limnw 'Landinrichting Kop van Schouwen nodig voor ontwikkeling gebied' Bruinisse wil toeristisch wandelpad naar Aquadelta Jubileum NBvP Duiveland Consulent Bos- en Landschapsbouw: <oop Reparatie rare schade gewonde aanrijding luinisse Behoefte na herinrichting kern toegenomen VRIJDAG 22 MAART 1991 NR 24919 5 NIEUWSBODE Eigenaardig, column. Educatief extra. De Europese Markt, len in Europa. Les 1. Journaal. Studio sport journaal ir NOS-laat, achter- jrmatie met om 23.00 Haag Vandaag, r Personeelsmanage- >r kleine en middel- Irijven. Les 4. Nieuws voor doven horenden. Hr Babel, wekelijkse rief voor Turkse mi- Het Capitool, Ameri- lerie. Kwislijn. Nieuws. Tik tak, animatiese- 124. Plons, ar Alfred Jodocus ikenfilmserie. Afl. 12. jur Dusty, 12-delige sche jeugdserie. Afl. 4. ir Buren, Australische r Paardenkoersen, me- jen en programma- jt. ;r Nieuws, ir Kwislijn. r Zeg 'ns AAA, Neder- ^omedyserie. Afl. 29. ir De man van de am- fur, 13-delige Franse se- |Franqois Veile. Afl. 3. Jaraka-uitslagen. r TV1 - Denksportkam- ir Op de koop toe, we- 'consumentenmagazine. ïr Kunst-Zaken, jir Vandaag. Kwislijn. ir Incredibile, talkshow lice waarin de actuali- traal staat. ur Coda. Hubert van ;eghen leest uit eigen 't hout van. ur Nieuwskrant ur Mooi en meedogen- Imerikaanse serie. Afl. ur Oogappel, magazine aders over alles wat te heeft met kinderen en voeding. uur Mededelingen en nma-overzicht. ur Nieuws. I uur Kijk uit! Ver- ps. ur Het grensgevoel, 12- :erie. Berichten over Eu- >eel 2. lur Over mijn lijf, ge- :idsmagazine met als .jema: Incontinentie, lur Tofsport, reeks over ,dssporten. ur Lichtpunt. Program- de vrijzinnige vereni- Advertentie ^KlSCmNSTA^Sl^URO |lektrische apparaten Televisie - Video Fi - Huishoudelijk enz. 4-1368 01119-1634 PHOL - Van het totaal- vliegtuigen dat in 1990 hol aandeed behoorde 65 nt tot de categorie ge- irme vliegtuigen. In 1989, ar waarin voor het eerst .stille" dan „lawaaiige" uigen Schiphol aande- ag dat percentage nog op [NISSE - Op de staphorst- ing nabij Bruinisse vond erdagmorgen een onge- laats waarbij een persoon gewond en twee auto s r beschadigd. mgeluk gebeurde toen de B. uit Roosendaal met zijn vanaf de Rijksstraatweg ijksweg N-59 wilde oprij- Hij zou daarbij geen voor hebben verleend aan de S. uit 's Gravendeel die :ijn auto over de Rijksweg komende vanuit de rich- Zierikzee. De botsing n zo hard aan dat beide s zwaar werden beschadi- >n moesten worden weg ge it. Een passagier uit de van B. werd gewond bij de ijding. Hij werd behan- door een huisarts. ZIERIKZEE - De Kop van Schouwen moet op de schop. Dat is volgens J. Pijl, consulent Bos- en Land schapsbouw nodig omdat de inrichting van het ge bied niet langer geschikt is voor zowel agrarisch ge bruik van de grond als verblijfs- en dagrecreatie. „De voorzieningen per functie zijn niet meer toerei kend, maar vooral de knelpunten tussen de verschil lende functies springen in het oog", aldus Pijl. Zij stelt dat, naast maatregelen op korte termijn om die knelpunten op te lossen, er ook lange termijn maatregelen nodig zijn om verdere ontwikkeling van het gebied mogelijk te maken. Het gebied De Kop van Schou wen biedt ruimte aan land bouw, natuur en recreatie. Het gaat hierbij om recreatie in brede zin: toeristische attrac ties, verblijfsrecreatie op ver schillende niveaus en dagre creatie. Al deze recreatiever schijnselen hebben in meer of mindere mate verbindingen met het landschap, de natuur waarden en het agrarisch ka rakter van grote delen van de omgeving. Om ervoor te zorgen dat deze verschillende functies naast el kaar kunnen voortbestaan is volgens Pijl landinrichting no dig. Daarbij zouden verschil lende doelen gediend moeten worden. Door landbouwbedrij ven zo dicht mogelijk bij huis of bedrijfsgebouw te situeren kan men komen tot aaneen gesloten bedrijven. Met andere woorden: bedrijven die niet meer plaats vergen dan strikt noodzakelijk. De natuur