69,- 69,- m Herinrichting damaanzet Scharendijke onderdeel van ambitieus en duur plan §2 DE EERSTE TWEf] WEKEN GRATIS aken ns ons 16 maart, kollektie, zou riedingen. VERWIJS Liever geen airconditioning in de Duivelandse raadszaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vers Bakkerij Verwijs CROISSANTS VERWIJS Zomer '90 was toptijd voor het vreemdelingenverkeer L J MOORKOPPEN Winkelmeisje E CHOUWEN ESCHE NIEUWSBODE. Klasse bewijst zich zelf! Hülsta bijvoor beeld! Ook in Zonnemaireü Advies herinrichting Brouwersdam en damaanzetten: Weekend- reclame Uw Echte Warme Bakker Negatief advies commissie financiën en onderwijs gevraagd Zacht 3 7 RIOLERING CONTRAST ONTWIKKELINGSSAMENWERKING KANSHEBBERS Jaarverslag VW-Renesse: Inbraak basisschool Inbraak supermarkt I I- EESCHE NIEUWSBODE id 18 maart 1991 19.30 uur ;orde stemming. ;ukken. ren van een krediet i.v.m. de ner- let rioleringsstructuurplan, ren van een krediet voor de reali- ;n sanitaire unit nabij duinover- lurtorenpad". jeming plv. vertegenwoordiger in stuur Administratief Diensten- .and. ren van een krediet voor de aan- terialen t.b.v. de strandreddings- latrouilleboot, jeep en brancard), men algemeen voorbereidings- It elk jaar genomen voor bepaal- in de gemeente), lubsidieverlening aan de Ruiter- ,enesse. invulling van vacatures bij de instemming kennismakingsbe- Tjechische gemeente Namestovo. riënterend bezoek i.v.m. evt. aan- stedenband met Namestovo. instemming met de exploitatiere- sn de begroting 1991 van de Stich- chouwen Kultureel. nstemming met de begroting 1991 iting Dorpshuis Serooskerke. eren van een krediet voor de aan- i nieuwe Unimog. Betreft een ter- ito met toebehoren voor Gemeen- intrekking en vaststelling van de g Verhuis- en Herinrichtingspre- Stads- en Dorpsvernieuwings- Betreft de mogelijkheid om on- ie voorwaarden een bijdrage te erhuis- en herinrichtingskosten, aanpassing Subsidieverordening en Dorpvernieuwing. Betreft de d een subsidie te krijgen in de woningverbetering, b.t. verlenen subsidie aan Weten- el Zeeland, instemming met de jaarrekening begroting 1991 van de Stichting uwen-Duiveland. vaststelling le wijziging BrandDe- uordening. :eren krediet t.b.v. uitbreiding Per' lentesecretarie. itstelling sollicitatiecode basison- code is een regeling waarin d wordt vermeld bij werving en s lersoneel. erdracht bevoegdheid tot aanwij itelijke lijkschouwers. Betreft een nn de GGD Zeeland. -unen voorbereidingsbesluit t.Dw. teer I. C. Boot. Het voorstel houdt het plaatsen van een stacaravan, edogen rioolleiding t.b.v. rioi - ten. jfl. t het sluiten van een akte van d Maatschap De Feiter. Betreft van een pachtprocedure. t vaststelling van de Verordeni mg. ot ongegrondverklaring beroep de heer C. Boot en de heer N. ;t wijziging, rkomende zaken. De burgemeester. g is openbaar en wordt in het ge houden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 15 MAART 1991 147e JAARGANG NR 24915 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O O Er gaan weieens stemmen op om parkeergelden te gaan hef fen op (gedeelten van) de Brou wersdam. De samenstellers van het advies-rapport zien daar niet zoveel heil in. „De Brouwersdam heeft het unieke karakter van een 'vrijplaats' waar iedereen ongedwongen van de al dan niet aangelegde voorzieningen gebruik kan ma ken. Bovendien bestaat de unieke situatie dat vrijwel overal aan het water gepar keerd kan worden zonder dat men daar voor hoeft te betalen. Vooral voor het surfen is dat van eminent belang. Het ver dient daarom aanbeveling deze situatie zo lang mogelijk in stand te houden, zo blijft het unieke karakter van de Brou wersdam behouden", aldus het advies-rapport. Voorzieningen Verder wordt in het advies rapport gepleit voor een forse uitbreiding van het aantal voorzieningen. „Tijdens de zo mer, maar vooral tijdens top- weekenden