PvdA-gedeputeerde wil rem op de recreatie: niet meer maar beter Advocaat kampeerboeren komt niet naar commissie Discussie over Vrijpoortje 2 voor Zierikzee nu gesloten Firma Garage Kerkwerve 'Redelijke opbrengsten voor de landbouw in '90' G. de Vries-Hommes: Er is sprake van kentering van denken Bekeuringen bij snelheids controle Protest tegen verplichting tekening te maken van plattegrond kampeergebied Eigenaar nu naar Raad van State Vernielingen vrachtauto Hond op de rijksweg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 NR 24906 3 SCHAREND1JKE - Niet meer maar beter. Dat was kort samengevat hetgeen ge deputeerde G. de Vries-Hommes dinsdag betoogde ten aanzien van de ontwik keling van de recreatie op Schouwen-Duiveland. Tijdens een PvdA-verkie- zingsbijeenkomst in gemeenschapsruimte De Putmeet in Scharendijke stelde De Vries-Hommes dat er wat dat betreft sprake is van een kentering in het den ken van de bestuurderen. Zij stelde dat de kust van Zeeland in het seizoen vol zit en dat gestreefd moet worden naar een betere spreiding van de vakantiegan gers. krijgen. ,,En je ziet nu de effec ten daar al van", aldus De Vries-Hommes. „Het is een eenvoudige ingreep waar niemand schade van on dervindt vr-'vervolgde de gede puteerde. Als het aan haar ligt wordt er veel meer geld be schikbaar gesteld voor natuur- en milieu-educatie. De Vries- Hommes pleitte verder voor een bundeling van krachten van de verschillende natuurbe schermingsorganisaties. Zij tekende daar meteen bij aan dat ondanks het groeiende milieu-bewustzijn er in sommi ge gevallen nog steeds onacht zaam met het milieu omge sprongen wordt. Als voor beeld haalde zij het ongeluk met olie voor de kust bij Bors- sele aan. „Dit keer was het een ongeluk maar het komt ook nog steeds voor dat olie opzet telijk overboord gezet wordt". Faciliteiten Om te voorkomen dat schip De Vries-Hommes verzorgde in De Putmeet een inleiding over het milieubeleid onder de titel 'Zorgen voor ons milieu, het moet'. Aan die zorg voor het milieu schort nog het nodige, zo betoogde de gedeputeerde. Als het aan haar ligt worder er verschillende initiatieven ont plooid om bijvoorbeeld het au togebruik terug te dringen. Kustbus Om ook de recreanten te verlei den de auto te laten staan zou er bij voorbeeld een uitbreiding van het aantal buslijnen kun nen komen. De Vries-Hommes vestigde in dat licht de aan dacht op het kustbusproject. Er staan onder meer busroutes van Port Zélande naar Neeltje Jans op stapel. „Het is een goede zaak dat de provincie daar veel geld in steekt", aldus De Vries- Hommes. „Ook de bevolking van Schouwen-Duiveland heeft daar baat bij. Door de inzet van bussen kan de overlast door recreatie-autoverkeer te ruggebracht worden". De gede puteerde koppelde daar de op merking aan vast dat recreatie een belangrijke economische pijler van Schouwen-Duive land is. „Daarom moeten we er ook verstandig mee omgaan. We moeten niet de kip met de gou den eieren slachten", aldus De Vries-Hommes. Zij pleitte voor meer aandacht voor de kwali teit van de recreatieve voorzie ningen en een betere voorlich ting met betrekking tot de natuur. Er zouden volgens De Vries-Hommes bijvoorbeeld meer wandel- en fietspaden in natuurgebieden moeten ko- Zij tekende daar wel meteen bij aan dat in kwetsbare na tuurgebieden wat dat betreft de nodige terughoudendheid moet worden betracht. Krachten bundelen Als voorbeeld van hoe het moet haalde De Vries-Hommes het voorbeeld aan van de door het Waterschap Schouwen- Duiveland doorgevoerde ver hoging van het grondwater peil. Door die verhoging hoop te men weer wat van de oude natte duinvalleien terug te «■l PvdA-afdelingsvoorzitter G. A. M. Cobussen naast gedeputeerde G. de