LAATSTE NIEUWS Kleine Zeeuwse partijen staan op goede winst Zeeuwse Staten kiezen tracé Westerschelde „Statenverkiezingen worden nu treurige verkiezingen" deurloo intermeubel Gabor wil snelvaren per gebied aanpakken romantische meubelen Gs Brabant overleeft debat over belasting Zeeuwse oesters voor koningin RPF-lid noemt VVD arrogant in college vorming Zeldzaam soort nek kramp in Midden-Limburg mil Ellewoutsdijk naar Terneuzen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - Het gaan hele treurige verkiezingen worden met een hele lage opkomst. Dat verwacht de Groninger hoogleraar staatsrecht mr. drs. D. J. Elzin- ga van de statenverkiezingen van volgende week woensdag. DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP ZIERIKZEE - De kleine partijen die meedoen aan de statenverkiezingen staan er in de laatste prognose van Omroep Zeeland zowat allemaal beter voor dan in de vorige verkiezingsonderzoeken. De drie grote partijen, CDA, PvdA en VVD, verliezen in vergelij king met eerdere steekproeven. Dat is geen gewaagde voorspel ling, zo weet Elzinga, „je buur man kan je dat ook vertellen". Maar Elzinga weet nog wel wat meer redenen te noemen waar om de verkiezingen een hele la ge opkomst te zien zullen geven dan alleen het gegeven dat de traditie wil dat verkiezingen voor het provinciaal bestuur nu eenmaal slecht staan aange schreven bij de kiezer. De statenverkiezingen van vol gende week woensdag vallen midden in een kabinetsperio de. Ze ontberen daarom het bij zondere karakter dat verkie zingen hebben aan het begin van een dergelijke periode. Die bieden de kiezer de gele genheid om zijn waardering uit te spreken voor het dan nog prille kabinetsbeleid. Dat is min of meer vorig jaar gebeurd bij de gemeenteraadsverkie zingen, aldus Elzinga. En omdat het ook niet het ein de is van een kabinetsperiode hebben de verkiezingen van volgende week ook niet zoiets van een generale voor de Twee de Kamerverkiezingen. Zo in het midden van een periode is het politiek allemaal wat dif fuus, meent Elzinga. Evenmin zijn de verkiezingen spannend voor de samenstel ling van de Eerste Kamer. El- DEN BOSCH - Het college van gedeputeerde staten van Noord-Brabant heeft vrijdag een debat over wat wel wordt genoemd de „belastingaffai re" overleefd. De fracties van het CDA en de VVD, een meer derheid in de Provinciale Sta ten, steunden het beleid van het college. Een motie van af keuring, ingediend door D66, Groen Links en de Socialistie- se Partij, werd verworpen. De fiscus heeft een aantal (oud) gedeputeerden een navorde ring gestuurd voor bovenmati ge onkostenvergoedingen tus sen 1984 en 1988 voor een totaal bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden. Het college van gs besloot vorig jaar zon der daarin de Staten te kennen die navordering collectief aan te vechten en zonodig te beta len. Het college schakelde voor 120.000 gulden een gespeciali seerd bureau in, dat na uitvoe rige onderhandelingen met de fiscus een compromis bereikte. De belastingdienst nam genoe gen met een bedrag van 225.000 gulden. Dat geld is in de loop van vorig jaar betaald. Het col lege legde die uitgave vervol gens aan provinciale staten voor in de vorm van een begro tingswijziging. Sinds 18 februari is het aantal nekkrampgevallen gestegen van zeven tot elf. Drie patiën ten zijn overleden, een kind en twee volwassenen. De meeste gevallen hebben betrekking op de zeldzame soort nekkramp, aldus Grave. Zij openbaart zich door