Prijsvoorstellen en tussenbalans vallen niet mee voor akkerbouw Dubbelconcert in Brogum ■reeknieuws Rock'n roll met een blues- gevoel van Mick Clarke Band De diepgraver uit Dreischor ZLM-voorman in Goes: Zondag in café De Vlinder J. L. Braber BEL 01110-14739 VRIJDAG 8 MAART 1991 NR 24911 HE NIEUWSBODE iur Milieubericht, weke- jrogramma met milieu- s. uur Dossier weerwerk: 12, filmportret van een dat ten onrechte werd :ht van brandstichting, uur Yoy, praatprogram- iur Educatief extra, lur Stoppen met roken, ïur Journaal iur Studio sport journaal uur NOS-laat, achter- informatie met om 23.00 en Haag Vandaag, uur Personeelsmanage- voor kleine en middel- bedrijven. Les 2. uur Nieuws voor doven chthorenden. uur Schooltelevisie, uur Babel, wekelijkse ■sbrief voor Turkse mi jn. uur Het Capitool, Ameri- e serie, uur Kwislijn. uur Nieuws. uur Tik tak, animatiese- fl. 10. uur Plons, uur Alfred Jodocus tekenfilmserie. Afl. 9. uur Dusty, 12-delige alische jeugdserie. Afl. 2. uur Buren, Australische uur Paardenkoersen, me- ingen en programma- icht. uur Nieuws, uur Kwislijn. uur Zeg 'ns AAA, Neder- 'e comedyserie. Afl. 28. uur De man van de am- ideur, 13-delige Franse se- i Frangois Veile. Afl. 2. 1. Baraka-uitslagen. uur TV1 - Denksportkam- uur Op de koop toe, weke- consumentenmagazine. uur Kunst-Zaken, uur Vandaag. 1. Kwislijn. uur Incredibile, talkshow Felice waarin de actuali- lentraal staat. uur Coda. Hubert van eweghen leest uit eigen L Tak. uur Nieuwskrant uur Mooi en meedogen- Amerikaanse serie. Afl. uur Over mijn lijf, ge- heidsmagazine. uur Mededelingen en ramma-overzicht. i uur Nieuws uur Kijk uit! Ver- btips. uur Ecologisch tuinieren reeks over de ecologische Deel 3. j uur Oogappel, magazine ouders over alles wat te en heeft met kinderen en 'lopvoeding. i uur Tofsport, reeks over |tijdssporten. uur Grüsse aus Wien, con- vanuit Antwerpen door Koninklijk Filharmonisch [jst van Vlaanderen en het Koor o.l.v. Emmerich lla. iding fte maanden januari en fe- i'ari werd er in Bruinisse r gecollecteerd voor de jma-zending. De collectan- waren Natasja Zegers, Ca en Schot, Diëlle van der >r, Marleen Mol, Leendert Cees van den Bosch. Ze wor- hartelijk dank gezegd. De rengst was 305,90. 4ESSE ienvergadering VVV dinsdag 19 maart wordt in Zeeuwse Stromen te Renes- •en ledenvergadering van de V Renesse gehouden. Aan- ig 20.00 uur. OGE ZWALUWE - Vogelbe- erming start op 20 maart in age Zwaluwe met een lande- :e campagne voor de be- erming van de huiszwaluw. aantal huiszwaluws in Ne land is in tien jaar tijd met orocent afgenomen. Met be- p van het Nederlandse pu ak wil Vogelbescherming grootschalige hulpactie op w zetten. RECHT - De politie van recht heeft vrijdagochtend krakers en sympathisanten irresteerd. Zij hadden in e ,ege ochtend de Minrebroe straat in het centrum van de nstad voor een kraakpand alokkeerd. GOES - De prijsvoorstellen van de EG voor 1991 val len tegen en niet mee, zoals in de pers is gesugge reerd. Dat is kort en krachtig de conclusie van ZLM- voorzitter H. C. van der Maas op de hoofdbestuurs vergadering in het Landbouwhuis in Goes. De ak kerbouw krijgt volgens de ZLM-voorzitter de hardste klappen. Hij noemde de verhoging van de heffing voor granen van 3 naar 6% een goocheltruc. Omdat de graanproduktie- drempel van 160 miljoen ton in 1990 niet is overschreden kan de exctra medeverantwoorde lijkheidsheffing van 3% niet worden opgelegd. In plaats daarvan