'Zierikzee is van oudsher al een echte motorenstad' streeknieuws Beeldvorming over vrouwen uitgangspunt Vrouwendag L' Histoire du soldat in Zierikzeese Concertzaal markt berichten stukken Onderdelen en feest tijdens motorbeurs in Brogum Vrijdag 8 maart in De Driehoek Kleinkunstenares Maria Bij de Vaate weer even terug in geboortestad Kadeweg Zierikzee DINSDAG 19 FEBRUARI 1991 NR 24901 5 Ook jeugdige belangstelling voor de motoren. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Ze stonden er in alle soorten. De En gelse, Duitse„en Amerikaanse motoren. Maar vooral de Harley Davidsons voerden de boventoon tijdens de motorbeurs die zondag plaatsvond in jongeren centrum Brogum te Zierikzee. De beurs werd geor ganiseerd door motorclub Zierikzee. Volgens motorclublid Hans Lievense kwamen zondag zo'n 600 a 700 belangstellenden uit heel Nederland naar Zierikzee om het evenement te bezoeken. Onder hen bevonden zich zo'n 30 motorliefhebbers die op de beurs een stand bemanden waar zij motoronderdelen, mo- torkleding, motorsieraden of complete motoren te koop of te ruil aanboden. Onder hen bevond zich Peter van der Doe uit Zierikzee die vanuit Amerika Harley David son motoren naar Nederland haalt en hier verkoopt. „Zo'n drie keer per jaar ga ik met mijn compagnon naar Ameri ka. Via advertenties in de krant daar komen we in con tact met particulieren die een Harley Davidson motor willen verkopen". De motoren die de Zierikzeeë- naren op die manier kopen zet ten ze zelf in een container van een schip dat de voertuigen naar Rotterdam vervoert. In Zierikzee worden de Ameri kaanse motoren opgeknapt en verkocht. Volgens Van der Doe is de belangstelling voor moto ren de afgelopen jaren enorm toegenomen. „Zierikzee is van oudsher al een echte motorstad. Ik schat dat hier zo'n 50 mensen wonen die een Harley Davidson heb ben. Maar de belangstelling voor motoren neemt in heel Ne derland toe. Vorig jaar haalden 65.000 mensen hun motorrijbe wijs. Een paar duizend daar van kopen ook een motor". Enkele van die kopers bevon den zich zondag in Zierikzee. Alleen al bij de stand van Van der Doe werden drie Harley Davidsons verkocht. Verder werd op de beurs een levendige handel gevoerd in motoronder delen. Maar ook kon men er le ren riemen, leren kleding, spe ciale motorsieraden en zelfs leerschilderijen kopen. Men kon zijn helm in allerlei prints laten bespuiten via de air brush techniek en er waren zelfs Harley Davidson onder broeken te koop. Behalve de sfeer van een beurs, had het evenement vooral ook de sfeer van een feest. Nadat de onderdelenbeurs was afgeslo ten met de verkoop bij opbod van een super glide Harley Da vidson motor, ging men over op de muzikale toer met een op treden van de OXX-band, een zesmansformatie uit de Achter hoek. AMSTERDAM - Het aantal druggebruikers in Amsterdam dat via de huisarts methadon krijgt verstrekt, is tussen 1984 en 1987 met bijna 25 procent toegenomen. Het merendeel van de in totaal 6019 methadon- gebruikers bleef in 1987 echter aangewezen op verstrekking via de hoofdstedelijke GG GD. ZIERIKZEE Samenkomst Leger des Heils Op zondag 24 februari staan de samenkomsten van het Leger des Heils in Zierikzee onder leiding van majoor R. Thom- linson. Om 10.00 uur leidt zij een bijeenkomst die in het te ken staat van het verbond, tus- God en de mensen. Daarbij worden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld hun persoon lijk verbond te tekenen. Aan de bijeenkomst wordt medewer king verleend door het zang koor van het korps Zierikzee. Grafiek Tbt en met 30 maart is in de Zierikzeese bibliotheek gra fiek te zien en te koop van ver schillende Belgische kunste naars. Dit project is het resul taat van de samenwerking