Krappe meerderheid Westerschouwse raad voor betaald parkeren Rotonde Raad trekt 90.000,- uit voor aanpassing voormalige school Grote belangstelling voor milieuseminar ondernemers Vluchtelingenweek op S chou wen-Dui veland Verdeeldheid binnen fractie PvdA Waarom nou? Gs herzien standpunt inzake belas tingaffaire Straofeest Ellemeet Toekomstige expositieruimte Stichting Westerschouwen Kultureel Ondernemingen moeten vanaf 795 over milieuzorgsysteem beschikken DINSDAG 19 FEBRUARI 1991 NR 24901 3 BURGH-HAAMSTEDE - Met de kleinst mogelijke meerderheid heeft de gemeenteraad van Wester- schouwen gisteren, maandag, besloten tot invoering van betaald parkeren op parkeerterrein De Rotonde in Westenschouwen. CDA en SGP/RPF stemden te gen het voorstel van het college terwijl de VVD zich resoluut voor het plan uitsprak. Binnen de fractie van de PvdA bleek men verdeeld over de invoering van betaald parkeren. Uiteindelijk werd het college voorstel aangenomen met zes stemmen voor en vijf stemmen tegen. We moeten er natuurlijk geen hobby van maken om gedepu teerde staten van Zeeland da gelijks onder kritiek te bedel ven. Maar waarom nou weer roet in het eten gooien van het Middenschouwse onderwijs beleid? Middenschouwen wil graag én de christelijke én de openbare basisschool open houden. Gedeputeerde staten denken er anders over. Eén school is voldoende zegt de provincie. De christelijke heeft voldoende leerlingen en de openbare niet. En daarmee is de kous voor de provincie af. Waarom nou? Waarom gaat het hoogste politieke orgaan van een plattelandsprovincie nu achter de door iedereen afge keurde onderwijsplannen van de huidige minister van onder wijs staan? Op verzoek van de minister is er een onderzoek gedaan naar de gewenste omvangsgrootte van de basisscholen. In Zee land dreigt een enorm groot deel van de scholen hierdoor te verdwijnen.En met alle res pect, als de gemeenteraad van Middenschouwen haar be zorgdheid hierover uitspreekt, dan brengt dat politiek Den Haag niet in beroering. An ders kan het liggen als gedepu teerde staten van Zeeland (eventueel in samenspraak met collega's van andere dun bevolkte provincies) zelf aan de politieke bel in Den Haag trekken. Maar, ouders van leerlingen van de kleine scholen, maakt U zelf geen illussie. Op gede puteerde staten hoeft U niet te rekenen. De gemeente Midden schouwen vecht door en stelt de raad voor om een bezoek te brengen aan de Raad van Sta te. AvdW AMSTERDAM - Bij een brand op een zolder van een huis aan de Plantage Kerklaan in Am sterdam is maandagmiddag een nog onbekende man om het leven gekomen. Dat heeft de Amsterdamse politie meege deeld. Enkele motorrijders van de verkeerspolitie die rond twee uur 's middags toevallig langs het pand reden, zagen rook uit het dak komen. avmii.iw-.i.iiM—— cus een gedeelte van de reis- en verblijfskosten over de periode 1979 tot en met 1984 als boven matig aanmerkte, terwijl dat over een voorgaande periode niet was gebeurd. In haar reactie van vorige week geven gs van Zeeland verder aan dat in soortgelijke geschil len ook andere provincies de fi nanciële gevolgen voor hun re kening hebben genomen. Pro vinciale staten nemen zaterdag in een speciale vergadering een besluit over de gevolgen van de Zeeuwse belastingaffaire. Rond zeven uur meldden zich in de foyer in Mondragon be duidend meer belangstellende ondernemers dan het aantal dat zich voor deze bijeenkomst had aangemeld. Ervan uit gaande dat een leefbaar milieu een steeds belangrijker, rol gaat spelen en dat de regelge ving op dit gebied nog zal wor den aangescherpt was onderne mend Schouwen-Duiveland maandagavond