Het gaat goed met de regionale groep Amnesty International dit biedt de beeldbuis JIKKEMIEN Gevarieerd programma voor Straofeest in Scharendijke Amerikaanse marine aan 't werk in Navy Seals Vrijlating Vicente Bazar DFS in De Schutse Feestavond ASV Brouw De Concertzaal te Zierikzee MjfrilsfALS 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Deze week is het jaarverslag over 1990 van de Amnesty groep Schouwen-Duiveland ver schenen. In het verslag, komt als belangrijkste ge beurtenis naar voren, de vrijlating van de door de groep geadopteerde Peruaanse gevangene Vicente Huacallo Condo. Bijna vier jaar heeft de groep zich voor Vicente ingezet. Hij was gearresteerd op ver denking van terroristische activiteiten. Dat Vicente mede door de in spanningen van de groep is vrijgelaten mag blijken uit een brief die hij na zijn vrijlating aan de groep schreef en waar uit een citaat in het jaarverslag is opgenomen. „Ik heb geen woorden om mijn dankbaar heid uit te drukken. De emotie die me vervult is zo groot en mijn blijdschap immens. Ein delijk liet ik de koude plek van mijn nachtmerries achter. Sinds vrijdag 30 maart is het woord gevangenis niets meer dan een onaangename herinne ring, dankzij de volharding en standvastigheid van de groep, de morele steun en de beslis sende brieven die de rechter van het kantongerecht ontving, die daardoor eindelijk mijn si tuatie begreep. Maandag pre senteerde ik me bij het kanton gerecht en kreeg ik de gelegenheid een onderhoud te hebben met de rechter, die me de brief liet zien die hij van de groep gekregen had". Het jaarverslag geeft een beeld van de activiteiten die de groep in het afgelopen jaar heeft on dernomen. Bekend zijn uiter aard de maandelijkse schrijf- bijeenkomsten. Uit een overzicht blijkt dat deze in het afgelopen jaar op negen plaat sen werden gehouden en dat het aantal verstuurde brieven steeg van 2681 in 1989 tot 3178 in 1990. In de loop van 1990 werden verschillende acties voor afschaffing van de dood straf gesteund, daarbij inha kend op de actuele situatie in betreffend land. Zo waren er grondwetsherzieningen aan de orde in de Sovjet-Unie en Bula- garije, waarop de groep rea geerde. Wet In het najaar dreigde er in de Verenigde Staten een federale wet te worden aangenomen welke uitbreiding van de mo gelijkheid tot de doodstraf in hield. Ook hierop reageerde de groep en vernam later dat de bepalingen over de doodstraf geschrapt waren. De groep nam verder onder meer deel aan de Peru-actie, de actie voor vervolgde vrouwen, de Zuid- Korea-actie en de 5 mei-actie. De China-actie werd afgesloten met een grootse Amnesty-dag in het jongerencentrum Bro- gum. De herdenking van de bloedig neergeslagen opstand bleek een goede gelegenheid om jongeren te confronteren met het werk van Amnesty. Voor de Sri Lanka-actie werd in Zierikzee een informatie avond georganiseerd, waar voor een goede belangstelling bestond en waar iemand van de landelijke organisatie uitleg gaf over de historische situatie en de ernstige mensenrechten schendingen welke nu plaats vinden. Een laatste activiteit in het afgelopen jaar was de, inmiddels traditionele, fakkel optocht rond 10 december, de dag van de mensenrechten. De laatste jaren blijkt een toene mend aantal mensen dit initia tief te willen steunen door mee te lopen in de tocht. Uit een financiële verantwoor ding blijkt dat de groep door giften en donaties haar activi teiten kon financieren en Vi cente enige steun geven. De voorzitter van de Amnesty groep, Corrie Slabbekoorn, wijst er nog op dat juist met hef oog op de donateurs en de mensen die de activiteiten steunen deze keer wat extra zorg aan het jaarverslag is be steed. Ze hoopt daarmee men sen over de streep te trekken. „Het werk is nog steeds hard nodig en hulp en financiële steun zijn daarbij onontbeer lijk". BURGH-HAAMSTEDE - De jeugdcommissie van sportver eniging DFS uit Burgh-Haam- stede houdt zaterdag 9 maart een grote bazar in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamste- de. De bazar gaat om 11.00 uur van start. De