Horeca nieuwe wil via promotie toeristen lokken LAATSTE NIEUWS part-time chauffeur m/v Kennis statenleden over S-D lijkt minimaal agenda Op zoek naar meer toeristen 2 J ploegstoffen Eversdijk wil illegale visserij aanpakken PvdA-plan moet eigenaar kleinere woning gaan ontzien Toch regeling opvissen van bommen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Meer toeristen nodig? De hotels draaien duidelijk anders dan de verblijfsrecreatie-ondernemers in deze streek. (Foto Joop van Houdt). AMSTERDAM - De horeca wil de komende periode extra promotie-activiteiten uitvoeren in de EG- landen, Finland, Zweden en Zwitserland om deze zo mer meer toeristen naar Nederland te lokken. Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) en de hore ca moeten daarvoor in de buidel tasten. Dit zegt voorzitter G. van der Veen van de werkgeversorgani satie Horecaf naar aanleiding van de malaise waarin veel in ternationaal georiënteerde ho tels verkeren door het wegblij ven van klanten als gevolg van de Golfoorlog. Volgens Van der Veen is het ondoenlijk om deze aderlating dit jaar nog goed te maken. Café's hebben volgens hem geen noemenswaardige gevol gen ondervonden van de oor logshandelingen. Het restau rantbezoek liep tijdens de oorlog op sommige dagen be hoorlijk terug, maar de werk geversvoorzitter verwacht dat de restaurateurs de klap vrij snel kunnen opvangen. Slechter De grote hotels in Nederland blijken in de afgelopen weken door de Golfoorlog slechter te draaien dan normaal. Uitschie ters in negatieve zin zijn Ibis Amsterdam/Airport en het Amsterdamse Sonesta met een bezettingsgraad die circa een derde lager ligt. Veel hotels - met name in en rond Amster dam - zitten vijftien tot twintig procent onder hun normale be zetting in januari en februari. Vooral de toeristen blijven Advertentie 704 verschillende gordijnstoffen vindt u inde kollektie bij m 't lange uus interieurvormgeving die zich onderscheidt van anderen havenpark 26-28 zierikzee 01110-13727 I DEN HAAG - Het college van burgemeester en wethouders van Den Haag wil het autoge bruik van zijn gemeenteambte naren drastisch beperken. Wet houder personeelszaken C. Martini van de gemeente Den Haag heeft daartoe donderdag een pakket maatregelen gepre senteerd. DEN HAAG - Het Zeeuwse Tweede-Kamerlid H. Evers- dijk (CDA) wil minister Buk man in een brief vragen de ille gale visserij door zogenaamde sportvissers aan banden te leg gen. Volgens de visserijspecia list van het CDA is er sprake van rechtsongelijkheid, omdat beroepsvissers zich moeten on derwerpen aan strenge regels, terwijl beunhazen niet of nau welijks worden gecontroleerd. Voor de beroepsvisserij is het een doorn in het oog, dat kleine bootjes bij mooi weer uitvaren en zodra ze zijn teruggekeerd hun illegale vangst stiekem verhandelen. Eversdijk spreekt vooral van een psycho logisch nadelig effect. ,,De hoe veelheid vis die ermee is ge moeid, is natuurlijk beperkt. Waar het om gaat is de rechts ongelijkheid. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater, tijd stand tijd stand 2 maart 04.45 163 10.45 -168 17.10 174 22.55 -130 3 maart 05.15 167 11.25 -167 17.45 168 23.30 -131 4 maart 05.50 169 12.05 -163 18.15 161 - - 2 maart 02.50 175 09.10 -172 15.05 189 21.15 -134 3 maart 03.20 181 09.40 -170 15.45 184 21.55 135 4 maart 04.00 182 10.20 -165 16.25 175 22.35 -135 2 maart 05.10 181 10.40 -174 17.30 190 22.50 -139 3 maart 05.45 181 11.15 -173 18.05 182 23.25 -140 4 maart 06.20 179 11.50 -170 18.35 172 2 maart 04.40 190 10.50 -182 17.00 199 22.55 -145 3 maart 05.10 194 11.25 -180 17.40 194 23.30 -146 4 maart 05.50 195 12.05 -176 18.15 186 '-t massaal weg. De