Sfeervolle straoviering in winderig en fris Noordwelle DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Saxofoonmuziek centraal bij manifestatie Schouws. Spel Cursus kwaliteitszorg in de recreatiesector 3C Vier gedeputeerden de laan uitgestuurd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hans Caro de Vrieze winnaar bij het ringsteken 35 belangstellenden in Zeeuwse Muziekschool Stichting Renesse Initiatief van Kamer van Koopkandel Plaatselijk mist 3 3 4 6 SLECHTE ZAAK D66 SPANNING TURNTOERNOOI Dief afgekeurd vlees gesnapt r~ l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 147e JAARGANG NR 24904 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NOORDWELLE - De Ring, het middelpunt van het dorp. Dat was van oudsher de plaats waar de strao viering werd gehouden. Zaterdag werd in Noordwel- le die traditie hersteld. In plaats van de omgeving van het dorpshuis, koos men dit jaar de Ring als lo- katie waar de versierde paarden werden gekeurd voor hun tocht naar het strand en waar het traditio nele ringsteken werd gehouden. Het was opvallend dat een groot aantal ruiters van jeugdi ge leeftijd was en afkomstig uit Noord welle. Maar ook de bejaarde heer Geleynse uit Burgh-Haamstede was weer aanwezig bij de rit. „Geleynse zijn paard steigert af en toe, maar zelf houdt hij het wel vol", aldus burgemeester L. J. N iemantsverdri et-Leenheer. Hoewel het niet meer vroor buiten, werd de straoviering gekenmerkt door een storm achtige wind die de ge voelstemperatuur toch behoor lijk koud maakte. Dat was waarschijnlijk de reden dat er dit jaar bijna 15 deelnemers minder deelnamen aan de tra ditionele rit met versierde paarden langs het strand. Het symbool van de naderende len te. In totaal 23 ruiters traden om kwart voor een aan op de pitto reske dorpsring. Hun versierde paarden werden daar gekeurd door een jury die dit jaar be stond uit de dames Van Pij ke ren en Siemerink en de heer Hekman. Zij kenden de eerste prijs toe aan Viola van der Schaaf die haar paard had ge tooid met een beigekleurig dek waarop met zwarte pompoenen de tekst strao '91 was aange bracht. "Tijdens de route naar het strand die via polderwegen naar de duinovergang tegen over de Scharendijkseweg voerde, waaiden een aantal versierselen weg. „Ik had Peg gie helemaal versierd met wit te crepe pompoenen, want dat staat mooi bij haar. Maar die op haar hoofd zijn er allemaal afgewaaid", aldus de 12-jarige Jeanette Rutgers uit Renesse. die voor de vierde keer mee deed aan een straoviering. proefje op het tweede traditio nele evenement van de strao viering, het ringsteken. Op versierde fietsen prikten zij met een stok de ringen van het touw. Edwin Mabelis werd eer ste in de groep 2- tot 4-jarigen. José Vrijdag in de groep 5- tot 7-jarigen en Marijn de vrieze in de groep 8- tot 12-jarigen. Het ringsteken met paarden, waarvoor de burgemeester met een ruk aan een bel het start sein gaf werd gewonnen door Hans Caro de Vrieze uit Noord- welle. Tweede werd Wout Lok ker en derde Marja Krijnse Lokker. In het dorpshuis waar men gedurende de hele middag de traditionele, bij het strao- feest behorende koek schröö- sels kon kopen, vond de prijs uitreiking plaats. Winnaar van het ringsteken, De Vrieze kreeg de wisselbeker uit handen van de voorzitter van de dorpsgemeenschap, De Jonge. De Jonge maakte verder be kend dat de jury de versierde paarden van Daphne Schön- berger en Lonneke van Frieslan respectievelijk de tweede en derde prijs had toe gekend. Evenals winnares Vio la van der Schaaf kregen zij een prijsstandaard met in scriptie. Aan alle prijswin naars werden prijzen uitge reikt die beschikbaar werden gesteld door de middenstand in Noord welle en Renesse. Gedurende de middaguren was in het dorpshuis een stand op gesteld waar door vrijwil ligsters van de Welfare afdeling van het Rode Kruis Schouwen Westhoek handwer ken werden verkocht. Het wa ren werkstukken die werden gemaakt door inwoners van het verzorgingshuis Duinoord en ouderen die nog zelfstandig wonen. Zij was het die de ruiters be groette toen de stoet, vooraf ge gaan door muziekvereniging De Witte van Haamstede weer terugkeerde op de dorpsring. Omdat de burgemeester over enkele maanden haar ambt neerlegt, was dat vo.or de laat ste keer. De voorzitter van de vereniging die het strao-feest organiseerde, de dorpsgemeen schap Noordwelle A. de Jonge bood haar bloemen aan vanwe ge de grote belangstelling die zij tijdens haar burgemeester schap altijd heeft getoond voor het strao-feest in Noordwelle. Mevrouw