van de openbare bibliotheek en de Stichting Beeldende Kunst Zeeland. In De Stolpe is werk te zien van Guy Rombouts, Bernd Lohaus, Narcisse Tor- doir, Mare Luyten, Bruna Hautman, Willy van Sompel en Franky Deconinck. Het werk van deze kunstenaars is voor het publiek te zien tijdens de openingsuren van de biblio theek. Deze openingstijden zijn: maandag: 14.00-17.00 en 18.30-20.00 uur. Woensdag: 14.00-17.00 uur. Donderdag 9.30-12.00 uur, 14.00-17.00 uur en 18.30-20.00 uur. Vrijdag: 14.00-17.00 uur. Zaterdag: 9.30- 12.00 uur. NOORDWELLE Bijeenkomst NBvP Geur en fleur, dat was het mot to tijdens de bijeenkomst van de afdeling Noordwelle en om streken van de NBvP. Ondanks de slechte weersomstandighe den kwamen 37 belangstellen den naar het dorpshuis te Noord welle. De avond werd verzorgd door het bureau Voor lichting Merkartikelen. Met behulp van dia's werd voorlich ting gegeven over artikelen als voedingsmiddelen, huishoude lijke apparaten, medicijnen en cosmetica. Ook werden tips ge geven over bloemen en planten. Men kon voedingsmiddelen proeven en de kennis van de aanwezigen werd getest door middel van een quiz waarbij prijzen konden worden gewon nen. OUWERKERK Jaarvergadering Aller Belang Op maandag 25 februari houdt de Ouwerkerkse landbouwver- eniging Aller Belang een jaar vergadering in het dorpshuis te Ouwerkerk. De bijeekomst be gint om 19.30 uur. Op de agen da staat een huishoudelijk ge deelte en een inleiding die wordt verzorgd door de direc teur van Cebeco Zuid-west, A. W. Bierens. Daarna kan wor den gediscussieerd. ZIERIKZEE - Door welke bril worden vrouwen door de maatschappij en in het bijzonder door de media bekeken en herkennen vrouwen zich in dat voorge schotelde vrouwbeeld? Die vaak stereotiepe beeld vorming over vrouwen is door Initiatiefgroep Vrou wenruimte als uitgangspunt genomen voor het pro gramma dat vrijdag 8 maart ter gelegenheid van de Internationale Vrouwendag in De Driehoek in Zie rikzee wordt afgewerkt. Deze Internationale Vrouwen dag die jaarlijks in een groot aantal landen wordt gevierd is een „erfenis" van de eerste fe ministische golf die ten tijde' van de Eerste Wereldoorlog over Europa en de Verenigde Staten rolde en die uiteindelijk resulteerde in de eerste Inter nationale Vrouwenconferentie (Kopenhagen). Tijdens déze conferentie werd besloten om éénmaal per jaar - op acht maart - extra aandacht aan de positie van de vrouw te beste den. Acht maart Nadat deze Internationale Vrouwendag jarenlang een wat sluimerend bestaan leidde blies de tweede emancipatie- golf in de jaren zestig/zeventig deze vrouwendag nieuw leven in. Sinds die tijd worden op acht maart overal in den lande activiteiten ontplooid door vrouwen voor vrouwen. Ook Schouwen-Duiveland gaat niet voorbij aan deze Interna tionale Vrouwendag. Voor de tweede achtereenvolgende keer heeft de Initiatiefgroep Vrou wenruimte voor die achtste maart een speciaal programma opgezet. Dit jaar is daarvoor het thema Beeldvorming over vrouwen uitgekozen. Een the ma met vele invalshoeken en aanknopingspunten. Het idee voor de keuze van dit onderwerp, dat onder het mot to Ben ik in beeld wordt gepre senteerd is afkomstig van Jes sica Prager-Stein, die samen met Ineke Sturm, Joke Ense- rink en Alie Kraaijeveld de Ini tiatiefgroep Vrouwenruimte vormt. Een groep die, (schrifte lijk) gesteund door zo'n dertien vrouwenorganisaties nu ander half jaar zoekt naar een eigen ruimte waar vrouwen elkaar kunnen ontmoeten. Tijdens de conferentie Vijf jaar na Nairobi die in Rotterdam werd gehóuden en waarbij na gegaan werd wat er na vijf jaar van de in Nairobi vastgestelde aanbevelingen is gerealiseerd, was die beeldvorming over de vrouw in de media één van de onderwerpen