Veel voetbalclubs vindingrijk in de wijze van overwinteren Goede en slechte tijden voor Emiel Dorst bij VC Vlissingen Van der Wielen wint groot Rono-toernooi Brouw-trainer Krijgsman heeft een nieuwe club Bezoekje aan Domeinengebied gooit hoge ogen Weinig last overigens van financiële malaise SCHOUWEN-DUIVELAND - Terwijl momenteel langzaam maar zeker de dooi zich aanmeldt, zijn de mees te voetbalverenigingen door de heersende strenge winterse omstandigheden geheel uit hun ritme gehaald. De keihard bevroren en met een dik pak sneeuw bedekte trainingsvelden zijn nauwelijks nog voor de be stemde doeleinden toegankelijk. Toch blijken de meeste trainers niet voor één gat te vangen. Bijna alle ei- landelijke selecties zijn de laatste weken op enigerlei alternatieve wijze toch intensief in de weer geweest met een bal en/of de conditie. Vooral het fraaie Domeinengebied van Westenschouwen, en de meestentijds goed toegankelijke stranden, zijn de afgelopen weken regelmatig in beslag genomen door voetballend Schouwen-Duiveland. Veel voetbalclubs wijken tijdens deze winterse dagen uit naar het strand langs de Noordzeekust. (Foto: Joop van Houdt). üm straks, wanneer de compe titie weer in alle hevigheid los barst, niet voor problemen ko men te staan proberen de mees te trainers toch zoveel mogelijk de reguliere trainingen door te laten gaan. Zo ook bij de VV Zierikzee. „Wij zijn de laatste weken eigenlijk steeds nog be zig geweest. Alleen met de Kerst en vorige week met het carnaval hebben we even stil gelegen", vertelt trainer Jack Schipper. Zweet Ook de afgelopen week toen er vele centimeters sneeuw uit de hemel neerdaalden, waren de rood-zwarten te vinden op het trainingsveld van sportpark Den Hogen Blok. „Je bent dan op een ontspannende manier toch inspannend bezig. Want na één uurtje trainen in die sneeuw stond het zweet bij de meesten dik op het voorhoofd", vertelt Schipper. Opvallend daarbij is volgens de Souburgse oefenmeester, dat het blessureleed onder deze omstandigheden enorm mee valt. „Momenteel hebben we vier geblesseerden, te weten Martin Quist, Erik Berrevoets, Jacco Heijboer en Theo Witten berg". Opmerkelijk is volgens de aan zijn laatste seizoen bij Zierikzee bezig zijnde trainer dat, zowel René Roon als Sjaak van de Weele een beduidend be ter spel laten zien. „Hopelijk komt dat er in de tweede perio de straks ook uit", wenst Schipper. Naast het gewoon blijven trai nen op het veld, heeft de Zie- rikzeese selectie afgelopen za terdag ook de beschutting van sporthal Onderdak nog opge zocht. Onderlinge partijtjes moeten enigszins het wed strijdritme erin houden. Schip per: „Conditioneel staan we er momenteel goed voor. Het zal voor ons niet eens erg zijn als er onverhoopt een training mocht uitvallen". VV Bruse Boys Ook Bruse Boys-trainer Piet Roks, eveneens aan het laatste seizoen bij zijn huidige club be zig, ziet vooralsnog geen pro blemen in het noodgedwongen overwinteren. „Hoewel je je natuurlijk wel moet aanpas sen, hebben wij tot nu toe nog gewoon op het eigen trainings veld gekund", weet Roks. In sa menspraak met de consul werd vorige week het ongeveer 20 centimeter hoge sneeuwtapijt van het veld geschoven. „En toen konden we donderdag ge woon weer trainen". In feite hebben de Bruenaren tot nu toe slechts één zaterdag niets gedaan. „Toen heb ik ze vrij gegeven om wat 'te gaan schaatsen of zo. Maar