Niemantsverdriet zei dat door allerlei activiteiten de afgelopen jaren duidelijk is ge bleken dat Noordwelle 'leeft'. „De strao is hier een groot feest. Ik hoop dat dat ook in de komende jaren zo zal blijven". Terwijl de ruiterstoet naaiJjet», strand was, gaf de jeugd van Noordwelle alvast een voor- De ruiterstoet omvatte veel jeugdige deelnemers. (Foto Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De wijze waarop de Chinezen opgaan in hun eigen traditionele muziek. Dat maakte tij dens een reis naar Shanghai de meeste indruk op saxofonist/docept aan de Zeeuwse Muziekschool te Zierikzee, Wim Millenaar. „Het gevoel dat ze hebben voor de de vele details en de gevoelige wijze waarop ze met hun muziek omgaan". Tijdens een culturele manifestatie van de stichting Schouws. Spel stond die reis van Millenaar en zijn saxofoonspel centraal. De manifestatie was het twee de evenement dat op initiatief van de stichting in het sèizoen 1990/1991 plaatsvond. „Het is onze bedoeling om er per sei zoen drie a vier te organiseren. Maar nu de gemeenten op Schouwen-Duiveland ons niet willen subsidiëren hebben we net genoeg geld om één man een avond over letteren te laten presenteren", aldus een van de bestuursleden van Schouws.Spel, A. Groenendijk uit Burgh-Haamstede. De stichting Schouws.Spel is een groep van mensen uit de re gio die op een professionele manier in diverse creatieve be roepen werkzaam is. Zij heb ben het initiatief genomen om culturele activiteiten op aller lei gebieden te organiseren. „Behalve meer subsidie zou den we daarvoor nog wat meer bestuursleden moeten hebben, om voldoende ideeën op te doen", aldus Groenendijk. Het idee en de voorbereiding voor de manifestatie in de mu ziekschool kwam van bestuurs lid E. I. Jense die directrice van de muziekschool is. Zij nodig de haar collega/docent Mille naar uit om wat te vertellen over zijn ervaringen in China waar hij in oktober 1990 een maand naar toe werd gezonden als zendeling van het westerse saxofoonspel. „Ze reageren daar heel enthou siast op de westerse muziek die in China pas bekend is sinds de dertiger jaren. Maar ze zijn toch het meest betrokken bij hun eigen muziek", aldus Mil lenaar die in Shanghai optrad in diverse zalen en was gehuis vest in een conservatorium. „Het was een heel bijzondere ervaring omdat de Chinezen zo nieuwsgierig waren naar mijn muziek". In de zijzaal van de muziek school vertelde Millenaar aan de hand van een dia-serie over zijn ervaringen. Daarna gaf hij een kort saxofoonconcert dat vier nummers omvatte die hij ook in Shanghai speelde: Tre Perzi, Giacinto Scelsi, een solo sonate van Rueff en Caprice van Bonneau. Millenaar vertelde dat het bespelen van de saxofoon in Nederland steeds populairder wordt. „Dat komt onder ande re door Candy Dulfer. Er wordt steeds vaker saxofoonmuziek gebruikt in de popmuziek". Volgens de docent, die in Zie rikzee zoveel leerlingen heeft dat hij er twee dagen per week les komt geven, is het hele ni veau van de saxofoonmuziek gestegen doordat veel meer mensen dat instrument gaan bespelen. DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag besloten de mij- nenjagers Hr Ms Harlingen en HrMs Haarlem naar het Golf- gebied te sturen. RENESSE - Op dinsdag 26 fe bruari wordt in het kantoor van de Stichting Renesse een openbare vergadering gehou den van het algemeen bestuur. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Op de agenda staat een verzoek van B. Beke om gedurende het jaar 1991 gebruik te mogen ma ken van het pand Rampweg 12. En een verzoek van de gemeen te Westerschouwen om datzelf de pand te mogen gebruiken voor stagiaires. Verder komt de vaststelling van een huishou delijk reglement, de vergoe dingen voor bestuursleden en een rooster van aftreden aan de orde. MIDDELBURG - Kwaliteitszorg in de recreatiesec tor, dat staat centraal in een nieuwe cursus. De nieu we cursus is een initiatief van de Kamer van Koop handel en gaat 8 maart van start in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Middelburg. Wim Millenaar draait een 78-toerenplaat met oude saxofoonmuziek met behulp van zijn vingers. (Foto Joop van Houdt). De toerist van vandaag de dag heeft de keuze uit een groot aantal vakantieverblijven. Vooral Zeeland, de vakantie- provincie bij uitstek, biedt de vakantieganger enorm veel mogelijkheden. „Daarom is het voor elke ondernemer in de recreatiesector belangrijk dat hij kwaliteit levert. Kwali teitszorg is de basis van een goed produkt", aldus de Kamer van Koophandel in een persbe