Subsidie voor Stichting- Slachtofferhulp Zeeland Bruinisse maakt ernst met openbaarheid van bestuur Leerling hekelt de tussenbalans Reformatorisch Contact houdt lezing over Israël Middenschouwen koopt schuur aan Inlaag van waterschap Veel belangstelling voor milieuvoorlichtingscursus Zierikzees college: Commissies bedrijfslevenfinanciën openbare werken en ABZ voortaan openbaar Truckshow Zeeland hallen Vernieuwde Zeeuwse gids Commissie financiën In Bruinisse In Siijansland Cursus begint 19 maart Nadrukkelijk geen monument VRIJDAG 22 FEBRUARI 1991 NR 24903 ZIERIKZEE - De Stichting Slachtofferhulp Zeeland die ook in Zierikzee spreekuur houdt, heeft de ge meente Zierikzee een tegemoetkoming gevraagd voor het exploitatietekort over 1991. Op advies van de commissie financiën willen b en w dit verzoek ho noreren met een bedrag van 1240,69 gulden. Dit ver zoek is een van de agendapunten voor de gemeente raadsvergadering die maandag 25 februari in het Zierikzeese stadhuis wordt gehouden. Deze vergade ring begint om 19.30 uur. BRUINISSE - Als het aan het college van b en w van de gemeente Bruinisse ligt wordt er ernst gemaakt met de openbaarheid van bestuur. Als de gemeente raad akkoord gaat zijn de vergaderingen van de commissies bedrijfsleven, financiën, openbare wer ken en algemene en bestuurlijke zaken voortaan openbaar. Ook wordt er spreekrecht voor het pu bliek ingevoerd. Het voorstel komt aan de orde tij dens de gemeenteraadsvergadering van donderdag 28 februari. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. De Stichting Slachtofferhulp die tot doel heeft slachtoffers van een misdrijf of verkeerson geval te helpen bij het verwer ken van dergelijke traumati sche ervaringen, krijgt tot 1994 subsidie van het ministerie van justitie. Van deze rijkssubsi dies worden de vaste medewer kers van de stichting betaald. De groep vrijwilligers die bin nen de stichting actief zijn krij gen voor hun werkzaamheden een reis-, verblijfs- en on kostenvergoeding. Daarnaast heeft te stichting te maken met organisatie- en huisvestings kosten. Hierdoor dreigt voor de stichting een exploitatiete kort voor '91. Met het oog op dit tekort heeft de Stichting Slachtofferhulp Zeeland bij onder meer de gemeente Zie rikzee aangeklopt vóór een subsidie van 12,6 cent per inwo ner. GOES - In de Zeelandhallen te Goes vindt op tweede paasdag (een april) een truckshow plaats die wordt omlijst door country- en rock roll mu ziek. Daarbij treedt onder andere Henk Wijngaard op. Aan het evenement nemen ongeveer 200 trucks uit de Benelux en Duits land deel, waaronder nieuwe showtrucks, oldtimertrucks en oude legertrucks. Verder zijn er stands met modelbouw, countrykleding, muziek en ac cessoires. Het evenement kan worden bezocht van 9.00 tot 20.00 uur. Twee dagen tevoren op zaterdag 30 maart is in de Zeelandhallen een optreden van Jack Jersey met de groep Six Gallon. i ZIERIKZEE - Onlangs is de be kende Gids voor Vakantie en Vrije Tijd Zeeland weer uitge geven door de Provinciale VVV Zeeland. In de gids zijn, zoals gebruikelijk, weer alle gegevens over bezienswaardig heden en attrakties op toeristisch-recreatief gebied in Zeeland opgenomen: korte om schrijvingen, openingstijden, entreeprijzen, adressen, tele foonnummers, etc. Al deze ge gevens zijn met medewerking van de 30 Zeeuwse VVV's ge checkt en geactualiseerd. De informatie is gerangschikt per regio en vervolgens per on derwerp; van A (Attrakties en Autoroutes) tot Z (Zwemba den). Er komen op deze wijze 117 onderwerpen per streek aan de orde. Als nieuwe onder werpen zijn nu toegevoegd: bi bliotheken, kuren, medische hulp, postkantoren en taxibe drijven. De lay-out van deze nieuwe uit gave is sterk veranderd: in plaats van foto's is nu gebruik gemaakt van een groot aantal cartoon-achtige tekeningen, die de gids een speels karakter geven. De Gids voor Vakantie en Vrije