'De koorleden moesten met hun zang de goegemeente meetrekken' Lukkie Nederhoed-Zijlstra verkozen tot gedeputeerde O 3 DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS 1.79 ftenn 7.98' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE deurloo intermeubel zierikzee Bruse tekenclub teleurgesteld SAMAN BV L J Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland Welkom op onze Paasmeubel-SHOW schijfjes 450 gi. bleu art :en Dessert Royal pudding r» in Nederland!! Klasse bewijst zich zelf! Leolux bijvoor beeld! Ook in Zonnemaireü Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede bestaat 50 jaar Fietser rijdt tegen stilstaande auto Eerste vrouwelijke CDA-gedeputeerde Zonnig 4 9 VOORZITTER ZOC PLAN DE BOUT NIEUWE PLANNEN POLITIECROSS Dakbedekking Goten in zink of koper E SC H E NIEUWSBODE ivuld met ham A C -4 stuks, 500 gr. vi"w aart, dubbel gevuld "7 QC -10 pers. 1000 gr. l«vJ kunnen wij U door ruimte- ;le filialen geen diepvries- en aanbieden. - oei, kersen, anil le. Warm en 30 ml. Albona in 3 smaken: chocolademousse stracciatella met stukjes chocolade of sinaasappelmousse,-J /If per pakje loudbaar. dag maandag 1 april 1991 zullen worden ingezameld. andag zal worden ingezameld op- 1991 n jwde kom), Hogezoom (geheel), Ie kern en nieuwbouw). ,ril 1991 Qtinh- d buiten bebouwde kom en st :chouwen, Burgh en Nieu afwijkende inzameltijden wordt ver ier op de inzameldag tijdig aan aatsen. aan de Hoosjesweg is maandag 1 >ten. De direkteur, N. J. EILERS ZIERIKZEESCHE NI EU WSBODE DONDERDAG 28 MAART 1991 147e JAARGANG NR 24922 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O O BURGH-HAAMSTEDE - „Vroeger stonden we bij de repetities opeengepakt in de consistoriekamer van de kerk. Dat was misschien wat knusser, maar het klonk niet zo goed. Nu repeteren we in de Winterkerk. De onderlinge sfeer is nog steeds goed. Er wordt heel wat afgelachen, vraag maar aan de dirigente". Vijftig jaar na de oprichting wordt in Haamstede nog steeds enthousiast gezon gen in het Interkerkelijk Kerkkoor. Daaruit vloeit voort dat men het gouden ju bileum niet ongemerkt laat gaan. Op zaterdag 6 april wordt in de Winterkerk van de Nederlandse Hervormde kerk te Haamstede een receptie gehouden en op vrijdag 3 mei is in de kerk de jubileumuitvoering. Het Interkerkelijk Kerkkoor tijdens een optreden in de Nederlandse Hervormde kerk te Haamste de. (Archieffoto). Een jubileumuitvoering die men hoopt te kunnen presente ren in nieuwe koorkleding. De 12 mannelijke koorleden in zwarte smoking en de 37 vrou wen in zwarte rok met blauw groene blouson. Om die nieuwe out-fit te kunnen betalen heeft men drie jaar lang tijdens eve nementen in Haamstede in een kraam pannekoeken gebakken en verkocht. Want behalve om hun koorzang staan de leden van het Interkerkelijk Kerk koor ook bekend vanwege de kwaliteit van de pannekoeken die ze bakken. „Dat is een be grip geworden. Daarom gaan we er mee door, ook na het ju bileum", aldus H. C. Braam uit Haamstede. Hij is reeds 30 jaar lid van het koor en de afgelo pen tien jaar tevens voorzitter. Secretaresse M. P. Spee be waart zorgvuldig de schrijf blokken en de oude gemarmer de schriften met gele bladzij den waarin de notulen staan opgetekend van de vergaderin gen van de afgelopen jaren. „Alleen van de eerste vijf jaar hebben we niets meer". Deson danks weten de bestuursleden dat het koor indertijd werd op gericht als het Hervormd Kerkkoor. Door de heren W. J. van der Maas, C. van der Maas, M. de Boer, die de eerste voor zitter werd, en de dames Van der Bijl-Zijta en J. W. Dijkman- Hanse. Mevrouw Dijkman is de enige die