Statenlid bepleit invoeren betaald parkeren voor schone Brouwersdam §3 g DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Haamstedenaar naar de Perzische Golf Een commercieel alternatief kinderdagverblijf voor regio De VVD wil binnen jaar duidelijkheid over Neeltje Jans SAMAN BV I I zfERfKZEESCHE NIEUWSBODE L J WD-er Geluk: „Te gek dat gemeenschap moet opdraaien voor rommel99 Extra personeel vuilverbran ding^ installaties Gemeenten kunnen plaats huren voor negen mille Diefstal slijptollen Zeelandbrug wellicht eerder tolvrij Wolkenvelden 5 9 RECREATIE IN BEROEP MONUMENTEN VERLIES Centrale verwarming Warmwatervoorziening De ene matras is de andere niet! Ontdek dat in Zonnemaireü ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 28 FEBRUARI 1991 147e JAARGANG NR 24906 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 En het kabinet komt volgens het provinciaal statenlid met oplossingen, die de WD niet serieus kan nemen. De libera len zien meer in maatregelen als geen aftopping van reis kostenforfait, geen verhoging van accijnzen, open oor en oog voor de landbouw, hogere in vesteringen infrastructuur (ze ker op het platteland), vol doende aanbod kleine scholen en minder overheidsbemoeie nis (meer ruimte voor indivi dueel initiatief). ZIERIKZEE - Het Maritiem Instituut de Ruyter in Vlissin- gen gaat de komende jaren (van 1992 tot 1995) ongeveer 200 werknemers voor vuilverbran dingsinstallaties opleiden. De cursussen zijn nodig omdat de installaties naast hun tradi tionele taak van afvalverwer king in de toekomst ook ener gie gaan opwekken. Daarvoor is hoogwaardig technisch per soneel nodig. Vaak komen hier voor scheepswerktuigkundi- gen in aanmerking die een baan aan de wal zoeken. Vergaderingvoorzitter J. Schout heet iedereen welkom. Vooraan de sprekerstafel, het statenlid J. M. Geluk. (Foto Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het Schouwse VVD-statenlid J. M. Geluk noemt het te gek voor woorden, dat de ge meenschap moet opdraaien voor de rommel die de recreanten in de zomermaanden langs de weg laten liggen. Wat hem betreft wordt er „een bescheiden be drag" gevraagd om de auto te parkeren bij de Brou wersdam. Met die inkomsten kunnen er toiletten ge plaatst worden en betaalt de recreant zelf voor het schoonhouden van het gebied. Hij deed dit voorstel tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de VVD in Mondragon te Zierikzee. Geluk ziet een en an der graag vormgegeven met een particulier initiatief. „De VVD is van mening, dat niet'al les van overheidswege geregeld kan en moet worden. De onder nemers kunnen hier uitstekend bij helpen". De verschillende overheden en alle andere betrokkenen (be drijfsleven en VW's) moeten voorts streven naar kwaliteits verbetering en seizoensverlen ging. „Helaas moeten we con stateren dat een aantal zaken vorig jaar zowel met de Pinksteren als met het begin van de zomervakantie uit de hand is gelopen. Volgens Geluk ligt hier ook een taak voor de politie. Hij noemde het lik op stuk-beleid „de enige maatre gel waar je echt met harde hand kunt sturen". Overloop En ook moeten de zogenaamde overloopterreinen voor de ver- blijfsrecreanten tijdig open gesteld worden. „Alle recreatie-ondernemers treft de verplichting in elk geval mo reel zo goed mogelijk mee te helpen de kwaliteit van het produkt zo hoog mogelijk te houden. Op lange termijn is dit van levensbelang voor de sec tor zelf". Geluk noemde het verder „be schamend", dat er op Neeltje Jans nog niets van de grond ge komen is. Een goede invulling van Neeltje Jans kan van grote betekenis zijn voor de recrea tievoorzieningen op Schouwen- Duiveland. „Al geruime tijd pleiten wij, naast de natuur- bestemming van een deel van Neeltje Jans, voor het maken van