Tijd Zeeland 1991 is niet alleen een nuttige uitgave voor de toe risten die korte of langere tijd in Zeeland verblijven; er zijn ook steeds meer inwoners van onze provincie die de gids ge bruiken voor het maken van plannen voor een kort (ge- zins)uitstapje of dagtochtje in de buurt op een vrije dag of het weekend. Daarvoor leent deze gids zich uitstekend. Bij alle Zeeuwse VVV's en een groot aantal boekhandels en kiosken in Zeeland is de nieu we Gids voor Vakantie en Vrije Tijd vanaf heden te koop voor 3,95. Ook bij de grotere VVV's in overig Nederland is de gids te koop. In combinatie met de Zeeland Recreatiekaart - 6,25 - vormt deze vernieuwde uitgave een actuele en uitvoerige wegwij zer voor ieder, die in Zeeland zijn vrije tijd wil doorbrengen. Omdat ^en belangrijk deel van de verblijfstoeristen in Zee land uit Duitsland afkomstig is, zal de Provinciale VW Zee land binnen afzienbare tijd een Duitstalige versie van deze nieuwe Gids voor Vakantie en vrije Tijd Zeeland 1991 presen teren. Dit subsidieverzoek is inmid dels door de commissie finan ciën besproken. De commissie leden waren van oordeel dat een tegemoetkoming van 1240,69 gulden redelijk is. Daarnaast adviseerde de helft van de commissie (D. van der Wekken en M. A. Bij de Vaate- Rozendaal) dat deze subsidié tot en met 1993 jaarlijks moet worden verstrekt. Dit vanwege het feit dat het rijk de perso neelslasten tot '94 subsidieert. De andere twee commissiele den (J. J. Geleijnse en J. de Bruyne) wensten de subsidie in eerste instantie voor dit jaar te verstrekken en vervolgens bij de begrotingsbehandeling voor '92 een besluit te nemen over een structurele subsidie. Deze mening wordt binnen het colle ge door wethouder L. J. van Gastel verdedigd. De andere ,,Dit jaar gaat op Walcheren een Mic-Mec-cursus van start. Het ligt in de bedoeling dat in alle regio's educatieve centra komen", aldus Wiersma. De cursisten krijgen aan het einde van de cursus (die zes dagen in beslag neemt verspreid over drie maanden) een informatie pakket waarmee men op pad kan. Verder is altijd documen tatie en audio-visueel mate riaal beschikbaar en komen de voorlichters regelmatig bijeen voor na- en bijscholing. Namens de Zeeuwse Milieufe deratie gaf José Lemmen in houdelijke informatie over de organisatorische kant van de cursus, onder meer over de ZMF. De Zeeuwse Milieufede ratie is een vereniging met 1700 leden, waarbij 25 Zeeuwse Hij begon bij de roeping van Abram, die de aartsvader van het volk zou worden. „Gods verkiezende daad. Abram, die gehoorzaamde en niet vroeg waarom, maar vertrok uit het Ur der Chaldeën, naar het land dat God hem wijzen zou. Weg uit de afgodendienst van zijn vader Terecht (Gen. 12) Abram vroeg niet naar Den Heere, maar God zocht Hem op en Hij gehoorzaamde en werd daar door de vader der Gelovigen. Door het onmogelijke heen be gint in het gezin van Abram, de- geschiedenis van het volk Is raël. Uit dit volk zal eens de beloofde Messias geboren wor den op een manier die als een zijden draad, door de gehele bijbel loopt. Het volk Israël dat een bijzondere plaats krijgt tussen de volken, geroe pen door God. Maar bestreden door de Satan, die de geboorte van de Messias, de verlosser der wereld, c.q. van hen die in Hem geloven, wil verhinderen. „De Farao van Egypte die een bevel uitvaardigt dat alle jongetjes die geboren worden leden van het college zijn voor stander van het structureel ma ken van deze subsidie tot '93. Kledingbeurs Een ander subsidieverzoek dat maandagavond ter sprake komt is dat van de Stichting Kledingbeurs Zierikzee. Deze stichting heeft de gemeente ge vraagd om een bijdrage in het exploitatietekort. Nu gebleken is dat deze stichting voor het gebruik van 't Kofschip niet negen maar tweeëndertig gul den per uur moet betalen is de stichting in de problemen ge komen. In eerste instantie vroeg de stichting de gemeente