'Vroeger was het strao-feest op maandag en bij laag water' Nog geen maatregelen in J. J. Boeijesweg verwacht F DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE O 2 Geen hardere muziek in Bruse jeugdsoos SAMAN BV L Schrijf- avonden Amnesty Diefstal bromfiets Design in rotanmeu beien? Rohé, te zien in Zonnemaireü 79-jarige M. C. Geleijnse doet voor de 57e keer mee aan strao-feest in Burgh-Haamstede Tenzij er wat meevallers zijn voor Westerschouwen Later weer regen 3 7 VERBOUWING ENQUÊTE TUSSENBALANS PRESTATIES Airconditioning Sanitair ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 19 MAART 1991 147e JAARGANG NR 24917 O O WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NIEUW-HAAMSTEDE - Hij ontbreekt op bijna geen enkel strao-feest. Dat houdt in dat hij in deze tijd van het jaar wekelijks in een ander dorp met zijn zwarte ruiterjasje aan op een versierd paard in de ruiterstoet rijdt. Vaak met in zijn hand de toeter die aangeeft dat hij de straoruiterstoet aanvoert. Een rui terstoet die tegenwoordig vooral bestaat uit jeugdige paardenliefhebsters op manegepaarden. Maar volgens de 79-jarige M. C. Geleijnse uit Nieuw- Haamstede doet dat geen afbreuk aan het folkloristische gebruik van het strao- rijden. „Toen ik jong was reden we tijdens het straofeest met witte broeken aan op de ongezadelde koudbloedpaarden die indertijd werden gebruikt bij het be werken van het land. Maar eeuwen geleden werd het straorijden ook al gedaan door de Germanen. Die hadden daarbij heus geen witte broeken aan. En koud bloedpaarden waren er in die tijd ook niet want dat is een fokprodukt dat pas zo'n 100 jaar oud is". Daarom deert het de hoogbe jaarde paardenliefhebber en straorijder niet om op zijn leef tijd tussen de jeugdige strao- ruiters te rijden. ,,Ik voel me nog niet zo oud als ik ben. Dit jaar rijd ik voor de 57e keer mee in Burgh-Haamstede en ook bij de strao-feesten in de andere dorpen rijd ik zoveel mogelijk mee. Ik houd van paardrijden en het is mijn stre ven om het strao-feest te hand haven. Het is een stukje folklo re waarvoor bij veel mensen belangstelling bestaat". Hoewel hij al zo'n 20 jaar was toen hij voor het eerst mocht deelnemen aan het straorijden, herinnert Geleijnse zich vanaf jeugdige leeftijd die folklo ristische dag in zijn geboorte dorp Haamstede. „Vroeger wa ren het uitsluitend koudbloed paarden die deelnamen aan het strao-feest. Plus een enkel koetspaard van een hereboer. Die paarden werden bereden door boeren, boerenzoons en knechten. Mijn vader was koopman. Hij had een winkel met manufacturen en kolonia le waren aan de Ring. Tb en ik heel klein was had hij ook een paard om de dogkar te trekken waarmee hij zijn waren uit ventte, maar toen ik groter was niet meer. Dan ging ik met een kameraad alle boerderijen langs om te vragen of we een paard mochten gebruiken voor het straorijden, maar dat mocht natuurlijk niet". Op zijn 20e kreeg Geleijnse verkering met een boerendoch ter wiens ouders paarden had den. ,/Iben was het helemaal feest natuurlijk. Ik mocht een paard gebruiken waardoor ik voor de eerste keer kon mee doen aan het straorijden". Zolang Geleijnse zich kan her inneren wordt het strao-feest in Haamstede zeven weken voor Pasen gehouden en dat in Renesse acht weken voor Pa sen. „Die strao-feesten op de andere dorpen zijn pas later ontstaan". Voor de oorlog werd het strao-feest altijd op maan dag gehouden op een tijdstip dat het laag water was. „Dan reden we met de paarden be hoorlijk ver het water in". Geleijnse herinnert zich