'Seizoens verlenging dit jaar goed merkbaar in de Zierikzeese musea' QleteÈP® limnsc Snoeien van hoogstamfruitbomen nieuw project werkgroep Aktief Terreinbeheer Koersbaltoernooi voor ouderen van diverse bejaardenoorden Expositie in De Schutse J stop-met-roken cursus. Ibouw Kruisvereniging, lur. Flexibel Vervuiling riool Verkoop Reparatie Hoogstamfruitbomen zijn hier vrij zeldzaam geworden9 'We willen hier graag een jaarlijks terugkerend evenement van maken9 Diefstal bandrecorder 1990 goed jaar voor Stadhuismuseum en Maritiem Museum Voorzitter FNV- Vrouwen- bond in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IE NIEUWSBODE VRIJDAG 8 MAART 1991 NR 24911 8 maart tot en met 10 maart laamstede .ïferentie. De Burght. fste tijden bekend. 8 maart [e avond. Parochiecen- /illibrorduskerk. 19.00 Jalouzieën. Concert- [00 uur. lionale Vrouwendag cussiegroepen en talk- |De Driehoek. Van 13..30 l uur en vanaf 20.00 uur. lerk [roering Nieuw Leven, ris. 19.30 uur. rkerk Iring Patiëntenvereni- nouwen-Duiveland. Ge- alem. 19.45 uur. tand beurt oud-priester T. sse. Zaal Hervormde p.45 uur. Ise gadering Algemeen 'oelang. Verenigingsge- feestraat. 19.30 uur. ag 9 maart ee [concert Jakes Thin en frowning band. Jonge- um Brogum. 22.30 uur. laamstede lazar. De Schutse. 11.00 hdijke ilenactie. Huis-aan- anaf 9.00 uur. ouwe/Kerkwerve/ ebeurs pier ophalen. Vanaf 9.30 naire pier ophalen. Vanaf 9.30 kerk Ivoering Nieuw Leven, luis. 19.30 uur. jrkerk rnoptocht. Kerkring. ag 9 maart met 6 april laamstede tie rond Pasen in De Be- hole. Dagelijks (met uit ing van zondag) tussen 16.30 uur. |g 10 maart pee |en Mick Clarke band. ader. 15.30 uur. ag 12 maart feee .middag PCOB. De Drie- (4.00 uur. lering CNV-subdistriets- Gereformeerde kerk. lur. Issievergadering alge- in bestuurlijke zaken in lis. 20.00 uur. ene ledenvergadering Huis van Nassau. 20.00 Let jering Vekabo Schou- uiveland. Spreekbeurt |ur openluchtrecreatie erie. Durpsuus. 19.30 erdag 14 maart bee l avond SG Schouwen- and voor belangstellen- 19.00-21.15 uur. Tevens ïatie-avond voor de ou- lan toekomstige leerlin- ïatiemarkt voor school ss LBO-MAVO-HAVO eroepsopleidingen in de Schouwen-Duiveland. Sl.15 uur. behandeling bewegings- rat honden. Handbal ie op sportpark Ban- 9.15 uur. Island Ikomst Reformatorisch et. Grote zaal bij de kerk. ig 15 maart Izee ergadering FNV Schou- uiveland met Maria van in ANBO/FNV gebouw. Advertentie 3TALLATIEBEDRIJF Abva/Kabo-districtsbestuur- der Jacobs wees tijdens een bijeenkomst in Zierikzee de zogenaamde flexibele belo ning voor ambtenaren van de hand. Wie de beste prestaties levert, krijgt wat extra's in het loonzakje. Nee, zegt Jabobs, dan werken de ambtenaren el kaar de tent uit en hij kon voorbeelden uit het bedrijfsle ven noemen. Wat krijgen we nou! Het parti culiere bedrijfsleven draait op die flexibele beloning. Met zo'n beloning wordt een extra inzet gewaardeerd en daar gaat het de werkende mens nu éénmaal om. Met het afwijzen van een flexi bele beloning wordt de ambte narij nooit flexibel. Dan moet niemand het vreemd vinden dat er steeds weer verhalen de kop op steken over het trage overheidsapparaat. Om over inefficiëntie maar niet te spre ken. Meneer Jacobs treedt nu toch wat al te veel als beschermen gel op van zijn leden. De vak beweging is er om de arbeids omstandigheden te bewaken en waar nodig te verbeteren. Maar de vakbeweging is er niet om de luie ambtenaren te beschermen tegen enthousias te ambtenaren. Daar mag best een verschil in beloning inzit ten. En ja, meneer Jacobs heeft ooUcomen gelijk als hij zegt, dat in de beoordeling van wie presteert er nu goed en wie slecht, fouten gemaakt wor den. Ook in de marktsector. Maar dat weegt niet op tegen het positieve effect van een flexibele beloning. Minister Dales wil hiervoor 0,15% loon ruimte beschikbaar stellen. Jacobs krijgt alleen gelijk als zijn vrees terecht is, dat Dales die loonruimte wil gaan creë ren om de hogere ambtenaren in huis