LAATSTE NIEUWS Forse straffen geeist in fraudezaak te Middelburg Informatieverstrekking over automatisering kaartverkoop Bonden van militairen: Defensienota vol vaagheden Wallage belooft examen-onderzoek Hirsch Ballin wil fraude in EG bespreken Triest rapport Amnesty naar aanleiding van de Internationale Vrouwendag Oriëntatie avonden over militarisme Perez de Cuellar zet zich in voor vermiste journalisten Krijgs- gevangenen mogen snel naar huis Vandaagvrijdaglaatste zittingsdag 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD) is begonnen met informatieverstrek king over de geautomatiseerde kaartverkoop aan de gebruikers van de veerdiensten over de Westerschel- de. In de tweede helft van 1991 moet de automatise ring worden ingevoerd. DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Wallage (onder wijs) zal de onderwijsinspectie vragen hoe een eventueel in te voeren systeem van normhand having bij de eindexamens in het voortgezet on derwijs eruit zou moeten zien. Zo'n systeem zou er voor moeten zorgen dat de examens door de jaren heen niet dalen in niveau. Als eersten worden de inwo ners van Zeeuwsch-Vlaanderen geïnformeerd over de nieuwe betaalwijze. Zeeuwsch-Vlamin- gen kunnen, net als in de huidi ge situatie, voor een geredu ceerd tarief worden overgezet op de lijnen Breskens-Vlissin- gen en Perkpolder-Kruinin- gen. Voor hen wordt de WKZ ingevoerd: waardekaart inwo ners Zeeuwsch-Vlaanderen. In een folder van de PSD wordt aangeduid, dat de betaalkaart tegelijk legitimatiebewijs is. Daartoe wordt de WKZ voor zien van een pasfoto en de naam van de houder. Voor de andere gemotoriseerde veerge- bruikers wordt de WKN geïn troduceerd: de waardekaart normaal. De WKZ en de WKN zijn ge plastificeerde magneetkaar ten, vergelijkbaar met een bank- of giropas. Zij zijn twee jaar geldig en zij komen in de plaats van de 20- en 40- vaartuigenkaarten. Per kaart kunnen bedragen van 100 gul den of een veelvoud daarvan worden gestort. Wie 200 gulden of meer op de kaart stort, heeft recht op een hoge korting op het gebruikelijke veertarief. Wie 100 gulden stort, komt in aanmerking voor een lage kor ting. De tariefstelling is verge lijkbaar met die op de 20- en 40- vaartenkaarten. Het hoogste bedrag dat op de WKZ en de WKN kan worden gestort is 900 gulden. Het te goed kan nooit hoger zijn dan 1.000 gulden. De WKZ kost 15 gulden (administratiekosten) en kan worden aangevraagd bij het kantoor van de PSD in De Algemene Federatie van Militair Personeel (AFMP) vindt de Defensienota een „lichtend voorbeeld van onze- Vlissingen. Bij de aanvraag moet aan de hand van een uit treksel uit het persoonsre gister worden aangetoond dat men inwoner is van Zeeuwsch- Vlaanderen. De WKZ-folder en het aanvraagformulier worden uitgereikt op de veerpleinen. Ook zijn zij op het PSD- kantoor verkrijgbaar. In de loop van maart komt de folder voor de WKN op dezelfde plaatsen beschikbaar. Behalve de geplastificeerde be- taalpassen heeft de PSD papie ren magneetkaarten. Zij wor den gebruikt voor enkele reizen, te verkrijgen via bet be mande loket op de veerpleinen, en als contrölekaart bij geauto matiseerde betaling. In het laatste geval wordt op de kaart het nog openstaande tegoed op de WKN of WKZ afgedrukt. Drie fasen De automatisering wordt in dre fasen ingevoerd. De eerste fase (half april-half mei) is be schikbaar voor de uitgifte van de waardekaarten. Zolang de automatisering niet compleet is ingevoerd, kan de WKZ dienst doen als legitimatiebe wijs bij de aanschaf van vaar- tenkaarten. Tot de eerste fase horen ook de plaatsing en inge bruikneming van de kassa's en van lichtkranten met PSD- informatie op de veerpleinen en in de vertrekhallen voor voetgangers en (brom-)fietsers.