In Zeeland veel stille gebieden met goede akoestische kwaliteit LAATSTE NIEUWS Bosaanleg in strijd tegen broeikaseffect Batterijen-fabrikant noemt statiegeld-idee volstrekt onlogisch Kunstmestfabrikant krijgt geen lozings vergunning tot minimaal 2005 Volgens ontwerp-intentieprogramma stiltegebieden Aantal eerstejaars studenten stijgt niet Kabinet akkoord over tussenbalans Ketting botsingen tussen Gorkum en Breda 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verschillende gebieden op Schouwen-Duiveland zijn belangrijk als broed- en/of fourageergebied voor vogels. (Archieffoto). ZIERIKZEE - In Zeeland zijn nog behoorlijk wat stille gebieden te vinden, maar toch is het belang rijk dat bepaalde gebieden aangewezen worden als stiltegebied. Dat is het uitgangspunt van het ontwerp-intentieprogramma stiltegebieden van de provincie Zeeland. Stiltegebieden zijn volgens het ontwerp-intentieprogramma oases van rust waar een groeiende behoefte aan is. „De behoefte groeit bij velen om nu en dan uit het luidruchtige en jachti ge leven van alledag te kunnen treden". Rust, ruimte en groen. Dat zijn de elementen die al jarenlang gebruikt worden om Zeeland vakantieland te promoten in binnen- en buitenland. En als men dat zo wil houden zal men over moeten gaan tot het aan wijzen van stiltegebieden. In het ontwerp-intentieprogram ma Stiltegebieden van de pro vincie wordt het als volgt ver woord: „Deze elementen dra gen sterjt bij aan de wervings kracht van de provincie. Het beleven van de natuurlijke rust kan voor recreanten en toe risten een belangrijke reden zijn om de provincie Zeeland te bezoeken. Voor de provincie is het daarom ook van econo misch belang deze rust te be schermen". Geen verstoring Onder een stiltegebied wordt verstaan een gebied in de orde van grootte van enige vierkan te kilometers of meer waarin de geluidsbelasting door toe doen van menselijke activitei ten zo laag is dat de in dat ge bied heersende geluiden niet of nauwelijks worden verstoord. In een gebied dat aangewezen wordt als stiltegebied moet men er dus voor zorgen dat sto rend geluid wordt vermeden. Rust is niet alleen belangrijk voor de recreant, maar vooral ook voor de natuur. Vogels moeten in alle rust kunnen broeden en fourageren en Zee land biedt, nu nog, veel ruimte aan water-, moeras- en weide vogels. Door een gebied aan te wijzen als stiltegebied kan hun rust gewaarborgd worden. Streekplannen en bestem mingsplannen moeten dan wel aangepast worden aan de aan wijzing van een bepaald ge bied als stiltegbied. „De veror dening stiltegbieden maakt het voor de regionale overheid zelfs mogelijk om zo nodig dwingend te sturen als het gaat om de bescherming van gebie den die belangrijk geacht wor den voor de menselijke rustbe hoefte en de bescherming van de natuur". Men tekent daarbij aan dat het vooral om preven tie, het voorkomen van over last, gaat. Onderzoek Uit onderzoek blijkt volgens het ontwerp-intentieprogram ma dat in Zeeland nog heel wat stille gebieden te vinden zijn. In het algemeen gesproken is het gevaar dat er overlast zal ontstaan dan ook niet zo groot. Met dat in het achterhoofd heeft men ervoor gekozen om die gebieden als stiltegebied aan te wijzen waar het gevaar wel aanwezig is dat de rust be dreigd wordt. In een agrarisch gebied bij voorbeeld is het geluid van een tractor niet abnormaal. Het hoort als het ware bij de omge ving. Een cross-terrein daaren tegen past vaak, qua geluids overlast, niet in een natuurge bied en kan schrikreacties oproepen. Eigenlijk zou er dan een soort buffer moeten zijn die een stiltegebied van een 'lawaai-gebied' afschermt. Hoe minder men bepaalde geluiden in een gebied verwacht, des te storender worden omgevings- vreemde geluiden. Het doel van een bufferzone is het op afstand houden van la- waaibronnen van ^e kern van een stiltegebied. Dat houdt in dat in de bufferzone zelf wel