De achternaam Der Weduwen stamt altijd uit Dreischor maakt EG-top LAATSTE NIEUWS Van den Broek voorbehoud bij Servische regering wijst eisen van de studenten af Geen enthousiasme voor opvang van extra asielzoekers Uit archiefonderzoek en enqüete blijkt: Onderzoek VVD- voorzitter Ginjaar treedt in oktober af Bedrijven kunnen verplicht worden tot bodem onderzoek Natuur monumenten teleurgesteld in Defensienota Betreft Veiligheidsbeleid 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DREISCHOR - In de vorige eeuw woonden er op Schouwen-Duiveland en met name in Dreischor, heel wat mensen die de achternaam Der Weduwen droegen. Vandaag de dag zijn er nog maar enkelen en in de toekomst zal het aantal nog verder teruglo pen. Waar zijn die mensen gebleven en waar kwa men ze vandaan? Onderzoek in verschillende archie ven, een enquête langs bijna alle huidige Der Wedu- wens in Nederland, gesprekken en andere bronnen hebben een antwoord gegeven op die vragen. Begin 1600 wordt de familie naam Der Weduwen al aange troffen op Schouwen-Duive land. Op 30 september 1635 werd in Ouwerkerk Barbara der Weduwen gedoopt. Zij was de dochter van Paulus Joosse der Weduwen. Ruim een jaar later, op 9 december 1636, trouwde in Zierikzee Joos Aal- brechtsë der Weduwen met Re becca de la Bequ (of Van de Be- ke). Een kleinzoon van deze Joos en Rebecca, uiteraard ook een Joos, trok in december 1709 naar Dreischor en trouwde daar met Jobje Maghiels Gijs- selijnck. Deze Jobje was de dochter van de bakker van Dreischor, Maghiel Gijsse- lijnck. Joos werd op Dreischor ook bakker. De zoon van Joos en Jobje, Cor- nelis, begon ook als bakker maar werd later boer in het zo genaamde Stoffel Claases Be vang en bezat toen 28 gemeten land. Daarnaast was Cornelis van 1761 tot 1763 gezworene van de polder Dreischor. Met deze Cornelis der Weduwen be gon het geslacht Der Weduwen in Dreischor zijn opmars in de agrarische sector. Zijn klein zoon Johannes trouwde op 1 mei 1793 met Thona Doeleman en, na haar overlijden, trouwde hij opnieuw op 22 september 1812 met Lena Berman. Veer tien kinderen had hij uit die twee huwelijken, waawrvan een aantal zoons weer zorgden voor nog meer De Weduwens in Dreischor. In de tweede helft van de vori ge eeuw en ook begin deze eeuw trokken een aantal jonge Der Weduwens uit Dreischor weg. Omdat zij elders boer werden of om dat zij door stu die genoodzaakt werden op een andere plaats hun beroep te Liefst tijdens het informele overleg tussen de Europese mi nisters van buitenlandse zaken dat op 26 maart gehouden wordt, het zogeheten Gymnich- overleg. De minister zei dit na aankomst in de Saudische hoofdstad Riyad aan het begin van zijn bezoek aan Saudi- Arabië en Egypte. Van den Broek ziet voor Europa in het Midden-Oosten een rol wegge legd in het proberen een oplos sing te vinden voor de verschil lende conflicten. Van den Broek werd op het vliegveld van Riyad verwel komd door de Saudische minis- Datum ZIERIKZEE 13 maart 14 maart ROOMPOT BUITEN 13 maart 14 maart BRUINISSE 13 maart 14 maart WEMELDINGE 13 maart 14 maart gaan uitoefenen. Daardoor ver spreiden de Der Weduwens zich zodanig dat heden ten dage door heel Nederland en zelfs in Duitsland en Canada afstam melingen van hen wonen. Ster ker nog, alle mensen die mo menteel in Nederland de naam Der Weduwen dragen, stam men af van de hiervoor ge noemde „Reisenaers". De eerste die uit Dreischor ver trok was de