;ijns koor •ikzee Fleurige, vrouwelijke kleding domineert modebeeld zomer '91 Meeste schoolverlaters in Zeeland studeren verder Mosselvissers hebben zware tegenslagen achter de rug Naarstig op zoek naar gastgezinnen Bouw vakantiehuis van start Modehuis Marita toont gevarieerde collectie Glastuinbouw moet in Zeeland mogelijk zijn Groen-operatie Noordwelle Algemeen Vissersbelang in Bruinisse Diefstal Twee auto's beschadigd MAANDAG 11 MAART 1991 NR 24912 CHE NIEUWSBODE uur Kwislijn. uur Nieuws. uur Tik tak, animatiese- tfl. 11. uur Plons, afl.: Plons en oekoeksklok. uur Saartje en Sander, liatieserie. All. 24. uur De kasteelgeesten, ^lige serie. Afl. 2. i uur Black Beauty, Britse Iserie. Afl. 35. uur Buren, Australische uur Lotto-winnaars, me- |lingen en program- pverzieht. uur Nieuws, uur Kwislijn. uur De drie wijzen, quiz rin twee kandidaten móe t-aden wie van de drie pa dden een juist antwoord uur Zeker weten? Recht- ^ks praatprogramma, i uur De pré Historie, mon- programma met origineel |iefmateriaal rond muziek ctualiteiten. uur Kunst-zaken, uur Vandaag. |sl. Kwislijn. uur De vrolijke dokters 3t. Swithin's, Britse come- [rie. uur Coda, Wiegenlied, ISchumann/Hebbel, uitge- d door Bernadette Dege lsopraan met Louis Devos, Ir en Jan Vermeulen, piano. I uur Nieuwskrant. uur Mooi en meedogen- afl. 137. uur Van aap tot aap, 12 j;e Frans/Indonesische na- [filmserie over alle moge apensoorten en hun mi- I Afl. 4. uur Mededelingen en Iramma-overzicht. I uur Nieuws. I uur Lieve hemel! Ameri- [ïse speelfilm. uur Programma van de (sten-Democratische Om- I uur Een computer ook in klas? II 9-delige serie. 13. HAAG - Staatssecretaris Veld van sociale zaken en ^gelegenheid heeft alle ge- intebesturen per brief ge- kgd om van alle personen via hun sociale diensten RWW-uitkering krijgen llengde werkloosheidsuit- ng op bijstandsniveau) aan j CBS voorletters, naam, fes, postcode en geboorteda te leveren. lillende kanten financiële ]m toegezegd. icertcommissie kerkkoor heeft zich niet letuigd gelaten in haar stre- om ook een steentje bij te Igen aan het herstel van de librorduskerk. Een jaar ge len werd de concertcommis- lin het leven geroepen en zij i het geweest die het hebben iargespeeld om het Byzan- is Koor te engageren voor jubileumconcert in de Ik. concertcommissie verwacht 1 belangstelling voor het ju- feumconcert van het •echts Byzantijns Koor. Met in het acherhoofd is geko- voor plaatsreservering. het concert wil bijwonen et reserveren en wel voor 21 art. Reserveren kan bij de gende adressen: P. Wansink 10-12708), P. Verkaart (01110- p5), J. Kouijzer (01110-14071) A. Schöuwenaar (01110- t8). a'imil.Hid.l.Eff— (Wij dienen red.) hoog in het vaandel van Thuredriht staat. „Voor ons was dit het grootste project dat we tot nu toe aange pakt hebben, maar we wisten gewoon dat het door onderlin ge vriendschap mogelijk moest zijn", aldus Roeters van Len- nep. Multifunctioneel Hij schetste in het kort de in spanningen die de leden van Thuredriht zich getroost heb ben om het benodigde geld bij elkaar te krijgen. ,,De een steekt de ander aan, en dan gaat het snel", aldus de Lionsclub-voorzitter. Binnen Thuredriht werd een speciale fund-raising commissie inge steld. En ondertussen werden de plannen tot in detail uitge werkt. „Het moest een multi functioneel vakantiehuis wor den", aldus Roeters van Len- nep. „Niet alleen geschikt voor kankerpatiëntjes en hun fami lie maar ook voor gehandicap ten. En met het bouwen van een dergelijke vakantiewoning ben je er niet. Er moet toezicht zijn en het huis moet ook schoongehouden en onderhou den worden. Met dat in het achterhoofd ging men op zoek naar een instantie of organisatie die die taak op zich zou kunnen en willen ne men. Uiteindelijk kwam men terecht