dat die maandag vroeger een echte familiedag was. „Dan gingen de mensen bij elkaar op fami liebezoek en in de café's was het de hele dag dansen. Van 's morgens 9.00 uur tot in de klei ne uurtjes". De straoruiters verzamelden zich, afhankelijk van de waterstand van de zee, ook al 's morgens vroeg op de brink in Westenschouwen. Ruzie „Dan werd nog wel eens ruzie gezocht over wie voorin de stoet mocht rijden. Maar daar hebben we een stokje voor gestoken door te bepalen dat dat de oudste in jaren mocht M. C. Geleijnse: Vroeger werd nog wel eens ruzie gemaakt over wie voorop mocht rijden in de straoruitersstoet. (Foto: Joop van Houdt). zijn. Die koos dan een maat die naast hem mocht rijden want in de ruiterstoet rijdt men al tijd met twee naast elkaar. Hoe oud die maat was maakte niet uit. Achter dat eerste stel reed de ruiter die de op een na oud ste was en die köos ook weer een maat". De route naar het strand en langs de café's die dan werd ge reden. Dat was en is volgens Geleijnse de essentie van het folkloristische feest. „En niet de keuring van de versierde paarden, het ringsteken of zelfs de stoelendans met paar den die daar later is bijgeko men". Volgens de bejaarde paardenliefhebber is het van belang dat die route altijd op dezelfde wijze wordt gereden. Dat hoort bij de folklore van het strao-feest. Het is een hei dens strandfeest. Strao bete kent strand. In die straoroute zijn eeuwenoude gebruiken verwerkt. Zo rijdt de stoet al tijd tegen de zon in als men door de dorpen komt en was het vroeger gewoonte om twee keer om de kerk te rijden". De gewoonte dat de ruiterstoet wordt begeleid door muziek is volgens Geleijnse ook al heel oud. „Dat hoort er bij. Daarom heeft men na de oorlog een con cessie moeten doen wat betrefti de dag waarop het straofeest, werd gevierd. Men moest over stappen van de maandag op de zaterdagmiddag omdat de mu zikanten geen vrij kregen voor het evenement. Ze liepen een gedeelte van hun loon mis als ze op een werkdag moesten ko men spelen. De schröösels die bij het strao feest worden verkocht herin nert Geleijnse zich al vanuit zijn prille jeugd. „Voor de oor log was er tussen de Kerkring en de slotmuur van Slot Haam stede een zandvlakte. Bij het strao-feest stond daar altijd een Noordwellenaar met een hondenkar die olienoten, fri- kadillen (een soort dadels), si naasappelen en schröösels ver kocht". Ook is het in Burgh-Haamste de al langere tijd gewoonte om na de strandrit met de paarden te hardrijden op de slotdreef bij Slot Haamstede. Maar als paardenliefhebber in hart en nieren doet Geleijnse daar de laatste jaren niet meer aan mee. „Bij de restauratie van het kasteel is op de dreef puin gestort. Het laagje zand dat daarover heen ligt is te dun om veilig te kunnen rijden met paarden. Wat heb je er aan het risico te nemen dat het paard een been breekt". Zolang zijn gezondheid het toe laat blijft de bejaarde Nieuw- Haamstedenaar meedoen aan het strao-feest in zijn dorp en de andere dorpen in de omge ving. Zoals hij ook nog dage lijks in de weer is in zijn mane ge. „Ik ben een hele grote die renliefhebber en vooral paar den spreken mij aan. Daarom en vanwege de folklore hoop ik dat het strao-feest nog lang zal blijven bestaan". l SCHOUWEN-DUIVELAND - Op initiatief van de groep Schouwen-Duiveland van Am nesty International wordt deze maand op Schouwen-Duive land weer "een aantal schrijf- avonden gehouden. Hierbij staan drie gevangenen cen traal. In Roenada zit een 29-jarige economiestudent al meer dan drie jaar zonder aanklacht of