- In de tweede fase (eind mei- eind september) worden de be- taalpoorten ingericht. De be- taalpoorten hebben aan de voor- en achterkant een slag- kerheden en vaagheden". Dé CNV-bond van militairen, de ACOM, sluit zich daarbij aan. De komende vijf jaar zal het boom met daarop corresponde rende verkeerslichten. In de betaalpoort wordt de lengte van het voertuig gemeten om- het tarief te kunnen bepalen: 0 tot en met 6 meter; 0 tot en met 12 meter; 0 tot en met 18 meter; voertuigen boven de 18 meter. Verder zijn er speciale tarieven voor transporten met gevaar lijke stoffen en voor motor- en scooterrijders. In het najaar - de derde fase - worden de automaten in ge bruik genomen en komen er op de portalen verwijsborden voor de opstelling van de voer tuigen voor de kaartverkoop. De drie fasen worden gebruikt om proef te draaien. Tijdens de aanloopperiode zullen nog twee loketten per aanlegplaats bemand zijn. Daarna blijft een bemand loket over en kan via de andere alleen met waarde kaarten worden betaald. Op welke datum dit jaar de au tomatisering volledig wordt ingevoerd, is afhankelijk van de ervaringen die in de proef periode worden opgedaan. De 20- en 40-vaartenkaarten blij ven geldig tot en met 31 decem ber 1991. Daarna wordt een restitutieregeling ingesteld voor het niet gebruikte deel. Door het failissement van de leverancier van de apparatuur heeft het automatiseringspro ces langer op zich laten wach ten dan was gepland. Per 1 april vorig jaar was de opleve ring van de apparatuur voor zien. De projectleider van het bedrijf is na het failissement op tijdelijke basis" aangetrok ken bij de PSD. Hardware, ma teriaal en tekeningen uit de boedel zijn gekocht. De totale kosten van de automatisering worden geraamd op 4,5 miljoen gulden. Provinciale staten heb ben in 1989 al een krediet van 3,4 miljoen gulden beschik baar gesteld. Het aanvullende krediet mpet nog aan de staten worden gevraagd. personeel met 16,3 procent moeten inkrimpen, maar ner gens wordt verantwoord waar om dat zo is, aldus de ACOM. Het defensiepersoneel moet de prijs van de vrede betalen, al dus de bond, die eist dat in ie der geval tot 1995 geen gedwon gen ontslagen zullen vallen. Onbegrijpelijk Veel te weinig, aldus de AFMP, verwijzen de defensieplannen naar de herziene strategie van de NAVO en de CVSE- besprekingen (over veiligheid en samenwerking in Europa). De organisatie voorziet dan ook dat de kabinetsplannen binnen afzienbare tijd door de werkelijkheid worden inge haald. „Het is onbegrijpelijk hoe het kabinet het aandurft nu reeds plannen te maken voor een periode van tien jaar", aldus de AFMP. De VVDM, vereniging van dienstplichtigen, grijpt het uit- Abrengen van de Defensienota aan om enkele bekende stand punten te herhalen. Zij wil dat de dienstplichtige de status van tijdelijk ambtenaar krijgt, met de daaraan gekoppelde sa lariëring en secundaire ar beidsvoorwaarden. Verder blijft zij erop aandringen dat er een wettelijke regeling komt op grond waarvan uitzending van dienstplichtigen bij opera ties buiten het NAVO-verdrags- gebied uitsluitend op basis van vrijwilligheid gebeurt. Dienstplicht handhaven De WDM blijft voorstander van handhaving van de dienst plicht. Defensieminister Tbr Beek voelt er evenmin voor de dienstplicht af te schaffen, maar stelt wel een commissie in die de maatschappelijke ge volgen van de dienstplicht moet onderzoeken en moet GOES - De Proninciale Werk groep Vredeswerk organiseert in het kader van haar vredes- oriëntatie drie avonden over de mythe van het militaire denken. De actualiteit toont aan dat nog veel mensen den ken dat de wereld geregeerd kan worden met militaire mid delen. o». De actualiteit toont ook ^.an dat sinds de Tweede Wereldoor log die militaire toepassingen steeds verschrikkelijker wor den. We realiseren ons nog te weinig dat dit uiteindelijk zal leiden tot allesvernietigende oorlogen, mens- en milieuver- nietigende catastrofes. Het zoet er ook nog niet haar uit dat politici dit tij willen keren. Rees in 1962 waarschuwde de bij een gloeilampenfabriek in het zuiden werkende natuur wetenschapper C. J. Dippel voor dit dodelijke dilemma waar de mensheid voor staat. Militaire oplossingen voor in ternationale conflicten beho ren niet meer tot de menselijke mogelijkheden. Ook de Gol foorlog toont dit aan. Militaire verschrikkingen zijn geredu ceerd tot video-games zonder menselijkheid. In drie avondep buigt men zich over oorzaken en gevolgen van dat militaire denken en zoeken naar wegen om de alternatie ven bespreekbaar te krijgen. Iedereen die hier belangstel- leing voor heeft is welkom. Op de tweede avond spreekt H. Noordergraaf, studiesecretaris van de Raad voor Overheid en Samenleving van de Neder landse Hervormde Kerk hier over. 