Viertal projecten voor knelpuntenpot provincie Boomfeestdag op Schouwen-Duiveland U itdelen chemobox even uitgesteld Diefstal hekken Aanrijding auto en bromfiets Diefstal planten Auto slipt op modderig wegdek Diefstal surfplank Bruse bomen verhuisd van Westplantsoen naar omgeving dorpshuis Naar verwachting tot eind april Zierikzeese raad doet maandag 25 maart uitspraak Aanrijding in Zierikzee Inbraak zomer woning Snelheids controle Afscheid burgemeester Wester schouwen De Zeeuwse Vlegel Vergadering ANBO in Zierikzee DONDERDAG 21 MAART 1991 NR 24918 3 SEROOSKERKE - In Seroos- kerke werden dinsdag twee hardhouten hekken gestolen. Het betrof hekken die de toe gang voor een oprit vormden. Zij zijn eigendom van G. W. uit Haamstede. De waarde van de hekken is niet bekend. BURGH-HAAMSTEDE - Op de kruising Oostweg/Dapper- weg nabij Burgh-Haamstede werd bromfietser M. T. uit Burgh aangereden door een auto. Het ongeluk gebeurde toen me vrouw J. K. uit Haamstede met haar personenauto over de Dapperweg reed komende van uit de richting van het indus trieterrein. Op de kruising van die weg met de Oostweg zou zij niet zijn gestopt voor de stopstreep en het stopbord daar ter plaatse. Daardoor zou zij te laat hebben gezien dat M. T. met zijn bromfiets over de Ooststraat reed komende van uit de richting Burgh. Er ont stond een aanrijding waarbij beide voertuigen werden be schadigd. BURGH-HAAMSTEDE - In Haamstede werd in de nacht van dinsdag op woensdag een aantal planten gestolen. Het gaat om zogeheten skim- mia's. De struiken zijn eigen dom van de heer M. uit Haam stede. Zij werden door de die ven tot bij de grond afgeknipt. KERKWERVE - Mevrouw W. B. uit Kerkwerve kwam dins dag met haar auto tegen een boom en vervolgens in de sloot terecht als gevolg van een weg dek-dat glad. was door de mod der. -• Of >i .iiud Dat kwam omdat D. B. uit Kerkwerve zijn grond ploegde en het wegdek dat daardoor vervuild werd met modder niet voldoende zou hebben schoon gemaakt. Door de regen werd het wegdek door de vastgere- den modder spiegelglad. Me vrouw W. B. reed met haar auto vanuit Kerkwerve in de rich ting Zierikzee. Zij slipte op het gladde wegdek, kwam met haar auto tegen een boom in de rechterwegberm terecht en ver volgens in de sloot. Het voer tuig werd behoorlijk bescha digd en moest door een takel- bedrijf weer op de weg worden gezet. ZONNEMAIRE - Uit de schuur van W. S. uit Zonnemaire werd een surfplank gestolen. De diefstal vond plaats tussen zondag 12.00 uur en maandag morgen 8.00 uur. De waarde van de gestolen surfplank is niet bekend. ZIERIKZEE - „De natuur wordt ons geschonken, en daar moeten we zuinig op zijn". Dat zei burgemees ter mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee gisteren, woensdag ter gelegenheid van het planten van 53 ie pen langs de Laan van St. Hilaire in Zierikzee in het kader van de Nationale Boomfeestdag. Overal op Schouwen-Duiveland togen de kinderen van de groe pen 7 en 8 van de basisscholen naar de verschillende plantlokaties om hun steentje bij te dragen aan een groen Zeeland. In Zierikzee werd het spits afgebe ten. Burgemeester Asselbergs moest er, net als de kinderen en de mensen van de plantsoenen dienst van de gemeente vroeg bij zijn. Al om half negen werd hij verwacht aan de Laan van St. Hilaire. Langs het fietspad daar worden alles bij elkaar 53 iepen geplant. De plantsoenen dienst kreeg bij het werk hulp van de kinderen uit de hoogste groepen van alle Zierikzeese basisscholen en de Beatrix- school. Bijzonder „Dit