proces gevangen. In Cuba zijn zeven leden van de Beweging voor Democratische Integratie veroordeeld wegens 'rebellie'. En in Iran zit een 70-jarige journaliste al 8 jaar gevangen wegens politieke activiteiten voor de linkse Tudeh-partij. Op maandag 25 maart kan voor de vrijlating van deze mensen worden geschreven van 19.00 tot 20.30 uur in de Gerefor meerde kerken in Haamstede en Brouwershaven en in het woonhuis aan de Baalpapen- weg 2 te Ouwerkerk. Op dins dag 26 maart van 10.00 tot 12.00 uur in de bibliotheek in Brui- nisse en het woonhuis Dr Wort- manstraat 23 te Noordgouwe, Op dezelfde dag maar dan van 19.00 tot 20.30 uur kan men te recht in de Gereformeerde ker ken in Scharendijke en Nieu- werkerk. Op donderdag 28 maart kan van 19.00 tot 20.30 uur worden geschreven in de Prinses Julianaschool te Zie- rikzee. BURGH-HAAMSTEDE - De omwonenden van de J. J. Boeijesweg hoeven er niet op te rekenen, dat bin nen zeer afzienbare tijd veel aan hun bezwaren ge daan wordt. Op de weg wordt veel te hard gereden. Wat wethouder ir C. W. Veerhoek van de gemeente Westerschouwen betreft kan er misschien in het na jaar wat gedaan worden „maar dan wel als er wat meevallertjes zijn voor de gemeente". Hij antwoordde dit naar aan leiding van vragen van het CDA-raadslid A. J. Padmos. Die deed dat naar aanleiding van een brief van de omwonen den, waarin in duidelijke taal over de lokale ergernis gespro ken werd. Padmos erkende het feit, dat de gemeente slechts beperkte mogelijkheden heeft. De weg is immers van het wa terschap. Verkeersremmende maatrege len zijn op korte termijn niet te verwachten. Veerhoek hield de raad overigens voor, dat zij de problematiek zelf een minder hoge prioriteit heeft gegeven in een eerdere vergadering. Daar naast is het zo, dat de proble men op de J. J. Boeijesweg nauw verbonden zijn met de Maireweg. Zo snel die verbreed is, gaat het ook in de J. J. Boeij esweg een stuk beter. Desalniettemin vroeg Padmos het college van burgemeester en wethouders te bezien of er dan wellicht op korte termijn verkeersborden geplaatst kun nen worden. „Maar ik realiseer me tegelijkertijd, dat je dan bij ieder bord een agent neer moet gaan zetten". Tijdens de gemeenteraadsver gadering werd ook gesproken over het behoud van de basis scholen in de kleine kernen Se- rooskerke en Noordwelle. On- derwijs-wethouder G. J. W. van der Salm zei nog geen enkele zekerheid te hebben dat beide scholen kunnen blijven be staan. Hoewel het met Seroos- kerke beter lijkt te gaan dan met Noord welle, is het toch denkbaar dat beide scholen zouden kunnen verdwijnen. Van der Salm pleitte voor het in de arm nemen van een ex- t'ern bureau, dat móet gaan on derzoeken wat de potenties van beide dorpen zijn. Mogelijk dat er over een fusie gesproken moet worden en dan wil de ge meente weten in welk dorp de school zou moeten kunnen ko men. Datzelfde geldt wat hem betreft in zekere zin ook voor Renesse en Haamstede. Maar als een (of meerdere) van de kleine kernen zijn school Ir. C. W. Veerhoek: ,,De raad heeft de prioriteiten vastge steld". verliest, wil Van der Salm toch de mogelijkheden bekijken om onderwijsactiviteiten te hand haven. Hij noemde het denk baar, dat Koninginnedag bij voorbeeld door de scholen ge vierd wordt in alle dorpen. Op die manier blijven er dorpsac tiviteiten, die de leefbaarheid in de kleine kernen moeten ga randeren. Van der Salm kreeg de steun van de raad met 'zijn' voorstel om te gaan onderzoeken of er behoefte bestaat aan een ste denband met het Tsjechische Namestovo. Een