Riolering Oosterland moet worden vernieuwd LAATSTE NIEUWS Vernietiging BVD- dossiers opgeschort tot eind 1993 Provincie vertaalt de eigen taal van natuurbeschermers Wereldprimeur op de salon van Genève: de nieuwe Mazda MX-3 Waterschappen kunnen op eenvoudige wijze de recreatie bevorderen Plan voor aanpassing rioolstructuurplan voor hele gemeente Delta Anders stapt uit overleg over gs Eversdijk bepleit APK- keuring voor auto mobilisten A de Aardedie gaat eraanB de Buurman die heeft het gedaan Vanaf begin september in Nederland 2 ZIERIKZ EESCHE NIEUWSBODE NIEUWERKERK - ,,Ik denk inderdaad dat we nu pas geschrokken zijn. Omdat bij onderzoek nu pas tot uiting is gekomen dat gedeelten van de riolering in Oosterland niet meer zo best zijn". Onder druk van de opmerkingen die werden gemaakt door leden van de adviescommissie financiën en onderwijs moest de voorzitter van de commissie, SGP/RPF- wethouder C. Flikweert toegeven dat het Duiveland- se college van b en w is geschrokken van de toestand waarin de riolering in Oosterland zich bevindt. DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP Tijdens onderzoek is gebleken dat een gedeelte van de riole ring in zodanig slechte staat is dat ze moet worden vervangen. Een klus die naar verwachting ruim 250.000 gulden zal kosten. Het onderzoek waaruit dit bleek werd uitgevoerd naar aanleiding van de plannen om de hoofdontsluitingsroute in het dorp aan te pakken in het kader van het dorpsplan. Tijdens de openbare vergade ring van de adviescommissie financiën en onderwijs in het gemeentehuis te Nieuwerkerk werd gepraat over het laten opstellen van een nieuw ri oolstructuurplan voor de hele gemeente Duiveland. Vanwege de ontdekking in Oosterland, maar ook omdat het huidige ri oolstructuurplan van de ge- ZIERIKZEE - De natuur wordt door allerlei zaken bedreigd en steeds meer mensen maken zich daar ernstig zorgen over. Het aantal organisaties dat op de bres springt voor plant en dier groeit nog steeds en een bijverschijnsel van al die be moeienissen is dat er langza merhand binnen natuurbe schermerskringen een eigen, voor de leek onbegrijpelijke, taal wordt gebezigd. De pro vincie Zeeland is nu met een verklarende woordenlijst van het idioom van de natuurbe scherming gekomen. Een klei ne bloemlezing uit de brochu re B Beschermd natuurmonu ment. Een beschermd natuur monument is een gebied, dat kan water, land of een menge ling van beide zijn, dat men wil behoeden tegen aantasting. Om dat doel te verwezenlijken wordt het publiek de toegang tot dergelijke gebieden ont zegd of mag men bijvoorbeeld alleen onder leiding, tijdens een excursie, een kijkje nemen in het betreffende gebied. C Consulent natuur- en milieu-educatie. Het woord zegt het al: deze consulent is een opvoeder. Hij doet het voorlichtingswerk niet alleen, maar met veel hulp van vrij willigers die lezingen verzor gen over bepaalde natuurge bieden of natuurverschijnse len. E Ecologische infrastruc tuur, ofwel het geheel aan na tuurterreinen en wat zij onder ling met elkaar te maken heb ben. Datum ZIERIKZEE 16 maart 17 maart 18 maart ROOMPOT BUITEN 16 maart 17 maart 18 maart BRUINISSE 16 maart 17 maart 18 maart WEMELDINGE 16 maart 17 maart 18 maart meente binnenkort verouderd zal zijn. Het opstellen van zo'n plan is een klus waarvoor een bevoegd bureau 32.000 gulden vraagt. „Ik vind dat dat plan moet worden gemaakt en dat we ook jaarlijks geld moeten reserveren voor mogelijke te genvallers die zich kunnen voordoen in verband met het rioleringsstelsel", aldus SGP/ RPF-commissielid L. Meer man. Al in 1989 Hij herinnerde de wethouder er aan dat met name vanuit zijn partij al in 1989 is aange drongen op een onderzoek naar de toestand van het gemeente lijke rioleringsstelsel en het