kwalitatief hoogwaardige verdienpunten, waar vormen van verblijfsrecreatie mogelijk moet zijn". Naast een uitvoerige analyse van de landbouwproblematiek (Geluk is zelf ook agrariër) vroeg hij zijn gehoor ook aan dacht voor de leefbaarheid op het platteland. Hij noemde het huidige kabinet „de doodsteek voor het platteland". Als kwa lijke uitgangspunten van het kabinet noemde hij onder meer accijnsverhoging voor motor brandstoffen, verhoging van de motorrijtuigenbelasting, ver mindering van het aantal land bouwbedrijven en het door sluizen van taken naar de pro vincie, zonder hiervoor geld te geven. Deze zaken gecombineerd met een sterkere vergrijzing dan el ders leidt dit volgens Geluk in de nabije toekomst tot hogere kosten voor de achterblijvers, verlies van groei aan werkgele genheid, verlies van sociale banden en verenigingen, leeg stand gebouwen (verpaupe ring), prijsverlagingen onroe rend goed en landschappelijke verarming. En ook - die discus sie is zeer actueel - zullen de kleine scholen het onderspit delven. Om slachtoffers olieramp te helpen BURGH-HAAMSTEDE - De 40-jarige Theo de Kui per uit Haamstede is dinsdagmorgen vanaf Schiphol vertrokken naar een vogelcentrum aan de Perzische Golf bij de stad Jubayl in Saoedi-Arabië. Samen met twee andere Nederlanders vormt De Kuiper een team dat vanuit Nederland wordt afgevaardigd om de Saoedies te helpen bij het aanpakken van de ge volgen van de gigantische natuurramp die in de Per zische Golf ontstond toen Saddam Hoessein olie in het water liet lopen. Het team is samengesteld door Rijkswaterstaat aan wie Saoedie-Arabië om hulp vroeg. Het bestaat uit drie mensen. Een dierenarts van Ouwehands Dierenpark A. W. van Foreest, de beheerder van een vogelcen trum in Rotterdam J. van Donk en de Haamstedenaar.-die in het vogelcentrum van dieren arts Ken Buth in Haamstede een ruime ervaring opdeed met vogels die slachtoffer werden van olierampen. Onder meer in 1987 toen vanuit de olietanker Borcea een grote hoeveelheid olie aanspoelde op de Schouw se kust. Het Nederlandse team lost in Jubayl een Engels team af, dat daar tot nu toe aan het werk was in het vogelcentrum. Het is de bedoeling dat teams uit diverse EG-landen elkaar af lossen. De kosten van de missie worden ook betaald door de EG. Niet bekend is hoelang de Nederlanders in Saoedi-Arabië zullen blijven. In elk geval een a twee weken, maar misschien ook langer. Het zijn vooral aalscholvers, futen en zeeschildpadden uit de Perzische Golf die het slachtoffer worden van de gi gantische olieramp. In totaal is 27 keer zoveel olie de Perzische Golf ingelopen als vorig jaar voor de kust van Alaska als ge volg van de ramp met de Exon Valdez. En dat terwijl de Perzi sche Golf vrij ondiep is, onge veer 35 meter. In het vogelcentrum in Jubayl zijn ongeveer 60 Arabieren al wekenlang bezig met het schoonmaken en verder behan delen van de olieslachtoffers. Dierenarts Ken Buth uit Haamstede vertelde dat Neder land het als een morele ver plichting ziet om te gaan mee helpen. Het team heeft droogcabines en een kleine hoeveelheid medicijnen meege nomen naar Jubayl. In het vo gelcentrum daar schijnen vol doende afwasmiddel en medicijnen aanwezig te zijn. Men gaat zich vooral verdien stelijk maken door het helpen opstarten van nieuwe vogel centra waar dieren kunnen worden opgevangen en het be denken van nieuwe mogelijk heden om de geredde vogels uit te zetten. Een van de mogelijk heden daarvoor is om de vo gels, na de eerste opvang, uit te zetten in Turkije. ZIERIKZEE - De Stichting Kinderopvang Zeeland heeft de gemeentebesturen op Schouwen-Duiveland aangeboden om kindplaatsen te huren in het op te zetten commerciële kinderdagverblijf te Zierikzee. Gemeenten zouden 9000 gulden per plaats neer moe ten