Wester- schouwse delegatie heeft van de gemeenteraad toestemming gekregen om af te reizen naar Namestovo. Wanneer dat in de planning staat is vooralsnog onduidelijk. Duidelijk is wel, dat indien er een stedenband komt, deze geen jumelage- achtig karakter zal dragen. In eerste instantie wordt gedacht aan het opzetten van stage plaatsen ten behoeve van het voormalige Oostblok-land. ZIERIKZEE - Maandag werd in Zierikzee een bromfiets ge stolen. Het voertuig is eigen dom van J. L. uit Zierikzee. De diefstal vond plaats in een half uurtje tijd. Tussen 14.15 en 14.45 uur terwijl de bromfiets stond geparkeerd in de stalling bij de bibliotheek aan de Ha- ringvlietstraat in Zierikzee. Het voertuig was niet afgeslo ten. Het is everi moeilijk ongelijk te krijgen tegenover zichzelf als gelijk tegenover anderen. Lemesle HET WEER Vannacht vooral in het noorden enkele opklaringen en een mini mumtemperatuur van ongeveer 6 graden. Overdag half tot zwaar bewolkt en vooral in de middag en avond weer regen. Middagtempe- ratuur ongeveer 13 graden. De ver- en nieuwbouw van het Ouwerkerkse dorps huis is begonnen. Een enquête moet uitwijzen hoe ouderen denken over voorzieningen en de voorlichting daarover. De financiële mogelijkheden van Zierikzee verminde ren als gevolg van de Tussenbalans. De turnsters van Delta Sport leverden hoopvolle pres taties tijdens de Grand Prix. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Uitspraak Raad van State: Eerst isoleren BRUINISSE - Via een uitspraak van de Raad van State is bepaald dat in de Bruse jeugdsoos De Pul geen muziek mag worden gemaakt die harder klinkt dan het normale huiskamerniveau. De Pul had van de gemeente Bruinisse een vergunning ge kregen om vijf keer per jaar in de jeugdsoos muziek met een hoger aantal decibels te mogen maken. Op die manier kon men vijf keer per jaar een muziek band live laten optreden in de soos. Omwonenden van de jeugd soos, het echtpaar C. Pet dat in het verleden vaker klaagde over geluidsoverlast vanuit de Pul, zagen dat niet zitten en gingen tot bij de Raad van Sta te in beroep tegen de vergun ning waarmee vijf keer per jaar meer geluid zou mogen worden gemaakt in de soos. In een uitspraak, die maandag bekend werd, stelde de Raad van State hen in het gelijk. De vergunning die de gemeente Bruinisse had toegekend, werd vernietigd. De Raad stelde dat pas weer over een dergelijke vergunning kan worden ge praat wanneer het gebouw van de Bruse jeugdsoos degelijk is geïsoleerd. Volgens bestuurslid van de jeugdsoos, D. Spelt is er weinig zicht op dat dat kan gebeuren. „Isolatie zou zoveel kosten aan materiaal en manuren, daar hebben wij als soos geen geld voor". Spelt is van mening dat de jeugdsoos door de uitspraak van de Raad van State ontzet tend wordt beknot. „Hierdoor kunnen we als soos geen muzi kale activiteiten ondernemen. Het is voor de jeugd niet accep tabel wanneer in een jeugdsoos uitsluitend muziek op huiska merniveau gedraaid mag wor den. Als er nooit eens een band mag optreden". Het bestuur van de jeugdsoos is nog bezig met het bestuderen van de uitspraak van de Raad van State. „Samen met een ad vocaat willen we bekijken wat er mogelijk nog aan te doen is", aldus Spelt. Het dagelijks bestuur van de gemeente Brui nisse was vanmorgen, dinsdag, niet bereikbaar voor commen taar op de uitspraak van de Raad van State. Advertentie Voor: naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam* adres postcodeplaats: telefoon handtekening:... Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1