sprake is van enige geluids overlast. „Deze verstoring moet echter afnemen naarmate men de kern van het stiltege bied dichter nadert", aldus het ontwerp-intentieprogramma. Kop van Schouwen Op Schouwen-Duiveland wil men, zo blijkt uit het ontwerp- intentieprogramma, een aantal gebieden aanwijzen als stilte gebied. Vanwege de aanwijzing als beschermd natuurmonu ment geldt voor de Kop van Schouwen een verplichting om dit gebied aan te wijzen als stiltegebied. Vroonweg en Kloosterweg dienen hier als buffer en verbindend element tussen verschillende natuurge bieden. Ook het strand fun geert als buffer. Een ander kandidaat-stiltege- bied is het oevergebied tussen Scharendijke en Den Osse. „Met name de drassige weilan den langs de Langendijk zijn van belang voor vogels die een relatie hebben met de Greve- lingen", aldus het ontwerp- intentieprogramma. Van be lang als rust- en fourageerge bied voor moeras-, water- en weidevogels zijn de kreek Nieuw Nataarspolders en de aangrenzende Slikken van Bommenede. Als het aan de provincie ligt worden ook dat stiltegebieden. Verder wordt de kreek Dijkwa- ter en het aangrenzende getij- degebied genoemd als moge lijk stiltegebied. In dat natuur gebied worden het hele jaar door veel moeras-, water- en weidevogels, waaronder bij zondere soorten, aangetroffen. Een gebied waar veel bos- en parkvogels voorkomen is het landgoederencomplex Schud- debeurs. Ook hier wil de pro vincie een stiltegebied aanwij zen. Verder worden in het ontwerp- intentieprogramma als moge lijke stiltegebieden genoemd het oevergebied van de Ooster- schelde dat grenst aan de stroomgeul Hammen, de inla gen ten (zuid)westen van Zie- rikzee en het oevergebied bij Ouwerkerk en Oosterland. Vol gens de provincie brengt de aanwijzing van stiltegebieden geen consequenties met zich mee voor het agrarisch bedrijf. Wel stelt de provincie in het ontwerp-intentieprogramma tegen de vestiging van ULV- terreinen te zijn. Aanwijzing als stiltegebied heeft ook con sequenties voor de plaatsing van windmolens. Een windmo lenpark in een stiltegebied geeft problemen. Een enkele windmolen kan wel. DEN HAAG - Het aanleggen van bossen als maatre gel tegen het roeikaseffect, de mogelijke klimaat verandering door opwarming van de atmosfeer, is vergelijkbaar met vérgaande maatregelen voor energiebesparing. Dat blijkt uit onderzoek dat is verricht in opdracht van de mi nisteries van milieubeheer en van landbouw, natuurbeheer en visserij. De belangrijkste veroorzaker van het broeikaseffect is kool- dioxyde (CO2), dat vrijkomt bij de verbranding van fossiele brandstoffen als olie, steen kool en aardgas in industrie en verkeer. Bomen en planten nemen via hun bladeren CO2 op uit de lucht. Nederland wil in het jaar 2000 de uitstoot van CO2 met 3 tot 5 procent hebben teruggedron gen. Een van de daarbij voorge nomen maatregelen is uitbrei ding van het Nederlands bosa- reaal met circa 40.000 hectare. Na 2000, zo blijkt uit onder zoek van het ingenieursbureau DHV, kan daar in twintig jaar nog eens 13 tot 15.000 hectare bijkomen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 20 februari 06.45 159 00.30 -133 19.25 153 13.05 -168 21 februari 07.25 158 01.15 -136 20.05 144 13.45 -165 ROOMPOT BUITEN 20 februari 05.20 174 11.45 -167 17.50 166 23.55 -135 21 februari 06.05 167 12.35 -162 18.40 149 BRUINISSE 20 februari 06.25 170 00.40 -142 19.20 161 13.05 -178 21 februari 07.15 169 01.15 -146 20.15 154 13.50 -175 WEMELDINGE 20 februari 07.00 186 00.40 -148 19.30 179 13.10 -182 21 februari 07.35 182 01.15 -151 20.15 167 13.55 -178 Dood: 24 februari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Daarvoor dient nog wel een aantal knelpunten te worden opgelost. Zo hangt de aanplant van extra bos mede af van het beschik baar komen van grond, en van het vergroten van het areaal natuurbos in de natuurontwik kelingsgebieden. Bijkomend