onderhuidse bloedingen. De patiënten die momenteel in het ziekenhuis in Roermond worden verpleegd, maken het redelijk goed. zinga: „De vorige keer was dat wel het geval. Toen zag het er een beetje naar uit dat de regeringspartijen CDA en WD uit zouden ko men op een minderheid in de Eerste Kamer en dat daardoor het kabinet wel eens zou kun nen vallen in die Eerste Kamer. Zover kwam het weliswaar net niet, maar het maakte de ver kiezingen wel bijzonder span nend". Spanning Maar of die door de hoogleraar genoemde spanning toen ook door de kiezers zelf werd ge voeld, is zeer te betwijfelen. Een onderzoek van het Neder landse Instituut voor de Pu blieke Opinie (NIPO) wees be gin februari uit, dat maar een kwart van de mensen weet dat op 6 maart niet alleen wordt beslist over de samenstelling van de besturen in de provincie (Provinciale Staten) maar ook over de Eerste Kamer. De statenleden kiezen die Eer ste Kamer en de politieke ver houdingen in de provincies zijn dan ook bepalend voor de sa menstelling van de uit 75 leden bestaande Eerste Kamer. Om de opkomst zo groot moge lijk te laten zijn, hebben de ge- Een besluit over de daadwerke lijke aanleg van de vaste- oeververbinding zal volgens gedeputeerde J. de Boe op zijn vroegst eind dit jaar of begin volgend jaar genomen worden. Zes Statenleden stemden tegen het zogenaamde tracé drie. De D66-fractie stelde niet mede verantwoordelijk te willen zijn voor genoemde tracékeuze. De fractie vond de keuze finan cieel slecht onderbouwd. Frac tievoorzitter A.J. Dijkwel van D66 zei bovendien te vrezen dat de financiële steun van het rijk voor de WOV gevolgen zou heb ben voor aanvragen voor in frastructurele voorzieningen in Zeeland voor de toekomst. Randvoorwaarden De Partij van de Arbeid stelde Hier is een meisje van 16 jaar uit Tienray aan de ziekte over leden. Een woordvoerder van de GGD in Venlo noemde de situatie in deze regio niet verontrustend, omdat het aantal gevallen van nekkramp lager ligt dan in an dere jaren in de maand februa ri. Hier heeft zich in januari en in december van verleden jaar geen enkel geval van nek kramp voorgedaan. zamenlijke provincies de laat ste maanden van alles gedaan om de statenverkiezingen van woensdag onder de aandacht te brengen van de 11,23 miljoen stemgerechtigden (berekening Centraal Bureau voor de Sta tistiek). Een provinciale diskette, ver spreid via bibliotheken, scho len en gemeentebesturen, past in het tijdperk waarin steeds meer mensen gebruik weten te maken van de computer. Tradi tioneel is de 26 keer uitgezon den televisiespot via de ru briek Postbus 51. Nog niet eerder in verkiezingen ver toond, is de huis-aan»huis- krant (6 miljoen exemplaren) die de kiezer over de streep moet trekken. Die krant, ver zorgd door de stichting Burger schapskunde in Leiden, ont neemt de kiezer zelfs het excuus dat hij niet weet waar op hij moet stemmen en dat hij daarom maar is weggebleven. Aan de hand van een uitge kiend puntenlijstje kan de kie zer vaststellen welke partij het meest tegemoet komt aan de ei gen wensen. Of dat helpt, is ook voor pro jectleider J. de Graaf van Bur gerschapskunde de vraag. Ontlokken Een voorspelling over de op komst is hem niet te ontlok ken. Dat hangt af van een hele boel factoren. Over zulke triviale zaken als het weer zijn bijvoorbeeld hele, elkaar vaak tegensprekende, wetenschap bij de keuze voor tracé drie wel een aantal randvoorwaarden. De WOV moet volgens deze fractie een regionale en interre gionale