wil de EG nu de basis- m.v.h. verhogen tot 6%. De pro ducenten kunnen weliswaar aan deze heffing ontkomen als ze minimaal 15% van hun op pervlakte marktordeningspro- dukten braak leggen, maar dat is volgens Van der Maas slechts theorie. Het bouw- en zaaiplan voor 1991 staat immers zo goed als vast. Het lukt dus niet meer om in te spelen op de EG-voor stellen, laat staan de definitie ve besluitvorming af te wach ten. Van der Maas voorspelde per saldo een mogelijke netto prijsverlaging voor granen van 6 a 8%. Dit is 2 a 3 cent per kilo. Behalve de verhoging van de basis-m.v.h. is er namelijk in de voorstellen ook sprake van aanscherping van de kwali teitscriteria, verkorting van de interventieaankoopperiode en afbraak van de nog resterende monetaire afwijking. De prijs dalingen voor granen komen bovenop reducties op suiker (-5%), oliezaden, plantaardige eiwtten en vlas (-3%) en - voor het eerst nu ook - gedroogde groenvoeders waaronder luzer ne (-20%!). Melk Ook de veehouderij wordt ge troffen door de EG-voorstellen. Voor melk is een quotumverla ging van 2% voorgesteld en voor boter is een verzwakking van het interventieaankoopbe- leid aangekondigd, terwijl voor rundvlees eveneens een selectief interventieaankoop- beleid in het vooruitzicht is ge steld. De voorzitter van de ZLM nam opnieuw krachtig stelling te gen de hervormingsplannen van MacSharry, die tot doel hebben het Europese markton- dersteunings- en prijsbeleid in te wisselen voor een selectief en gedifferentieerd inkomens- compensatiebeleid, gericht op de zuidelijke lidstaten en de kleinste bedrijven. Hij is het volledig met het Landbouw schap eens, dat het markt- en prijsondersteunend beleid van de EG in beginsel overeind moet blijven en dat de land bouw daartoe zelf ideeën moet aandragen. Hij noemde in dit verband een tweeprijzensysteem (zowel in de zuivel als voor granen) en af spraken in COPA-verband over graanquotering per lidstaat, waarbij dan wel de invoer van graanvervangers definitief af gegrendeld moet worden. Wan neer deze strategie geen succes zou hebben en toch de lijn MacSharry wordt gekozen, dan moet volgens Van der Maas in elk geval recht worden gedaan aan het beginsel van rechtvaar digheid. Dit betekent gelijke compensatie per ha en per pro- duktieëenheid voor alle bedrij ven, zonder onderscheid en zonder inkomenstoets. Dus in komstencompensatie in plaats van inkomenscompensatie. Tussenbalans Van der Maas sprak tenslotte zijn grote zorgen uit over de be zuiniging van 140 miljoen gul den, die het departement van landbouw, natuurbeheer en visserij moet leveren. In 1991 moet hiervan al 55 miljoen ge realiseerd zijn. Landinrich ting, keuringskosten, onder zoek en investerings- en steun regelingen van het O. en S.- fonds worden onder meer als slachtoffers genoemd De landbouw is gevraagd alter natieven aan te geven. Als de landbouw bijvoorbeeld wil dat de landinrichting, de keurings kosten en de akkerbouw- en milieugelden binnen het O. en S.