bij de Stichting Gaan deweg, gezeteld in Arnhem. Hun doelstelling, het scheppen van mogelijkheden voor kan kerpatiëntjes om er eens even uit te zijn, past precies binnen het plan van CJV en Thure driht. Spanning doorbreken Vierhonderd keer per jaar slaat kanker volgens informa tie van de Stichting Gaande weg toe bij kinderen. „Vier honderd keer per jaar krijgen ouders de boodschap dat hun kind kanker heeft. Ze weten dan dat ze met hun kind een lange weg van behandeling zul len moeten gaan. Een lange weg met een onzekere afloop". „Het hele gezinsleven, zo schrijft de stichting, wordt be heerst door het ziekteproces. „Wanneer zo'n gezin, samen met het zieke broertje of zusje er eens een tijdje helemaal uit kan kan dat de druk aanmerke lijk verlichten. Samen een week doorbrengen in een heel andere omgeving waardoor de angst en onzekerheid even-naar de achtergrond kan worden ge schoven. De Stichting Gaande weg wil dat mogelijk maken". Zoals al aangestipt is het de be doeling dat het vakantiehuis aan de Rampweg per 1 mei in gebruik kan worden genomen. „Het bouwen gaat heel snel omdat veel gebruik wordt ge maakt van geprefabriceerde delen", vertelt Lionsclub- voorzitter Roeters van Lennep desgevraagd. „Alles bij elkaar kost het Zo'n tweeëneenhalve ton en ik ben ervan overtuigd dat wij dat geld bij elkaar kun nen krijgen". ZIERIKZEE - Of de komende zomer net zo warm zal worden als die van vorig jaar, daarover bestaat nog geen enkele zekerheid. Maar dat de komende zomer een kleurrijk straatbeeld op zal leveren, dat staat nu reeds als een paal boven water. Elke modebewuste vrouw - of ze nu jong is of oud - moet deze zomer im mers kleur bekennen. Die zekerheid gaf mevrouw M. Vleghels van modehuis Marita uit Zierikzee vrijdag tijdens de twee modepresentaties in „eigen huis". Voor de zomermode van dit sei zoen is niet alleen uitbundig gebruik gemaakt van het kleu renpalet, ook het aanbod van stijlen is ruim, waardoor het volgen van de mode meer per soonlijke inbreng van de vrouw vraagt. Naast sportieve elementen zoals de epauletten, denim pakken (ook in grote maten!) en de bermuda's ken merkt de zomermode '91 zich vooral door een vrouwelijke lijn. Het accent ligt hierbij net op of onder de borst De robe- manteau - de meer geklede ja pon - die de afgelopen jaren wat naar de achtergrond ver drongen leek te zijn eist dit sei zoen een prominente plaats voor zich op. Juweeltje De mannequins Ans, Anne, Corrie en Ria showden ver schillende van dergelijke ja ponnen uit de collectie van mo dehuis Marita. 'n Juweeltje was de zongele robe met door- knoopsluiting, V-hals en be scheiden pofmouw met knoop- garnering. Eveneens veel be wondering oogstte een klassie ke donkerblauwe japon met een fleurig rood pochet en het bescheiden groen/rood/witte dessin. Een japon die bij uit stek geschikt is voor de wat oudere vrouw die smaakvol en toch jeugdig gekleed wil gaan. Behalve de sluikvallende robes konden de aanwezige dames ook genieten van een serie ja ponnen met comfortabele plooirokken. Door het gebruik van soepele stoffen en door de platte plooien zorgen ook deze voor een slank silhouet. Of schoon de korte mouw dit jaar royaal is en zeker tot de elle boog reikt werden ook japon nen met een aangeknipt kort mouwtje getoond, voor het ge val het kwik deze zomer weer flink de hoogte inschiet. Pantalon De pantalon - sinds jaar en dag een haast Ijeilig onderdeel van de damesmode - moet het deze zomer doen met een bescheiden plaatsje op de achtergrond. Dat bleek vrijdag toen bij Marita slechts een enkele gekleurde jeans werd getoond. Alleen broekrokken en bermuda's - al dan niet gedessineerd - komen in het modebeeld voor deze zo mer voor en wie gesteld is op draagbare kleding kan altijd nog zijn oog laten vallen