als Pinksteren en Hemelvaart is de drukte op de Brouwersdam zo enorm dat het aantal milieu-hygiënische voorzieningen als toiletten en vuilnisbakken tekort schiet", aldus het advies-rapport. „Ver beteringen op dat vlak zijn dan ook onontbeerlijk en op korte termijn noodzakelijk". Volgens de samenstellers van het rapport is het met de voor zieningen voor wat betreft de milieuhygiëne aan de binnen zijde van de Brouwersdam be ter gesteld dan aan de zeezijde. „Op de drukke recreatieloca ties aan die kant staat een aan tal keurige toilet- en douche- blokken die zijn geplaatst door de beheerder van de binnenzij de van de dam; het Grevelin- genschap". Over de afgelopen zomer aan de zeezijde ge plaatste mobiele toiletten is men minder enthousiast. De term 'niet optimaal' wordt in dat verband gebruikt. Meer aandacht zou volgens de samenstellers van het advies rapport geschonken moeten worden aan de positie van voetgangers en fietsers. Deze verkeersdeelnemers zijn nu min of meer vogelvrij. Fiets en wandelpaden ontbreken en automobilisten gebruiken vaak het talud om van de hoofdweg op de parallelweg en andersom .te komen. „Auto's kunnen op deze manier overal vandaan komen en voor onver wachte en dus gevaarlijke si tuaties zorgen. Niet alleen voor collega-automobilisten maar vooral ook voor fietsers en voetgangers. Alleen fysieke maatregelen kunnen de auto mobilist dwingen de aangege ven rijweg te gebruiken", aldus het advies-rapport. In een -plan is de invulling van de Brouwersdam beschreven. (Foto: Joop van Houdt). SCHARENDIJKE - In principe zijn er op de Zeeuwse eilanden voldoende over nachtingsmogelijkheden voor recreanten. Punt is alleen dat er vlakbij de Brou wersdam in feite onvoldoende zijn terwijl de vraag daar juist enorm groot is. Met dat in het achterhoofd en het gegeven dat de gemeente Westerschouwen de verblijfsaccomodatie niet verder uit wil breiden, wordt in het Advies herinrich ting Brouwersdam en damaanzetten het idee gelanceerd om het gebied bij de zuidelijke damaanzet bij Scharendijke te ontwikkelen tot een gebied dat over nachtingsmogelijkheden biedt aan de bezoekers van de Brouwersdam. Overigens is het idee voor de herinrichting van dat gebied slechts een onderdeel van het totale plan van aanpak van de Brouwersdam en de daaraan grenzende gebieden. Er wor den diverse knelpunten gesig naleerd en men geeft ook aan wat de mogelijke oplossingen van die problemen zouden kun nen zijn. Duidelijk is dat er diep in de buidel getast zal moeten worden wil men alle problemen adequaat aan kun nen pakken. Lusten en lasten Dat de Brouwersdam in de zo mermaanden zeer druk be volkt is mag bekend worden verondersteld. Door die nog steeds groeiende belangstel ling voor de Brouwersdam is de druk op het dorp Scharen dijke steeds verder toegeno men. „Anders dan in de ge meente Westerschouwen waar de druk ook groot is maar waar men ook de vruchten pluk van het toerisme ondervindt de ge meente Middenschouwen voor namelijk lasten van de toege nomen toeristische en recrea tieve druk", aldus het advies rapport dat in opdracht van de projectgroep Brouwersdam werd gemaakt. Als men van het poldergebied rond de zuidelijke damaanzet een geschikte omgeving voor verblijfsrecreatie wil maken zal er, zo blijkt uit het advies, wel een en ander moeten ge beuren. „Het landschap is vlak, open en winderig en is als vestigingsplaats voor dag en verblijfsrecreatie onge schikt". De samenstellers van het adviesrapport tekenen daar wel meteen bij aan dat het gebied in kwestie wel degelijk potenties heeft. „Het gebied ligt op een kruispunt van aan elkaar tegengestelde ruimtelij ke vormen en gebruiksvormen. Deze zouden kunnen worden geaccentueerd Gesteld .wordt dat herinrich ting van het landschap noodza kelijk is wil men de plannen tot uitvoering kunnen bren gen. Voorgesteld wordt