Middenschouwen tekent beroep aan tegen besluit gs tot sluiting Prinses Ireneschool Groei en Bloei viert jubileum met cabaret §2 F DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS U ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Westerschouwen met Ginjaar-Maas verder? Wat dacht u van Desso of Krommenie? Juist. Ook naar Zonnemaireü Mogelijkheid om in Kerkwerve openbaar onderwijs te volgen moet blijven bestaan In de Concertzaal te Zierikzee 5 9 Vergadering Westerschouwse commissie ABZ -I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 22 FEBRUARI 1991 147e JAARGANG NR 24903 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O De Prinses Ireneschool. (Archieffoto). SCHARENDIJKE - „Ik ben het ontroerend eens met uw voorstel om een beroep in te stellen bij de Raad van State. Waarom niet alleen roerend? Omdat in een kern als Kerkwerve het gebeuren rondom de openbare school Prinses Irene nogal wat emoties met zich meebrengt". Zo begon VVD-woordvoerder J. M. van Langeraad zijn betoog waarin hij zich vier kant achter het voorstel van het college stelde om beroep aan te tekenen tegen het besluit van gedepu teerde staten om basisschool Prinses Irene in Kerk werve te sluiten. Ook de andere raadsfracties schaarden zich achter het college. De dreigende sluiting van de basisschool houdt de gemoede ren danig bezig in de gemeente Middenschouwen. De school balanceert al jaren op het rand je. Volgens het rijk mag de school alleen blijven bestaan als deze door 35 leerlingen be zocht wordt. Op de laatste tel datum, in januari dit jaar, kwam de school daar niet aan. Instandhouding De gemeenteraad van Midden schouwen heeft zich in het ver leden herhaaldelijk en reso luut uitgesproken voor in standhouding van de school. In september vorig jaar schaarde men zich unaniem achter het voorstel van het college om al les in het werk te stellen om de school voor de kern te behou den. Gedeputeerde staten van Zee land hebben echter onlangs la ten weten dat instandhou- dingsbesluit niet goed te kun nen keuren. Gesteld wordt dat de school niet voldoet, en ook niet op korte termijn zal kun nen voldoen, aan de criteria zo als die gelden voor de beoorde ling van instandhoudings- besluiten en derhalve gesloten dient te worden. Gs motiveren hun besluit met de opmerking dat het beleid van de provincie erop gericht is een laatste basisschool in een kleine kern te behouden. En, zo redeneren gs, de Prins.es Ire neschool is niet de laatste ba sisschool in Kerkwerve. Er is immers ook de christelijke ba sisschool Samuël. Alternatief Bovendien, zo voeren GS aan, is er een goed alternatief en wel de openbare basisschool in Noordgouwe. Eindconclusie van gs is dat de openbare basis school Prinses Irene in Kerk werve niet ncidig is om te voor zien in voldoende gelegenheid tot het volgen van openbaar onderwijs. Het college van b en w van Middenschouwen stelt zich lijnrecht tegenover gs op. „Wij menen dat gs een aantal onei genlijke argumenten gebruikt. Zo mist de overweging van gs dat niet wordt voldaan aan de criteria die de wet op het basis onderwijs en de daarvan afge leide circulaire van het minis terie van-onderwijs en weten schappen noëmt iedere beteke nis", aldus het college. „Uit de geschiedenis van de totstandkoming van de WBO blijkt dat een zo fundamenteel recht als de mogelijkheid tot het volgen van openbaar on derwijs, en dus de verplichting van de gemeentebesturen die mogelijkheid te bieden, niet mag worden beperkt door ge talscriteria". Leefaarheid Het college stelt verder dat de christelijke basisschool Sa muël geen alternatief is voor de schoolgang van kinderen waarvan de ouders voorstan der zijn van openbaar onder wijs. Ook het.door gs aange voerde argument dat de kinde ren de openbare basisschool in Noordgouwe kunnen bezoeken wordt door het college neerge sabeld. „Door het ontbreken van open baar vervoer, fietspaden en openbare verlichting is de be reikbaarheid van de openbare school in Noordgouwe voor kinderen uit Kerkwerve zon der meer slecht", aldus het col lege. Zij voegt daar nog aan toe dat het verdwijnen van de school een aanslag zou beteke nen op de leefbaarheid van Kerkwerve. „Als vestigings plaats voor jonge gezinnen zou Kerkwerve een stuk minder aantrekkelijk worden". Dat alles in aanmerking ne mend vindt het college dat het besluit van gs onvoldoende ge motiveerd is en zelfs in strijd met de wet.