Zeshonderdduizend bezoekers berekend in Neeltje Jans-plan LAATSTE NIEUWS Ontwikkeling in Golf hoopgevend genoemd Alleen nog symbolische functie voor het Filmkeuring-instituut waterstanden Plaats voor restaurantswinkeltjeskantorenfilmzalen en overnachtingsmogelijkheden Bouw ver brandings oven strijdig Opheldering: gevraagd over ontduiking VN-embargo y Akelige dagen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 Weer een nieuw plan voor Neeltje Jans. (Foto: Rijkswaterstaat). NEELTJE JANS - Zoals reeds gemeld in onze donderdag-krant ligt er een nieuw plan op tafel voor de invulling van Neeltje Jans. Een project, dat jaar lijks 500.000 betalende bezoekers moet gaan trek ken. Die inkomsten zijn nodig om de investering van 35 miljoen gulden terug te verdienen. Als alles ver loopt zoals het samenwerkingsverband Delta Pro menade wenst, dan volgt in februari 1993 (veertig jaar na de Watersnoodramp) een feestelijke opening. Het is niet het eerste plan dat opgezet is .voor Neeltje Jans, Eerdere.plannen, sneuvelden op te hoge investeringen of vol deden niet aan de gestelde ei sen. Delta Promenade omvat een aantal facetten, dat vol gens de samenstellers aansluit bij het natuurlijke karakter van het gebied. Dat neemt niet GRONINGEN - De bouw van eenverbrandingsoven bij de Akzo in Delfzijl is in strijd met het Nationaal Milieu Beleids plan. Dat stelt de Werkgroep Eemsmond van de Waddenve reniging in een reactie op de officiële ingebruikstelling vandaag, vrijdag. Volgens de werkgroep is het toe te juichen dat er een einde komt aan de gedoogde emissies van gechloreerde koolwa terstoffen, maar zou een aan pak bij de bron van de vervui ling meer overeen komen met het Nationaal Milieu Beleids plan. weg, dat er gerekend wordt op uiteindelijk zo'n 600.000 beta lende bezoekers per jaar. Dat verklaart de bemoeienis van de Verenigde Bierbrouwerijen Breda-Rotterdam bv. Deze heeft de haalbaarheidsstudie verricht. Delta Promenade richt zich op zogenaamde deskundige be zoekers. Mensen, die belang stelling hebben voor de thema tiek Leven met water en wind. Maar Delta Promenade ver wacht ook een breed internati onaal publiek. „Om een ele gante onderlinge versterking te ontwikkelen tussen bezoe kersinteresses en de omgeving, is gekozen voor drie hoofdthe ma's; waterbouw, hydrobiolo gie en milieu en energie. Strip Gekozen is voor een sterk ar chitectonisch/stedebouwkun dig concept, dat bekend staat als de strip. Een lineaire zone die als een lijn in het landschap ligt. Het verbindt de aanwezige activiteiten en biedt de moge lijkheid om nieuwe activitei ten toe te voegen zonder dat het karakter van Delta Promenade wordt aangetast. De bezoeker krijgt pas inzicht in de afmetingen van de Storm vloedkering als er een zoge naamde referentie is. De strip wordt de meetlat van de bezoe ker. Een promenade van pre cies één kilometer lengte. De Delta Promenade moet een boeiende mengvorm worden van recreatie, voorlichting en educatie. Het concept bestaat uit een aantal hoofdelementen. Het hoofdgebouw is de entree van de Delta Promenade. Hier vindt de kaartverkoop plaats en is de informatiebalie. Te vens zijn er restaurants, win keltjes, een bank, kantoren, filmzalen en vergaderruimten. Algemene voorzieningen als toiletten, garderobe, EHBO, wandelwagenverhuur en der gelijke zijn ook in het hoofdge bouw gesitueerd. Het publiek kan zich in het zo genaamde milieupaviljoen in formeren over alle facetten van de invloed van de Deltawerken op het milieu. Het paviljoen bevat onder meer een ont vangsthal met milieuwinkel en expositieruimte milieutech niek, grotere en kleinere aqua ria, cultures, een broedhuis en een klein duinlandschap. Belevenis „Een bijzondere belevenis zijn de computersimulaties van sluitingsstrategieën Storm