Welstandscommissie Zeeland: op de bres voor kwaliteit woonomgeving Vrouwendag in Zierikzee in teken van beeldvorming Zinnig Vróuw-zijn ochtend in Goes Gedeputeerde E. Maris-Koster: ''Niet altijd even dankbaar werk De Driehoek mogelijk nieuw trefpunt voor vrouwen Postzegel- beurs in Zierikzee Vergadering Rode Kruis Schouwen Westhoek Havennieuws NCVB- Haamstede viert 35-jarig jubileum ZlERIKZtESCHE NIEUWSBODE E NIEUWSBODE DINSDAG 12 MAART 1991 NR 24913 met 6 april H aamstede ie rond Pasen in De Be- ïole. Dagelijks (met uit- ng van zondag) tussen 16.30 uur. ig 12 maart ee niddag PCOB. De Drie- 4.00 uur. ;ring CNV-subdistricts- Gereformeerde kerk. jr. stop-met-roken cursus, bouw Kruisvereniging, ur. ssievergadering alge- n bestuurlijke zaken in is. 20.00 uur. ;ne ledenvergadering Huis van Nassau. 20.00 Haamstede comst afdeling Wester- ren NVvH in De Schutse. romst NBvP Noordwei- omstreken. Dorpshuis, ur. :et ering Vekabo Schou- liveland. Spreekbeurt ur openluchtrecreatie ;rie. Durpsuus. 19.30 ^rdag 14 maart J avond SG Schouwen- •Jand voor belangstellen- (19.00-21.15 uur. Tevens latie-avond voor de ou- an toekomstige leerlin-' ïatiemarkt voor schooi ers LBO-MAVO-HAVO eroepsopleidingen in de Schouwen-Duiveland 11.15 uur. behandeling bewegings- ,iat honden. Handbal- ,e op sportpark Ban- |L9.15 uur. se Javond. Peuterspeelzaal jtapje. 20.00 uur. -erkerk Jiering adviescommissie liën en onderwijs. Ge lehuis. 16.30 uur. Jiering commissie finan- j-n onderwijs in het ge- ehuis. 16.30 uur. Island ■komst Reformatorisch Et. Grote zaal bij de kerk. uur. tg 15 maart kzee ergadering FNV Schou- Duiveland met Maria van [in ANBO/FNV gebouw, luur. Irland ekring SGP. Zaal Gere- lerde Gemeenten. 19.45 avond VOO. Oosterhof. luur. dag 16 maart kzee tegelruilberus in het Huis (assau. Van 10.00 tot 17.00 iskerke [feest. Voor het dorpshuis. 12.00 uur. [ping Welfare-werk tij- [het Straofeest. Van 13.30 1.30 uur. h-Haamstede Jderijententoonstelling. ^hutse. Van 10.00 tot 17.00 idag 18 maart h-Haamstede ■nene ledenvergadering rlandse Rode Kruis afde- Schouwen Westhoek. Bea- hhool. 20.00 uur. jdering gemeenteraad jrschouwen in het ge- tehuis. 19.30 uur. nvergadering oranjever- ag Juliana. Het Wapen keeland. 20.00 uur dag 19 maart werve hrdensoos in verenigings- uw 't Zuudènde. 14.30 uur. h-Haamstede ng 35-jarig bestaan afde- Burgh-Haamstede NCVB. aal Gereformeerde kerk, aoslaan. 18.00 uur. nvergadering VVV. se Stromen. 20.00 uur. iwershaven stop-met-roken cursus, gebouw Kruisvereniging* nsdag 20 maart Ikzee [kerkelijke vrouwenoch- Ontmoetingscentrum ormd Kerkcentrum. 9.00 Het is de vraag of het wel zo zinnig is als jongerencentrum Brogum in Zierikzee over al haar activiteiten tekst en uit leg aan de gemeente moet ko men geven. De gemeente neemt een deel van de taak van het Brogum-bestuur over met het op zich nobele streven Brogum uit de financiële ma laise te halen. Maar in het verleden is het va ker gebeurd dat jongerencen tra per activiteit een bijdrage kregen van de gemeente. En niet zelden mondde dat uit in discussies, waarbij de een de ander zijn of haar belangstel ling opdrong. Laat Brogum Brogum zijn. Wat overigens niet inhoudt, dat de bemoeienis van de ge meente er niet moet zijn. De verliezen bij Brogum zijn te groot en moeten teruggebracht kunnen worden. Is het zo erg om bijvoorbeeld experimen teel toneel te financieren uit een optreden van een succes- verzekerde band? Welnee, dat kan best. Maar Brogum maakt de keuzes. En legt evenals an dere verenigingen en instan ties eens per jaar verantiuoor- ding af aan het gemeentebe stuur. AvdW GOES - De Evangelische Om roep (EO) komt woensdagmor gen 27 maart met een Vrouw Zijn-ochtend in de gerefor meerde kerk aan de Bergweg in Goes. Het programma gaat om 9.30 uur van start. Gastspreekster op deze bijeen komst is Paulien Lens. Zij spreekt over het thema Kost baar en bruikbaar. Rond dit thema besteedt zij aandacht aan geloven. Wat betekent gelo ven voor jezelf, voor anderen en hoe kun je