ren dmos Uitbreiding assortiment Wereldwinkel met kleding Stof tot nadenken Minitas-jongeren gaan zich bezighouden met vandalisme zoc RENESSE RENESSE nieuwsbode en Vandalisme9 da 's toch een beetje spugen op auto's en zo Veel animo voor snijden van zeegroenten Voorjaars vergadering Op z'n Paasbest met kleding uit IndiaBangla DeshGuatemala en Tanzania krachtsport artikelen De Cleenne Krukel Tik tak, animatiese- Plons, afl.: Plons en ergum. Saartje en Sander, Afl. 26. De kasteelgeesten, serie. Afl. 4. Black Beauty, Britse Afl. 37. Buren, Australische Lotto-winnaars, me en program- icht. Nieuws. Kwislijn. De drie wijzen, quiz wee kandidaten moe- n wie van de drie pa- een juist antwoord Zeker weten? Recht- De pré Historie, mon- ramma met origineel ateriaal rond muziek liteiten. r Kunst-zaken, r Vandaag, wislijn. r De vrolijke dokters s, Britse come- r Coda, Mouvement de van Ravel, uitgevoerd rc Matthys, piano. r Nieuwskrant. r Mooi en meedogen- 1. 147. r Van aap tot aap, 12 rans/Indonesische na- serie over alle moge ensoorten en hun mi- 1. 6. ur Mededelingen en ma-overzicht, r Nieuws. ur Frühlingssinfonie. speelfilm uit 1983 van chamoni. ur Programma van de e Televisie- en Radio- r Een computer ook in las? II 9-delige serie. e Wildeman (nummer De groote Roeibaerse er 14). Behalve het pand rwijs kregen op De Mol winkelpanden van Koe- n Van de Klooster een te weten De Pauwe en den Mortier. Op de Dam p nummer 1 (reisbureau d International-Van en) de naam De Moriaan gd, terwijl het pand op r 6 in de Korte Sint Jan- nu net zoals vroeger orrendamme heet. Ook "eelstraat (de nummers 2) en in de Verrenjeuw- de nummers 2 en 14) was an de winkel van Pad- Van der Zande. De hui- de Meelstraat kregen de naam, Den Blauwen (nummer 60) en De Ver- Wereld (nummer 32) erug. In de Verrenieuw- werden de namen De Kaerse (nummer 2) en guide Mole (nummer 14) w aangebracht, terwijl Old Dutch in de Lange traat voorzien werd van rspronkelijke naam De ekoppelde Paarden. En eze bordjes, die bij een rbeurt eenvoudig ver- d kunnen worden is in zee weer een stukje, in elheid geraakte historie hersteld. MAANDAG 25 MAART 1991 NR 24920 'n stukje huisnamen-vhj naam werd voorzien ivas p van Houdt). ZIERIKZEE - Vraag een lid van Minitas wat een van daal nu eigenlijk is en hij of zij kan daar sinds vrij dagavond haarfijn een antwoord op geven. Dankzij de informatie van politieman Ben Sterenborg die vrijdag op bezoek was bij Minitas in het Hervormd kerkcentrum, weten de leden van deze jeugdsoos van de Gereformeerde en Hervormde Kerk in Zie rikzee inmiddels heel wat van het onderwerp af. Een onderwerp waarmee de Minitassers zich de eerstko mende tijd gaan bezighouden. januari '91 voor circa 155.000 gulden is vernield op Schou- wen-Duiveland. Een bedrag waarvan de Minitassers wel eventjes moesten slikken. pretatie heeft van het begrip vandalisme bleek toen Steren borg de jongeren vroeg wat vandalisme nu eigenlijk is. „Dat is zoiets als een beetje spugen op auto's" antwoordde een van hen. Vandalisme houdt echter meer in, dat werd de jeugdsoosleden al snel duide lijk en ook de videoband De Vernieler die na de vrij lange uiteenzetting werd gedraaid liet een scala van vernielzuch tige activiteiten zien. Activitei ten die enerzijds tot hilariteit maar anderzijds ook tot oh en ah-reacties leidden. Dat ieder zo zijn eigen inter- Vandalisme, zo vertelde Ste renborg