in „volle sterk te" naar Mondragon gekomen om er te luisteren naar de uit eenzettingen van respectieve lijk voorzitter W. den Boer van de Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland, milieutech nisch ambtenaar R. A. M. Loos en de heren Ruwel en Verhage. Bezorgdheid Of ze het nu willen of niet, on dernemers krijgen meer en meer met het milieu te maken. Enerzijds is dat een logisch ge- Het plan van het college om be taald parkeren in te voeren op genoemd parkeerterrein in Westenschouwen is eerder al uitgebreid bediscussieëerd binnen de commissie openbare werken en de commissie finan ciën. Een meerderheid van de commissie openbare werken schaarde zich achter het colle ge-voorstel. Binnen de commis sie financiën daarentegen bleek een meerderheid tegen invoering van betaald parke ren. Tijdens de gemeenteraads vergadering gisteravond in het gemeentehuis werden de eer der ingenomen standpunten nog eens herhaald. Geen winst PvdA-raadslid C. Verton kreeg als eerste het woord. Hij stelde allereerst voor zichzelf en niet Een groot deel van de werk zaamheden aan het voormalige schoolgebouw valt onder de ca tegorie achterstallig onder houd. In geld uitgedrukt gaat het volgens het college om een bedrag van 47.000,-. De overi ge investeringskosten betref fen het aanbrengen van voor zieningen als verwarming en beveiliging tegen inbraak. De gemeenteraad ging zonder dis cussie of hoofdelijke stemming akkoord met het voorstel van het college om de benodigde gelden beschikbaar te stellen. Tandemasser Ook geen enkele moeite had de raad met het voorstel van het college om 4930,- beschikbaar volg van de maatschappelijke bezorgdheid over het milieu. Anderzijds heeft dat ook te maken met het aanscherpen van de milieuregelgeving en - controle door de overheid. Daarnaast is zorg om het mi lieu ook uit bedrijfsecono misch oogpunt van belang en wordt van de ondernemer steeds meer kennis op milieu gebied verwacht. Die kennis moet resulteren in maatregelen ter voorkoming van milieu schade. Inzicht in mogelijke schadelij ke effecten van bedrijfsactivi teiten en gebruikte stoffen kan ook van pas komen in geval de ondernemer geconfronteerd wordt met een milieupro bleem. De bewijslast hiervoor wordt in toenemende mate op de schouders van de onderne mer gelegd. In geval van scha de kan de claim Volgens de heer H. F. J. M Ruwel van de accountantsgroep Coopers namens de fractie te spreken. Vervolgens zei Verton een heel eind mee te kunnen gaan in de plannen van het college. Het fi nanciële plaatje bleek echter voor hem een struikelblok. Verton hield vast aan zijn eer der in de commissie financiën al verwoorde standpunt dat in voering van betaald parkeren in dit geval de gemeente geen winst maar eerder verlies zal opleveren. „De exploitatierekening is on volledig", aldus Verton. „Er is onvoldoende rekening gehou den met personeelskosten". Verton tekende verder bezwaar aan tegen de afschrijvingster mijn die het college hanteert voor de apparatuur. Volgens de sociaal-democraat is het niet reëel om ervan uit te gaan dat die apparatuur in tien jaar af geschreven kan worden. „Ik te stellen voor de aanschaf van een tandemasser aanhangwa gen ten behoeve van de Wester schouwse brandweer. De aan hangwagen wordt gebruikt om extra materiaal als watervoe rende armaturen, slangen en schuim te vervoeren. Wel enige discussie maakte het voorstel van het college met be trekking tot terrein 'De Feiter' los. Een van de caravaneigena ren op het terrein kan een standplaats krijgen op cam ping Sine Cure. Op het gedeelte van de camping waar die cara van zou moeten komen zou ech ter eigenlijk