Bekroonde boek Paul Biegel voor de Kuifje- en Jan Wolkerslezer Nederland stuurt mijnenjager Zierikzee naar Golfgebied Milieu-organisaties verliezen kort geding tegen Sopar Chemie Boete van duizend gulden per dag voor Van der Valk Vijfendertig jeugdboeken Als versterking aan Haarlem en Harlingen Canada beschuldigt Europese vissers Natuur monumenten teleurgesteld in Defensienota Bedrijf aangeklaagd als grootste vervuiler Kabinet trekt 32 miljoen uit voor ruimtevaart Geriatrische afdeling voor streek ziekenhuis Vlissingen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM - „Mijn lezersdoelgroep is onlangs treffend getypeerd door de tekenaar Peter van Straaten in Het Parool. Je ziet een geile meid, die naar beneden roept: „Pa, is de Donald Duck er al?". Zo'n lezer leent bij de bibliotheek Kuifje samen met een roman van Jan Wolkers. Mijn boek past precies in die leeftijdsgroep". Aan het woord is de bijna 66- jarige Paul Biegel, schrijver van het boek „Ander- land, een Brandaan mythe", dat hij eigenlijk voor volwassenen schreef. Toch werd zijn boek deze week bekroond met de Libris Woutertje Pieterse Prijs 1991, de hoogste literaire onderscheiding voor jeugd- en kinderliteratuur, die ons land kent. Het lijkt hem niet te deren dat zijn „volwassenboek" een prijs voor het beste kinderboek heeft gekregen. „Ik denk nooit, nu ga ik speciaal voor kinderen schrijven. Ik schrijf, en het blijkt dan geschikt te zijn voor kinderen." Het be langrijkste verschil dat Biegel tussen een kinder- en een vol wassenboek maakt, is dat hij bij het schrijven van een jeugd boek minder feiten als bekend verondersteld acht. „Je past je woordkeus een beetje aan", meent Biegel. Kinderboeken Het meer dan 35 titels tellende oeuvre van Biegel bestaat voorAhet grootste deel uit kinder- en jeugdboeken. Zeker 15 daarvan zijn vertaald en uit gegeven in meer dan tien ver schillende landen. Voor zijn jeugdboeken werd hij meerde re malen bekroond met Gou den en Zilveren Griffels, de Staatsprijs en de Nienke van Hichtumprijs. Het schrijven van Anderland (Uitgeverij Holland) is volgens Biegel niet makkelijk geweest. Hij deed er zeven jaar over. Bie gel: „Ik ben nog nooit zolang met een boek bezig geweest als met dit boek, hoewel ik er ook niet continu aan heb gewerkt. Soms lag het werk een jaar stil". „Wat erg veel tijd in beslag heeft genomen is het denken over de structuur, de opbouw en de kleur van het boek. Er moet een chemische reactie tot stand komen, het moet prutte len in een pan". Precisie Pas daarna begint het eigenlij ke schrijven. „Hoewel het schrijven heel langzaam gaat, met zorgvuldige precisie, heeft het schrijfproces maar een paar maanden gekost", aldus Biegel. Het boek is anders ge worden dan de schrijver had gedacht. „Voordat je begint heb je een ideaalbeeld van het boek in je hoofd, maar het uiteinde lijke resultaat verschilt daar altijd van. Vergelijk het met de vrouw op wie je verliefd bent. Daar heb je dan ook een ideaal beeld van. Na zeven jaar huwe lijk, ik noem maar wat, blijkt ze toch anders te zijn dan je dacht". Het verschil tussen het ideaal beeld en het uiteindelijke re sultaat is volgens Biegel bij Anderland veel groter dan bij eerdere boeken. „Hoe het komt? Ik weet het niet". „Vaak weet ik ook niet hoe ik aan bepaalde ideeën kom. Met het begin van het boek, de eer ste pagina, ben ik bij voor beeld erglang bezig geweest. Het is een verhaaltje op zich, over een jongetje dat pas thuis mag komen wanneer hij de gol ven heeft geteld. „Hoe