geloven betrek ken in de praktijk van alledag. Er is gelegenheid om vrouwen uit de omgeving te ontmoeten en samen over dit thema door te praten. Franny Vink en Pe ter van Essen verlenen hun mu zikale medewerking aan de ochtend. De presentatie is in handen van Bertie Richardson. i ZIERIKZEE - Wat past wel en wat past niet in de om geving. Om een antwoord op die vraag te krijgen kunnen de Zeeuwse gemeenten sinds gisteren, maandag, een beroep doen op de Welstandscommis sie Zeeland. .Hoewel het ongetwijfeld werk van stand is weet ik dat het niet altijd even dankbaar werk i§", stelde gedeputeerde E. Maris-Koster giste ren tijdens de officiële installatie van de Welstands commissie Zeeland in de Trouwzaal van het Zierik- zeese stadhuis. De Vereniging Dorp, Stad en Land bestaat al ruim zestig jaar en adviseert 88 gemeenten in de provincies Zuid-Holland en Zeeland inzake welstand. Hun werk behelst onder meer de beoordeling van bouwplan nen en verbouwplannen. Met andere woorden: kan dat ge bouw volgens dat ontwerp wel op die plaats gebouwd worden of past het absoluut niet in de omgeving. Vroeger werd de naam schoonheidscommissie nog weieens gebruikt, maar die term is in onbruik geraakt. Wat we vroeger lelijk vonden kan nu wel mooi gevonden worden. Onbegrip Het werk van de Welstands commissie stuit volgens Maris- Koster nogal eens op onbegrip bij de bevolking. ,,U kent allen het geluid: 'Het is al erg genoeg dat je een bouwvergunning aan moet vragen als je iets op je ei gen grond wil bouwen. En dan komt er ook nog een officiële instantie vertellen of het wel of niet mooi is'. „De burger redeneert al gauw: 'Vrijheid, blijheid en ik bepaal zelf wel wat ik mooi vindt", al dus Maris-Koster. „En, ik moet u eerlijk zeggen dat als ik de hoeveelheid regelgeving in ons land overzie ik nogal eens met die burger meevoel. Ik heb in Zeeland ook bevorderd dat on ze ruimtelijke ordening zo glo baal en flexibel mogelijk is". Het: provinciaal bestuur heeft geen directe bemoeienis met het welstandtoezicht en dat wordt door Maris-Koster ook onderkend. „Dat wil niet zeg gen dat de provincie geen oog heeft voor het belang van dat toezicht, en zelfs voor deze ge deputeerde geldt dat", aldus Maris-Koster. Zij vervolgde: „Ik zou de lijn willen doortrekken naar het provinciale ruimtelijke milieu beleid waarin visuele aspecten nadrukkelijk een rol spelen en ik zou willen wijzen op de pro vinciale landschapsverorde ning die al vanaf 1948 dient 'tot behoud van de schoonheid van stad en land'. „Ook zou ik willen wijzen op één van de hoofdlijnen van het provinciaal beleid namelijk het behoud en de versterking van de kwaliteiten van Zee land als open, groen en schoon gebied", aldus de gedeputeer de. „Natuurlijk zijn die uit gangspunten niet letterlijk te vertalen naar iedere gemeente en naar de bebouwde omge ving, maar ik hoop dat de ach terliggende gedachte aan spreekt: het behoud van de schoonheid en eigenheid van onze provincie". Maris-Koster stelde vervolgens dat juist de verschillenden tu- sen de gemeenten en de ver scheidenheid van het Zeeuwse landschap de provincie Zee land zo boeiend maakt. „Hier ligt denk ik ook een aan dachtspunt voor het welstands toezicht: Niet alleen streven naar uniformiteit of een abstract schoonheidsideaal als doel op zichzelf". Voldoende ruimte Maris-Koster stelde dat men zich steeds opnieuw de vraag dient te stellen of het uiterlijk van een bouwwerk aanvaard baar is in de omgeving waar het zich bevindt. „Dan blijft er voor de burger, naar ik hoop, nog voldoende ruimte over voor zijn eigen wensen en ideeën. Ik vraag de leden van de Welstandscommissie na drukkelijk om dat aspect goed in de gaten te houden. Streef een wat afstandelijke benade ring na en vooral; wees niet bang", aldus Maris-Koster. Ir. F. B. van den Meiracker, di recteur van dé Vereniging Dorp, Stad en Land, stelde in een korte toelichting op het werk van de vereniging dat wat men in feite steeds doet het afwegen van het individueel belang tegen