voor de rest zijn we steeds lekker bezig geweest. Zo hebben we afgelo pen zaterdag met laag water op het zand aan de Grevelingen- dam onderlinge partijtjes ge speeld", legt Roks uit. SV Duiveland Bij SV Duiveland heeft trainer Cees Willemse de trainingen ook enigszins aan moeten pas sen. De velden waren van zo'n slechte kwaliteit dat Willemse het voornamelijk gezocht heeft in duurlopen rond Oosterland. „Tijdens de eerste week heb ben we ook nog kunnen oefe nen tegen Tholense Boys, want daar was het veld goed bespeel baar". Om toch zoveel mogelijk ook het voetbalritme vast te hou den, zoeken de Oosterlanders hun heil in de plaatselijke sportzaal. „Dan spelen we voornamelijk vier tegen vier, ongeveer anderhalf uur lang". Door het vele loopwerk is Wil lemse niet ongerust over de conditie van zijn selectie. „Daarbij komt ook nog dat de meesten in de vorstverlet zit ten en voor zichzelf toertochten op de schaats rijden". Mevo Mevo-trainer Toine Tiggelman heeft de laatste weken al enke le uurtjes doorgebracht in het kale geboomte van de boswach- terij Westenschouwen. „We lo pen daar dan bijvoorbeeld de witte route en spelen erna, of eventueel ervoor, een partij van ongeveer één uur op het strand daar vlak bij", aldus Tiggelman. De Zierikzeeëna- ren kwamen er onlangs zelfs een ploeg uit Goes tegen. „Tben we niet op het veld kon den hebben we ook nog een rondje door de polder van Zie rikzee gelopen. Ook heb ik nog geprobeerd de sporthal te hu ren, maar die was steeds al be zet", vertelt de Zierikzeese oefenmeester. Ook heeft Tig gelman met de gedachte rond gelopen om met de gehele se lectie te gaan langlaufen in de Domeinen. „Maar we konden nog maar drie paar latten hu ren, dus dat werd niets". SV WIK Bij de sportvereniging WIK proberen de spelers van de nood een deugd te maken. Mid dels al het denkbare plezier, trachten trainer Jaap de Rid der en de zijnen zo goed moge lijk in vorm te blijven. „Het is natuurlijk wel wat aanpassen, maar we zijn tot nu toe nog ge woon twee keer per week bezig geweest. Ook met al die sneeuw. Maar met een sneeuw balletje in iemands nek kun je toch nog veel lol hebben", ver telt een lachende De Ridder. De Ridder moet inderdaad toe geven dat het niet de ideaalste manier is om bezig te blijven. „Alles is doornat na zo'n trai ningspartijtje. Maar ik ben geen liefhebber van duurloop- jes of zo. En trouwens, dan kan ik niet eens mee met mijn knie. Nee, wij gaan komende week ook weer gewoon het veld op. We zijn niet bang voor een beet je sneeuw of modder". SV Dreischor Dreischor-trainer Ko Willemse probeert het allemaal wat dro ger te houden. „Op het veld kunnen we niet, dus daarom zitten wij nu elke week in sporthal Onderdak". Aldaar formeren de Dreister voetbal lers verschillende ploegjes, die vervolgens een soort competi tie afwerken. „En iedereen wil natuurlijk winnen, dus dat zit wel goed", aldus Willemse. Op de vraag of Willemse niet bang is dat door intensief spe len in de zaal juist veel blessu res ontstaan, moet hij ontken nend antwoorden. „Ik denk dat dat wel zal meevallen. En wanneer de dooi doorzet kun nen we hopelijk vrijdag weer op het veld. En als de competi tie dan weer spel begint kun nen we het kwarwei gaan af maken", doelt de Zierikzeeë- naar 'op de eventuele promotie. SV Ouwerkerk Ook voor trainer Peter Goede- gebuure van SV Ouwerkerk is het veld deze dagen onbegaan baar