zakenreizen trekken alweer iets aan, zo valt algemeen te beluisteren. In de omgeving van Schiphol, één van de belangrijkste toe gangspoorten voor toestromen de buitenlanders, zijn rake klappen uitgedeeld. Hotel Ibis Nederland liet woensdag we ten dat de bezettingsgraad in februari 37 procent achterbleef bij het gemiddelde voor die maand in de voorgaande jaren. Voor januari was dat dertig procent minder. Een percenta ge van dertig geldt in februari ook voor het Pullman-hotel bij Schiphol. Bij Ibis leidt de misère tot het aanvragen van werktijdver korting voor tachtig van de 125 medewerkers en wordt alle tij delijke krachten ontslag aan gezegd. Sonesta in het centrum van Amsterdam, waar de be zettingsgraad in januari en fe bruari 25 a dertig procent lager dan normaal uitkomt, heeft door de teruglopende nering voor 143 van de in totaal 260 personeelsleden werktijdver korting aangevraagd, aldus di recteur H. Langereis. Bij meer hotels, zo blijkt bij een rondvraag, worden aanvra gen voor werktijdverkorting overwogen en tijdelijke ar beidscontracten niet verlengd. Begin februari al heeft Kras- napolsky voor 200 van de 300 werknemers eveneens werk tijdverkorting aangevraagd. De bezetting daar is in januari teruggelopen van 65 naar circa 30 procent. De directeur van het Golden Tulip Barbizon Hotel in Am sterdam ziet de nabije toe komst somber in. Ook nu de Golfoorlog afgelopen is zal vol gens htem „Amsterdam veel Amerikaanse, Canadese en Ja panse toeristen mislopen om dat die al een andere vakantie bestemming hebben gekozen". In Rotterdam zitten de meeste grote hotels op een 5 tot 10 pro cent lagere bezittingsgraad. Novotel ondervond in januari even positieve gevolgen van de Golfoorlog toen vijftig kamers werden bevolkt door Ameri kaanse militairen in verband met het transport van Ameri kaans legermaterieel via de ha venstad naar het Midden- Oosten. In Maastricht profiteerde het Altea-hotel ook tijdelijk van de Golfoorlog. De bezettings graad in het hotel steeg in ja nuari met 5 procent, een mee valler die te danken was aan een anti-Golfoorlogcongres dat volgens een woordvoerder van het hotel 7.000 mensen vanuit de hele wereld naar de stad lokte om daar te mediteren. Ook in februari zit het hotel wat boven het gemiddelde. Dit is vooral te danken aan het ex tra aantal buitenlandse vluch ten op Maastricht Airport. Het Carlton Beach-hotel in Scheveningen moest het in fe bruari doen met een bezet tingsgraad van 53,4 procent. Vorig jaar februari was dat 61,4 procent. Het Kuhrhaus in Scheveningen zegt voorlopig nog niet veel te lijden te heb ben van de oorlog. Om risico's te vermijden heeft de hotellei ding besloten te werken met het systeem van overboeken, omdat veel bedrijven en parti culieren geen definitieve reser veringen durven te maken. Mocht alle reserveringen gestand worden gedaan, dan zit het hotel met een „luxe probleem", zo erkent een woordvoerster. Springtij 3 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP DEN HAAG - De mobiliteit van de Nederlandse bevolking is vorig jaar met bijna twee procent gegroeid. Het aantal kilometers dat binnen Neder land met personenauto's werd afgelegd, steeg met bijna 1 pro cent. Met het openbaar vervoer werd ruim 14 procent meer ki lometers afgelegd. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. DEN HAAG - De PvdA komt vandaag, vrijdag, in de laatste ronde van het debat over de tussenbalans met een voorstel om het huurwaardeforfait voor kleinere koopwoningen minder sterk te laten stijgen. De PvdA wil dat betalen door meer schalen aan te brengen in het forfait, waardoor de op brengst voor de fiscus toe neemt. Het PvdA-voorstel moet bezit ters van een eigen huis met een vrije verkoopwaarde van één tot anderhalve ton ontzien. Volgens de PvdA hoeft het huürwaardeforfait voor deze woningen niet te stijgen tot 3,3 procent. Hoeveel minder dat kan worden is afhankelijk van de opbrengst van het plan. Het voorstel gaat ervan uit dat er meer prijsklassen van wo ningen worden gehanteerd bij de vaststelling van het huur waardeforfait. Dan is er vol gens de PvdA sprake van een eerlijker verdeling over de di verse categorieën woningbezit ters. De duurdere huizen zullen vol gens de PvdA niet worden ge confronteerd met een extra ver hoging van het huurwaardefor fait. Het plan gaat net als het kabi net uit van een stapsgewijze verhoging van het forfait van 1,8 naar 3,3 procent. Het voor stel tast de totaal-opbrengst van de maatregel van het kabi net niet aan. DEN HAAG - Minister Maij (verkeer en waterstaat) moet zorgen voor een vangstpremie voor vissers die bommen en andere explosieven boven wa-. ter halen uit de Noordzee. Maij heeft laten weten daar niets voor te voelen, maar de Kamer hield door aanvaarding van een motie voet bij stuk. Alleen het GPV stemde tegen. Maij verklaarde vorige maand dat zij het te gevaarlijk vindt om een beloning uit te loven voor het opvissen en bij de ma rine inleveren van explosief oorlogsmateriaal. Vroeger be stond zo'n bonusregeling wel, maar Maij's voorgangster Smit heeft die ingetrokken. Vervolg van pagina 1 gemeente op Schouwen- Duiveland liggen. Twee staten leden, Eijssens (VVD) en Ren tier (SGP) wisten feilloos op te noemen dat Sirjansland tot de gemeente Duiveland behoort, maar er waren ook andere reacties. „In het westen van Schouwen-Duiveland", dacht Jorritsma (D66) en statenlid Roose (RPF/GPV) plaatste Sir jansland in de gemeente Nieu- werkerk. Bijna alle statenleden vonden dat in provinciale staten wei nig aandacht wordt besteed aan Schouwen-Duiveland. „Dat komt waarschijnlijk doordat het een dunbevolkt ge bied is en de specifieke proble men op Schouwen-Duiveland niet zo groot zijn éls elders", al dus CDA-statenlid en nummer 2 op de lijst, ing A. M. Dek uit Kapelle. Hij was van mening dat via samenwerking tussen de gemeenten op Schouwen- Duiveland onderling, maar ook met andere gebieden in Zeeland, zoveel mogelijk moet worden geprobeerd om voor zieningen op Schouwen- Duiveland te behouden. Op de CDA-lijst staan vier kandida ten van Schouwen-Duiveland. Nederhoed-Zijlstra uit Zie rikzee, P. W. Berrevoets- Ringelberg uit Kerkwerve en wat verder onderaan A. S. Flikweert en F. C. Dieleman uit Nieuwerkerk. „Schouwen-Duiveland staat bij het provinciaal bestuur niet als een van de moeilijkste ge bieden bekend. Daarom komt het niet zo dikwijls aan de orde in de staten denk ik". RPF/SGP-statenlid Roose is van mening dat het provinciaal bestuur zich in de komende ja ren vooral moet inzetten om toekomst van de landbouw en de recreatie op Schouwen- Duiveland in goede banen te leiden. Op de RPF/GPV-lijst staan twee kandidaten die op Schouwen-Duiveland wonen, P. van der Meide uit Brouwers haven en J. de Bruijne uit Zie rikzee. „Als je een groot gezin hebt, krijgt de een altijd wat meer aandacht dan de ander", stelde SGP-statenlid Rentier laco niek vast. Hij vindt dat in de komende jaren de werkgele genheid op Schouwen-Duive land op bescheiden schaal moet worden uitgebreid en de recreatie niet verder mag wor den uitgebreid. Ook het nieuw ste plan voor een recreatiepark op Neeltje Jans ziet hij niet zo zitten. „We moeten wat be scheidener zijn en Neeltje Jans laten zoals het nu is, met zijn natuur en visserij. We kunnen bij de recreatieve voorzienin gen ook inspelen op de natuur