opbrengst van de bazar is bestemd voor de jeugdleden van de voetbalvereniging. Op de b'azar een vijftiental attrac ties voor jong en oud waaron der onder meer doelschieten, springkussen en schiettent. Verder is er het Rad van Avon tuur. Te winnen zijn prijzen als een geheel verzorgde ééndaag- se reis voor twee personen of een diner voor twee personen. Kleurwedstrijd Voor de kinderen is er de kleur wedstrijd. De uitslag van die wedstrijd wordt tussen 16.00 en 17.30 uur bekend gemaakt. Het avondprogramma begint om 20.30 uur en omvat een ver loting en het Rad van Avon tuur. John Prins zorgt voor de muzikale omlijsting van het geheel. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wageningen: B. J. van Vreeswijk te Ridderkerk. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Zevenhui zen (Gr.): J. Maliepaard te Wil- sum en Kamperveen. DREISCHOR Oud papier Muziekvereniging Crescendo haalt zaterdag 9 maart weer oud papier op in Dreischor en de omliggende polder. Het ver zoek is het papier vanaf 09.00 uur gebundeld gereed te zetten. OUWERKERK Nieuw Leven In het dorpshuis te Ouwerkerk verzorgt muziekgezelschap Nieuw Leven vrijdag 8 en za terdag 9 maart om 19.30 uur een uitvoering. Na een optre den van de drumband en de muziekvereniging wacht de be zoekers een komedie in drie be drijven. Bruintjes bier bruist beter heet het en er wordt in meegespeeld door Jeroen Man- ni, Piet Kuyper, Jozien Ver meulen, Janet Osseweijer, Ja- net van der Hamer, Petra Kwaak en Janet Capelle. De techniek is in handen van Leen Lukus, de grime doet Jolanda Dalebout, soufleur is Urbaan Manni en de regie is in handen van Jo Hage. In de pauze is er een verloting en uiteraard is er bal na. BRUINISSE Grevelingenhout Cobi en Helmich Rigter nemen maandag 18 maart hun horeca gelegenheid in gebruik in het clubgebouw van Golfclub Gre velingenhout. Tbr gelegenheid hiervan is ar die dag een recep tie tussen 17.00-21.00 uur. ZIERIKZEE Kiekieres De theatersportvereniging Kiekieres heeft haar vijfde wedstrijd gespeeld en dit keer tegen het Utrechtse Kunst na arbeid. Kiekieres uit Zierikzee won met een paar punten ach terstand. Het podium van de Concertzaal, herbergde een ge mêleerd publiek van zeer jong tot oud. Na een kennisma- kingsspel en een selectiespel, waarin geen nee gezegd mocht worden, mocht Utrecht de eer ste uitdaging plaatsen. Op de suggestie uit het publiek om een LAT-relatie uit te beelden, kwam het debuterende Kunst na arbeid met een prachtige poppenspelscene, waarin de ja loerse partner tenslotte de hand aan zichzelf sloeg. Voor de zogenaamde Space-jump vroeg Utrecht aan het publiek vier filmgenres en wist achter eenvolgens een liefdes, een griezel, een slapstick en een science fiction-film ten tonele te voeren. Kiekieres (captain Janneke van Veeren, Peter Jan sen, Rachel van Beveren en Ka ren Verseput) vroeg een klein voorwerp uit het publiek en kreeg een ring. Deze ring bleek een klein stemmetje te hebben en toverde het afwassende meisje tenslotte om in een kwakende kikker. De meeste punten scoorde Zierikzee toen ze op het voorstel van het pu bliek een deel van het sprookje Assepoester als een Opera uit voerde. De presentatrice Sop hie Hendriks moest na het be zigen van oneerbiedige taal van de zeer strenge rechters (Natasja Lungerak, Martijn Priemis en Reint Laan) als de corstuk fungeren en speelde op sublieme wijze een magnetron- oven. De volgende wedstrijd is donderdag 4 april om 20.00 uur in de Concertzaal. Dan wordt er gespeeld tegen de theater sportvereniging uit Breda. Harlekijn Peuterspeelzaal Harlekijn in Zierikzee houdt dinsdag 12 maart haar jaarlijkse ouder avond, die om 20.00 uur begint. Na het huishoudelijk gedeelte spreekt de dierenarts E. Won- dergem over het thema Kind en huisdier. ZONNEMAIRE Oud papier Op zaterdag 9 maart wordt in de kern Zonnemaire oud pa pier opgehaald door leden van de harmonie Nut en Uitspan ning. Men begint vanaf 9.30 uur rond te rijden. De inwoners van het dorp wordt verzorgd om het oude papier en karton voor die tijd gebundeld langs de stoeprand