op comfortabele pakjes van onder andere tricot-katoen met zwie rige rokken. Deze rokken val len soms bijna tot op de enkels. De strakkere rok, die soms een elastische tailleband heeft is daarentegen aanmerkelijk kor ter. In combinatie met bijvoor beeld een langer jasje (met ron de hals) is dit echter een prima outfit wanneer de vrouw op de chique toer wil. Speciaal voor officiële gelegenheden liet mo dehuis Marita enkele „keuri ge" twee- en driedelige ensem bles zien. De ene keer met een koket schootje, de andere keer met een over de heupen vallend getailleerd jasje met ronde hals. En juist die eenvoudige Eén van de vier mannequins showt 'n fraai vrouwelijk model uit de zomercollectie van modehuis Marita. (Foto: Marijke Folkertsma). belijning gaf het geheel een ge distingeerde uitstraling. Kleuren Wie de mode op de voet volgt staat er deze zomer gekleurd op. Met name de watertinten (blauw/groen) en rood gaan het deze zomer maken. Maar ook kobaltblauw, fuchsia, geel en gifgroen eisen hun deel op. Wie ZIERIKZEE - Meer dan 60 procent van de Zeeuwse schoolverlaters volgt na het beëindigen van de vori ge opleiding een andere dagstudie. Bijna 20 procent van de schoolverlaters heeft een baan. Ruim 10 pro cent van de schoolverlaters kiest voor een deeltijd opleiding bij het leerlingwezen of de verpleging. Dit blijkt uit een recent door het Provinciaal Opbou- worgaan Stichting Zeeland uitgevoerd onderzoek onder bijna 2800 schoolverlaters uit het voortgezet en hoger beroepsonderwijs. het beëindigen van de oplei ding een baan. Door 6 procent van de werkende schoolverla ters werd aangegeven dat men langer dan een half jaar zocht voordat men een werkkring had gevonden. Meer dan één- vierde van de schoolverlaters met een baan vond werk via een personeelsadvertentie in de krant. Ruim 20 procent van de werkenden kwam aan de slag door zelf een werkgever te benaderen. Weinig aandacht Meer dan de helft van de schoolverlaters geeft aan dat er in de vorige opleiding te wei nig aandacht is besteed aan so ciale en praktische vaardighe den als het omgaan met mensen, kennis van de organi satie waar men werkt of van arbeidsvoorwaarden. Aan the oretische zaken als vakkennis, kennis van vreemde talen of het werken met cijfers werd volgens zeer veel schoolverla ters voldoende of te veel aan dacht besteed. Met behulp van een schriftelij ke enquête werden de school verlaters een aantal vragen ge steld over hun huidige bezig heden en het oordeel over hun vorige opleiding. Het onder zoek werd voor het tweede ach tereenvolgende jaar uitgevoerd in samenwerking met het Con tactcentrum Onderwijs-Arbeid in Goes. Uit de uitkomsten van het on derzoek blijkt dat 8,2 procent van de schoolverlaters hun op leiding hebben beëindigd zon der een diploma te hebben be haald. Het aantal ongediplomeerden is relatief het grootst onder oud studenten van het hoger be roeps onderwijs (26 procent). Het laagst onder schoolverla ters van de MAVO (2 procent). Opvallend is het sterk vermin derde aantal ongediplomeerde oud-leerlingen van het middel baar beroepsonderwijs (van 25 procent naar 10 procent). De onderzoeksresultaten ma ken duidelijk dat de werkloos heid onder de Zeeuwse school verlaters sinds 1989 is afgenomen. In 1989 werd door 7,9 procent van de schoolverla ters aangegeven dat men werk loos is. Eén jaar later is dit per centage gedaald tot 5,3 procent. Een opvallend gegeven daarbij is dat de werkloosheid onder oud-leerlingen van het LBO het sterkst afnam; van 14,7 pro cent naar 3,4 procent. Het aan tal werkloze schoolverlaters dat een VWO- of HBO- opleiding heeft beëindigd nam daarentegen iets toe. Uit de resultaten van het on derzoek blijkt verder dat op de arbeidsmarkt gerichte vrou wen relatief twee keer zo vaak werkloos