Plan van Kort en Verton voor herinrichting Havenkwartier V 3 ■actie van ;svoorstel 4L„ jzemngen Opdracht van Zierikzeese Ondernemers Centrale DINSDAG 26 MAART 1991 NR 24921 5 NIEUWSBODE 'ruchten, 3-delige En- je. Afl. 2. I)e kunst van het kus- to kiss), Amerikaan- üefilin. Journaal. Studio sport jour- .uele informatie over van vandaag, ir NOS-laat, achter- jrmatie met om 23.05 s gesprek met de mi- 'sident. Logistiek. Les 2. Nieuws voor doven horenden. ïr Babel, wekelijkse rief voor Marokkaan- Inten. Het Capitool, Ameri- lerie. Kwislijn. Nieuws. Tik tak, animatiese- 127. [r Plons, afl.: Plons en Lenschip. r Prikballon, kleuter- Ie. Carlos Co, magazi- |rin poppen vertellen leren willen weten, ar De gehiemzinnige den (Mysterious cities Japanse serie, ir Buren, Australische r Mededelingen en pro l-overzicht, ir Nieuws, ir Kwislijn ïr Een zaak voor twee, je Duitse misdaadserie, kwitantie. ir Bagdad Café, Ameri- comedyserie. ir Panorama, ir Kunst-zaken, ar Vandaag twislijn. ïur Sport extra, met men: Dwars door - Bel- jur In zeer geheime (The Piglet files), 14- Engelse comedyserie. ur Coda, La belle aron- Lejeune, uitgevoerd et BRT-koor o.l.v. Vic Ij> „W >-■ •- - ur Nieuwskrant ïur Mooi en meedogen- ïl. 149. ur Programma van het iformatief. ur Mededelingen en pro- ia-overzicht. ur Nieuws. ur Natuur, wat doe je er- ,4-delige reeks over het wee van de natuurreser- en natuurgebieden in deren. Afl. 13. ïur Peace on Ice, Belgi- öcumentaire over de op- van het toerisme in de aurensbaai op St.-Ed- eiland. ïur Het Requiem van Ga- Fauré. Het BRT-Koor en IT-Filharmonisch Orkest faul Strauss, uur Israëlitische ere- vanuit Antwerpen. in de Algemene Ne- L.NBO) in Zeeland en renlijsten verspreid tekeningen-actie wil gen het wetsvoorstel van staatssecretaris niet langer aantrekkelijk 'm te blijven werken. Dit .gens de ANBO in strijd Ie eerdere beweringen van ibinet om de economische andigheid van vrouwen /orderen. Voorts vindt de O het onrechtvaardig dat volgen van een gelijke he eling van weduwnaars van de argumenten voor ring van de Algemene Na- anden Wet) eenzijdig op oofden van de weduwen en afgewenteld. Weduwen kinderen worden volgens nieuwe voorstel immers procent op hun inkomen terwijl weduwnaars «g procent van het mini- loon bovenop hun vaak al ■e inkomen krijgen. De O dringt er dan ook bi] :abinet op aan dat de be lde rechten in de AWW ten- te worden gehandhaafd een ruimere overgangsre- |g- HAAG - De Hogere Hotel- .ol in Den Haag mag haar itingsbeleid handhaven rbij, ondanks meer aan- lingen van vrouwen, even mannen als vrouwen wor- aangenomen. FOTO'S JOOP VAN HOUDT TEKST ROSALIEN KORSTANJE Om de aandacht meer op de Sint Domusstraat te richten, zou de Lange Sint Janstraat een poortingang moeten krijgen. Hierdoor zuilen wandelaars in de Korte Sint Janstraat eerder de Sint Domusstraat inslaan. Ongestoord winkelen in de Sint Domusstraat of gewoon op 't gemak over de kaai oftewel de Nieuwe Haven slenteren, zonder daarbij als voetganger gehinderd te worden door de gemotoriseerde en vaak haastige medemens. Het is tot nu toe slechts een wens die bij vele Zierikzeeënaren leeft. Zeker nu zij dankzij de herinrichting van het centrum (Havenplein, Havenpark, Kraanplein en Oude Haven) hebben ervaren hoe prettig het is om ongestoord te kunnen wandelen en winkelen, openbaart dat gemis zich in het Havenkwartier des te meer. Bovendien lijkt dit gebied door de verfraaiing van het centrumgebied te ontsnappen aan de aandacht van de bezoeker van Zierikzee. Deze ontwikkeling is voor de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) aanleiding geweest om het buro voor ruimtelijke vormgeving Kort en Verton opdracht te geven voor het ontwikkelen van een herinrichtingsplan voor dit gebied. Dit plan, een geschenk van de ZOC aan de gemeente ter gelegenheid van de herinrichting van het centrum, wordt vanavond (dinsdag 26 maart) aan de leden van de ZOC voorgelegd. Ofschoon de opdracht het ontwikkelen van een herinrichtingsplan voor het Havenkwartier was hebben de ontwerpers Verton en Kort hun kritische stedebouwkundige blik niet uitsluitend gericht op dit stadsgedeelte nabij de haven. Ook andere winkelstraten