Kabinetsbesluit over tropisch hardhout valt in goede aarde Grote partijen vol lof over rol Nederland in Golf-crisis Extra geld voor wegwerken van achterstand uitgifte van milieuvergunningen RIVM-directeur wijst op serieuze tegen vallers in het milieubeleid CDA verwerpt elke bemiddeling: draag moederschap Werkgevers moeten gehandi capten tellen Nader onderzoek naar rol van Boertien bij Zeeuwse belastingaffaire zierikzeesche nieuwsbode INSTALLATIEBEDRIJF 2 WAGENINGEN - Het besluit van het kabinet om geen verbod in te stellen op het gebruik van tropisch hardhout is in goede aarde gevallen bij zowel bos- bouwdeskundigen als bij houthandelaren. Dat bleek donderdag tijdens een studiedag in Wagenin- gen over tropisch hardhout. DEN HAAG - Een aantal uitgangspunten voor het te voeren milieubeleid is verslechterd. Het energiever bruik, met daaraan gekoppeld de uitstoot van scha delijke stoffen, stijgt meer dan gewenst, het autover- bruik daalt minder dan gepland en de bevolkings groei pakt op dit moment hoger uit dan werd ver wacht. Staatssecretaris Gabor (na tuurbeheer) kreeg onder ande re van prof. R. Oldeman, hoog leraar in de bosteelt en boseco- logie, een complimentje vanwe ge het „genuanceerde stand punt" dat het kabinet deze week naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het kabinet heeft er voor gekozen geen ver bod in te stellen op het gebruik van tropisch hardhout. In plaats daarvan komt er een keurmerk voor tropisch hout dat op duurzame wijze is ge produceerd, zonder dat daar voor kostbare stukken regen woud zijn vernietigd. Daar naast wordt dit jaar 30 miljoen gulden uitgetrokken voor het behoud van regenwouden. Dat bedrag loopt op tot 50 miljoen gulden in 1995. Volgens Oldeman zou een ver bod op tropisch hout te simpel zijn geweest. De prijs van hard hout daalt erdoor, waardoor ontwikkelingslanden nog in tensiever moeten kappen om Het mondeling overleg ging over de diplomatieke rondreis van minister Van den Broek door het Midden-Oosten en over de afwikkeling van de Ne derlandse militaire bijdragen aan het Golf-conflict. De grote partijen waren vol lof over de standvastigheid en de duidelij ke koers van de Nederlandse regering tijdens de hele Golf crisis. Voor het eerst sinds zijn herstel verscheen minister Tbr Beek van defensie weer in de Kamer. Hij werd door de Kamerleden hartelijk ontvangen, waarbij VVD en CDA lieten merken vooral blij te zijn dat aan de vervanging door minister Pronk voor ontwikkelingssa menwerking een einde was ge komen. Overkill Waar Pronk als interim minister het woord „overkill" had laten vallen als kwalifica tie van het optreden van de geallieerde strijdkrachten in Irak en Kuwayt, sprak WD-er Weisglas woensdag van „wel licht te grote terughoudend heid", gezien het feit dat de Iraakse Revolutionaire Garde Datum ZIERIKZEE 23 maart 24 maart 25 maart ROOMPOT BUITEN 23 maart 24 maart 25 maart BRUINISSE 23 maart 24 maart 25 maart WEMELDINGE 23 maart 24 maart 25 maart voldoende Inkomsten te beha len. Nederland is een belangrijke importeur van tropisch hard hout. Na Japan is Nederland per hoofd van de bevolking de grootste afnemer van hardhout in de wereld. Maleisië is voor Nederland de belangrijkste le verancier. Desastreuze gevolgen De gevolgen van de omvangrij ke handel in hardhout zijn de sastreus. Van de 1,2 miljard hectare regenwoud die de we reld heeft, wordt jaarlijks 20 miljoen hectare vernietigd. Een schrikbarende achteruit gang, te vergelijken met vijf keer de oppervlakte van Ne derland. Ontginning ten be hoeve van landbouw en vee houderij, kap ten behoeve van brandstofvoorziening, de aan leg van wegen en stuwdammen en tenslotte de commerciële nog steeds bij machte is „het Iraakse volk te onderdruk ken". Pronk had zich bij de Ka mer evenmin populair ge maakt met de uitspraak dat van Irak geen herstelbetalin gen verwacht kunnen worden. Minister Van den Broek vindt dat in beginsel overeind moet blijven staan dat Irak, zoals een van de resoluties van de Veiligheidsraad luidt, schade vergoeding moet betalen. De vorm waarin kan later nog be keken worden, aldus de be windsman. Instabiel Van den Broek verklaarde dat er weinig reden is tot opti misme over de naoorlogse si tuatie in het Midden-Oosten, maar „dat men in ieder geval zeer gemotiveerd is de conflic ten op te lossen. Het Midden- Oosten blijft echter zeer insta biel. Over mogelijke oplossin gen wilde de minister nauwe lijks iets kwijt. Zodra je spreekt over concessies van een van de partijen, roept dat een storm van reacties op, aldus Van den Broek, dus kun je je beter houden bij stille diplo matie. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 08.10 152 01.50 -149 20.45 119 14.30 -149 09.15 136 02.55 -142 22.00 103 15.40 -134 10.45 128 04.15 -137 23.40 104 17.15 -127 06.45 153 00.40 -144 19.35 115 13.25 -143 08.10 131 01.55 -136 20.55 96 14.40 126 09.40 121 03.05 -129 22.30 95 16.10 -118 08.10 160 01.55 -158 20.55 129 14.25 -157 09.25 147 02.50 -151 22.05 113 15.35 -140 10.50 139 04.10 -142 23.40 113 17.15 -132 08.15 173 01.55 -162 20.50 138 14.35 -161 09.25 153 02.55 -154 22.10 118 15.45 -146 10.55 143 04.20 -148 23.50 118 17.15 -138 houtkap vormen een levensbe dreiging voor het regenwoud en daarmee voor de wereld. Niet alleen herbergen de regen wouden meer dan de helft van alle op aarde levende planten en dieren, maar ze vervullen ook een hoofdrol in het wereld klimaat. Niet pessimistisch Ondanks de grootschalige ver nietiging van het regenwoud is Oldeman niet al te pessi mistisch gestemd. Het kwaad kan worden gekeerd, meent hij. Joint-ventures, gezamenlij ke ondernemingen van bedrij ven uit het westen en uit ont wikkelingslanden, zouden vol gens de hoogleraar op duurza me wijze gebruik kunnen ma ken van het tropisch regen woud. Daarvoor moeten buf ferzones worden ingesteld, overgangsgebieden tussen on aangetaste natuurreservaten en intensief gebruikt land. De verschillende produkten uit de bufferzones kunnen voldoende geld opleveren om de plaatse lijke bevolking van een inko men te voorzien en tegelijker tijd het natuurreservaat in stand te houden. Minister Van den Broek kon digde aan dat de nota over het wapenexportbeleid voor het eind van de maand in het kabi net aan de orde komt en begin april bij de Kamer is. De minis ter wil zich tijdens het Neder landse voorzitterschap van de Europese Gemeenschap vooral sterk maken voor wapenbe heersing in het Midden-Oos ten. Voor zover er sprake zal zijn van militaire samenwer king met Israël, zoals tijdens het bezoek van minister Tbr Beek vorige week aan Israël geopperd werd, zal dat gebeu ren „rekening houdend met het streven naar wapenbeheer sing", aldus Van den Broek. Schijn Minister Ter Beek wilde alle schijn wegnemen dat de Neder landse bemanning van het Patriot-squadron bij Jeruza lem op kosten van defensie een weekje vakantie mag door brengen in Israël. Zo'n gebaar zou defensie dan hebben moe ten maken tegenover alle 1.100 Nederlandse militairen die tij dens de Golfoorlog in de regio actief waren. Het is de Israëli sche luchtmacht, aldus Ter Beek, die blijk heeft willen ge ven van haar dankbaarheid aan de Nederlandse militairen. Welwillend tegenover Brits verzoek De defensieminister staat wel willend tegenover een Brits verzoek om transportcapaci teit ter beschikking te stellen voor het terughalen van Britse troepen uit de Golf, maar moest daaraan toevoegen dat de Nederlandse transportcapa citeit wel uiterst gering is. DEN HAAG - Het CDA huldigt de opvatting dat elke vorm van bemiddeling bij draagmoeder schap uit den boze is. De frac tie is bang dat een wetsvoor stel van kabinet om commer ciële bemiddeling strafbaar te stellen, onbedoeld de sug gestie kan wekken dat alle overige afspraken op dat vlak wel aanvaardbaar zijn. De christen-democraten stellen dit in hun inbreng ter voorbe reiding van de behandeling van het wetsvoorstel. De CDA- fractie wijst op het risico dat het onbedoelde neveneffect een heroverweging van het voorlig gende wetsontwerp noodzake lijk maakt. Het CDA zit een beetje met de vraag hoe paal en perk te stellen aan internatio nale praktijken