Grote partijen de grote verliezers, meeste winst: D66 en Groen Links Omwonenden Stolpweg zien niets in plan voor reconstructie kruispunt §3 DE EERSTE TWEE j WEKEN GRATIS I J SAMAN BV ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE L Voortzetting vandalisme- project gaat geld kosten CDA neemt leidersrol van PvdA op Schouwen-Duiveland over In Duiveland wordt loopje genomen met de democratie Nog zeer zacht 7 JUBILEUM HOLTY BOEKENWEEK VERKIEZINGEN BOWLINGKAMPIOENE k Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 7 MAART 1991 147e JAARGANG NR 24910 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 SCHOUWEN-DUIVELAND - De grote partijen CDA, PvdA en VVD, zijn op Schouwen-Duiveland als de grote verliezers uit de bus gekomen. Het ver lies voor de PvdA is opvallend fors, maar ook VVD en CDA hebben duidelijk in moeten leveren. Grote winnaar, net als elders in den lande is D66 geworden. Zij zagen hun aanhang op Schouwen-Duiveland meer dan verdubbelen. Hetzelfde kan gezegd wor den van Groen Links. Ook zij mogen zich verheugen in een sterk gegroeide aanhang. Het CDA mag zich ondanks dat verlies wel de grootste partij op Schouwen-Duiveland noe men. De VVD staat na CDA en PvdA op de derde plaats op Schouwen-Duiveland. Ook de liberalen hebben verlies gele den. In 1987 gaven 3463 inwo ners van Schouwen-Duiveland hun stem aan de VVD en giste ren waren dat er beduidend minder: 2786. Een verlies van 677. Verdubbeld De meeste winst tijdens de edi tie '91 van de statenverkiezin gen is geboekt door D66 en Groen Links. Meest opvallend is de sprong van de democra ten. In '87 was hun aanhang met 840 stemmen nog zeer be scheiden. Nu hebben meer dan twee keer zoveel mensen op D66 gestemd: 1894. Een winst van 1054 stemmen. Groen Links blijkt het goed te doen op Schouwen-Duiveland in vergelijking met vier jaar geleden. In 1987 sprokkelden CPN en PSP 140 stemmen bij elkaar op Schouwen-Duive land. Nu deze partijen elkaar gevonden hebben in Groen In 1987 lagen de politieke krachtsverhoudingen op Schouwen-Duiveland wat an ders. Met 5242 stemmen was de PvdA toen nog de partij met de grootste aanhang. De sociaal democraten hebben die lei derspositie af moeten staan aan het Christen Democratisch Appèl. Dramatisch Het verlies van de PvdA op Schouwen-Duiveland is dra matisch te noemen. De sociaal democraten zagen hun aan hang slinken van 5242 bij de statenverkiezingen in 1987 naar 3194 nu. Een verlies van maar liefst 2048 stemmen. De PvdA boekte in alle gemeenten van Schouwen-Duiveland ver lies. Ook het CDA heeft op Schouwen-Duiveland een ver lies moeten incasseren, zij het wat minder dramatisch. In 1987 stemden 4249 inwoners van Schouwen-Duiveland op de christen-democraten en gis teren, woensdag, maakten 3750 Schouwen-Duivelanders het hokje bij het CDA rood. Een verlies van alles bij elkaar 499 stemmen. Links scoort men een stuk be ter. In totaal 323 inwoners van Schouwen-Duiveland gaven hun stem aan Groen Links. Meer dan twee keer zoveel stemmen. Een duidelijk sig naal. Klein rechts heeft een beschei den winst geboekt. De SGP heeft een kleine teruggang moeten incasseren. In 1987 stemden 1876 Schouwen- Duivelanders op deze partij. Nu gaven 1840 mensen op Schouwen-Duiveland hun stem aan de SGP. De lijstcombinatie RPF/GPV doet het beter. Zij boekt een stemmenwinst van 75. De cijfers: in '87 stemden 680 mensen op RPF/GPV. Gis teren maakten 755 mensen het hokje rood bij deze lijstcombi natie. Licht verlies Nieuwkomer Delta Anders scoort redelijk op Schouwen- Duiveland. In '87 was deze par tij niet terug te vinden op de lijsten maar de tweede man van Delta Anders stond toen op de kandidatenlijst van de PPR. Deze partij kreeg in '87 de steun van 241 kiezers. Delta Anders wist op Schouwen- Duiveland 235 stemmen te trekken. Al met al de nodige politieke verschuivingen op Schouwen- Duiveland. Als de uitslagen naar de gemeenteraden toe ver taald zouden worden zou dat ongetwijfeld in verschillende gemeenten zetelverlies voor de PvdA betekenen. Hetzelfde geldt, maar in veel mindere mate, voor CDA en WD. De overwinning van D66 blijft echter het meest opvallend, evenals het succes van Groen Links. Geen computer in Noordgouwe bij het tellen van de stemmen. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - „Het gemeenschapsgeld wat nu aan dit plan zal worden uit gegeven is weggegooid geld". Dat is de aan duidelijkheid niets te wensen overla tende conclusie van de initiatiefgroep van onwonenden van de Stolpweg in Nieuwerkerk. De initiatiefgroep ziet niets in het plan van de gemeente Duive land voor reconstructie van het kruispunt Stolpweg/Loensweg/Weststraat maar nog meer moeite heeft men met de manier waarop het plan gepresenteerd wordt. „Het is ons duidelijk dat in de gemeente Duiveland een loopje wordt ge nomen met de democratie", aldus de initiatiefgroep. Dat standpunt werd ken baar gemaakt aan de leden van de commissie algemene zaken van de gemeente Duiveland. De situatie op de Stolpweg in Nieuwerkerk is de omwonen den al geruime tijd een doorn in het oog. In oktober vorig jaar verzamelde een initiatief groep 369 handtekeningen en werd aan burgemeester A. Bergshoeff een alternatief plan ter verbetering van de weg aan geboden. Dat plan ging veel verder dan het daarvoor door de gemeente tijdens een hoor zitting aan de omwonenden ge presenteerde plan. Onder tafel Dat plan wordt volgens de ini tiatiefgroep nu volkomen on der tafel geveegd en daar is men niet zo over te spreken. „Als reactie op het plan van de gemeente Duiveland valt óp te merken dat er uiterst onzorg vuldig omgegaan wordt in de gemeente Duiveland met de toezegging en afspraken", al dus de initiatiefgroep in een schriftelijke verklaring. In zeer scherpe bewoordingen wordt de houding van het ge meentebestuur door de initia tiefgroep neergesabeld. „Het is schandalig te moeten constate ren dat zelfs commissieleden genegeerd worden in hun uit spraken die zij in een openbare commissievergadering hebben gedaan", aldus de initiatief groep. Gesteld wordt verder dat in het verleden verwachtingen ge wekt zijn. „Nu wordt een nieuw plan ter bespreking in de commissie aangeboden ter wijl nadere uitwerking van het ingeleverde plan van de initia tiefgroep was afgesproken", al dus de initiatiefgroep. „Ons rest de vraag wat het kiezen van vertegenwoordigers in een gemeentelijk bestuur inhoudt als enkelen gewoon doen wat ze graag willen". Deskundigheid „Wij vinden het schandalig dat de deskundigheid die wij inge bracht hebben - een deskundig specialisme waar een gemeente van 5500 inwoners nooit zelf over zal kunnen beschikken - zonder meer onder tafel wordt geveegd. Eigenlijk kan een ge meente het zich niet veroorlo ven om zo'n adyies zomaar naast zich neer te leggen", al dus de initiatiefgroep. Eindconclusie van de initia tiefgroep met betrekking tot het gemeentelijke plan voor re constructie van het kruispunt is dat men zich volledig distan tieert van de plannen. Men wil vasthouden aan de eigen plan nen zoals die in oktober aan het gemeentebestuur werden voorgelegd. Het plan van de ge meente is volgens de initiatief groep zinloos. Namens de initiatiefgroep werd dinsdag tijdens de verga dering van de commissie alge mene zaken het woord gevoerd door A. Veenboer. Zij schetste in het kort de bezwaren van de initiatiefgroep tegen het plan. Kort samengevat is de mening van de initiatiefgroep dat door uitvoering van het plan het uit zicht niet verbetert, het karak ter van de weg niet verandert en derhalve de verkeersveilig heid niet verbeterd wordt. Geluidsoverlast Naast mevrouw Veenboer werd tijdens de commissievergade ring op persoonlijke titel ook het woord gevoerd door A. Th- len. Hij zei te vrezen voor ge luidsoverlast en trillingsover- last door het aanbrengen van ribbels in het wegdek. Die rib bels moeten snelheidsrem- mend werken, maar volgens Talen zullen ze niet veel effect hebben. Hij pleitte voor het creëren van een 'slinger' in de weg om de snelheid eruit te halen. Burge meester A. Berghoeff reageer de op de woorden van Thlen én de beschuldigingen van de ini tiatiefgroep met de opmerking dat het gemeentebestuur wel degelijk geluisterd heeft naar de bevolking. „Maar ook in de ze commissie is eerder heel dui delijk gezegd dat er beperkte middelen beschikbaar zijn. U moet dit plan zien als een basis waarop we verder kunnen". PvdA-commissielid C. J. Hille- brand sprak in een eerste reac tie zijn teleurstelling uit over de stellingname van de initia tiefgroep. „Ik vind het heel jammer dat de omwonenden nu afhaken". Hillebrand tekende daarbij aan dat in zijn visie het nu aan de commissie voorge legde plan wel erg veel afwijkt van eerdere plannen. „Dit is ook wel een heel goedkope va riant. Is dit meer als een soort noodmaatregel bedoeld?'