ik aan dat golventellen kom weet ik niet, maar ik maak het verhaal niet zelf. Wie het verhaal wel maakt weet ik niet, maar ik moet er slechts voor zorgen dat het goed op papier komt. Ei genlijk ben ik dan een am bachtsman". Hij maakte een heuse Bran daantocht, in een boot van hout en leer zoals het hoort, en kwam via Far Or en IJsland in Amerika terecht. Biegel: „Severins boek laat zien hoe de fantasie uit de werkelijkheid ontstaat. Hoe het fantastische uit de verha len in werkelijkheid op reali teit berust. Toen ik het las, wist ik e,en beetje hoe mijn boek moest worden". Thema van het boek werd het zoeken naar het paradijs, dat overi gens niet wordt gevonden. In Anderland vertelt de schip breukeling Bran over zijn scheepstocht westwaarts. Zijn verhalen worden door de toe hoorders verder verteld, waar door ze spannender, sterker en paradijslijker worden. De drenkeling wordt, al vertel lend een held, met goddelijke proporties. De mythe, de Bran daan mythe ontstaat. Het is voor de tweede keer dat Biegel een boek schreef naar een vaststaand gegeven. In 1972 zette hij op verzoek van zijn uitgever „Van den vos Rei- naerde" in modern Nederlands om, en ruim tien jaar later, in 1983 vroeg de uitgever of hij ook iets met de Brandaan my the wilde doen. Biegel: „al le zend raakte ik erin verstrikt, of beter, door gebiologeerd. Ik vond het wel een uitdaging om vanuit zo'n vaststaand gegeven te werken". Met de bekroning van het boek is Biegel zeer ge lukkig. „Het is een grote eer, en als je Multatuli's Woutertje Pieterse leest, besef je pas wat een eer het is". Of het terecht is dat juist dit boek is bekroond?. „Ach, ik weet ondertussen dat mijn oordeel altijd mis is". Het boek is gebaseerd op het verhaal van de Oude Keltische mythe van de Brandaantocht. Verhalen over deze tochten werden van generatie op gene ratie doorverteld, steeds aan gepast aan de mode van de tijd, de denktrant van de toehoor ders, en aangevuld met eigen fantasiën. Slechts twee van de ze wonderreizen, Waar onder het verhaal van de christelijke monnik Brandaan, zijn in late re eeuwen op schrift gesteld. In de jaren zeventig bewees de Ierse historicus Tim Severin, dat veel van de tochten die de Kelten ondernamen destijds goed mogelijk. DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag besloten een derde mijnenjager naar de Perzische Golf te sturen. Het mijnenbestrijdingsvaartuig Zierikzee, dat mo menteel samen met de Alkmaar deel uitmaakt van een NAVO-eskader in de Middellandse Zee, zal ver sterking verlenen aan de Haarlem en de Harlingen die maandag vanuit Den Helder naar de Golf gaan. De bemanning van de Zierik zee zal binnenkort naar Neder land vliegen voor inentingen en een tropenuitrusting. De on geveer 50 militairen vliegen dan terug naar hun schip dat zich later ter hoogte van Italië bij de Harlingen en de Haar lem zal voegen. Gedrieën sto men de mijnen jagers dan op naar de Perzische Golf. Tben de Zierikzee en de Alk maar op 26 januari naar de Middellandse Zee vertrokken, was uitdrukkelijk gezegd dat zij niet in het Golfgebied inge zet zouden worden, omdat zij daarvoor niet voldoende bewa pend waren. Inmiddels is ech ter het oorlogsgevaar in de Per zische Golf geweken. Minder zwaar bewapend De Zierikzee is minder zwaar uitgerust dan de Haarlem en de Harlingen, die onder meer extra bewapening van 50 mm mitrailleurs, extra apparatuur voor gecodeerde satelliet communicatie en extra be scherming tegen chemische, bacteriologische en nucleaire