met betrek king tot draagmoederschap. De christen-democraten opperen de mogelijkheid in dat geval het medium strafbaar te stel len, dat bij voorbeeld de adver tentie plaatst. Daarvoor is echter veel geld nodig, waarschuwt Oldeman. „Goed bosbeheer vraagt meer dan een schamel pakketje mil joenen guldens voor onderzoek en voorlichting. Het duurzame, flexibele beheer van een half miljoen hectare bos kan wor den aangepakt met een investe ring van de orde van grootte van een middelgrote luchtha ven." De houthandelaren, verenigd in de Nederlandse Houtbond, toonden zich donderdag ook gelukkig met het besluit geen boycot van tropisch hardhout in te stellen. „Ontneem het re genwoud niet de waarde die het waard maakt er voor te zor gen", aldus voorzitter K. Kupe- rus. „Ga exploiteren in een plan dat is gericht op behoud- van het bos. Daarmee wordt een duurzame bijdrage gele verd aan de economische voor uitgang en aan de in het bos le vende bevolking." Volgens Kuperus is het belang rijk dat de ontwikkelingslan den in staat worden gesteld een goed bosbeheer te voeren. Fi nanciële en technische hulp zijn daarbij onontbeerlijk. Bo vendien zou voor het tropisch hout een hogere prijs moeten worden betaald, stelt hij. De Houtbond is verder voorstan der van een exportverbod voor volledige stammen. Verwer king van het hout in het land van herkomst biedt de ontwik kelingslanden kans op meer in komsten en meer werkgelegen heid. Daarnaast zouden hout- importeurs een extra bestem mingsheffing moeten betalen die gebruikt wordt om projec ten voor het behoud van het tropisch bos te bekostigen. AMSTELVEEN - Experimen ten met intensieve thuisverple ging in de proefregio's Amster dam, West-Brabant/Zeeuws Vlaanderen en Groningen heb ben uitgewezen dat deze thuis zorg in het algemeen niet goed koper is dan het verzorgen van de patiënt in bij voorbeeld een verpleeghuis. DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil dat staatssecretaris H'eerma zijn maatregel van ta fel haalt om de subsidies tot 2.000 gulden te schrappen voor woningaanpassing ten behoeve van gehandicapten. De staatssecretaris laat dit weten in antwoord op schriftelijke vragen van Ka merleden van PvdA, VVD, D66 en Groen Links. Het on derzoek naar de affaire en de rol van Boertien hierbij is al enige tijd geleden door het ministerie gestart. Om dat het ministerie na een eerste bespreking met een ambtelijke vertegenwoordi ging van de provincie Zee land nog nadere documen ten nodig had, die pas op 8 maart arriveerden, is het onderzoek nog niet afge rond. Voor zover relevant zal De Graaf f-Nauta de Tweede Kamer na afronding van het onderzoek over de uit- De provinciale milieu-appara ten zijn onvoldoende toegerust voor de vergunningverlening en -handhaving van zes milieu wetten: de Hinderwet, de Wet Luchtverontreiniging, de Wet Geluidhinder, de Wet Chemi sche Afvalstoffen en de Wet Hygiëne en Veiligheid Zwe minrichtingen. Hoe groot pre cies de achterstand is, is niet bekend. Zo bedroeg de achterstand bij de Hinderwet een aantal jaren Dat zei R. van Noort, directeur- generaal van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) donder dag in Den Haag. Van Noort sprak op een symposium ter gelegenheid van het vertrek van T. Potma als directeur van het Centrum voor Energie besparing en Schone Technolo gie (CE) in Delft. Evaluatie Het RIVM werkt momenteel aan een evaluatie van het Ne derlandse milieubeleid; deze zal in september verschijnen. De studie wordt een vervolg op het bekende RIVM-rapport Zorgen voor Morgen, dat in 1988 verscheen. Een tweede Zorgen voor Morgen komt in 1992. Hoewel Van Noort aan het hoofd staat van een weten schappelijk instituut kunnen zijn uitspraken van grote poli tieke betekenis zijn. Zorgen voor Morgen, dat destijds de nodige opschudding veroor zaakte, stond aan de basis van het Nationaal Milieubeleids plan, dat het tweede kabinet- Lubbers in 1989 liet verschij nen. Bij de vraag „Waar staan we nu?" noemde Van Noort het verslechteren van een aantal uitgangspunten voor het mi lieubeleid als