om af te zien van dat hogere huurtarief. Gezien de precedentwerking werd dit verzoek afgewezen, waarna de Stichting Kleding beurs de gemeente een subsidie voor het exploitatietekort heeft gevraagd. De welzijns- commissie heeft dit verzoek in middels met een positief ad vies gehonoreerd. Dit gezien het feit dat de kledingbeurs een belangrijke sociale activi teit is die mensen met opgroei ende kinderen en een niet al te ruime beurs de kans geeft om kleding te kopen. Bovendien wordt hierdoor het natuur- en milieu-instellingen zijn aangesloten. Men werkt met een team van zes medewer kers en vele vrijwilligers. De ZMF is aangesloten bij de stichting Natuur en Milieu. Tbt haar taken behoort het coördi neren van natuur- en milieu bewegingen in Zeeland, het natuur- en milieu-beleid vol gen, het ondersteunen van groepen, educatie, en het geven van voorlichting om het mi lieubewustzijn te vergroten. Dat laatste ziet José Lemmen als één van de belangrijke ta ken van de ZMF. De ZMF ver spreidt voorlichtingsmateriaal onder meer in de vorm van het maandblad Wantij, vouwbla den en brochures. „Gezien de grote vraag naar lezingen, on der andere vanuit vrouwenor ganisaties, ouderavonden in de Nijl moeten worden ge worpen, Haman uit het Boek Esther, die zich voorneemt de Joden uit te rooien. Het zijn volgens de spreker slechts en kele voorbeelden uit de bijbel van wat later genoemd wordt het Anti Semitisme. Voorbeel den die door talrijke andere kunnen worden aangevuld po gingen van de Satan om de ge boorte van de Zaligmaker te verhinderen. Vijandschap tegen de Joden, afval van de Israëlieten die af goden dienen, de vermaningen van de profeten tegen de afval, iedere bijbellezer kent ze. De verzoeking van Jezus in de woestijn waar de Duivel een laatste poging doet om Gods reddingswerk te doen misluk ken. Iedere bijbellezer zijn ze bekend. Maar ook na Christus geboorte, na Jezus dood aan het kruis van Golgotha, gaat de vervolging van de Joden door. De verwoesting van de tempel, Massada, waar een grote groep Joden, de dood ver koos, in plaats van zich aan de Romeinen te onderwerpen. hergebruik van kleding bevor derd. Het college heeft het ad vies van de welzijnscommissie overgenomen en stelt de raad voor om de Stichting Kleding beurs Zierikzee jaarlijks finan cieel te ondersteunen door driekwart van de huurkosten te vergoeden. De subsidieverzoeken van de Stichting Genealogisch Cen trum Zeeland en de Cliënten bond Geestelijke Gezondheids zorg Zeeland hebben minder kans van slagen. Het verzoek van het Genealogisch Centrum kan in de ogen van b en w niet worden gehonoreerd omdat overleg tussen dit centrum en het Strekarchivariaat Schou- wen-Duiveland/Sint Philips- land ontbreekt zodat het ge vaar voor overlapping bestaat. Bovendien ging dit subsidie verzoek niet vergezeld van een financiële onderbouwing. Overlappingen In het geval van de Cliënten bond wijst het college erop dat het onduidelijk is of de activi teiten van deze bond een aan vulling zijn op de activiteiten van vergelijkbare organisaties. Uit vrees voor overlappingen stellen b en w dan ook voor om niet in te gaan op dit subsidie verzoek. Andere punten die tij dens deze raadsvergadering aan de orde worden gesteld zijn onder meer een krediet voor het herbestraten van het schoolplein van de Willibror- dusschool en de fianciële eind verantwoording van de be stemmingsplannen Poortambacht I, II, V en VI. (scholen), projecten, politieke partijen, vakbeweging en na- tuurgroepen die bepaalde the ma's willen behandelen, zijn milieu-voorlichters/sters hard nodig", aldus José Lemmen. Educatief medewerkster van de vereniging Milieudefensie Karin van Wezel gaf een uiteen zetting over de doelstellingen van deze landelijke milieuver eniging, die 27.000 leden telt. Vereniging Milieudefensie is de Nederlandse tak van de we reldwijde milieu-organisatie Friends of