kan gediend worden door natuurbehoud en natuur ontwikkeling. Tegelijkertijd moet gezocht worden naar ma nieren om zowel de natuur vei lig te stellen als mogelijkheden te scheppen voor recreatie. Pijl noemt onder meer kwaliteits verbetering voor wat betreft het kamperen bij de boer. Waar het om gaat bij landin richting is een verdeling van de ruimte. „Ik zeg weieens 'We zouden een verdieping op Ne derland moeten kunnen bou wen om aan alle vraag naar ruimte te kunnen voldoen'. Maar de schaarse ruimte zal bij gebrek aan deze etage op een goede en duurzame manier tus sen de functies moeten worden verdeeld. Landinrichting biedt hiervoor een goede mogelijk heid". Er bestaan verschillende moge lijkheden voor (her)verdeling van ruimte. De landinrich tingswet kent vier vormen van landinrichting. Twee ervan zijn mogelijk in de Kop van Schouwen: herverkaveling en herinrichting. Herinrichting wordt gekozen als er belang rijke andere dan agrarische functies in een gebied zijn, of moeten zijn. Als gekozen wordt voor herin richting van een gebied gaat de landinrichtingscommissie (LIC) aan het werk. Deze com missie wordt benoemd door het provinciaal bestuur. Het is de bedoeling dat er allereerst een programma op tafel komt. Aan de hand daarvan wordt dan weer verder gewerkt aan een concreet plan voor landin richting. Hoelang het werk van de com missie in beslag neemt hangt af van verschillende factoren. Als er bijvoorbeeld al een uit gewerkt streekplan ligt kan meteen een landinrichtings plan worden opgesteld. Als het planologisch allemaal wat minder duidelijk ligt kost het wat meer tijd. Inspraak Bij de verdere ontwikkeling van de plannen wordt ook de mening gevraagd van iedereen die met de landinrichting te maken heeft. Die inspraak reacties worden verwerkt in het plan en dat plan wordt dan J: N Wildkamperen in de buurt van de Brouwersdam; één van de knelpunten tussen recreatie en natuur. (Archieffoto). vervolgens voorgelegd aan de Centrale Landinrichtingscom missie (CLC). Dit om het plan te toetsen aan het landelijk be leid. Als de CLC het plan heeft goed gekeurd komt het bij gedepu teerde staten van de provincie terecht. Deze leggen het plan ter visie. Dat houdt in dat ieder die daar belangstelling voor heeft het plan kan komen in zien. Wie bezwaren tegen het plan heeft kan dat, schrifte lijk, kenbaar maken. Gedepu teerde staten behandelen die bezwaren en stellen vervolgens het plan vast. Toen de landinrichtingswet nog niet van kracht was werd vaak via ruilverkaveling ruim te gecreëerd voor, soms grote, niet-agrarische voorzieningen. In Walcheren is dat in het verle den gebeurd. „Waar nu voor zien wordt dat natuur, land schap en recreatie ligt herin richting voor de hand", aldus Pijl. Voordelen Daarbij kan het mes aan twee kanten snijden. Een maatregel ten behoeve van bijvoorbeeld het recreatief verkeer kan, zon der dat dit kosten oplevert voor de agrarische functie wel voordelen voor die functie opleveren. Een voordeel van herinrichting is volgens Pijl verder dat de mogelijkheid be staat om overal binnen een ge bied gronden aan te kopen en later op de juiste plek weer toe te bedelen. Op die manier kan vesnippering van grond tegen gegaan worden. „Zo kunnen wegen worden ver breed of aangelegd, recreatieve voorzieningen worden gereali seerd en natuurgebieden wor den ingericht", aldus Pijl. „Zo nodig kunnen sloten worden gegraven, bomen worden ge plant en landbouwpercelen worden aaneengevoegd. Ook kan grond op de juiste plaats ter beschikking worden ge steld om bijvoorbeeld een rondweg te realiseren". „De landinrichtingsvorm her inrichting is een erkenning van het feit dat er meerdere belan gen in een gebied aan de orde zijn", aldus Pijl. „De uitvoe ring van een herinrichtings plan kan de duurzame ontwik keling van alle functies en be langen op middellange en lan ge termijn van een goede basis en infrastructuur