richt over de nieuwe cursus. Praktijk De Kamer van Koophandel biedt de ondernemer een cur sus waarin de kwaliteitsverbe tering in de recreatiesector cen traal staat. De cursus wordt verzorgd door het dienstencen trum voor toerisme en verkeer. Het is de bedoeling dat de on dernemer aan de hand van praktijksituaties inzicht krijgt in de manier waarop hij de kwaliteit van zijn eigen dienst kan verhogen. De bedrijven van de deelne mers aan de cursus dienen als oefenmateriaal. Na de cursus is de deelnemer in staat de kwali teit van zijn dienst te meten en bij te stellen aan de eisen van de doelgroep. De cursus is be doeld voor ondernemers en lei dinggevenden die werkzaam zijn in toerisme en recreatie. Op de eerste dag van de drie daagse cursus draait het om het bepalen van de kwaliteit in toerisme en recreatie. De deel nemers wordt gevraagd hun ei gen produkt door de ogen van de klant te bekijken en te be oordelen. Garantie Tijdens de tweede cursusdag wordt gewerkt aan een opzet voor het meten van kwaliteit. Ook het begrip kwaliteitsga rantie passeert de revue. Op de derde en laatste cursusdag wordt nagepraat over de cursus en wat men ermee heeft gedaan in de praktijk. De eerste cur susdag is 8 maart. De tweede cursusdag wordt gehouden op 15 maart. Een datum voor de derde cursusdag is nog niet be kend. Iets schoons is voor altijd een bron van vreugde. Keats HET WEER Vannacht plaatselijk mist; weinig wind, minimumtemperatuur onge veer 3 graden. Overdag af en toe zon. In de avond meer bewolking. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden, in het Waddengebied en kele graden lager. O Het zou volgens Schotte een slechte zaak zijn om ac cent van bedrijfsvervoer op dammenroute te leggen. De D66-afdeling Schouwen-Duiveland wil weer op nieuw actief worden in de regio. De spanning was te snijden tijdens de statenvergade ring zaterdag waarbij vier gedeputeerden opstapten. Het Delta Sport Turntoernooi was vol gratie, acrobatiek en durf. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's MIDDELBURG - Drie Zeeuwse gedeputeerden hebben zaterdag middag tijdens een bijzondere statenvergadering in Middelburg hun ontslag ingediend, nadat 's morgens de CDA-gedeputeerde J. B. Ventevogel dat al eerder had gedaan. Een overgrote meerder heid heeft het vertrouwen in de vier bestuurders opgezegd. De vertrekkende gedeputeer den zijn naast Ventevogel, J. D. de Voogd (VVD), E. Maris- Koster (VVD) en W. Don (PvdA). Voor deze drie bete kent de motie een oneervol in plaats van eervol vertrek uit de provinciale politiek. De drie hadden eerder al te kennen ge geven na de verkiezingen van 6 maart niet te willen terugke ren. De vier afgetreden bestuursle den zullen hun lopende zaken afhandelen tot in hun opvol ging is voorzien. Het verwijt dat tot de motie leidde, is een ondemocratische besluitvor ming over het voor provinciere kening nemen van navorderin gen van gedeputeerden en het achterhouden of selectief ver strekken van informatie hier bij aan provinciale staten. De twee gedeputeerden, die buiten de motie vielen, (De Boe (CDA) en De Vries-Hommes (PvdA), maakten ten tijde van de besluitvorming in 84-85 geen deel uit van het dagelijks bestuur van de provincie. De beslissende motie is door alle DENHAAG - Minister Kok van financiën wil de kleine spaarders ontzien bij een be lastingheffing op rente en het benodigde bedrag binnenhalen via een verhoging van de ac cijns op tabak. partijen aanvaard. Na hoofde lijke stemming bleken er 33 statenleden voor en slechts vijf tegen. Voor achtergronden zie elders in deze krant. ZIERIKZEE - Vrijdag werd door de Rijkspolitie Schou wen-Duiveland in samenwer king met de veterinaire inspec tie van het ministerie van volksgezondheid S. uit Zierik zee aangehouden. S. wordt er van verdacht afgekeurd vlees te hebben gestolen. Uit een eerder ingesteld onder zoek bleek dat S. vanuit de destructieplaats aan de Hoos- j es weg een grote hoeveelheid afgekeurd vlees had ont vreemd. In de woning van S. werd bij onderzoek inderdaad een grote hoeveelheid afge keurd en bacteriologisch besmet rundvlees aangetrof fen. Het vlees, dat schadelijk is voor d.e volksgezondheid, werd in opdracht van de officier van justitie door de Reinigings dienst afgevoerd naar het destructiehuisje aan de Hoos- jesweg. Tegen S. werd proces verbaal opgemaakt. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45, C jaarabonnement a f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: ~l Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1