zijn als mannen (6,5 procent respectievelijk 3,4 pro cent). De Zeeuws-Vlaamsche schoolverlaters komen moeilij ker aan een baan dan de schoolverlaters uit de andere regio's. Van de werkende schoolverla ters vond tweederde meteen na ZIERIKZEE - In Zeeland en West-Brabant moeten er moge lijkheden komen voor de vesti ging van glastuinbouwcom- plexen, zeker gezien de gunstige klimatologische om standigheden. Dat rapporteer de de tuinbouwcommissie van de ZLM bij monde van haar voorzitter C. Hamelink aan het hoofdbestuur van de ZLM. De commissie vindt dat de vierde nota ruimtelijke orde ning extra (VINEX) te veel be perkingen voor glastuinbouw- vestigingen oplegt. De glastuinbouw is wat betreft complexvestigingen ingedeeld met intensieve veehouderij, bloembollen, boomteelt en champignonteelt. Volgens de VINEX zouden deze vestigin gen alleen mogelijk zijn in het oostelijk deel van Brabant. Buiten deze gebieden zou er in Zeeland en Brabant slechts sprake kunnen zijn "an een versnipperde ontwikkeling. Deriuinbouwcommissie is van mening dat het vastleggen van deze functiegerichte gebiedsin deling vooralsnog tegengegaan moet worden. Ook in Zeeland en West-Brabant moet de vesti ging van glastuinbouwcom- plexen mogelijk zijn Ten aan zien van individuele nieuwe vestigingen in de tuinbouw- sfeer zei de heer Hamelink dat in die gevallen het beste aan sluiting kan worden gezocht bij de bestaande infrastruc tuur in een gebied, zoals een veiling en toeleveringsbedrij ven. In Zeeland ligt dan de fruitteelt het meest voor de hand, in Brabant de glastuin bouw. NOORDWELLE - Het was met recht een groen-operatie vorige week in Noordwelle. Er kwam een hoogwerker aan te pas om de iepen aan weerszijden van de Oude Stoof weg en de oude populie ren aan het Slingerbos om te zagen. ,,Er was te weinig ruimte om de bomen te laten vallen. Met een hoogwerker kun je de boom van boven vasthouden, vervolgens van onder doorzagen en dan weghalen", aldus J. Lekkerkerk van de plantsoenendienst van de gemeente Wésterschouwen. Het rooiwerk maakt onderdeel uit van het beheersplan uoor Noordwelle. De populieren werden vervangen door esdoorns. Als alles goed gaat is Noordwelle over zo'n 10 a 12 jaar weer aardig groen. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - „Ik kan niet voorzien wat voor gevol gen het uitblijven van mosselzaadval voor de mos selkwekers in z'n totaliteit zal veroorzaken, maar individueel zullen er dan toch harde financiële no ten gekraakt moeten worden". Dit zei de heer Ocker- se van de Vereniging Algemeen Vissersbelang in zijn jaarrede. Ockerse baseerde dit op een aantal tegen slagen dat zich het afgelopen jaar in de mosselteelt voordeed. Allereerst brachten de stormen die in januari vorig jaar ons land teisterden de mosselvoor- raad tot minstens de helft te rug. Evenals in 1989 bleef ook in 1990 de mosselzaadval ach terwege, wat tot gevolg heeft dat ongeveer 80 procent van de mosselpercelen dit voorjaar opnieuw onbezaaid blijft want de nog aanwezige restanten halfwas zijn grondig opgevist dus de zaadvisserij van aan staande voorjaar laat absoluut geen enkele verwachting. On danks de zware opwaartse druk die er op de gemiddelde inschrijfprijs lag met het oog op de te verwachten geringe aanvoer mag het afgelopen mosselseizoen met een op brengst van ruim 100 miljoen gulden tot de topjaren van de mosselbranche gerekend wor den. Een dergelijk goed sei zoen had in het verleden meest al tot gevolg dat er aan het investeringsfront behoorlijke activiteiten ontstonden. Dat dit nu niet het geval is, geeft te denken. Volgens Ockerse moet de over heid doortastend optreden te gen het handmatig rapen van mossels en mosselzaad. „We moeten het niet uitgeslo ten achten, dat wanneer er aan staande zomer mosselzaad