wapens hebben. De twee Nederlandse fregatten en het bevooorradingsschip in de Golf staan vanaf zaterdag weer onder Nederlands com mando, te weten bij de taakgroep-commandant kapitein-ter-zee P. Kok. Het kabinet heeft nog geen be sluit genomen over de aanwe zigheid van de Nederlandse fregatten in het Golfgebied. Maar premier Lubbers maakte op zijn wekelijke persconferen tie duidelijk dat geleidelijk aan de terugtocht van Neder landse bijdragen aan het Golf- conflict er aan zit te komen. Minister Tbr Beek van defensie zal tijdens zijn verblijf in Is- Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 12 maart 00.20 95 06.35 -131 13.05 120 19.10 -120 ROOMPOT BUITEN 12 maart 12.00 114 05.45 -124 18.15 -113 BRUINISSE 12 maart 00.40 105 06.35 -137 13.15 131 19.10 -126 WEMELDINGE 12 maart 00.35 105 06.45 -142 13.20 136 19.15 -133 Doodtij: 14 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 raël 14 en 15 maart aftasten hoe lang Israël nog behoefte heeft aan de Nederlandse Patriots. Lubbers beging op de persont moeting de naar zijn zeggen „Freudiaanse vergissing" met de melding dat Ter Beeks colle ga van buitenlandse zaken Van den Broek de Israëlische be hoefte zou peilen. De op Sicilië gestationeerde Nederlandse Orions keren op 23 maart terug. Over de aanwe zigheid van de medische eenhe den in de Verenigde Arabische Emiraten en bij Riyad volgt nog nader overleg met onder meer de organisaties van het Rode Kruis. DEN HAAG - Canada beschul digt Europese visserschepen van overbevissing van de noordwestelijke Atlantische Oceaan, buiten de 200-mijlszo- ne van Canada. Volgens de Ca nadese ambassade in Den Haag heeft de EG-vloot vorig jaar meer dan vijf keer zo veel vis gevangen als was toe gestaan. Op basis van de door de Noord west Atlantische Visserij Orga nisatie (NAFO) toegewezen quota mochten EG-schepen vo rig jaar ruim 15.000 ton opvis sen. Volgens Canada heeft de EG-vloot ongeveer 76.000 ton opgevist. Sinds 1986 botert het niet zo best tussen de EG en de NAFO. De EG erkent de NAFO-quote- ring niet, maar bepaalt jaar lijks zelf hoeveel het mag van gen in de noordwestelijk At lantische Oceaan. Voor 1990 had de EG zichzelf een quotum van ruim 27.000 ton toegewe zen. Maar ook die hoeveelheid is ruim overschreden, beweert Canada. De Canadese minister van bui tenlandse zaken Joe Clark heeft inmiddels protest aange tekend bij de Europese Com missie in Brussel. 'S-GRAVELAND - De Vereni ging tot Behoud van Natuur monumenten is teleurgesteld over de Defensienota, met na me waar het gaat om de mili taire oefenterreinen. De ver eniging constateert dat er geen echt nieuw beleid van de grond is gekomen. Teveel bossen, heiden, en ande re natuurgebieden zullen bij defensie in gebruik blijven. De natuur blijft wat dit betreft on der druk staan. Echte alterna tieven worden niet naar voren gebracht, aldus Natuurmonu menten vrijdag in een reactie. Op slechts een beperkt aantal plaatsen, onder meer bij Ha- velte, zal „schoorvoetend" worden onderzocht of bijvoor beeld marginale landbouw gronden een bestemming als militair oefenterrein kunnen krijgen. Verwonderlijk Natuurmonumenten vindt het verwonderlijk dat de totale op pervlakte oefenterrein niet vermindert, nu de krijgsmacht wordt ingekrompen en het rol lend materieel afneemt. Ver heugd is Natuurmonumenten over het schrappen van het Grote Veld achter Zutphen als oefenterrein. Ernstige zorgen maakt de vereniging zich ech ter over het Compagnies Oefen terrein Ginkelse Heide. Het Planken Wambuis, bos- en hei degebied van Natuurmonu menten in de buurt van Ede, wordt daardoor bedreigd, al dus de organisatie. DEN HAAG - Nederland kan weer handel drijven met Ku- wayt. Het betreffende besluit is in de Staatscourant gepubli ceerd, zo liet het ministerie van economische zaken weten. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties had op 2 maart laten weten dat het handelsem bargo tegen Kuwayt opgeheven was. De Europese Gemeen schap besloot daarop dat han del drijven met Kuwayt weer was toegestaan. Het handels embargo tegen Irak blijft voor lopig onverkort van kracht. GRONINGEN - De nieuwe var kensziekte abortus blauw is ook opgedoken in het noorden van ons land. De virusziekte is vastgesteld bij een varkensfok- bedrijf in het Groningse Zeven huizen. Dat heeft een dieren arts van de Gezondheidsdienst voor Dieren Noord-Nederland bevestigd. MIDDELBURG - Uit gegevens die vier Nederlandse milieu-organisaties vorige week in een kort geding tegen Sopar Chemie hebben aangedragen, kan niet worden afgeleid dat dit Belgische bedrijf de over- heidsnorm voor lozingen van PAK's overschrijdt. De Middelburgse rechtbankpresident gaf deze reden aan voor de afwijzing van de vordering in een kort geding van de milieu-organisaties. Rapporten De Middelburgse rechtbank president mr. H. Warnink con cludeerde aan de hand van rap porten van de milieu-organisa ties dat Sopar in niet onaan zienlijke mate heeft bijgedra gen aan de PAK-verontreini- ging van genoemd kanaal en de Westerschelde. Volgens hem is er echter geen aanknopings punt waaruit blijkt dat Sopar de in België en Nederland ge stelde lozingsnormen voor PAK's overtreedt. De eis van de milieu-organisaties is stren ger dan deze normen, aldus Warnink. De vier milieu-organisaties hebben teleurgesteld gerea geerd op de uitspraak. Zij zien wel een belangrijke opening in de stelling van de rechtbank president, dat van een bijzon dere omstandigheid sprake is, wanneer de overheidsnorm maatschappelijk onaanvaard baar is. Voor die onaanvaard baarheid zeggen de organisa ties voldoende bewijs voorhan den te hebben. Lichtpuntje Een ander lichtpunt in de uit spraak vinden de organisaties dat allerlei juridische kwes ties, zoals ontvankelijkheid van milieu-organisaties en be voegdheid van de Nederlandse rechter ten opzichte van een buitenlands bedrijf, geen pro bleem meer vormen. De vier milieu-organisaties overwegen tegen de uitspraak van de Mid delburgse rechtbank in beroep te gaan. De Stichting Reinwater, de Stichting Natuur en Milieu, de Zeeuwse Milieufederatie en de Stichting het Zeeuwse Land schap klaagden vorige week het bedrijf aan als grootste ver vuiler met kankerverwekken de polycyclische aromatische koolwaterstoffen van het ka naal van Gent naar Tferneuzen en hierdoor ook de Wester schelde. Zij eisten in een kort geding stopzetting van de lo zingen op straffe van een dwangsom van vijf ton per dag. Ophoping De organisaties voerden aan dat PAK's zich kunnen opho pen in mosselen en oesters, waardoor deze voor menselijke consumptie ongeschikt raken. Ook surfers zouden PAK's via het oppervlaktewater in hun li chaam opnemen. Volgens So par zal stopzetten van de PAK- lozingen door dit bedrijf niet tot merkbare verbetering van het watermilieu leiden. Alleen sanering van de met PAK's ver vuilde waterbodem, volgens het bedrijf ontstaan door lozin gen in het verleden van Franse, Belgische en Nederlandse be drijven, kan volgens Sopar een oplossing bieden. Het bedrijf stelde bovendien dat de monsters door Reinwater niet juist waren genomen. DEN HAAG - Het horecaconcern Van der Valk krijgt een boete van duizend gulden per dag van de gemeente Voorschoten, omdat het be drijf zich niet houdt aan twee voor het restau rant geldende hinderwetbepalingen. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Raad van Sta te, die vandaag, maandag, bepaalde dat het schorsingsverzoek van het restaurant met be trekking tot de hinderwetbepalingen werd af gewezen. In totaal dreigde een boete van maximaal een half mil joen gulden voor het restau rant De Gouden Leeuw in Voorschoten. Het bedrijf voldoet volgens de gemeen te Voorschoten al sinds 1985 niet aan negen voorschrif ten van de hinderwet. Het gevolg was stankoverlast uit de keuken, waarover door de omwonenden van het restaurant al geruime tijd werd geklaagd. De gemeente stelde enkele maanden geleden het res taurant per voorschrift een boete in het vooruitzicht, in dien niet snel aan de voor- schiften zou worden vol daan. Volgens juridisch me dewerker B. te Brake van de gemeente heeft Van der Valk inmiddels maatrege len genomen waardoor aan zeven van de negen voor schriften wordt voldaan. De filters van de afzuigin stallatie in de keuken zijn echter nog niet vervangen en de ondergrondse tank voor afgewerkte olie niet gekeurd en eventueel ver nieuwd. Ten aanzien van de ze twee voorschriften hand haaft de gemeente Voor schoten dan ook haar dwangsom van 500 gulden per voorschrift per dag. In dien De Gouden Leeuw vol gens Te Brake niet op heel korte termijn aanpassingen zal treffen, zullen de boetes worden geïnd. „Al hebben we natuurlijk liever dat de omwonenden zo snel mogelijk van de stank af zijn", aldus Te Bra ke. DEN HAAG - De ministerraad heeft vrijdag besloten tot Ne derlandse deelname aan een aantal ruimtevaartprogram ma's van het Europese Ruimte Agentschap ESA en van de Eu ropese Organisatie ETJMET- SAT. Die behelsen onder meer een samenhangend Europees satellietprogramma voor aar dobservatie en meteorologie. Participatie in een aantal lo pende projecten wordt voort gezet. De Nederlandse deelname op voorstel van de ministers Maij (verkeer en waterstaat), Ritzen (onderwijs en wetenschappen) en Andriessen (economische zaken) vergt voor vier pro- gramma'sEtotaal 32 miljoen gulden voor de periode 1991- 2000. De bewindslieden komen in de loop van 1991 met nadere voorstellen voor onder meer een breder interdepartemen taal draagvlak voor de ruimte vaartprogramma's. VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur van de provincie Zee land heeft de staatssecretaris van welzijn, volksgezondheid en cultuur geadviseerd op kor te termijn een verklaring te verlenen voor de oprichting van een geriatrische afdeling in het streekziekenhuis Wal cheren in Vlissingen. Gedepu teerde staten wijzen de be windsman erop dat het aantal ouderen in Zeeland groter is dan gemiddeld in Nederland. De komende jaren zal die si tuatie zo blijven. De vraag om zorg vanuit de bevolkings groep zal daarom groter zijn dan in de rest van het land. De afdeling zou twaalf bedden moeten krijgen bovenop het huidige aantal in het zieken huis. Aan het hoofd van de af deling staat een geriater. De landelijke richtlijn voor een geriatrische afdeling is 24 bed den. Gs willen in Vlissingen in eerste aanzet een afdeling met 12 bedden. Op termijn kan dan worden bezien of soortgelijke afdelingen in de streekzieken huizen in Terneuzen en Goes kunnen worden verwezenlijkt. Dat hangt onder meer af van de