Vries-Hommes. (Foto Joop van Houdt). pers als excuus voor lozingen van olie of bilgewater aanvoe ren dat ze het nergens kwijt kunnen moeten er volgens De Vries-Hommes in elke haven faciliteiten voor het innemen van olie en bilgewater komen. De gedeputeerde ging in haar inleiding ook in op het mest probleem. Te klein Zij stelde dat Zeeland te klein is om het overschot aan drijf- mest van Brabant op te kunnen vangen. Belangrijk in het hele milieu-verhaal is volgens De Vries-Hommes een mentali teitsverandering. Zij stelde dat er ook voor particulieren een heleboel mogelijkheden zijn om verantwoord met het mi lieu om te gaan. „Als je bood schappen gaat doen kun je je eigen boodschappentas meene men en plastic zakken weige ren. Je kunt onverpakte in plaats van in plastic verpakte produkten kopen en mensen die een tuin hebben kunnen hun groente- en fruitafval com- posteren". Brede groep Volgens De Vries-Hommes heeft milieu-beleid alleen kans van slagen als dat beleid door een brede groep gedragen wordt. „Daarom is milieu educatie zo belangrijk", aldus de gedeputeerde. „We moeten zorgen dat de mensen zich gaan schamen". Kritiek vanuit de zaal dat de provincie te weinig geld beschikbaar stelt voor milieu-educatie wimpelde De Vries-Hommes af met de op merking dat de provincie op haar beurt te weinig gelden van de rijksoverheid krijgt voor het milieu-beleid. „De provincie moet er zelf al geld bijleggen", aldus de gedepu teerde. De verkiezingsbijeen komst in De Putmeet werd bij gewoond door ongeveer 25 belangstellenden. UTRECHT - Er moet een Na tionaal Instituut voor Oorlogs- en Geweldsgetroffenen komen waarin alle instellingen die op dit gebied actief zijn, samen werken. Dat vindt directeur J. Weerts van het Informatie- en Coördinatie-orgaan voor de Dienstverlening aan Oorlogs getroffenen (Icodo) de belang rijkste opgave voor de toe komst. ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole op de Rijksweg N-59 en op de provinciale weg Zierikzee-Haamstede heeft de politie drie overtredingen ge- contateerd. De controle werd dindag tus sen 14.30 en 17.30 uur gehouden in het kader van een speciaal project waarmee men extra aandacht besteedt aan voertui gen die te hard rijden. Men maakte gebruik van radarap- paratuur om de snelheden vast te stellen. Van 14.30 tot onge veer 15.45 uur stond men langs de provinciale weg Zierikzee- Haamstede ter hoogte van de Heerenkeet. Men_ registreerde 285 voertuigen 'waarvan er twee te hard bleken te rijden. Een daarvan reed met een snel heid van 104 kilometer per uur terwijl de maximaal toegesta ne snelheid 80 kilometer is. Van 16.45 tot 17.30 uur stond men langs de Rijksweg N-59 ter hoogte van de afslag Ouwer- kerk. Daar werden 365 voertui gen geregistreerd waarvan er een te hard reed. 114 kilometer per uur terwijl de snelheidsli miet op de Rijksweg N59 100 kilometer is. SCHARENDIJKE - Hoewel commissievoorzitter C. W. Boot keurig tot 20.00 uur wachtte voor men begon met de behandeling van een aantal beroepschriften van kampeerboeren tegen de gemeente Midden- schouwen, had hij zich de moeite kunnen besparen. Geen van de kampeerboeren, noch de advocaat die voor hun belangen opkomt, mr A. A. den Hollander uit Middelharnis, nam de moeite om naar het ge meentehuis in Scharendijke te komen. kampeereenheden extra wor den bijgezet. In totaal 15 kam peereenheden dus. Afschaffen Het openbare gedeelte van de vergadering was daardoor bin nen vijf minuten afgelopen. Geen van de commissie-leden had iets toe te voegen aan de uitleg van het hoofd algemene zaken van de gemeente Mid- denschouwen, L. Dorst. Hij vertelde dat zes landbou wers bij de gemeente een aan vraag indienden voor een ver gunning in het kader van de