ZOC-voorzitter Den Reijer vindt zes jaar welletjes Sceptische reacties op concept ontwerp bungalowterrein De Bout Ondernemers maken kennis met plan Havenkwartier Snelheids over tredingen Serooskerke Jaar uitvoering Con Amore Firma Garage Kerkwerve Schade door achteruit rijdende automobilist Nieuwe voorzitter gevraagd APK Pleidooi voor betere aansluiting tussen park en dorpskern Presentatie tijdens ZOC-vergadering DONDERDAG 28 MAART 1991 NR 24922 ZIERIKZEE - De Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) is op zoek naar een nieuwe voorzitter nu de huidige voorzitter, A. P. den Reijer te kennen heeft gegeven zich in november niet herkiesbaar te stel len. Ruim zes jaar voorzitterschap zijn voldoende. Den Reijer kondigde zijn naderend vertrek dinsdag avond tijdens de voorjaarsvergadering in Mondra- gon zelf aan. SEROOSKERKE/ZIERIK- ZEE - Bij een snelheidscontro le op de Serooskerkseweg en de Weg naar de Val stelde de politie door middel van radar- apparatuur 20 overtredingen vast. Al die overtredingen vonden plaats op de Serooskerkseweg. De provinciale weg tussen Zie- rikzee en Haamstede waar een maximum snelheid van 80 ki lometer per uur geldt. Toen de politie zich dinsdag tussen 15.30 en 18.00 uur met appara tuur langs die weg opstelde constateerde men dat 20 van de 830 gecontroleerde voertuigen te hard reden. De grootste over schrijding was een auto die 119 kilometer per uur reed. Dins dag tussen 14.30 en 15.00 uur controleerde men langs de Weg naar de Val de snelheid van 129 voertuigen. Geen van hen reed harder dan de maximum toe gestane snelheid van 80 kilo meter per uur. NOORDGOUWE - Muziekver eniging Con Amore uit Noord- gouwe geeft zaterdag 13 april haar jaarlijkse uitvoering in het dorpshuis in Noordgouwe. De jaaruitvoering begint om 19.30 uur. Dit jaar gaat het anders dan anders bij de jaaruitvoering van Con Amore. Geen toneel dit keer, maar een gastoptre den van Accordeon-orkest Me- lodia uit Spijkenisse. Tijdens de jaaruitvoering speelt Con Amore onder meer de Lamba- de, Koraalmuziek en nummers als Marching thro' Georgia. De jaaruitvoering wordt afgeslo ten met bal na met medewer king van May Day. Advertentie keurings ,rW station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Begin maart '85 nam Den Reij er de voorzittershamer van waarnemend voorzitter Th. van Wijk over. Nu ruim zes jaar later kondigde Den Reijer zijn afscheid in november als voor zitter aan. Dat Den Reijer niet nog een „termijntje erbij pakt" is niet zozeer omdat Den Reijer het werk niet meer leuk of boeiend vindt, maar meer omdat een nieuwe man weer z'n eigen (frisse) ideeën heeft. Den Reijer blikte tijdens deze overigens zeer matig bezochte vergadering nog eens kort te rug op de afgelopen jaren. 'n Hoogtepunt, zo viel uit de woorden van de scheidende voorzitter af te leiden vormde de herinrichting van het cen trum van Zierikzee. De basis hiervoor vormde het door Kort Dit plan dat dinsdag uitge breid in deze krant was be schreven, werd dinsdagavond door architect A. Verton toege licht voor een beperkt aantal belangstellende ondernemers en enkele vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Zierikzee. Met behulp van een zevental panelen met tekenin gen en schetsjes en twee dia projectoren liet de geestelijk vader van dit plan zien hoe het Havenkwartier er in zijn visie uit zou kunnen zien. Voetganger Het plan voor het Havenkwar tier sluit aan bij het eerdere herinrichtingsplan Recreatief Winkelen (voor het Haven plein, Havenpark, Kraanplein en Verton in opdracht van de ZOC vervaardigde plan Re creatief Winkelen. Bij de ope ning van deze herinrichting in de zomer van '90, zo