ervaringen die worden opge daan tussen de nieuwe afdeling en de (verwijzende) huisartsen, het kruiswerk en de verpleeg huizen. Zolang er alleen een geriatri sche afdeling in Vlissingen be schikbaar is, zou de geriater poliklinisch spreekuur kunnen houden in de regioziekenhui zen in Ttemeuzen en Goes. Om een redelijke frequentie in het spreekuur te hebben, lijkt het gs zinvol dat de Zeeuwse zie kenhuizen op korte termijn een tweede geriater ter beschik king hebben. Zij vragen de staatssecretaris de verklaring voor het Vlis- singse ziekenhuis zo vlug mo gelijk af te geven. In de plan nen voor de vernieuwbouw van het huis kan dan nog rekening worden gehouden met de nieu we voorziening. Tot en met 6 april Burgh-Haamstede Expositie rond Pasen in De Be- waerschole. Dagelijks (met uit zondering van zondag) tussen 13.30 en 16.30 uur. Dinsdag 12 maart Zierikzee Themamiddag PCOB. De Drie hoek. 14.00 uur. Vergadering CNV-subdistricts- raad. Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Begin stop-met-roken cursus. Wijkgebouw Kruisvereniging. 20.00 uur. Commissievergadering alge mene en bestuurlijke zaken in stadhuis. 20.00 uur. Algemene ledenvergadering CBTB. Huis van Nassau. 20.00 uur. Ellemeet Vergadering Vekabo Schou- wen-Duiveland. Spreekbeurt directeur openluchtrecreatie ministerie. Durpsuus. 19.30 uur. Donderdag 14 maart Zierikzee Open avond SG Schouwen- Duiveland voor belangstellen den, 19.00-21.15 uur. Tevens informatie-avond voor de ou ders van toekomstige leerlin gen. Informatiemarkt voor school verlaters LBO-MAVO-HAVO over beroepsopleidingen in de SG Schouwen-Duiveland. 19.00-21.15 uur. Lezing behandeling bewegings apparaat honden. Handbal kantine op sportpark Ban- nink. 19.15 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie financiën en onderwijs. Ge meentehuis. 16.30 uur. Sirjansland Bijeenkomst Reformatorisch Contact. Grote zaal bij de kerk. 19.45 uur. Vrijdag 15 maart Zierikzee Jaarvergadering FNV Schou wen-Duiveland met Maria van Veen, in ANBO/FNV gebouw. 19.30 uur. Oosterland Studiekring SGP. Zaal Gere formeerde Gemeenten. 19.45 uur. Feestavond VOO. Oosterhof. 20.00 uur. Zaterdag 16 maart Serooskerke Straofeest. Voor dorpshuis. Vanaf 12.00 uur. Burgh-Haamstede Schilderijententoonstelling. De Schutse. Van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 18 maart Burgh-Haamstede Jaarvergadering Rode Kruis afdeling Schouwen Westhoek. Beatrixschool. 19.30 uur. Dinsdag 19 maart Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Renesse Ledenvergadering VW. Zeeuwse Stromen. 20.00 uur. Brouwershaven Begin stop-met-roken cursus. Wijkgebouw Kruisvereniging. 20.00 uur. Woensdag 20 maart Zierikzee Interkerkelijke vrouwenoch tend. Ontmoetingscentrum Hervormd Kerkcentrum. 9.00 uur. Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Lezing homeopathie en kinde ren. Christelijke Gereformeer de kerk, Zevengetijstraat. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vooerjaarskledingbeurs. OBS De Kirreweie. 13.30 tot 14.30 Donderdag 21 maart Nieuwerkerk Feestavond 45-jarig bestaan af deling Duiveland NBvP. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 23 maart Zierikzee Concert Sue Chaloner's soul- train. Jongerencentrum Bro- gum. 22.30 uur. Burgh-Haamstede Straofeest. Vanaf 12.30 uur. Brouwershaven Feestavond ASV Brouwersha ven. Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Nieuwerkerk Klaverjasfestijn voor ouderen. Dorpshuis. 13.30 tot 18.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2