pas een caravan mogen staan als het nieuwe be stemmingsplan voor dat ge bied definitief is geworden. Campingeigenaar Van der Zan- Lybrand Dijker van Dien ook uitstrekken tot de privésfeer van de leiding van de onderne mer. In toenemende mate wordt de ondernemer bij de uitoefening van zijn bedrijf geconfronteerd met een scala van milieuwet ten zoals de Hinderwet, de Wet Verontreiniging Oppervlakte wateren (en de gemeentelijke lozingsverordening), de Wet Geluidhinder, de Wet inzake de Luchtverontreiniging, de Grondwaterwet, de Interimwet Bodemsanering en de Wet Bo dembescherming. Aangescherpt Inmiddels heeft de overheid via het Hinderwet Uitvoerings Programma de inspectie op de naleving van de vergunnings voorwaarden behoorlijk aan gescherpt. Ook de verschillen de gemeenten op Schouwen- Duiveland kennen zo'n HUP dat, zo stelde milieu-ambte naar Loos, bedoeld is om de achterstand in het hinderwet vergunningenstelsel weg te werken. In 1994 moet deze „in haalmanoeuvre" zijn voltooid. Het in gebreke blijven van de ondernemer kan de nodige con sequenties met zich meebren gen voor de bedrijfsvoering. hou het op een afschrijvings termijn van vijf jaar", aldus Verton. Slotconclusie van Verton: „Als we niet zeker weten dat we er redelijk aan verdienen moeten we er niet aan beginnen". VVD- woordvoerder C. A. Hoorweg liet een heel ander geluid ho ren. Hij stelde dat men welis waar kan twisten over de pre cieze invulling van het finan ciële plaatje maar dat hij, en met hem de VVD-fractie, ervan overtuigd is dat invoering van betaald parkeren op parkeer terrein De Rotonde de gemeen te winst zal opleveren. Eigen inwoners Als extra argument voor invoe ring van betaald parkeren voerde Hoorweg verder aan dat onderhoud van het par keerterrein nu betaald wordt door de eigen inwoners en, via de toeristenbelasting, de ver- blijfsrecreanten terwijl bij in voering van betaald parkeren ook de dagrecreant daaraan mee gaat betalen. „Als je dit nu niet doet betalen de eigen inwoners en de verblijfsre- creanten het gelag", aldus Hoorweg. De liberaal pleitte tenslotte voor het in het leven roepen de heeft echter toch al caravans op het perceel in kwestie ge plaatst. De gemeente wil ech ter graag het terrein 'De Feiter' leeg hebben in verband met plannen voor woningbouw op dat terrein. De PvdA-fractie binnen de gemeenteraad liet weten niet akkoord te kunnen gaan met het \?oorstel van het college om de situatie op Sine Cure te legaliseren middels een voorbereidingsbesluit. Gemeentebelang VVD-woordvoerder dr. H. J. van Zuylen reageerde op de woorden van Hendrikse met de opmerking dat in deze het be lang van de gemeente voorrang dient te krijgen. Een zienswij ze die door SGP/RPF-verte- genwoordiger J. van den Berge gedeeld werd. De CDA-fractie daarentegen schaarde zich ach ter de PvdA. Wethouder ir. C. W. Vëerhoek wist hen echter te overtuigen van het gemeente lijk belang en uiteindelijk kreeg hij toch een meerderheid van de raad achter het college voorstel. De plannen van de Stichting Golf Schouwen-Duiveland om Dit kan variëren van het in trekken van de vergunning en/of het opleggen van een boe te tot en met het sluiten van de onderneming of een gevange nisstraf tot maximaal twaalf jaar. Continuïteit Ten einde de continuïteit van het bedrijf te garanderen is het dan ook noodzakelijk om be drijfsrisico's op te sporen en zo veel mogelijk te beperken. Ze ker op milieugebied, waarop de ,,buitenwacht"(lees: de sa menleving) van de ondernemer een eigen verantwoordelijk heid verwacht. De manier waarop de ondernemer met het milieu omgaat wordt dan ook nauwlettend in de gaten gehou