„„Wij stellen u dan ook voor beroep in te stellen bij de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van Sta te". Een zienswijze die, zo bleek tijdens de gemeente raadsvergadering, geheel ge deeld wordt door alle raads fracties. Onaanvaardbaar In een gloedvol betoog sprak VVD-vertegenwoordiger J. M. van Langeraad het onaan vaardbaar uit over het besluit van gs. „Sinds er sprake van is dat deze school weieens be dreigd zou kunnen worden met sluiting is zowel door college als raad het standpunt gehul digd dat zowel voor de sprei ding van openbaar onderwijs in Middenschouwen als voor de leefbaarheid in de kern Kerk werve deze school behouden moet blijven. Het zou voor de burger zeer ongeloofwaardig overkomen wanneer vanavond werd besloten om geen beroep aan te ktekenen tegen het be sluit van gs". Het 'alternatief Noordgouwe' noemde Van Langeraad onaan vaardbaar. Hij stelde dat kin deren niet blootgesteld mogen worden aan de vele verkeerson- veilige situaties die er, zijns in ziens, op het traject Kerkwer- ve-Noordgouwe legio voorko men. „De conclusie van gs dat aan de op een na laatste school in een kern niet al te veel waar de moet worden gehecht wijst de VVD radicaal van de hand". Na het uitgebreide betoog van Van Langeraad restte de ande re raadsfracties niet veel meer dan in het kort hun steun te be tuigen aan het college. En dat was dan ook precies hetgeen C. W. Boot (CDA) en J. L. F. Bolle- man (SGP/RPF) deden. Wet houder W. G. Renden (PvdA) toonde zich zeer verheugd met de unanieme steun vanuit de gemeenteraad. ZIERIKZEE - „Groei en Bloei heeft een bestuur, dat zit vol met beesten. Luister goed en op den duur, dan herken je de meesten". Met eigengemaakte raadsels, liedjes en limmericks vierden de leden van de afde ling Schouwen-Duiveland van de landelijke vereni ging Groei en Bloei in de Concertzaal te Zierikzee het tien-jarig bestaan van hun afdeling. nemaire. Zij gaf een korte te rugblik op het tien-jarig be staan van de vereniging die in 1981 al van start ging met onge veer hoiiderd leden. De voor zitster vertelde dat men in de toekomst vanuit de vereniging ook tuinen van leden in de Westhoek wil gaan bezoeken. Dat gebeurde tot nu toe vooral in Zierikzee en omgeving. Ver der heeft het bestuur plannen om tyat te doen met Valentijns dag, exposities te organiseren van het werk van creatieve le den en de gemeentebesturen in de regio te interesseren voor het floraliaproject. Het project waarbij men basischoolleerlin- gen stimuleert en begeleidt bij het opkweken van een plante- stek. Het eerste gedeelte van de jubi leumavond werd ingevuld met een film van het Wereldnatuur- fonds die de trektocht van de vlinder Vanessa Atalanta liet zien. Het hoogtepunt van de avond was het optreden van de leden Frans de Vos en Herman Schaap die, uitgedost als tui niers, op cabaretachtige wijze aandacht besteedden aan de af gelopen tien jaar van Groei en Bloei. Zij werden op de piano begeleid door Jan Jongschaap. Groei en Bloei is een vereni ging die zich richt op mensen die tuinieren; planten en bloe men als hobby hebben. De af4 deling Schouwen-Duiveland heeft momenteel 270 leden en hoopt in dit jubileumjaar het 300e lid te kunnen begroeten. Voor al die leden organiseert men lezingen, excursies, cur sussen en reizen die te maken hebben met tuinen, planten of dieren. Bekend is de