jaarlijks reserveren van een bedrag voor tegenvallers op G Grote Landschapseenheid (GLE) Een GLE maakt onder deel uit van die ecologische in frastructuur. Als een gebied van meer dan 5000 hectare zo wel ecologische als cultuur historische en landschappelij ke waarde heeft wordt dat ge bied betiteld als een Grote Landschapseenheid. Als het gaat om kleine stukjes land schap, die vaak juist belang rijk zijn in een landschap, praat men over Kleine Land schapseenheden N Natuurbouw. Dat lijkt een wat vreemde term. Natuur bouw is de natuur een handje helpen. Natuurbouw wordt toegepast op Neeltje Jans waar men met hulp van bulldozers duinen heeft 'gemaakt'. De na tuur mag die duinen nu verder afmaken: de werking van wind en water zorgt voor de verdere groei. P Provinciaal Milieubeleids plan, ofwel Kerend Tij. Een plan van de provincie Zeeland waarin men aangeeft wat er in Zeeland moet gebeuren om ver vuiling van bodem, water en lucht een halt toe te roepen. De natuur kan zichzelf herstellen, maar wel binnen bepaalde grenzen. Doel van Kerend Tij is om de vervuiling terug te drin gen tot binnen die grenzen. S Stiltegebieden. Dat zijn gebieden waarin de natuurlij ke geluiden niet of nauwelijks mogen worden verstoord. Ghetto-blasters zijn daar uit den boze en er mag bijvoor beeld ook zeker niet met moto ren gecrosst worden. Gebieden Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 03.40 154 09.45 -161 16.00 169 21.50 -134 04.15 159 10.15 -164 16.40 171 22.25 -135 04.50 163 10.50 -166 17.15 168 22.55 -137 02.05 160 08.15 -162 14.15 180 20.25 -137 02.30 172 08.50 -168 14.50 188 21.00 139 03.00 180 09.25 -170 15.25 189 21.35 -141 04.00 166 09.45 -170 16.25 181 21.50 -144 04.45 169 10.15 -173 17.05 181 22.25 -145 05.20 170 10.50 -176 17.40 177 23.05 -147 03.40 179 09.50 -176 16.00 194 22.00 -150 04.15 186 10.20 -179 16.40 197 22.30 -152 04.50 191 10.55 -181 17.15 195 23.05 -153 dat gebied. „Het college van burgemeester en wethouders is daar nooit op ingegaan en nu blijkt dat er nogal wat aan de hand is met de riolering". Ook de VVD- en CDA-commis- sieleden G. van den Ouden- Zwart en M. Klaassen-Meijer toonden zich verontwaardigd over de wijze waarop het colle ge van b en w in het verleden op dergelijke vragen vanuit de raad reageerde. „Men deed net of we ons voor niets ongerust maakten. Het college stelde op die manier de zaak te rooskleu rig voor of stelde' zich te ge makzuchtig op". Het plan om voor 32.000 gulden een rioolstructuurplan te laten opstellen kreeg van alle com missieleden een positief advies mee. En dat was ook het geval bij het voorstel om het bestek voor de hoofdontsluitingsroute in Oosterland zodanig aan te passen dat ook rekening wordt gehouden met vernieuwing van een gedeelte van het riole ringsstelsel. Voor die aanpas sing van het bestek is ruim 9200 gulden nodig. De kosten voor de vernieuwing van het riool zelf bedragen ruim 250.000 gulden. die belangrijk zijn voor dieren kunnen bijvoorbeeld gebieden zijn waar bepaalde vogels broeden. Vooral in de broedtijd mogen zij niet gestoord wor den. Een beschermd natuurmo nument is in de regel ook vaak een stiltegebied. W Wetlands. Wetlands is een Engelse term voor waterrijke natuurgebieden en dat slaat op een gebied als de Oosterschel- de tot bijvoorbeeld land met sloten als de Yerseke Moer. Wetlands, vrij vertaald water landen, zijn onder meer be langrijk voor watervogels. Het Deltagebied bijvoorbeeld is voor veel trekvogels belang rijk als voedselreservoir. Even bijtanken voor de grote reis naar warmer oorden Onder de S naast Stiltegebie den Stichting het Zeeuws Landschap, Stichting Land schapsverzorging Zeeland en de Stichting Zeeuwse Schaaps kudde. In het kort wordt aan gegeven wat deze stichtingen willen en doen. Ook het