die werd aange sneden. Uit de ervaringen van vrouwe lijke programmamakers kwam toen naar voren dat de media (naast onderwijs en opvoeding) een belangrijke rol kunnen spelen in het emancipatiepro ces. In praktijk blijkt echter dat het door de media voorge schotelde vrouwbeeld eerder rolbestendigend dan roldoor- brekend werkt. De vrouw die ons door de 'me dia' wordt voorgehouden is een volmaakt wezen met een per fect uiterlijk en met een huis houding waarin alles even vlekkeloos verloopt. Een meer eigentijds maar net zo gevaar lijk stereotiep beeld is dat van de combi-vrouw, een vrouw die een opwindende baan moeite loos combineert met een huis houding en het moederschap. Wie de belasting van een wer kende vrouw kent weet uit er varing dat dat beeld niet strookt met de werkelijkheid. De combinatie huishouding- baan is volgens Ineke Sturm en Jessica Prager een niet te on derschatten taak indien dit niet gepaard gaat met de her verdeling van onbetaalde ar beid zoals huishoudelijk-werk. In het door de media gepresen teerde vrouwbeeld, van ofwel de vrouw als de immer tevre den verzorgster, hetzij de alles- kunnende combivrouw zullen vrouwen zich lang niet altijd kunnen herkennen. Openbare functie Ben ik in beeld, de titel van de themadag beperkt zich echter niet alleen tot de beeldvorming van de vrouw in de media. Ook de wijze waarop de maatschap pij zich een beeld van de vrouw vormt komt aan bod. Het ver vullen van een openbare func tie, waarbij men in de schijn werpers treedt blijkt nog steeds moeilijk te zijn voor vrouwen. Wellicht vanuit de diep ingewortelde traditie dat de vrouw als verzorgster een bescheiden plaats op de achter grond in moet nemen. Dat blijkt onder meer uit de mage re deelname van Zeeuwse vrou wen in de politiek. Het percen tage vrouwen dat voor de pro vinciale statenverkiezingen op een verkiesbare plaats staat blijft in Zeeland aanzienlijk achter op het landelijke cijfer. Ook die problematiek van deelname van vrouwen an het openbare leven is in te passen in het thema Ben ik in beeld? Programma Het thema Ben ik in beeld wordt dan ook door verschil lende sprekers ingeleid, 's Mid dags zullen Janny Bil-Roskam, Jessica Prager, Anke Jansen en Els Koster kort ingegaan op onderwerpen als het Vak ver zorging moet, beeldvorming over vrouwen in de media, an dere leefvormen op Schouwen- Duiveland en weerbaarheid/ zelfverdediging. Stuk voor stuk onderwerpen die betrek king hebben op het huidige vrouwbeeld. Zo wordt verzorging nog teveel in de schoenen van vrouwen ge schoven en wordt deze vaardig heid nog te vaak afgedaan als „even een eitje bakken". Door verzorging als schoolvak in te voeren wordt het zo stellen Jes sica Prager en Ineke Sturm uit de privésfeer gehaald en krijgt deze vaardigheid de plaats die het verdient, namelijk een vaardigheid die elke jongere moet beheersen. Weerbaarheid Weerbaarheid van vrouwen kan eveneens een verandering van het geldende vrouwbeeld betekenen. Het imago van de vrouw als weerloos wezen moet op de helling, omdat .het voor vrouwen vaak een inper king van de bewegingsvrijheid betekent omdat zij bij voor beeld 's avonds niet meer al leen over straat durven. Inmid dels is vastgesteld dat vrouwen die zelfverzekerd over straat lopen minder gauw het slacht offer worden van een misdrijf dan angstige vrouwen. Door het volgen van een cursus zelf verdediging kan dat zelfver trouwen worden bevorderd. Na de korte uiteenzettingen van de vier spreeksters kunnen de aanwezigen een keuze ma ken voor een van de vier werk groepen die zich vervolgens met één van de vier onderwer pen zullen bezighouden. Tus sen alle discussies door zullen de dames van de theatersport- groep voor enige verstrooiing