Verbazing en teleurstelling over standpunt CDA-fractie Provinciaal milieu-apparaat kampt met achter stand bodemonderzoek Ouderbijdrage kinderopvang ter discussie in raad Brouwershaven Heftige discussie over internationale uitwisselingen G. J. van de Velde-de Wilde: Wel één lijn trekken Diefstal dames bromfiets Auto in de sloot Diefstal schotel antenne Voorjaars- kledingbeurs 't Kofschip Volgens werkplan voor 1991 Inbraken in auto's DINSDAG 26 MAART 1991 NR 24921 3 ZIERIKZEE - Op papier leek het een fluitje van een cent, het bedrag van vijfduizend gulden dat nodig is voor het bezoek van een officiële delegatie uit Hat field aan Zierikzee. De praktijk was maandagavond echter anders. Ruim een half uur langs discussieer den de Zierikzeese raadsleden soms met stemverhef fing over dit punt. Aanleiding tot deze pittige dis cussie vormde het standpunt van het CDA om nee tegen dit krediet van vijfduizend gulden te zeggen. Sinds jaar en dag zijn de christendemocraten te genstanders van de officiële uitwisselingen met Hatfield en Saint Hilaire. Tijdens de laat ste vergadering van de com missie internationale uitwisse lingen leken de christendemo craten wat bij te draaien. In dien het draagvlak van deze uitwisselingscontacten zou worden verbreed door allerlei Wethouder P. de Rijke...voor lichting over gebruikelijk on derhoud van het groen in de gemeente? 'n Beetje overdre ven. (Foto Joop van Houdt). maatschappelijke groeperin gen en organisaties in de offi ciële delegatie op te nemen, dan zou het CDA zijn mening herzien en bereid zijn om bij de internationale uitwisselingen een actievere rol te spelen. Niet akkoord Dat dit niet automatisch bete kende dat het CDA akkoord zou gaan met de officiële be zoek dat de Engelsen van vrij dag 19 tot en met maandag 22 'april aan Zierikzee brengen, werd maandagavond duide lijk. CDA-fractielid W. de Oude gaf namens zijn fractie aan niet akkoord te kunnen gaan met het bedrag van vijfduizend gulden voor dit officiële be zoek. Daarbij wees hij op de beperk te groep die aan zo'n officiële uitwisseling deelneemt. Vol- 'gens De Oude is dat niet de oor spronkelijke opzet van de ju- melage geweest, maar hebben deze internationale contacten zich de laatste jaren tot een kleinere groep beperkt. Ook herhaalde de christendemo craat het eerdere voorstel van zijn fractie om bij voorbeeld ook de sociale dienst, reini gingsdienst en vertegenwoor digers uit de gezondheidszorg in de delegatie op te nemen. Zolang dit echter nog niet het geval is, blijft het CDA tegen stander van deze uitwisselin gen en het geld dat daarvoor nodig is. Reacties Deze uiteenzetting ontlokten bij zowel het college (burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs en wethouder J. Groen) als de andere raadsleden nogal wat reacties. Burgemeester As- selbergs omschreef het stand punt van het CDA als „een beetje een vorm van chantage" De raadsvoorzitter betreurde het dat het CDA zich drie we ken voor het bezoek van Hat field alsnog tegen deze uitwis seling keert. Op grond van de geluiden die het CDA in de laatste vergadering van de commissie internationale uit wisselingen had laten horen, leefde burgemeester Assel- bergs in de veronderstelling dat de raad nu unaniem voor deze uitwisseling zou zijn en dat ook het CDA deze keer van de partij zou zijn. Teleurgesteld PvdA-man D. van der Wekken begreep er niets meer van: enerzijds wil het CDA een ver breding van de officiële delega tie maar anderzijds is de con fessionele fractie tegen een krediet voor dergelijke activi teiten. Van der Wekken be twistte bovendien de uitspraak van De Oude dat de