vloedkering, stormen over de Noordzee, programma Water loopkundig Laboratorium en de scheepssimulator, waarbij met verschillende scheepsty- pen onder wisselende weers omstandigheden gevaren kan worden. Door middel van een tunnel onder water wordt de reserve pijler toegankelijk gemaakt voor het publiek. Algemene voorzieningen zijn de rond vaartboot en passantensteiger, twee parkeerterreinen aan de westzijde van de strip, een aparte halteplaats voor het openbaar vervoer, een heliha ven en een speciaal vervoer middel langs de Promenade ten behoeve van intern trans port. Verder denkt het samen werkingsverband aan het VOC-schip, windenergie, con gressen en overnachtingen. Volgens de makers kan het plan goed samengaan met het nog steeds bestaande plan voor, een zogenaamd World Fish Centre. En dan de benodigde centen. In de eerste fase (hoofdgebouw, pijlertunnel, theehuisjes, parkaanleg en parkeren en de strip Promenade) is twintig miljoen gulden nodig. In de tweede fase (milieupaviljoen, waterwerkplaats en VOC- gebouw/museum) nogeens 7,5 miljoen gulden. Voor de inrich ting moet 2,5 miljoen gulden uitgetrokken worden. En voor research en ontwikkeling is 2,8 miljoen gulden nodig. Om realisatie van de plannen mogelijk te maken zijn de hui dige exploitanten van Delta Expo en de horecasector op Neeltje Jans, respectievelijk de ZWN en Exploitatiemaat schappij Pijler 66 i.o. een sa menwerkingsverband aange gaan met Ballast Nedam Pro jectontwikkeling bv en de Ver enigde Bierbrouwerijen Breda- Rotterdam bv. DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP DEN HAAG - „Hoopgevend", noemde minister Van den Broek vanmorgen, vrijdag, de berichten dat Irak ingestemd zou hebben met de Sovjet- vredesvoorstellen. Van den Broek zei dit vlak voor vertrek naar de ministeriële zitting van de West-Europese Unie (WEU) in Parijs waar hij en interim-minister Pronk van defensie met hun collega's van acht andere Europese landen over onder meer de jongste ontwikkelingen in de Golfoor log zullen spreken. Van den Broek kende de precie ze inhoud van de Sovjet- voorstellen nog niet. Hij zei te hopen meer informatie daar over in de loop van de dag te krijgen. Naar verwachting zal de Amerikaanse president Bush vrijdag zijn coalitie genoten in de strijd tegen Irak raadplegen. „De vraag is", aldus Van den Broek, „of er werkelijk sprake is van onvoorwaardelijke te rugtrekking van Irak uit Ku- wayt Of dat er toch neven afspraken worden gemaakt die ernstige risico's kunnen ople veren voor die onvoorwaarde lijkheid". Wel verklaarde hij zeer gemotiveerd te zijn mee te werken aan de „bestendiging van vredesinitiatieven". Hij 'noemde de voorstellen be langrijk genoeg om zorgvuldig te laten bestuderen. Hij ver wacht dat bij alle partijen in de anti-Irak-coalitie grote bereid heid bestaat af te stevenen op een staakt-het-vuren als Irak bereid is aan alle resoluties van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties te voldoen. Van den Broek zei de indruk te hebben dat de grondoorlog even is uitgesteld. „Ik kan me voorstellen dat de vredesvoorstellen eerst zorg vuldig bestudeerd worden om te zien of er op korte termijn een bestand mogelijk is dat een grondoorlog kan voorkomen", aldus de minister. Voor zover bekend is wat het Sovjet-voorstel inhoudt, wordt daarin geen koppeling gelegd tussen de terugtrekking van Irak uit Kuwayt en een oplos sing voor alle andere proble men in het Midden-Oosten. Van den Broek zei daarover echter verschillende berichten ge hoord te hebben. Het zou kun nen, aldus de bewindsman, dat in een volgende fase van de on derhandelingen die koppeling wel aangebracht wordt. Zoals bekend is die koppeling voor de Verenigde Staten en hun bondgenoten onaanvaardbaar voor een vredesregeling. HILVERSUM - De voorzitter