tellen op jaarbasis. Op die manier hoeft de loka le overheid zich - zo stelt de stichting - niet meer te bekommeren over het opzetten van een gesubsi dieerd kinderdagverblijf. De stichting heeft via adver tenties de belangstelling voor een ongesubsidieerd kinder dagverblijf in Zierikzee ge peild. Zo'n dertig ouders rea geerden positief. Ook is er een aantal bedrijven enthousiast geworden. En omdat de ge meenten in de regio vooralsnog geen gesubsidieerd verblijf van de grond krijgen, springt de stichting erop in met haar aanbod. In een schrijven aan de ge meenten wordt een aantal na delen van een gesubsidieerde kinderopvang opgesomt. Zo zouden er te vaak lange wacht lijsten zijn en is gesubsidieerde kinderopvang niet interessant voor tweeverdieners; zelfs met oen relatief laag gezamenlijk inkomen. „De hoogte van het gezamenlijk inkomen is name lijk al snel dusdanig, dat men daar de maximale ouderbijdra ge moet betalen. Deze ouder- STG. KINDEROPVANG (C^\ ZEELAND bijdrage is dan zelfs hoger dan het door ons gehanteerde ta rief", schrijft de Stichting Kin deropvang Zeeland. Kwaliteit Daarnaast wordt de kwaliteit van gesubsidieerde kinderop vang in twijfel getrokken. „We willen ervan uitgaan, dat men ook in de gesubsidieerde sector de beste bedoelingen heeft. He laas bereiken ons regelmatig berichten, waaruit blijkt dat men lang niet altijd in staat is de voorwaarden te scheppen, welke nodig zijn om kwalita tief goede opvang te combine ren met correct tegemoet tre den van ouders, personeel en andere relaties". Het overaanbod van kinderen en de monopoliepositie van ge subsidieerde kinderdagverblij ven leiden er in sommige geval len toe, dat ouders niet de aandacht krijgen, die zij ver wachten. Men voelt zich vol gens de stichting een nummer. Over de kwaliteit van de kin deropvang in Zierikzee, zoals die onlangs is stopgezet, wordt niet gesproken in de brief. De stichting: „Wij realiseren ons dat de door ons geboden opvang niet betaalbaar is voor gezinnen met zeer lage inko mens (voornamelijk éénouder gezinnen). Aangezien een aan tal gemeenten op Schouwen- Duiveland moeite lijkt te heb ben met de financiële lasten en risico's (..Jwillen wij U een voorstel doen". Reserveren En dat komt dan neer op het 'huren' van een kindplaats a 9000 gulden per jaar. De ge meenten kunnen zoveel plaat sen reserveren als zij zelf wil len. Maar - zo laat de stichting weten - de gemeenten moeten wel snel reageren, zodat hier mee in de keuze van een onder komen rekening kan worden gehouden. DEN HAAG - Het kabinet kan rekenen op steun voor een jaar lijkse huurverhoging met circa 5,5 procent vanaf 1 juli. Voor de PvdA geldt daarbij wel als har de voorwaarde dat het kabinet afblijft van de individuele huursubsidie (IHS). De PvdA keerde zich woensdag op de eerste dag van het kamerdebat over de tussenbalans ook fel te gen het beperken van de subsi die voor aanpassingen van wo ningen voor gehandicapten. DEN HAAG - CDA en PvdA hebben twijfels over de vraag of de rijksoverheid wel in staat is om op eigen kracht zodanig te snijden in de overheidsbu- reaucratie, dat een bezuiniging van ongeveer een miljard gul den wordt gerealiseerd. De fractievoorzitters Brinkman (CDA) en Wöltgens (PvdA) de den het kabinet woensdag bij het debat over de tussenbalans de suggestie aan de hand om bij deze operatie deskundigen van buiten het ambtenarenap paraat in te schakelen. BRUINISSE - Uit het bedrijf van scheepswerf Van Duiven- dijk uit Bruinisse werd een aantal slijptollen gestolen. De diefstal vond plaats in de nacht van dinsdag op woens dag en werd 's morgens ont dekt door directie en perso neel. De waarde van de slijp tollen is niet bekend. ZIERIKZEE - Volgens het VVD-statenlid G. van Zwieten (2e op de lijst) is het