daar op 4 januari 1839 geboren Frans der Wedu wen. Als jongeman ging hij naar Dirksland waar hij in de agrarische sfeer zijn brood ver diende. Hij stichtte daar een gezin. De thans nog op Flakkee voorkomen Der Weduwens stammen van hem af. Kerkwerve Joost der Weduwen, die op 16 april 1832 in Dreischor werd geboren, trouwde op 19 januari 1859 met Maatje Boogerd uit Kerkwerve. Zij was het jongste kind van Marinus Boogerd, die boer was op de Oosthoeve aan de Mosseleeweg. Op die boer derij werden Joost en Maatje boer en boerin met als gevolg dat tot op de dag van vandaag deze boerderij onafgebroken door een Der Weduwen wordt bewoond. Een oudere broer van de Kerk- werfse Joost, Cornelis, trok naar Kruiningen. Hij werd daar in 1887 geïnstalleerd tot burgemeester. Cornelis had drie dochters, zodat de naam Der Weduwen daar niet meer voorkomt. De op 28 oktober 1901 in Dreischor geboren Ge rard Marinus der Weduwen werd boer in de Lutkemeerpol- der bij Halfweg. Een deel van de Der Weduwen, die nu in Amstelveen/Amsterdam wo- ter van buitenlandse zaken, prins Saud al-Faisal al-Saud, met wie hij vandaag dinsdag een gesprek zal hebben. Op het programma staan dan ook een ontmoeting met de Saudische koning Fahd, de minister van defensie en burgerluchtvaart, prins Sultan Ibn Abdal-Aziz, en de secretaris-generaal van de Samenwerkingsraad van de Golf, Abdullah Bishara. Rol Van den Broek zal in Saudi- Arabië en Egypte vooral aan de orde stellen welke rol de Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 01.30 118 07.40 -144 14.05 140 20.10 -128 02.20 135 08.35 -153 14.50 154 20.50 -132 00.25 112 06.40 -137 12.45 138 18.50 -122 01.05 132 07.15 -146 13.25 156 19.25 -128 01.35 128 .07.40 -151 14.10 152 20.05 -135 02.30 146 08.30 -160 14.55 166 20.45 -139 01.45 133 07.50 -157 14.15 159 20.15 -141 02.30 154 08.40 -166 14.50 176 20.55 -145 nen, zijn zijn nakomelingen evenals de familie Der Wedu wen die momenteel in Ontario (Canada) woont. N iet-agrariërs In de jaren tachtig van de vori ge eeuw deden drie Der Wedu wens met succes eindexamen HBS-B in Zierikzee. Dit was voor hen aanleiding om een be roep buiten de agrarische sec tor te kiezen. De eerste was Pieter Johannes, die omstreeks 1866 in Dreischor werd gebo ren. Hij werd rijksontvanger, onder andere te Oosterland en te Rotterdam. In 1902 bouwde hij de villa ,,Casa Cora" aan de molenweg te Oosterland. Dit is later het doktershuis gewor den. Zou het daardoor komen dat een aantal van zijn kinde ren en kleinkinderen het be roep van arts koos? De tweede HBS-er was de op 2 oktober 1868 in Dreischor ge boren Herman Johannes der Weduwen. Hij studeerde medi cijnen en werd op 5 mei 1895 huisarts in Aalten in de Achter hoek. Twee van zijn zonen en een kleinzoon volgden hem als zodanig op zodat deze huisart senpraktijk nu al bijna een eeuw onafgebroken bemand is door een Der Weduwen. De laatste van de drie succesvolle HBS-ers was Johannes Her man der Weduwen, die op 31 oktober 1869 in Dreischor werd geboren. Ook hij studeerde voor arts en was meer dan 30 jaar praktiserend geneesheer in Den Haag. Der Weduwen Naast de (protestantse) familie Der Weduwen komt in Neder land ook de (katholieke) fami lie Der Weduwen voor. Mensen met deze achternaam zijn zelf, of hun voorouders, afkomstig uit Hulst in Zeeuws-Vlaande- ren of de directe omgeving daarvan. Enige raltie tussen deze beide nederlandse fami lies is niet aan te geven. Dit