'De avonden zijn op dinsdag 5 en 26 maart en 9 april in de Oosterkerk te Goes. Aanmel ding via telefoon: 01180-15353. eiste Van Ginkel boetes van tien miljoen gulden. Tegen drie andere bedrijven (ETBZ uit Vlissingen, Unicon Holland uit Ritthen en Omnico uit Ber gen op Zoom) eiste de officier boetes van 60.000 tot 850.000 gulden. Tegen de belangrijkste ver dachte van de koppelbaasprak tijken, de 48-jarige A. J. uit Antwerpen, eiste de officier van justitie vier jaar gevange nisstraf en een boete van een miljoen gulden. Tegen de re gisteraccountant R. G. even eens uit Antwerpen, eiste de officier van justitie een jaar ge vangenisstraf, een boete van 40.000 gulden en drie jaar ont zetting uit het beroep van re gisteraccountant. Tégen de overige verdachten eiste Van Ginkel straffen van zes maanden tot twee jaar. aangeven of de dienstplicht op lange termijn nog nodig is. De ACOM is daar blij mee, want deze bond wil naar een krijgsmacht die hoofdzakelijk uit vrijwilligers bestaat. NEW YORK - Secretaris generaal Javier Perez de Cuel lar van de Verenigde Naties probeert op verschillende ma nieren opheldering te krijgen over het lot van de in Irak ver miste journalisten. Dat heeft VN-woordvoerder Francois Gi uliani donderdag in New York meegedeeld. In het zuiden van Irak worden zo'n 40 westerse journalisten vermist die daar de opstand te gen Saddam Husayn wilden verslaan. Perez de Cuellar zal de zaak van de journalisten aankaarten bij de voorzitter van het Internationale Comité van het Rode Kruis, Cornelio Somaruga, die hij donderdag avond (plaatselijke tijd) in New York spreekt. Daarnaast heeft Perez de Cuel lar adjunct VN-secretaris- generaal Martti Ahtisaari, die donderdag begint aan een hu manitaire missie in de Golf, verzocht om de Iraakse autori teiten te vragen of zij weten waar de journalisten verblij ven. Volgens Giuliani hebben een aantal regeringen aan Pe rez de Cuellar gevraagd of hij zich in wil zetten voor de ver miste journalisten. Twee Ame rikaanse journalisten die ook op de lijst van vermiste ver slaggevers stonden zijn don derdag overigens aangekomen in gebied dat door de Ameri kaanse troepen gecontroleerd wordt, zo maakte het Ameri- kaande ministerie van defensie bekend. Wallage zegde dit toe tij dens een mondeling overleg met de commissie onder wijs van de Tweede Kamer. De bewindsman kwam daarmee tegemoet aan een kamerbreed verzoek om de ontwikkeling van het ein dexamenniveau niet volle dig op zijn beloop te laten. Eind januari liet Wallage het parlement weten dat hij een systeem van normhand having dat werd ontwik keld door het Instituut voor toetsontwikkeling Cito, niet zal invoeren. De staats secretaris vindt het Cito- systeem, dat voorziet in re- ferentietoetsen die voor of na het echte examen door vergelijkbare groepen van leerlingen worden ge maakt, niet ideaal en bo vendien te duur. Gestaakt Wallage hield de Kamer voor dat het systeem jaar lijks twintig miljoen gul- Volgens Amnesty grijpen sol daten en bewakers steeds weer terug op het dwangmiddel van verkrachting om vrouwen te martelen. Zo is bijvoorbeeld in India verkrachting in de gevan genis wijdverbreid. In Tbhad worden gevangen zittende vrouwen zelfs gedwongen tot prostitutie. Vele vrouwen die zwanger de gevangenis in ko men of dit worden in gevangen schap krijgen miskramen als gevolg van seksuele martelin gen. De minister zei dat vandaag in Brussel tijdens een bijeen komst van de Konrad Adenau- erstichting. Nederland heeft, van 1 juli af, een half jaar lang het voorzitterschap van de EG. Het voorzittende land bepaalt welke Europese ministersbij eenkomsten er tijdens de half