wordt vooral door jon gens tussen de tien en twintig jaar gepleegd. Deze jongeren komen uit alle lagen van de be volking en treden vaak in groepsverband op. Ook de oor zaken van vandalisme liet de politieman aan de hand van een sheet zien. Wat hij de Minitassers in ieder geval wel duidelijk maakte was dat vandalisme in ieder ge val niet iets van de laatste tijd is. Vierduizend jaar geleden reeds waarschuwde een Egyp tische priester reeds voor de vernielzucht van sommige van zijn tijdgenoten. Vandalisme doet zich in verschillende vor- Ze waren vrijdagavond een beetje opgewonden, de leden van jeugdsoos Minitas. Erg verwonderlijk was dat ook niet. Je krijgt als jongere im mers niet dagelijks een politie man in vol ornaat op bezoek. Een politieman die je niet al leen van alles kan vertellen over vandalisme maar die ook nog een aantal gevaarlijk uit ziende slag- en stootwapens en een plak hasj heeft meegeno men. Die politieman (B. Ste renborg) was door de jeugdlei ders R. Kemink, N. Schiette- katte en M. van der Veer uitge nodigd om tijdens de wekelijk se bijeenkomst van Minitas in het Hervormd kerkcentrum iets te vertellen over vanda lisme. Een onderwerp dat mo menteel ook in de raadzalen van de verschillende gemeente huizen wordt aangesneden. Daar vandalisme iedereen raakt en ook op Schouwen- Duiveland voorkomt vonden de jeugdleiders dit een uiter mate geschikt onderwerp voor de thema-avonden die Minitas eens in de vier weken houdt. Tijdens deze avonden wordt een godsdienstig of een maat schappelijk onderwerp bespro ken. Vrijdagavond kregen de circa vijfentwintig Minitassers en een aantal belangstellende volwassenden een inleiding in de problematiek van het van dalisme. Een probleem dat Schouwen-Duiveland jaarlijks zo'n 155.000 gulden kost en dat nu via het vandalisme- registratieproject wordt aange pakt In het kader van dit project wordt geregistreerd waar van dalisme zich voordoet op Schouwen-Duiveland. Politie man Sterenborg verklapte zijn jeugdige toehoorders dat door het aanstellen van een speciaal persoon vernielingen worden geregistreerd die anders niet gemeld zouden worden. Op grond van de eerste resultaten van dit project is gebleken dat in de periode tussen juni'90 en Politieman Ben Sterenborg onderhield de leden van Minitas over vandalisme. Een onderwerp waarover héél wat te zeggen valt. (Foto: Joop van Houdt). men voor. De ene keer treedt vandalisme op tijdens het spe len het inschieten van een ruit tijdens een partijtje voetbal). De andere keer willen jongeren door het vernielen van iets la ten zien hoe allemachtig stoer zij zijn. Maar ook problemen thuis en op school of verveling (het ontbreken van speelruim te) kunnen een aanleiding voor vandalisme zijn. Die verschillende vormen van vandalisme ontlokten nogal wat reacties op bij de jongeren. Jammer genoeg ontbrak de tijd om hen de ruimte te geven die ervaringen te vertellen. Iets waardoor er wellicht een aardige dialoog was ontstaan. Nu beperkte de uiteenzetting zich in hoofdzaak tot een mo noloog. De Vernieler Veel maakte de videoband De Vernieler los. Een band waarin werkelijk van alles wordt ver nield, variërende van het kapot gooien van een fles tot en met het „verbouwen" van een school. Daarbij bleef het niet, want de Minitassers kregen ook een aantal kinderen te zien die erop uit trekken om inter views te houden met mensen die met vandalisme