het collectief be lang is. Wat volgens Van den Meiracker dat proces kan ver gemakkelijken is een helder beleid van een gemeente. Kort samengevat: Als iemand die een huis of winkel wil bou wen of verbouwen precies weet wat wel en wat niet mag is de kans op teleurstelling veel kleiner. Als de regels onduide- waarmee in steden en dorpen met de beschikbare ruimte om gesprongen wprd. De commissie Zeeland, zo bleek uit het verhaal van Van den Meiracker, geeft per jaar zo'n 2500 keer advies aan alles bij elkaar 11 gemeenten in Zee land. Die adviezen kunnen va riëren van zaken als carports tot bijvoorbeeld woningbouw projecten. Men gaat daarbij uit van de slogan dat het ook in za ken van welstand voorkomen beter is dan genezen. Men probeert er daarom zo vroeg mogelijk bij te zijn. Als er van meet af aan goed contact Van den Meiracker, is een be langrijke peiler van het werk van de vereniging. Men be schikt voor dat doel over onder meer een dia-klankbeeld en een ongeveer 12.000 dia's tel lend archief. Prikkelende voor beelden van goede en slechte resultaten kweken volgens Van den Meiracker steeds weer be langstelling bij hen die het aangaat. Unieke actie Van den Meiracker vertelde verder dat de vereniging mo menteel bezig is met een unie ke aktie. „Alle aangesloten le den krijgen een beeldanalyse aangeboden. Een analyse van die ruimtelijke karakteristie ken die van belang zijn voor het onderkennen en waarderen van ruimtelijke kwaliteiten". Een misverstand is volgens Van den Meiracker de gedachte dat de vereniging zich vooral de Welstandscommissie kijkt onder meer of reclame-uitingen of gevelaanpassingen passen in het straatbeeld. (Archieffoto). lijk of voor meerdere uitleg vatbaar zijn is.de kans groter dat er geharrewar tussen ge meente en plannenmaker komt. Van den Meiracker schetste verder in het kort de ontstaans geschiedenis van de vereni ging. Deze is, zo vertelde de di recteur, opgericht door particu lieren uit onvrede met de, in hun ogen, onzorgvuldigheid is tussen de vereniging, de plannemakers en de gemeente dan is de kans het grootst dat er uiteindelijk iets uit de bus rolt waar iedereen zich in kan vinden. Naast dat directe over leg doet de vereniging meer om haar doelstellingen te berei ken. Voorlichting Voorlichting, zo benadrukte bezig zou houden met monu menten. Er is binnen de vereni ging wel een speciale commis sie die zich met het wel en wee van monumenten bezig houdt, maar de vereniging in haar al gemeenheid richt zich vooral op de ruimtelijke relatie tus sen bebouwing en omgeving. „Ons werk bestrijkt alles van oud tot nieuw", aldus Van den Meiracker. ZIERIKZEE - Fraaie staaltjes van stereotiepe beel den over vrouwen bestaan nog steeds. Dat kwam vrijdag in De Driehoek naar voren. Ter gelegenheid van de Internationale Vrouwendag werden daar een thema-middag en een talkshow gehouden. De orga nisatie van dit alles was in handen van de Initiatief groep Vrouwenruimte Zierikzee. Ineke Sturm, lid van de Initia tiefgroep maakte 's middags bekend hoe het met het Vinden van een eigen ruimte is gesteld. Zo'n eigen ontmoetingspunt voor vrouwen is gewenst met het oog op de contacten tussen de vrouwenorganisaties onder ling en ook met het oog op het ontplooien van activiteiten door de verschillende vrou wenorganisaties is het zinvol dat er zo'n centraal punt is. De noodzaak voor zo'n vrouwen ontmoetingspunt is door der tien vrouwenorganisaties on derschreven. Driehoek Inmiddels heeft de Initiatief groep Vrouwenruimte Zierik zee haar oog laten vallen op een zaal in De Driehoek. Over een eventueel gebruik van deze ruimte volgt nog een gesprek met het CJV over de voorwaar den die deze jeugdorganisatie aan het gebruik van de ruimte stelt. Na deze hoopgevende ge luiden door Ineke Sturm ver diepten de aanwezige vrouwen zich in de vraag Ben ik in beeld?, het centrale thema van deze Internationale Vrouwen- In het kader van dit thema kwamen verschillende onder werpen aan de orde, waarover na een korte inleiding door