kampeerwet. Men verzuimde daarbij een tekening over te leggen waarop de kavels staan aangegeven waarop de cara vans en tenten worden ge plaatst en waarop de stand plaatsen van die kampeereen heden staan aangegeven. Verzuim Een verzuim dat voortvloeit uit een eerdere aanvraag van de landbouwers om in plaats van de maximaal toegestane hoeveelheid van 15 kampeer plaatsen, 30 tot 50 kampeereen heden bij hun bedrijf te mogen plaatsen. Toen de gemeente Middenschouwen dat weigerde ging men daartegen in beroep bij de Raad van State. Als ge volg van dit verschil van me ning willen de landbouwers ook niet op een tekening aan geven hoeveel kampeereenhe den op hun bedrijf worden ge plaatst. Vaste standplaatsen Zoals bekend mogen landbou wers in de gemeente Midden- schouwen als zij daarvoor ver gunning aanvragen bij de gemeente) een heel jaar door vijf vaste staanplaatsen voor caravans hebben bij hun be drijf. Van mei tot september mag dat worden aangevuld met nog eens vijf staanplaatsen voor toercaravans of tenten. En in het hoogseizoen mogen er ge durende enkele weken nog vijf Het was gebruikelijk dat hier voor jaarlijks opnieuw vergun- nig moest worden aange vraagd, maar dat wil de gemeente afschaffen. De land bouwers die dit jaar vergun ning aanvragen, krijgen voor onbepaalde tijd toestemming om kampeereenheden op hun bedrijf tè plaatsen. Voorzitter Boot toonde zich verontwaardigd over het feit dat de advocaat van de zes landbouwers (die een beroep schrift indienden tegen de ver plichting een tekening bij hun vergunningaanvraag te doen) niet kwam opdagen. „We heb ben deze vergadering op zijn verzoek op een andere datum gezet omdat hij anders niet kon komen". Hij las een brief voor waarin deze mening werd ken baar gemaakt aan mr den Hol lander. Advies De commissieleden bepaalden in besloten vergadering een ad vies. Tijdens de raadsvergade ring van 21 maart wordt door de raad over de beroepschrif ten beslist. ZIERIKZEE - De discussie over het al dan niet ver bouwen van het wijnpakhuis (Vrijpoortje 2) tot een restaurant annex vergaderlokaal is wat de Zierik- zeese gemeenteraad betreft afgelopen. De gemeente had de plannen al eerder afgewezen en daartegen werd bezwaar gemaakt door mr G. Nijland. Dat be zwaar is maandagavond zonder één woord afgewe zen. Zoals bekend had Nijland, die officieel namens zijn vrouw sprak, ambitieuze plannen met het oude wijnpakhuis. In 1986 schreef hij de gemeente: „Per soonlijk ben ik dan ook van mening, dat het pand en de plaats zich zeer wel lenen voor een min of meer exclusieve eet gelegenheid met horecavergun- ning, ingericht in de stijl en sfeer van Anton Pieck, terwijl tevens de mogelijkheid aanwe zig dient te zijn in deze ruimte passende kunstwerken te expo seren". Burgemeester en wethouders toonden zich geen tegenstan der van Nijland's plannen. Maar wel werd het voorbehoud gemaakt, dat de gemeenteraad de uiteindelijke beslissing neemt. Die viel anders uit. Na de nodige vergaderingen en wijzigingen in de plannen viel in december vorig jaar de ha mer. De gemeenteraad wilde niet meewerken aan Nijland's idee. Essentie Nijland is daarop een bezwaar schrift gaan schrijven en stuur de dit naar de gemeente. Essen tie van zijn bezwaar was, dat volgens hem vanuit de gemeen te wel degelijk politieke signa len zijn afgegeven, die hem gunstig gezind waren. Het col lege van b en w zou hebben in gestemd met de plannen. Van daar dat Nijland in zijn bezwaarschrift spreekt van on zorgvuldig handelen door de gemeente. Ook verwijt hij de gemeente slordigheid. Maar zoals gezegd, de discussie is voor de gemeenteraad van Zierikzee afgelopen. Geen me dewerking en niemand wenste maandagavond nog het woord. Dat betekent naar a'lle waar