zorgen. Het programma wordt 's avonds afgesloten met een talkshow onder leiding van journaliste Maaike van Hou ten. Voor de talkshow is een twaalftal vrouwen met uiteen lopende maatschappelijke functies uitgenodigd die met elkaar en met het publiek van gedachten zullen wisselen over hun ervaringen met de stereo tiepe beeldvorming over vrou wen bij hun dagelijkse werk zaamheden. Ook de manier hoe zij hun werk (al dan niet betaald) combineren met hun privéleven komt ongetwijfeld aan de orde. Deze talkshow be gint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - 'Tussen Dordrecht en Maassluis, een soldaat op weg naar huis'. Zo begint het verhaal van soldaat Josef Troch dat vrijdag 22 februari door de Stichting Kameropera Nederland op de planken wordt gebracht. Voor kleinkunstenares Maria Bij de Vaate betekent de voorstelling een korte terugkeer naar haar geboorteplaats Zierikzee. De dochter van de voormalige Nieuwsbode-hoofdredacteur vertolkt in het stuk de rol van vertelster. De voorstelling in de Zierikzeese Concertzaal begint om 20.00 uur. Schrijver C. F. Ramuz schreef het verhaal van de soldaat sa men met componist Igor Stra vinsky. Geldgebrek van beide heren leidde ertoe dat het uit eindelijk een kleine theater- produktie moest worden. In zijn uiteindelijke vorm werd Het verhaal van de soldaat een miniatuur van het Faust-ver- haal. De premiqre van het stuk vond plaats in Lausanne op 28 september 1918. Het stuk werd een publiekstrekker en dat is het tot op heden gebleven. Toverboek L' Histoire du soldat vertelt het verhaal van soldaat Josef Troch. De oorlog is net afgelo pen en hij krijgt veertien da gen verlof. Te voet gaat hij naar zijn geboortedorp waar ook zijn moeder en meisje wonen. Onderweg wordt hij aan gesproken door een heer. Het blijkt de duivel zelf te zijn. Josef, die niets in de gaten heeft, ruilt zijn viool voor een 'toverboek'. Als het te laat is realiseert hij zich dat hij zijn ziel verkocht heeft aan de dui vel en daardoor in diens macht is. De soldaat doet verwoede pogingen zich weer van de dui vel te bevrijden. Soms lijkt het hem te lukken, maar uiteinde lijk blijkt hij niet opgewassen tegen de duivelse krachten. Vol symboliek De Stichting Kameropeera Ne derland (SKON) uit Alkmaar ontwikkelde samen met de educatieve dienst van het Noordhollands Philharmo- nisch orkest in Haarlem een voorstelling van 1' Histoire du soldat die landelijk de aan dacht trekt. Het is een produk- tie geworden vol symboliek. „De kracht van symbolen is dat ze niet verklaard hoeven te worden", aldus een persbericht van SKON. „Ze hebben hun ei gen werking". Eenvoudig decor Regisseur Ab Heydens en vormgever Jan Steen kozen voor een eenvoudig en uiterst creatief decor. Het stuk kan overal gespeeld worden; in theaters, in scholen, in parken en op pleinen. De opzet heeft veel weg van een wagenspel uit de Middeleeuwen. Ook Stra vinsky moest zich in de magere jaren na de Eerste Wereldoor log behelpen. Hij schreef zijn 'histoire' voor een kleine groep musici. Voor de originele muzikale be zetting koos de componist voor contrasten tussen hoge en lage instrumenten; de viool en de contrabas, de klarinet en de fa got, de cornet en de trombone. Deze zes instrumenten vulde hij aan met slagwerk. Om de voorstelling beter te kunnen verkopen maakte Stravinsky een bewerking voor klarinet, viool en piano. Het is deze bezetting waarvan de SKON gebruik maakt. De musici zitten niet in een orkest bak, maar maken direct deel uit van de voorstelling. De uit Uruguay afkomstige Juan Ta- je? speelt de rol van 'Soldaat. Thjes trad in heel Europa op als acteur en vestigde zich uitein delijk in Nederland als drama- Oud-inwoonster van Zierikzee, Maria Bij de Vaate