Landbouwbeleid onder druk door Amerikaanse overwinning in Golf LAATSTE NIEUWS NBT verwacht geen topdrukte tijdens paasdagen Vleesrunderen veroorzaken toename van mestoverschot Verkeer en waterstaat brengt verzuim ambtenaren slecht in kaart agend 100.000 Tekort standplaatsen kleine woonwagencentra loopt behoorlijk terug Bouw kende vorig jaar lichte stijging van omzet Amerikaanse vliegtuigbom ontdekt in Havelte Naar schatting Iraakse soldaten gedood in Golfoorlog Proef met nieuwe afhandeling verkeers over tredingen Openstaande vacatures afgenomen Kerncentrale weer in bedrijf Volgens verslag Rekenkamer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE LEEUWARDEN - Het Europese landbouwbeleid zal in de GATT-onderhandelingen extra onder druk ko men nu de Amerikaanse invloed op de wereldpoli tiek door de overwinning in de Golfoorlog is ver sterkt. Dit zei voorzitter G. Hofstra van de Friese Maatschappij van Landbouw maandagavond op de voorjaarsvergadering in Leeuwarden. DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP LEIDSCHENDAM - Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) verwacht tijdens de vroeg vallende paasdagen geen topdrukte. Naar verwachting zullen 700.000 tot 750.000 buitenlandse toeristen, voorna melijk Belgen, Duitsers en Britten, tijdens Pasen ons land bezoeken. Op korte termijn zullen de on derhandelaars van de GATT (General Agreement on Thrifs and Trade) weer officieel van start gaan. Hofstra denkt dat er een verschil is met dé situa tie in december toen de inter nationale onderhandelaars het overleg hebben opgeschort. Ombuigen Van Amerikaanse zijde zal het Europese beleid met nog meer politieke kracht worden bena- Volgens de cijfers van het mi nisterie produceerde de totale veestapel in 1990 215 miljoen kilogram fosfaat. Dat is 15 mil joen kilo minder dan in 1987, toen de mestwetgeving in wer king trad. Op de lange termijn is dus sprake van een daling. Sinds vorig jaar neemt de mestproduktie echter weer toe, AMSTERDAM - De omzet van de bouwsector is in 1990 licht gestegen. Dit geldt zowel voor de burgerlijke en utiliteits bouw (B en U) als voor de grond-, water- en wegenbouw (GWW), zo blijkt uit onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB). Het onderzoek, onder 952 aan nemers, geldt als representa tief voor alle 7.800 hoofdaan nemingsbedrijven. ■In de sector B en U steeg de om zet vorig jaar met iets meer dan 2,5 procent tot 33 miljard gulden. De sector GWW zag een stijging van 3 procent. Winst was er in 1990 voor 92 procent van de B en U bedrijven en voor 84 procent van de GWW bedrijven. De winstmarges bleven in de meeste gevallen op het niveau van 1989. Het aantal bouwvakarbeiders in dienst van bouwbedrijven nam vorig jaar af, met name in de sector B en U (1,5 procent). Het aantal overige personeelsleden, zoals technici, uitvoerders en admi nistratief personeel, steeg met 4 procent in de sector B en U, en met 2,5 procent in de sector GWW. Het EIB noemt de ver wachtingen voor dit jaar „re delijk optimistisch". De order portefeuilles waren eind vorig jaar in de meeste bedrijven goed gevuld. In het algemeen wordt rekening gehouden met een iets hogere omzet dan in het afgelopen jaar. derd om het in de richting van de Amerikaanse eisen om te buigen", verwacht de voorzit ter. „Maar naar mijn overtui ging is een zo goed mogelijk GATT-akkoord beter voor de Nederlandse land- en tuin bouw dan geen akkoord". De overschotten van melkpoe der en boter zullen zo snel mo gelijk weggewerkt moeten worden met een tijdelijke ver hoging van de medeverant woordelijkheidsheffing, vindt de Friese Maatschappij. Veria- zo blijkt uit de cijfers. De in 1987 ingezette daling is vooral te danken aan de lagere fos- faatproduktie van de varkens en het pluimvee. Die nam af van respectievelijk 75,6 en 33,5 miljoen kilo fosfaat in 1987 naar circa 67,5 en 30 miljoen ki lo in de laatste twee jaar. Een nieuw probleem lijkt te ontstaan als gevolg van het toe nemend aantal vleesrunderen in ons land. De fosfaatproduk- tie