Meer dan negentig procent oesters Oosterschelde weg Filmopnamen in Brouwershaven LAATSTE NIEUWS Ensemble Alteklein Nieuw regiokantoor voor Staatsbosbeheer Meer geld voor de gehandicaptensport Delta Anders verlaat overleg gs Zeeland Dow Terneuzen biedt geld voor sanering Oesterziekte Bonamia sloeg toe in, 1990 Aanslag in Baskenland Bush dankt militairen VS 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De oesterziekte Bonamia heeft in de Oosterschelde sterfte van meer dan 90% van alle oes ters tot gevolg gehad in 1990. Gedupeerde oester kwekers proberen nu het verlies te compenseren door de visserij op de Japanse oester of de kweek hiervan of door import van platte oesters uit het bui tenland. Dat staat onder meer te lezen in de jaarlijk se rapportage van de Proviniale Planologische Dienst in Zeeland. In de rapportage wordt ook ge sproken over de kokkelvisserij in de Oosterchelde. Dat was in eerste instantie verboden door het ministerie, maar na een uit spraak van de rechter kon de mechanische kokkelvisserij aan de slag. Volgens de dienst moet er een zogenaamde na- tuurtoets ingebouwd gaan wor den. „Gelet op de visserij intensiteit en de geringe broed- val in 1990 zal de situatie van relatieve kokkelschaarste zich naar verwachting in 1991 her halen of versterken", aldus de dienst. Ook aandacht voor de schelp- dierhangcultures. Op een aan tal lokaties in het Zeeuwse zijn ondernemers met deze vorm van schelpdiercultures gestart. De planologische dienst kan nog weinig melden over de re sultaten, maar zegt wel dat be leidsontwikkeling „gewenst" is. „Door het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij wordt een beleidsnota hierover voorbereid. Binnen dit ministerie wordt verder be* zien in hoeverre de aanleg van verwaterpercelen voor schelp dieren buiten de Yerseke Bank mogelijk en gewenst is, mede gelet op de ontwikelingen met betrekking tot de hangcultu- res". Landbouw Over de landbouw stelt de dienst, dat de overheid voor waardenscheppend bezig moet zijn om de in nood verkerende landbouw de mogelijkheid te geven zich te heroriënteren. „Een belangrijke voorwaarde BROUWERSHAVEN - In en rond een klein - te koop staand - huisje aan de Stapelsweg tussen Brouwers haven en Noordgouwe, heeft Horizon-filmproduk- ties uit Amsterdam dit weekeinde lokatie-opnamen gemaakt voor de in september uitkomende film De provincie naar de gelijknamige roman van Jan Brokken. De entourage rond het maken van de openames waren in drukwekkend: een ware kara vaan van vrachtauto's en bus sen, ontsierden dit weekeinde het fraaie landschap. Een ge jacht en gejaag van technici, mensen met walki-talki's, een lawaaimakende generator en een voor het verkeer afgezet weggetje, dat anders zo rustig oogt, waren de getuigen. Tot zondagavond laat was men druk gezig de beoogde opna men te maken. Het verhaal van de film De provincie handelt over vier jongelui uit een klein dorpje. We schrijven de jaren zestig en van de vier blijft er één in het geboortedorp achter. Een ande re jongen gaat medicijnen stu deren in Leiden, één wordt journalist en zwerft over de he le wereld. Een meisje uit het dorp trouwt in Leiden met de De stichting vraagt zeven cent per inwoner en dat betekent voor Zierikzee een bedrag van 687 gulden. Een paar honderd gulden meer, dan opzij gelegd was voor de stichting. Tevens wijst de stichting erop, dat ze met ingang van 1992 graag een vaste subsidie krijgt van 72 cent per inwoner en daarmee wordt de gemeentelijke bijdra ge aanzienlijk verhoogd. De commissie financiën, die om 19.30 uur bijeen komt in de raadzaal van het stadhuis, praat ook over de uitgangspun ten voor de gemeentebegroting 1992. Zaken als inwoneraantal, rentevaststelling en exploita- Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 maart 05.25 163 11.30 -167 17.55 162 23.30 -141 ROOMPOT BUITEN 19 maart 03.40 186 10.05 -171 