te houden. Maar dan nog kloppen zijn argumenten niet. AvdW BRUINISSE - Zaterdag kwa men bij de gemeente te Brui- nisse meerdere klachten bin nen over een benzine-achtige geur die in de huizen aan de Prins Bernhardstraat scheen te hangen. Bij nader onderzoek van het riool in de betreffende straat bleek dat de stof die de stank veroorzaakte niet te lokalise ren was. Verschoor van de tech nische dienst vermoedt dat het gaat om iemand die bijvoor beeld een fles tinner in het riool heeft laten lopen. Na en kele uren was de stank vrijwel verdwenen. Hieruit blijkt ech ter wel dat er nog steeds men sen zijn die stoffen in het riool lozen die er eigenlijk niet ho ren. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 ZIERIKZEE - „Misschien dat we op deze manier de belangstelling voor hoogstamfruitbomen weer wat op kunnen krikken. Ze worden langzamerhand zeld zaam op Schouwen-Duiveland". Aan het woord is H. Verkaart van de werkgroep Aktief Terreinbeheer van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Samen met G. Brand heeft hij een nieuw project voor de werkgroep op poten gezet. Zaterdag 16 maart gaat met de hulp van vrijwilligers een aantal hoogstamfruitbomen snoeien. laagstamfruitbomen' Verkaart. aldus Hoogstamfruitbomen werden tot de zestiger jaren algemeen gebruikt in boomgaarden. ,,De hoofdfunctie was dan wel boomgaard maar het gras tus sen de bomen werd begraasd door vee", vertelt Verkaart. Hoogstamfruitbomen drukten in vroeger tijden een belang rijk stempel op het landschap. Op Schouwen-Duiveland is er van de hoogstamfruitbomen echter maar zeer weinig over gebleven. Omschakeling „Eén van de grote nadelen van hoogstamfruitbomen was dat je er op één hectare maar zo'n 100 kwijt kon. En het was na tuurlijk ook een heel werk om het fruit te oogsten", aldus Ver kaart. In de zestiger jaren stap ten de fruitkwekers dan ook in groten getale over op het ge bruik van half- en laagstam fruitbomen. Van die veel kleinere, en vooral lagere, bomen kon men in plaats van een goede 100 enkele duizenden exemplaren kwijt op één hectare grond. Boven dien werd het oogsten en de on- kruidbestrijding veel gemak kelijker. „Het hele produktie- proces werd eigenlijk veel snel ler met de komst van de Het gevolg van die groot scheepse omschakeling is dat er op Schouwen-Duiveland nog maar heel weinig hoogstam fruitbomen te vinden zijn. Op Walcheren en Zuid-Beveland zijn nog wel enkele hoogstam- fruitboomgaarden te vinden. „En in Limburg zijn er zelfs nog vrij veel", aldus Verkaart. Landschap De hoogstamfruitboom ver dween ten gunste van een meer efficiënte bedrijfsvoering. Dat was weer van invloed op het landschap. „Een hoogstam fruitboom is landschappelijk gezien erg aantrekkelijk", al dus Verkaart. „Vaak zijn oude hoogstamfruitbomen ook heel aantrekkelijk voor vogels en andere dieren". Economisch gezien is de hoogstamfruitboom echter nauwelijks nog interessant en op Schouwen-Duiveland moe ten ze dan ook met een lan taarntje gezocht worden. De werkgroep Aktief Terreinbe heer heeft er desalniettemin nog een aantal op weten te spo ren. In de buurt van waar nu druk gebouwd wordt aan Bui tenplaats Schuddebeurs blij ken, midden in het bos, nog een stuk of vijftien hoogstamfruit bomen te staan. Verkaart vermoedt dat het hier gaat om het restant van een ou de boomgaard. Later, zo'n twintig jaar geleden, werd in Schuddebeurs nieuw bos aan geplant en wellicht verklaart dat de ongebruikelijke plaats van de hoogstamfruitbomen in Schuddebeurs. De bomen in kwestie worden al lang niet meer benut voor de produktie van fruit. „Door goed te snoeien krijg je wel weer wat meer fruit aan die bomen, maar dat is in feite niet het hoofddoel van de werkgroep", aldus Verkaart. „Soms kom je hoogstamfruit bomen tegen waar in twintig jaar niets is gebeurd en dan moet je flink snoeien om er nog wat van te maken. Soms moet je ze zo'n beetje halveren". Particulier bezit De hoogstamfruitbomen in Schuddebeurs zijn particulier