van de rundveestapel daal-' de van 121,4 miljoen kilo in 1987 naar 115,4 in 1989. Dat was met name te danken aan de su perheffing, die leidde tot een steeds kleiner wordend aantal melkkoeien. De vrijkomende ruimte op de melkveebedrij ven blijkt echter te worden op gevuld met mestrunderen, die uitsluitend worden gehouden voor de vleesproduktie. Hier door is de fosfaatproduktie van de rundveestapel gestegen van 115,4 in 1989 naar 117,9 in 1990. De mestproduktie van de totale Nederlandse veestapel steeg voornamelijk daardoor van 212,6 in 1989 naar 215 mil joen kilo in 1990. Uitgedrukt in tonnen steeg de mestproduktie dat jaar van bijna 83 miljoen naar bijna 84 miljoen ton. De cijfers die Bukman naar de Tweede Kamer heeft gestuurd zijn een aanvulling op eerdere gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Uit steekproeven van het CBS bleek in februari dat zowel de varkens- als rundveestapel in ons land na een periode van da ling weer stijgende is. Dit wekte de bezorgdheid van de Tweede Kamer, die Bükman om meer gegevens vroeg. De cijfers van Bukman bevestigen de steekproeven van het CBS. Maar volgens de minister leidt het stijgend aantal varkens in ROTTERDAM - Drie op de vijf Rotterdammers kent geen en kele wethouder van het eigen stadsbestuur bij naam. Dat blijkt uit een enquête die de ge meente heeft laten uitvoeren naar aanleiding van de lage op komst bij de laatste gemeente raadsverkiezingen in maart van het vorig jaar. ging van de zuivelprijzen leidt bij de boeren tot een 'lager in komen en bovendien verbetert het niet de marksituatie. „Het politiek zo gevoelige inleveren van boter en melkpoeder blijft dan gewoon doorgaan", aldus Hofstra. Medeverantwoordelijk heidsheffing Naast verhoging van de mede verantwoordelijkheidsheffing stelt de Friese Mij. ook- voor om tijdelijk 1 a 2 procent van het quotum van alle Europese melkveehouders te verlagen, zonder differentiatie en zonder verlaging van de zuivelprijzen. „Ik weet dat ik hier geen ap plaus voor krijg, maar uit de brede discussie binnen de Frie se Mij. blijkt wel dat dit de minst kwalijke keuze is." ieder geval niet tot een groter mestoverschot. Weliswaar pro duceren de varkens meer mest, maar die bevat minder fosfaten en minder water. Bukman maakt zich dan ook niet veel zorgen over de toename van het mestoverschot. In zijn notitie aan de Kamer concludeert hij dat het aantal dieren sinds de invoering van de mestwetge ving is gestabiliseerd. De tota le fosfaatproduktie is duide lijk afgenomen, aldus de be windsman. Wel constateert hij dat „van jaar tot jaar schom melingen kunnen optreden in de aantallen per diersoort". Die schommelingen zullen ech ter nauwlettend worden ge volgd, aldus de minister. Ook het Produktschap voor Vee en Vlees toont zich tevre den over de lagere fosfaatuit scheiding door varkens en pluimvee. Hiermee is bewezen dat er wel degelijk gewerkt wordt aan de oplossing van het mestprobleem, vindt voorzit ter Thzelaar. Thzelaar meent dat het PvdA-kamerlid Huys buiten zijn boekje ging toen hij vorige week pleitte voor in krimping van de varkensstapel met één miljoen stuks. „Nu uitspraken doen over inkrim ping van de veestapel slaat dan ook nergens op", aldus Thze laar. HAVELTE - De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft in de Drentse gemeente Havel te bij een zoekactie opnieuw een vijfhonderd ponds Ameri kaanse vliegtuigbom aange troffen. Het projectiel, dat da teert uit de Tweede Wereldoor log zal woensdagmorgen wor den gedemonteerd. Dit heeft de EOD bekend gemaakt. In verband met de demontage zal een deel van de nieuw bouwwijk Meerkamp ont ruimd worden en zullen de ove rige bewoners in hun huizen moeten blijven. Ontmoetings centrum De Beltkei wordt in gericht als opvangcentrum. De werkzaamheden zullen naar verwachting tot het middaguur duren. Eind vorig jaar werd in de buurt van Havelte ook al een vliegtuigbom gevonden. RIYAD - Naar schatting 100.000 Iraakse soldaten zijn tijdens de zes weken lange Golfoorlog om het leven geko men. Dat