is een heel bijzondere dag", stelde Asselbergs in een korte toespraak voordat de eer ste iep de grond in ging in Zie rikzee. De Zierikzeese eerste burger wist te melden dat er dit jaar 520 Nederlandse ge meenten, 80 procent van alle Nederlandse gemeenten, mee doen aan de boomfeestdag. Asselbergs voerde meer rede nen aan waarom de editie '91 van de boomfeestdag in zijn ogen een bijzondere'is. „Het is dit jaar de 35ste keer dat de boomfeestdag gevoerd wordt en het is extra bijzonder omdat koningin Beatrix en prins Claus vandaag in Beverwijk ook een boom planten. Zij zijn 25 jaar getrouwd en zij willen een feest met een groen rand je". Asselbergs ging in zijn toe spraak ook in op het vanda lisme. „Helaas worden daar in Zierikzee ook bomen en strui ken het slachtoffer van en dat is erg jammer. Bomen en strui ken zijn belangrijk voor ons en voor de dieren. Daar moeten we zuinig op zijn", aldus de burgemeester. De eerste iep kreeg een speciale boodschap in de fles mee die door P. M. van der Sneppen, directeur van de Willibrordusschool uit Zie rikzee, aan de burgemeester werd overhandigd. Op het do cument in de fles staat onder meer de vraag 'Waarom rooit u mij'? Verhuisd In Bruinisse werd door de kin deren van de drie Bruse basis scholen een vijftiental 20 jaar oude eiken geplant. Bruse ei ken, want ze stonden eerst in het Westplantsoen en werden nu verhuisd naar hun nieuwe stek bij hetdorpshuis en de sportzaal in aanbouw. Voor dat karwei was door het gemeente bestuur een speciale machine ingehuurd waarmee de flink uit de kluiten gewassen bomen uit'de grond verwijderd kun nen worden zonder dat schade- aan het wortelstelsel ontstaat. Met behulp van dezelfde ma chine werd woensdagmorgen onder het toeziend oog van wethouder J. Huizer en een flinke groep kinderen de eerste Haamstede, Noordwelle, Se- rooskerke en Renesse. Er wer den kastanjes geplant aan on der meer de Bernhardstraat in Haamstede. In Serooskerke werden één linde en diverse heesters geplant. De leerlingen van OBS De Stove plantten es doorns aan de Oude Stoofweg bij Noordwelle en aan de Mau- ritsweg bij Renesse werden Brouwse schoolkinderen in actie op Dwars in de Weg. (Foto: Joop van Houdt). Wethouder J. Huizer in actie. (Foto: Joop van Houdt). eik geplant. Voorafgaand aan dat karwei had Huizer de kin deren al toegesproken in het dorpshuis. De wethouder hield de kinderen daarbij voor dat zij voorzichtig om moeten gaan met de natuur. Geen net verleden „En dan moet ik eerlijk iets be kennen", aldus Huizer. „Door de grote mensen van nu is er in het verleden vaak niet zo net jes omgesprongen met de na tuur. Dat kwam ook omdat we te weinig leerden over de waar de van de natuur. We stonden er te weinig bij stil. Bouwen was belangrijk. Huizen om in te wonen en fabrieken om in te werken. Het afval stopten we maar in de grond, want dan zag je het niet meer. Daarom is het zo belangrijk dat jullie er nu al veel van af weten zodat als jul lie volwassen zijn jullie wel weten wat er wel en wat er niet kan met betrekking tot de na tuur", aldus de wethouder. Voor drie basisscholen in Brui nisse stelt het gemeentebe stuur een leskist ter beschik king. Kastanjes In Westerschouwen werden door de kinderen van de basis scholen bomen geplant in door leerlingen van 't Stae- pel'of sierperen geplant. Ook in Middenschouwen werd flink gewerkt door de kinde ren. Aan de Weelweg in Kerk werve werden iepen geplant door leerlingen van de Prinses Ireneschool en de Samuël- school. Aan de Schelpweg in Ellemeet