niet on denkbaar, dat de Zeelandbrug al in oktober/november van 1992 tolvrij zal zijn. Officieel staat nog steeds de datum van 1 januari 1993. Dat werd duidelijk tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de liberalen in Mondragon te Zie rikzee. Tijdens een forum werd door de WD-er mr J. J. P. M. Asselbergs gevraagd in hoever re die datum van de eerste ja nuari 1993 vast stond. Gesteld is door een deel van provincia le staten, dat er eerst een on- derhoudsreserve van zeventien miljoen gulden moet zijn, alvo rens de tol weg mag. Maar omdat er een reductiere geling afgesproken is voor de tarieven, is het de vraag of de inkomsten gelijk blijven. De WD-fractievoorzitter in de staten, ing J. Hennekey, zei hiervoor niet bevreesd te zijn. Door de reductieregeling komt er weliswaar 200.000 gulden minder in het laatje, maar daar staan hogere rente-inkomsten tegenover. Maar zoals gesteld is Van Zwie ten nog optimistischer. „Nie mand zal het in het openbaar willen zeggen, maar de brug zou in oktober/november van 1992 tolvrij kunnen zijn". Schoon is wat zonder belang behaagt. Kant HET WEER Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond 2 graden, middagtemperatuur on geveer 6 graden. Matige, in het Waddengebied vrij krachtige oos telijke wind. 3 Gedeputeerde De Vries-Hommes wil niet meer, maar wel betere recreatie op Schouwen-Duiveland. i Mr. Nijland in beroep bij de Raad van State tegen wei gering om een restaurant te vestigen in het Vrijpoortje. Er is een vierde ploeg monumentenwachters nodig om de achterstand in inspecties in te lopen. Een falende verdediging was de oorzaak van het ver lies van het basketbal-herenteam Mevo '80. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Als er niet binnen een half tot één jaar een concreet plan op tafel ligt voor de invulling van Neeltje Jans, dan hoeft het niet meer voor de VVD- fractie in de provinciale staten van Zeeland. Dat stelde G. van Zwieten, recreatie-specialist in de sta tenfractie van de liberalen, tij dens een verkiezingsbijeen komst in Zierikzee. Hij reageerde hiermee op een op merking van de WD-er ir C. W. Veerhoek. Deze vroeg zich af, waarom de Zeeuwse WD voor alsnog vasthoudt aan een re creatieve invulling van het voormalige werkeiland. „Waarom houden we het daar niet zo". Daar werd in eerste instantie op gereageerd door J. M. Geluk (statenlid) met de opmerking, dat een passende invulling van Neeltje Jans een toegevoegde waarde voor het omringende gebied kan hebben. En zijn col lega in het Middelburgse, Van Zwieten, denkt er net zo over. Maar plannen komen niet van de grond. In eerste instantie werd er gedacht aan plannen van 100 miljoen gulden en 900.000 tot één miljoen bezoe kers. Dat is met het laatste plan (een boulevard) afge zwakt. Nu spreekt men over een investering van 35 miljoen gulden en een bezoekersaantal tot 600.000 personen. Van Zwieten: „We moeten na tuurlijk wel proberen die 400.000 bezoekers vast te hou den. Maar die komen alleen voor het Tbpshuis geen tweede of derde keer terug". Hij bestempelde het plan van de boulevard als interessant. Maar het is op diverse punten nog onduidelijk. Daarin moet binnen een jaar dus verande ring komen. Ook de financie ring moet klaar zijn. „Anders beperken we ons maar tot een Tbpshuis en een frietkraam. We hebben recht op helderheid", aldus Van Zwieten. Advertentie Voor: naar; Constructeurs/ Installateurs Jullanastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee i weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. j naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: I 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I GS Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, i @Q Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1