in tegenstelling tot de families met die namen, die veelvuldig in België voorkomen. Daar schijnen de namen met en zon der N door elkaar heen te wor den gebruikt. Over enige rela tie tussen de Nederlandse en Westerse landen A kunnen spe len in de toekomstige veilig heidsstructuur voor het Midden-Oosten. Dit onderwerp is ook vorige week door de EG-trojka tij dens haar reis langs verschil lende landen in het Midden- Oosten aan de orde geweest. De Trojka, waarin de vorige, hui dige en toekomstige voorzit ters van de Europese Gemeen schap zitting hebben, heeft toen gesproken over de moge lijkheden om de spanningen in hef Midden-Oosten weg te ne men opdat in het vervolg gewa pende conflicten kunnen wor den voorkomen. De bilaterale gesprekken die Van den Broek nu met Arabi sche leiders voert waren al ge pland voordat de Golf-oorlog uitbrak. De minister ziet zijn reis als voorbereiding op het Nederlandse voorzitterschap van de EG, dat in juli ingaat. Van den Broek heeft al eerder aangekondigd zich tijdens het voorzitterschap van de EG sterk te willen maken voor wa penbeheersing in het Midden- Oosten. Gepolst Zo is vorige week tijdens de Trojka-trip de Groep van Acht (Egypte, Syrië, Saudi-Arabië, Kuwayt, Qatar, Oman, de Ver enigde Arabische Emiraten en Bahrayn) gepolst over het idee van een NBC-vrije zone in het Midden-Oosten waarbij nu cleaire, chemische en biologi sche wapens in de ban zouden worden gedaan. Woensdag reist minister Van den Broek door naar Thif waar hij besprekingen zal voeren met de emir van Kuwayt, sheik Jaber al-Ahmed al-Sabah. Die zelfde dag nog gaat de minister naar Egypte voor gesprekken met zijn Egyptische ambtge noot Abdel Meguid en presi dent Hosni Mubarak. Donder dag komt Van den Broek terug naar Nederland. De Franse minister van buiten- Het onderzoek naar de familie Der Weduwen werd verricht door M. van Langeraad uit Hoofddorp, wiens moe der die achternaam draagt. Volgens Van Langeraad woont er mo menteel nog maar èèn mannelijke Der Weduwe op Schouwen-Duive land. Omdat die geen mannelijke nakomelin gen heeft zal de achter naam binnen afzienbare tijd helemaal van het ei land verdwenen zijn. Op 5 mei wordt in Aalten het eeuwfeest gevierd van de familie Der We duwen als huisarts. Na dere informatie over de genealogische gegevens van veel Schouwse fami lies is te vinden in de speciale Schouwse hoek die wordt ingericht tij dens de jaarlijkse bij eenkomst van de afde ling Zeeland van de Ne derlandse Genealogi sche Vereniging in Ka- pelle. Ook kan men te recht hij E. C. Schalk wijk uit Delft die dage lijks als vrijwilliger in het Centraal Bureau voor Genealogie werkt. Hij heeft Schouwse voorouders en een grote verzameling met allerlei gegevens over zeer veel Schouwse families. de Belgische families met de zelfde naam kan (nog) niets worden geconcludeerd. Voor de familie Der Weduwen zou die er, gezien hun afkomst uit het vlak bij België liggende Hulst, best kunnen zijn. Uit het feit dat reeds begin 1600 mensen met de naam Der Weduwen op Schouwen-Duiveland voor kwamen, zou kunnen worden afgeleid dat dit een geheel op zichzelf staand geslacht is. Als dat zo is, zou er dus geen enkele verwantschap bestaan tussen de Nederlandse en de Belgi sche families Der Weduwen. landse zaken, Roland Dumas, verklaarde maandag in een in terview met het Franse dag blad ,,Le Monde" dat hij bereid is te praten met PLO-leider Ya- sir Arafat. Minister