werden esdoorns ge plant en de Elkerzeeseweg in Scharendijke is verschillende soorten bomen en struiken rij ker geworden. Zeven lindes gingen met hulp van de leerlingen van de School met de Bijbel in Nieu- werkerk de grond in aan de Kerkring. De leerlingen van OBS De Dobbelsteen uit Nieu- werkerk werkten mee aan het planten van zeventien eiken aan de Stolpweg. Ds. Klip droeg in Nieuwerkerk ook haar steentje bij. Namens de Samen op Weg-gemeente plant te zij een linde aan de Kerk ring. Eiland De kinderen van de basisscho len binnen de gemeente Brou wershaven kregen een speciale opdracht. Zij moesten bomen planten op het eiland Dwars in de Weg. Eerst met de bus en dan met de boot. De kinderen plantten op het recreatie eiland ongeveer driehonderd stuks struikbeplanting. KERKWERVE - Het uitdelen van een chemobox aan elk huishouden op Schouwen-Duiveland is enkele weken uitgesteld. Volgens de directeur van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland, N. J. Eilers zullen de chemoboxen naar verwachting eind april worden uitgedeeld. Aanvankelijk was het de be doeling dat dit al in maart zou gebeuren. Volgens Eilers kon dat niet doorgaan in verband met vertraging in de levertijd van de chemoboxen. „Het schijnt voor de fabrikant mo menteel nogal moeilijk te zijn om grote hoeveelheden plastic produkten te leveren". De chemobox is een kleine plastic bak waarin particulie ren hun chemisch afval zoals verfresten, batterijen, terpeti- ne en afgewerkte olie kunnen deponeren. Op die manier kan worden voorkomen dat deze schadelijke stoffen in het mi lieu terecht komen. De chemoboxen worden ge leegd in een speciaal daarvoor ingerichte chemokar die eens in de paar weken langs de deu ren komt. Het is de bedoeling dat de mensen hun chemobox dan zelf afgeven bij de kar om dat het niet verantwoord is om de chemobox met zijn inhoud van gevaarlijke stoffen aan de kant van de weg te zetten. Als men eind april begint met het uitdelen van de chemo boxen, zal het naar verwach ting van Eilers ongeveer twee maanden duren voor alle huis houdens op Schouwen-Duive land een chemobox hebben ge kregen. UTRECHT - Buitenlanders in Harderwijk die een bijstands uitkering krijgen, kunnen wor den verplicht een cursus Ne derlands te volgen om zo hun kans op een baan te vergroten. ZIERIKZEE - Wil Zierikzee in aanmerking komen voor een uitkering uit het provinciale knelpunten potje voor stads- en dorpsvernieuwing dan moet de gemeente voor 1 april een aantal projecten indienen. Welke projecten dat zullen worden wordt maandag 25 maart tijdens de vergadering van de Zierikzeese raad besproken. Deze vergadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. Als mogelijke projecten voor een uitkering uit het provincia le knelpuntenpotje, waaruit Zierikzee reeds eerder geld ontving, denken b en w aan de renovatie en aanpassing woon omgeving in de Manhuisstraat, verbetering van de woonom geving in de Hofferstraat en omstreken, aanpassing van de hoofdriolering aan de Balie en aan het Kerkhof en verplaat sing van de werkplaats ge meentewerken. Behalve deze projecten moet de gemeente Zierikzee ook de meerjaren planning stads- en dorpsver nieuwing '91 tot en met '95 in dienen voor 1 april. De verplaatsing van de werk plaats gemeentewerken in de Korte Nobelstraat dringt nu een eerder door gedeputeerde staten afgegeven hinderwet vergunning door de Raad van State is vernietigd. Dit bete kent dat in de Korte Nobel straat activiteiten worden ont wikkeld die niet gedekt zijn door een