en -pleinen zoals bij voorbeeld de Poststraat, Melkmarkt, Dam en Lange Nobelstraat worden genoemd in dit plan, dat een voortzetting is van het in '86 verschenen plan Recreatief Winkelen. Dat recreatieve winkelen in Zierikzee wordt volgens architect A. Verton op een aantal punten negatief beïnvloed. Eén van die knelpunten betreft de hoek Sint Jacobstraat/Sint Domusstraat. Vanaf de zijde van het Havenpark is het inslaan van de Sint Jacobstraat niet erg aantrekkelijk. In de huidige situatie waarin het straatje visueel lijkt dood te lopen, gaat ook de continuïteit van de Sint Domusstraat als winkelstraat verloren door het parkeren aan de winkelzijde. Het verderop gelegen Visstraatje moet eveneens onder handen worden genomen vanwege de verpaupering, veroorzaakt door leegstand en achterstallig onderhoud aan panden en tuinen. Ook is, gelet op de loketverkoop een andere bestrating gewenst. Nu is het wegdek maar al te vaak vettig en vies. Door bij voorbeeld in de Visstraat kinderkopjes en klinkers te leggen wordt dat probleem vanzelf opgelost, 'n Regenbuitje en de kinderkopjes spoelen vanzelf weer schoon. Om de eenduidigheid van-de verbindingsstraten in het winkelgebied te bevorderen moeten Visstraat, Korte Sint Janstraat en Sint Jacobstraat zoveel mogelijk op gelijke wijze worden bestraat. Zowel de Visstraat als de Sint Jacobstraat dreigen bovendien door de nadrukkelijke oost-west richting van de voetgangerszone op het Havenplein en Havenpark te ontsnappen aan de aandacht van de wandelaar. Door de bestrating van de Visstraat en 't Vrijpoortje door te trekken tot op het Havenplein krijgen beide ingangen meer accent. Problematisch is volgens Verton ook de hoek Korte Sint Janstraat/Sint Domusstraat. Wie vanuit de Poststraat de Korte Sint Janstraat inslaat zal eerder geneigd zijn om rechtdoor de Lange Sint Janstraat in te lopen, dan om linksaf de Sint Domusstraat in te slaan. Dit gaat ten koste van de winkelfunctie van deze vaak door verkeersopstoppingen geteisterde straat. Buiten het Havenkwartier heeft Verton ook een aantal knelpunten gesignaleerd zoals bij voorbeeld dé leegstand op de Melkmarkt waardoor de klad lijkt te komen in de functie die deze straat vervult voor de detailhandel en ook op de Schuithaven zou de situatie aanmerkelijk verbeterd kunnen worden door de beschikbare parkeerruimte hier te halveren en de daarmee verkregen ruimte te reserveren voor terrassen. Dit met het oog op de verwachting dat de dagrecreatie in de toekomst nog met zo'n veertig procent zal toenemen. Een ontwikkeling die door Kort en Verton als uitgangspunt voor het nieuwe plan is genomen. Ofschoon het nieuwe herinrichtingsplan voor het Havenkwartier in het verlengde ligt van het eerdere herinrichtingsplan voor het centrum bevat het een aantal nieuwe elementen. Zo wil Verton de scheiding tussen wonen en werken accentueren met een negental „luifelpoorten" die toegang geven tot het winkelgebied. Bij deze poorten moet men niet per sé denken aan replica's van historische poorten maar meer aan eigentijdse elementen die het eigen karakter van Zierikzee onderstrepen. Voorkomen moet in ieder geval worden dat die luifelpoorten een kunstmatig Anton Pieck sfeertje" gaan scheppen. Verton spreekt dan ook liever niet over karakteristiek maar over karakturaal. Deze eigentijdse poorten moeten bovendien ook een functie krijgen waardoor ze niet enkel geld kosten maar ook geld opleveren. Zo kan men denken aan het inrichten van RUST ROOK RABAT BOOWKRAKS fc50 VX> bosvaandp situativ si va»! PARKERE* 470 *3CT*DLST«R 120. SC WAAL Dito »ïJ t uatiK» ifo.