hiervan nog in le ven is. Ze is nog steeds actief lid van het koor. „Het koor werd indertijd opge richt om het zingen in de kerk te bevorderen. De koorleden moesten met hun zang de goe gemeente meetrekken", aldus voorzitter Braam. Vooral na dat het koor van een Hervormd kerkkoor werd omgevormd tot een Interkerkelijk kerkkoor, gebeurde dat niet zozeer in koorverband. „De koorleden gingen zondags naar de kerk. Met hun meer geoefende stem stimuleerden zij het gezang van de andere kerkgangers waar ze tussen zaten. Zo brach ten zij het gezang in de kerk op een hoger peil". De eerste dirigent van het koor was S. Geleijnse. Hij bleef dat maar enkele jaren en na hem volgden niet minder dan tien dirigenten en dirigentes. „En als we tijdelijk zonder dirigent zaten sprong de vroegere bur gemeester van Westerschou- wen, H. P. Everwijn nog wel eens in". Met de komst van de huidige dirigente M. Bliek, 15 jaar geleden, werd de leiding van het koor gestabiliseerd. „Zij is er nu al langer dan een van de dirigenten daarvoor. En ze heeft best wel een goede in vloed gehad op de kwaliteit van de zang". Het genre van de liederen die het koor zingt is in de afgelo pen vijftig jaar bijna hetzelfde gebleven. „We zingen nog steeds geestelijke liederen. Vroeger uitsluitend Neder landstalig, maar de laatste ja ren ook Duitse, Latijnse en En gelse liederen". Behalve tij dens de wekelijkse repetities op donderdagavond in de Win terkerk brengt men die liede ren ongeveer vier keer per jaar in de Nederlandse Hervormde kerk van Haamstede ten geho re. Maar in tegenstelling tot vroeger, toen men nog een Iler- vormd kerkkoor was, niet meer tijdens hoogtijdagen. „Dat kan niet omdat we een in terkerkelijk koor zijn. Ieder een gaat op zo'n dag naar zijn eigen kerk". Behalve in de kerk zingt het koor in het ziekenhuis, ver pleeghuis, in bejaardenoorden en voor verenigingen. Braam herinnert zich nog de periode waarin deze optredens begon nen. „Dat was na de oorlog. In 1946 traden we op in het zie kenhuis te Noordgouwe. Om dat we geen vervoer hadden, werden we er naar toe gebracht met de brandweerauto en een vrachtauto. Dat had het be stuurslid Van der Maas gere geld, die zat bij de brandweer. Gelukkig is er tijdens ons op treden geen brand uitgebroken in Westerschouwen". In die ja ren na de oorlog was op Schouwen-Duiveland een ko rengemeenschap actief dat een rooster opstelde voor optre dens in het ziekenhuis en de be jaardenoorden door de diverse koren op het eiland. In die periode waren nog vrij veel jonge mensen lid van het koor. „Vroeger zagen jongeren het als een uitje om op een koor te zitten. Er waren niet zoveel mogelijkheden voor ontspan ning", aldus de bestuursleden Braam en Spee. Met de komst van de televisie en de toename van de ontspanningsmogelijk heden voor jongelui, nam ook de gemiddelde leeftijd van de koorleden toe. „Je zou soms denken dat het een bejaarden koor is. We hebben veel leden die ouder zijn dan 60 jaar en vier koorleden zijn boven de 80". Toch zijn de bestuursleden niet bang dat hun koor op den duur zal verdwijnen door gebrek aanbelangstelling. „Demeeste nieuwe leden komen bij het koor als ze ouder zijn dan vijf tig jaar. Zolang dat die nieuwe aanwas van 50-plussers aan houdt kan het koor blijven be staan". Toch verklaren de be stuursleden desgevraagd dat de grootste wens van het jubi lerende koor nieuwe en liefst jonge leden zijn. „Met veel oudere leden is een koor meer kwetsbaar omdat die mensen nu eenmaal sneller afvallen door ziekte of overlijden. En het stemvolume van ouderen is natuurlijk wat minder. Daar om zouden we er graag wat jon