van de vaste kamercommissie voor buitenlandse handel, het CDA-Tweede Kamerlid W. Ma- teman, wil van de regering we ten of het waar is dat Neder landse bedrijven het VN- handelsembargo tegen Irak en Kuwayt ontduiken. Hij zei dit in de actualiteitenrubriek Nieuwslijn van Veronica. Volgens deze rubriek blijkt uit CBS-cijfers dat de Nederland se export naar landen in de buurt van Irak, zoals Jordanië, Libanon en Cyprus, na de af kondiging van het handelsem bargo plotseling is toegeno men. De voorzitter van de Nederlands-Arabische Kamer van Koophandel zei dat deze landen zelf geen behoefte heb ben aan deze goederen. Hij gaat ervan uit dat deze goede ren daarom bestemd zijn voor Irak. De Economische Controle dienst is recent gestart met een onderzoek naar de vluchten van de Jordaanse luchtvaart maatschappij Royal Jordanian vanaf vliegveld Beek, zo be vestigde een woordvoerder van het ministerie van economi sche zaken desgevraagd. Dit onderzoek is gestart, om dat het aantal vluchten van de ze maatschappij vanaf Beek de laatste tijd is toegenomen. Bij het onderzoek wordt gekeken naar de herkomst, de aard en de bestemming van de goede ren. Volgens Nieuwslijn zou het aantal kilo's vracht dat Royal Jordanian wekelijks vanaf Beek naar Jordanië ver voert, de laatste tijd zijn geste gen van 40.000 naar 200.000. Als het waar is dat Nederland se bedrijven het handelsem bargo ontduiken via Jordanië, moeten we ons afvragen of Jor danië niet moet worden toege voegd aan de landen waarvoor het embargo geldt, aldus Mate- man. RIJSWIJK - Het zijn akelige dagen voor de Neder landse Filmkeuring. Het ministerie van cultuur liet de Vrije Universiteit een onderzoek doen naar deze aan vrijwel iedereen bekende, maar voor velen toch nogal duistere overheidsinstelling. Vorige week kwamen de onderzoekers met een hard oordeel: „De Filmkeuring heeft alleen nog maar een symbolische functie". Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUIN1SSE WEMELD1NGE Doodtij: 25 februari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 23 februari 09.25 136 03.00 -130 22.15 113 15.45 -140 24 februari 10.50 126 04.20 -124 23.45 109 17.15 -130 25 februari 12.30 135 05.50 -129 18.45 -131 23 februari 08.25 132 02.05 -123 21.10 108 14.45 -133 24 februari 09.50 120 03.25 -116 22.35 102 16.10 122 25 februari 11.15 128 05.00 -121 23.55 117 17.35 -124 23 februari 09.35 147 08.00 -139 22.15 125 15.40 -148 24 februari 11.00 137 04.15 -130 23.45 120 17.10 -136 25 februari 12.25 144 05.55 -135 18.45 -138 23 februari 09.30 154 03.05 -142 22.25 129 15.55 -152 24 februari 10.55 141 04.25 -135 23.55 124 17.15 -142 25 februari 12.35 151 06.00 -141 18.50 -144 Dat komt vooral door de op mars van de video's, waarop geen echte overheidskeuring van toepassing is. De video branche geeft wel, op experi mentele basis, voorlichting over haar produkten en han teert meestal ook wel leef tijdsclassificaties. De consu ment moet aan de hand daar van een verantwoorde keus kunnen maken. De onderzoe kers stellen iets dergelijks ook voor films voor. Minister D' Ancona van cul tuur moet haar standpunt over de Filmkeuring nog bepalen. De directeur van het ogen schijnlijk zieltogende insti tuut, C. Crans, ziet intussen nog wel degelijk toekomst, juist" in het geven van voorlich ting over films èn video's. Dat moet op onafhankelijke wijze gebeuren en niet door de bran ches zelf, vindt hij. „Stel je voor dat de slagers de enigen waren die over het vlees gin gen, je hebt toch ook een keu ringsdienst van waren". Hij wil nieuwe taken en mogelijk heden voor de Filmkeuring, die dan ook een andere naam moet krijgen. Volgens Crans - drie dagen per week directeur van de Filmkeuring, twee da gen leraar maatschappijleer - heeft de goegemeente een nog al raar beeld van