den. Het is dan ook van het grootste belang dat er een bedrijfsmi- lieuzorg komt hield Ruwel zijn gehoor voor. Iets dat ook door de Duivelandse milieu-ambte naar Loos naar voren werd ge bracht. Die bedrijfsmilieuzorg moet zijn beslag krijgen in de invoering van bedrijfsmilieu- zorgsystemen. Verwacht wordt dat dit na 1995 geregeld moet zijn. Beheersbaar Deze bedrijfsmilieuzorg heeft tot doel de milieubelasting door een bedrijf veroorzaakt beheersbaar te maken en zo veel mogelijk te beperken. Zo'n milieuzorgsysteem, waar in alle voorzieningen binnen het bedrijf gericht op het be perken van milieuschade ver oorzaakt door bedrijfsactivi teiten staan omschreven, is voor de ondernemer een hulp middel om milieurisico's PvdA-raadslid C. Verton: ,,Als we niet zeker weten dat we eraan verdienen moeten we er niet aan beginnen". van een maximum-parkeerbe- drag. SGP/RPF-woordvoerder J. van den Berge, die zich eer der uitsprak voor invoering van betaald parkeren, bleek zijn standpunt iets te hebben genuanceerd. „Mijn fractie kan alleen voor dit voorstel stem men als er voor de eigen inwo ners en de verblijfsrecreanten een reductieregeling komt". De CDA-fractie hield bij mon de van woordvoerder J. A. een golfbaan aan te leggen bij Slot Moermond in Renesse lij ken weinig tegenstand te ont moeten. De gemeenteraad ging zonder discussie of hoofdelijke stemming akkoord met het voorstel van het college aanleg van de baan mogelijk te maken door, vooruitlopend op een wij ziging van het bestemmings plan, een voorbereidings besluit te nemen. DEN HAAG - Onderzoek in op dracht van het ministerie van sociale zaken heeft uitgewezen dat het verbod op kinder- en jeugdarbeid niet te lichtvaar dig rftag worden uitgebreid. Jongeren die naast hun school opleiding werken, hebben in een kwart van de gevallen li chamelijke klachten. ZIERIKZEE - Deze week wor den de schijnwerpers gericht op de circa vijftien miljoen vluchtelingen in de wereld. Ook op Schouwen-Duiveland zal deze week van de vluchte ling (tot en met zaterdag 23 fe bruari) niet onopgemerkt voorbij gaan. Verschillende kerken zetten deze week hun deuren open voor diegenen die het vluchtelingenwerk finan cieel willen steunen. Deze Vluchtelingenweek is een intiatief van de Stichting Vluchteling waarin verschil- vroegtijdig op te sporen en zo doende aansprakelijkheid voor milieuschade te voorko men. Een dergelijk systeem voorkomt overheidsingrijpen en versterkt het imago van het bedrijf. Milieuonvriendelijke bedrijven zijn immers niet po pulair. Ofschoon dergelijke milieu zorgsystemen nog niet door de overheid verplicht zijn gesteld lijkt het gezien de doelstelling van de overheid dat in 1995 vrijwel alle grote bedrijven (circa tien tot twaalfduizend) beschikken pver zo'n integraal milieuzorgsysteem. In datzelf de jaar moeten er bovendien stappen zijn ondernomen om bij de circa 250.000 kleinere be drijven een soortgelijk milieu zorgsysteem (aangepast aan de omvang van het bedrijf) in te voeren. Wat Schouwen-Duiveland op milieugebied nog kan verwach ten werd achtereenvolgens door de voorzitter van de reini gingsdienst, W. den Boer en milieu-ambtenaar Loos uit de doeken gedaan. Uit het betoog van beiden werd duidelijk dat samenwerking op dit 'be leidsterrein gewenst is. Den Boer stipte in dit verband de pogingen van Schouwen-Dui veland aan om inzake de uit voering van een aantal milieu wetten een convenant met een aantal Walcherse gemeenten te sluiten zodat de gemeenten in aanmerking komen voor een milieusubsidie van het minis terie van VROM. Hiervoor geldt een minimumeis van ze ventigduizend inwoners. De heer Verhage tenslotte noemde een aantal fiscale haken en ogen die aan de naleving van de milieuwetgeving verbonden zijn. Klatter vast aan haar eerder ingenomen standpunt. Klatter schaarde zich achter de woor den van Verton. Ook hij zei een negatief financieel effect voor de gemeente te verwachten. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat er zich in de prak tijk wellicht problemen voor doen waar nu geen rekening mee gehouden wordt. „Als al die automobilisten tegelijk willen ben je uren bezig. Dat duurt veel te lang", aldus de christen-democraat. PvdA- raadslid J. C. Hendrikse ten slotte schaarde zich in de gele deren van de voorstanders van invoering van betaald parke ren. Naast financieel voordeel voor de gemeente voerde Hen drikse als argument voor in voering van betaald parkeren ook het terugdringen van het autogebruik aan. Verblijfsre creanten en eigen inwoners zul len, zo redeneert Hendrikse, eerder geneigd zijn met de fiets of te voet naar het strand te gaan als ze voor het parkeren van de auto moeten betalen. Neuzen geteld Wethouder ir. C. W. Veerhoek had inmiddels de neuzen al ge teld en vastgesteld dat zich een meerderheid voor het betaald parkeren aftekende. Desalniet temin ging hij vrij uitgebreid in op de vragen en Opmerkin gen uit de raad. Na nog wat on derling gekissebis was de uit eindelijke uitkomst van de dis cussie dat vijf mensen tegen en zes mensen voor invoering van betaald parkeren stemden. De invoering van het betaald par keren vergt een investering van 216.855,-. OSLO - Frank Sinatra heeft be sloten zijn Europese tournee uit te stellen in verband met de Golfoorlog. In plaats van ko mend voorjaar gaat de 75- jarige Amerikaanse zanger nu in het najaar naar Europa, zo is vernomen in Oslo, waar Sina tra zijn tournee zou beginnen. AMSTERDAM - De KRO zal zondag negatieve uitlatingen in het satirische consumenten programma „Ook dat nog" over opticien Van Born uit Le lystad rechtzetten. Dat is de uitkomst van een vrijdag voor de president van de rechtbank in Amsterdam gehouden kort geding. De opticien stapte naar de rechter, nadat hij zondag 10 februari in „Ook dat nog" was betiteld als ondeskundig en be lust op het maken van winst. lende kerkgenootschappen en maatschappelijke organisaties samenwerken. Het vluchtelin genprobleem wordt een steeds nijpender probleem dat vooral de Derde Wereldlanden voor grote problemen stelt. Momen teel zijn' er ongeveer vijftien miljoen mensen die huis en haard noodgedwongen hebben moeten verlaten. Velen van hen hebben een toevlucht gezocht in de vluchtelingenkampen, waar sommigen jaren achter een verblijven. Een andere ca tegorie probeert asiel aan te vragen in een van de Westerse landen, hetgeen slechts in een enkel geval lukt. Het vluchtelingenprobleem mag dan in omvang en ernst toenemen, de belangstelling voor deze problematiek blijkt tanende te zijn. Daarom heeft de Stichting Vluchteling beslo ten om dit jaar via een actie op nieuw aandacht voor de weinig benijdenswaardige positie van vluchtelingen te vragen. De laatste actie ten behoeve van de vluchtelingen was in 1979. Met deze actieweek wil de Stichting Vluchteling geld in zamelen voor de hulp aan vluchtelingen in de Derde We reld. Die hulp bestaat uit nood hulp (voedselhulp en medische zorg) ook uit structurele hulp zoals scholing waardoor vluch telingen in staat worden ge steld een nieuw bestaan op te bouwen. De actie wordt ondersteund door een aantal documentaires dat deze week op televisie te zien is, terwijl ook de kranten hun redactionele steentje bij zulten dragen. Vrijdag 22 fe bruari wordt de actieweek met een speciaal televisie-program ma afgesloten. Kerken Ook op Schouwen-Duiveland wordt aandacht besteed aan het vluchtelingenvraagstuk. Vrijdag 22 februari zullen de Hervormde kerken in Renesse, Noordwelle en Burgh als ook de Gereformeerde kerk in Haamstede en De Schutse open zijn voor diegenen die de actie financieel willen ondersteu nen. Van 15.00 tot 16.