voordeel van extra bossen is dat zij ook functies vervullen op het gebied van recreatie en grondwaterbescherming De kosten van het aanleggen en onderhouden van een perceel bos dat goed is vbor het vermij den van 1 ton kooldioxyde- uitstoot variëren tussen enkele tientjes en 150 gulden, afhan kelijk van de boomsoort. Daarmee is bosaanleg verge lijkbaar met vergaande ener giebesparingsmaatregelen. In het onderzoek van DHV is ook gekeken naar de teelt van be paalde gewassen die als alter natief kunnen dienen voor fos siele brandstoffen. Koolzaad en olifantsgras springen daar bij naar voren. Olifantsgras is een snelgroei end, bamboe-achtig vezelgewas dat groeit op zandgronden. Van het gewas kunnen produkten als papier en olie worden ge maakt. DEN HAAG - Studenten met weigerachtige of onvindbare ouders krijgen voortaan het volledige bedrag aan studiefi nanciering waar zij volgens de regels voor gewone studenten recht op hebben. De studenten moeten daarvoor dan wel een geslaagd beroep op de zogehe ten „hardheidsclausule" in de wet studiefinanciering hebben gedaan. 1JMÜTDEN - De Nederlandse kabeljauwvissers gaan niet ak koord met het besluit van vis serijminister Bukman om de kabeljauwvloot maandelijks acht aaneengesloten dagen aan wal te laten blijven. Ze willen dat Bukman in Brussel gaat pleiten voor een andere rege ling. DEN HAAG - Het aantal eerstejaars studenten op de universiteiten is het afgelopen jaar nauwelijks gestegen. Op 1 december 1990 telden de Ne derlandse universiteiten sa men 34.891 eerstejaars. Dit deelde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) mee. Het is voor het eerst sinds ja ren dat het aantal eerstejaars aan de universiteiten niet stijgt, aldus het CBS in een verklaring. In 1989 registreer de het Bureau nog een toename van het aantal eerstejaars met ruim vijf procent. Het aantal vrouwen onder de eerstejaars steeg nog (met 5 procent), maar het aantal man nelijke eerstejaars daalde, voor het eerst, met 4 procent. Een aantal universiteiten (Delft, Twente, Wageningen, Leiden, Rotterdam en de Vrije Universiteit in Amsterdam) moest verliezen tussen de 4 en 5 procent incasseren. Alleen in Utrecht steeg het aantal eerste jaars aanzienlijk: met bijna 10 procent. Het totaal aantal studenten (in clusief de ouderejaars) steeg nog wel behoorlijk. Op 1 december vorig jaar re gistreerde het CBS voor alle universiteiten, inclusief de kleine thelogische instellin gen, Nijenrode en de Universi teit voor Humanistiek, samen 180.809 studenten. Dat bete kent een stijging met bijna 7.000 studenten (4 procent). Vooral het aantal auditoren blijkt opnieuw fors te zijn gestegen: met 12 procent. Audi toren zijn studenten die na zes jaar studie geen beurs meer krijgen en een hoger college geld moeten betalen (2.450 gul den in plaats van 1.750 gulden per jaar). DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP UTRECHT - Het plan van minister Alders van mi lieubeheer om statiegeld te heffen op batterijen is „volstrekt onlogisch". Dat stelt de batterijen fabrikant VARTA. Volgens de fabrikant poogt de be windsman batterijen als milieu-onvriendelijk te stigmatiseren. Het departement van Alders wenst op dit moment niet met de fabrikant in discussie te tre den. Of het al dan niet tot een statiegeld-regeling voor batte rijen komt, zal na 1 april dui delijk worden.. Dan is de uit komst bekend van het zogehe ten Verpakkingen-overleg dat de overheid al geruime tijd met bedrijfsleven en maatschappe lijke organisaties voert. Doel van het overleg is onder meer het terugdringen van de berg verpakkingsafval. In Nederland worden jaarlijks ruim honderd miljoen batterij en verkocht. Het overgrote deel daarvan is niet heroplaadbaar. Door vrijwillige inzameling komt zo'n 20 procent van de af gedankte batterijen boven ta fel. Methoden Methoden voor de herverwer king van milieuschadelijke batterijen, zoals