jaarlijkse periode van het voorzitterschap worden gehou den. Volgens Hirsch Ballin zijn er redenen om aan te nemen dat met de fraude met Gemeen schapsgelden „gigantische be- RIYAD - De geallieerden en Irak hebben in de Saudische hoofdstad Riyad overeenstem ming bereikt over de zo spoe dig mogelijke uitwisseling van krijgsgevangenen. Dat heeft een woordvoerder van het In ternationale Rode Kruis ver klaard na afloop van de den zou kosten. De ontwik keling van het systeem door het Cito is een half jaar ge leden al gestaakt. Het door de Inspectie te ontwikkelen systeem zal daarom „finan cieel sober" moeten zijn, zei de staatssecretaris. Wallage kreeg donderdag verder te horen dat de Tweede Kamer slechts voorlopig instemt met zijn aankondiging dat hij ook een punt zet achter het door zijn voorgangster Ginjaar-Maas (WD) in gestelde onderzoek naar een mogelijke verbetering van de tweede correctie door collega-leraren bij het examen. Met name de fracties van de regeringspartijen CDA en PvdA maakten duidelijk dat dit onderwerp bij de discussie over de binnen kort verschijnende notitie over de tweede fase van het voortgezet onderwijs door hen opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Vrouwen lopen ook als vluchte ling seksuele risico's. In ruil voor voedsel of vluchtpapieren verlangen veiligheidstroepen vaak seksuele inschikkelijk heid. Scherpe kritiek uit Am nesty op het feit dat regeringen vaak familiebanden gebruikt om druk uit te oefenen. Zo zijn bijAvoorbeeld in Syrië meer dan 70 vrouwen in de gevange nis gezet om te bereiken dat po litiek minder gewenste fami lieleden zich uit zorg om hun gevangen familieleden zelf bij de autoriteiten aangeven. dragen zijn gemoeid. Mogelijk veel aanzienlijker bedragen dan met de handel in verdoven de middelen in Europa". Nie mand kent de omvang van de fraude met Gemeenschapsgel den, evenmin als de vormen waarin die fraude zich voor doet. Volgens de minister houdt die fraude de Europese instellingen en de publieke opinie in toenemende mate be zig. „Maar met de politiek ver antwoordelijke beleidsmakers in de EG-lidstaten is dat nog onvoldoende het geval". besprekingen. Deze werden onder auspiciën van het Rode Kruis gehouden. De Iraakse krijgsgevangenen en ontvoerde Kuwaytse bur gers zullen zo snel mogelijk worden vrijgelaten. Het ak koord is na zes uur onderhan delen bereikt nadat een week eerder de gevechten waren gestaakt. „Beide partijen on dertekenden een overeenkomst waarin zei zeiden in te stem men met een algehele repatrië ring die zo snel mogelijk moet plaatsvinden", aldus het Rode Kruis in een verklaring. Vrijdag 8 maart tot en met zondag 10 maart Burgh-Haamstede Israëlconferentie. De Burght. Geen vaste tijden bekend. Vrijdag 8 maart Zierikzee Gezellige avond. Parochiecen trum. Willibrorduskerk. 19.00 uur. Blijspel Jalouzieën. Concert zaal. 20.00 uur. Internationale Vrouwendag met discussiegroepen en talk show in De Driehoek. Van 13.30 tot 16.00 uur en vanaf 20.00 uur. Ouwerkerk Jaaruitvoering Nieuw Leven. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering Patiëntenvereni ging Schouwen-Duiveland. Ge bouw Salem. 19.45 uur. Sirjansland Spreekbeurt oud-priester T. Vanhuysse. Zaal Hervormde kerk. 19.45 uur. Bruinisse Jaarvergadering Algemeen Vissersbelang. Verenigingsge bouw Deestraat. 19.30 uur. Zaterdag 9 maart Zierikzee Dubbelconcert Jakes Thin en Miles Browning band. Jonge rencentrum Brogum. 22.30 uur. Burgh-Haamstede Grote bazar. De Schutse. 11.00 uur. Scharendijke Oliebollenactie. Huis-aan- huis. Vanaf 9.00 uur. Noordgouwe/Kerkwerve/ Schuddebeurs Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Ouwerkerk Jaaruitvoering Nieuw Leven. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Lampionoptocht. Kerkring. 19.30 uur. Zaterdag 9 maart tot en met 6 april Burgh-Haamstede Expositie rond Pasen in De Be- waerschole. Dagelijks (met uit zondering van zondag) tussen 13.30 en 16.30 uur. Zondag 10 maart Zierikzee Optreden Mick Clarke band. De Vlinder. 