de ju bileumwedstrijd Boomplantdag. En samen plantten ze bij hun school de acht jaar oude eikeboom die daarvan de prijs vormde. Voor de 15 leerliqgen van de groepen zeven en acht van de Openbare Basis school 't Stapel'of in Renesse was het woensdag een bijzondere dag. De bekroning van hun deelna- jaar aan de Nationale Boom- me aan de wedstrijd die dit plantdag was gekoppeld. Dit OUWERKERK - Na een jaar op non-actief te hebben gestaan, lijkt de Culturele Vereniging Ouwerkerk weer springlevend te worden. Tijdens een ledenver gadering, dinsdag in café Steilóöre werd een gedeel telijk bestuur gekozen en een aantal activiteiten ge presenteerd die men in de loop van dit jaar wil gaan organiseren. De Culturele Vereniging Ouwerkerk werd opgericht na de Watersnoodramp 1953 en be zorgde Ouwerkerk in de loop van de jaren het imago van een levendig dorp waar 'van alles te doen was'. Ibch wordt de ge schiedenis van de Culturele Vereniging gekenmerkt door ups en downs. Zo moest ze in 1977 opnieuw worden opge richt en ook vorig jaar leek het er op dat ze zou doodbloeden. „We waren uitgeblust omdat we al jarenlang met dezelfde mensen in het zelfde kringetje ronddraaiden. En het leek on mogelijk om nieuwe bestuurs leden te vinden", aldus de voorzitster van de Culturele Vereniging, C. Steutel-Schel- omdat de Boomplantdag voor de 35e keer werd gehouden. De wedstrijdopdracht, voor alle scholen in Nederland die aan de Boomplantdag deelnamen, omvatte het uitbeelden van de eigen schoolomgeving. Voor de leerlingen van 't Stae pel'of was dat een inspirerende opdracht. Want in tegenstelling tot veel basisscholen in neder- land is hun schoolomgeving in Renesse rijkelijk voorzien van groen. „Wij zitten hier gebei- lings. Zij was de enige van het oude bestuur die dinsdagavond herkiesbaar was voor een nieu we periode. Want het kan verkeren, zo bleek ook in Ouwerkerk. Na dat men vorig jaar de vereni ging op non-actief stelde van wege gebrek aan nieuwe men sen die hun schouders er onder wilden zetten, werden dinsdag niet minder dan vijf nieuwe be stuursleden benoemd. „Men sen die het jammer vonden dat de Culturele Vereniging een stille dood zou sterven. En nieuwe bewoners die hier on der meer kwamen wonen om dat ze het idee hadden dat Ouwerkerk een levendig dorp teld", aldus schooldirecteur J. H. Blom. Uit de opstellen die de kinderen over hun school omgeving maakten bleek dat zij er net zo over dachten. „Al leen willen sommigen wat meer bloemen". Behalve aan de opstellen werd de afgelopen weken in de school hard gewerkt aan de op dracht van de prijsvraag: het uitbeelden van de schoolomge ving. Met behulp van karton, verf, papier, ijzerdraad en stukken spons maakten de kin deren een grappige kopie van hun schoolgebouw, schoolplein en het groen daarom heen. Zelfs de speelwerktuigen en het fietsenrek met daarin fiets jes van ijzerdraad ontbraken niet. ,,Ik vond het zelf een erg mooi werkstuk. Daarom was ik niet eens zo verbaasd toen ik hoorde dat onze school daar mee de prijs had gewonnen", aldus Blom. Maar gezien het feit dat in elke provincie maar een prijswin naar werd gekozen was het wel degelijk bijzonder. Het was dan ook met gepaste trots dat de 15 leerlingen woensdagmor gen 'hun' prijsboom plantten. Dat gebeurde onder leiding van Zuidhoek werkleider J. van de Zande uit Renesse. Aan hem verzocht de provin ciale commissie van het Natio nale Comité Boomplantdag de kinderen bij de werkzaamhe den te begeleiden. Eerst werd met vereende krachten en vele spaden