gereed te zetten. MIDDELBURG Festival Nieuwe muziek Nieuwe muziek, ook de moeite waard. Onder dit motto bren gen de muziekafdelingen van vier grote openbare bibliothe ken een jaar lang de heden daagse muziek extra onder de aandacht van amateurmusici. De manifestatie begint op za terdag 23 maart in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Het programma omvat onder meer een lezing door Maddie Starreveld-Bartels over Nieu we muziek (on)speelbaar voor amateurs en een lezing door Daan Manneke Is er nog leven na Stravinsky. Het evenement begint om 11.00 uur. Vrijdag 8 maart NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.06 uur Rondom tien: kijken in hersenen, praatprogramma. 14.58 uur Ja, natuurlijk extra: Sparrowhawk, natuurfilm. 15.34 uur De vooruitgang, do cumentaire over het werk van Tbn en Margje Roos in Amers foort in het kader van de socia le vernieuwing. Herh. 16.00 uur Passage, middagma gazine. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Winnie the Pooh, kin derserie. 18.03 uur Disney club, afwisse lend Disneymagazine voor jong en oud. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Weg van de snelweg Europa, toeristische serie. 19.45 uur Einstein, quiz. 20.25 uur 't Torentje, toekan Sir Geoffrey en lama Frangois laten zien wat er aan de hand is in Nederland. 20.41 uur Murder she wrote, se rie misdaadverhalen. 21.32 uur Oudenrijn en Dücker, comedyserie. 22.08 uur Ursul de Geer, talk show. 22.53 uur De vooruitgang, por tret van drie prominente vrou wen in het kader van de Inter nationale Vrouwendag. 23.18 uur Nocturne, licht- klassieke muziek. 23.48 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Meer plezier met pa pier, 6-delige cursus papiervou- wen. Afl. 5. 17.55 uur TROS Reis avontu ren, serie reis/avonturen docu mentaires. 18.43 uur De TV dokter, medi sche tips. 18.44 uur Therion stratagem, serie natuurfilmpjes. 18.58 uur Jackpot, spelpro- gramma. 19.26 uur Dierenmanieren, die- renprogramma 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Medisch Centrum West, serie. Afl.: Het noodlot. 21.39 uur De TV Dokter, medi sche tips van Ferdinand Zwaan. 21.40 uur De TROS TV-show, verbaal, visueel en muzikaal entertainment gepresenteerd door Ivo Niehe. 22.35 uur Binnenlandse zaken, satirisch programma. 23.05 uur Hollywood boule vard, nieuws over films, video en televisie. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 09.00 uur Huisje Boompje Beestje, les 15. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, les 16. 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal. Afl. 22. 18.00 uur Paspoort, magazine in het Turks. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het klokhuis 19.10 uur Studio sport, verslag van WK indoor atletiek in Se- villa; finale 60 m dames en he ren. 19.54 uur Uitzending van CD. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Sport studio. 20.55 uur Geen C te hoog, mu ziekprogramma. 21.35 uur Cinema 3, filmru briek gepresenteerd door Cees van Ede. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport jour naal, actuele informatie over de sport van vandaag. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie. 23.20 uur Vrijheid, gelijkheid en broederschap, Amerikaanse speelfilm. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.53 uur Kwislijn. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 7. 18.05 uur Postbus X, jeugdse rie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.10 uur De wonderjaren, 52- delige Amerikaanse serie. Afl. 40. 20.35 uur Weekendfilm: Be wijsmateriaal, Amerikaanse tv-film. 22.05 uur Première Film en vi deo, filmnieuws. 22.35 uur Kunstzaken. Aansl. Paardenkoersen. 22.40 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 23.00 uur Tijd is geld, program ma over mensen en geld. 23.10 uur Weekendfilm: Wil je mijn lijfwacht zijn?, Ameri kaanse speelfilm. 00.50 uur Coda, Hubert van Herreweghen leest voor uit ei gen werk: Moeder, waar zijt gij? Gij hadt... BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogen loos, afl. 135. 