Van den Broek zei daarover dat de Twaalf tot nu toe de lijn had den afgesproken niet op mi nisterieel niveau met Arafat te praten vanwege diens opstel ling in de Golfoorlog. DEN HAAG - VVD-partijvoor- zitter Ginjaar zal in oktober van dit jaar aftreden. Dat schrijft hij in de ledenkrant van de VVD die vandaag, dins dag, is verschenen. Ginjaar was de afgelopen 4,5 jaar voorzitter van de libera len. Vorig jaar nog werd hij op nieuw voor een termijn van vier jaar gekozen, maar die ter mijn wil hij niet uitzitten. Gin jaar zei dinsdag voor de AVRO- radio dat het niet vreemd is dat hij aftreedt op het moment dat de VVD weer in de lift zit. „Het besluit om terug te treden is natuurlijk het resultaat van een afwegingsproces. Dat be sluit was al ruim voor de sta tenverkiezingen genomen." Volgens de VVD-voorzitter is het feit dat het met de partij „duidelijk veel beter gaat" een belangrijke factor geweest. „Een andere belangrijk punt is geweest dat de algemene verga dering vorig jaar akkoord is gegaan dat in elk geval voor mijn opvolging gezocht zou worden naar iemand die meer dan alleen maar zijn vrije tijd ter beschikking heeft." In het radio-interview ging Ginjaar ook in op de kritiek die hij kreeg rond het gedwon gen aftreden van Joris Voor hoeve als politiek leider van de VVD. Ginjaar zei dat die kri tiek geen rol heeft gespeeld bij zijn besluit om af te treden. DEN HAAG - De VVD in de Tweede Kamer vindt dat de so ciale dienst in universiteitsste den moet stoppen met het toe kennen van uitkeringen aan studenten die hun studie niet binnen de voorgeschreven tijd met succes beëindigen. UTRECHT - De Vereniging van Kleine Grafische Ondernemin gen (VKGO) zal de grafische bonden binnenkort uitnodigen om alsnogAtot overeenstem ming te komen over het vrijstellen van bedrijven met minder dan 25 werknemers van de 36-urige werkweek. DEN HAAG - Bedrijven die onwillig zijn om een onder zoek te verrichten naar even tuele vervuiling in de bodem van hun bedrijfsterreinen kun nen daar in de toekomst toe verplicht worden. Dat is de kern van een algeme ne maatregel van bestuur waarmee het kabinet vrijdag akkoord is geggaan. De AMvB is bedoeld ter onder steuning van een door het bedrijfsleven zelf uit te voeren inventarisatie van vervuiling van bedrijfsterreinen. Een commissie is bezig een vrijwil lige actie hiervoor voor te be reiden. De AMvB zorgt er voor dat bedrijven die niet vrijwil lig mee willen doen daartoe verplicht kunnen worden. 'S-GRAVELAND - De Vereni ging tot Behoud van Natuur monumenten is teleurgesteld over de Defensienota, met na me waar het gaat om de mili taire oefenterreinen. De ver eniging constateert dat er geen echt nieuw beleid van de grond is gekomen. Teveel bossen, heiden, en ande re natuurgebieden zullen bij defensie in gebruik blijven. De natuur blijft wat dit betreft on der druk staan. Echte alterna tieven worden niet naar voren gebracht, aldus Natuurmonu menten vrijdag in een reactie. Op slechts een beperkt aantal plaatsen, onder meer bij Ha- velte, zal „schoorvoetend" worden onderzocht of bijvoor beeld marginale landbouw gronden een bestemming als militair oefenterrein kunnen krijgen. Verwonderlijk Natuurmonumenten vindt het verwonderlijk dat de totale op pervlakte oefenterrein niet vermindert, nu de krijgsmacht wordt ingekrompen en het rol lend materieel afneemt. Tot en met 6 april Burgh-Haamstede Expositie rond Pasen in De Be- waerschole. Dagelijks (met uit zondering van zondag) tussen 13.30 en 16.30 uur. Dinsdag 12 maart Zierikzee Themamiddag PCOB. De Drie hoek. 14.00 uur. Vergadering CNV-subdistricts- raad. Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Begin stop-met-roken cursus. Wijkgebouw Kruisvereniging. 20.00 uur. Commissievergadering alge mene en bestuurlijke zaken in stadhuis. 20.00 uur. Algemene ledenvergadering CBTB. Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst afdeling Wester- schouwen NVvH in De Schutse. 20.00 uur. Renesse Bijeenkomst NBvP Noordwel- le en omstreken. Dorpshuis. 13.30 uur. Ellemeet Vergadering Vekabo Schou wen-Duiveland. Spreekbeurt directeur ,openluchtrecreatie ministerie. Durpsuus. 19.30 uur. Donderdag 14 maart Zierikzee Open avond SG Schouwen- Duiveland voor belangstellen den, 19.00-21.15 uur. Tevens informatie-avond voor de ou ders van toekomstige leerlin gen. Informatiemarkt voor school verlaters LBO-MAVO-HAVO over beroepsopleidingen in de SG Schouwen-Duiveland. 19.00-21.15 uur. Lezing behandeling bewegings apparaat honden. Handbal kantine op sportpark Ban- nink. 19.15 uur. Renesse Ouderavond. Peuterspeelzaal 't Opstapje. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie financiën en onderwijs. Ge meentehuis. 16.30 uur. Vergadering commissie finan ciën en onderwijs in het ge meentehuis. 16.30 uur. Sirjansland Bijeenkomst Reformatorisch Contact. Grote zaal bij de kerk. 19.45 uur. Vrijdag 15 maart Zierikzee Jaarvergadering FNV Schou wen-Duiveland met Maria van Veen, in ANBO/FNV gebouw. 19.30 uur. Oosterland Studiekring SGP. Zaal Gere formeerde Gemeenten. 19.45 uur. Feestavond VOO. Oosterhof. 20.00 uur. Zaterdag 16 maart Zierikzee Postzegelruilberus in het Huis van Nassau. Van 10.00 tot 17.00 uur. Serooskerke Straofeest. Voor het dorpshuis. Vanaf 12.00 uur. Verkoping Welfare-werk tij dens het Straofeest. Van 13.30 tot 16.30 uur. Burgh-Haamstede Schilderijententoonstelling. De Schutse. Van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 18 maart Burgh-Haamstede Algemene ledenvergadering Nederlandse Rode Kruis afde ling Schouwen Westhoek. Bea- trixschool. 20.00 uur. Vergadering - gemeenteraad Westerschouwen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Renesse Ledenvergadering oranjever eniging Juliana. Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur Dinsdag 19 maart Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Viering 35-jarig bestaan afde ling Burgh-Haamstede NCVB. In zaal Gereformeerde kerk, Platboslaan. 18.00 uur. Renesse Ledenvergadering VVV. Zeeuwse Stromen. 20.00 uur. Brouwershaven Begin stop-met-roken cursus. Wijkgebouw Kruisvereniging. 20.00 uur. Woensdag 20 maart Zierikzee Interkerkelijke vrouwenoch tend. Ontmoetingscentrum Hervormd Kerkcentrum. 9.00 uur. Springtij: 18 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 BELGRADO - De regering van Servië, de grootste republiek in Joegoslavië, heeft in de nacht van maandag op dinsdag de eisen van de stakende stu denten in de hoofdstad verworpen. De studenten brachten de avond en nacht door in Belgrado en an dere steden, in afwachting van een besluit van het parlement. Na een spoedzitting van het parlement, die was afgedwon gen door de studenten, stelde de regering voor om pas over tien dagen in het parlement te debateren over de directie van de staatstelevisie. De studen ten hebben het ontslag geëist van de huidige directie die naar