een aantal boscomplexen aan de rand van het her in te richten gebied aan te leggen. Voor nog meer beschutting zouden lanen met Zeeuwse hagen moeten zorgen terwijl langs de duin rand wat meer open lanen aan gelegd zouden moeten worden. Pal bij de damaanzet zouden verder een aantal voorzienin gen getroffen moeten worden. Wat dat precies voor voorzie ningen zouden moeten zijn blijkt niet uit het advies rapport. Zoals al aangestipt worden er in het advies-rapport een aan tal knelpunten gesignaleerd met betrekking tot de Brou wersdam. Een bekend, zo niet berucht, probleem is het "ille gaal kamperen. In de eerste plaats, zo wordt gesteld, zou men in Zeeland dezelfde boetes moeten hanteren als die op het Zuid-Hollandse deel van de dam uitgedeeld worden. Volgens het rapport gaat het overigens om een probleem dat alleen tijdens hoogtijdagen in het voorseizoen en nu en dan in het hoogseizoen de kop op steekt. Relatief gezien zou het volgens het advies-rapport ook om kleine aantallen illegale kampeerders gaan. Het toe staan van vrij kamperen op en langs de Brouwersdam wordt door de opstellers van het ad viesrapport niet als oplossing gezien. „Voorzieningen ontbre ken ten ene male. Op den duur zal het aantal 'vrije' overnach tingen dermate toenemen dat te grote concurrentie voor de verblijfsrecreatieve bedrijven op de koppen van de eilanden zal ontstaan", aldus het advies rapport. Wel doet men de aan beveling om campers op te van gen op reguliere kampeer plaatsen. AMSTERDAM - Het aantal luchtvrachtzendingen groeide in 1990 met 10 procent tot 1.176.600. Dat blijkt uit een en quête die de Nederlandse Ver eniging van Luchtvrachtexpe diteurs (NWL) heeft gehou den. Advertentie De bekende en DAT IS SMULLEN GEBLAZEN Haringvlietplein 6, 't Hoekje Mol 1 Zierikzee NIEUWERKERK - „Gezien de vele andere financië le verplichtingen die we als gemeente hebben heb ik grote bedenkingen en twijfels over het uitgeven van ruim 25.000 gulden voor het laten aanbrengen van airconditioning in de raadszaal van het gemeente huis". Uit de reactie van G. van den Ouden-Zwart (VVD) en de overige drie leden van de adviescom missie financiën en onderwijs bleek dat dit plan van burgemeester en wethouders niet veel kans van sla gen heeft. Unaniem brachten zij een ne gatief advies uit. Dat gold ove rigens niet voor het andere on derdeel van het plan. Het ver beteren van de ventilatiemoge- lijkheden op de afdelingen fi nanciën en personeelszaken in het gemeentehuis door de hui dige uitzetramen te vervangen door een draairaam plus uit- zetraampje. Een klus die 7.500 gulden kost. Aanvankelijk was het de be doeling om ook in deze perso neelsruimten van het gemeen tehuis airconditioning te laten aanleggen. Maar het gemeente- personeel liet weten liever draairamen te hebben en in he te zomers met een tropen rooster te werken. Daarom beperkte het aircondi- tioningsvoorstel van het colle ge van b en w zich tot de raads zaal. „Als service-verlening aan het publiek. In de raads zaal worden jaarlijks zo'n 30 huwelijken voltrokken en het kan er in de zomer behoorlijk warm zijn", aldus de voorzitter van de adviescommissie, wet houder C. Flikweert (SGP/ RPF). Hij herinnerde de com missieleden eraan dat ze tij dens de algemene beschouwin gen op de gemeentelijke plan nen voor 1991 positieve opmer kingen maakten over het air conditioningplan. „En we heb ben er in de meerjarenraming een bedrag van 78.000 gulden voor opgenomen". „Tijdens de algemene beschou wingen gingen wij er van uit dat het vooral om klimaatsver betering in de ruimten van het personeel was te doen. Omdat de raadszaal daar in de buurt ligt was het logisch dat die ge lijk zou worden meegenomen. Maar wat heeft het voor zin om alleen in de raadszaal aircondi tioning aan te leggen. De elf raadsvergaderingen die daar per jaar worden gehouden vin