op het droge zou vallen, dit dan schaarse artikel voor het eigen lijke zaadvissen al door diver se mosselvissers en beunhazen is opgebaggerd", aldus Ocker se. Ockerse zei ook niet goed te worden van de commentatoren die er kennelijk alles aan gele gen zijn de mosselvisserij in een kwaad daglicht te stellen door te doen voorkomen dat al de kommer en kwel in verband met de eidereenden aan hen zelf te danken is. Helaas kon hij zich niet aan de indruk ont trekken dat van hogerhand meer naar het orakelen van de ze lieden wordt geluisterd dan naar de man uit de praktijk. Tijdens de bijeenkomst in Bak- keveen hield de heer Swennen van het NIOZ een lezing over het liever wat kalmer aandoet kan kiezen uit marine blauw, wit, zwart en pasteltinten. Want ook die doen deze zomer mee evenals kleurcombinaties als geel/groen/bruin en koraal met zand. Wat de dessins be treft blijken de mode-ontwer pers vooral ook geïnspireerd te zijn door de flower-power ge zien de vele bloemmotieven die in en op de kleding zijn ver werkt. Veel aandacht krijgen dit jaar de details. Draperieën, kanten inzetstukjes, borduursels en opengewerkte motieven geven de verschillende kledingstuk ken een extra allure. Dat geldt ook voor de keuze voor soepele én natuurlijke stoffen zoals ka toen, viscose en mengsels van viscose/linnen en polyester/ viscose, die een maximum aan draagcomfort garanderen. ZIERIKZEE - De medewerkers van de Stichting Eu ropa Kinderhulp zitten een beetje met de handen in het haar. Dat probleem waarvoor de stichting staat is het vinden van voldoende gastgezinnen om al die kansarme kinderen uit binnen- en buitenland een zorgeloze vakantie in een gezellig gastgezin te bie den. De Stichting Europa Kinder hulp, die in maart '61 werd op gericht richt zich op kinderen die in moeilijke maatschappe lijke en/of gezinsomstandighe den moeten opgroeien. Kinde ren voor wie de straat vaak hun thuis is en die vaak de warmte van een gezin moeten missen. Die kinderen uit zowel Nederlands als Duitsland, Oostenrijk, Engeland, Noord- Ierland en Frankrijk kunnen dankzij de Stichting Europa Kinderhulp in de vakantie even op adem komen in een gastgezin. Om deze kinderen gedurende drie weken een rustige en pret tige vakantie te kunnen bezor gen zijn echter gastgezinnen nodig. Gezinnen die bereid zijn om voor deze drie weken een jeugdige kostganger in huis te nemen en hem een geslaagde vakantie te bezorgen. Om die vakantie te doen slagen is het niet nodig om allerlei uitstap jes te maken. Huiselijke gezel ligheid en buiten spelen zijn al voldoende om die vakantie tot een succes te maken. Momenteel dreigt een tekort aan voldoende gastgezinnen waardoor de vakantie van een aantal kansarme kinderen op de tocht komt te staan. In Zee land hebben zich tot nu toe zo'n veertig gastouders gemeld en dat zouden er volgens de bere keningen van de stichting toch wel zo'n tachtig moeten zijn. Wie zich als gastouder tijdens de vakantie beschikbaar wil stellen dient zich te realiseren dat het onderdak geven aan een kind uit een vaak andere cultuur niet alleen rozegeur en maneschijn is. De culturele verschillen plus het feit dat een hecht gezinsleven voor sommi ge van deze kinderen onbekend is kunnen weieens voor wat on begrip zorgen. Met 'n dosis hu mor en het vermogen om de zaak te relativeren kunnen die drie vakantieweken voor zowel gastkind als gastouder 'n pret tige periode worden die voor herhaling vatbaar is. Wie meer wil weten over het werk van de Stichting Europa Kinderhulp of wie zich als gastouder op wil geven kan hiervoor contact op nemen met Suzan Meier, tele foon 01131-2185 of met Jaap Verkamman, telefoon 01110- 17237. eidereenden. Ockerse kapittel de hem toen over zijn uitlatin gen betreffende zijn vakgebied waaruit z'n