nikkel- cadmium, staan nog in de kin derschoenen. Volgens VARTA vergeet de overheid dat op het moment geen methode bestaat om uit de jaarlijks terugkerende berg van honderd miljoen batterij en bij voorbeeld zes miljoen nikkel-cadmium batterijen te rug te vinden. Bovendien zou het ministerie van Alders ten onrechte de in zameling stimuleren van batte rijen die niet milieuschadelijk zijn. De handelwijze van het depar tement is gebaseerd op „vijfR- jaar oude technische gegevens over de samenstelling van bat terijen", aldus de fabrikant. VARTA noemt zich voorstan der van verwerkingstechnie ken voor zware metalen - zoals in batterijen - maar meent dat daarvoor een „structureel en internationaal beleid" noodza kelijk is. Een dergelijk beleid bestaat nog niet. Volgens de batterijen fabrikant is momenteel sprake van een oppervlakkige bena dering van de problematiek. Daarmee zou uitsluitend de in druk worden gewekt dat het in zamelen van batterijen „het nationaal milieugeweten" sust, „terwijl er in werkelijk heid niets met de batterijberg gebeurt". DEN HAAG - Minister Maij-Weggen (verkeer en wa terstaat) wil geen lange termijn lozingsvergunning geven aan kunstmestfabrikant Kemira in Permis. De fabrikant had toestemming gevraagd om afval water en afvalgips tot minimaal 2005 te mogen lozen in de Nieuwe Maas. De minister wil hiervoor slechts een vergunning afgeven tot uiterlijk 1994, aldus een woordvoerder van het ministe rie. Maij-Weggen vindt dat het be drijf te weinig doet om lozin gen van grote hoeveelheden fosfaten, zware metalen als kwik en cadmium en radio actieve stoffen terug te drin gen. Daarom is een vergunning tot 2005 niet op haar plaats, aldus de minister. De Zuidhollandse Milieufede ratie en diverse andere milieu organisaties zijn blij met de be slissing van Maij-Weggen. De milieugroepen stelden onlangs in een bezwaarschrift tegen de aangevraagde lange termijn vergunning dat Rijkswater staat die nooit mag afgeven. „Een voorjaren vastgelegde si tuatie zou beletten dat de ver gunning aan nieuwe inzichten DEN HAAG - Het kabinet heeft tegen het middernachte lijk uur een akkoord bereikt over de miljardenbezuinigin gen voor het restant van deze regeerperiode. Premier Lub bers en minister Kok zullen komende nacht de laatste eindjes aan elkaar knopen. Dat heeft uitsluitend betrek king op tekstuele aanpassin gen van bezuinigingsmaatrege len per departement. Daartoe zullen zij met individuele mi nisters contact onderhouden. De ministerraad heeft wel alle pijnpunten uit de onderhande lingen weggewerkt. Naar verwachting zullen de premier en de minister van fi nanciën het resultaat van de tussenbalans in de loop van vandaag, dinsdag, naar de Tweede Kamer sturen £n op het Binnenhof een mondelinge toe lichting geven. Minister De Vries (sociale za ken en werkgelegenheid) sprak na afloop van de ministerraad van „buitengewoon moeilijke" beraadslagingen, waarbij de „gigantische omvang" van het bezuinigingspakket het kabi net veel hoofdbrekens heeft ge kost. of internationale afspraken kan worden aangepast", aldus een woordvoerder van de Zuid hollandse Milieufederatie. Kemira Pernis is van plan een nieuwe fosforzuurfabriek te bouwen. Bij de aanvraag van de vergunning heeft de fabri kant gezegd dat de investerin gen voor de nieuwbouw in ge val van weigering van de ver gunning niet door gaan. Het bedrijf was maandagavond niet bereikbaar voor commen taar. GORKUM/BREDA - Op de A- 27 tussen Gorkum en Breda heeft zich vanmorgen, dins dag, in dichte mist vanaf ne gen uur een flink aantal ket tingbotsingen voorgedaan. Bij vijftien ongelukken zijn ten minste vijftig auto's be trokken. Er zouden enkele ge wonden zijn gevallen, maar na dere gegevens ontbreken nog, aldus de meldkamer van de rijkspolitie in Driebergen en de rijkspolitie te Breda. Een vrachtwagenchauffeur zou bekneld zitten in zijn wagen. De weg is op dit