memoreer de Den Reijer, werd een ander herinrichtingsplan (dat van het Havenkwartier) als geschenk aan het Zierikzeese gemeente bestuur aangeboden. Het bestuur van de ZOC is met het oog op deze vacature dan ook naarstig op zoek naar een opvolger van Den Reijer. Deze nieuwe voorman behoeft niet per sé zelf ondernemer te zijn, maar moet vanzelfsprekend wel affiniteit met onderne mend Zierikzee hebben. Ook maatschappelijke betrokken heid, bestuurlijke capaciteiten en contactuele vaardigheden zijn eigenschappen waarover en Oude Haven). Ook in dit nieuwe plan wordt het gemoto riseerde verkeer beperkt ten behoeve van de voetganger. Dit geldt in het bijzonder voor de Sint Domusstraat en de Nieu we Haven waar voetgan gersstroken zijn voorzien. Luifelpoorten Belangrijk in het plan zijn de zogeheten luifelpoorten, negen in totaal die een duidelijke en tree tot het winkelgebied moe ten vormen. Deze elementen behoeven niet alleen geld te kosten maar kunnen ook geld opleveren door deze een be paalde functie te geven. Zo kan worden gedacht aan fiet senstallingen etc. De herinrichting van het Ha- de nieuwe voorzitter moet be schikken. Toeristendagen Ook de Toeristendagen kwa men dinsdagavond kort ter sprake. In april krijgen alle on dernemers een brief over de nieuwe opzet van deze Tbe- ristendagen die 9 juli van start gaan. Deze nieuwe opzet komt er in het kort op neer dat het consumptieve element meer ge concentreerd wordt. Minder handelaren Ook zullen beduidend minder handelaren van buiten Zierik zee worden toegelaten. Ria Ge luk lichtte een en ander zeer kort toe. Naar alle waarschijn lijkheid wordt deze handel van buitenaf met de helft (of zelfs nog meer) teruggebracht. Dit betekent echter dat er ook min der inkomsten zullen zijn en dat het naar Zierikzee halen van dure attracties niet haal baar is. Ria Geluk deed tijdens de vergadering een oproep aan de Zierikzeese ondernemers om tijdens die dagen meer naar buiten te treden. venkwartier is niet alleen een zaak voor de gemeente. Ook de ondernemers hebben op dit punt een taak door bij voor beeld hun gevels aan te passen. Een ruime inkijk door middel van grote glasruiten behoeft volgens de architect niet per sé meer mensen te lokken. Vrachtverkeer Naar aanleiding van het ge plande poortje als toegang tot de Lange Sint Janstraat stond Verton uitgebreid stil bij het vrachtverkeer in de stad. Er bestaat een tendens dat dit zwaarder en. zwaarder wordt. Deze schaalvergroting mag, zó stelde Verton, niet ten koste gaan van de structuur van de stad. Tot voor enkele jaren ge leden werden in Nederland hiervoor zelfs panden ver plaatst. Dit is tot vreugde van Verton nu verleden tijd. Een punt waarover na afloop van de uiteenzetting nogal wat discussie ontstond was het idee om op de Nieuwe Haven een richtingsverkeer (richting poort) in te voeren. Hierdoor en door het verhoogde voetpad ZOC-voorzitter A. P. den Reijer zet na ruim zes jaar 'n punt ach ter zijn werkzaamheden voor de ZOC. Geluk maakte de aanwezigen voorts attent op een boekje met cultuurhistorische (fietsrou tes. Dit boekje zal tijdens de monumentendag in september naar alle waarschijnlijkheid worden gepresenteerd. Aan het uitstippelen en vastleggen van deze routes is drie jaar ge werkt. Het boekje bevat niet alleen een achttal cultuurhisto rische routes op Schouwen- Duiveland maar beschrijft ook drie van dergelijke routes op Tholen en een op Sint Philips- land. Met dit boekje wordt be- langs de waterkant zou een meer verkeersveilige situatie voor de voetganger ontstaan. Daar was niet iedereen het mee eens. Volgens een van de aan wezigen gaan automobilisten daardoor sneller rijden. Ze stelde