19.00 uur Programma van de Liberale Televisie- en Radio- Omroep. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur National Geogra phic, Amerikaanse documen taireserie. Afl. Red de panda, hooe de panda van de uitroeing te redden? 20.50 uur Herover de aarde, do cumentaireserie. 21.30 uur Huizen kijken, reeks over bouwen, verbouwen en wonen. 21.40 uur De dans ontspron gen, reeks rond de hedendaag se dans- en bewegingskunst. BROUWERSHAVEN - Zater dag 23 maart houdt de Algeme ne Sport Vereniging (ASV) Brouwershaven haar jaarlijk se feestavond. Deze wordt ge houden in het Tonnenmagazijn en begint om 20.00 uur. De feestavond wordt traditie getrouw verzorgd door de ei gen leden. Opgevoerd wordt het vrolijke blijspel Laura, ge schreven door Henk Karsten. Tussen het tweede en derde be drijf is een pauze ingelast- waarin een verloting wordt ge houden. Na afloop van het to neelstuk is het bal. Moch je nie naer stad? vroeg ze verwon derd. Nee ik ebbe gin boodschappen. Is va der thuus? Die zal mee de middag komme. Jikkemien zag dat Kee een goud speldje in haar overdoek had. Ik ebbe nie anders as opgewermde koffie. Dat geef nie. Met smaék dronk Kee haar kom leeg en vroeg belangstellend naar de verkoop van de aardappels en hoeveel mud tarwe er gedorsen was. Intussen naaide ze ijverig aan een ondermuts en keek iedere keer naar het raam als er een wagen voor bijreed. Jikkemien was aan de andere kant van de tafel gaan zitten. Verwach je iemen, Kee, je kiekt al zó? Nee Kee aarzelde en zei dan een beet je schuw: - Ik bin ner uus gekomme om iersten over te praten. Jikkemien wachtte. Ik luustere Nou je begriept wel waer over. Je zal toch wel wete dat ik mee Sam Wisse verke- re. Maer ie wil vaste verkeerienge en is bie julder komme. Jikkemien had het deksel van de pot kroten gelicht en keek of ze niet droog kookten. Ons wete van niks, alleenig wat de buuten- wacht wauwelt. Ongelovig trok Kee haar schouders op. As julder d'r nie tegen geweest waere, was Sam al lank ier geweest. D'r is ier nooit over Samen gesprake, zei Jikkemien, as jie mee een joen achter de aegen wil loope, moe je dat zelf wete. Wat wou je dan noe? Kee rimpelde de kop van de ondermuts in. Ze hoorde haar vader langs 't huis stappen en zei snel: Sam moe mee 't voorjaer die- ne en voordien wou un liever vast verkeere. Moeder praat jie d'r mee vader over? Jikkemien keek haar verrast aan. Ze had een kleur en peuterde aan het kantje van haar beuk toen Simen binnenkwam. Bedrijvig hielp ze zijn stoel bij de haard schuiven en een stoof onder zijn voeten. Ze Door DIGNATE ROBBERTZ 108 kon niet laten naar zijn handen te kijken, waar het vel strak over gespannen zat. Jé kon de beentjes en pezen zien liggen en toen hij bukte zag ze zijn halsspieren als koor den, die zouden afknappen. Er waren vele schaduwen in de holten en zijn haar was grauw-wit. Onder het eten vroeg hij naar Berkenbosch en het vee. Als altijd bracht hij het overschot naar de hoenders en Jikkemien begon de boel af te wassen op de bakkeettafel. Leze julder nie meer? vroeg Kee. Nee sinds dien dag nie meer. Je vader kon 't nie. Terwijl Kee de borden afdroogde, bedacht ze dat vader vroeger anders aan tafel zat, veel rechter en hij bleef niet strak in zijn bord kijken. Ze had vandaag de beweging van zijn arm gemist, als de borden leeg wa ren en hij achter zich de Bijbel pakte. Ze wist nog dat Arend de koperen sloten los mocht knippen en het boek open laten val len bij de bladwijzer. En als vader met lezen ophield moest hij de twee laatste woorden nazeggen. Later deed Jan die dingen, ter wijl hij op vaders knie zat. En ze herinnerde zich nog een paar keer, toen ze 's zondags thuis was geweest en Jan te groot was om op de knie te zitten. Vader legde dan de Bijbel voor hem en met zijn heldere hoge stem las hij een hoofdstuk. Soms wees moeder een moeilijk woord aan en spelde de letters voor hij het uitsprak. En als hij op een dreun begon te lezen en niet even ademhaal de als de tekst uit was, legde vader zijn hand op de bladzij en zeide: Eerbiedig, Jan Kee begreep nu wel waarom de Bijbel 's middags niet meer op de tafel kwam. Ze voelde Jikkemien's hand op haar schouder en keek in haar ogen, die vochtig maar goed en vertrouwelijk waren. Ik zal d'r van aeven wel is over praate, Kee. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - Actueler kan het haast niet. Ameri kaans ingrijpen in het Midden-Oosten nadat Arabi sche terroristen een helikopter van de Amerikaanse marine hebben neergeschoten. Dit ingrijpen door Amerikaanse mariniers is het centrale thema in de film Navy Seals die zondag 10 en 17 maart te zien is in de Concertzaal. Aanvang 20.00 uur. Advertentie zondag 10 mil. 20.00 uur zondag 17 nui. 20.00 uur 'egen Terrorisme •Af I Het neerschieten van deze Amerikaanse heli blijft niet zonder gevolgen. Een elite com mando luisterend naar de naam Navy Seals komt de in het nauw gebrachte piloten te hulp. James Curran, een fana tieke marine-officier voert het commando over deze eenheid. De reddingsactie is een succes maar een aantal vernietigende Stingerraketten moet worden achtergelaten. De volgende op dracht voor de Seals is dan ook het vernietigen van die raket ten voordat deze in handen val len van de leider van de fana tieke Al Shuhada beweging. Omdat betrouwbare inlichtin gen omtrent de nieuwe opslag plaats van de Stinger-raketten ontbreken roept Curran de hulp in van een beeldschone exotische journaliste van Liba nese afkomst. Daarbij komt ook Amor om de hoek kijken. De raketten worden uiteinde lijk gevonden in een vervallen flatgebouw in Beiroet. Voor de Libanese kust stijgt een heli kopter op met de Seals aan boord. Ze landen in het nachte lijk duister op het strand waar na zij snel aan hun opdracht moeten beginnen. Tbt zonsop gang hebben zij de tijd om hun missie te volbrengen. Ringsteken voor ruiters én fietsers SCHARENDIJKE - Zaterdag 9 maart wordt in Scha rendijke het Straofeest gevierd. Voor dit traditione le feest is een gevarieerd programma samengesteld. Hoogtepunt van het feest blijft uiteraard het wassen van de paardehoeven aan het strand nadat de dieren in de winter op stal hebben gestaan. Er staat zater dag echter veel meer te gebeuren in, Scharendijke. uit Zonnemaire vanaf het par keerterrein bij het sportvel dencomplex voor een rondrit door het dorp. Voor het Scharendijkse Strao feest hebben zich volgens het organiserend comité al heel wat ruiters aangemeld. Er is echter nog plaats voor een aan tal ruiters. Wie zich wil aan melden kan terecht bij R J. Coomans (01117-2068) en G. E. Heyboer (01117-1525). Als bij zonderheid vermeldt het orga niserend comité dat de heer M. Gelijnse, die dit jaar 80 hoopt te worden, ook dit jaar weer van de partij is als strao-ruiter. Programma Het programma van het Strao feest in Scharendijke gaat om 12.00 uur van start met de keu ring van de paarden. Dat ge beurt in de Dorpsstraat in Scharendijke. De strandrit gaat om 12.30 uur van start. Er wordt halt gehouden bij 'De Wijde Bliek' van de familie Ketting. Om 12.45 uur begint het ring steken per fiets door de jeugd in de Dorpsstraat. De rui terstoet vertrekt om 14.15 uur, voorafgegaan door muziekver eniging Nut en Uitspanning Na terugkeer in het dorp, om streeks 15.30 uur, brengt het muziekgezelschap nog énkele nummers ten gehore. Loco burgemeester L. C. Hart zal de ruiters vervolgens verwelko men. Het ringsteken te paard voor de Straoruiters begint om 15.45 uur. In de Platteweg kun nen kinderen rijden op pony's, beschikbaar gesteld door ma nege Grol uit Renesse. Na het ringsteken volgt meteen de prijsuitreiking. Eveneens traditiegetrouw houdt ook dit jaar de kerk voogdij van de Nederlandse Hervormde Kerk in Elker- zee/Scharendijke tijdens het Strao-feest weer haar jaarlijk se oliebollenactie. Vanaf 9.00 uur worden de oliebollen te koop aangeboden. De op brengst van de oliebollenactie is bestemd voor de kerkvoog dij die onder meer met deze ac tie haar financiële tekort wil bestrijden. s - c; n p il Vff* f ik Een beeld van het Straofeest vorig jaar in Scharendijke. (Ar chieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4