-fonds gespaard moeten blij ven, dan zou er niets anders op zitten dan bijvoorbeeld onder zoek en rentesubsidies nog zwaarder aan te pakken dan wel de zogenaamde kaasschaaf over alle onderdelen van het budget heen te halen. Keuze Hiermee wordt het bedrijfsle ven een onmogelijke keuze op gedrongen. ,,Er wordt ons een z v/arte Piet in handen ge speeld, die we alleen nog maar in stukken mogen snijden. Daarom zal nog een uitdrukke lijke poging moeten worden ge daan om de zwarte Piet terug te spelen met het advies, dat bezuinigingen op het departe ment van landbouw, natuurbe heer en visserij eerst en vo.oral gezocht moeten worden bij de component .natuurbeheer en bij het 1200 koppen tellende ambtenarenkorps. De gevolgen zullen anders hoe dan ook een funeste uitwerking hebben voor het landbouwbedrijfsle ven", aldus het algemene ge voelen in het hoofdbestuur van de ZLM. De bouw van het nieuwe ZLM- kantoor aan de Cereshof in Goes vordert goed. Deze week werd het hoogste punt bereikt en ging de ZLM-vlag in top. De handeling werd verricht door twee leden van de bouwcom missie, C. Hamelink, lid van het hoofdbestuur en mr. J. Og- gel, algemeen secretaris. Het nieuwe Landbouwhuis verrijst naast het zojuist geopende kantoor van Verzekeringen ZLM en tegenover het kantoor van de Accountantsunie ZLM. Het krijgt vier verdiepingen. Het kantoor zal in de loop van augustus worden opgeleverd. ZIERIKZEE - Rock'n roll met een bluesgevoel. Die omschrijving past het best bij de muziek van de Mick Clarke Band. De band geeft zondagmiddag 10 maart een concert in café De Vlinder aan de Nieuwe Boogerdstraat in Zierikzee. Het concert begint om 15.30 uur. DEN HAAG/PARAMARIBO - Nederland hoopt dat de histo rische banden met Suriname behouden blijven. Dit heeft de Nederlandse ambassadeur in Paramaribo Pieter Koch don derdag tegen, president Johan Kraag gezegd, Sedert de formatie van de band in 1984 heeft de Mick Clarke Band vier elpees uitgebracht. De band verscheen op verschil lende belangrijke festivals in Europa, waaronder het Belgi um Blues festival met Robert Cray en The Fabulous Thun- derbirds. In Nederland speelde de Mick Clarke Band onder meer in het Bluesfestival in Ovczande. Verenigde Staten Mick Clarke bracht de band voor de eerste keer naar de Ver enigde Staten in juni 1985. Daar speelden ze gedurende een vijftal weken in clubs en hun muziek viel in goede aar de. Een tv-special was het ge volg. Op uitnodiging van de Southern California Blues So ciety keerde Mick in '87 terug naar de VS. Hij was toen vergezeld van drummer Rod Death (Ex-Rory Galagher) Hij speelde in Los Angeles met zangeres Linda Hopkins en sax maniac Big Jay Mc. Neely. Hij scoorde al spoedig een hit in California en daarna volgde een vijf weken durende toernee. Mick Clarke heeft zijn sporen inmiddels verdiend in de muziek. Hij stelde op 18-jarige leeftijd zijn eerste professionele band sa men. Legende Met die band speelde Clarke in het voorprogramma van Ttexas- legende Freddy Kind. Later speelde men onder meer nog als backing band van Howlin'n Wolf en Otis Spann. Momen teel leidt Mick Clarke een vijf koppige band die zijn naam draagt. De band bestaat uit Mick Clarke (gitaar), Mike Hirsch (drums), Mick Phillips (bas) Chris Lloyd-Baron (mondharmonica) en Kerry Canfield (keyboards). Mick Clarke. DREISCHOR - Het huis van de Brabers te Dreischor draagt nog altijd de ken merken van een ouderwetse dokterswoning: voornaam en breed. De ligging aan de Kerkring is gunstig. De gevel die goed van proporties is past uitstekend tus sen de andere aantrekkelijke bebouwing rond de historische kerk. Jarenlang hield Braber prak tijk aan huis (van 1943-1965) maar op een gegeven ogenblik maakte de dorpsdokter van Dreischor de overstap naar de functie van controlerend arts bij het GAK. Die verandering van werkpa troon bood Braber aanmerke lijk meer armslag om op histo risch