eerste punt. Daarnaast wees hij erop dat schone technieken momenteel onvoldoende ingang vinden. Te weinig inzicht Verder is het volgens de RIVM- directeur zo dat te weinig in komsten ervan informeren, zo antwoordt zij. Afgetreden De affaire leidde tot het af treden van vier Zeeuwse ge deputeerden als gevolg van een motie van wantrouwen van provinciale staten van Zeeland. De gedeputeerden werd verweten naheffingen van de belastingdienst als gevolg van te hoge reis kostendeclaraties te hebben betaald uit de provinciekas. Wat de Zeeuwse staten daar bij vooral dwars zat was het feit dat deze handelwijze niet aan de staten is gemeld, maar min of meer in het ge niep plaatsvond. geleden ongeveer 70 procent. Deze wordt nu op 50 procent geschat. De controle op de zweminrichtingen geldt zelfs als „onduidelijk". Verder is uit onderzoek geble ken dat het verschil tussen het beschikbare en het nodige geld voor de vergunningsprocedu res jaarlijks zo'n 32 miljoen gulden bedraagt. Het rijk zal de komende jaren daarom de provincies finan cieel tegemoet komen. Dit jaar is een bedrag van 5 miljoen gul- zicht bestaat in de instrumen ten die voor milieubeleid echt werkzaam zijn. Van Noort zei in een toelichting niet de be doeling te hebben gehad een „dramatisch verhaal" af te ste ken. Bovendien kan volgens hem moeilijk verwacht, worden dat binnen twee jaar veel za ken drastisch veranderen. Niettemin gaf hij aan dat zijn boodschap milieuminister Al ders mogelijk onprettig in de oren zal klinken. DEN HAAG - Werkgevers moe ten een registratie gaan bij houden van het aantal gehan dicapten dat zij in dienst heb ben. Dit blijkt uit een aan vraag voor advies van staats secretaris Ter Veld (Sociale Za ken) aan de Sociale Verzeke ringsraad (SVr). De staatssecretaris schrijft dat zij bij een eventuele verplich ting om ten minste 3 en ten hoogste 7 procent gehandicap ten in dienst te hebben, reke ning wil gaan houden met het preventieve beleid dat een werkgever voert. De staatsse cretaris heeft behalve aan de SVr mede namens minister Da- les van binnenlandse zaken ad vies gevraagd aan het ABP, dat belast is met de uitbetaling van de invaliditeitspensioenen van ambtenaren. De advies aanvragen vloeien voort uit het najaarsoverleg van vorig jaar. Tben zijn afspraken ge maakt tussen overheid en orga nisaties van werkgevers en werknemers over het terug dringen van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. De overheid streeft naar een bezetting door gehandicapten van 5 procent van het aantal ar beidsplaatsen. Begin 1989 was dat percentage volgens een on derzoek 2,19 procent. Om uit voering van de Wet Arbeid Ge handicapte Werknemers (WAGW) mogelijk te maken stelt de staatssecretaris nu een aantal maatregelen voor. Zo 'kan het preventieve beleid van de werkgever voor ten hoogste één procent meetellen in een eventuele verplichting om een bepaald aantal gehandicapten in dienst te hebben. Die maat regelen zijn onder meer het voorzien in bedrijfsgezond heidszorg en het opnemen van bepalingen in de cao over het in dienst houden van gehandicap ten. De staatssecretaris heeft de SVr en het ABP gevraagd voor de zomer te adviseren. AMSTERDAM - Een lamellen plafond, verstelbare waterbed den, kippeleverworst, een klet- terfixer en kattenafschrik. Wie deze noviteiten wil uitprobe ren, proeven, bewonderen of verguizen kan vanaf 4 april tot en met 14 april terecht in Am sterdam bij de Huishoud beurs/ Huis en Interieur RAI '91. den extra beschikbaar, volgend jaar 15 miljoen en vanaf 1993 jaarlijks 25 miljoen. De overi ge middelen moeten de provin cies uit de eigen begroting ha len. Jaarlijks, tot en met 1994, zullen de provincies over de ac tie verslag uitbrengen. Actiepunten Met de bestuursovereenkomst wordt uitvoering gegeven aan een van de actiepunten van het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) uit 1989. Het actiepunt komt voort uit een Kamermotie van Van Rijn (PvdA) en Esselink (CDA). Daarin werd voor de provin cies om extra financiële midde len gevraagd om het verlenen van vergunningen en de hand having ervan te kunnen aan pakken. Tot en met 6 april Burgh-Haamstede Expositie rond Pasen in De Be- waerschole. Dagelijks (met uit zondering van zondag) tussen 13.30 en 16.30 uur. Tot 30 april Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Elly Mes. Bibliotheek De Schutse. Tijdens openingstijden biblio theek. Vrijdag 22 maart Oosterland Verkoping/rommelmarkt. Hervormde kerk. Van 13.