gere leden bij hebben". Het stemvolume van het totale koor is te beluisteren tijdens de jubileumuitvoering die op vrijdag 3 mei vanaf 19.30 uur plaatsvindt in de Nederlandse Hervormde kerk in Haamste de. Het programma omvat een selectie van liederen die door het koor in de loop van 50 jaar werden gezongen. Dat houdt in dat er hele oude tussen zitten, zoals Voor alle heiligen in de heerlijkheid en Geprezen zij de heer. Iedereen die de koorleden persoonlijk wil feliciteren met het jubileum kan dat doen op zaterdag 6 april in de Winter kerk van de Nederlandse Her vormde Kerk. Daar wordt van 16.00 tot 17.30 uur een receptie gehouden. BETHESDA - De Amerikaanse president George Bush denkt dat de Iraakse leider Saddam Husayn de opstand in zijn land niet zal overleven. BROUWERSHAVEN - De fiet ser A. W. uit Zierikzee moest per ambulance worden overge bracht naar het Zweedse Rode kruis Ziekenhuis te Zierikzee vanwege verwondingen die hij opliep bij een botsing met een auto. I Het ongeluk gebeurde dinsdag op de Delingsdijk in de omge ving van Brouwershaven. A. W. reed daar op zijn racefiets in de richting Brouwershaven. Daar bij zou hij de auto van P. B. uit Brouwershaven niet hebben opgemerkt die vanwege motor- pech aan de rand van de De lingsdijk stond geparkeerd. De fietser reed in volle vaart tegen de achterzijde van de auto. Hij kwam daarbij met zijn hoofd tegen de achterklep die open stond. A. W. liep diverse ver wondingen op. Hij werd per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland is voor het eerst sinds lange tijd weer vertegenwoordigd in het colle ge van gedeputeerde staten van Zeeland. L. Neder hoed-Zijlstra uit Zierikzee is verkozen tot gedepu teerde. Dat maakte de kersverse gedeputeerde dinsdag bekend tijdens de ledenvergadering van de afdeling Zierikzee van het CDA. „Het is voor mij een heel span nende dag geweest", stelde me vrouw Nederhoed dinsdag. Zij gaf daarbij aan dat hoewel het wel enigszins in de lijn der ver wachtingen lag de uitkomst van de onderhandelingen tus sen d£ verschillende partijen binnen provinciale staten tot het laatste toe niet geheel dui delijk was. Mevrouw Nederhoed was zelf duidelijk nog wat overvallen door het nieuws, maar haar achterban reageerde dinsdag enthousiast op het goede nieuws. Zij hield haar publiek ook tot het laatst in spanning want voorafgaande aan het nieuws gaf zij in een korte le zing haar visie op de provincia le politiek. Daarbij ging mevrouw Neder hoed niet voorbij aan de be lastingaffaire die voor haar partij, het CDA, maar vooral ook de PvdA nogal wat gevol gen heeft gehad. „We hebben een moeilijke periode achter de rug", luidde de conclusie van mevrouw Nederhoed. „Ik be treur het zeer dat ook bij het CDA soms het eigenbelang voor het partijbelang gaat". „Ik vind het ook onbegrijpe lijk dat vrouwen binnen het CDA zeggen dat wij maar beter geen college-verantwoordelijk heid moeten dragen de komen de periode", voegde mevrouw Nederhoed daar aan toe. (Moe ten wij dan de vrije markt- gedachte van de VVD en de centralistische visie van de PvdA vrij spel geven". Must Mevrouw Nederhoed koppelde daar de opmekring aan vast dat het wat haar betreft geen enkele twijfel lijdt: „Het CDA moet in het cojlege zitten en we moeten werken aan het herstel van het vertrouwen van de kie zer". Welke portefeuilles me vrouw Nederhoed als gedepu teerde onder haar hoede krijgt is nog niet bekend. Tijdens de CDA-vergadering in Zierikzee weigerde zij ook daarop voor uit te lopen. L. Nederhoed-Zijlstra is met haar 36 jaar de jongste gedepu teerde van de nieuwe ploeg bestuurderen. Collega-CDA-ge- deputeerde