terrein, met name dat van de genealogie, actief te kunnen zijn. Braber heeft uitputtend gebruik gemaakt van de des tijds verworven bewegingsvrij heid. Gedurende lange perio den maakte hij vrijwel dagelijks de rit van Dreischor naar Zierikzee om in de studie zaal van het archief in allerlei zeer oude folianten zéér diep te graven.... Oogst... Van de oogst die het resultaat was van jarenlang zwoegen in en met oude archivalia heeft niet alleen de onderzoeker Bra ber geprofiteerd. Op genereuze wijze liet hij anderen delen in de vondsten die met de regel maat van een klok werden ge daan. Op bescheiden wijze heeft Bra ber dikwijls de taak van de ge meentearchivaris (later streek archivaris) verlicht. Meer dan eens werden door hem aanko mende stamboomonderzoekers ingewijd in de geheimen van het genealogisch onderzoek. De Brabers zijn in de loop der tijden 'verzeeuwst' maar hun bakermat in een zeer grijs ver leden lag in Brabant zoals de familienaam nog steeds aan toont. Ook woonden enkele ge neraties in Stad aan 't Haring vliet. Menig liefhebber zou al watertanden wanneer hij de mogelijkheid kreeg om zijn stamboom 'op te voeren' tot omstreeks 1600. Braber rustte echter niet voordat zijn stam reeks tot vóór het jaar 1500 was opgegraven! Jaar na jaar wer den eeuwenoude archiefdeel tjes bij het rijksarchief te Den J. L. Braber, genealoog pur sang.... Bosch opgevraagd om vervol gens in Zierikzee te worden doorgespit. Veelzijdig Men mag Braber uit Dreischor een welhaast bezeten genea loog noemen. Het is niet in woorden uit te drukken hoe veel tijd en energie hij in de loop der jaren in archiefonder zoek op verschillende lokaties heeft gestoken. Als eind- en hoofdredacteur van het lande lijk genealogisch tijdschrift Gens Nostra heeft Braber grote bekendheid gekregen. Daarbij bleef het niet. Ook op allerlei andere terreinen heeft deze veelzijdige medicus-historicus zijn sporen verdiend, met na me op museaal terrein en op het gebied van het dialect-on derzoek. Het Landbouwmu seum te Dreischor en Braber zou men een twee-eenheid kun nen noemen. Terecht zijn de ac tiviteiten van Braber in het be lang van genoemd museum en de Zeeuwse musea in het alge meen gememoreerd in het blad Muzeeade vata januari 1991. Het is een geluk voor de geïnte resseerden in de historie van Schouwen-Duiveland, dat Bra ber talrijke vondsten in publi- katies heeft verwerkt. Binnen het kader van de Vereniging Stad en Lande heeft hij boven dien als bestuurslid mede tal rijke initiatieven ontplooid. Kortom: men zal op Schou wen-Duiveland lang moeten zoeken om iemand te vinden met een gelijke explosieve werklust als die van de 'diep graver' uit Dreischor... WIEBE KEIKES ZIERIKZEE Kynologericlub De behandeling van het bewe gingsapparaat bij honden. Dat is de titel van een lezing die op initiatief van de Kynologen Club Zeeland wordt gehouden in Zierikzee. De bijeenkomst vindt plaats op donderdag 14 maart in de handbalkantine op sportpark Bannink. Aanvang 19.45 uur. OOSTERLAND Feestavond VOO Pas op voor de buren. Dat is de titel van de klucht die een be langrijk onderdeel vormt van de jaarlijkse feestavond van de afdeling Duiveland van de Ver eniging voor Openbaar Onder wijs VOO. Het is voor het der tigste achtereenvolgende jaar dat een dergelijke toneelavond wordt gehouden. De bijeen komst vindt plaats op vrijdag 15 maart in de Oosterhof aan de Sint Joostdijk te Ooster- land. Behalve het toneelstuk, dat