de aanwezige vrouwen kon wor den gediscussieerd. De uiteen zetting door Janny Bil-Roskam over het vak 'verzorging moet' leverde de conclusie op dat het vanzelfsprekend is dat het zaak is dat iedereen niet alleen zichzelf maar ook anderen kan verzorgen. Te vaak nog wordt de waarde van (een goede) ver zorging onderkend. Een her waardering én het invoeren van verzorging als verplicht vak in het onderwijs is dan ook gewenst. Om haar wens kracht bij te zetten liet Janny Bil- Roskam een handtekeningen lijst voor het verplicht stellen van dit vak rondgaan. In de media komen de vrouwen nog maar mondjesmaat aan bod, terwijl de reclame zich nog steeds schuldig maakt aan stereotiepe beeldvorming over vrouwen. Beelden die zo von den de meeste vrouwen storend overkomen. Een ander opmer kelijk feit is dat vrouwelijke deskundigen in de media nau welijks aan bod komen, ook al is er van enige verbetering sprake. Heterogeen Hoe ga je om met anders zijn? Dit thema Anders zijn werd door Anke Jansen ingeleid. Dat er onder vrouwen grote verschillen voorkomen onder streepte Anke Jansen door de verschillen (in burgerlijke staat) onder de aanwezigen naar voren te brengen. Daaruit bleek dat er onder vrouwen grote onderlinge verschillen bestaan. Anders zijn en daar voor uitkomen is niet eenvou dig, zo luidde de uitkomst van de discussie rond het thema Anders zijn. Daar is moed voor nodig omdat de vrouw die an ders is of anders leeft al gauw hét onderwerp van gesprek (roddel?) is. Weerbaarheid is essentieel wil een vrouw haar eigen leven willen leiden. Het belang van die weerbaar heid en zelfverdediging werd door Els Koster uit de doeken gedaan. Een vrouw die zich weerbaar opstelt (zowel fysiek als verbaal) loopt minder kans het slachtoffer van een mis drijf te worden. Gebleken is immers dat een vrouw door het vertonen van angstig en onze ker gedrag eerder slachtoffer van geweld wordt. Door een cursus zelfverdediging te vol gen, waarbij naast alle fysieke aspecten ook het psychologisch aspect een plaats krijgt, wordt de vrouw meer zelfverzekerd en daardoor, ook meer weer baar. Behalve discussie was er in het middagprogramma ook ruimte vrijgemaakt voor enige ludieke verstrooiing. Daarvoor zorgden zes vrouwen van de groep theatersport met hun sketches over verschillende „vrouwenzaken". Viel de opkomst 's middags Tijdens de door journaliste Maaike van Houten geleide talkshow kwamen enkele opmerkelijke voorbeelden van stereotiepe beeldvorming over vrouwen naar voren. (Foto: Marijke Folkertsma). wat tegen, de belangstelling voor de talkshow 's avonds daarentegen was ronduit goed. Voor dit praatprogramma dat geleid werd door journaliste Maaike van Houten waren ne gen vrouwen met uiteenlopen de politieke en maatschappe lijke functies uitgenodigd. In drie etappes werd samen met publiek van gedachten gewis seld over zaken als vrouw en politiek, het werken met vrou wen en het werkep in een man nenwereld. Die discussies le verden soms aardige voorbeel den van stereotiep denken op. Nagenoeg in alle sectoren komt dat stereotiepe denken nog voor. Zo is het in landbouw- kringen nog een unicum dat een vrouw alleen een bedrijf runt en ook in de zakenwereld blijkt nog een probleem te zijn om een vrouw als gelijkwaar dige partij te erkennen. Ook in de bouw, de vakbonds wereld en de journalistiek wordt de dienst nog uitge maakt door mannen. Zo werd er in FNV-verband schande ge sproken van het feit dat een FNV-bestuurslid haar baby meebracht en willen vrouwen duidelijk maken dat ze een be paalde omgeving als onveilig ervaren dan moeten ze hier voor altijd eerst met duidelijke bewijzen komen. Het nieuws aanbod wordt bovendien ook in grote lijnen door mannen be paald. Hierdoor komt nieuws dat voor vrouwen belangrijk is onvoldoende naar voren. ZIERIKZEE - Do afdeling Schouwen-Duiveland van de internationale vereniging Phi- lateliea houdt zaterdag 16 maart een postzcgelriiiibeurs. De ruilbeurs wordt gehouden in het Huis van Nassau en be gint om 10.00 uur. Op de ruilbeurs onder moor oon groot aantal rondzend- bookjos on oen dubboltjos- hook. Verder is or voor 14.00 uur oen veiling gepland on staat or voor do jeugd oen ver loting mot gratis loten op hot programma. Die verloting wordt gehouden omstreeks 16.