voorzien". BRUINISSE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Bruinisse willen graag een toeristisch wandelpad aanleggen tussen de dorpskern en het re creatiegebied Aquadelta. Donderdag 28 maart gaat het college de gemeenteraad vragen hiermee in te stemmen. De openbare vergadering in het plaatselij ke gemeentehuis begint om 19.30 uur. De gemeente heeft al vaker te kennen gegeven belang te hech ten aan een goede recreatieve verbinding tussen de dorps kern en het recreatiegebied Aquadelta ten noordwesten van de Rijksweg N 59. De be hoefte hieraan is met de gefa seerde uitvoering van de herin richting van de dorpskern al leen maar toegenomen. De Tfechnische Dienst van de gemeente Bruinisse heeft een voorstel gedaan aan het lokale bestuur. De route loopt vanaf het recreatiecentrum over de dijk langs de twee jachthavens en de ligplaatsen van de aalvis sers naar de Grevelingensluis. Daar komt de aansluiting op de via een rojbrug te realiseren fiets- en voetgangersverbin ding naar de Grevelingendam. Havenkade Vanaf het sluizencomplex loopt de route van het wandel pad langs de vissershaven naar de Havenkade en sluit vervol gens aan op de Oudestraat. Zo wel door het Waterschap Schouwen-Duiveland als door Rijkswaterstaat is ontheffing verleend ten behoeve van de aanleg van het pad. Het besteksgereed maken van dit plan is uitbesteed aan de Grontmij Zeeland. Nadat de gemeenteraad ak koord is gegaan met het plan kunnen de aannemers inschrij ven op het werk. Hoewel de ge meente in haar raadsvoorstel geen bedrag noemt, is wel be kend dat ef in de begroting een bedrag van ruim 68.000 gulden gereserveerd is voor het pad. De gemeente heeft het plan in gediend bij de minister van landbouw, natuurbeheer en visserij. Die heeft in het kader van de openluchtrecreatie 75% van de kosten toegezegd. Verder komt een verkeersmaat regel voor de Singel ter sprake. De gemeente heeft van me vrouw Treels-Bal een verzoek gekregen maatregelen te tref fen tegen de overlast van fiet sers, bromfietsers en motoren op het trottoir in de Singel. Ter plaatse is de doorgaande route versperd door een plantsoen. Juist daarom heeft de raad eer der de Singel afgesloten aan de zijde van de Kerkstraat. Alleen voetgangers zijn nog toe gestaan. Maar fietsers en bromfietsers lijken zich niet al te veel aan te trekken van het verbod. En de gemeente heeft daar op zich geen problemen mee. De raad besloot eerder zelfs om een doorgang te creë ren. Maar tijdens de raadsver gadering moet het verbods bord nog wel ontkracht wor den. Verder komt het plan ter spra ke van Scoutcentrum Bruinisse om een scoutcentrum te bou wen op het terrein naast de jachthaven van Aquadelta. Maar de huidige bestemming van de grond laat dit niet toe. Burgemeester en wethouders van de gemeente vragen de raad om middels een voorbe- reidingsbesluit deze mogelijk heid alsnog te creëren. Burgemeester en wethouders van de gemeente Bruinisse vra gen de raad verder onder meer een bedrag van 1687 gulden be schikbaar te stellen om het vandalisme-registratieproject voort te zetten. Alle gemeenten op Schouwen-Duiveland is ge vraagd hieraan medewerking te verlenen. De andere gemeen ten betalen 1934 gulden (Brou wershaven), 2903 gulden (Dui- veland), 1317 gulden (Midden- schouwen), 2936 gulden (Wes- terschouwen) en 5200 gulden (Zierikzee). Het toeristisch wandelpad komt over de dijk te liggen, die Bru scheidt van Aquadelta. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - Het was een creatief feest, donderdagavond in het dorpshuis te Nieuwerkerk. De afdeling Duiveland van de NBvP (Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen) vierde daar haar 45-jarig bestaan. Tijdens het officiële gedeelte werden de dames Vis, Vleugels Schutter en Bouwman (foto) gehuldigd omdat ze 45 jaar lid zijn van de bond. Daarna werd met eigengemaakte sketches en liedjes door de eigen leden van de afdeling een terugblik gegeven op de afgelopen pe riode. De plattelandsvrouwen van de jubilerende afdeling hadden zich ook uitgeleefd in het maken van fantasierijke kleding van aluminiumfolie. Die werd gepresenteerd via een modeshow waarbij de negen planeten centraal stonden. (Foto: Joop van Houdt). (Sosa) van de Hogeschool in Haarlem verzorgt al meer dan vijftig jaar deeltijd-oplei dingen voor volwassenen. In Middelburg verzorgt de Sosa de middelbare opleidingen so ciale dienstverlening, inrich tingswerk en activiteitenbege leiding. Tevens kan in Middel burg de deeltijd hogere be roepsopleiding inrichtings werk gevolgd worden. De laat ste jaren is het kenmerk van de deeltijdopleidingen voor vol wassenen, namelijk een combi natie van werken en leren, 'ver der ontwikkeld. Met het oog op het praktijkgerichte karakter van de opleidingen zijn er goe de structurele contacten met instellingen om de afstemming van theorie en praktijk zo opti maal mogelijk te maken. Za terdag 23 maart is er van 10.00- 14.00 uur een voorlichtingsdag in de Dwarskaai nummer 2 te Middelburg. Tijdens deze dag kunnen ook afspraken ge maakt worden om persoonlijke vragen in verband met de op leidingen op een ander tijdstip aan docenten voor te leggen. Veilig verkeer De afdeling Middelburg en om streken van Veilig Verkeer Ne derland (VVN) gaat een cursus Veilig caravannen organiseren. De cursus omvat drie theorie avonden en een praktijkdag. Tijdens de theorie-avonden worden zaken behandeld als het rijgedrag, de technische staat, waarin een caravan moet verkeren, de benodigde docu menten en grensformaliteiten. Op een zogenaamde 'winter avond' wordt het rijden met de caravan in de winter toege licht. De cursus Veilig caravan nen is gepland op maandag 8 en 15 april van 20.00-22.00 uur en de praktijkdag staat op voor zaterdag 20 april. Wie meer in formatie wenst kan bellen met 01180-26101. Cursus secretariaat vrouwen Op initiatief van de Volkshoge school Zeeland en de Zeeuwse Vrouwenraad wordt in Middel burg een vier ochtenden duren de cursus gehouden voor vrou wen die in een bestuur of werk groep een functie als secretaris hebben of binnenkort krijgen. Via de cursus wordt hen inzicht gegeven in de taken van een se cretaris en worden de vaardig heden geoefend die nodig zijn voor die functie. De cursus wordt op 11, 18 en 25 april en 2 mei gehouden in Middelburg van 9.15 tot 11.45 uur. Nadere informatie en opgave Zeeuwse Vrouwenraad, telefoon 01180- 34733. Gospelmuziek Zaterdag 30 maart houdt de Evangeliegemeente De Wijn gaard een open avond met gospelmuziek van Rob Favier en Limited. De avond wordt ge houden in de Klarenbeek LTS aan de Eisenhowerlaan in Mid delburg en begint om 19.30 uur. Kaarten worden verkocht aan de zaal. In de voorverkoop zijn kaarten te krijgen bij de Evan gelische boekhandel aan de Dam in Middelburg en de Evangelische boekhandel aan de Kerkstraat in Vlissingen. Rob Favier geniet landelijke bekendheid als solo-artiest. Hij trad ook al op voor radio en televisie. De muziek van Rob Favier is een mengeling van ca baret, rock en folk. Limited is een trio bestaande uit Donna en Rien Bovenkamp en Rob van den Boogaard. Het reper toire bestaat uit eigen num mers en covers. ZIERIKZEE NCVB De afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB) hield on langs onder leiding van presi dente mevrouw Quist-Den Boer haar maandelijkse verga dering. Na schriftlezing en ge bed door de presidenten gaf mevrouw T. A. Vos-Panjer een uitvoerig verslag van de erva ringen op de in Amsterdam ge houden buitengewone leden vergadering rond het thema Gezondheidszorg, goede zaak. Verder werd tijdens de bijeen komst aandacht gevraagd voor Amnesty International. Spre ker tijdens de bijeenkomst was dokter J. Bouman, homeopa- tisch arts te Goes. Hij verzorg de een lezing over zijn ervarin gen als homeopatisch arts. Ook het ontstaan en gebruik van een aantal medicijnen werd be licht. Na de pauze was er gele genheid tot het stellen van vra gen. Mevrouw