16.00 186 22.10 -145 BRUINISSE 19 maart 04.55 169 11.25 -176 18.15 168 23.40 -151 WEMELDINGE 19 maart 05.25 193 11.35 -181 17.50 191 23.45 -156 Doodtij: 25 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 is een goede ruimtelijke inrich ting van het agrarische gebied. Het ruimtelijk beleid van de provincie, zoals verwoord in het streekplan, is hierop ge richt. Dit beleid draagt voor de landbouw, dan ook vooral een voorwaardenscheppend be leid". De planologische dienst meldt ook, dat er gepoogd wordt te bevorderen, dat, waar moge lijk, zoet water voor de land en tuinbouw beschikbaar komt. „Gelet op het belang van verbetering van het agrarisch gebied is gestreefd naar het in voorbereiding en tot uitvoe ring brengen van landinrich tingsprojecten voor gebieden waar dat voor de landbouw en doorgaans tevens voor andere functies, kan leiden tot verbe tering van betekenis". SAINT SEBASTIEN - Bij een aanslag in Spaans Baskenland zijn zeker vier mensen, onder wie een kind, ernstig gewond geraakt. In het centrum van de stad Saint Sebastien explo deerde om 16.05 uur lokale tijd een auto, zo werd vernomen uit een bron bij het stadsbestuur. De auto was dichtbij een ka zerne geparkeerd. SUMTER - President George Bush heeft Amerikaanse mili tairen bij hun terugkeer uit de Golf zondag geprezen omdat zij niet alleen het Iraakse leger uit Kuwayt hebben verdreven maar „ons land ook geholpen hebben zich te bevrijden van oude geesten en twijfels". Het was de eerste keer dat de president persoonlijk militai ren uit Irak bij hun terugkomst in de Verenigde Staten verwel komde. Tijdens een rumoerige en emotionele ceremonie op de luchtmachtbasis Shaw in Sum ter (South-Carolina) sprak Bush 15.000 mensen toe, onder wie vele Irak-veteranen en hun familieleden. Shaw is de thuis basis van het negende Ameri kaanse luchtmachtcommando en het 363e tactische squadron, waarvan de F17 jachtbommen werpers betrokken waren bij het luchtoffensief tegen Irak. Het 363e squadron was één van de eerste eenheden die vorig jaar augustus naar de Golf werden gestuurd. Bush be dankte de militairen en hun fa milieleden voor hun inzet en hun opofferingen. Hij betoog de dat het patriottisme dat de Amerikanen ertoe dreef de oor log in de Golf te steunen, de geest van Vietnam heeft uitge dreven die velen in de VS plaagde. Hij deed een beroep op zijn toe hoorders om de Vietnam-ve- teranen, die bij hun terugkeer in de VS veelal belachelijk ge maakt werden, nu alle eer te geven die hun toekomt. „Hun tijd is nu gekomen". student, maar raakt later in een echtscheiding met hem. De vader van de journalist is pre dikant, en verlaat op zeker mo ment de pastorie om in een ver zorgingshuis te gaan wonen. De journalist keert naar het dorp terug om de vader te hel pen met de verhuizing en ont moet dan zijn dorpsgenoten. Vanaf dan vinden er verschil lende flash-backs plaats. De film, waarvoor het scenario werd geschreven door Hugo Heinen, wordt, behalve in Brouwershaven, ook in Gouds waard en Geervliet opgenomen en gemaakt onder auspiciën van de NOS-teleyisie en de Stichting Filmproduktie Ne derland. Acteurs zijn onder an dere Tom Hoffman, Piére Bok- ma, Gijs Scholten van Asschat, Peter Oosthoek en Gerard Thoolen. De film De provincie gaat begin september in Am sterdam in première. MIDDELBURG - Op 17 april opent de Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, het nieuwe regiokantoor van Staatsbosbeheer in het Deltagebied. Aansluitend wordt op 18 april in de Zeeuwse Bibliotheek een studiedag georganiseerd onder het motto Staatsbosbeheer, met het oog op de toekomst. In april en mei worden ter gelegenheid van de opening in een aantal bossen en natuurterrei nen open dagen gehouden. ZIERIKZEE - De Zierikzeese commissie financiën buigt zich vanavond, maandag 18 maart, over een subsidieverzoek van de Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid. De