door de eigen leden wordt gespeeld, omvat de bijeen komst een openingswoord door de voorzitter van de VOO- afdeling en een bal. Aanvang 20.00 uur. S1RJAN SLAND Reformatorisch Contact Hoe weet ik dat ik uitverkoren ben? Dat is de titel van de inlei ding die. op donderdag 14 maart wordt gehouden door ds Ruygrok uit Middelharnis. De dominee spreekt tijdens een bijeenkomst van het Reforma torisch contactorgaan Schou wen-Duiveland in de grote zaal bij de kerk te Sirjansland. Na de pauze bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen over het behandelde onderwerp. Ie dere belangstellende kan de bijeenkomst bijwonen. Aan vang 19.45 uur. BRUINISSE Kledingcontainer Op initiatief van de stichting KICI (Kleding Inzameling Charitatieve Instellingen) is op de parkeerplaats van gemeen tewerken aan de Molenweg te Bruinisse een kledingcontai ner geplaatst. Hierin kan de Bruse bevolking dag en nacht overtollige kleding deponeren. Ook beddegoed, aan elkaar ge bonden schoeisel en gordijnen zijn welkom. Het is de bedoe ling dat een en ander in een ge sloten zak in de container wordt gedeponeerd. De spullen komen ten goede aan hulpbe hoevenden in Roemenië, Indo nesië en Lesotho. MIDDELBURG Weerzien Overzee Op initiatief van de afdeling Zeeland van Weerzien Overzee wordt op zaterdag 16 maart in Middelburg een provinciale jaarvergadering gehouden. Weerzien Overzee is een vereni ging van familieleden van emi granten. De bijeenkomst om- Vat een huishoudelijk gedeelte, een lunch en een optreden van het Scheldeloodsenkoor. Ze vindt plaats in het Zuiderba ken aan de Rentmeesterlaan 245 te Middelburg en begint om 10.30 uur. Opgave via 01180- 13425. VBOK De eilandelijke werkgroep van de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind houdt dinsdag 19 maart een open avond in de Graanbeurs te Zie rikzee. Iedereen is welkom vanaf 19.15 uur. Vraagbaak Zierikzee Actief, het samen werkingsverband van de VW en de ZOC, gaat dit jaar een gids uitgeven met gemeentelij ke informatie en een met toe ristische informatie. De gids met de gemeentelijke informa tie, de huidige Vraagbaak, be vat gegevens van vele vereni gingen, instellingen en clubs in Zierikzee. De gids wordt naar verwachting eind mei bij een ieder in de bus gestopt. Ieder een, die er in staat heeft inmid dels een brief gekregen voor eventuele wijzigingen in de in formatie. Is dat niet het geval, dan kan contact gezocht wor den met het Bureau Voorlich ting in het stadhuis. Welstandscommissie De Vereniging Dorp, stad en land adviseert 88 gemeenten in de provincie Zuid-Holland en Zeeland bij welstandsaangele genheden. In de regio Zeeland maken elf gemeenten hiervan gebruik. Het bestuur van de vereniging heeft vorig jaar in gestemd met het instellen van een regionaal georiënteerde en gesitueerde commissie Zee land. Deze commissie wordt maandag 11 maart om 14.00 uur geïnstalleerd in het stad huis te Zierikzee. Namens het provinciaal bestuur geeft de- missionair-gedeputeerde E. Maris-Koster acte de présence. Boomfeestdag Woensdag 20 maart is de jaar lijkse boomfeestdag. In Zierik zee worden bomen geplant langs het nieuwe fietspad aan de Laan van St Hilaire tussen de Hoofdpoortstraat en de Mie- reweg. Om 08.30 uur plant bur gemeester mr J. J. R M. Asel- bergs de eerste boom. Daarna zijn de zes basisscholen en de Beatrixschool aan de beurt. Na het planten van de bomen ma ken zij een wandeling rond en in de molen op het