bezit. „Meestal hebben parti culieren onvoldoende kennis of onvoldoende tijd om zelf die bomen te snoeien", aldus Ver kaart. Hij legt uit dat het snoeien van hoogstamfruitbo men ook niet zo simpel is. „De werkdag is ook meer een in structiedag dan een dag dat er echt produktie gehaald moet worden. Maar ik denk wel dat we de deelnemers in vrij korte tijd de basisbeginselen bij kunnen brengen". Het is de eerste keer dat de werkgroep Aktief Terreinbe heer van de Natuur- en Vogel wacht een dergelijk project op Schouwen-Duiveland op poten zet. „Op Zuid-Beveland doen we het elk jaar", aldus Ver kaart. „Daar zijn ook alle hoogstamfruitbomen in kaart gebracht. Dat is op Schouwen- Duiveland nog niet gebeurd". Verkaart verwacht redelijk wat belangstellenden voor de werkdag zaterdag 16 maart. De werkdag gaat om 9.00 uur van start in Schuddebeurs. Daar blijft men tot het middaguur. Daarna vertrekt men naar een andere lokatie. Wie meer wil weten over de werkdag kan bellen met H. Verkaart (01114- 2715) of G. Brand (01110-16548) ZIERIKZEE - „Dat gaat er op lijken. Dat is een hele Koersbal is een op jeu des bou- goeie. Oei, die gaat er vlak langs". De enthousiaste les lijkend spel waarbij men op en de teleurgestelde opmerkingen waren niet van de ^at proSt'efn afXurote- lucht, donderdag in de recreatiezaal van het Zierik- re ballen zo dicht mogelijk bij zeese bejaardenoord Borrendamme. Daar werd voor een kleine bal te rollen. „Het de eerste keer een koershaltoernooi gehouden voor ^TdtgeUjfwaÏÏ-lebben ouderen uit Schouwen-Duiveland. Een evenement getraind voor je het goed kunt. dat zo aansloeg dat men wil proberen om er een jaar- Dat komt omdat het zwaarte. lijks terugkerende traditie van te maken. punt in het midden van de bal Opperste concentratie tijdens de koersbalstrijd in Borrendamme. (Foto: Joop van Houdt). ligt. Daardoor krijg je net als bij biljarten een bepaald effect door de manier waarop je gooit", aldus Loes van de Woestijne uit Zierikzee. Zij is een van de vrijwilligers die in diverse bejaardenoorden actief zijn met het organiseren van koersbalmiddagen voor ouderen. „Koersbal wordt nu al regelmatig gedaan in Duin- oord, in De Wieken en door een groep ouderen in Brouwersha ven". Samen met Theo Sluys uit Zierikzee begeleid me vrouw Van de Woestijne sinds 3 jaar een groep van 16 ouderen uit Borrendamme en de nabij gelegen aanleunwoningen. „Het spel wordt steed popu lairder. We hebben vanuit Bor rendamme al drie keer deelge nomen aan een Zeeuws toer nooi en aan uitwisselingstoer- nooien met De Wieken. Toen we hoorden dat het spel ook in Duinoord en in Brouwershaven wordt gespeeld, hebben we het initiatief genomen om een re gionaal koersbaltoernooi te or ganiseren. We hopen datdat jaarlijks opnieuw zal gebeu ren, maar dan telkens in een andere bejaardenoord op Schouwen-Duiveland". Volgens mevrouw Van de Woestijne is koersbal bij uit stek geschikt voor ouderen. „Je kunt het ook doen als je wat minder goed ter been bent. Zelfs als je in een rolstoel zit". Aan het enthousiasme waar mee donderdag werd 'gerold' was te merken dat de deelne mers veel plezier in het spel hebben. In totaal deden bijna 40 ouderen uit Burgh-Haam- stede, Brouwershaven en Zie rikzee aan het toernooi mee. Vanuit Bruinisse kwamen en kele ouderen kijken. Het overgrote deel van hen was ouder dan 80 jaar en mevrouw D. E. Kamp uit Burgh-Haam- stede was met haar 93 jaar de oudste deelneemster aan het toernooi. ,,En ze is zelfs de meest enthousiaste van ons groepje", aldus een vrijwil ligster uit Haamstede. Het toernooi werd geopend door CDA-raadslid M. A. Bij de Vaate-Roozendaal uit Zierik zee, die sinds kort ook lid is van het bestuur van Borren damme. „Door dit spel te doen traint u zowel lichaam als geest. Want u zult heus niet al tijd winnen en dat is niet ge makkelijk", aldus mevrouw Bij de Vaate die het toernooi opende door de eerste ballen te rollen. Zij deed dat samen met het hoofd van de huishoudelijke dienst