C. Abrahamse- Dixhoorn sloot de avond met dankgebed. Benoeming C. Minnaard gaat de Interge meentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland/Sint Philipsland verlaten. Min naard heeft een benoeming tot beleidsmedewerker arbeids voorziening in de gemeente Goes aanvaard. Minnaard wordt bij bij de sociale dienst opgevolgd door A. van Hulst. Paasavond CPB De afdeling Schouwen-Duive land van de Christelijke Plat telandsvrouwen Bond viert op dinsdag 26 maart haar paasa vond. Daarbij spreekt de heer Catsman over kunst tussen Kerst en Pasen. De bijeen komst vindt plaats in de zaal van de Gereformeerde kerk te Zierikzee en begint om 19.45 uur. Ledenvergadering CDA-afdeling Politiek voor je deur. Over dit onderwerp houdt het CDA-sta- tenlid L. Nederhoed-Zijlstra uit Zierikzee tijdens de alge mene ledenvergadering van de CDA-afdeling Zierikzee een le zing. De ledenvergadering vindt plaats op dinsdag 26 maart in de zaal van de Gere formeerde Kerk aan de Sint Domusstraat te Zierikzee en begint om 19.30 uur. Het pro gramma omvat ook een huis houdelijk gedeelte waaronder een bestuursverkiezing. Aftre dend zijn C. M. Ramondt-van 't Leven, P. J. Kakebeke en A. van de Sluis. Dit laatste bestuurs lid is herkiesbaar en verder worden J. Blom en J. van Hek ken verkiesbaar gesteld. BÜRGH-HAAMSTEDE Beurs De kinderkledingbeurs, die de ze week gehouden is in de openbare basisschool de Kirre- weie te Burgh-Haamstede heeft een bedrag van 336 gul den opgebracht. De helft komt ten goede aan de Vereniging Openbaar Onderwijs, de ande re helft aan de mensen die de kleding hebben aangeboden. De kleding, die niet is verkocht (zes vuilniszakken vol) gaat naar Polen. Receptie 50-jarig bestaan Op zaterdag 6 april wordt in de winterkerk van de Nederland se Hervormde Gemeente te Haamstede een receptie gehou den ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het Interker kelijk Kerkkoor Haamstede. De receptie duurt van 16.00 tot 17.30 uur. Men kan de receptie bezoeken via de achterzijde van het kerkgebouw. HAAMSTEDE Oliebollenactie De Christelijke Gereformeerde Kerk in Haamstede houdt mor gen, zaterdag, een oliebollen actie. Deze begint om 09.30 uur. De opbrengst komt ten goede van de kerk zelf. NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Reuma-collecte De collecte voor het Reuma fonds heeft in Noordgou- we/Schuddebeurs 579,20 op geleverd. Gevers en collectan ten hartelijk dank. OUWERKERK Paasoptocht Woensdag 27 maart houden de oudste kleuters van basis school 't Stoofje in Ouwerkerk weer de traditionele paastocht. Zij komen dan langs bij de 80- jarigen en oudere ingezetenen van het dorp. De kinderen bie den de ouderen een attentie aan en zingen een paasliedje. Vergadering culturele vereniging De Culturele Vereniging Ou werkerk is een jaar niet actief geweest. Hierin komt dinsdag 26 maart verandering. Voor die dag staat de algemene leden vergadering van de vereniging gepland. De vergadering wordt gehouden in café Steilööre en begint om 20.00 uur. Op de agenda onder meer de verkie zing van enkele nieuwe kandidaat-bestuursleden. KAPELLE VARA Het VARA-district Zeeland houdt zaterdag 23 maart de dis trictsledenvergadering in hotel De Zwaan te Kapelle. De bij eenkomst begint om 10.15 uur. Hans Wilbrink, directeur uit geverij VARA TV-magazine, licht het jaarverslag 1990 toe en beantwoordt vragen omtrent de huidige ontwikkelingen bij de omroep in het algemeen en de VARA in het bijzonder. Ver der staat er een bestuursver kiezing op het programma, het jaarverslag van de afdeling Zeeland en een verslag van de Zeeuwse delegatie in de Ver enigingsraad. Ook is er de hul diging van enkele kaderleden door toekenning van het Teken van Verdienste. De Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt omlijst een en ander muzikaal. MIDDELBURG Sosa De landelijk gespreide Sector Opleidingen Sociale Arbeid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5