terrein. „Maar op dit ni veau is het denk ik belangrij ker de sfeer goed te houden, dan de conditie". Toch worden ook bij de Ouwerkerkers alter natieven verzonnen. Zo werd vorige week met een groep van twintig man de Rottemeren- schaatstocht verreden. „En ook probeer ik steeds in de zaal terecht te kunnen, maar die is al voorzien. Daarom gaan we maar, als het kan, naar het strand om onze partijtjes te spelen", aldus Goedegebuure. Hij vindt overigens dat clubs in de kuststrook wel in het voordeel zijn. „Wij kunnen nog vlakbij naar het strand. Maar ploegen die verder het binnen land inzitten moeten daarvoor vaak te ver rijden". SKNWK In het buurtdorp Nieuwerkerk is door trainer Kees Kommer vooralsnog geen enkele trai ning overgeslagen. „Wij zijn tot nu toe nog steeds twee keer per week bezig geweest. Ondanks de sneeuw trainen we gewoon op het trainingsveld. Dat is best nog wel leuk ook", zegt Kommer. Om de conditie op peil te houden is in feite geen goed veld nodig, vindt Kom mer. Ook de Nieuwerkerkse koplo per van de tweede klas afde ling heeft zich laten verleiden door de schoonheid van de Do- maniale bossen in de West hoek. „Dan spelen we op het strand een partijtje en plakken daar nog een loop door de Do meinen aan vast", aldus Kom mer, „zaterdag proberen we öf op Brouwershaven öf op Nieu werkerk een oefenwedstrijd te spelen. We zullen een achter stand zoveel mogelijk probe ren te voorkomen". ASV Brouwershaven Het Brouwse sportpark heeft, in tegenstelling tot de meeste andere eilandelijke voetbalvel den, relatief weinig sneeuw te verwerken gehad. „Wij hebben doordeweeks gewoon steeds kunnen trainen", aldus trainer Arend Krijgsman. Maar ook hij probeert enige afwisseling te brengen in de wekelijkse bij eenkomsten. „We hebben pas nog een lichtwedstrijd ge speeld tegen Flakkee, welke we overigens met 3-1 hebben gewonnen' Daarnaast zijn de beste Brouwse voetballers echter ook intensief bezig geweest op het Noordzeestrand aan de Brouwersdam. „En we hebben ook al een paar rondjes rond Brouwershaven gelopen", voegt de Flakkeese oefenmees ter toe. Omdat er momenteel acht centimeter water op de velden staat, heeft de selectie voor aanstaande dinsdag vrij- gekregen. „Donderdag ver wacht ik iedereen weer, en dan zullen we wel kijken", besluit Krijgsman. OOSTERLAND - De Oosterlandse voetballer Emiel Dorst (ex-Zierikzee) typeert zijn eerste optreden als spits bij de VC Vlissingen als 'goede en slechte tijden'. Wel degelijk legt hij een link met de financiële problemen van de profclub en de daarmee bijna broederlijk samengaande slechte resultaten op de grasmat. „Aan het begin van het seizoen was er nog geen sprake van die financiële proble men en ging het ook op het veld beter. Toen die problemen wel kwamen ging het ook op het veld steeds slechter", aldus de 20-jarige Dorst. Hij heeft echter voor alsnog geen spijt van de overstap naar de enige Zeeuwse eerste-divisionist. Bijna inherent aan de 'goede tijden' van de VC Vlissingen kende ook Emiel Dorst als in dividu toen een betere periode. „Aan het begin van het seizoen speelde ik zelf ook veel lekker der dan momenteel. Maar nu draait het gehele team niet goed", verklaart hij. Dorst heeft vooralsnog zeventien wedstrijden opgesteld gestaan en heeft daarover derhalve niet te klagen. Wel vindt hij de slechts drie door hem gescoor de doelpunten wat aan de ma gere kant. „Gezien