geranium- markt die elk voorjaar op de Balie te Zierikzee wordt ge houden. Men geeft een eigen verenigingsblad uit en ver zorgt op basisscholen een pro ject waarbij kinderen worden begeleid bij het opkweken van een plantestek. In schril contrast met de buiten nog steeds aanwezige sneeuw, leek het bij de jubileumviering ih de Concertzaal wel voorjaar. Primula's op de tafels en kleu rige kraampjes in de zaal. Daarin stonden voorwerpen uitgestald waarin de namen van 20 planten, dieren konden worden herkend. Voor sommi ge van de 135 aanwezigen geen gemakkelijke opgave. „Toen dat beestje in het clubblad stond kon ik het ook al niet thuisbrengen", aldus een van hen. Maskerplant Maar het overgrote deel van de 135 aanwezigen herkende in de kartonnen bloemen met mas ker op de maskerplant, in de graspol met daarin papieren Engelse vlaggetjes het Engels gras en ook de overige symboli sche afbeeldingen. Uit de juiste namen daarvan kon weer de slagzin Lang leve Groei en Bloei worden gepuz zeld. De jubileumbijeenkomst werd geopend door voorzitster J. I. van Leeuwen-Walkater uit Zon- Leden van Groei en Bloei vierden het tweede lustrum. (Foto: Joop van Houdt) Menige berekening kwam niet uit omdat er teveel rekening bij was. Sirius Zacht weer HET WEER Half tot zwaar bewolkt met vooral in de nacht en ochtend wat regen of motregen. Minimumtemperatuur 4 graden, middagtemperatuur 11 graden, langs de kust enkele gra den lager met kans op mist. Wind uit zuid tot zuidwest, vrij krachtig. NEELTJE JANS Het nieuwe plan voor Neeltje Jans voorziet in de ont vangst van 600.000 bezoekers per jaar. DIJKWONINGEN Brouwse commissieleden reageerden positief op plan om op de Brouwse havendijk woningen te bouwen. MEINDERT LEERLING Het RPF-Tweede Kamerlid Meindert Leerling sprak in het dorpshuis te Bruinisse. PROFVOETBAL Wilco Doeleman uit Dreischor streeft er naar om prof voetballer te worden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Een voorstel om het aantal perso neelsleden van de gemeente uit te breiden. Dat is het enige punt op de agenda van de Wes terschouwse adviescommissie ABZ. De commissie vergadert op dinsdag 26 februari in het ge meentehuis te Burgh-Haamste- de. Aanvang 16.00 uur. Iedere belangstellende kan de verga dering vanaf de publieke tribu ne volgen. BURGH-HAAMSTEDE - Voormalig staatsse cretaris van onderwijs Ginjaar-Maas (VVD) is kandidaat voor de post van burgemeester in de gemeente Westerschouwen. Goedingelichte kringen in politiek Den Haag hebben bevestigd dat mevrouw Ginjaar een gooi doet naar het burgemeesterschap dat na de zomer vacant raakt, door het vertrek van me vrouw J. L. Niemantsver- driet-Leenheer. Ginjaar (59) was staatssecretaris van on derwijs in de CDA/VVD- kabinetten van 1982 tot 1989. Sinds de laatste Ka merverkiezingen maakt zij deel uit van de VVD-fractie in de Tweede Kamer. Zij was eerder lid van 1973 tot 1982. Als mevrouw Ginjaar de burgemeesterspost van het 5.500 zielen tellende Wester schouwen in de wacht sleept is zij de zesde liberaal die na de verkiezingen van sep tember 1989 tussentijds de VVD-fractie (22 leden) ver laat. Nijhuis (directeur ge neesmiddelenfabrikanten Nefarma), Nijpels (burge meester Breda), De Grave (wethouder Amsterdam), Hermans (burgemeester Zwolle) en Voorhoeve (direc teur instituut Clingendael voor internationale vraag stukken) hebben de actieve politiek reeds de rug toege keerd. Oud-minister Korthals Al- tes (justitie) heeft zich kan didaat gesteld voor de Eer ste Kamer. Of hij de overstap vanuit de Tweede Kamer richting Senaat haalt, hangt af van de lijst volgorde die de VVD- partijraad 23 maart vast stelt en uiteraard van de uitslag van de Statenverkie zingen op 6 maart die bepa lend is voor de zetelverde ling van de Eerste Kamer. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45, jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1