Restauratie Lutherse kerk duurt vier maanden langer 1 TAXA TIE? DE EERSTE TWEE ~j WEKEN GRATIS jnen be- nieuwste of met CïHt Gemeente Middenschouwen gaat door met vandalisme-registratieproject ElectronicPartner 0 Gespreksgroep over waarde als vrouw iUBTRWj renesse deurloo intermeubel zierikzee DAKA CENTRUM ZIERIKZEE zierFkzeesche NIEUWSBODE L Welkom op onze Paasmeubel-SHOW Gelukkig bij u in de buurt teek in de aanbieding jssens van 198,- 100,- Klasse bewijst zich zelf! Musterring bij voorbeeld! Ook in Zonnemaireü Pas aangebracht stucwerk is gaan scheuren G. A. M. CobussenEigenlijk hoort dit bij politie'' Een enkele bui BUNGALOWPARK GROENSTRUCTUURPLAN WANDELPAD SLECHTE VANGST Door vrouwen met verschillende kerkelijke achtergronden i EESCHE NIEUWSBODE lis 2.0 liter GTi. De sterke arden onderstreept door Iheid (elke Nissan is voor- Lies, waaronder 3 jaar of intie en 6 jaar carrosserie- issan Sunny, logisch ver- Irol, Vanette, Urvan en Cabstar. aanbieding renesse ag naar de wensen van o0® hebben wij de afgelopen weken >t gedaan. 23 maart dus kijken! r als vanouds geopend me het beste en vooral meest de beste service'. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 22 MAART 1991 147e JAARGANG NR 24919 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 r-4 O O ZIERIKZEE - De restauratie van de Lutherse kerk in Zierikzee duurt vier maanden langer dan was voorzien. In plaats van in januari jongstleden zijn de werkzaamheden naar verwachting pas eind mei ge reed. Dat komt omdat de stuclaag, die enkele maan den geleden werd aangebracht op de muren aan de binnenzijde van het gebouw, is gaan scheuren. Dat komt omdat de onderste van de vier stuclagen, de vertinlaag, nog niet voldoende was uitgehard toen de volgende stuclagen er op werden aangebracht. bouw kost ruim 400.000 gulden en kon na een periode van vijf jaar van geld bijeenbrengen en subsidies aanvragen, in het voorjaar van 1990 beginnen. Eerst werd de consistorie ach ter de kerkzaal zodanig ver bouwd dat de ruimte twee keer zo groot werd. Er werd een keu kentje aangebouwd en het klei ne buitenplaatsje dat daarna nog overbleef werd bestraat. Na de bouwvakvakantie in 1990 begon men aan de restau ratie van het kerkgebouw. Plus een kleine verbouwing waarbij op het balkon bovenin de kerk zaal drie verhogingen werden aangebracht. „Alles verliep prima volgens plan tot de werkzaamheden bijna klaar waren. Tben ondekten we de scheuren in het stucwerk". Hoewel de kerkgemeente geen financieel nadeel heeft van de Terwijl de onderste stuclaag uithardde werd hij ook dikker. Omdat dat gebeurde terwijl de andere stuclagen al waren op gebracht kwam er spanning in dit stucwerk en ging het scheu ren. „Eerst zagen we hele fijne haarscheurtjes. Maar dat was niet erg. Stucwerk schijnt al tijd kleine haarscheurtjes te hebben", aldus de beheerder van het restauratiefonds en koster van de Lutherse kerk, R. van de Bijl. Then de haar scheurtjes steeds groter wer den, was echter duidelijk dat er iets niet goed zat. Via onderzoek door een onaf hankelijk instituut werd dui delijk wat er aan de hand was. En wat er moest gebeuren. „De enige oplossing was om al het stucwerk weer van de muren te halen en daarna opnieuw aan te brengen", aldus Van de Bijl. Na Pasen begint de onderaan nemer, die het stucwerk aan bracht, met het afbikken van de muren tot op de metsellaag. Daarna worden de vertinlaag en de drie andere stuclagen op nieuw aangebracht. Vol'gëhk 'de heer Van de Bijl heeft dat extra werk geen na delige financiële gevolgen voor de eigenaar van het kerkge bouw, de Evangelisch Lutherse Gemeente Zierikzee. „Geluk kig kost het ons niets meer. De verantwoording voor het-stuc werk ligt bij de aannemer en de onderaannemer. Dat wordt intern uitgezocht. Vermoede lijk kan men er verzekerings- werk van maken". De restauratie'van het kerkge- De restauratie van de Lutherse kerk loopt niet volgens plan. (Archieffoto). extra werkzaamheden, heeft men natuurlijk toch te maken met