een rijbaanbreedte voor waar twee voertuigen elkaar net kunnen passeren. Ook de parkeerruimte op de Nieuwe Haven werd aan de orde ge steld. In het nieuwe plan zal er iets minder parkeerruimte zijn omdat er schuin geparkeerd moet worden. Nu reeds staat de Nieuwe Haven vaak vol met de auto's van de bewoners. Als enerzijds de hoeveelheid be schikbare parkeerruimte wordt beperkt zal er elders ver vangende parkeerruimte ge vonden moeten worden stelde Ria Geluk. Uitgebreid Verton wees erop dat het par keerterrein bij de Hoofdpoort straat in zijn opzet uitgebreid zal worden. Mogelijk door de daar gelegen volkstuinen bij het 'parkeerterrein te trekken. Dit is in het plan van Kort en Verton één van de drie parkeer terreinen waar gratis parkeren mogelijk blijft. Die andere twee parkeerterreinen zijn te vinden in de Scheldestraat en bij het Sint Laurensdorp. Voor het gebied binnen de stadswal len is de architect uitgegaan van betaald parkeren en parke ren voor vergunninghouders. oogd om het achterland (het ge bied net achter de toeristische zone aan de kust) meer aan dacht te geven. Streek VVV Het reilen en zeilen van de Stichting Promotie Schouwen- Duiveland werd door voorzit ter Den Reijer uit de doeken gedaan. Na één jaar heeft het bestuur van deze regionale pro motiestichting, waarin ook de VVV Zierikzee deelneemt nog steeds een interimbestuur. Wel is besloten tot het opheffen van de (aparte organisaties) Streek VVV en de stichting Promotie. Den Reijer ging ervan uit dat het (interim)bestuur van de Stichting Promotie Schouwen- Duiveland in april met een voorstel voor een nieuw be stuur zal komen. Te lang Voor VVV-voorzitter en ZOC- lid E. Romijn duurt het alle maal veel te lang. Toen in juni '90 een interimbestuur werd benoemd had er, zo stelde hij, in september een voorstel voor een bestuur kunnen liggen. Ro mijn vond dan ook dat men voorzichtig moet zijn met het opheffen van de Streek VW. Want mocht de promotie-opera tie niet goed van de grond ko men dan moet men toch met de Streek VW verder. Ook ZOC- bestuurslid A. van de Klooster bepleitte op dit terrein voor zichtigheid. Ook de verkeerscirculatie le verde vraagtekens op. Nu reeds is er sprake van 'n fikse opeen hoping blik wanneer een vrachtwagen moet laden of los sen. „De praktijk is dat bezoe kers van Zierikzee vanwege de ze hoeveelheid blik niet meer zien hoe mooi Zierikzee is" constateerde ZOC-lid R. Ver schuren. Zijns inziens wordt het pro bleem niet opgelost met een herinrichtingsprobleem. Het probleem zit 'em volgens Ver schuren in de auto's die de bin nenstad binnenkomen. Op zich beperkten de kritische opmer kingen van de aanwezigen zich tot details. De opzet van hêt plan, daar lieten ze zich niet over uit. Dit was voor vice- voorzitter C. Holty aanleiding om te pleiten voor een meer po sitieve houding. „Laten we als jeblieft eens stilstaan bij alle voordelen die dit plan biedt" aldus de vice-voorzitter die zich 'n fervent voorstander toonde van het tolvrij houden van de twee grote parkeerter reinen. NEW YORK - Meer dan 70 pro cent van de werkende vrouwen in de Verenigde Staten lijdt aan spanningen als gevolg van werk. Veertig procent kampt zelfs dagelijks met stress. Dat blijkt uit een woensdag in New York gepresenteerd onderzoek onder 503 werkende vrouwen door het Amerikaanse Gallup onderzoeksbureau genstrijdigheid. „Het moet een luxe park worden. Hoe zit dat dan met de voorwaarde dat het park zoveel mogelijk aan moet sluiten op de dorpskern?", zo wilde de christen-democrate weten. Ook zei mevrouw Berrevoets niet zo gelukkig te zijn met de plaats waar de permanente wo ningen ingetekend staan. „Dat sluit helemaal niet