uitwisse lingen alleen voor een kleine groep zijn. „Iedereen heeft al tijd mee kunnen doen" aldus de sociaaldemocraat die er pok op hamerde dat voor het ver breden van dergelijke delega ties een officiële ontvangst een voorwaarde is om de zaak te bespreken. Ook W. F. Sprengelmeijer (RPF/SGP/GPV) en J. J. Ge- leijnse bleken zowel verbaasd als teleurgesteld te zijn over het CDA-standpunt. Geleijnse had op grond van het verslag van de commissievergadering internationale uitwisselingen niet verwacht dat het CDA nu tegen zou zijn. Zowel de verte genwoordiger van klein rechts als de liberaal vonden het niet juist dat het CDA dit nu be kend maakte en niet in ge noemde commissievergade ring. CDA-fractievoorzitter me vrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal reageerde hierop door haar opponenten erop te wijzen dat het nog altijd de raad is en niet de commissie die besluiten neemt en ook het woord chantage vond zij niet juist. Bovendien vond zij het niet terecht dat het CDA alleen negatieve feiten worden verwe ten. Haars inziens heeft het CDA ook een positief geluid la ten horen. De officiële uitwis seling voert volgens de chris tendemocraten nog altijd de boventoon en zolang dat het ge val is blijft het CDA tegen. Een laatste poging van wethou der Groen om de raad op één lijn te krijgen mislukte. Zijn argument dat een officiële de legatie nodig is om die verbre ding te kunnen bespreken had geen effect op het standpunt van het CDA. Een stemming hierover leverde opnieuw ver warring op toen bleek dat ook CDA-wethouder P. de Rijke te gen deze officiële ontvangst is. In het voorstel van b en w was van dat minderheidsstandpunt volgens Van der Wekken niets terug te vinden. Volgens De Rijke was dat niets bijzonders omdat bekend is dat het CDA sinds jaar en dag tegen die offi ciële uitwisselingen is. Verrenieuwstraat Minder heftig ging het eraan toe toen de aankoop van huis, schuren, erf en tuin van de er ven A. Z. Meerdink in de Verre nieuwstraat (53-55) werd be sproken. De gemeente Zierik- Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs: ...„een beetje 'n vorm van chantage". zee wil dit aankopen om tussen de Verrenieuwstraat en de Ze vengetijstraat een nieuwe ver bindingsweg aan te kunnen leggen en om daar (tussen de Hofferstraat en deze nieuwe weg) een terrein met speelgele- genheid, bankjes en wat groen in te richten. Hiervoor moet een en ander worden gesloopt. Op zich juichten alle raadsle den deze plannen, die zowel het woonplezier als de verkeers veiligheid in dit stadsgedeelte vergroten, toe. Met name Sprengelmeijer die de ver- keersonveilige situatie daar reeds eerder aankaartte bleek in z'n nopjes. Dat er aan het aankopen, slopen en herinrich- ten een aardig prijskaartje hangt (275.000 gulden) werd nu reeds ingeschat en ook de naam voor de nieuwe voorzie ning ('t Stoofje) werd maan dagavond reeds door Geleijnse genoemd. Over de exacte invul ling van dit stukje stad moet echter nog aardig worden ge discussieerd in de verschillen de commissies (openbare wer ken, verkeer etc). Wat de sloop van het huis met „toebehoren" betreft dacht De Rijke dat spoedig kan worden begonnen. Verordening Zierikzee heeft weliswaar een uitgebreide verordening Kin deropvang maar geen kinder opvang. Die wat opmerkelijke situatie verwoordde mevrouw Bij de Vaate-Rozendaal kort maar krachtig. Op zich konden de raadsleden zonder meer in stemmen met deze verorde ning. Vragen waren er wel over de vorderingen bij het van de grond krijgen van kinderop vang in de regio. Rekenen Volgens wethouder De Rijke is er tijdens een vergadering van de wethouders die