hun mening naar de pij pen danst van de socialisten (voormalige communistische partij). De Servische regering zei niets over twee andere eisen van de studenten: de vrijlating van 153 oppositiemensen en ontslag van de minister van binnenlandse zaken Bogdano- vic wegens het gebruik van tanks en ander geweld tegen demonstranten het afgelopen weekeinde. Dinsdagnacht (Servische tijd) trotseerden duizenden studen ten opnieuw regens van traan gas. De gematigde Democrati sche Partij - in de oppositie - wordt met de dag populairder onder de studenten. Tbespra- ken van DP-leiders worden be groet met daverend applaus. Dinsdagnacht zei een van hen tegen de verzamelde studen tenmassa: „De socialisten be schuldigen ons ervan als agen ten van buitenlandse machten te werken. Democratie is in derdaad iets buitenlands voor hen?' ANiet bekend Het is niet bekend of het debat zal door gaan dat dinsdag in het parle ment gehouden had moeten worden over de problemen tus sen de verschillende staten van de federatie. Om half vijf in de ochtend, na tien uur vergaderen, hebben de afgevaardigden van de opposi tie het parlement verlaten uit protest tegen de weigering van het parlement om de eisen van de studenten te bespreken. DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP UTRECHT - De oproep die minister D'Ancona (WVC) en staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting) eind vorig jaar aan de gemeenten heb ben gedaan om meer opvangplaatsen voor asielzoekers beschikbaar te stellen, heeft nog niet het gewenste resultaat opgeleverd.lkol ma- gerEen woordvoerder van het ministerie van wvc heeft dit meegedeeld. Het totaal aantal be staande plus toegezegde opvangplaatsen in de gemeenten (de „decentrale opvang") bedraagt momenteel circa 22.500. Dat is 1,5 promille van de bevolking. Het streven van D'Ancona en Heerma is erop gericht dat promillage op te krik ken tot 2 promille (30.000). Met dat doel stuurden de be windslieden alle gemeenten in Nederland begin decem ber vorig jaar een brief, waarin zij de lokale overhe den opriepen meer plaatsen beschikbaar te stellen. Tben waren er nog slechts 14.000 opvangplaatsen, terwijl er 4.000 waren toegezegd. Omdat de brief nog niet het succes heeft opgeleverd dat D'Ancona en Heerma wen sen, blijft de oproep volgens de wvc-wogrdvoerder on verkort van kracht. Een nieuwe brief is niet te ver wachten. Mede door het ge brek aan opvangplaatsen in de gemeenten zijn veel asielzoekers gedwongen tot een lang verblijf in grote centrale opvangcentra. Vol Die zijn vaak echter zo vol, dat asielzoekers in de „noodopvang" moeten wor den ondergebracht. Daarbij gaat het om hotels, pensi ons, appartementen en kampeerboerderijen. WVC onderhandelt momenteel met exploitanten van derge lijke noodopvangadressen om de lopende, meestal tij delijke contracten te verlen gen. Volgens de woordvoerder zijn de resultaten van die gesprekken „bemoedi gend". Aantallen kon hij niet geven, maar het be staande aantal noodopvang- plaatsen (3.000) moet min stens gelijk blijven. RIYAD - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken kan instemmen met het Franse voorstel een extra Europese raad over het Midden-Oosten te orga niseren. Mocht die bijeenkomst tevens gewijd zijn aan het Europese gezamenlijke buitenlandse en vei ligheidsbeleid dan wil de minister dat eerst zorgvul dig voorbereiden. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2