van Borrendamme W. Muller. Zij was het, die aan de vier deelnemende groepen de bekers uitreikte. BRUINISSE - Tijdens de avonddienst van de Hervorm de Kerk te Bruinisse is een bandrecorder uit de consisto rie gestolen. Volgens diaken Kik moet de bandrecorder gestolen zijn door iemand die wist dat de consistorie open was en dat de bandrecorder zich daar be vond. De bandrecorder had een waarde van zo'n tweeduizend gulden en werd gebruikt voor het opnemen van de diensten in verband met mensen die de dienst later in de week wilLen beluisteren. In de consistorie bevond zich ook de opbrengst van de och tendcollecte, vijftienhonderd gulden. Ook dit bedrag werd gestolen. NICOSIA/JERUZALEM - „De toespraak van de Amerikaanse president George Bush over beëindiging van het Arabisch- Israëlische conflict bevat di verse positieve elementen". Dat staat in een verklaring van het uitvoerend comité van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO naar aanleiding van de rede die Bush woensdag in het Amerikaanse Congres hield. BURGH-HAAMSTEDE - Zaterdag 16 maart worden in dorpshuis De Schutse te Burgh-Haamstede zo'n 250 schilderijen tentoon gesteld. De expositie is een initiatief van kunstgalerie Antartica uit Haarlem. Bij de expositie in De Schutse gaat het om werk can verschillende Nederlandse en andere Europese schilders. Zij hebben zich aangesloten bij een internationaal collectief om zo meer aandacht en aftrek van hun werk te krijgen en daardoor be ter m hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Er zijn klassie ke schilderijen te zien als landschappen en stillevens in allerlei stijlen. De schilderijen die tentoongesteld worden in De Schutse zijn ook te koop. Het publiek kan zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur terecht in De Schutse. Op de foto één van de tentoongestelde werken. ZIERIKZEE - „Nog nooit waren de beide musea zo vaak geopend als dit jaar en het record-aantal bezoe kers van 1987 werd op een haar na gehaald. Met een minder mooie zomer zou dit zeker gelukt zijn". Dat schrijven museum-medewerkster M. M. van Meerten en voorlichter Th. J. Rigter in het jaarverslag over 1990 van het Stadhuismuseum én het Maritiem Mu seum in Zierikzee. Het jaar 1990 is volgens het jaar verslag éen goed jaar geweest voor beide Zierikzeese musea. Geen klachten dus over het aantal bezoekers van de beide Zierikzeese musea. Volgens het jaarverslag heeft dat veel te maken met de publiciteit. „Er waren in 1990 twee wissel exposities en Zierikzee was in maar liefst vier televisiepro gramma's te zien. Dit heeft on getwijfeld tot extra bezoek ge leid. Vooral buiten het hoogsei zoen", aldus het jaarverslag. Seizoensverlenging Volgens het jaarverslag mani festeert de seizoensverlenging zich steeds duidelijker. „Voor het stadhuismuseum zijn juni en september bijna net zo be langrijk als juli en augustus", aldus het jaarverslag. Om dat te illustreren worden cijfers ge noemd: volgens het jaarverslag zou 60 procent van de bezoe kers van het maritiem museum buiten de twee hoogseizoen maanden juli en augustus ko- Als belangrijkste reden voor de toename van de bezoekers aantallen wordt in het jaar verslag de uitbreiding van de openingstijden van beide mu sea genoemd. In tegenstelling tot voorgaande jaren was het stadhuismuseum nu ook tus sen de middag open en uit een steekproef ill september '89 bleek dat ongeveer 16'procent van de bezoekérs in deze tijd naar het museum kwam. Voor het eerst was het stad huismuseum ook in de herfst vakantie geopend. Het mari tiem museum was ook in kerst en voorjaarsvakantie geopend. De reden van deze openstelling was dat de periode tussen het einde van de paasvakantie en 1 mei slechts een week was. daarbij kwam nog dat de mees te Duitse herfstvakanties tus sen 1 oktober en het begin van de (Nederlandse) herfstvakan tie vielen. Zondag open Wat volgens het jaarverslag ook een belangrijke rol heeft gespeeld is de openstelling op zondag van het