the Earth Interna tional. Men zet zich in voor een eerlijk grondstof fengeb ruik, een eerlijke verdeling Noord- Zuid en tegen vervuiling, ver nietiging en verspilling (duur zaamheid). De VMD voert ac ties en campagnes om veelal concrete problemen aan te pak ken. Via lobby, onderzoek, voorlichting en publiciteit worden alternatieven aange reikt om het milieu op allerlei gebieden een handje te helpen. De VMD heeft een landelijk bureau in Amsterdam, een net werk van plaatselijke groepen (ongeveer 100) en een netwerk van voorlichters en cursusbege leiders. De Zeeuwse Milieufederatie, het Konsulentschap Natuur- en Milieu-educatie en de Vereni ging Milieudefensie hebben hun krachten gebundeld om in Zeeland een milieuvoorlich tingsnetwerk op te richten. Ge let op het aantal positieve reac ties gaat op dinsdag 19 maart de cursus van start. De verstrooiing van het volk Israël onder de Volken omdat ze hun Messias verworpen heb ben, alles voorzegd door de Profeten en aangehaald door Paulus onder meer in de He breeënbrief, het werd door de spreker gememoreerd en naar voren gebracht. De houding van de Joden tot de christenen in de eerste eeuwen en de ver volging van de Joden de eeu wen door. De zogenaamde Bloedtekst, de roep van het volk in de lijdens geschiedenis „Zijn bloed ko men over ons" was voor Luther en ander die een rol speelden in de Reformatie reden om een vijandige houding aan te ne men tegenover de Joden. Een houding die gecorrigeerd werd door verschillende voorman nen van de nadere Reformatie, die oog kregen voor de beloften Gods, als het uitverkoren volk: Teelinck, Brakel, U demans, van der Groe, Schriftverklaar ders die de nadruk legden op deze beloften en op de verhou ding van Paulus, tot zijn eigen volk, nader in de brieven tot uitdrukking gebracht. Zo ook de Engelse Puriteinen die anders dan Luther, tot de conclusie kwamen dat voor de Joden nog een heerlijke toe komst is weg gelegd, als zij tot bekering komen en hun Messi as in de persoon van Jezus er kennen. Paulus die spreekt van de beminden om der vaderen wil, die wijst dat het christen zijn, die op de olijfboom die de Joden zijn, zijn ingeënt, „wilde De roep om meer openbaarheid binnen de gemeente Bruinisse klinkt al jaren. In de aanbie dingsbrief bij de begroting voor 1991 kondigde het college van b en w aan op korte ter mijn met voorstellen daarom trent te zullen komen. Niet al leen gaan er meer commissies in het openbaar vergaderen, er wordt ook een nieuwe commis sie in het leven geroepen: de commissie algemene en be stuurlijke zaken. Voorwaarden Voor wat betreft het in het openbaar vergaderen houdt het college wel een slag om de arm. Als er over personen ge sproken wordt of als het onder werp om andere redenen nogal delicaat is dan kan besloten worden over te gaan tot een (ge deeltelijk) besloten zitting. SCHARENDIJKE - De ge meente Middenschouwen koopt een schuur aan de Inlaag bij Scharendijke van het Wa terschap Schouwen-Duive- land. Dat werd gisteren, don derdag, besloten tijdens de ge meenteraadsvergadering. Met de aankoop is een bedrag van 25.000,- gemoeid. De schuur is nu nog in gebruik bij het waterschap als maga zijn en werkplaats. Er zijn ech ter plannen om elders een nieu we werkplaats te bouwen en derhalve wordt de schuur aan de Inlaag overbodig. Wat de ge meente Middenschouwen pre cies met de schuur gaat doen is nog niet bekend. Geen monument Op vragen van CDA-raadslid C. W. Boot antwoordde burge meester W. den Boer dat de schuur in kwestie 'zeer na drukkelijk' geen monument is. Wethouder L. C. Hart voegde daar nog aan toe dat van de zij takken op een goede boom". Andersom dan in de praktijk van de boomkwekerijwaar de goede takken op een wilde stam, worden geënt, aldus Mo lenaar. De christenen moeten volgens hem door hun leer en leven de Joden tot jaloersheid verwek ken. Zoals Paulus het noemt, al komt daar