hinderwetvergun ning. Boerenweg Inmiddels is overeenstemming bereikt met het Waterschap Schouwen-Duiveland over de overname van het terrein van de voormalige rioolwaterzui-' vering aan de Boerenweg. Na het aanpassen van het bestem mingsplan zullen de meest hin derlijke activiteiten zoals de opslag van strooizout, zand, dranghekken en strooiappara- tuur naar de Boerenweg wor den overgebracht. Na de koop van de zuiveringsinstallatie en de bijbehorende gebouwen kunnen dan de overige activi teiten naar de nieuwe lokatie worden overgebracht. Daar voor is echter nog een bedrijfs hal met verhard terrein nood zakelijk. Een en ander zal 2,3 miljoen gulden gaan kosten. Eén van de andere punten die maandagavond ter discussie worden gesteld is de bijdrage die het ministerie van volks huisvesting ruimtelijke orde ning en milieu voor de uitvoe ring van het Nationaal Milieu Beleidsplan Het betreft hier een vergoeding van 93 cent per inwoner voor het bekosti gen van extra personeel die de uitvoer van dit milieuplan met zich meebrengt. Een aanvraag hiervoor is in middels door b en w ingediend met daarbij de opmerking dat de gemeente Zierikzee een ge lijk bedrag (9126 gulden) be schikbaar wil stellen voor de opbouw van een milieu apparaat. Dit onder voorwaar de dat de Zierikzeese gemeen teraad hiermee akkoord kan gaan. Tot de milieutaken van de ge meente behoort de uitvoering van het HUP (Hinderwetuit- voeringsprogramma). Door de hoge werkdruk bij de dienst gemeentewerken is op dit ter rein een achterstand ontstaan. Overwogen wordt om met een deel van de VROM-vergoeding een extern bureau in te schake len dat de achterstand weer wat weg kan werken. Vaste prik tijdens de maande- lijke raadsvergadering vormt de behandeling van subsidie aanvragen en kredieten. Voor het financieel mogelijk maken van een wisseltentoonstelling De geschiedenis van Zierikzee is een krediet van 2500 gulden nodig. Ook wordt een bijdrage van 5200 gulden gevraagd voor het voortzetten van het vanda- lisme-registratieproject op Schouwen-Duiveland en vraagt de streekomroep Schou wen-Duiveland de gemeente een subsidie van 2450 gulden. B en w voelen daar echter niets ZIERIKZEE - Twee personen auto's werden beschadigd bij een aanrijding die dinsdag plaatsvond op de kruising Breedstraat/Hoofdpoort- straat te Zierikzee. Het ongeluk gebeurde toen F. G. uit Zundert vanuit de rich ting Nieuwe Haven over de Hoofdpoortstraat reed en rechtsaf wilde slaan de Breed- straat in. Hierbij zou hij geen voorrang hebben gegeven aan een auto bestuurd door D. V. uit Zierikzee die over de Breedstraat reed in de richting Hoofdpoortstraat. BURGH-HAAMSTEDE - De heer T. uit Vlaardingen deed aangifte van een inbraak in zijn zomerwoning te Haamste de. De inbraak vond plaats tijdens afwezigheid van de eigenaar, tussen 2 en 14 maart. De dieven konden blijkbaar niets van hun gading vinden want het huis was wel opengebroken, maar er werd niets ontvreemd. BRUINISSE - Opnieuw werd in het kader van een speciaal daarvoor opgestart project een snelheidscontrole gehouden met radarapparatuur. Deze keer vond de controle plaats langs de Rijksweg N59 nabij Bruinisse. De politie controleerde daar dinsdag tussen 10.30 en 12.00 uur 213 voertuigen. Geen enke le van de auto's en motoren reed harder dan de maximum toegestane snelheid van 100 ki lometer per uur, Toen langs de weg de display stond opgesteld waarmee de controle werd be kend gemaakt was de gemid delde snelheid 96 kilometer per uur. Toen het bord was weg gehaald en de weggebruikers