lijke luiheid van mensen en ze een stuk laten lopen". Op de kandidatenlijst van zijn partij staan vier mensen uit Schouwen-Duiveland G. R. J. van Heukelom uit Nieuwer kerk, T. van Oostenbrugge uit Bruinisse, H. Uil uit Zierikzee en L. Meerman uit Oosterland. „Schouwen-Duiveland komt niet genoeg aan bod in het pro vinciaal bestuur omdat er maar weinig statenleden uit dat gebied komen", aldus L. J. Buitink (Groen Links). De par tij die dit jaar voor het eerst meedoet met de provinciale statenverkiezingen. „We willen ons er voor inzetten om Schouwen-Duiveland groen en leefbaar te houden. Voor meer openbaar vervoer en voor emancipatie". De lijst van Groen Links omvat geen kan didaten die van Duiveland komen. Schouwen- „Schouwen-Duiveland heeft een kans gemist door de zoeter- waterpijp af te wijzen. Daar heeft men zich achteraf gezien mee in de vingers gesneden, nu blijkt dat de landbouw moet overschakelen op andere ge wassen", aldus statenlid Eijs sens. Hij staat op de derde plaats van de WD-lijst, waar op verder twee kandidaten uit Schouwen-Duiveland staan, J. M. Geluk en C. W. Veerhoek uit Renesse. Volgens Eijssens zou het provinciaal bestuur in de komende periode voor een her kansing voor Schouwen- Duiveland moeten zorgen. „Er zou zoet water voor de noodlei- dende landbouw naar Schou wen-Duiveland kunnen wor den gebracht via Delta Nutsbe drijven. Via een tweede water leidingvoorziening met minder gezuiverd water". „Er kan in de staten meer aan dacht worden besteed aan Schouwen-Duiveland. Maar het is niet zo dat er niet genoeg aan wordt gedaan", aldus D66- statenlid Jorritsma. Zij vindt dat de provinciale acquisitie- groep zich ervoor moet inzetten om meer bedrijven naar Schouwen-Duiveland te krij gen. „Door de telematica van tegenwoordig kunnen de be drijven zich vestigen in een plaats waar het ook plezierig wonen is voor het personeel. D66 omvat ook één kandidaat die van Schouwen-Duiveland komt, R. Geluk uit Nieuwer kerk. PvdA-raadslid P. de Nooyer is als enige van mening dat er niet veel onderscheid is tussen de aandacht die in provinciale staten wordt besteed aan Schouwen-Duiveland en ande re gebieden. „We moeten op passen dat Schouwen-Duive land in de komende jaren niet het slachtoffer wordt van de noord-zuidverbinding die door Zeeland wordt gemaakt. Het is geen gebied waar vierbaans wegen passen". Op de zesde plaats van de PvdA-lijst, en dus op een verkiesbare plaats, staat I. Sturm uit Zierikzee. Wat meer naar onderen staat C. Speelman uit Burgh- Haamstede. „Als je vanuit de regio geen dingen op je bordje krijgt, ben je ook minder geneigd om er aandacht aan te schenken", zegt statenlid Van Waterschoot (Delta Anders). Hij heeft de in druk dat er vanuit Schouwen- Duiveland maar af en toe wat op het bordje van het provin ciaal bestuur wordt gelegd. „Misschien zou er vanuit de vereniging van b, w en s (burge meesters, wethouders en secre tarissen) wat meer initiatief genomen kunnen worden". Van Waterschoot die tijdens de vo rige statenverkiezingen op de PPR-lijst stond, doet nu mee met een eigen lijst, Delta An ders. Daar staan geen kandida ten op die van Schouwen- Duiveland komen. MAASTRICHT - Een tekening van Pieter Paul Rubens en het beroemde werk „Le sens des Realités" van Magritte beho ren tot de vele topstukken die worden aangeboden op The Eu ropean Fine Art Fair (TEFAF) die vén 9 tot en met 17 maart wordt gehouden in het ME CC te Maastricht. Ruim 135 kunst en antiekhandelaren uit tien verschillende landen presente ren op deze beurs hun collec ties. Advertentie DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN B.V. te Zierikzee is een modern geoutilleerde