in de praktijk ook in de 20e eeuw weinig van te recht. De eeuw die begon met het proces tegen de militair Dreyfus, die in Frankrijk naar het Duivelseiland werd ver bannen, op valse beschuldigin gen tegen hem ingebracht, om dat hij een Jood was. De eeuw ook van de Holocaust, maar ook de eeuw van de Balfour- verklaring waarin de Joden een eigen land werd beloofd, een belofte die waar werd ge maakt in de tweede helft van onze eeuw. Gods beloften zijn onberouwelijk en nog vele on vervulde beloften staan in de Schrift opgetekend, niet in het minste de belofte van de beke ring. God is machtig om die beke ring te bewerken, we kunnen en mogen niet, zoals de Ameri kaanse schrijver Hall Lind- seyu dat doet de geschiedenis verklaren als een soort legpuz zel, maar we mogen wel acht slaan op de gang der geschiede nis in onze dagen en de zegen aan de christenen geschonken ook door middel van „bekeer de Joden, als Da Costa, Capa- dose en anderen en aan de bij zondere gaven door God aan leden van Zijn volk gegeven, de gehele mensheid ten nutte". Het referaat van de spreker, gaf aanleiding tot verschillen de vragen die uitvoerig werden beantwoord. De avond die door de voorzitter W. van den Berge met gebed en het lezen van Ro meinen 11:1-7 en 25-28 werd ge opend werd met dankzegging door ds. Molenaar gesloten. Maar in het algemeen gezien heeft het college geen moeite met het openbaar vergaderen van de commissies. Dat houdt in dat het publiek ook het recht heeft de stukken die ook aan de commissieleden worden voorgelegd in te zien. Men kan dan een uur voor aan vang van de desbetreffende commissievergadering terecht in het gemeentehuis. Wie de stukken in wil zien dient dat wel van te voren even te laten weten. Bij openbaarheid hoort ook het spreekrecht. Het college stelt voor het publiek tijdens een commissievergadering in de gelegenheid te stellen op merkingen te maken of vragen te stellen. Als er veel sprekers zijn wordt de spreektijd be perkt tot vijf minuten per spre ker. de van het waterschap aan de gemeente ook geen beperkin gen zijn opgelegd. „We kunnen met die schuur doen wat we willen", aldus Hart. Voorbereidingskrediet Geen enkele moeite had de raad verder met het voorstel van het college om een extra voorbereidingskrediet be schikbaar te stellen voor de verbouwing van de Helchersee- school in Scharendijke. Er wordt 10.000,- extra voor uit getrokken. Afgewezen De Vereniging Openbaar On derwijs verging het wat min der gunstig. Hun verzoek om een bijdrage in de kosten van de viering van het 125-jarig ju bileum van de vereniging werd afgewezen. Alleen VVD-raads- lid J. M. van Langeraad stemde tegen het collegevoorstel om het subsidieverzoek af te wij zen. Op de agenda van de gemeente raadsvergadering verder het voorstel van het college om een garantiesubsidie van 2250,- beschikbaar te stellen ten be hoeve van een concert van koor De Poolse Nachtegalen. Een optreden van het koor kost de initiatiefnemer 7500,- Waar schijnlijk betaalt in het geval van Bruinisse de provincie de helft van de kosten. Dit in het kader van de promotie van de septembermaand als cultuur- maand. De netto opbrengst uit de ver koop van kaarten voor het con cert is voorlopig begroot op 1500,-. Rest nog een bedrag van 2250,- wat bij elkaar gesprokkeld dient te worden. Minder gunstig liggen de kaar ten voor de Stichting Streek- omroep Schouwen-Duiveland. Het college stelt de raad voor geen subsidie te verlenen aan de stichting. Eerder al weigerde de Bruse gemeenteraad een representa- tiviteitsverklaring ten behoeve van de omroep af te geven. Men sprak toen de voorkeur uit voor een provinciale omroep. „U was toen van mening dat er geen sprake was van algemeen nut. Het oprichten van een Streekomroep Schouwen- Duiveland achtte u niet ge wenst", aldus het college. BURGH-HAAMSTEDE - Ook de gemeente Westerschouwen is door de Wetenschapswinkel