is ing. A. M. Dek uit Kapelle. Hij is statenlid sinds 1978. Voor de PvdA staat eveneens een tweekoppige ploeg klaar. G. de Vries- Hommes, als enige overgeble ven van de 'oude' ploeg en D. J. P. Bruinooge uit Vlissingen. De VVD heeft ten gunste van D66 een zetel in moeten leveren binnen het college van gs. J. I. Hennek gaat de VVD vertegen woordigen terwijl A. J. Dij- kwel de visie van D66 zal ver dedigen. Advertentie ook 2e Paasdag geopend L. Nederhoed-Zijlstra; bliksemcarrière. (Archieffoto). De roem is een vergrootglas. Fuller HET WEER Vannacht weinig bewolking, moge lijk een enkele mistbank en een minimumtemperatuur rond het vriespunt. Overdag flinke zonnige perioden en droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 10 graden. Zwak ke tot matige noordoostenwind. A. P. den Reijer stapt op als voorzitter van de Zierik- zeese Ondernemers Centrale. Er is sceptisch gereageerd op het concept-ontwerp voor bungalowterrein De Bout in Scharendijke. De Culturele Vereniging Ouwerkerk zit weer vol nieu we plannen. In de Domeinen bij Westenschouwen werd het natio naal politiecross-kampioenschap gehouden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BRUINISSE - Het zit de leden van de teken- en schilderclub de Tekenaars in Bruinisse niet lekker, dat ze zonder pardon de toe gang tot het nieuwe Visserijmuseum ontzegd zijn. Dat is een be sluit van burgemeester en wethouders van Bruinisse geweest. In een brief aan de gemeente vragen de tekenaars om opheldering. In het Visserijmuseum wordt een muurschildering aange bracht door P. Kik. Omdat de opening werd vervroegd van Pinksteren naar Pasen dreigde Kik niet op tijd klaar te kuiv nen zijn. Toen werd de hulp van de Tekenaars ingeroepen. Een delegatie daarvan ging drie vrijdagen en zaterdagen mee helpen! Die samenwerking verliep niet optimaal. De Bruse tekenaars vonden, dat Kik met zijn muurschildering een aantal keer artistieke fouten had be gaan. In een aantal gevallen hebben de tekenaars correcties aangebracht in de muurschil dering. Dat was Kik kennelijk in het verkeerde keelgat ge schoten. Na een gesprek met het gemeentebestuur kon Kik weer alleen verder. „De hele gang van zaken vin den wij, op z'n zachtst gezegd, uiterst vervelend in die zin dat ons als tekenclub niet eens de gelegenheid geboden is ons te verdedigen tegen de aan ons adres gerichte, juiste of on juiste, beschuldigingen", aldus de tekenclub in de brief aan burgemeester en wethouders. De tekenaars laten in de brief weten tijd en geld vrijgemaakt te hebben voor het meehelpen. Het geeft de tekenaars „een vreemde smaak in de mond" dat ze aan de kant gezet wor den nu de tekening vrijwel klaar is. „Wij vinden-het van burgemeester en wethouders van Bruinisse geen goede zaak dat wij niet over deze aangele genheid zijn gehoord. Op het moment, dat U Uw beslissing heeft genomen, heeft U deze zaak maar van één kant ge hoord en wij denken dat dit niet de juiste gang van zaken is". Tenslotte vraagt de tekenclub om tekst en'uitleg, zodat de club alsnog in de verdediging kan gaan. „Hierbij zij opge: merkt dat wij hiermee niet de bedoeling hebben weer aan de muurschildering te mogen wer ken, dat moge U duidelijk zijn, dit zijn wij geenszins wederom van plan". Advertentie Voor: naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169,— "en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee vtjeken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam adres postcode telefoon plaats:, handtekening: I Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, SO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1