verbinding vormen maar niet gelden als route voor het doorgaande noord-zuid- verkeer. Daarnaast wilden ze onder meer een sociaal plan ge financierd uit overheidsfinan ciën voor het personeel van de veerdiensten en opname in de exploitatie-opzet van vervan gende natuurwaarden. Van verschillende zijden wer den nog vragen gesteld over de financiële haalbaarheid van een WOV van Ellewoutsdijk naar Tfemeuzen. Minister Maij- Weggen van verkeer en water staat zei een delegatie van het dagelijks provinciebestuur dinsdag medewerking toe aan een studie naar onder meer een financiële constructie. ZIERIKZEE - Tijdens het be zoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Frankrijk zal een Zeeuwse delegatie oesters presenteren tijdens de receptie die Hare Majesteit morgen, dinsdag, in de Opéra te Parijs aanbiedt. Tijdens de receptie worden 1200 gasten verwacht. De delegatie bestaat uit acht oesteropenstekers en 12 oester serveersters. Het zijn de heren J. A. D. van Kaam, Middel burg, H. Oostdijk, A. Pekaar, W. L. J. Robër, P. J. Verwijs, I. J. de Wee en K. J. van IJsseldijk, allen uit Yerseke, en de heer J. van Velzen uit Kruiningen en de dames G. de Visser-Bakker en A. M. Louwerse, Middel burg, W. J. van Wageningen- Dieleman en A. W. Dingeman- se-Dieleman, Westkapelle, A. Grootjans-de Nooijer, M. Schroevers-Marijs en J. J. Ven- tevogel, Arnemuiden, M. M. Kole-Mol, Hansweert, S. M. L. Maas-van der Wouwer, Krui ningen, M. J. E. van der Meijden-de Dreu en A. Oostdijk-Lindenberg, Yerseke en C. E. M. Nieuwdorp- Martens, Oost-Souburg. De dames zijn in Zeeuwse kle derdracht. Zij worden geas sisteerd door lakeien van het Nederlandse hof. Het gezel schap wordt begeleid door ka binetsmedewerkster R. W. Swerus uit Middelburg. Van daag vertrekken zij per bus naar Parijs, woensdag worden zij weer thuis verwacht. De oesterpresentatie gaat vooraf aan het programma dat het ko ninklijk paar in de Opéra aan biedt. pelijke beschouwingen ge schreven. Of het aanwezig zijn van politieke strijd of juist de afwezigheid daarvan een rol speelt? De geleerden zijn het er volgens De Graaf niet over eens. Zeeland. De landelijke poli tiek is bij de opkomst van ver kiezingen doorgaans van veel belang, zo meent De Graaf. In de provincies Noord-Brabant en vooral Zeeland spelen de af faires rondom de belastingpe rikelen van de colleges van ge deputeerde staten, de dagelijkse besturen van die provincies, mogelijk een rol van betekenis. Maar die rol kan net zo goed bestaan uit wegblijven („Ze maken er toch maar een rot zooitje van") als stemmen (op een partij die zich daaraan niet schuldig heeft gemaakt). Landelijke politiek speelt ze ker mee op de achtergrond bij deze verkiezingen, maar, zo constateert Elzinga, de verkie zingen zijn minder dan ooit het toneel geweest van een rond trekkend, landelijk politiek circus. „Dat is wel een gunstig teken. Dat geeft provinciale politici tenminste de kans hun winkel meer uit te venten", maar het belang daarvan voor de op komst relativeert hij onmid dellijk zelf met: „Dat is wel een moeilijke zaak, omdat die provincies met al hun papieren processen toch wel erg ver van de burger afstaan". In 1982 ging nog 68,4 procent van de kiezers naar de stem bus. In 1987 was dat percentage gedaald tot 66,3 procent. Woensdag wordt duidelijk of de dalende trend bij de op komst voor verkiezingen voor de provinciale staten zich voortzet. Zij benadrukte hierbij dat de overheid niet verder zal gaan dan de beloofde