onkunde zo zeer bleek. Swennen gaf toen toe meer verstand te hebben van vogels dan van mosselteelt. Oc kerse verbaasde zich er dan ook over toen dezelfde Swen nen enkele dagen later de mos selkwekers milieuvandalen noemde die eerst de produktie- gebieden in Zeeland vernield hadden en nu bezig waren de Waddenzee te vernielen. Perken In een later artikel in de Volks krant gaat Swennen met zijn uitlatingen werkelijk alle per ken te buiten volgens Ockerse. Ockerse vraagt zich dan ook af hoe het mogelijk is dat zo'n man bij een overheidsinstituut als het NIOZ verbonden kan zijn. Het verkrijgen van stabielere en diepere percelen voor de! mosselkwekers wordt door de1 garnalensector tegengewerkt.1 Dit gebrek aan medewerking- van de garnalensector berust! volgens Ockerse puur op jaloe-; zie en naijver. Hierbij haalde- hij een spreker in de zater-1 dagochtendbijeenkomst na-- mens de noordelijke garnalen- vissers aan die het moeilijk had met de te grote auto's, sche pen en huizen van de mossel schippers. Stabielere percelen leiden vol gens Ockerse tot een hogere produktie met minder percelen en met minder mosselzaad. Oc kerse deed nogmaals een drin gend beroep op de overheid om gestalte te geven aan een dui delijk beleid, waar het be drijfsleven bij betrokken wordt en serieus genomen wordt. Ook kreeg in 1990 de huurprijs berekening van de percelen gestalte. Men is tot de overeen stemming gekomen over de be- reking van het variabele deel, met het resultaat dat men in het voorjaar de rekening over de laatste twee seizoenen kreeg gepresenteerd. Een nog onopgelost punt be treft de zogenaamde calamitei tenregeling. Een ogenschijn lijk gezond mosselbedrijf kan binnen de kortste tijd aan de rand van de afgrond komen te verkeren en in dat geval moet een calamiteitenregeling in werking treden. Ockerse drong aan op een spoedige en soepele beslissing. De vereniging heeft enkele keren overleg met het gemeentebestuur gehad op het uitbaggeren van de vissersha ven en het inzamelen van af valolie en bilgewater. Over het laatste is nog geen duidelijke overeenstemming. Het jaar 1990 betekende ook het verlies van drie leden, te weten Jan de Koning van de Bru 2, Marinus de Waal van de Bru 50 en Kees van den Berge van de Bru 6. Staande werden zij enkele ogenblikken herdacht Waddenbioloog De Vlas van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij hield hierna een inleiding over het onderwerp Natuurbeheer en mosselcultuur. SCHARENDIJKE - Twee Duit se toeristen werden gedupeerd door diefstal uit hun caravan die op een camping in Scharen- dijke stond. De diefstal vond plaats in een periode van drie maanden ter wijl de Duitsers K. H. S. uit Bottrop en B. J. L. uit Kamp Lintfort niet aanwezig waren, namelijk tussen 15 december en 10 maart. Tben zij afgelopen zondag weer bij hun caravan kwamen ondekten ze dat het vakantieverblijf was openge broken en dat twee surfplan ken, acht surfzeilen en drie ka belbomen waren gestolen. De totale waarde van de surfspul- len is niet bekend, maar be draagt zeker enkele duizenden guldens. BRUINISSE - Bij een aanrij ding vorige week op de krui sing Grevelingendam-Philips- dam raakten twee auto's be schadigd. Het ongeluk gebeurde toen A. V. uit Steenbergen, rijdende over de Philipsdam en komen de uit de richting Steenbergen de Grevelingendam op wilde rijden. Hij verzuimde daarbij voorrang te verlenen aan de voor hem van rechts komende, en bovendien op een voorrangs- weg rijdende J. v. P. Van P. reed over de parallelweg van de Grevelingendam en kwam uit de richting Bruinisse. Bij de aanrijding die volgde raakte de auto van V. rechtsvoor be schadigd terwijl de auto van Van P. zwaar beschadigd raak te aan de linkervoorzijde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5