hebben geallieerde militaire functionarissen in Saudi-Arabië verklaard. De militaire zegslieden zeiden niet in staat te zijn exactere cij fers te geven. Zij vermoedden dat de meeste Iraakse soldaten in de eerste vijf weken van de oorlog, gedurende het geal lieerde luchtoffensief, om üet leven zijn gekomen. Geallieer de toestellen bombardeerden tijdens de luchtoorlog bijna on ophoudelijk de Iraakse stellin gen in het zuiden van Irak en het bezette Kuwayt. De legerfunctionarissen ver klaarden tevens niet in staat te zijn de precieze omvang van het Iraakse leger in Kuwayt en zuid-Irak te bepalen. Het Pen tagon schatte aan het begin van de oorlog dat ongeveer 500.000 Irakezen zich hadden samenge trokken in Kuwayt en het zui den van Irak. De laatste weken is echter uit militaire bronnen vernomen dat deze schatting aan de hoge kant was omdat een groot aantal Irakezen al voor het uitbreken van de ge vechten was gedeserteerd. De zegslieden spraken maandag het vermoeden uit dat niet meer dan 450.000 Iraakse sol daten tegenover de geallieerde troepenmacht in de Golf lagen. DEN HAAG - Een proef in het arrondissement Utrecht met een nieuw systeem voor de af handeling van lichte verkeers overtredingen lijkt goed te werken. Het ministerie van justitie heeft dat desgevraagd bevestigd. Een voorlichtster onderstreepte dat een inter pretatie van de resultaten van de proef nog wat voorbarig is. In Utrecht is per 1 september 1990 de zogenoemde Wet- Mulder in werking getreden. Het grote verschil met het sy steem dat in de rest van het land nog werkt, is dat een ver dachte die een bekeuring heeft gekregen nu zelf actie moet on dernemen als hij het niet eens is met de boete die hij krijgt. Hij moet dan beroep aanteke nen bij de officier van justitie en later voor de rechter ver schijnen. Van de 68.000 bekeu ringen die van 1 september tot 1 januari zijn uitgedeeld is 80 procent bij eerste beschikking betaald. Voorheen betaalde eenzelfde percentage de zoge noemde politie-transactie. Van de 68.000 bekeurden hebben er 2000 (3,1 procent) beroep aange tekend bij de officier van justi tie en zijn er inmiddels 34 voor de rechter verschenen. Pas over een paar maanden is een „afge rond beeld" van de proef ter beschikking, aldus de voor lichtster. Pas dan is duidelijk welk percentage van de ver dachten meteen betaalt en hoe vaak officier, rechter of deur waarder in actie moeten ko men. De wet wordt de komende twee jaar gefaseerd in de rest van het land ingevoerd. Vorig jaar bedroeg dit aantal 830.000, maar toen viel Pasen twee weken later en kwamen veel toeristen voor de zojuist geopende Van Gogh-tentoon- stellingen. Dit heeft het NBT maandag meegedeeld. Van de Nederlanders zelf zullen zo'n 350.000 mensen een korte va kantie in eigen land houden. Tweehonderdduizend Neder landers zoeken tijdens de Pa sen het buitenland op, aldus het NBT. In vrijwel alle accom modaties, hotels, bungalows en campings, is nog volop ruimte beschikbaar. Het bureau advi seert iedereen die nog een kor te vakantie wil boeken tijdig contact op te nemen met de VW's. DEN HAAG - Eind 1990 ston den er in Nederland 98.000 va catures open, iets meer dan de 93.000 van eind 1989. Nadat het aantal openstaande vacatures eind maart 1990 met 134.000 een historisch hoogtepunt be reikte sedert de registratie van 1976 begon, is dat aantal drie kwartalen achtereen afgeno men tot 125.000 eind juni, 105.000 eind september en 98.000 eind december. Het aantal nieuwe vacatures dat in de laatste drie kwarta len van 1990 ontstond beliep per kwartaal gemiddeld 148.000 waar 160.000 vervulde vacatures tegenover stonden. In de laatste drie kwartalen van 1989 ontstonden er per kwartaal gemiddeld 183.000 vacatures en werden er even veel vervuld. Eind 1990 stonden er 25.000 va catures open in de industrie, 24.000 in de handel, horeca en reparatie van gebruiksgoede ren en 17.000 bij de andere dienstverlenende bedrijven, zoals de gezondheidszorg. Het Rijk kan aanvragen voor standplaatsen niet weigeren als ze voldoen