Zeeland aangeschreven voor een subsidie ten behoeve van de onderzoekswerkzaamheden van deze „speciaalzaak". Dit subsidieverzoek is één van de punten waarover de commissie financiën woensdag 27 februa ri spreekt. Dit gebeurt tijdens een openbare vergadering in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede. Aanvang 19 39 uur. Behalve dit verzoek bespreekt de commissie ook het bedrag dat nodig is voor het aanbren gen van een sanitaire voorzie ning aan de Strandweg (nabij het vuurtorenpad) en het aan passen van de kampeerplaats vergunningen als onderdeel van de kampeerplaatsvergun- ningen. Op de agenda staan bo vendien een bespreking van de exploitatierekening '89 en de begroting '91 van de Stichting Westerschouwen Kultureel en de jaarrekening '89 en begro ting '91 van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Ook moet de commissie een advies geven over het prioriteiten schema investeringen en de herziening van het riole ringsstructuurplan. BRUINISSE - Bij het opstellen van de tussen balans gaat het kabinet Lubbers/Kok niet ,of nauwelijks iiit van de draagkracht per huishou ding. Van eerder geopperde voornemens om met name tweeverdieners met hogere inkomens zwaarder te belasten lijkt weinig terecht te ko men. Dat zei RPF-Tweede Kamerlid Meindert Leerling in het dorpshuis te Bruinisse. Volgens hem maakt kenne lijk het budgettair barre streven naar een geïndivi dualiseerd inkomensbeleid het nog steeds niet mogelijk de zwaarste lasten daar te leggen, waar ze volgens hem het gemakkelijkst kunnen worden gedragen. Het is de „emancipatie koe", die er voor zorgt dat steeds meer vrouwen gaan werken. „Moeten ze zelf we ten, maar moet de be lastingbetaler daarvoor op draaien?". 300 miljard gulden Nederland zit met een staatsschuld van 300 mil jard gulden en jaarlijks is de rente en aflossing de grootste begrotingspost. Daarin moet wat Leerling betreft snel verandering ko men. Als maatregelen noemde hij een lastenver zwaring voor met name de tweeverdieners met hogere inkomens en een snellere sanering van de subsidie uitgaven. Ook denkt Leerling aan het schrappen van de rijksbij drage voor de kinderop vang, het verlagen van de wedde (inkomen) van de dienstplichtige soldaten bij invoering van een sociale dienstplicht 'voor jongens, een lagere EG-afdracht, een scheipe bestrijding van belasting- en uitkerings fraude en een stringentere en vooral snelle aanpak van het WAO-probleem. Gelijk Met tevredenheid stelde Leerling vast, dat de RPF van lieverlee op verschillen de punten in het gelijk wordt gesteld. Hij noemde het voorstel om de rente aftrek op consumptief kre diet te beperken, het inbou wen van meer prikkels in de ziektewet en een toenemen de aandacht voor grote maatschappelijke nadelen van de individualisering. SIRJANSLAND - De spreker op de bijeenkomst van de Vereniging Reformatorisch Contact te Sirjans- land, ds. T. Molenaar uit Lekkerkerk behandelde een actueel onderwerp: „Israël in de rij der Volken". „Een oorlog in het gebied waar eens het Paradijs moet hebben gelegen, waar de mens de oorlog aan God heeft verklaard. Door alles heen toch de nadere voetstappen van onze Heere Jezus Christus. De ge schiedenis van Israël, beschreven in het Woord Gods, maar ook in de ongewijde geschiedenis onder meer door Flavius Josefes". GOES - Op een goed bezochte informatie-avond over een nieuw op te zetten milieuvoorlichtingscursus in de Prins van Oranje te Goes zijn de doelstellingen van de cursus uiteengezet door consulent Natuur- en Milieu-educatie in Zeeland, Marten Wiersma. Het ligt in de bedoeling in de provincie Zeeland een net werk van milieuvoorlichters op te zetten. De vrij willigers die de cursus hebben afgemaakt kunnen worden ingezet in educatieve centra. Maar ook bij verenigingen en scholen door het geven van lezin gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5