Bolwerk on der leiding van gidsen van de werkgroep Schoolbiologie. BURGH-HAAMSTEDE Rode Kruis De afdeling Schouwen-West- hoek van het Rode Kruis komt maandag 18 maart om 19.30 uur bijeen in de Beatrixschool te Burgh-Haamstede. Het ac cent wordt dit keer gelegd bij de internationale hulpverle ning. Hans Selder, staffunctio naris internationale projecten -van het Rode Kruis, bezocht onlangs het zelfhulp-project van Soedanese vluchtelingen in het woestijngebied aan de rand van Karthoum. Met een diaserie wil Selder zijn toe hoorders meer achtergrondin formatie over het werk geven. BROUWERSHAVEN Collecte De Simavi-eollecte wordt dit jaar in Brouwershaven en Zon- nemaire gehouden in de week van 17-23 maart. Met de op brengst kunnen medische pro jecten in 35 ontwikkelingslan den worden gesteund. Vooral de verbetering van het medisch transport ih de Derde Wereld komt dit jaar voor hulp in aan merking. ZIERIKZEE Homeopathie en kinderen Homeopathie en kinderen. Dat is het onderwerp van een lezing die woensdag 20 maart wordt gehouden in Christelijk Gere formeerde kerk te Zierikzee. Tijdens de bijeenkomst vertelt homeopatisch arts in Vlissin- gen J. van Zee over zijn erva ringen in de praktijk. De avond wordt georganiseerd door de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Vereniging ter bevordering van de homeopatie. De bijeen komst begint om 20.00 uur. BRUINISSE Helpt Elkander Dinsdag 12 maart komt de Her vormde Vrouwenvereniging Helpt Elkander weer bijeen. De heer Katsman vertoont deze avond dia's over Jacob Cats die te Brouwershaven geboren is. Al zeilend komt men in de ha ven van Bruinisse. In tal van plaatsen zoals Dordrecht, Den Haag en andere plaatsen waar Cats gewoond heeft wordt via de dia's een kijkje genomen. Mevrouw Schipper draagt ge dichten van Cats voor. Leden en belangstellenden zijn om 19.30 uur hartelijk welkom. De bijeenkomst wordt in het Ne derlands Hervormd Vereni gingsgebouw gehouden. ZIERIKZEE Verkoop Welfare artikelen Op elke eerste dinsdag van de maand wordt in De Driehoek aan het Kerkhof NZ te Zierik zee een verkoping gehouden van Welfare artikelen. De ver koping wordt georganiseerd door de Welfare afdeling van het Rode Kruis en duurt steeds van 14.00 tot 16.00 uur. In de maanden juni, juli en augustus wordt de verkoping niet gehou den. Gezamenlijke Jeugddienst Op zondag 10 maart wordt in de Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat te Zierikzee een gezamenlijke her vormd/gereformeerde jeugd dienst gehouden. Voorganger is ds N. de Boo en het thema van de dienst is vergeving. Aanvang 18.30 uur NIEUWERKERK Feestavond NBvP De afdeling Duiveland van de NBvP viert op donderdag 21 maart in het Dorpshuis te Nieuwerkerk het 45-jarig be staan van de afdeling. De feest avond begint om 19.30 uur. Advertentie Nu is het de tijd om uw ketel te vernieuwen (ÓÓK 'S AVONDS EN IN HET WEEKEND) VINSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS BREEDSTRAAT1 ZIERIKZEE TELEFOON 0111014739 ZIERIKZEE - Muziekliefhebbers opgelet! Zaterdag 9 maart is er in jongerencentrum Brogum te Zierikzee een optreden van de twee Zeeuwse bands Jake's Thing en de Miles Browning Band (zie foto). Jake's Thing werd in 1988 opgericht en heette indertijd nog Gangway. Het repertoire bestaat uit Muddy Waters blues en stevige rock. De Miles Browning Band trad eerder op in Brogum. De band brengt funk-rock.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5