te maken hebben. Jammer genoeg was er geen tijd meer om vragen van de kinderen te beantwoorden. Dat daarvoor nog tijd zal worden vrijgemaakt staat nu reeds vast, want volgens Richard Ke mink en Nicolai Schiettekatte blijft het wat het vandalisme betreft niet bij deze ene avond. „We willen ermee aan de slag in de hoop dat de jongeren zich ervan bewust worden wat van dalisme zowel financieel als so ciaal en psychologisch aan richt". SCHOUWEN-DUIVELAND Longemfyseem In samenwerking met de AN- BO in Brouwershaven hebben enkele Schouwen-Duivelan- ders een longemfyseemvereni- ging opgericht. Deze vereni ging heeft tot doel om het isole ment waartoe deze ziekte vaak leidt op te heffen en ook wil de ze nieuwe vereniging de gele genheid bieden om met elkaar van gedachten te wisselen. Een programma zal worden opgezet om mensen over deze ziekte te informeren en ook wil de ver eniging overleg met instanties en openbare gelegenheden die voorzien zijn van een certifi caat dat het bedrijf toeganke lijk is voor invaliden maar dat voor een emfyseempatiënt niet toegankelijk is. Wie lid van de ze vereniging wil worden kan bellen naar 01119-1933. ZIERIKZEE Collecte De nationale collecte ten be hoeve van het Leger des Heils heeft in de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland de vol gende bedragen opgeleverd. Zierikzee 4258,35, Bruinisse 1486,80, Westerschouwen f 3374,25, Brouwershaven 444,70, Middenschouwen 553,05 en Duiveland 1276,7p. Geslaagd Aan de opleidingsschool voor ziekenverzorgenden in Goes slaagden vier kandidaten uit ZIERIKZEE - Zeekraal en lamsoren zijn een tweetal Zeeuwse gewassen, die als vroege voorjaarsgroente in Zeeland veel worden gegeten. Ze komen voort in het wild op schorren en slikken en eeuwen lang trokken de inwoners van de Zeeuwse eilanden er op uit om een of meer maaltjes van deze groente te snijden. Nie mand nam daar aanstoot aan. Onder druk van de Zeeuwse Milieufederatie en andere mi lieubeschermers werd het be treden van de oevers van de Oosterschelde en zijn uitlopers verboden. Onder druk van di verse gemeentebesturen moes ten genoemde milieufanaten toezien, dat voor het snijden van zeekraal en lamsoren ont heffingen van het betreden van de verboden gebieden moeten worden verleend. Formulieren voor die ontheffing konden bij de gemeenten tot 20 maart wor den afgehaald. Er is besloten 350 vergunningen uit te geven. Het aantal vergunningen dat werd aangevraagd bedroeg 600. Zierikzee en een "uit Sirjans- land voor het eindexamen. Het zijn Laura van de Moere, Ma rian Murre, Mariëlle Schoon- aard en Rolanda Schot uit Zie rikzee en Mariëlle Boer uit Sir- jansland. Heropening speeltuin Op zaterdag 30 maart wordt de meester Breetveldspeeltuin in de Zierikzeese wijk Malta her opend. De speeltuin krijgt daarbij een nieuwe naam Kla vertje Vier. De officiële ope ning wordt om 10.00 uur ver richt door C. Honig uit Zierik zee. Na die plechtigheid zijn al le kinderen tot twaalf jaar wel kom in de speeltuin om paas eieren te komen zoeken. Leger des Heils Het korps Zierikzee heeft voor de Paasdagen een speciaal pro gramma opgesteld. Eerste Paasdag wordt er om 10.00 uur een bijeenkomst gehouden in De Lichtboei. Aan deze bijeen komst verlenen het zangkoor en de muziekgroep hun mede werking en ook staat er een in zegening op het programma. Om 11.45 uur worden buiten Paasliederen gezongen. De Paasmaaltij