drukkerij. Het bedrijf vervaardigt handels- en reklamedruk- werk in full-color van hoogwaardige kwaliteit, alsmede in eigen uitgave een abonneekrant en een huis-aan-huiskrant in offsetrotatie. De totale on derneming omvat ruim 60 personeelsleden. Wij zoeken op korte termijn een voor ca. 100 uur per maand. Zijn/haar taak zal bestaan uit: het afleveren bij de bezorgers op Schouwen-Duiveland van de Zierikzeesche Nieuwsbode op maandag-, dinsdag-, donderdag- en vrijdagmiddag; het afleveren bij de bezorgers op Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee van de Nieuwsbode Extra op woensdagmiddag; in het zomerseizoen wekelijks de Badkrant/Duitse Badkrant eveneens op beide eilanden. Onze gedachten gaan uit naar iemand die de verantwoordelijkheid van deze funktie niet onderschat. Uiteraard beschikt hij/zij over een geldig rij bewijs. Bij voorkeur woonachtig in Zierikzee of direkte omgeving. Geïnteresseerden nodigen wij uit schriftelijk te reageren. Uw brief met ge gevens over opleiding en ervaring kunt u richten aan. Drukkerij Lakenman Ochtman BV, afdeling Personeelszaken, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Wilt u meer informatie over deze baan dan kunt u tijdens kantooruren bel len 01110-16551 en vragen naar de heer Folmer. T/m zaterdag 2 maart Burgh-Haamstede Expositie kleurenetsen, aqua rellen en bloemstukken in zij de van Ria Westmaas. De Be- waerschole. Dagelijks (behalve zondags) van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 1 maart Zierikzee Wereldgebedsdag. Dienst in Ned. Herv. Gasthuiskerk. 19.00 uur. Theatersport. Concertzaal. 20.00 uur. Oosterland Jaaruitvoering Oosterlands Fanfare en anderen in de Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 2 maart Zierikzee Film Synopsis. Bioscoop Con certzaal. 20.00 uur. Videofilm voedseltransport Polen. Bovenzaal Gereformeer de Kerk. 14.00 uur. Ellemeet Begin straofeest. Dorpsplein. 12.30 uur. Oosterland Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 Zondag 3 maart Zierikzee Dienst Interkerkelijke Werk groep. Gasthuiskerk. 17.00 uur. Film Synopsis. Bioscoop Con certzaal. 20.00 uur. Maandag 4 maart Zierikzee Adviescommissie RO. Raads zaal-stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Excursie witlofstudieclub naar bedrijf Tellersweg 3. 19.30 uur. Dinsdag 5 maart Zierikzee Voorlichtingsavond voor ou ders van toekomstige brug klasleerlingen. Aula RSG. 20.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente huis. 19.30 uur. Woensdag 6 maart Zierikzee Open middag SG Schouwen- Duiveland voor leerlingen ba sisonderwijs groep 8. 13.15- 15.00 uur. Kindertheater Zolderkolder in Binnen de Veste aan de Raamstraat. Van 13.30 tot 16.30 uur. Bruinisse Kinder werk-avond. CJV-ge- bouw. 19.45 uur. Donderdag 7 maart Zierikzee Jaarvergadering ABVA/ KA- BO. Huis van Nassau. 19.30 uur. Ledenvergadering Diabetes Vereniging Nederland. Huis van Nassau. 19.30 uur. Vrijdag 8 maart tot en met zondag 10 maart Burgh-Haamstede Israëlconferentie. De Burght. Geen vaste tijden bekend. Vrijdag 8 maart Zierikzee Blijspel Jalouzieën. Concert zaal. 20.00 uur. Ouwerkerk Jaaruitvoering Nieuw Leven. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering Patiëntenvereni ging Schouwen-Duiveland. Ge bouw Salem. 19.45 uur. Sirjansland Spreekbeurt oud-priester T. Vanhuysse. Zaal Hervormde kerk. 19.45 uur. Bruinisse Jaarvergadering Algemeen Vissersbelang. Verenigingsge bouw Deestraat. 19.30 uur. Zaterdag 9 maart Zierikzee Dubbelconcert Jakes Thin en Miles Browning band. Jonge rencentrum Brogum. 22.30 uur. Ouwerkerk Jaaruitvoering Nieuw Leven. Dorpshuis. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2