-it.si.roBl (betaalde) fietsenstallingen en verkooppunten voor toegangsbewijzen voor musea, molen, Dikke Toren, museumhaven of regionale en provinciale evenementen. Bij deze luifelpoorten ligt het zwaartepunt in de Poststraat, waar ter hoogte van de Wilhelminalinde de hoofdentree is gelokaliseerd. Hier zou, zo oppert Verton bij voorbeeld een boekingskantoor voor allerlei evenementen kunnen worden ingericht en ook zou dit punt als verzamelplaats voor stadsgidsen dienst kunnen doen. Met het oog op de inwoners van Poortambacht die met de fiets' naar de stad komen zou daar een ondergrondse fietsenstalling kunnen worden ingericht. In diezelfde Poststraat moet de reeds aanwezige wandelroute meer aandacht krijgen, door bij voorbeeld-het aanbrengen van een duidelijk afwijkende bestrating on4er de luifelpoort. Ook het Vrijpoortje zou een luifelpoort moeten krijgen ter accentuering van het tongewelf. Door ook de entree tot de Visstraat van zo'n luifelpoort te voorzien en de bestrating van het Visstraatje tot op het Havenplein te verlengen 2al dit straatje wat meer in het oog springen. Met dat zelfde doel willen Kort en Verton ook een luifelpoort bij de toegang tot het Sint Jacobstraatje en bij de wat acheraf gelegen Vismarkt in de Sint Domusstraat. Deze Vismarkt zou in de optiek van Verton een functie als trefpunt van kunstenaars en kunstminnaars (een soort Place du Tertre) kunnnen vervullen. Ook voor de Nieuwe Boogerdstraat (bij de ingang van het parkeerterrein), de Lange Nobelstraat en het Kraanplein wordt al naar gelang de specifieke situatie van de straat aan een luifelpoortje gedacht. Door ook de Lange Sint Janstraat van een poort zoals het Vrijpoortje te voorzien wil Verton de aandacht van de wandelaar in de Korte Sint Janstraat meer in de richting Sint Domusstraat ombuigen. Deze winkelstraat die nu voor de winkelaar niet echt plezierig is, moet evenals de Nieuwe Haven aanzienlijk worden veranderd. Niet alleen door de luifelpoorten en de bestrating moet het aanzien van deze straat worden verbeterd, ook voor de ondernemers ligt hier een taak. Voor de Sint Domusstraat denkt Verton aan een voetgangersstrook tussen de Korte Sint Janstraat en de Sint Jacobstraat. Deze zone onderstreept de karakteristieke holle vorm van de straat en heeft een breedte die afhankelijk is van de ruimte die overblijft na de versmalling van de rijbaan tot 4 meter en de rabatstrook. Voor de beide kerken in deze straat is rekening gehouden met twee parkeerplaatsen. Ook voor een gedeelte van de Nieuwe Boogerdstraat (van hoek Sint Domusstraat tot parkeerterrein) wordt aan een voetgangersstrook gedacht. Eveneens een ingrijpende aanpak wordt voor de Nieuwe Haven voorgesteld. Momenteel jaagt het voortjakkerende snelverkeer de slenteraar soms stuipen op het lijf. Door tussen een aparte bolderstrook en een parkeerstrook een verhoogd voetpad langs de waterkant aan te leggen komt de rijbaan wat lager te liggen en behouden de wandelaars langs de waterkant oogcontact met de overkant. Tussen 't Luitje en de Nieuwe Boogerdstraat wordt in het plan ruimte gereserveerd voor terrassen en enkele kiosken. Dit betekent echter wel dat er een eind moet komen aan het parkeren bij 't Luitje. De bomen, een karakteristiek element aan de Nieuwe Haven worden in het plan voorzien van bankjes. Mede hierdoor wordt de Nieuwe Haven meer een promenade. Wat het verkeer over de Nieuwe Haven betreft verdient het volgens Verton veruit de voorkeur om daar eenrichtingsverkeer (richting poort) in te voeren. Mocht dit voor de bevoorrading in het centrum problemen opleveren dan is het mogelijk om de breedte van de rijbaan niet op 4 maar 4,50 meter te bepalen, zodat vrachtverkeer met een ontheffing in tegengestelde richting kan rijden, 't Verdient volgens Verton echter veruit de voorkeur om het vrachtverkeer via Appelmarkt en Poststraat de stad uit te leiden. Daarvoor moet echter wel de rijrichting worden veranderd. Voor bezoekers van Zierikzee stelt het plan een ontsluitingsroute via Nieuwe Boogerdstraat, Krepelstraat en Breedstraat voor. En speciaal voor deze bezoekers van Zierikzee bepleit Verton een duidelijke bewegwijzering van de parkeerterreinen bij de Hoofdpoortstraat, Scheldestraat en Sint Laurensdorp. Het nieuwe plan van Kort en Verton voor de herinrichting van het Havenkwartier wordt vanavond (dinsdag 26 maart) tijdens de voorjaarsvergadering van de ZOC gepresenteerd. Verder het plan donderdag tot en met zaterdag te zien in de Vismarkt. Donderdag 28 maart en vrijdag 29 maart kunnen belangstellenden tussen 16.00 en 19.00 uur het plan met alle tekeningen bekijken. Zaterdag is dat tussen 14.00 en 11.00 uur mogelijk. '4 f I f I 5 nieuwe situatie Ni «uwe 8<»gertet:r»t.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5