jaarlijkse bij drage van 41,1 miljoen gulden. Fractievoorzitter J. Hennekeij van de VVD stelde in verband hiermee vraagtekens bij de term „budgettair neutraal" in het regeerakkoord over de WOV. Een en ander is volgens hem niet te rijmen omdat de kosten van de veren in de toe komst flink zouden oplopen. Volgens gedeputeerde De Boe staat „als een paal in de Wes- terschelde" vast dat de vaste- oeververbinding er komt. Hij baseerde deze stelling op de dinsdag door de minister naar voren gebrachte bereidheid om de plannen tot een goed einde te brengen. „Het vergt wel gro te creativiteit en inventiviteit om de zaak nu financieel rond te breien", gaf hij toe. Een brugtunnel van Ellewoutsdijk naar Tfemeuzen gaat bijna ne gen miljoen gulden kosten. De huidige veerverbindingen voor autoverkeer over de Wester- schelde komen bij realisatie van tracé drie te vervallen. ZIERIKZEE - Tijdens een on langs gehouden verkiezings bijeenkomst in Zierikzee heeft het RPF-statenlid L. C. van Dijke uitgehaald naar het libe rale Tweede Kamerlid Te Veld huis. Deze heeft zijn vrees uit gesproken voor een college van gedeputeerden, waarin ook klein rechts zitting zou krij gen. Van Dijke herinnerde zijn ge hoor eraan, dat de VVD met acht statenzetels twee gedepu teerden heeft geleverd (Maris- Koster en De Voogd). De klein rechtse partijen met tesamen zeven zetels niet één. Volgens Van Dijke komt dit weinig de mocratisch over. Hij nam zelfs het woord 'arrogant' in de mond. Van Dijke had het ook over de verslechterde financiële posi tie van de provincie Zeeland. Een lastenverhoging voor de burger ziet zijn fractie niet zit ten. De provincie zou er.vol gens hem beter aan doen de te ring naar de nering te zetten en een aantal taken afbouwen of af te stotep. Hij noemde in dit verband de 'subsidie-grabbelton' van het welzijnsfonds, de subsidie aan het recreatie-overlegorgaan en aan het vliegveld Midden- Zeeland. „Het werk dat de stichting recreatiewerk Zee land doet, is geen provinciale taak, maar behoort tot de ver antwoordelijkheid van de on dernemers in deze sector", al dus Van Dijke. Andere resultaten zijn, dat men de belastingkwestie een zeer belangrijk onderwerp vindt in de provinciale politiek en dat CDA-lijsttrekker Vente- vogel in de laatste week voor de verkiezingen is uitgegroeid tot de Zeeuwse politicus met de grootste bekendheid. De gege vens voor het laatste Omroep Zeeland verkiezingsonderzoek komen uit enquêtes, die na het statendebat over de belasting affaire zijn gehouden. De laatste prognose voor de verkiezingen is gemaakt op ba sis van 191 enquêtes in de laat ste week voor de verkiezingen, maar de resultaten van de drie eerdere onderzoeken zijn even eens in de berekeningen be trokken. Tfenslotte gaat het om 753 telefonische enquêtes, en is het eindresultaat een zoge naamd gewogen gemiddelde. De prognose ziet er als volgt uit: CDA 33,7% (1987: 31,4%); PvdA 27,6% (1987: 29,1%); WD 12,1% (1987: 16,1%); D66 8,9% (1987: 5,7%); SGP 8,0% (1987: 10,3%); RPF/GPV 3,9% (1987: 3,6%); Groen Links 3,6% (1987: -) en Delta Anders 2,1% (1987: -). Omgerekend in zetels beteke nen deze percentages voor het CDA 16 zetels (nu 15), PvdA 13 zetels (nu 14) VVD 6 zetels (nu 8), D66 4 zetels (nu 2), SGP 4 ze tels (nu 5), RPF/GPV 2 zetels (nu 2), Groen Links 1 zetel (nu niet vertegenwoordigd) en Del ta Anders 1 (nu niet vertegen woordigd). Bekend De marktonderzoekers van P T Bedrijfsadviseurs uit Hein- kenszand, die het verkiezings onderzoek voor