een gat van ruim 70 cen timeter doorsnede gegraven. Daarna zetten de leerlingen de jonge eikeboom op zijn defini tieve plaats. „Het is heel leuk. We hadden niet gedacht dat we zouden winnen", waren daar bij de reacties. Behalve de eikeboom, bestond de prijs ook uit een boek over bomen voor de school. Verder kreeg elk kind een poster die was opgebouwd uit spreuken en gezegdes waarin bomen voorkwamen. was", aldus voorzitster Steu- tel. En uiteraard geeft de pas begonnen verbouwing van het oude, te smalle dorpshuis een nieuwe impuls aan de vereni gingsleven. Behalve voorzitster Steutel be staat het nieuwe bestuur nu uit C. Kenters-la Grand (secreta resse), C. Hendrikse (penning meester), T. Huges-Molenaar, A. Harinck-Sies en Verha- gen-Lanser. Een bestuur dat ge lijk al plannen presenteerde voor een aantal activiteiten dat men wil organiseren. Bovenaan het lijstje prijkt de opening van het verbouwde dorpshuis. „Dat willen we groots gaan vieren met het hele dorp. Over de manier waarop gaan we overleg voeren met de andere verenigingen in het dorp". In mei aanstaande wil men op Hemelvaartsdag dauw- trappen met ontbijt organise ren. Een vroege wandeling door de natuurgebieden rond om Ouwerkerk. Ook verderop in het zomerseizoen staan vroe ge wandelingen door de inla gen bij Ouwerkerk onder lei ding van mensen van Staats bosbeheer op het programma. „Die moeten we hiervoor nog wel benaderen hoor". Verder komt er (waarschijnlijk in augustus) weer een Midzo mernachtfeest. De plannen voor het programma omvatten twee muziekgezelschappen, een optreden van de toneelver eniging en optreden van een volksdansgroep. Ook de tradi tie om zelf kaarsen te maken en die in de periode rondom Kerst aan te bieden aan oudere dorpsgenoten wil men in ere houden. Oud Ouwerkerk Datzelfde geldt voor de succes volle middagen van Oud Ouwerkerk en documenten. Een groep binnen de vereni ging die via dia's, oude voor werpen en boeken een beeld geeft van diverse aspecten uit de geschiedenis van Ouwer kerk. De groep bestaat uit de dames L. Veltman en R. Kuij- per en de heer J. P. Dekker. Uit een toelichting van mevrouw Veltman bleek dat men ook dit jaar weer twee bijeenkomsten over het thema Ouwerkerk Vroeger wil verzorgen. Tenslotte koestert het nieuwe bestuur plannen om bij vol doende belangstelling een bil jartcursus voor jongelui en da mes te organiseren. Een cursus kleding maken en een yogacur- sus. „Voor yoga was altijd al belangstelling, maar tot nu toe was het dorpshuis niet ge schikt voor een dergelijke cur sus vanwege de vloer die er in lag". Onder meer via deur-aan-deur- bezoeken heeft de Culturele Vereniging Ouwerkerk er de laatste weken enkele tientallen leden bij gekregen. Het totale ledenaantal bedraagt nu onge veer 175. Vrijdag 29 maart NEDERLAND 1 11.00 uur Matthaus Passion van Bach. Uitgevoerd door de Neubeurer Chorgemeinschaft, de Tölzer Sangerknaben en het Bach Collegium München o.l.v. Enoch zu Guttenberg met so listen, 13.00 uur Matthaus Passion van Bach, vervolg. 14.41 uur Weg van de snelweg Nederland. Vandaag: Noord- Kennemerland. Herh. 15.10 uur Concept, wetenschap- neliik magazine 15.35 uur Noctorne, licht-klas- sieke muziek gepresenteerd door Regine Clauwaert. 15.59 uur Ja, natuurlijk extra, natuurserie. 16.24 uur De vooruitgang, por tret van 3 prominente vrouwen t.g.v. de Internationale Vrou wendag, 8 maart jl. 16.49 uur Passage extra: De smaak van bloemen, program ma over eetbare bloemen. Pre sentatie: Ati Dijckmeester. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur Winnie the Pooh, kin derserie. 17.58 uur Disney club, geva rieerd tekenfilmmagazine. 19.00 uur Journaal. 19.15 uur Weg van de snelweg Europa, toeristische serie. 19.42 uur Einstein, quiz. 20.21 uur 't Torentje, toekan Sir Geoffrey en lama Franqois laten zien wat er aan de hand is in Nederland. 20.31 uur Een stille schreeuw (Bridge to silence), Ameri kaanse speelfilm van Karen Arthur. 22.00 uur Dücker en Ouden rijn. Comedyserie. 22.29 uur Rondom tien: Wat is onvergeeflijk? Henk Mochel praat met gasten over verge vingsgezindheid. 23.14 uur Bach en tijdgenoten, passiemuziek uit de Baroktijd van Bach, Thiemann, Handel en Keiser. 00.04 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur Kijk TV, populair- wetenschappelijk programma. Home Alone vertelt het ver haal van de achtjarige Kevin Mc Callister. Door een onge lukkig misverstand blijft hij BURGH-HAAMSTEDE - On der auspiciën van Internatio naal Christelijk Conferentie en Vakantiecentrum De Burght wordt zaterdag 20 april een klassiek concert gegeven in de Hervormde kerk in Haamstede. Het concert begint om 14.30 uur. Aan het concert werken mee pianist Daniël Wayenberg, or ganist Klaas-Jan Mulder, het trompettistenduo de Gebroe ders Brouwer en de Zeeuwse Koorschool. Kaarten voor het concert kunnen besteld worden bij De Burght. ZIERIKZEE - Donderdag 4 april speelt Theatersportgroep Kiekieris uit Zierikzee tegen Theatersportclub Voorheen Pater Bernhard uit Breda. De theatersportwedstrijd wordt gehouden in de Concertzaal in Zierikzee en begint om 20.00 uur. Theatersport Schouwen-Dui- veland bestaat bijna twee jaar 18.05 uur De wondere wereld van de plastische chirurgie, do cumentair over de geschiedenis van de plastische chirurgie. Herh. 19.01 uur De TV Dokter, medi sche tips door dr. Ferdinand Zwaan. Herh. 19.02 uur Jackpot, spelpro- gramma. 19.32 uur Jeans, zang- en dans- show. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Medisch Centrum West, serie. Afl.: De vlucht. 21.17 uur De TV Dokter, medi sche tips van Ferdinand Zwaan. 21.18 uur De TROS TV-show, verbaal, visueel en muzikaal entertainment gepresenteerd door Ivo Niehe. 22.10 uur Crime time, tweewe kelijks magazine over alle fa cetten van de misdaad. 22.45 uur TROS Aktua in be drijf, programma waarin een bepaalde bedrijfstak nader wordt belicht. 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 18.00 uur Paspoort, magazine voor Turken. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis. 19.10 uur Mooie Marian en haar vrolijke vrienden uit Sherwood (Maid Marian and her merry men), 6-delige serie voor de jeugd. Afl. 3. 19.39 uur Het gezicht van Ne derland, serie over Nederland se gemeenten. Vandaag: Dom burg. 19.54 uur Uitzending van de RPF. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Sport Studio. 20.49 uur Johannespassie - Ar- vo Part, uitgevoerd door het Hilliard Ensemble en het Western Wind Choir o.l.v. Paul Hillier. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie met om 23.05 uur Gesprek met de minister president. Presentatie: Charles Groenhui j sen. alleen achter, wanneer zijn fa milie de Kerstdagen in Parijs door wil brengen. Na een rom melig en vooral ook haastig vertrek realiseert moeder Kate pas in het vliegtuig dat Kevin er niet bij is. Paniek alom. Door het uitvallen van de stroom door een hevig onweer kan moeder Kate niet naar huis bellen. Ook de buren zijn onbereikbaar. Daarom doet ze een beroep op de politie. Als die poolshoogte gat nemen