werk van de Zeeuwse Milieu Federa tie wordt in het kort toegelicht. TERNEUZEN - Delta Anders zal niet meer actief deelnemen aan het overleg over de nieuwe samenstelling van het college van gedeputeerde staten. Del ta Anders is het er niet mee eens dat de afgetreden gedepu teerde J. B. Ventevogel dit overleg voorzit. Verder vindt de partij het niet juist dat ver gaderingen over de samenstel ling van gs besloten zijn. De nieuwe Zeeuwse politieke partij, die bij de Statenverkie zingen twee zetels kreeg, nam donderdagavond het besluit het overleg slechts passief bij te wonen. De Delta-Andersle den zijn niet van plan binnens kamers te houden wat er wordt besproken. „Iemand als Vente vogel, die als lid van het colle ge van gs een duidelijke rol heeft gespeeld in de belastin gaffaire, kan niet de leiding van het overleg hebben", zei fractievoorzitter C. van Water schoot van Delta Anders. „Het vertrouwen in en de geloof waardigheid van de politiek in Zeeland worden nog meer ge schaad als hij de kar gaat trek ken". De belastingaffaire ging over het feit dat de provincie belasting had betaald over ver goedingen van gedeputeerden, terwijl die dat zelf hadden moeten doen. Van Waterschoot wijst er ver der op dat in de verkiezings strijd de slogan „verandering van bestuurscultuur door meer openheid" door meerdere par tijen is gebruikt. „De verkie zingen zijn een dag achter de rug en er is weer overleg achter gesloten deuren", merkt hij op. DEN HAAG - De vernietiging van verouderde BVD-dossiers zal niet eerder plaats hebben dan eind 1993. Minister Dales (binnenlandse zaken) heeft hiertoe besloten, zo blijkt uit het verslag van de kamercom missie voor inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Op dit moment wordt vastge steld welke persoonsgegevens voor vernietiging in aanmer king komen. Het gaat om dos siers die ten minste vijf jaar en ten hoogste veertig jaar oud zijn. Voor 1 mei zullen de dos siers worden verwijderd. Ver volgens wordt in overleg met de Rijksarchivaris een aantal dossiers afgezonderd, die om historische redenen zullen wor den bewaard. Van de overige verwijderde dossiers neemt de archivaris een steekproef om vast te stellen of wel zorgvul dig is geselecteerd. Het rapport is gemaakt door vertegenwoordigers van water schappen en van de recreatieve sector. Waterlopen en waterke ringen kunnen zonder hoge kosten toegankelijk worden gemaakt voor recreatie, aldus het rapport. Daarvoor moeten wel technische voorzieningen worden aangebracht. Te den ken valt aan de aanleg van kano-aanlegplaatsen, verharde fietspaden, kleine parkeer plaatsen en picknickplaatsen en aan het op peil houden van de visstand. De nieuwe Mazda MX 3. Net als de andere nieuwe mo dellen van de Japanse autogi gant kent ook de MX-3 vloeien de ronde lijnen. Waar de nieu we 121 grappig en vooral an ders is, ziet er MX-3 er uitge sproken sportief uit. De ronde vormgeving is tot in bijna alle details doorgevoerd. Zo zijn zo wel koplampen als achterlicht partij ovaal. Veel glas Opvallend veel glas is ver werkt in de nieuwe Mazda. De panoramische achterruit is geïntegreerd in de fors beme ten derde deur die standaard voorzien is van wis/was instal latie. Aan de laag aflopende achterzijde is al te zien wat voor vlees men in de kuip heeft: de MX-3 hoort thuis in het rijtje sportieve Japanners. Tussen verwijdering van de dossiers en de daadwerkelijke vernietiging wordt een buffer periode ingesteld. Dat geeft de BVD onder meer de mogelijk heid dossiers terug te plaatsen, als in de praktijk mocht blij ken dat er teveel gegevens zijn verwijderd, zo schrijft de com missie. Als personen menen in het ver leden onjuist door de BVD te zijn behandeld en willen ach terhalen of er bij de dienst ge gevens zijn waaruit