maritiem mu seum. „Het resultaat van dit alles is dat de twee Zierikzeese musea nog nooit zo vaak ge opend waren als dit jaar", al dus het jaarverslag. Evene menten als het Nationale Mu seumweekend trokken daaren tegen weer vrij weinig belang stelling. Meer profijt had men van het Avro-televisie-programma Ontdek je plekje. Vierhonderd vijfentwintig Ontdek je plekje-wandelaars vereerden toen het stadhuismuseum met een bezoek. Een toeristische rit, georganiseerd door Fiat- Nederland, voerde 510 mensen naar het museum. Drukste maand Het Stadhuismuseum werd in 1990 door in totaal 8.680 men sen bezocht. De drukste maand was september met 2258 bezoe kers. Oktober was met een be zoekersaantal van 349 het rustigst. In vergelijking met vorig jaar is het aantal bezoe kers van het Stadhuismuseum fors gestegen. In '89 vereerden 6090 mensen het museum met een bezoek. Het Stadhuismu seum was alles bij elkaar 113 dagen open voor bezoek. Het maritiem museum blijkt populair. In 1990 stapten 22.396 mensen het Gravensteen bin nen om de collectie te bekij ken. Topmaanden voor het ma ritiem museum waren juli (4341) en augustus (4475). In ja nuari was het met 211 bezoe kers erg rustig. Qua bezoekers aantal wordt het record van 1987 (24649) niet gehaald, maar men blijft er niet ver onder. Het maritiem museum was in 1990 213 dagen geopend. Huisvesting Op het gebied van de huis vesting van beide musea waren er in '90 geen ontwikkelingen. De huidige huisvesting is niet ideaal volgens het jaarverslag. „De toegankelijkheid is, voor al voor minder validen, slecht en ook de klimatologische om standigheden laten met name in het stadhuismuseum veel te wensen over", aldus het jaar verslag. Daar staat tegenover dat alleen de kapconstructie van de Schutterszaal in het Stad huismuseum een bezoek aan dat museum al rechtvaardigt. Hetzelfde geldt voor de ve- schillende cellen in voormalige gevangenis 's Gravensteen. In '89 werd reeds het plan gelan ceerd om beide musea onder te brengen in een 'nieuw' mu seumgebouw. Of en wanneer dat plan uitgevoerd wordt is echter nog onbekend. Verwachting t/m dinsdag 12 maart. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuid 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuid 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 9 mrt. Zon op 07.08, onder 18.32 Maan op 03.49, onder 10.52 10 mrt. Zon op 07.06, onder 18.34 Maan op 04.30, onder 11.54 11 mrt. Zon op 07.04, onder 18.36 Maan op 05.01, onder 13.03 Nieuwe Maan: 16 mrt. (09.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De temperatuur loopt dit weekeinde weer terug. Begin vol gende week komt de middagtempe- ratuur uit op een graad of 9 en dat is voor deze tijd ongeveer de norma le waarde. Het uitzonderlijk zachte weer van de laatste dagen had te maken met een zuidelijke luchtaan- voer vanuit de Middelandse Zee. Op grote hoogte kwam de lucht zelfs aangewaaid uit Noord-Afrika, lucht die Saharastof meenam naar onze omgeving. In de regenbuien die hier vielen kwam wat van dat stof naar beneden. In het weekeinde draait de stroming van zuid naar zuidwest en daarmee wordt de aanvoer van koelere oceaanlucht op gang ge bracht. ZIERIKZEE - Maria van Veen, voorzitter van de FNV-Vrou- wenbond is vrijdag 15 maart te gast bij de jaarvergadering van de FNV Schouwen-Duive land. Deze jaarvergadering wordt gehouden in het nieuwe ondérkomen van de FNV in de Paternosterstraat in Zierikzee. Aanvang 19.30 uur. In tegenstelling tot de gebrui kelijke volgorde waarbij eerst het huishoudelijke gedeelte wordt afgewerkt zal deze keer worden begonnen met de spreekbeurt van Maria van Veen. De vakbondsvrouwe zal ingaan op het thema vrouwen in de vakbeweging. Na haar uiteenzetting bestaat er gele genheid tot het stellen van vra gen. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee: postbus t, 4300 AA Zierik- zee* telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograat (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3