vertolkt in l' Histoire du soldat de rol van vertelster. docent, regisseur en zanger. Re gisseur Ab Heydens vertolkt de duivelsrol. Hij werkte als zanger/danser en acteur mee aan vele tv- en theaterproduk- ties en is momenteel artistiek leider van de SKON. Vertelster Maria Bij de Vaate woonde tot en met haar middelbare school-tijd in Zierikzee. Zij werkte na het volgen van de kleinkunstacademie mee aan verschillende theaterproduk- ties met onder andere cabare tier Rients Gratema. Daarna werkte zij als radio-presenta trice en presenteerde zij onder meer schoolconcerten. Aldabi, 19-2 pass. Helsinki naar Kotka Nedlloyd Barcelona, 19-2 van Papeete naar Los Angeles Nedlloyd Dejima, 18-2 550 zw Madras naar Port Kelang Nedlloyd Delft, 18-2 van Hong kong naar Pusan Nedlloyd Hoorn, 18-2 180 nnw Djibouti naar Singapore Nedlloyd Houtman, 18-2 van Hongkong naar Singapore Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 18-2. Consump tie-aardappelen, los verladen af bedrijf, in gulden per 100 kg, excl. btw. Klei-aardappelen: Bintje 40/50 mm 29,00-30,00, Bintje 40/55 mm 31,50-32,50, Bintje 50 mm opw. 34,50-35,00, Bintje 50 mm opw. (frites) 34,50-35,00, Eigen heimer 40 mm opw., in zakken geen notering. Zand-aardappelen: Bintje 40/50 mm 23,50-24,50, Bintje 50 mm opw. (frites) 30,00-31,00. Export-aardappelen: Bintje klei 45 mm opw. 35,00-35,50. Voeraardappelen: 4,50-6,50. Blankschillige rassen 40 mm opw. (in zakken): 28,00-29,00. Stemming: vast. 4 Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Zwijn- drecht: F. A. den Harder te Rhoon. Bedankt voor Capelle aan den IJssel: H. O. Molenaar te Put- tershoek; voor Oudewater: H. Schipaanboord te Waddinx- veen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Smithville (Can. Reformed Churches): J. W. van der Jagt te Emmeloord. Aangenomen naar Rotterdam- C: A. L. Th. de Bruijne te Nij- verdal, die bedankte voor Al phen aan den Rijn, voor Amersfoort-N„ voor Hasselt en voor Noordbergum. Bedankt voor Blija-Holwerd: S. W. de Boer te Wetsinge- Sauwerd. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Vrijdag 23 februari, 14.30 uur ds. M. J. van Gelder, huwelijksvoltrekking. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn Het is er nu dan toch eens van gekomen, eens even stil te staan bij de Kadeweg te Zierik zee. Na de reconstructie is hij nu al weer een poosje in gebruik en wat waar is is waar: Het is een hele verbetering. Het lengte- en dwarsprofiel zijn aangepast en de weg is ook wat verbreed. Nu heb ik me laten vertellen dat die werkzaamheden zijn verricht op verzoek van de ZWN, omdat een lijn van die dienst zou worden verlegd, in verband met bewoners en/of bezoekers van de Cornelia- stichting, u allen bekend. Die mensen hebben nu ook een hal teplaats daar. De bus kan daar gestopt zijnde zijn pad vervol gens via de Kadeweg richting Dreischor c.q. Noordgouwe of andersom. Allemaal prima in orde. Maar waarover dit schrij ven nu gaat is dat de aanslui ting van de Kadeweg aan de Kloosterweg te wensen over laat. In vaktermen: De aan- sluitstraal van deze kruising/ bocht is te klein voor bussen. Dè ontwerper heeft over het hoofd gezien dat bussen nu eenmaal een grotere draaicir- kel hebben dan personenauto's en 't was toch voor bussen be doeld. In de praktijk betekent dit dat de bussen komende van Zierikzee regelmatig met één stel achterwielen door de berm rijden, waardoor gaten en plas sen ter plekke zijn ontstaan wat vanzelf niet de opzet is ge weest. Om het nu een beetje netjes en veilig te houden zou op korte termijn een grotere aansluitstraal Kadeweg-Kloos- terweg aangebracht moeten worden. Adviesbureau ing. H. Germing, Noordgouwe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5