d, die voor ieder een toegankelijk is begint om 13.00 uur. Opgave hiervoor is mogelijk via 01110-17483. Rond de klok van 18.00 uur wordt Eerste Paasdag afgesloten met een Paasjubelbijeenkomst in het Rode Kruis Ziekenhuis. Ophokken postduiven Via overleg door een aantal be trokken organisaties is beslo ten dat van 8 april tot en met 24 mei van 10.00 tot 17.00 uur een ophokplicht voor postduiven van kracht is. De maatregel is genomen om te voorkomen dat duiven schade aanrichten aan land- en tuinbouwgewassen. Het ophokgebod geldt niet op zondagen en in mei in verband met wedstrijdvluchten ook niet op zaterdagen. Ook geldt het gebod niet voor jonge dui ven. GOES Dansavond alleenstaanden Op zaterdag 30 maart wordt in het wijkcentrum De Spinne te Goes een dans- en ontmoetings avond gehouden voor alleen staanden tot ongeveer 45 jaar, Het evenement wordt georga niseerd door de vriendenkring Kapasi en begint om 22.00 uur. OOSTKAPELLE Provinciale wedstrijden Rode Kruis In sporthal De Halve Maan te Oostkapelle worden op zater dag 20 april provinciale wed strijden gehouden van het kringbestuur Zeeland van het Nederlandse Rode kruis. De aard van de wedstrijden wordt uiteraard nog zorgvuldig ge heim gehouden. Het program ma begint om 9.00 uur. MIDDELBURG Paasbal en mannenavond Op zaterdag 30 maart wordt in het COC-gebouw aan de Eigen- haardstraat 2 te Middelburg een mannenavond gehouden. Een evenement dat wordt geor ganiseerd op initiatief van de regio Zeeland van de Neder landse Vereniging tot Integra tie van Homosexualiteit COC en begint om 21.00 uur. Op ini tiatief van dezelfde organisatie wordt een dag later op zondag 31 maart in het COC-pand een paasbal gehouden. Aanvang 21.00 uur. Benoeming Mevrouw drs. Suzanne M. M. Grootenhuis-Stevels is vanaf 16 maart 1991 werkzaam als promotie-functionaris bij de Provinciale VVV Zeeland/Bu reau voor Recreatie en Tbe- risme in Middelburg. Voor die tijd was zij voorlichter bij de Hogeschool Zeeland in Vlissin- gen ZIERIKZEE - De presentatie van de ontwerp herinrichting Havenkwartier/omgeving Nieuwe Haven te Zierikzee. Dat staat centraal tijdens de voorjaarsvergadering van de Zierikzeese Ondernemers Cen trale (ZOC). De vergadering wordt gehou den op dinsdag 26 maart in de foyer van restaurant Mondra- gon en begint om 20.00 uur. Het eerste uur heeft men een huis houdelijk gedeelte gepland met onder meer het financieel verslag over 1990. Vanaf 21.00 uur presenteert de heer Verton van het buro Kort en Verton het herinrichtingsplan. Dat maak te het buro op verzoek van de ZOC. Men hoopt hiermee de ge meente een aanzet te geven om het Havenkwartier en de Nieu we Haven aantrekkelijker in te richten, op een wijze die aan sluit bij de herinrichting van de binnenstad. ZIERIKZEE - Het zithoekje rechts in de Wereldwin kel in de Verrenieuwstraat (Zierikzee) is niet meer. Het heeft het veld moeten ruimen voor een rek met allerlei katoenen en zijden kleding uit de Derde We reld, die de Schouwen-Duivelandse wereldwinke liers sinds eind vorige week in huis hebben en die voorzien is van het label Stof tot nadenken. Nadat vorig jaar het aanbod huishoudtextiel in het kader van de actie Stof tot nadenken aanmerkelijk werd uitgebreid hebben de wereldwinkeliers nu ook kleding in hun assorti ment opgenomen. Dit op ver zoek van de SOS Wereldhan del. Als enige Wereldwinkel in Zeeland wordt in de Wereld winkel