schijnlijkheid, dat Nijland naar de Raad van State zal stappen om de gemeente als nog te dwingen medewerking te verlenen aan het plan. Maar burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs verwacht dat Nijland weinig kans op succes zal hebben. Nijland wil graag dat de gemeente een voorberei- dingsbesluit neemt. Dat is no dig omdat de huidige bestem ming geen horeca toestaat. Maar - zo liet Asselbergs weten - de Raad van State kan een ge meente niet dwingen een voor- bereidingsbesluit te nemen. Zorgvuldig In het voor de gemeente ergste geval zou de Raad van State kunnen stellen, dat de gemeen te niet zorgvuldig genoeg ge weest is „al kan daarvan geen sprake zijn". En daarnaast hield dé burgemeester de raadsleden voor, dat er de nodi ge bezwaren waren vanuit de bevolking. Kortom, een juri disch steekspel dat jaren kan gaan duren als Nijland vol houdt. j, Tijdens de raadsvergadering werd verder ingestemd met het voorstel om als gemeente meer te gaan bijdragen in de huur kosten van de Stichting Kle- dingbeurs Zierikzee. Deze stichting komt twee keer per jaar bijeen in de openbare ba sisschool 't Kofschip. Maar de huur van 't Kofschip is ver hoogd....door de gemeente zelf. De stichting kan dat echter niet opbrengen. Daarom is er een subsidieverzoek naar de ge meente gegaan. De raad was unaniem in haar besluit om de stichting te steunen. ZIERIKZEE - Op een parkeer terrein nabij de Grevelingen- straat te Zierikzee werden woensdag vernielingen aange richt aan een vrachtwagen met oplegger van het bedrijf V. M. bv uit Zwijndrecht. De chauffeur van de vrachtwa gen, H. B. D. uit Zierikzee, had daar voor het eerst na drie we ken weer geparkeerd. Het .was sinds vorig jaar zomer de vier de keer dat de vrachtwagen op dié lökatie werd beschadigd. Woensdag werden diverse dra den doorgeknipt en enkele kapjes van de breedteverlich ting weggenomen. Advertentie APK keurings station *55^' BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Aller Belang in Ouwerkerk OUWERKERK - In het dorpshuis te Ouwerkerk hield de land- bouwvereniging Aller Belang de jaarvergadering onder leiding van voorzitter A. J. Romeijn. Censtraal stond natuurlijk de land bouwproblematiek. „Over 1990 kan zo ongeveer de balans worden opgemaakt. Wij zien terug op redelijke op brengsten. De prijzen van de gegarandeerde produkten wa ren slécht en die van de vrije produkten redelijk. Wij staan voor een nieuw seizoen en on danks de vorst van de afgelo pen weken hopen wij op een re delijke uitdooi, waarschijnlijk kunnen wij beginnen op een goede structuur van de grond, hetgeen een eerste aanzet is voor goede opbrengsten van de gewassen. Wat de GATT- onderhandelingen in Genève ons zullen brengen is zeker niet hoopgevend voor de totale landbouw in de toekomst. Ook als de Mestgevingswet in april in de Kamer aangenomen wordt brengt dit de nodige pro blemen. Een en ander zal een regelgeving tot gevolg hebben, waar niet mee te werken is. Voorts zijn er nog meer regel gevingen, waar wij in de toe komst mee te maken zullen krijgen, zoals het milieu beleidsplan, het meerjaren plan gewasbescherming, het natuurbeleidsplan, de Derde Nota Waterhuishouding en de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening-Extra'aldus Ro meijn. Enkele bestuursleden van de landbouwverenigingen zijn bij elkaar geweest om fusie besprekingen te houden. De af delingen Bruinisse en Ooster- land zijn in princie bereid tot fusie. De afdeling Ouwerkerk wil niet fuseren, wél samen werken, de leden zijn het hier mee eens. De samenwerking met de afdeling Nieuwerkerk gaat gewoon verder. Door de gezamenlijke afdelingen is be sloten, dat een bezoek zal wor den gebracht aan het proefbe drijf Westmaas. Ook zal