aan op de bebouwing van Scharendijke", aldus mevrouw Berrevoets. Zij zou de acht permanente wonin gen liever langs de Boutlaan gepland zien. Naar binnen gericht Fractiegenoot C. W. Boot sloot zich aan bij die laatste opmer king. Hij plaatste echter nog veel meer kanttekeningen. Zo wierp hij de vraag op hoe het zit met de inbraakveiligheid van het park. Net als mevrouw Berrevoets zette hij vraagte kens bij de algehele opzet van het park. Verwijzend naar het 'clubidee' trok hij de conclusie dat het een 'naar binnen ge richt' park dreigt te worden in plaats van een park dat als het ware vastgegroeid zit aan Scharendijke. Zowel stedebouwkundige De Vries als burgemeester De Boer konden de vrees van Boot niet wegnemen. Ook kwam er geen sluitend antwoord op de vraag wat er nu precies voor voorzieningen gaan komen in het park. Een en ander hangt samen, zo bleek uit het relaas van burgemeester Den Boer, met de invulling van een ander uitbreidingsplan bij Scharen dijke dat kortweg aangeduid werd als Plan West. Burgemeester Den Boer kon niet anders dan de conclusie trekken dat de commissie zich in meerderheid wel achter de grote lijnen van het plan kan scharen, maar op. verschillende punten de nodige kritiek heeft. Verwachting t/m maandag 1 apr. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -1 graad Middagtemp. 10 graden Windkracht noordwest 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 2 graden Middagtemp. 8 graden Windkracht noordwest 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 10 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 29 mrt. Zon op 06.23, onder 19.07 Maan op 18.37, onder 05.38 Volle Maan: 30 mrt. (08.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een groot hogedrukge- bied boven de Britse eilanden en de Noordzee is de komende dagen be palend voor ons weer. Vannacht is er maar weinig bewolking. Het koelt flink af, plaatselijk daalt de tempera tuur tot iets onder het vriespunt. Overdag zijn er flinke zonnige perio den en het blijft droog. De middag- temperatuur ligt rond de 10 graden. Omdat de noordoostenwind maar zwak tot matig is voelt het morgen best aangenaam aan. Ook zaterdag profiteren we nog van het hogedruk- gebied, maar daarna moeten we toch rekening houden met meer be wolking. De kans op regen blijft voorlopig wel klein. ZIERIKZEE - De personenau to van J. B. uit Duiveland werd aan de zijkant beschadigd door een achteruit rijdende personenauto. De bestuurder hiervan reed door zonder zich bekend te maken. De aanrijding vond woensdag morgen plaats in de Meelstraat te Zierikzee waar de auto van J. B. stond geparkeerd. Volgens getuigen reed de automobilist die de schade veroorzaakte met zijn auto (die met de voorzijde in de richting van de Dam stond) achteruit en veroorzaak te daarbij gevaar, hinder én schade. De automobilist reed weg zonder zijn identiteit be kend te maken. SCHARENDIJKE - „Het park moet bij het dorp ho ren en daar niet helemaal los van staan". Met die conclusie verwoordde CDA-commissielid C. W. Boot zijn ongenoegen met het concept-ontwerp van bun galowpark De Bout zoals dat gisteravond, woens dag, aan de leden van de commissie algemene en be stuurlijke zaken van de gemeente Middenschouwen werd voorgelegd. Boot ging het verst in zijn kritiek op het concept, maar hij de andere commissieleden heerste toch ook een zekere scepsis ten opzichte van het plan. In het concept-ontwerp van het bungalowterrein langs de Boutlaan bij Scharendijke wordt uitgegaan van de bouw van 207 recreatiewoningen en 8 woningen voor permanente be woning. Kenmerken van het park moeten worden een hoge verblijfskwaliteit, comfort en rust. Daarbij