aan de regels. De leegstand leidt tot een ondoel matige uitgave van acht mil joen gulden per jaar. De Reken kamer verwacht niet dat de achterstand in de aanleg van standplaatsen op kleine centra spoedig zal worden wegge werkt. In 1989 had Zuid- Holland nog 256 plaatsen te kort. De Rekenkamer waar schuwt het ministerie van VROM ervoor de aandacht Naast hotels en de zeer in trek zijnde bungalows, melden ook de campingbeheerders veel re serveringen. Pasen wordt tra ditioneel gezien als een goed moment om tent of caravan uit te proberen. Uit gegevens van de VW's, het Nationaal Reserveringscen trum en de buitenlandse NBT- kantoren blijkt vooral veel be langstelling voor het bloemen- aanbod en de dagattracties. De meeste attractieparken, die rentuinen en de Keukenhof gaan komende paasdagen open. Daarnaast wordt in veel steden een evenement of festi val georganiseerd, zoals paas- markten en culturele mani festaties. BORSSELE - Op dinsdag 19 maart 1991 is de kernenergie centrale te Borssele na de jaar lijkse splijtstofwisselperiode weer begonnen met de levering van stroom aan het elektrici teitsnet. De kernenergiecentrale is dit jaar slechts vier weken buiten bedrijf geweest voor revisie en het wisselen van de splijtstof. Er werden 40 nieuwe splijtstof elementen geladen. De revisies en andere onderhoudswerk zaamheden zijn overeenkom stig de plannen uitgevoerd. Er traden geen bijzonderheden op. Sinds het opstarten van de kernenergiecentrale na de vori ge splijtstofwisselperiode be gin mei 1990 is de kernenergie centrale zonder een enkele onderbreking op vollast in be drijf geweest. In 1990 werden met de kern energiecentrale bruto 3.069.355.000 kWh opgwekt, overeenkomstig met circa 6% van de totale in Nederland op gewekte elektriciteit. voor de uitvoering van het woonwagenbeleid niet te laten verslappen. Dat gevaar dreigt door de vergaande inpassing van de woonwagenregelgeving in de reguliere regels voor volkshuisvesting, wat gepaard gaat met reorganisatie en de centralisatie van de uitvoering van het beleid naar de gemeen ten. Het heeft dan overigens 15 jaar geduurd voordat de regel geving is aangepast aan het kleine-centrabeleid. DEN HAAG - Het mestoverschot in Nederland neemt toe onder invloed van het stijgend aantal vleesrunderen. Dat blijkt uit een notitie van land bouwminister Bukman aan de Tweede Kamer. De mestproduktie van de varkens- en pluimveestapel lijkt zich te hebben gestabiliseerd. DEN HAAG - Het tekort aan standplaatsen op klei ne woonwagencentra (het beleid is gericht op ont manteling van grote centra) is in de afgelopen vijf jaar teruggelopen van 1.500 tot 900 plaatsen. On danks dit landelijk tekort is er in Drenthe, Overijs sel en Flevoland een leegstand van gemiddeld 18 procent, terwijl 5 gebruikelijk is. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 27 maart 01.05 122 07.15 -155 13.45 159 20.00 -139 28 maart 02.10 138 08.15 -164 14.40 168 20.45 -138 ROOMPOT BUITEN 27 maart 12.20 153 06.10 -147 18.40 -130 28 maart 00.40 135 06.55 -158 12.55 168 19.20 -132 BRUINISSE 27 maart 01.15 130 07.15 -162 13.55 169 19.55 -145 28 maart 02.30 150 08.15 -171 14.55 181 20.45 -145 WEMELDINGE 27 maart 01.15 138 07.15 -166 13.45 177 20.00 -150 28 maart 02.10 158 08.25 -176 14.35 188 20.45 150 Springtij: I april Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 DEN HAAG - De Algemene Rekenkamer heeft forse kritiek op de registratie van het ziekteverzuim bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Een goede verzuimregistratie is van belang om verzuim te kun nen terugdringen. Bij drie andere onderzochte mini steries (Binnenlandse Zaken, Justitie en Defensie), die bij eerder onderzoek ook forse kritiek van de Re kenkamer oogsten, is bij de uitvoering van de rege lingen voor ziekteverzuim op veel punten vooruit gang geboekt. Bij Verkeer en Waterstaat is nog steeds sprake van verschil lende manieren van registratie en ziekmelding. Volgens de Re kenkamer bemoeilijkt het ont breken van eenduidigheid een juiste toepassing van