moment ge blokkeerd tussen knooppunt Gorkum en vanuit de richting Breda vanaf Oosterhout. De politie is druk doende de A-27 weer vrij te krijgen. De eerste botsing deed zich voor op de rijbaan richting Gorkum. Het zicht bedroeg 5 tot 25 meter. De politie van Breda was juist begonnen via de lokale omroe pen het publiek te waarschu wen voor de mist, gezien de eerdere ervaringen met ernsti ge kettingbotsingen en plotse ling opkomende mist rond Bre da. Blijkbaar kwamen de waarschuwingen ook nu te laat. De botsingen vonden plaats ter hoogte van Werkendam, Hank en Raamsdonkveer, verspreid over een lengte van enkele hon derden meters tot een paar ki lometer, aldus de meldkamer in Driebergen. T/m zaterdag 2 maart Burgh-Haamstede Expositie kleurenetsen, aqua rellen en bloemstukken in zij de van Ria Westmaas. De Be- waerschole. Dagelijks (behalve zondags) van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 19 februari Zierikzee Commissie internationale uit wisselingen in stadhuis. 16.30 uur. Jaarvergadering CPB in zaal Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Gespreksavond voor familie en vrienden van (ex) psychisch zieke mensen. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Serooskerke Districtsvergadering water schap in dorpshuis. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH. Zorg voor zorg. De Schutse. 14.00 uur. Radio-opname EO in De Burght. 19.30 uur. Commissie welzijn in gemeen tehuis. 19.30 uur. Commissie ruimtelijke orde ning in gemeentehuis. 19.30 uur. Vergadering NCVB in zaal Ge reformeerde kerk. 19.45 uur. Brouwershaven Commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in stadhuis. 20.00 uur. Oosterland Verkoping. Lage Maireweg 14. Van 9.30 tot 11.30 uur en 14.00 tot 16.30 uur. Woensdag 20 februari Zierikzee Open middag SG Schouwen- Duiveland voor leerlingen ba sisonderwijs groep 8. 13.15- 15.00 uur. Open middag RSG voor leer lingen basisonderwijs groep 8. 15.00-17.30 uur. Districtsvergadering water schap in Huis van Nassau. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Afsluiting leesprogramma Ge heim. De Schutse. 14.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Bijeenkomst Plattelandsvrou wen in dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Tbneelavond PJZ. Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 21 februari Zierikzee Jubileumviering Groei en Bloei in Concertzaal. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Adviescommissie openbare werken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering gemeenteraad Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Lezing vervoer in vroeger tijd voor Stichting De Roode Lelie, Bostonplein, kerkzaal. 20.00 uur. Bruinisse Verkiezingsbijeenkomst GPV/ RPF. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 22 februari Zierikzee Openbare vergadering alge meen bestuur Beatrixschool, Grachtweg 8. 15.30 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering Smalstads Ge mengd Koor. Tonnenmagazijn. 20.00 uur. CDJA-bijeenkomst met het thema: Werkgelegenheidspers- pectief voor Schouwen-Duive land. Gereformeerde kerk. 20.15 uur. Dreischor Nutsavond Nut en Genoegen in dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 23 februari Zierikzee Algemene ledenvergadering Vereniging van Beroepsvissers op de Schelde. Het Schotse Wa pen, Engelse Kade. 10.00 uur. Zesde culturele manifestatie Stichting Schouw.Spel in de Zeeuwse Muziekschool. 20.00 Kerkwerve Oliebollenactie. Verkoop huis- aan-huis. Vanaf 9.00 uur. Noordwelle Straoviering. Start parkeerter rein aan Elorpsring. 13.00 uur. Verkoping Welfare. Dorpshuis. Van 13.30 tot 16.30 uur. Ellemeet Oliebollenactie. Verkoop huis- aan-huis. Vanaf 9.00 uur. Scharendijke Oliebollenactie. Verkoop huis- aan-huis. Vanaf 9.00 uur. Eikerzee Oliebollenactie. Verkoop huis- aan-huis. Vanaf 9.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2