de verschil lende goede kansen had dat wel wat hoger mogen zijn". Exploitatietekort Met betrekking tot de 'slechte tijden', het dreigende exploita tietekort van 800.000 gulden bij de rood-witten, bemerkt Emiel Dorst persoonlijk daar weinig van. „Voor zover ik weet krij gen de spelers gewoon hun geld. Dat is allemaal best wel goed geregeld. Ik hoor daar in ieder geval niemand, over kla gen. Maar die toestanden heb ben vooral hun weerslag op de prestaties in het veld. Je ziet toch wel vaak dat dat met el kaar samenhangt", vertelt de voorhoede-speler. Als nog weinig ervaren betaal de voetballer probeert Emiel Dorst zich niet teveel met de fi nanciële malaise bij zijn huidi ge club te bemoeien. „Ik moet eerst voor mezelf maar eens wat presteren. Laat nu die jon gens met meer ervaring en naam daar maar over praten", is hij de mening toegedaan. Met betrekking tot de sportie ve crisis vindt Emiel Dorst ove rigens niet dat de VC Vlissin gen in de onderste regionen thuishoort. „We horen niet van onder. Op onze werklust moe ten we zeker nog een plaats of vijf naar boven kunnen. Er staan nu ploegen boven ons die naar mijn idee zeker niet beter zijn". Kerend tij Dorst hoopt derhalve op een kerend tij. „Aan degradatie kan ik niet echt denken. Want als je telkens daaraan denkt speel je volgens mij ook slech ter". Aan een eventueel failliet, waardoor Vlissingen weer ge woon op amateur-basis verder zal moeten, wil Emiel Dorst al helemaal niet denken. „Dat kan ik niet geloven. Dat zou toch heel jammer zijn. Het is natuurlijk leuker om gewoon eerste divisie te kunnen blij ven spelen". Hoewel de ex-Zierikzee aanval ler wel enigszins een voorstel ling had wat hem als betaald voetballer bij VC Vlissingen te wachten stond, snakt hij zo nu en dan toch naar een rustperio de. „Je speelt nu een heleboel wedstrijden en traint bijna el ke dag. Hoewel we al veel wed strijden hebben gehad zijn we eigenlijk pas op de helft. Soms zou ik daarom best wel eens rust willen". Toch heeft Dorst het goed naar zijn zin en is hij blij dat de sfeer binnen de ploeg ook van dat gehalte is. Met het vertrek van trainer Jo Jansen heeft hij Emiel Dorst hier nog in actie als aanvaller voor zijn vorige club VV Zierikzee. (Archieffoto). geen problemen. „Het is na tuurlijk mijn eerste betaalde- voetbaltrainer die ik meemaak en kan hem daardoor niet goed vergelijken met mijn vorige trainers. Het gaat er nu alle maal stukken serieuzer aan toe. Jansen lag altijd goed in de groep. Maar op dit niveau is het nu egnmaal zo dat ze na een seizoen of drie weggaan. Dat wordt dan ook door iedereen gewoon geaccepteerd", legt Emiel Dorst uit. Handwerk Naast speler bij VC Vlissingen heeft de nog bij zijn ouders in Oosterland woonachtige Dorst een baan als produktie-mede- werker bij het Vlissingse be drijf Fligthcare. „Dat is veel handwerk, en is best leuk. Ik rijd elke dag met de auto op en neer, wat goed te combineren is. Ik stop om 15.00 uur met werken en ga dan naar de trai ning. Omdat mijn baas ook sponsor is van Vlissingen snapt hij goed hoe het allemaal werkt, en krijg ik alle mede werking", aldus de nog jeugdi ge spits. De nu nog enigermate wissel vallig acterende Dorst hoopt het volgend seizoen wat constanter te kunnen spelen. „Ik ben nu natuurlijk nog maar net begonnen en moet nog veel ervaring opdoen". Wanneer hem dit eenmaal lukt, zal hij niet nalaten te trachten