de huidige Filmkeuring. Zij denkt aan stoffige oude heren en strenge dames in gruwelijke mantel pakken. Zij azen op onzedelijk heid en andere verfoeilijke za ken in de film en gaan die met enorme scharen te lijf, als zij een rolprent al niet helemaal verbieden. Maar dat beeld is volgens Crans volledig onjuist. Niets Verbieden gebeurt niet. Films hoeven ook niet gekeurd te worden. Ongekeurde films mo gen echter alleen aan zestien jaar en ouder worden ver toond. Knippen, om een film toch geschikt te maken voor kinderen, wordt verder tot het uiterste beperkt. De filmkeur ders hebben juist een positieve benadering en zien hun werk als een beschermende arm om de schouder van het kind dat nog niet alles op zijn waarde kan beoordelen, zegt Crans. „Een film wordt uitsluitend bekeken op de schadelijkheid ervan voor de jeugd. Een scene uit „De Lift" bijvoorbeeld, waarin een onthoofding is te zien en waarvan een kind nog lang in de war kan zijn, is scha delijk. Omdat bepaalde dingen alleen voor jonge kinderen schadelijk zijn hanteren we twee leeftijdsgrenzen, twaalf en zestien jaar. Is een film niet schadelijk, dan krijgt hij het predikaat „alle leeftijden"." Dat lietekept niet dat de film ook leuk is voor het hele gezin. Is hij dat wel, dan komt «r om de vermelding „alle leeftijden" nog een blokje te staan. De filmkeurders hanteren alleen hun eigen, persoonlijke nor men. Er zijn geen maatstaven als „bij drie of meer messteken is een film alleen geschikt voor zestien jaar en ouder". Er zijn in totaal veertig film keurders, de ene helft is man, de andere helft vrouw. Ze mo gen hun werk vier jaar doen, dan moet er weer plaats ge maakt worden voor anderen. In principe maakt iedereen van boven de achttien kans om bij de Filmkeuring te komen, want het gezelschap moet een doornee van de Nederlandse bevolking zijn. Op het ogenblik werken mee een kok, een oud-burgemees- ter, een lerares, een boer, een reclameman, een medicij nenstudent, een regisseur, een notaris, huisvrouwen en zo waar ook een pedagoog. Zij ko men uit alle delen van het land. Filmzaaltje Tweemaal per week komen vijf filmkeurders naar het film zaaltje op de zesde etage van het ministerie van cultuur in Rijswijk. Ze zien daar twee hoofdfilms waarover ze na af loop stemmen. Ze krijgen hun reis vergoed en verder een be drag van 125 gulden per keur- dag. Vacatures leveren al gauw zo'n 1500 sollicitanten op, want wie wil er nou niet zoveel films voor niks zien. De selectie is dan ook streng: de kandidaten mogen lang niet altijd overal vandaan komen omdat de aardrijkskundige verdeling van de Filmkeuring dan one venwichtig kan worden. Bo vendien moeten ze duidelijk maken dat ze de jeugd willen beschermen en waarom. Als het aan Crans ligt, moet De Filmkeuring straks dus meer doen dan alleen maar aan som mige films leeftijdsgrenzen verbinden. Een eventueel ver nieuwd instituut moet niet al leen bioscoopbezoekers en video-kijkers, maar ook tv- kijkers voorlichting gaan ge ven. Want ook over tv - „soms een vervangende kinderoppas" - is betere voorlichting nodig, denkt Crans. Ook al zijn er tv-gidsen en schrijft de Mediawet voor dat films voor twaalf jaar en ouder niet voor acht uur 's avonds en films voor boven de zestien niet voor negen uur 's avonds uitgezonden mogen worden. „Veel mensen denken bij voor beeld nog steeds dat een teken film juist voor kinderen is, maar „The Turtles" toont heel wat electronisch geweld en dat op de middag". Voorlichting De voorlichting zou op allerlei manieren tot het publiek moe ten komen: via scholen, specia le weekbladen, postbus 51, de regionale omroepen en zelfs via een 06-nummer. Crans is er van overtuigd dat kinderen ook zelf graag willen weten of een film iets voor hen is. Een film valt gewoon vaak tegen