belast zijn met kinderopvang gesproken met het nieuwe bestuur van Stichting Kinderopvang. Dit heeft volgens De Rijke een fi nancieel heel wat gunstiger voorstelling van zaken gege ven. Een tweede overleg van de betrokken wethouders zal dan ook volgen en momenteel pie kert menige ambtenaar zich weer suf hoeveel de gemeenten afzonderlijk moeten bijdra gen. Als dat bekend is moet echter weer blijken of alle ge meenten in de regio mee willen doen. Snoeien Verbolgen reageerde De Rijke op de vraag van mevrouw M. R. de Jong-van Loo of er wel licht wat meer voorlichting kanworden gegeven over het kappen en snoeien van het groen. Haar was gebleken dat velen niet weten waar, wanneer en vooral waarom er wordt ge snoeid door de gemeente. In de Mededelingenrubriek van de gemeente zou hierover wat in formatie gegeven kunnen wor den. Een idee waarvan De Rijke het nut niet zo inzag. Het uitdun nen van de beplanting in de wijk behoort tot het gewone onderhoud van de plantsoenen dienst en gebeurt volgens de wethouder regelmatig. „Ik vind dit een beetje overdreven. De mensen weten alles" aldus de wethouder openbare wer ken en milieu. BROUWERSHAVEN - „We moeten in ieder geval één lijn trekken". Dat zei VVD-raadslid G. J. van de Velde-de Wilde gisteravond, maandag, tijdens de ge meenteraadsvergadering in Brouwershaven en ze had het over het feit dat binnen de kinderopvang nu nog met verschillende ouderbijdragen gewerkt wordt. In het Zeeuwse wordt, zo betoogde mevrouw Van de Velde, over het algemeen met een andere ou derbijdrage gewerkt dan elders in den lande. Een en ander kwam ter sprake bij de behandeling van het voorstel van het college tot vaststelling van de ver ordening kinderopvang. Het voorstel werd na enige discussie met algemene stemmen aangenomen door de Brouwse raad. ZIERIKZEE - Maandag werd in Zierikzee een bruinklenrige damesbromfiets gestolen.ilJ Het vervoermiddel is eigen dom van D. Z. uit Zierikzee. De bromfiets stond geparkeerd voor een woning in de Verre nieuwstraat te Zierikzee. OUWERKERK - E. H. uit Re- nesse kwam na een uitwijkma noeuvre met zijn auto in een sloot naast de Rijksweg N-59 terecht. Het ongeluk gebeurde maan dag toen E. H. met zijn auto over de rijksweg in de richting Zierikzee reed. Tbr hoogte van de afslag Ouwerkerk stond A. R. uit Duiveland met zijn auto voorgesorteerd te wachten om vanaf de rijksweg linksaf te kunnen slaan in de richting Ouwerkerk. De automobilist uit Renesse zou dat te laat heb ben opgemerkt. Hij week op het laatste moment uit naar rechts en remde daarbij. Daar door kwam zijn auto in een slipmanoeuvre en belandde in de sloot. Vaststelling van de verorde ning kinderopvang is in de al lereerste plaats nodig om de voor de kinderopvang toege zegde rijksbijdrage veilig te stellen. In 1990 kwam kinder opvang niet van de grond om dat twee Schouwen-Duiveland- se gemeenten lieten weten daar niet aan mee te willen werken en ook de andere gemeenten niet eensluidend waren in hun uitspraken. Men hoopt echter in de toe komst toch kinderopvang in de regio van de grond te kunnen krijgen. Binnen de Brouwse raad echter bleken de menin gen verdeeld over de precieze invulling van de verordening. SGP/RPF/GPV-raadslid P. van der Meide stelde zich wel te kunnen vinden in het op de draagkracht van de ouders af gestemde tarief. Wel tekende hij daarbij aan dat de mensen met de hogere inkomens best wat meer kunnen betalen dan nu van hen volgens de tabel ge vraagd wordt. Mevrouw Van de Velde zei zich af te vragen Waarom het peu- terspeelzaalwerk niet in de verordening is opgenomen. Ook zij ging in op de tabel ou derbijdrage. In