de rechtspositieregelingen die verband houden met verzuim. Ook krijgt de controle op het verzuim te weinig aandacht. De uitvoering van bewaking van de onderzochte rechtsposi tieregelingen laat nog steeds te wensen over op Verkeer en Wa terstaat. In de uitvoering van de AAW zijn onjuistheden ont dekt door de Rekenkamer. De afgesproken termijn voor ont slag na afkeuring (drie maan den) wordt niet goed nageleefd. De Rekenkamer heeft tenslotte geen zekerheid gekregen over het aantal langdurig zieken en over de gemiddelde duur van hun arbeidsongeschiktheid. De Rekenkamer heeft echter aanwijzingen dat de termijnen waarbinnen het afkeuringspro ces zich voltrekt nog te lang zijn. Hoewel het bij de andere on derzochte ministeries beter gaat, constateert de Rekenka mer ook daar nog leemten, bij voorbeeld bij de ontslagtermij nen na afkeuring. De Rekenka mer onderstreept het belang van verzuimbeheersing bij de overheid door nog eens te wij zen op de tussenbalans, waarin de overheid wordt aangeslagen voor een bezuiniging van 985 miljoen gulden. Onderzoek De Rekenkamer stelt zich voor lopig tevreden met het thans lopende onderzoek naar de mo gelijkheden tot invoering van een eenduidig ziekmeldings systeem en verzuimregistratie binnen de Rijksoverheid, „maar zal de ontwikkelingen ten aanzien van het beheersen en beïnvloeden van ziektever zuim blijven volgen". Tot en met 6 april Burgh-Haamstede Expositie rond Pasen in De Be- waerschole. Dagelijks (met uit zondering van zondag) tussen 13.30 en 16.30 uur. Tot 30 april Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Elly Mes. Bibliotheek De Schutse. Tijdens openingstijden biblio theek. Dinsdag 26 maart Zierikzee Ledenvergadering CDA-afde- ling Zierikzee. Zaal Gerefor meerde kerk. 19.30 uur. Commissievergadering ruimte lijke ordening en industrie in stadhuis. 19.30 uur. Paasavond CPB. Zaal Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Voorjaarsvergadering ZOC in foyer Mondragon. 20.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Paaslunch NVvH. Hotel Bom. 14.00 uur. Scharendijke Gereformeerde kerk, consisto rie. Schrijfavond Amnesty In ternational. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk, zaaltje Badhuisstraat. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Vergadering Culturele Vereni ging. Café Steilööre. 20.00 uur. Bruinisse Leeszaal openbare biblio theek. Schrijfochtend Am nesty International. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 27 maart Zierikzee Commissievergadering onder wijs in stadhuis. 19.30 uur. Scharendijke Commissie algemene en be stuurlijke zaken. Gemeente huis. 20.00 uur. Ouwerkerk Paasoptocht basisschoolkinde ren. Langs huizen ouderen. Donderdag 28 maart Zierikzee Prinses Julianaschool, Janne- wekken 19. Schrijfavond Am nesty International. Van 19.00 tot 20.30 uur. Tbneel Gebroeders Karamazov. Concertzaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Paasbloemschikken in Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering in gemeentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 30 maart Zierikzee Heropening speeltuin. Malta. 10.00 uur. Workshop Kunstbende. Jonge rencentrum Brogum. 13.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 2 april Zierikzee Verkoop Welfare artikelen. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 3 april Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In liet Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Zaterdag 6 april Burgh-Haamstede Viering 50-jarig bestaan Inter kerkelijk Kerkkoor Haamste de. Winterkerk Nederlandse Hervormde Gemeente. 16.00 tot 17.30 uur. Renesse Eenakter-avond door toneel verenigingen Op Drift en Ouwerkerk. Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 9 april Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 10 april Zierikzee Lezing wilde orchideeën. Mon dragon 19.30 uur. Vrijdag 12 april Zierikzee Kleding inleveren voor voor- jaarskinderkledingbeurs. 't Kofschip. Van 19.30 tot 21.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2