Omroep Zee land hebben ingesteld, hebben geconstateerd, dat het de laat ste vier weken bij steeds meer Met de regeling wil Gabor bij voorbeeld de snelle watersport weren uit natuurgevoelige ge bieden en meer ruimte geven in gebieden „met meer draag kracht". Onduidelijk is nog wanneer precies de diverse re gelingen ingaan. Volgens de staatssecretaris dient het snel varen in elk geval aan „absolu te voorwaarden" gebonden te worden. Die voorwaarden, zo maakte Gabor duidelijk, zijn nodig voor het behoud van na tuur en milieu, voor de „rust van de mederecreant" en voor de eigen veiligheid van de snel le watersporter. „Is men niet bereid zich aan deze regels te houden dan koerst men aan op een algemeen verbod", zo dreigde de bewindsman. Gabor sprak ook over het invoeren van de pleziervaartuigenbe lasting, waartoe het kabinet besloten heeft. Het besluit wordt momenteel op het minis terie van financiën verder uit- Zeeuwen bekend is geworden, dat er op 6 maart statenverkie zingen worden gehouden. Op de vraag naar het belangrijk ste vraagstuk in de provinciale politiek bleek de Vaste Oever verbinding Westerschelde nog steeds het hoogste te scoren (28%), de belastingaffaire volgt met 22% en het milieu met 15%. De belastingaffaire is de laatste weken in de opinievor ming een veel belangrijkere rol gaan spelen. De bekendheid van leden van gedeputeerde staten blijkt de afgelopen weken te zijn toege nomen, bij enkelen zelfs met 100 procent. Op de vraag de naam te noemen van een lid van gedeputeerde staten scoor de de CDA-er Ventevogel met 35% het hoogst. Tbegenomen is ook de bekendheid van CDA- gedeputeerde De Boe (12,5%), PvdA-gedeputeerde Don (24%) en PvdA-gedeputeerde De Vries-Hommes (12,6%). Er blij ken nu, vlak voor de verkiezin gen, ook meer respondenten te zijn die een lijsttrekker kun nen nomen. Ook daarbij is de CDA-er Ventevogel glorieus koploper: 18,3% noemt zijn naam. Hij wordt gevolgd door de VVD-er Hennekeij (7,9%), de PvdA-er Bruinooge (5,8%), RPF/GPV-kandidaat Roose (3,7%) en D66-er Dijwel (3,1%). Er zijn ook nogal wat onder vraagde kiezers (32%), die hun keuze nog niet definitief heb ben gemaakt. Deze zogenaam de zwevende kiezers komen het meest voor onder de PvdA- aanhang (34,4%). De zwevende kiezer blijkt zich vooral te inte resseren voor de volgende on derwerpen: de Vaste Oeverver binding Westerschelde (35,6%), de belasting-affaire (15,6%) en het milieu (13,3%). gewerkt. Gabor noemde de be lasting onontkoombaar voor een aantal gewenste intensive ringen van het beleid „in het belang van de waterrecreatie". De staatssecretaris wil een deel van de opbrengsten van de belasting gebruiken voor de fi nanciering van het Natuurbe leidsplan van zijn departe ment. Het resterende bedrag is voor de uitvoering van de Der de Nota Waterhuishouding. Gabor noemde de belasting een „heffing" die past in het principe „de vervuiler be taalt". SITTARD - Limburgse seropo- sitieven en aidspatiënten kun nen een beroep doen op een ei gen steunpunt. Volgens de oprichters is dit het eerste aids- steunpunt in Nederland. Maandag 4 maart Zierikzee Adviescommissie RO, Raads zaal stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Excursie witlofstudieclub naar bedrijf Tellersweg 3. 19.30 uur. Dinsdag 5 maart Zierikzee Voorlichtingsavond voor ou ders van toekomstige brug klasleerlingen. Aula RSG. 20.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente huis. 19.30 uur. Woensdag 6 maart Zierikzee Open middag SG Schouwen- Duiveland voor leerlingen ba sisonderwijs groep 8. 