is het de bedoe ling dat het bungalowpark een geheel eigen identiteit krijgt. Er wordt zelfs gesproken van een 'clubidee'. Zware bevalling De geboorte van het concept ontwerp Plan de Bout is een zware bevalling geweest. Een dikke tien jaar geleden werd al een plan met die naam gelan ceerd maar daarbij ging men uit van een ruim twee keer zo groot perceel grond. Plan De Bout beslaat nu zo'n 16 hectare en is gesitueerd langs de Bout laan. Voordat het concept-ontwerp ter discussie werd gesteld gaf stedebouwkundige H. C. de Vries een nadere toelichting op het concept-ontwerp. Hij te kende daarbij allereerst aan dat het plan prima past in de ontwikkeling van het gebied rond Scharendijke zoals de provincie dat,voorstaat. Duidelijkheid Vervolgens bechreef de stede bouwkundige het idee achter het ontwerp. „Er is vooral ge streefd naar duidelijkheid en herkenbaarheid", aldus De Vries. „Het park moet een heel duidelijk eigen gezicht krij gen". Typisch voor Plan de Bout, zo bleek uit het verhaal van De Vries is het veelvuldig gebruik van waterpartijen. Dwars door het park lopen wa tergangen en het complete park is omgeven door vaarten. Groen Ook is men niet zuinig geweest met de groenvoorzieningen. Volgens het concept-ontwerp komt er rond het complex een tien meter brede groengordel. Ondanks die groengordel bleek er bij de bezoekers van de commissievergadering toch enige angst te bestaan voor ontsiering van het Midden- schouwse landschap. „Ik vind dat park bij Brou wershaven bepaald geen sie raad. Ik hoop niet dat dat hier ook het geval zal zijn", aldus een van de aanwezigen. Een an der wilde van de plannenma kers weten hoe het nu precies zit met de voorzieningen die binnen het park getroffen wor den. „Zijn die voorzieningen ook toegankelijk voor de bewo ners van Scharendijke of is het alleen voor de bewoners van het park". Een vraag die later nog herhaaldelijk gesteld zou worden. Een echt concreet antwoord op die vraag kwam er echter niet vanachter de bestuurstafel. Burgemeester W. den Boer kwam niet verder dan de op merking dat het in principe de bedoeling is dat het een open park wordt. Later tijdens de vergadering werd daar aan toe gevoegd dat als er bijvoorbeeld door mensen uit Scharendijke gebruik van een sauna ge maakt zou willen worden daar wel een prijskaartje aan hangt. Commissielid G. A. M. Cobus- sen zei in een eerste reactie op het ontwerp-plan te vrezen voor de verkeersveiligheid. Volgens de PvdA'er zullen veel bewoners van het toekomstige bungalowpark met de auto Scharendijke ingaan om bood schappen te doen. „En ik denk dat dat de druk op de dorps kern behoorlijk zal vergroten", aldus Cobussen. CDA-woordvoerder P. W. Berrevoets-Ringelberg stelde allereerst blij te zijn dat men van het voornemen om 270 wo ningen te bouwen afgestapt is en men teruggegaan is naar 207. Zij tekende daar meteen bij aan dat er in haar ogen wel licht toch sprake is van een te- Het plan zoals dat aan de commissie werd voorgelegd. Aan de rechterkant, langs de Kreeklaan, de acht permanente woningen. 11ER1KZEESCH E HH NIEUWSBODE Bsl Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman 8. Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar t 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Zicht op zichtlijnen. Zo zou het nieuwe plan van de architecten Kort en Verton met recht kunnen worden genoemd. Met deze woorden intro duceerde voorzitter A. P. den Reijer van de Zierik zeese Ondernemers Centrale dinsdagavond tijdens de voorjaarsvergadering het plan dat door het buro voor ruimtelijke vormgeving Kort en Verton voor het Havenkwartier is opgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3