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 23 maart Zierikzee Oliebollenactie Leger des Heils. Verkoop aan de deuren. Vanaf 9.30 uur. Ledenvergadering ANBO. In Graanbeurs. 14.00 uur. Concert koren Laudate Deum en Advendo. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Film Flatliners in Concertzaal. 20.00 uur. Concert Sue Chaloner's soul- train. Jongerencentrum Bro- gum. 22.30 uur. Burgh-Haamstede Straofeest. Vanaf 12.30 uur. Brouwershaven Zomerkleding- en speelgoed beurs. Blokkendoos. 9.30 tot 11.30 uur. Feestavond ASV Brouwersha ven. Tbnnenmagazijn. 20.00 uur. Dreischor Winteruitvoering muziekver eniging Crescendo in dorps huis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Klaverjasfestijn voor ouderen. Dorpshuis. 13.30 tot 18.00 uur. Oosterland Tbneelmiddag voor ouderen in Oosterhof. 14.00 uur. Bruinisse Expositie olieverfschilderijen in dorpshuis. 10.00-17.00 uur. Zondag 24 maart Zierikzee Film Flatliners in Concertzaal. 20.00 uur. Brouwershaven Optreden jazzorkest DixieSix. Herberg/eetcafé 't Swarte Schaep. 16.00-20.00 uur. Maandag 25 maart Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Vergadering verenigingsraad Beter Wonen. Kantoor woning bouwvereniging Calandweg 51. 19.30 uur. Haamstede Gereformeerde kerk, recreatie zaal. Schrijfavond Amnesty In ternational. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Gereformeerde kerk, Boston plein. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Fam. Van der Linden, Baalpa- penweg 2. Schrijfavond Am nesty International. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 26 maart Zierikzee Ledenvergadering CDA-afde- ling Zierikzee. Zaal Gerefor meerde kerk. 19.30 uur. Paasavond CPB. Zaal Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. '•Voorjaarsvergadering ZOC in foyer Mondragon. 20.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Paaslunch NVvH. Hotel Bom. 14.00 uur. Scharendijke Gereformeerde kerk, consisto rie. Schrijfavond Amnesty In ternational. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk, zaaltje Badhuisstraat. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 20.30 uur. Advertentie Doodtij: 25 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 DEN HAAG - Er is nog geen verzoek voor Neder landse deelname aan een internationale vredes macht in het Midden-Oosten. Vooralsnog is er alleen sprake van een Arabische vredesmacht van acht lan den. Mocht Nederland benaderd worden om bij te dragen aan een eventuele vredesmacht van de Ver enigde Naties, dan zal de regering dat in beginsel welwillend bekijken. Dit zei minister Van den Broek van buitenlandse zaken woensdag in de Twee de Kamer tijdens een mondeling overleg met de vas te Kamercommissies voor buitenlandse zaken en de fensie. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) onderzoekt de rol die de Zeeuwse Commissaris der Koningin Boertien heeft gespeeld in de zogeheten Zeeuwse be lastingaffaire. „Ik acht het van belang dat er een duidelijk antwoord komt op de vraag of de Commissaris van de Koningin als voorzitter van het college van gedeputeerde staten betrokken is en medeverantwoordelijkheid draagt bij de in het geding zijnde kwestie", zo heeft De Graaff aan de Tweede Kamer laten weten. DEN HAaG - Vanaf 1 januari 1995 moeten in de pro vincies voor alle daartoe verplichte bedrijven de be nodigde milieuvergunningen zijn verleend. Het mi nisterie van milieubeheer en het Interprovinciaal Overleg Orgaan (IPO) hebben dit streven neergelegd in een bestuursovereenkomst, zo heeft het departe ment van milieuminister Alders woensdag meege deeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2