binnenkort een gezamenlijke vergadering worden gehouden. Het financieel verslag meldt een batig saldo van 2.737,48. In het bestuur wordt het aftre dende lid A. J. Romeijn herko zen. H. J. Kuyper is niet her kiesbaar in de commissie van toezicht, zijn plaats wordt in genomen door Bram-Nico Scheele. Er volgt bespreking admini stratieve ruilverkaveling. Ge vraagd naar de mening van de leden zijn deze hier met alge mene stemmen vóór. A. W. Bie- rens, algemeen directeur van Cebeco-Zuidwest, hield een in leiding over de toekomst van Cebeco Zuidwest en wat de coö peratie kan doen voor de leden. Hij zei: ,,'t is aan u, wat wij moeten doen. 't Is van belang, dat u inspraak heeft. Niet ach ter, maar vóór de coöperatie staan! 't Is voor de leden van het grootste belang, dat zij me de leiding geven. Ouwerkerk is wel erg klein. Moet u niet eens gezamenlijk wat doen? Wat doet de coöperatie voor uw? Probeer ervan te profiteren en let op, wat verbouwd wordt. U moet bijvoorbeeld in olievlas geen tijd en energie stoppen". Bierens besprak voorts het In tegraal Kwaliteits Beheers. Dit jaar wordt gestart met gere gistreerde aardappelteelt. „Ge wasbeschermingsmiddelen is een verhaal op zich". Nogmaals vroeg hij zich af, wat de coöpe ratie voor de leden kan doen. ,,U zult zelf initiatieven moe ten nemen en men moet zich niet overal tegen verzetten". Coöperatie is niets anders dan een verlengstuk van het be drijf. W. A. Kuyper opende de ge- dachtenwisselingen en diverse aspecten en meningen kwamen naar voren. De vraagstelling over de onderwerpen gaan voornamelijk over de Werking van de coöperatie en de voor lichting. Op deze avond was ook een dia-vertoning over de slagzin: „Consumenten denken niet, slechts achteraf". Tenslot te zei de voorzitter te hopen op een gunstig jaar met goede op brengsten en redelijke prijzen. WEERSVOORUITZICHTEN Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 7 graden Windkracht z-west 5 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht z-west 7 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 8 graden Windkracht z-west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 mrt. Zon op 07.26, onder 18.18 Maan op 19.40, onder 07.16 Laatste Kwartier: 8 mrt. (11.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De winter heeft nog een zwakke poging ondernomen om te rug te komen. Een Scandinavisch hogedrukgebied ontwikkelde aan zijn flank een zuidoostelijke luchtstroming die woensdag ons land wist te bereiken. Vandaar dat de zachte lucht van begin deze week weer even moest verdwijnen. Even, want in het komend weekend gaan de temperaturen weer om hoog. Het Scandinavisch hogedruk gebied wordt teruggedrongen naar Finland en noordwest Rusland. Dat gebeurt door oceaandepressies die in onze omgeving vanaf zondag wat regen kunnen geven. Het echte de- pressieweer gaat zich afspelen in de Middellandse Zee. DEN HAAG - Het anti discriminatieplatform in Den Haag heeft woensdag in een open brief aan burgemeester Havermans gevraagd, de aan gekondigde bijeenkomst van Europarlementariërs van extreem-rechtse partijen waar onder de Centrum-Democraten op 4, 5 en 6 maart te verbieden. OOSTERLAND - Op de Rijks weg N-59 ter hoogte van Oos- terland werd woensdag een aanrijding veroorzaakt door een loslopende hond. Het ging om de hond van A. G. S. uit Oosterland die los rond liep en daarbij op de drukke rijksweg terecht kwam. F. van de M. uit Wissenkerke, die daar met een personenauto kwam aanrijden,, werd zo .verrast door het dier dat hij hem niet meer kon ontwijken. De hond werd door de aanrijding zoda nig verwond dat een dierenarts ter plaatse moest komen. Hij gaf het dier een verdoving. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3