15.30 uur. Dinsdag 12 maart Zierikzee Themamiddag PCOB. De Drie hoek. 14.00 uur. Vergadering CNV-subdistricts- raad. Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Begin stop-met-roken cursus. Wijkgebouw Kruisvereniging. 20.00 uur. Commissievergadering alge mene en bestuurlijke zaken in stadhuis. 20.00 uur. Algemene ledenvergadering CBTB. Huis van Nassau. 20.00 uur. Ellemeet Vergadering Vekabo Schou wen-Duiveland. Spreekbeurt directeur openluchtrecreatie ministerie. Durpsuus. 19.30 uur. Donderdag 14 maart Zierikzee Open avond SG Schouwen- Duiveland voor belangstellen den, 19.00-21.15 uur. Tévens informatie-avond voor de ou ders van toekomstige leerlin gen. Informatiemarkt voor school verlaters LBO-MAVO-HAVO over beroepsopleidingen in de SG Schouwen-Duiveland. 19.00-21.15 uur. Lezing behandeling bewegings apparaat honden. Handbal kantine op sportpark Ban- nink. 19.15 uur. Sirjansland Bijeenkomst Reformatorisch Contact. Grote zaal bij de kerk. 19.45 uur. Vrijdag 15 maart Zierikzee Jaarvergadering FNV Schou wen-Duiveland met Maria van Veen, in ANBO/FNV gebouw. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 9 maart 08.45 112 02.25 -123 21.05 91 15.10 -112 10 maart 09.55 91 03.45 -114 22.45 77 16.30 -105 11 maart 11.45 96 05.1-5 -118 18.05 -,110 9 maart 07.55 102 02.05 -113 20.15 82 14.50 -104 10 maart 09.25 82 03.30 -107 22.25 69 16.05 98 11 maart 11.05 89 04.40 -112 23.40 88 17.15 -102 9 maart 08.55 123 02.25 -127 21.15 101 15.25 -115 10 maart 09.55 98 04.05 -118 22.20 80 16.45 -111 11 maart 12.05 104 05.15 -124 17.55 -116 9 maart 08.55 124 02.30 -133 21.10 102 15.10 -120 10 maart 10.10 98 03.45 -119 22.45 85 16.45 -111 11 maart 11.55 107 05.30 -126 18.10 -121 Doodtij 10 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 r rv J t, MIDDELBURG - De Middelburgse officier van justitie mr. C. van Ginkel heeft voor de rechtbank boetes tot tien miljoen gulden en gevangenisstraffen tot vier jaar geëist in een omvangrijke koppelbazen- fraudezaak waarbij de fiscus voor dertig miljoen en bedrijfsverenigingen voor nog eens vijftien miljoen gulden werden benadeeld. Voor de zaak waren vijf perso- waren gespecialiseerd in het nen en even zoveel bedrijven uitlenen van arbeidskrachten uit Zuid-West Nederland ge- als pijpfitters en lassers. Via dagvaard. De bedrijven die al- een buitenlandconstructie wer- le op de een of andere manier den er ettelijke miljoenen gul met elkaar te maken hadden, dens via Zwitserland naar ban- >n me ranc krekenipgen in België door gesluisd jÈen administratie kantoortje Kapelle fungeer de daarl als doorgeefluik naar de ederlandse bedrij- Zwart Van dat geld werd vervolgens de werknemers van de bedrij ven haast hun reguliere salaris extra „Zwart" loon uitbetaald. Tegen de bedrijven Etablisse ment Europa Werken (EEW) en Vedox BV uit Bergen op Zoom DEN HAAG - Belangenorganisaties en bonden van militairen zijn slecht te spreken over de Defensieno ta 1991 die het kabinet heeft gepresenteerd. Niet al leen maken zij zich ernstig zorgen over de voorgeno men personeelsreducties, zij vinden de defensie plannen op cruciale punten te vaag. BRUSSEL - Minister Hirsch Ballin van justitie is van plan om in november een speciale Europese mi nisterraad bijeen te roepen. Hij vindt dat de minis ters van justitie van de twaalf EG-lidstaten tijdens die bijeenkomst moeten praten over hoe men het best de bestrijding van de fraude met Gemeen schapsgelden aan kan pakken. LONDEN - In meer dan 40 landen worden volgens Amnesty International „barbaarse schendingen van de mensenrechten" begaan tegen vrouwen. In een vrijdag verschenen rapport van de internationale mensenrechtenorganisatie staat dat vrouwen bij po litieke gevangenschap, martelen noch terechtstel ling worden gespaard. Ten prooi aan onderdrukking van staatswege vallen niet alleen baby's en meisjes, maar ook zwangere en oude vrouwen. Het rapport is naar aanleiding van Internationale Vrouwendag, 8 maart, overhandigd aan de in Wenen vergaderende VN-commissie voor de situatie van de vrouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2