Zeeland zou volgens haar informatie een ta rief per dagdeel in plaats van een tarief per uur gehanteerd worden en ze liet doorscheme ren het Zeeuwse systeem eigen lijk een beter systeem te vin den. CDA-woordvoerder J. W. Hei- nen sloot zich bij die laatste op merking aan maar tekende daar meteen bij dat het CDA nog steeds de voorkeur geeft aan een gastouderproject in plaats van kinderopvang. Wet- hoilderS. C. J. B. Loschacoff-de Kanter reageerde op de woor den van mevrouw Van de Velde met de opmerking dat wellicht nog dit jaar landelijk een tabel ouderbijdrage vastgesteld wordt. Op de vraag of het peuterspeel- zaalwerk mogelijk ook in de verordening verwerkt wordt antwoordde de wethouder met de toezegging té zullen bezien wat er wat dat betreft mogelijk is. Het college-standpunt in de ze is, zo herhaalde Loschacoff nog eens, dat de doelstelling van het peuterspeelzaalwerk een andere is dan die van de kinderopvang. SGP/ftPF/GPV-woord voerder Van der Meide sprong daar op in. „Peuterspeelzaalwerk is van een heel andere orde dan kinderopvang", aldus Van der Meide. Op vragen uit de raad antwoordde wethouder Lo schacoff tenslotte te hopen dit jaar oktober met kinderop vang in de regio te kunnen starten. BURGH-HAAMSTEDE - Van een caravan die op een cam ping te Haamstede staat, werd een schotelantenne ter waarde van ongeveer 1000 DM gesto len. De eigenaar van de schotel is R. B. uit het Duitse Haan. Hij deed maandag aangifte van de diefstal. ZIERIKZEE - Op vrijdag 12 en zaterdag 13 april wordt in het schoolgebouw van de obs 't Kofschip te Zierikzee een voor- jaarskinderkledingbeurs ge houden. Vrijdag kan men kle ding inleveren en zaterdag tus sen 10.00 en 11.30 uur wordt de kleding verkocht. Behalve maximaal 25 stuks kinderkleding kunnen belang stellenden dit jaar voor het eerst ook maximaal 15 stuks babykleding inleveren voor verkoop op de beurs. De kle ding moet schoon en heel zijn. Het inleveren kan vrijdag tus sen 19.30 en 21.30 uur. Ook ka plaarzen, gymschoenen, schaatsen en rollerskates zijn welkom. Van de opbrengst van de verkoop op zaterdag 13 april komt tien procent ten goede aan de stichting Kledingbeurs Zierikzee. De niet verkochte kleding die niet terug wordt af gehaald door de eigenaars gaat naar Polen of Roemenië. Aan het evenement werken 25 vrij- willigers mee. Nadere inlich tingen via 01110-15244. ZIERIKZEE - Het provinciaal milieu-apparaat kampt met een achterstand voor wat betreft de uit voering van bodemonderzoeken. Dat blijkt uit het werkplan voor 1991 van het provinciaal milieu-appa raat. Gevolg van die achterstand is dat een deel van de werkzaamheden van het apparaat doorgeschoven wordt naar een later tijdstip terwijl andere werk zaamheden juist weer in tijd naar voren worden ge schoven. Het is echter niet bekend wat uitgesteld en wat eerder uitgevoerd gaat worden. De achterstand is volgens het milieu-apparaat ontstaan om dat men kampt met gebrek aan medewerking van buitenaf. „Hopelijk komt hierin in 1991 verandering", aldus het werk plan. „In 1991 wordt in afwach ting hiervan meer aandacht be steed aan het 0-fase onderzoek op de terreinen van bedrijven met een provinciale vergun ning". Zware metalen Wel wordt in het kader van de bodembescherming gewerkt aan de eerste fase van een on derzoek naar de achtergrond gehalten aan zware metalen in de Zeeuwse bodem. Hoewel men zoals gemeld kampt met een achterstand op het gebied van bodemonderzoek gaat men onverminderd door met de uit voering van bodemsaneringen. Voor de voorbereiding en uit voering van bodemsaneringen is een bedrag beschikbaar. Het is de bedoeling dat nog