. Uitstel Burgemeester Bergshoeff rea geerde op de woorden van Hil lebrand met de opmerking dat er geen verschil van mening be staat over wat het beste zou zijn. „We weten wat de bewo ners willen en we weten ook dat dat teveel geld kost. We kunnen er nu eenmaal geen tonnen in gaan steken". Tot een duidelijk oordeel over het door de gemeente gepresen teerde plan kwam het tijdens de commissievergadering niet. Alleen SGP/RPF-woordvoer- der K. Hendrikse schaarde zich achter het college. Van de kant van de andere fracties liet men doorschemeren nader overleg met de achterban te willen. Burgemeester Bergshoeff stel de daarop voor een nadere standpuntbepaling over het plan uit te stellen tot een vol gende vergadering van de com missie algemene zaken. Advertentie Voor: c.v.-installaties gas- en waterleiding naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 De Stolpweg bij Nieuwerkerk, inmiddels een veelbesproken weg.... (Archieffoto). Veel wint degeen die bij verliezen leert. Buonarotti HET WEER In het algemeen veel bewolking en af en toe regen. Minimumtem peratuur omstreeks 10 graden. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden, maar op Waddeneilanden lager. Matige zuidoosten wind, kracht 3 4. i: Het modehuis Holty is al 75 jaar gevestigd aan de Dam te Zierikzee. Grote en kleine reizen is het thema van de Boeken week die gisteren, woensdag, begon. De uitslagen op Schouwen-Duiveland van de provin ciale statenverkiezingen. Jacolien de Bruin werd voor de eerste keer eilandelij- ke bowlingkampioene. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Advies Zierikzeese commissie gevraagd ZIERIKZEE - Aan het verlangen van de Schouwen- Duivelandse gemeentebesturen om het vandalisme- registratieproject Balen van Vandalen voort te zet ten zijn financiële consequenties verbonden. Vanaf april moeten de kosten van dit project door de ge meenten worden betaald. Over die kosten buigt de Zierikzeese commissie algemene en bestuurlijke za ken zich dinsdag 12 maart tijdens zijn vergadering in het stadhuis. Aanvang 20.00 uur. Dit project dat vandalisme moet tegengaa is vorig jaar van start gegaan, zonder dat de Schouwen-Duivelandse ge meenten daarvoor moesten be talen. Dit kon doordat de Stuurgroep Recreatiecrimina- liteit en het Bureau Voorko ming Misdrijven financieel bijsprongen. Bovendien heeft de stuurgroep nog tot april '91 een overbruggingskrediet be schikbaar gesteld. Het project is dermate goed ontvangen dat de Schouwen-Duivelandse ge meenten dit project willen voortzetten. Daarvoor moet dan wel worden betaald. Paracommercialisme Een ander punt waarover de commissieleden zich moeten uitspreken is de onlangs aan geboden notitie over het para commercialisme. Deze nota is door de paracommerciële com missie Noord- en Middenzee land opgesteld. Uit dit onder zoek is komen vast te staan dat op Schouwen-Duiveland zo'n vijftig instellingen, verenigin gen en dorpshuizen eigen horeca-faciliteiten hebben. In een ambtelijke notitie wordt ingegaan op het fenomeen pa racommercialisme en de op stapel staande wijziging van de Drank- en Horecawet waar door een wettelijk instrumen tarium ontstaat om tegen para- commerciële uitwassen op te treden. Andere agendapunten die tij dens deze commissievergade ring worden aangesneden zijn het statuut voor de lokale con tactgroep milieu en de toe komstvisie van het arrondisse mentsparket in Middelburg over een Zeeuws handhavings- netwerk milieuwetgeving. Het ligt in de bedoeling dat Schouwen-Duiveland onder de hoede komt van één lokale con tactgroep milieu. UTRECHT - Een groot deel van het Nederlands publiek weet niet dat in principe iedereen - van welke leeftijd dan ook - kan meewerken aan weefsel en/of orgaandonatie na overlij den. „Veel mensen denken ge heel ten onrechte dat je als do nor niet meer interessant bent als je ouder bent. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45, C jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee i weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1