de controle niet konden zien re den zij gemiddeld 105 kilome ter per uur. DEN HAAG - Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken en werkgelegenheid) gaat niet ak koord met een nieuwe regeling voor de seizoensarbeid in de agrarische sector. BURGH-HAAMSTEDE - Don derdag 25 april is het zover voor mevrouw J. L. Niemants- verdriet-Leenheer. Dan neemt ze tijdens een buitengewone vergadering van de gemeente raad afscheid als burgemees ter van de gemeente Wester schouwen. De vergadering begint om 14.00 uur in dorpshuis de Schutse. Burgemeester Niemantsver- driet neemt afscheid in ver band met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Over haar opvolging is door de minister van binnenlandse za ken nog geen beslissing geno men. BRUINISSE - Bij het Benelux merkenbureau is het merk De Zeeuwse Vlegel gedeponeerd; een volkorenbroöS dat aan het uitgebreide broodassortiment van een aantal Zeeuwse war me bakkers zal worden toege voegd. Een aparte stichting de Stich ting Zeeuws Boerenbrood gaat het nieuwe bakkerijprodukt promoten. Men hoopt en ver wacht dat het net zo populair zal worden als de Zeeuwse bo lus en het halfje Zeeuws wit, dat intussen zijn plaats op de bakkerijproduktenmarkt al heeft veroverd. Men is enthousiast over de kwaliteit, maar ook voorzich tig. Voorlopig heeft men 20 ton tarwe geselecteerd, genoeg voor 35.000 broden van 800 gram. Slaagt de actie, dan wordt die in 1992 fors uitge breid. AMSTERDAM - De Nederland se dirigent Bernard Haitink krijgt de Erasmusprijs 1991 voor muziek. Dat heeft de stichting Praemium Erasmia- num bekend gemaakt. Verwachting t/m maandag 25 mrt. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 9 graden Windkracht zuidwest 3 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 9 graden Windkracht noord 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 10 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 22 mrt. Zon op 06.39, onder 18.55 Maan op 09.21, onder 02.10 Eerste Kwartier: 23 mrt. (07.03) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Koudere uit noordelijke breedten afkomstige lucht, stroom de vannacht ons land binnen. Het koufront, waarachter deze lucht zich bevond, ligt nu over oost-Frankrijk en zuid-Duitsland. Langs dit front bewegen zich golfvormige storin gen naar het noordoosten; gelijktij dig nadert de komende dagen lang zaam een krachtige rug van hogedruk van af de oceaan west- Europa en Skandinavië. De as van deze rug wordt pas na het komende weekeinde boven onze omgeving en zuid-Skandinavië verwacht. Voor het zover is blijft ons land in een ta melijk koude stroming waarmee on stabiele lucht vanaf de omgeving van IJsland wordt aangevoerd. Van nacht kan het tijdens opklaringen tot dicht bij 0 afkoelen. Plaatselijk komt vorst aan de grond voor. Over dag schijnt at en toe de zon. Vooral landinwaarts kunnen zich, met na me in de middag-uren, plaatselijk buien vormen. De wind waait daar bij matig uit west tot zuidwest. ZIERIKZEE - De Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO) houdt zaterdag 23 maart de voorjaarsvergade ringen de Graanbeurs te Zie rikzee. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Op de agenda staat het huis houdelijk gedeelte, dat onder meer een bestuurswisseling omvat. Zo dient er bijvoor beeld iemand gekozen te wor den in het Gewestbestuur. Tus sendoor is er een pauze en na het officiële gedeelte is er een optreden van de mandoline club Excelsior uit Krabbendij- ke. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3