in Zierikzee sinds eind vorige week dames-, heren- en kinderkleding uit landen als India, Bangla Desh, Guatema la en Thnzania verkocht. Katoe nen en zijden kleding gemaakt in coöperatieve ateliers en ge kocht door de SOS Wereldhan del. Erbarmelijk Mag het lot van de kleine boe ren en landarbeiders in de Der de Wereld maar al te vaak er barmelijk zijn, de situatie waarin textielarbeiders en - sters moeten leven en werken zijn niet beter. Niet alleen doordat de lokale huisin dustrie in deze ontwikkelings landen het af heeft moeten leg gen tegen de massaproduktie van de textielindustrie, ook de omstandigheden waaronder de textielarbeiders in de naar de lage lonen landen overgebrach te westerse textielbedrijven moeten werken zijn meer dan eens bar en boos. Dicht op el kaar gepakt in donkere, slecht geventileerde ruimten worden extreem lange werkdagen ge maakt. Gedwongen overwerk en een werkweek van zeven da gen zijn evenals kinderarbeid geen uitzondering. Rechtvaardig Dat een textiel-arbeider niet gedoemd is tot een slaven- bestaan bewijzen de kleine tex- tielcoöperaties in landen als India, Bangla Desh, Guatema la en Tanzania. Deze coöpera tieve ateliers betalen de mede werkers (veelal vrouwen maar ook lichamelijk gehandicap ten) een rechtvaardiger loon en geven zoals onder meer het An nie Besants atelier in Madras lichamelijk gehandicapten de mogelijkheid om een eigen in komen te verdienen en ook een opleiding te volgen. Want ook aan de secundaire arbeidsvoor waarden (opleidinsmogelijk- heden en kinderopvang) wordt binnen deze kleine textielcoö- peraties de nodige aandacht besteed. Bovendien bieden dergelijke ateliers vrouwen de gelegen heid om een eigen inkomen te verdienen waardoor ze zelf standiger/zelfbewuster wor den en thuis meer zeggenschap krijgen. Door het werk in of voor deze coöperatieve ateliers brengt de vrouw immers een vast inkomen in. Deze pluspunten én het feit dat het door het westen gedicteerde ^multivezelakkoord, waardoor de textiel-import uit de Derde Wereld wordt beperkt, vooral nadelig uitpakt voor deze klei ne coöperaties zijn voor de SOS Wereldhandel reden om na het huishoudtextiel ook meer kleding van deze coöpera tieve ateliers te gaan importe ren. De SOS Wereldhandel doet dat nadat eerst de prijs is vastgesteld, zodat de weef sters, batiksters en naaisters niet de dupe worden van de vaak sterk wisselende prijzen van katoen op de wereldmarkt. Ook helpt de SOS Wereldhan del deze kleine coöperatieve ateliers bij het verzamelen van kapitaal voor de aanschaf van nieuwe apparatuur. De kleding van deze coöpera tieve ateliers is voorzien van het label Stof tot nadenken en wordt nu in zo'n vijfentwintig Wereldwinkels, waaronder die in Zierikzee te koop aangebo den. Het betreft hier een collec tie katoenen en zijden zomer kleding, variërende van een minuscuul baby-tuinbroekje tot en met een zuiver zijden rok waarmee de draagster geen gek figuur slaat bij een feestje. Ook comfortabele katoenen rokken, zonnejurken. blouses en T-shirts maken deel uit van de „confectie-afdeling" in de Zierikzeese Wereldwinkel, waarin zelfs ruimte is vrijge maakt voor een heuse paska mer. De kleding, verkrijgbaar in de kindermaten 92, 104 en 116 en de maten small, medium en large is naar Nederlands pa troon gemaakt en vaak voor zien van fraaie dessins. Deze dessins zijn met behulp van oer-oude technieken zoals