13.15- 15.00 uur. Kindertheater Zolderkolder in Binnen de Veste aan de Raamstraat. Van 13.30 tot 16.30 uur. Bruinisse Kinder werk-avond. CJV-ge- bouw. 19.45 uur. Donderdag 7 maart Zierikzee Jaarvergadering ABVA/ KA- BO. Huis van Nassau. 19.30 uur. Ledenvergadering Diabetes Vereniging Nederland. Huis van Nassau. 19.30 uur. Vrijdag 8 maart tot en met zondag 10 maart Burgh-Haamstede Israëlconferentie. De Burght. Geen vaste tijden bekend. Vrijdag 8 maart Zierikzee Blijspel Jalouzieën. Concert zaal. 20.00 uur. Ouwerkerk Jaaruitvoering Nieuw Leven. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering Patiëntenvereni ging Schouwen-Duiveland. Ge bouw Salem. 19.45 uur. Sirjansland Spreekbeurt oud-priester T. Vanhuysse. Zaal Hervormde kerk. 19.45 uur. Bruinisse Jaarvergadering Algemeen Vissersbelang. Verenigingsge bouw Deestraat. 19.30 uur. Zaterdag 9 maart Zierikzee Dubbelconcert Jakes Thin en Miles Browning band. Jonge rencentrum Brogum. 22.30 uur. Ouwerkerk Jaaruitvoering Nieuw Leven. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Lampionoptocht. Kerkring. 19.30 uur. Dinsdag 12 maart Zierikzee Begin stop-met-roken cursus. Wijkgebouw Kruisvereniging. 20.00 uur. Ellemeet Vergadering Vekabo Schou wen-Duiveland. Spreekbeurt directeur openluchtrecreatie ministerie. Durpsuus. 19.30 uur. Donderdag 14 maart Zierikzee Open avond SG Schouwen- Duiveland voor belangstellen den, 19.00-21.15 uur. Tfevens informatie-avond voor de ou ders van toekomstige leerlin gen. Informatiemarkt voor school verlaters LBO-MAVO-HAVO over beroepsopleidingen in de SG Schouwen-Duiveland. 19.00-21.15 uur. Vrijdag 15 maart Oosterland Studiekring SGP. Zaal Gere formeerde Gemeenten. 19.45 uur. Dinsdag 19 maart Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Brouwershaven Begin stop-met-roken cursus. Wijkgebouw Kruisvereniging. 20.00 uur. Woensdag 20 maart Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Zaterdag 23 maart Zierikzee Concert Sue Chaloner's soul- train. Jongerencentrum Bro gum. 22.30 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 5 maart 06.25 166 00.00 -133 18.40 152 12.35 -157 ROOMPOT BUITEN 5 maart 04.40 177 11.05 -157 17.05 161 23.10 -135 BRUINISSE 5 maart 06.40 174 00.00 -143 18.50 161 12.25 -165 WEMELDINGE 5 maart 06.20 191 00.05 -148 18.50 176 12.35 -171 Doodtij: 10 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Advertentie Voor naar: Haringvlietplein 4 - Zierikzee ROERMOND - In Midden-Limburg is een zeldzaam soort nekkramp geconstateerd, veroorzaakt door een subtype van de nekkramp-bacterie. Er is sprake van een verontrustende explosie, zo heeft het hoofd van de afdeling intensive-care, de internist W. Grave, van het Sint Laurentius Ziekenhuis in Roermond vrijdagmiddag bekend gemaakt. MIDDELBURG - De meerderheid van de Zeeuwse Staten heeft gekozen voor een Westerschelde- oeververbinding (WOV) westelijk van Ellewoutsdijk naar Terneuzen. Zij volgden hiermee het voorstel van gedeputeerde staten en het advies van onder meer de Raad voor de Waterstaat. AMSTERDAM - Het „snelle watersporten", zoals met speedboten en waterscooters, zal per wa tersportgebied kritisch bekeken en zonodig aange pakt worden. Dat maakte staatssecretaris Gabor van natuurbeheer zaterdag duidelijk bij de opening van de watersporttentoonstelling HISWA in de RAI te Amsterdam. Gabor wil een „regeling", geen lande lijk verbod.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2