dit blijkt, maken zij volgens de commis sie weinig kans bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Deze personen kunnen zich be ter tot de Nationale Ombuds man wenden. De Ombudsman zal zijn klacht onderzoeken en ten minste berichten of er zorg vuldig is gehandeld. Door waterschapswerken open te stellen voor het publiek kun nen overlast en schade door il legaal recreatief gebruik wor den teruggedrongen, zo conclu deert het rapport. Staatssecretaris Gabor liet donderdag weten de conclusies uit het rapport volledig te on derschrijven. Ze sluiten volle dig aan bij de beleidsnota Openluchtrecreatie die mo menteel in voorbereiding is. Voorin de nieuwe Mazda is ruim plaats voor twee volwas senen. Achterin is het een stuk krapper, maar Mazda claimt dat ook daar twee inzittenden een plaatsje kunnen vinden. De achterspoiler accentueert de sportieve inslag van de MX- 3, net als de fraai vormgegeven velgen. De ontwerpers van de MX-3 streefden naar een evenwichtig interieur dat optimaal in har monie is met het uiterlijk van de auto. De MX-3 is zoals men van Mazda verwachten mag compleet uitgerust. Het mooiste van de MX-3 zit echter onder de lange motor kap. In het vooronder van de nieuwe Mazda een nieuw ont wikkelde 1,8 liter V6-motor met 24 kleppen en tweemaal twee bovenliggende nokkenas- UTRECHT - Als de APK- keuring van de auto zo belang rijk is voor de veiligheid op de weg moet eigenlijk ook de be stuurder jaarlijks APK wor den gekeurd. Dat betoogde Tweede Kamer-lid Eversdijk (CDA) vrijdag in Utrecht op de Verkeersmedische Dag van de Nederlandse Vereniging van Artsen (VVAA). Eversdijk, voorzitter van de vaste kamer commissie voor verkeer en wa terstaat, zei er wel gelijk bij dat tegen zijn plan vast bezwa ren zullen bestaan. Jaarlijks vallen er in het ver keer 1.500 doden en 50.000 ge wonden: drie tot vier procent daarvan heeft een uitsluitend medische oorzaak. De VVAA vindt dat het medisch onder zoek bij een rijbewijsverstrek king volgens een protocol moet verlopen en dan dus voor ieder een dezelfde rechten heeft. Eversdijk stelde verder dat de rij geschiktheidsonderzoeken sterk in aard en omvang ver schillen en vaak afhankelijk zijn van de deskundigheid en interesse van de onderzoekend arts. Hij ondersteunde dan ook het verhaal van de WAA om te komen tot een protocol voor dergelijke tests. De Eigen Verklaring is niet za ligmakend, zo stelden de mees te sprekers. Deze gezondheids verklaring vult de aanvrager van een rijbewijs in. Genees kundige H. Warmink van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen zei dat sommige rijschoolhouders zelfs stem pels hebben waarmee in één klap op alle vragen „nee" kan worden beantwoord. De Eigen Verklaring is slechts een for maliteit, aldus Warmink. Ook Eversdijk vond de Eigen Ver klaring „niet eigentijds". PARIJS - De Kuwaytse autori teiten willen de jeugd onder het motto „minder spelen en harder werken" een andere mentaliteit bijbrengen. Als eerste stap op weg naar een mentaliteitsverandering heeft de Kuwaytse staatssecretaris van onderwijs woensdag de UNESCO om steun verzocht bij de wederopbouw en hervor ming van het onderwijs systeem. sen. De zescilinder levert een vermogen van liefst 136 pk. De nieuwe Mazda is ook te krijgen met een 1.6 viercilinder. Deze motor is uitgerust met 16 kleppen en produceert 90 pk. Beide motoren zijn voorzien van een electronisch geregeld injectiesysteem. Voor is de MX- 3 voorzien van de beproefde Mc. Pherson-veerpoten. Achter wordt Mazda's Twin Trapezoi dal Link wielophanging toege past. De 1.6-uitvoering heeft geventi leerde schijfremmen voor en trommelremmen achter. Het remsysteem is bekrachtigd. De MX-3 met de 1.8 zescilinder heeft zowel voor als achter schijfremmen. De 1.8 is stan daard