ikat, batik of zeefdruk aangebracht. De kleding die qua prijs min of meer vergelijkbaar is met de kleding in de reguliere detail handel is bovendien op kwali teit getest. Van elk kle dingstuk is één exemplaar bij wijze van proef eerst voorge wassen om na te gaan in hoe verre de stof zou krimpen. De resultaten van deze -test ver schilden niet van de resultaten met vergelijkbare (machinaal vervaardigde) kledingstukken. Deze kleding, die ook afge beeld staat in de NOVIB cata logus hangt nu keurig gestre ken in de Wereldwinkel en zal in mei uitgestald liggen op de Wereldwinkelkraam onder de Beuze. Met uiteraard de nodige accessoires (sandalen, sjaals en sieraden) want die heeft de We reldwinkel Schouwen-Duive land al langer in huis. SP0RTSH0P 0* spcrtzaak du mni op fXirt**.. LEON BAKKER S.V. RENESSE voor jong en oud Trimsets Gezondheidswielen Expanders Buig- en trekveren Handknijpers Halters ook met verstelbare gewichten SP0RTCH0R Sponsor 1e elftal S.V. Renesse Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Linschoten: J. A. van der Velden te IJsselmui- den-Grafhorst; te Hillegers- berg: A. Schipper te Drieber gen; te Drumpt: S. M. Roozen- boom te 's-Heerenhoek-Nieuw- dorp die voor dit beroep heeft bedankt. Aangenomen naar Lekker- kerk: N. C. Smit te Beverwijk- Heemskerk (buitengewone wijkgemeente); naar St. Maar tensdijk (deelgemeente Reho- both) toez.): J. de Goei, 1.1. pre dikant te Haskerhorne, wonen de te Leeuwarden, die bedank te voor Emmer-Compascuum. Bedankt voor Nieuweroord- Noordsche Schut: R. de Koning Gans te Giessen (N.Br.). Gereformeerde Kerken Beroepen te Paesens-Modder- gat: drs. J. Dijkstra, kand. te Moddergat, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Schoonho ven-Willige Langerak: A. T. B. M. van der Kevie te Haarlem mermeer Oostzijde. Beroepbaarstelling: drs. J. Dijkstra, kand. te Moddergat. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Meppel: Dronkers te Nijkerk. J. J. Als enige Wereldwinkel in Zeeland verkoopt de Wereldwinkel Schouwen-Duiveland nu ook kleding uit India, Bangla Desh, Gu atemala en Tanzania. Deze kleding is voorzien van het hierboven afgebeelde label. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Hoogeveen: G. J. van Aalst te Benthuizen. Bedankt voor De Valk-Weke- rom: J. Spaans te Norwich (Can.); voor Katwijk aan Zee: J. Mol te Werkendam; voor Nieuwerkerk (Zld.): A. B. van der Heiden te Doetinchem; voor Boskoop en voor Lely stad: A. Bac te Bodegraven. BRUINISSE - Het huis De Cleenne Mossel, eertijds wo ning van enkele Bruse burge meesters, ontleent zijn naam aan de daarin gemetselde ge velsteen. „Dit huis is goed en bequaam, De Cleenne Mossel is sijn naam". Bang dat de ge velsteen naar Zierikzee zou verhuizen, betaalde de ge meente er een flink bedrag voor, met de bepaling dat de steen in Bruinisse, in het be treffende gebouw, toen tim mermanswerkplaats moest blijven. Dit gebeurde, de familie Dorst uit Oosterland, kocht het ge bouw, transformeerde het tot restaurant, maar de gevelsteen bleef en de eetgelegenheid werd naar de gevelsteen ge noemd. Nu de familie Dorst het naast liggend pandje kocht en bij de zaak voegde werd daarin even eens een gevelsteen gemetseld, 500 jaar jonger dan de steen van de Cleenne Mossel, met de afbeelding van krukels (ali kruiken). Dit gebouwtje heeft nu De Cleenne Krukel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5