stichting heeft geld nodig om gehandicapte sporters passend vervoer te bieden. tielasten moeten vooraf vastge legd worden. Met betrekking tot de gemeen telijke ontwikkelingssamen werking wordt het door burge meester en wethouders wense lijk geacht per 1992 structureel één gulden per inwoner opzij te leggen. De helft is nodig voor voorwaardenscheppend beleid en de andere helft is voor pro jectkoppeling. Tenslotte spreekt de commissie over de aanschaf van een nieuw auto matiseringssysteem door de sociale dienst. Dat kost 497.700 gulden en dat houdt in dat de gemeentelijke bijdrage per in woner met 2,56 gulden ver hoogd moet worden. Tot voor kort was Staatsbos- heer gehuisvest in de provin ciale kantoren van het ministe rie van landbouw, natuurbe heer en visserij. Sinds 1 sep tember 1988 zijn binnen dit mi nisterie de verantwoordelijk heden voor beleid en beheer gescheiden. Sindsdien houdt Staatsbosheer zich uitsluitend bezig met het beheer van de bossen en natuurterreinen van het ministerie van landbouw, natuur en visserij. Deze orga nisatorische wijzigingen en de daaruitvoortvloeiende meer zelfstandige positie van Staatsbosbeheer vormen de achtergrond voor een verhui zing van het hoofdkantoor en diverse regiokantoren. Het nieuwe regiokantoor voor het Deltagebied is gevestigd in 't Hof Toornvliet aan de west zijde van Middelburg. Toorn vliet is een oude buitenplaats die dateert uit de achttiende eeuw. Tot aan de Tweede We reldoorlog was deze paiticulier bezit. De buitenplaats is in de oorlogsjaren zwaar bescha digd. In 1949 is Toornvliet door de gemeente Middelburg aan gekocht. De omgeving van het huis is daarna ingericht tot stadspark. Het gebouw is ge durende ruim 35 jaar als school gebruikt. De laatste twee jaar stond het pand leeg en dreigde tot een ruïne te vervallen. In 1989 is het pand opgeknapt en door Staatsbosbeheer aange kocht. Het park is eigendom gebleven van de gemeente Mid delburg. Elementen De regio Deltagebied van Staatsbosbeheer omvat de Zeeuwse én Zuidhollandsae ei landen en strekt zich uit van de Zeeuwsvlaamse grens tot aan de Nieuwe Waterweg. In dit stuk gebied beheert Staatsbos beheer 14.000 hectare bos en natuurterein. In het binnen- dijkse polderland zijn dat veel kleine elementen als kreken, dijken, bosjes en graslanden. Grotere eenheden bevinden zich in de duinen en in de afge sloten zeearmen. Zo beheert Staatsbosbeheer in het Veerse Meer en het Haringvliet grote oppervlakten voormalig bui tendijks land. Binnenkort zal ook in het Krammer-Volkerak een aan zienlijke oppervlakte natuur gebied aan Staatsbosbeheer in beheer worden gegeven. In de Grevelingen is Staatsbosbe heer de uitvoerder van het be heer voor het Natuur- en Re creatieschap de Grevelingen. Bij de uitvoering van het be heer staan een efficiënte en be drijfsmatige aanpak centraal, zonder dat het ideële karakter van de doelstellingen wordt vergeten. Enkele onderwerpen die daarbij voortdurend terug komen zullen op 18 april tij dens de studiedag worden be handeld. Voor de ochtendle zingen staan de volgende pun ten op het programma: de plan ning van het beheer, proble men rondom de waterhuishou ding en de positie van de re creant. Deze thema's zullen 's middags enkele excursies in het veld worden toegelicht. De open dagen in de objecten zijn vooral bedoeld voor de bu ren en de gebruikers van Staatsbosbeheer-gebieden. Ook andere geïnteresseerden zijn van hartewelkom. Ver spreid door de regio zullen in een zestal objecten open dagen worden gehouden. Een con creet programma van deze acti viteiten zal binnenkort be kendgemaakt worden. MIDDELBURG - De Zeeuwse politieke partij Delta Anders neemt sinds vrijdag niet meer deel aan het overleg voor de nieuwe samenstelling van het dage lijks provinciebestuur. De partij stemt niet in met de door de meerderheid van de deelnemende partij en geëiste beslotenheid