de gevolgen van een en an der. „Het duurt wat langer eer we het kerkgebouw weer in ge bruik kunnen nemen. Dat houdt in dat de in het gerestau reerde gebouw geplande doop- diensten toch in een andere kerk moeten plaatsvinden. En we kunnen Pasen maar op een matige manier vieren omdat we ons moeten behelpen in de consistorie". Een tweede nadeel voor de kerkleden is dat men opnieuw 'in de rotzooi' zit. „Om te voor komen dat het nieuwe schilder werk wordt beschadigd wan neer die laag stucwerk naar be neden komt, moet alles worden ingepakt. Ook het orgel en de preekstoel. Overal komt eeri laag glas wol omheen". Op het totale geldbedrag dat voor de restauratie nodig is, komt de Evangelisch Lutherse gemeente nog een paar duizend gulden te kort. „We hebben ja renlang actie gevoerd door le peltjes, kaarten en tweede hands spullen te verkopen. En we hebben veel bijdragen en giften gehad vanuit stichtin gen, fondsen, andere Lutherse kerken en van particulieren. Een groot deel van het beno digde geld komt van Monu mentenzorg en het provinciaal bestuur van Zeeland. Maar toch is er nog een paar duizend gulden meer nodig dan we had den gedacht. Onder meer om dat het verplicht wordt om op een dergelijk gebouw een blik semafleider te zetten. Zo'n ding kost 8.500 gulden. Daar om blijven we nog steeds door gaan met de verkoop van le peltjes met een zwaantje er op en ansichtkaarten van Zierik- zich helemaal te kunnen vin den in het voorstel van het col lege. CDA-raadslid P. W. Berrevoets-Ringelberg sloot zich daar volmondig bij aan. „Ik denk dat wij als recreatie gemeente zeker belang hebben bij voortzetting van dit pro ject", aldus de christen- democrate. SCHARENDIJKE - „Het is een goede zaak om hier aan mee te blijven doen". Dat was het commentaar van P. W. Berrevoets-Ringelberg op het voorstel van het college van b en w van Middenschouwen om door te gaan met het vandalisme-registratieproject Schouwen-Duiveland. Doel van dat project is onder meer de bevolking ertoe aan te zetten sneller aan gifte te doen van vandalisme. Op die manier hoopt men meer inzicht te krijgen in het hoe en waarom van vandalisme en het voorkomen daarvan. De ge meenteraad schaarde zich unaniem achter het voor stel. Sinds een aantal jaren, en ze ker sinds de start van het pro ject bestuurlijke preventie Zee land, worden gemeentebestu ren steeds vaker geconfron teerd met de bestuurlijke as pecten van het verschijnsel veel voorkomende criminali teit. In Zeeland gaat het dan vooral om wat men noemt recreatie-c riminaliteit. Registratie In 1989 ging het vandalisme- registratieproject van start, zij het toen in zeer bescheiden vorm. In 1990 werd het project voortgezet en het is de bedoe ling dat er ook in '91 weer ver der mee gegaan wordt. Hoewel men beseft dat slechts een deel van het aantal aangerichte ver nielingen aan de politie wordt doorgegeven vindt het college van b en w van Middenschou wen dat het project gecontinu eerd moet worden. „Middels een permanent voort gezette registratie en snel her stel van de aangerichte schade wordt de bevolking hoe langer hoe meer gemotiveerd om ver nielingen te rapporteren", zo redeneert het college. Hetzelf de zeggen de samenstellers van het evaluatierapport over het project tot nu toe. Zij stellen dat middels het project wordt .ingespeeld op een geconsta teerde behoefte bij de bevol king. Uiteraard hangt aan voortzet ting van het vandalisme- registratieproject een prijs kaartje. In eerste instantie werd berekend dat ruim 44.000,- nodig zou zijn, Dat bedrag heeft men uiteindelijk terug kunnen brengen naar 18.900,- Per inwoner betalen de deelnemende gemeenten 53 cent. Voor de gemeente Mid denschouwen komt dat neer op een bijdrage van 1317,- voor 1991. SGP/RPF-woordvoerder J. L. F. Bolleman stelde in een eer ste reactie op het voorstel dat het zijns inziens aanbeveling verdient om de vinger aan de pols te houden. Hij tekende daarbij aan dat zijn partij hoge prioriteit verleent aan het be strijden van