den 's avonds plaats als het al wat koeler is. En die 30 huwe lijken vinden ook niet alle maal in de drie zomermaanden plaats", aldus M. Klaassen- Meijer (CDA). Van den Ouden wees het plan vooral op financiële gronden af. „Er moet een bepaald ren dement tegenover investerin gen staan". Ook voor de com missieleden A. J. C. Melieste (PvdA) en L. Meerman (SGP/. RPF) hoefde airconditioning in de raadszaal niet meer zo no dig, nu is gebleken dat het ge- meentepersoneel liever andere maatregelen wil voor hete zo mers. Omdat een adviescommissie nooit beslissingen neemt, maar uitsluitend positief of negatief advies kan uitbrengen, wordt de definitieve beslissing over het al dan niet aanleggen van airconditioning pas genomen tijdens de gemeenteraadsver gadering. Het unanieme nega tieve advies (van de vier ge meenteraadsleden die de ad viescommissie vormen) geeft wel een sterke aanwijzing dat het plan van burgemeester en wethouders niet zal worden goedgekeurd door de gemeen teraad. Advertentie op jaarbetrekking 17 jaar Per ingang van de maand juni. Telefonische sollicitatie Brood- en banketbakkerij 01110-12224 na 18.00 uur Inspiratieis niet zozeer inspiratie als wel transpiratie. Edison HET WEER Overwegend bewolkt en af en toe wat regen. Vannacht enkele mist banken en minimumtemperatuur omstreeks 6 graden. Middagtem- peratuur morgen ongeveer 14 gra den. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. 3 Een gedeelte van de riolering in Oosterland moet wor den vernieuwd. Contrasten vormen een belangrijk element in de nieu we voorjaars- en zomermode. Het realiseren van een gemeentelijk ontwikkelings- samenwerkingsbeleid is weer dichterbij. Er zijn vier ploegen die kans maken op de titel sport ploeg van het jaar. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's RENESSE - De zomer van 1990 was een toptijd voor de VVV's. Bijna overal in het land nam het aantal lo- giesreserveringen toe. Veel mensen werden door VVV's aan de kust doorverwezen naar logeeradres sen in het binnenland. Dat staat in het jaarverslag over 1990 van de VVV-Renesse. In zijn algemeenheid is de vraag naar informatie bij het VW-kantoor in Renesse erg groot geweest volgens het jaar verslag. „Wel is er een lichte verschuiving te constateren naar korte vakanties", aldus het jaarverslag. Men doelt daarmee op vakanties van drie tot vijf dagen. Volgens het jaarverslag is er ook sprake van een belangrijke toename van het aantal Zee- land-ZIEN-terminalgebrui- kers. „Dat heeft geleid tot een intensiever gebruik van Zee land ZIEN en daardoor is de ELLEMEET - In de nacht van donderdag op vrijdag werd in gebroken in het gebouw van de Openbare Basis School aan de Deensestraat te Ellemeet. Omdat de politie nog met het onderzoek bezig was, was van morgen, vrijdag, nog niet be kend wat de schade is en of er ook goederen zijn gestolen. opvang en verwijzing van de gasten door de bedrijven ver beterd. Dat voorkomt veel ver keersbewegingen en chaos naar en rond de VW-kanto- ren". De VW-Renesse beschikt reeds over een logiesinforma- tiebord met lampjes en een plattegrond. Vanuit het VW- kantoor wil men liefst de infor matie zoveel mogelijk centrali seren. Bij een publiekstest tij dens het verslagjaar werden 25 VW-kantoren op de proef ge steld. De WV's blijken rede lijk tot goed te functioneren. De waardering voor de VW- Renesse bedroeg in dit verband een ruime zeven. OOSTERLAND - In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in de super markt Veldmarkt te Ooster land. Vanmorgen, vrijdag was nog niet bekend wat de schade is en of er goederen werden ge stolen. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee i weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam j adres j postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. -4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1