van de bijeenkomsten. Delta Anders besloot donder dag de vergaderingen slechts als toehoorder bij te wonen. In de verklaring hierbij gaf de po litieke partij aan het tijdens de vergaderingen besprokene niet binnenskamers te zullen hou den. Alleen Groen Links stem de vrijdag in met deze opstel ling. Met name CDA, PvdA en WD waren falikant tegen. Een kwartier na het begin van de vergadering vrijdag stond Delta Anders-afgevaardigde P. Woudstra weer buiten. „We hebben al tijdens de eerste ver gadering gepleit voor openheid bij het collegevormend over leg", verklaart hij. „Er is niets geheimzinnigs aan. In de cam pagne voor de statenverkiezin gen had iedereen de mond vol van een andere beleidscultuur met meer openheid. Het be sluit de vergaderingen beslo ten te houden belooft niet veel goeds voor de toekomst." Delta Anders stelde verder dat het vertrouwen en de geloofwaar digheid van de Zeeuwse poli tiek geschaad wordt door het voorzitterschap van J. B. Vente- vogel bij het collegevormend overleg. Deze afgetreden gedeputeerde heeft als lid van het college, zo stelt de partij, een belangrijke rol gespeeld in de Zeeuwse be lastingaffaire. Niet opmerkelijk Nieuwe fractievoorzitter van de PvdA, D. Bruinooge, voert desgevraagd aan dat besloten heid bij politiek overleg op landelijk, regionaal en lokaal niveau niet opmerkelijk is. „Er wordt over personen gesproken en wij vinden niet dat dat de openbaarheid in moet. Er wordt tijdens de besprekingen ook wat af- en uitgetest, we moeten nog terugkoppelen naar de fracties. En de voor lichting aan de fracties geef ik liever zelf. Na elk overleg is er bovendien een persconferentie en de notulen en resultaten na elke ronde zijn openbaar." DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP TERNEUZEN - Het chemiebedrijf Dow Benelux in Terneuzen heeft de provincie Zeeland 2,85 miljoen gulden aangeboden voor sanering van een aantal vervuilde terreinen in Zeeuws-Vlaanderen. Dow stelt hierbij wel als voorwaarde dat de overheid het bedrijf in de toekomst niet verder financieel aan sprakelijk stelt voor de vervuiling. Volgens een woordvoerder van het bedrijf heeft Dow jaren ge leden chemisch afval gedumpt op stortplaatsen waar dit des tijds volgens overheidsregels werd geaccepteerd. Ook is er afval afgevoerd door een trans porteur die voor storten een overeenkomst had met een par ticulier. Het bedrijf wijst om deze rede nen formele aansprakelijkheid of verantwoordelijkheid voor de vervuiling van de hand. De zaak kwam enkele jaren ge leden aan het rollen door een anonieme tip aan een Tferneu- zens raadslid over soms vrij nauwkeurig aangegeven plaat sen waar afval van het Terneu- zens bedrijf lag. Bij proefaf- gravingen zijn op" twee plaat sen vaten aangetroffen waar van het gezien de inhoud vol gens een woordvoerder van provinciale waterstaat aanne melijk is dat ze van Dow af komstig zijn. Volgens deze woordvoerder zal bij sanering pas blijken hoe veel en wat voor stoffen op de vervuilde terreinen in de grond zitten. Volgens de Dow-zegsman gaat het om afval van tussenstoffen van kunststof die laag scoren bij de interim-wet bodemsane ring. Het voorstel van het Terneu- zense bedrijf ligt momenteel ter beoordeling bij de landsad vocaat. HARDENBERG - De Konink lijke Luchtmacht gaat zoeken naar een Canadees militair vliegtuig dat op 17 juni 1942 door een Duitse jager in Rade- wijk (gemeente Hardenb.erg) naar beneden werd geschoten. ZIERIKZEE - Na een turbulente start met soms een bezetting van wel twintig mensen verwacht ensem ble Alteklein uit Zierikzee nu met een hecht operen- de formatie onder de bezielende leiding van Harry van der Wekken verder te kunnen. Bijna alle musici komen uit Zierikzee (of elders van het eiland). Het repertoire bestaat groten deels uit door Harry geschre ven en gearrangeerde num mers. De laatste jaren zijn er veel aardige composities bijge komen. De nummers zijn melo dieus, swingend, vrolijk, ver rassend en voornamelijk in strumentaal. Invloeden die te bespeuren zijn: Zuidameri kaans, Afrikaans, fanfare, blu es, jazz (oud en nieuw), pop en funk. 