vandalisme. PvdA-raadslid G. A. M. Cobus sen liet zich wat kritischer uit over het project. Hij stelde dat bestrijding van vandalisme in feite de verantwoordelijkheid van de politie is. „Ik vind het eigenlijk onjuist dat de ge meente dit moet betalen", al dus de sociaal-democraat. J. M. van Langeraad (VVD) zei Advertentie Advertentie 2e Paasdag geopend iletjuffrouw en een garderobejuffi°u^ 1116-2789. Na 18.00 uur. 0111'"- heeft leuke extra's voor u: snelle levering, bezorging, service aan huis, extra garantie, de unieke EP creditcard. En natuurlijk een compleet assortiment audio, vi deo en witgoed tegen de scherpste prijzen. Bovendien krijgt u persoonlijke aandacht. By ElectronicPartner koop je met plezier, gemakkelijke betaling mogelijk. PvdA-raadslid G. A. M. Cobus sen: 'Eigenlijk onjuist dat de gemeente dit moet betalen'. Wel een kritische kanttekening van de kant van mevrouw Ber- revoets. „Het wordt wel weer een bureautje bij een bureau tje". Burgemeester W. den Boer reageerde op de woorden van Cobussen met de opmerking dat zijns inziens bestrijding van vandalisme ook een taak van de lokale overheid is. „Ik denk dat we het geld dat we hier insteken bijzonder goed besteed is", aldus de burge meester. Horeca Ook enige discussie ontstond over de ontwerp-beschikking op de hinderwetvergunning van F. Regterschot. Hij drijft een koffieshop aan de Elker- zeeseweg en wil van de ge- vervolg pagina 3 Een goede naam is beter dan goede olie. Prediker 7, 1 HET WEER Af en toe zon, maar vooral in het binnenland ook een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Zwakke tot matige westelijke wind. Het nieuwe bungalowpark dat bij Scharendijke komt kenmerkt zich door luxe, comfort en rust. Duiveland wil een groenstructuur- en beheersplan la ten maken voor haar gebied. Er bestaan plannen om in Bruinisse een toeristisch wandelpad te realiseren. De eerste viswedstrijd van de HSV Dreischor ken merkte zich door een slechte vangst. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - Je waarde als vrouw zijn. Dat was het onderwerp dat centraal stond tijdens een open kof fieochtend in het Hervormd Kerkcentrum te Zierik zee. De bijeenkomst werd bezocht door ongeveer 100 vrouwen met verschillende kerkelijke achtergron den. Het thema werd door Marleen Ramaker toegelicht aan de hand van de bijbel. Ze vertelde dat de waarde die de mens aan zichzelf toekent voor een be langrijk deel wordt bepaald door enkele elementaire basis behoeftes. Geborgenheid, hoe men als kind de nestwarmte heeft ervaren. Waardegevoel, dat mede wordt bepaald door reacties van de omgeving. Ver trouwen in de toekomst. Als deze basisbehoeften zijn gemist ontstaan volgens Mar leen Ramaker gebreken. „Het gevoel van eigenwaarde loopt stuk. Er ontstaat onvrede. Dat kan zich uiten door pessi mistisch denken; teleurgesteld zijn in de medemens, je beper kingen voelen, je steeds min der waardevol voelen. Of in op timistisch denken waarbij men zichzelf ziet als bron van wat men is of kan worden, maar daarbij vaak een ander uit het oog verliest". Als bijbels antwoord op de wij ze waarop we ons waardege voel kunnen bepalen, bracht Marleen Ramaker naar voren dat een mens zich moet spiege len aan God. „God heeft de mens geschapen naar zijn beeld. Hij is de bron, Hij wil voorzien in al die basisbehoef ten". Aan de hand van diverse bijbelteksten maakte ze Gods plan met de mens duidelijk. Tijdens de vragen, die naar aanleiding van de lezing wer den gesteld, ging men vooral in op de wijze waarop een stukge lopen waardebesef kan worden hersteld in relatie tot God en de medemens. Besloten werd om op woensdag 2 oktober weer een open koffieochtend te houden. Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN, TELEFOON 01119-2015 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee i weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats; handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, i Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1