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Maandag 18 maart houdt de af deling Schouwen Westhoek van het Nederlandse Rode Kruis haar algemene ledenver gadering. De ledenvergadering wordt ge houden in de Beatrixschool aan de Weststraat in Haamste de en begint om 20.00 uur. Op de agenda van de vergadering de benoeming van nieuwe be stuursleden en de uitreiking van oorkondes en medailles. Na afloop van de vergadering verzorgt de heer Selder, staf functionaris Nationale en in ternationale projecten van het Nederlandse Rode Kruis een dia-presentatie. BRUINISSE - De YE 19 van de firma Barbee te Yerseke heeft zijn plaats ingenomen op de scheepshelling van Van Dui- vendijk. Het schip wordt on der de waterlijn schoonge maakt en er worden nieuwe zinkanoden aangezet. Verder wordt dc mosselkotter van twee nieuwe schroefassen voorzien en vinden er enige las werkzaamheden aan dc mast plaats. Halverwege deze week zouden de werkzaamheden afgerond moeten zijn. Het plaatsen van de nieuwe schroefassen wordt door mon teurs van Maaskant uitgevoerd op de scheepshelling van Van Duivendijk. Bij Maaskant zelf worden twee nieuwe hoofdmo toren in de kotter geplaatst en wordt er een nieuwe koorkop peling in gezet Tbvens is Maaskant bozig met enkele kleine werkzaamheden aan de YE 157 van de gebroe ders Nieuwenhuizen Casco Octopus De werkzaamheden aan het casco Octopus door Padmos ko men tot een einde. Zeer gerui me lijd is Padmos met de af bouw van de bok bezig ge weest Het casco wordt eind de ze week overgedragen aan han delsmaatschappij GTR te Rol lerdam. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuid 3 Vrijdag Zonneschjn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht zuid 4 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp 6 graden Mid.temp 13 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 mrt. Zon op 07.00, onder 18.39 Maan op 05.44, onder 15.31 14 mrt. Zon op 06.58, onder 18.41 Maan op 06.01, onder 16.47 Nieuwe Maan: 16 mrt. (9.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen blijft het zacht. Een hogedrukgebied in de bovenlucht houdt het slechtere weer van de oceaan voorlopig op af stand. Vannacht zijn er opklaringen, plaatselijk kan er mist onstaan. De minimumtemperatuur ligt rond de 6 graden. Overdag lost de mist weer snel op en in de loop van de och tend komt de zon flink tevoorschijn. Het blijft droog en de middagtempe- ratuur wordt ongeveer 16 graden. In het zuiden van Limburg kan het zelfs nog iets warmer worden. De wind komt uit het zuidoosten en is zwak tot matig in kracht. Vanaf don derdag trekt het hoog in de boven lucht geleidelijk naar het oosten weg. De bewolking gaat dan wat toenemen en vooral tijdens het weekeinde wordt de kans op regen erg groot. AMSTERDAM - Zes gemeente raadsleden van Surinaamse af komst vertrekken dinsdag naar Paramaribo, waar zij op uitnodiging van de Surinaam se regering de conferentie „De toekomst van Suriname na 25 mei" mogen bijwonen. BURGH-HAAMSTEDE - De afdeling Burgh-Haamstede van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB) viert dinsdag 19 maart haar 35-jarig jubileum. De jubileumviering vindt plaats in de zaal van de gere formeerde kerk aan de Plat- boslaan en begint om 18.00 uur. Het bestuur heeft een feeste lijk programma samengesteld. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar 169,00: losse nummers t 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld, te worden. Verschijnt maandag, dins dag. donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 1300 uur Dinsdagkrant maandag tot 11,30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11 30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm, ..succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3