dit jaar in ieder geval een start wordt gemaakt met saneringen in de Dorpsstraat in Gapinge, het Van Deventerplein in Axel, de Vest in Tholen, Zeetex in Goes en de Gravenstraat in Zierik zee. Eigenlijk was het de bedoeling dat het terrein in Zierikzee al in februari dit jaar zou worden aangepakt. Er is echter enige vertraging opgetreden. „Het terrein had al schoon moeten zijn", aldus P. Verkaart van de gemeente Zierikzee. „Er is ech ter uitstel verleend tot 1 april. Maar het is wel heel nadrukke lijk de bedoeling dat er dit jaar met de sanering van dat terrein begonnen wordt". Ontwikkelingen In het algemeen gesproken streeft het provinciaal milieu apparaat naar het opzetten van een structuur van het milieu- werk die speciaal is toegesne den op een efficiënte en doel treffende uitvoering van het Zeeuws milieubeleidsplan Ke rend Tij. Men tekent daar wel bij aan dat de ontwikkelingen in de milieusfeer naar ver wachting sterk zullen worden beïnvloed door ontwikkelin gen op landelijk niveau. Waar regels zijn moet er ook Gifgrond, ook in Zierikzee(Archieffoto). controle zijn op de naleving van die regels. Het provinciaal milieu-apparaat wil het beleid met betrekking tot die controle verder ontwikkelen. „Het gaat daarbij om de opzet van pre ventieve handhaving, hoe om gegaan wordt met geconsta teerde overtredingen en de per sonele opbouw van deze taak". Men onderkent dat in een aan tal gevallen zich zeker de nood- zaak van juridische bijstand zal opdringen. „Het ontbreken hiervan is een knelpunt", aldus het werkplan. Men tekent daarbij aan dat voor een goede gang van zaken binnen het pro vinciaal milieu-apparaat hoge eisen gesteld dienen te worden aan coördinatie en afstemming binnen het provinciaal appa raat en overleg met belangheb bende adviseurs. Verwachting t/m zaterdag 30 maart. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 9 graden Windkracht noordoost 3 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noordoost 3 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noord 3 ZON-EN MAANSTANDEN 27 mrt. Zon op 06.27, onder 19.04 Maan op 15.59, onder 05.08 28 mrt. Zon op 06.25, onder 19.05 Maan op 17.19, onder 05.23 Volle Maan: 30 mrt. (08.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De straffe en schrale noordoostenwind zwakt af. Het ho- gedrukgebied boven Scandinavië boet weliswaar niets aan kracht in maar doordat de barometers boven Centraal-Europa stijgen worden de luchtdrukverschillen in onze omge ving kleiner. Opklaringen die het noordoosten van het land hebben bereikt breiden zich uit naar het zuidwesten. Daar waar het helder is zakt het kwik vannacht tot dichtbij nul. Morgen heeft in het hele land de zon weer de overhand. Met een middagtemperatuur van ongeveer 10 graden en een tot matig afgeno men oostelijke wind voelt het min der koud aan dan vandaag. BRUINISSE/BURGH- HAAMSTEDE - Maandag werd ingebroken in drie auto's. Alle drie de voertuigen waren van toeristen. Nadat de auto van A. B. uit het Duitse Remscheid werd open gebroken, werd getracht de sle de van de autoradio weg te ne men. Dat lukte niet, maar de schade door braak bedroeg 250 gulden. De auto stond op een parkeerplaats aan de Hageweg te Bruinisse. Het voertuig van R. S. uit Huizen stond gepar keerd bij de Domaniale bóssen in Haamstede. Ook dit voer tuig werd opengebroken maar er werd niets weggenomen uit de auto. Tenslotte werd inge broken in een auto die nabij het Verklikkerpad te Haamste de stond. De eigenaars van de auto waren naar het strand tij dens de inbraak. ZIERIKZEESCHERS NIEUWSBODES» Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3