bij het huis durft Kevin niet open te doen. Moeder Kate, inmid dels in opperste radeloosheid probeert een vlucht terug te boeken. Tevergeefs want alles is volgeboekt. Kevin op zijn beurt geniet in eerste instantie van zijn vrij heid. Maar echt spannend wordt het wanneer twee inbre kers het op zijn huis hebben voorzien. Hij hoort ze zeggen dat ze 's avonds terug zullen komen. Kevin neemt de nodige voorzorgen door allerlei valstrikken etc aan te brengen. en repeteert iedere donderdag avond in Zierikzee. Sinds okto ber 1990 speelt de groep iedere maand een wedstrijd tegen een team elders uit het land. Zo speelde Kiekieris reeds thuis tegen De Getemde Feeks uit Schiedam, De Blauwe Engel uit Rotterdam, Op de geest uit Nijmegen, Theatersport Am sterdam en Kunst Na Arbeid uit Utrecht. 23.15 uur De octopus (La pio- vra), 5-delige Italiaanse serie. Afl. 3. BRT 1 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.53 uur Kwislijn. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 28. 18.05 uur Postbus X, jeugdse rie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.10 uur De wonderjaren, 52- delige Amerikaanse serie. Afl. 42. 20.35 uur Weekendfilm: Proud man. Amerikaanse tv-film. 22.05 uur Première Film en vi deo, filmnieuws. 22.35 uur Kunst-Zaken. Aansl. Paardenkoersen. 22.40 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 23.00 uur Tijd is geld, program ma over mensen en geld. 23.25 uur Vrijdagnacht: Ko ning der Koningen (King of Kings), Amerikaanse speel film uit 1961 van Nicholas Ray. 01.45 uur Coda, Hubert van Herreweghen leest voor uit ei gen werk: Het kruis (2). BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogen loos, afl. 150. 19.00 uur Programma van de Christen-Democratische Om roep. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De Nijl, 3-delige do cumentaire. Deel 3: Op reis door Egypte. 20.50 uur Huizen kijken, reeks over bouwen, verbouwen en wonen. 21.50 uur Missa Pro Defunctis, Goede Vrijdag-concert van J. Ockeghem. Uitgevoerd door het Hiliard Ensemble m.m.v. leerlingen van Centre de la dance en het ballet Gianna Naldini uit Bologna. Als de dieven Harry en Merv 's avonds inderdaad terugkeren dan blijkt hoe goed die valstrikken van de achtjarige jongen zijn. Vlak voordat hij via een ontsnappingstouw naar zijn boomhuis „vliegt" belt hij de politie die beide die ven inrekenen, waarmee een einde komt aan het angstige avontuur van het jongetje Ke vin die alleen thuis bleef. Advertentie De eerste uit-wedstrijd speelde Kiekieris in februari in Am sterdam waar het Zeeuwse team tot ieders verbazing won. In diezelfde maand speelde Kiekieris ook in Schiedam te gen De Getemde Feeks. De eerstvolgende uitwedstrijd staat gepland voor zondag 7 april en wordt gespeeld in het Rotterdamse Tejatro Popular. Kiekieris treedt dan in het strijdperk tegen De Blauwe Engel. Op vrijdag 10 mei speelt Kiekieris in Zwolle een uit wedstrijd tegen het Zwolse Theatersportteam Blauw Fin gers. Het Schouwse Thea tersportgezelschap is overigens nog steeds op zoek naar een ei gen muzikaal begeleider. De vereisten: muzikaal gevoel en lef. Door DIGNATE ROBBERTZ 120 Ze warmde een kommetje melk op het pe- troliestel en ondersteunde hem toen hij in de bedstee wilde. Ei jie op 't land ook bloed gespoge, Si- men? Ik weet nie, 't is al zö raar. Zijn gezicht beefde en telkens streek hij met zijn eelte vingertoppen langs zijn oogleden. Met haar arm om zijn schouder liet ze hem drinken, maar hij weerde haar af en zei ge melijk: Ik doen 't zelf