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur kan men hier terecht. Giften kunnen ook worden gestort op giro 999 onder vermelding van Vluchtelingenweek '91. Verwachting t/m zaterdag 23 febr. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuid 4 Vrijdag Zonneschjn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidw. 4 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuid 6 ZON-EN MAANSTANDEN 20 febr. Zon op 07.46, onder 18.02 Maan op 09.17, onder 00.24 21 febr. Zon op 07.44, onder 18.03 Maan op 09.46, onder 01.48 Eerste Kwartier: 21 febr. (23.58) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tijdens langdurige opkla ringen daalde de temperatuur plaat selijk tot min 9 graden. Daar waar bewolking bleef hangen, zoals on der meer in het noorden van het land vroor het niet meer dan 1 graad. Ook de komende nacht wordt het temperatuurverloop nog bepaald door uitstraling tijdens op klaringen of geen uitstraling in ge bieden waar wolken blijven hangen. Het ziet er echter naar uit dan de ko mende nacht opklaringen overheer sen. Minima tot rond min 6 graden zijn dan boven met sneeuw bedekte gebieden nog mogelijk. Morgen overdag wordt het bij zonnige perio den in de middag een graad of 6 bo ven nul. In de nacht van woensdag op donderdag vriest het nog licht, daarna trekt het hoog dat nu boven onze omgeving ligt, zich naar het oosten terug en dringen Oceaan fronten tot over ons land op. Het wordt dan vooral 's nachts zachter. ELLEMEET - Dit jaar wordt het straofeest te Ellemeet ge houden op zaterdag 2 maart. De ruiters worden om 12.30 uur verwacht op het Dorps plein. Daar wordt door een jury be oordeeld welke paarden het mooist zijn versierd. Om 13.00 uur vertrekt de paardenstoet naar het strand. Om ongeveer 15.00 uur wordt de stoet aan de Kuyerdamseweg opgewacht door het muziekgezelschap Luctor et Emergo. Daarna volgt een rondrit door het dorp. Voor het dorpshuis maakt de loco-burgemeester en wethou der L. C. Hart bekend wie de prijswinnaars zijn. Hierna wordt het straofeest voortgezet in het dorpshuis met medewer king van het dansorkest The mark town three. Belangstel lenden die willen deelnemen aan het staorijden kunnen zich aanmelden via 01117-1434. ZIERIKZEESCHEHS NIEUWSBODE Hal Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. 1 Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. BURGH-HAAMSTEDE - „Het is belangrijk dat dit karakteristieke pandje weer opgeknapt wordt". Dat zei wethouder G. J. W. van der Salm gisteravond, maandag, tijdens de behandeling van het voorstel van het college om 90.000,- ter beschikking te stel len voor de aanpassing van het voormalige schoolge bouw aan de Kerkstraat in Burgh. Na een grondige opknapbeurt wordt het gebouw door de Stichting Westerschouwen Kultureel in gebruik genomen als expositieruimte. ZIERIKZEE - De zorg om het milieu is een zaak die veel Nederlanders aan het hart gaat. Een enquete wees recent uit dat 65% van de Nederlanders zichzelf milieubewust vindt. Dat het milieu inderdaad volop in de belangstelling staat bleek ook uit de grote be langstelling voor het seminar milieubeleid dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord en Midden Zeeland maandagavond in Mondragon (Zierikzee) hield.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3