'Mondiale muziek', zoals Alteklein het zelf graag noemt. Alteklein bestaat nu uit Wim van der Post (trombone, (bas)gitaar, percussie en zang), Ineke Dorreman (tuba, bas, percussie en zang), Jacco Ko nijnenburg (bariton, alt, per cussie en zang), Gijs van de En- de (tenor, mondharmonica, percussie en zang), Tbine Tig- gelman (alt, zang en percussie), Jaap Verseput (alt, zang en per cussie), Wim Bakker (drums, percussie en zang) en last but not least Harry van der Wek ken zelf (diverse saxen, zang en gitaar). Een van de grote voordelen van het ensemble is, dat er overal akoestisch gespeeld kan wor den. Alteklein is niet afhanke lijk van elektrische randappa ratuur. De muziek leent zich voor uiteenlopende activitei ten, variërend van congressen tot recepties en van openingen tot festivals. Alteklein Tot en met 6 april Burgh-Haamstede Expositie rond Pasen in De Be- waerschole. Dagelijks (met uit zondering van zondag) tussen 13.30 en 16.30 uur. Tot 30 april Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Elly Mes. Bibliotheek De Schutse. Tijdens openingstijden biblio theek. Maandag 18 maart Burgh-Haamstede Algemene ledenvergadering Nederlandse Rode Kruis afde ling Schouwen Westhoek. Bea- trixschool. 19.30 uur. Vergadering gemeenteraad Westerschouwen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Renesse Ledenvergadering oranjever eniging Juliana. Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Dinsdag 19 maart Zierikzee Jaarvergadering Groei en Bloei. Mondragon 19.30 uur. Thema-avond problematiek na abortus provocatus. De Graan- beurs. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Viering 35-jarig bestaan afde ling Burgh-Haamstede NCVB. In zaal Gereformeerde kerk, Platboslaan. 18.00 uur. Renesse Ledenvergadering VW. Zeeuwse Stromen. 20.00 uur. Brouwershaven Begin stop-met-roken cursus. Wijkgebouw Kruisvereniging. 20.00 uur. Bruinisse Samenkomst Helpt Elkander en Gereformeerde Vrouwenver eniging in consistorie Gerefor meerde kerk. 19.30 uur. Woensdag 20 maart Zierikzee Interkerkelijke vrouwenoch tend. Ontmoetingscentrum Hervormd Kerkcentrum. 9.00 uur. Bijeenkomst NBvP afdeling Schouwen in Mondragon.TtkOO uur. v Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Jaarvergadering UW-afdeling Zierikzee in UW-gebouw. 17.30 uur. Lezing homeopathie en kinde ren. Christelijke Gereformeer de kerk, Zevengetijstraat. 20.00 uur. Bijeenkomst NCVB in Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Voorjaarskledingbeurs. OBS De Kirreweie. 13.30 tot 14.30 uur. Vergadering algemeen bestuur Stichting Welzijn Ouderen. Ge meentehuis. 14.00 uur. Dreischor Bijeenkomst NBvP afdeling Noordgouwe e.o. in dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Lingerieverkoop Adullam in zaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30-21.00 uur. Middelburg Presentatie Plan Tureluur door ZMF in filmzaal bureau voor lichting. 14.45 uur. Donderdag 21 maart Zierikzee Themamiddag ANBO. Pater noster. 14.00 uur.. Fractievergadering PvdA in stadhuis. 20.00 uur. Kerkwerve Lingerieverkoop Adullam in zaal Christelijke Gereformeer de kerk. 19.30-21.00 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Jubileumavond 45-jarig be staan afdeling Duiveland NBvP. Dorpshuis. 19.30 uur. Vrijdag 22 maart Oosterland Verkoping /rommelm ark t Hervormde kerk. Van 13.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 23 maart Zierikzee Oliebollenactie Leger des Heils. Verkoop aan de deuren. Vanaf 9.30 uur. Concert koren Laudate Deum en Advendo. Nieuwe Kerk. 19.30 u,ur. Concert Sue Chaloner's soul- train. Jongerencentrum Bro- gum. 22.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2