door het vertekende beeld dat bij voorbeeld een affiche heeft opgeroepen. Als het allemaal zover komt, aldus Crans, dan moeten de leeftijdsgrenzen voor de bio scoop wel worden gehand haafd, aldus Crans, en voor de videotheken zelfs worden inge voerd: „Alcohol verkoop je toch ook niet aan kinderen jon ger dan zestien!" Crans hoopt dat de huidige dis cussie over de Filmkeuring de politiek zal aanzetten om zijn instituut de door hem beschre ven nieuwe jas te geven. Het opdoeken van het Nederlandse keuringssysteem zou ook met het oog op het verenigde Euro pa stom zijn, denkt hij. In 1992 gaan de grenzen ook voor de film open en dan zullen er overeenkomsten moeten ko men met andere landen waar de normen veel strenger zijn. Groot-Brittannië bij voorbeeld hanteert nog steeds de grens van achttien jaar en volgens Crans is het gebruik van het woord „shit" al voldoende om zo'n film alleen aan volwasse nen te laten zien. Is Nederland in 1992 „het onbe woonde eiland van de jeugdbe scherming" geworden, zoals Crans Nederland zonder Film keuring noemt, dan liggen veel strengere normen uit de rest van Europa volgens hem ook voor Nederland op de loer. T/m zaterdag 2 maart Burgh-Haamstede Expositie kleurenetsen, aqua rellen en bloemstukken in zij de van Ria Westmaas. De Be- waerschole. Dagelijks (behalve zondags) van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 22 februari Zierikzee Openbare vergadering alge meen bestuur Beatrixschool, Grachtweg 8. 15.30 uur. Burgh-Haamstede Toneeluitvoering SV DFS. De Schutse. 19.30 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering Smalstads Ge mengd Koor. Tonnenmagazijn. 20.00 uur. CDJA-bijeenkomst met het thema: Werkgelegenheidspers- pectief voor Schouwen-Duive- land. Gereformeerde kerk. 20.15 uur. Dreischor Nutsavond Nut en Genoegen in dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 23 februari Zierikzee Algemene ledenvergadering Vereniging van Beroepsvissers op de Schelde. Het Schotse Wa pen, Engelse Kade. 10.00 uur. Zesde culturele manifestatie Stichting Schouw.Spel in de Zeeuwse Muziekschool. 20.00 uur. Film Synopsis. Bioscoop Con certzaal. 20.00 uur. Kerkwerve Oliebollenactie. Verkoop huis- aan-huis. Vanaf 9.00 uur. Noordwelle Straoviering. Start parkeerter rein aan Dorpsring. 13.00 uur. Verkoping Welfare. Dorpshuis. Van 13.30 tot 16.30 uur. Renesse Oud papier ophalen. Vanaf 8.30 uur. Ellemeet Oliebollenactie. Verkoop huis- aan-huis. Vanaf 9.00 uur. Scharendijke Oliebollenactie. Verkoop huis- aan-huis. Vanaf 9.00 uur. Eikerzee Oliebollenactie. Verkoop huis- aan-huis. Vanaf 9.00 uur. Brouwershaven Oliebollenactie. Verkoop huis- aan-huis. Vanaf 9.00 uur. Zonnemaire Oliebollenactie. Verkoop huis- aan-huis. Vanaf 9.00 uur. Dreischor Oliebollenactie. Verkoop huis- aan-huis. Vanaf 9.00 uur. Noordgouwe Oliebollenactie. Verkoop huis- aan-huis. Vanaf 9.00 uur. Schuddebeurs Oliebollenactie. Verkoop huis- aan-huis. Vanaf 9.00 uur. Nieuwerkerk Gelegenheid tot oud papier brengen. Gebouw Salem. 9.30 tot 11.30 uur. Zondag 24 februari Zierikzee Zangdienst in Gasthuiskerk. 18.30 uur. Film Synopsis. Bioscoop Con certzaal. 20.00 uur. Scharendijke Adviescommissie bezwaar schriften. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Optreden Le Centre Jazz Band. Herberg/eetcafé 't Swarte Schaep. 15.00-19.00 uur. Maandag 25 februari Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Ouderavond peuterspeelzaal Schouwse Poeletjes. Peuter speelzaalgebouw. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Adviescommissie grond- en pachtzaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 26 februari Zierikzee Fonds van Kazernering in stad huis. 16.30 uur. Informatie-avond cursus stop met-roken. Wijkgebouw. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2