voorzien van een Anti Blokkkeer Systeem. Zowel de 1.6 als de 1.8 uitvoering zijn standaard uitgerust met stuur- nekrachtiging en sportieve alu minium velgen. Dat aan dit alles een stevig prijskaartje hangt laat zich ra den. De MX-3 met 1.6 liter mo tor is vanaf 39.000,- leverbaar en de uitvoering met de 1.8 V6 is er vanaf 48.000. Mazda wil met deze auto voldoen aan de hoge eisen en wensen van de hedendaagse sporiteve consu ment. Tot en met 6 april Burgh-Haamstede Expositie rond Pasen in De Be- waerschole. Dagelijks (met uit zondering van zondag) tussen 13.30 en 16.30 uur. Tot 30 april Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Elly Mes. Bibliotheek De Schutse. Tijdens openingstijden biblio theek. Vrijdag 15 maart Zierikzee Jaarvergadering FNV Schou- wen-Duiveland met Maria van Veen, in ANBO/FNV gebouw. 19.30 uur. Ouwerkerk Musical door leerlingen 't Stoofje. 20.00 uur. Oosterland Studiekring SGP. Zaal Gere formeerde Gemeenten. 19.45 uur. Feestavond VOO. Oosterhof. 20.00 uur. Zaterdag 16 maart Zierikzee Postzegelruilberus in het Huis van Nassau. Van 10.00 tot 17.00 uur. Verkoping schoolmeubilair. CBS Johan Louis de Jonge. Van 10.00 tot 12.00 uur. Serooskerke Straofeest. Voor het dorpshuis. Vanaf 12.00 uur. Verkoping Welfare-werk tij dens het Straofeest. Van 13.30 tot 16.30 uur. Burgh-Haamstede Schilderijententoonstelling. De Schutse. Van 10.00 tot 17.00 uur. Noordwelle Verkoping Welfare. Van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 18 maart Burgh-Haamstede Algemene ledenvergadering Nederlandse Rode Kruis afde ling Schouwen Westhoek. Bea- trixschool. 19.30 uur. Vergadering gemeenteraad Westerschouwen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Renesse Ledenvergadering oranjever eniging Juliana. Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Dinsdag 19 maart Zierikzee Thema-avond problematiek na abortus provocatus. De Graan- beurs. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Viering 35-jarig bestaan afde ling Burgh-Haamstede NCVB. In zaal Gereformeerde kerk, Platboslaan. 18.00 uur. Renesse Ledenvergadering VW. Zeeuwse Stromen. 20.Q0 uur. Brouwershaven Begin stop-met-roken cursus. Wijkgebouw Kruisvereniging-. 20.00 uur. Woensdag 20 maart Zierikzee Interkerkelijke vrouwenoch tend. Ontmoetingscentrum Hervormd Kerkcentrum. 9.00 uur. Bijeenkomst NBvP afdeling Schouwen in Mondragon. 14.00 uur. Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Lezing homeopathie en kinde ren. Christelijke Gereformeer de kerk, Zevengetij straat. 20.00 uur. Bijeenkomst NCVB in Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Voorjaarskledingbeurs. OBS De Kirreweie. 13.30 tot 14.30 uur. Vergadering algemeen bestuur Stichting Welzijn Ouderen. Ge meentehuis. 14.00 uur. Dreischor Bijeenkomst NBvP afdeling Noordgouwe e.o. in dorpshuis. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Springtij: 18 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 DEN HAAG - Waterschappen kunnen op vrij een voudige wijze technische maatregelen treffen, waar door de recreatie kan worden bevorderd. Dit is een van de conclusies uit het rapport „Waterschappen en recreatief medegebruik" dat donderdag is aangebo den aan staatssecretaris Gabor (landbouw, natuur beheer en visserij). Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE - In Nederland zal men er nog even op moeten wachten, maar op de Autosalon van Genève is hij al te zien: de wereldprimeur van Mazda, de nieuwe MX-3. De MX-3 is dit najaar leverbaar in Eu ropa en komt naar verwachting begin september in Nederland op de markt. De nieuwe Mazda is ontwik keld volgens de attractieve en dynamische lijn die ook ten grondslag lag aan het ontwerp van de succes volle 323 F.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2