en ik moe waeter ebbe koud waeter. Dat is nie goed, zei ze beslist, alla, ons bin toch mer mee z'n beien. Met haastige teugen dronk hij en liet een ogenblik zijn hand op de hare rusten. Jie bin goed Ze had moeite om zich flink te houden. Tbe toch wat is dat noe. Hij wilde dat ze bij de bedstee bleef zitten en soms moest ze zijn droge lippen natma ken. Ik moet iemen om de dokter stiere, zei ze, je moet even allêene legge, dan gaen ik gauw ner Max. Maar hij begon zich op te winden dat ze weg zou gaan, en ze bleef tot Arend thuis kwam. De dokter kwam diezelfde avond. Het on derzoek duurde lang. Wat dienk je, dokter? vroeg Jikkemien toen ze met hem mee naar buiten ging. Hij keek haar lang aan en zei langzaam: Deze keer haalt hij het er nog wel bovenop als hij blijft rusten en daarna kalm aan. Samel Wisse was, toen hij uit dienst kwam, veel veranderd. Niet alleen dat hij veel spraakzamer geworden was, maar hij had een manier om zijn eigen plannen uit te werken en de ouwe Krijn naar zijn kant om te praten, die Janne in 't geheel niet beviel. Het begon al een paar weken na zijn thuis komst. Janne voelde dat het langzamer hand op een einde liep met haar als boerin op het Olmenhof. De pijn en het machteloze gevoel in haar benen was verergerd en toen eindelijk de dokter erbij gehaald werd, gaf die wel een drankje, maar hij gaf geen hoop op verandering of beterschap. Als je een half jaar eerder gekomen was, had ik je kunnen genezen, nu zal ik doen wat mogelijk is. Het voorjaar en de zomer gingen voorbij terwijl ze met haar benen op een stoel zat voor het raam. Soms scharrelde ze naar bui ten en zat een middag in de schaduw van de kastanje bij de welput. De dag voor stadse kermis zat ze op Samel te wachten. De meid was hem gaan roepen, hij zou wel ergens in het wagenhuis met zijn nieuwe fiets bezig zijn. Net of 't er anders op de waereld nie te doen is, dan op die dingers rond te rieën, snauwde ze tegen Krijn, die zijn tabaksdoos stond te vullen uit de roodaarden pot. En jie rook mer puupen. En je geeft die joen vee te vee geld in z'n anden. 'Krijn legde precies het deksel op de pot en zei langzaam: Je kan een joen die medeem op trouwen staet toch nie zonder een cent laete. Janne zei niets meer, ze keek met nijdige ogen de meid achterna, die de bogerd in ging. Ze had Samel in het wagenhuis niet kunnen vinden, hij stond op de dorsvloer naar de appelbomen te kijken. Boven hem waren de standvensters open. Zwaluwen vlogen in en uit en in de nok zat een steenuil te slapen. De geur van hooi en rijpe tarwe waaierde binnen. Heee de meid stapte op de drempel en sloeg met haar vuist tegen de puie. Of je sebiet in den uuze komt. Wat is 't er te doen? Op zijn gemak slen terde hij naar zijn moeder en vroeg of hij haar benen moest verleggen. Ze doen vee zeere, Samel, wat moet 't er toch van kom- me? Je moe ruste en je nergens over opdoe, zei hij vriendelijk, dan kom dat al trechte. Ik ebbe je laete roepe om is te praten. Sa mel ging naast haar zitten, hij wist wat er komen zou en vouwde zijn armen over el kaar om rustig te luisteren. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - Home Alone. Zo heet de spannende en tegelijkertijd ook komische familiefilm die in het Paasweekeinde (van zaterdag 30 tot en met maandag 1 april) in de Concertzaal in Zierikzee te zien is. Deze filmvoorstellingen die voor alle leeftijden geschikt zijn beginnen om 20.00 uur. Kiekieris tegen Voorheen Pater Bernhard

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4