nög hogerop te komen op de voetballadder. „Hoe hoger, hoe beter", besluit Emiel Dorst. EINDHOVEN - De Zierikzeese schaatsenrijder Leon van der Wielen heeft het voorbije weekend zijn eer ste grote internationale toernooi op kunstijs gewon nen. Tijdens het sterk bezette Rono-toernooi op de kunstijsbaan van Eindhoven liet de machine-bank werker zich na vier afstanden vol trots de gouden medaille omhangen. Aan het invitatie-Rono-toer- nooi op de kunstijsbaan in de Brabantse lichtstad, werd deel genomen door rijders van de gewesten Noord-Brabant/Lim burg, Zuid-Holland/Zeeland en Grefrath, uit Duitsland. Het betrof hier, bij de senioren en de sprint, de subtop van de des betreffende gewesten. Ook wa ren er nog wedstrijden voor de beste veteranen en de top van de junioren. Eerste dag Tijdens de eerste dag dienden de senioren de 500 meter en de 3000 meter af te werken. Van der Wielen startte op de kortste afstand meteen heel goed. Na een snelle opening bracht hij met zijn tijd van 42.12 seconden meteen een voor hem goede tijd op de 500 meter tot stand. Ook de 3000 meter betekende voor de Zierikzeeë- naar een openbaring. Hij ver trok op het schema van zijn PR (4.26.02 minuten), en behoefde hiertoe uiteindelijk slechts een onderdeel van een seconde op toe te geven. Hij kwam zodoen de uit op - wederom - de win nende tijd van 4.26.66 minuten. Na twee afstanden bezette Van der Wielen zodoende een derde positie. Voor hem bevonden zich nog gewestelijk genoot Ger Boelsma en Guus Olij er- hoek op een tweede plaats. Wanneer de Zierikzeeënaar nog een eerste plaats wilde be machtigen diende hij op zijn 1500 meter minstens 1.18 secon de goed te maken op de num mer één Boelsma. En dat lukte. Ook op de 1500 meter realiseerde Leon van der Wielen de beste tijd van de wedstrijd: 2.08.47 minuten. Na drie afstanden bezette Van der Wielen nu een voorlopige eer ste positie. Om niet alsnog van die koppositie verstoten te worden moest Van der Wielen op zijn laatste afstand, de 5000 meter, niet meer dan 3.78 se conden verliezen op zijn naaste concurrent Guus Olijerhoek. Leon van der Wielen ging weg op het schema 7.42.43 minuten. Hij trof in zijn rit overigens Olijerhoek, die na zeven ron den echter inmiddels een voor sprong had opgebouwd van een meter of dertig. Wat in feite meer betrof dan de drie secon den welke hij mocht laten lig gen. Tijdens zijn laatste omlo pen sloop Van der Wielen ech ter naderbij. Hoewel hij Olijer hoek niet kon pakken finishte de Schouwen-Duivelandse schaatser wel vlak achter hem in 7.43.00 minuten. Medailles Hiermee bemachtigde Van der Wielen twee gouden en één bronzen medaille. Het belang rijkste vond hij evenwel voor het eerst in zijn schaatscarrière een groot toernooi te hebben gewonnen. SOMMELSDIJK - Hoewel de officiële handtekenin gen nog niet zijn geplaatst, is de Sommelsdijkse trainer Arend Krijgsman reeds mondeling een één jarige overeenkomst aangegaan met de voetbalver eniging Herkingen. Na vier seizoenen ASV Brou wershaven onder zijn hoede gehad te hebben, start Krijgsman met ingang van het seizoen 1991/1992 bij de Flakkeese zaterdag vierdeklasser (KNVB). Hij volgt daar oefenmeester Kees Stoutjesdijk, uit Mid- delharnis, op, die na tlrie seizoenen overstapt naar Melissant. De nieuwe club van Krijgsman is momenteel in een heftig duel gewikkeld, met onder meer streekgenoten NTVV en Den Bommel, om degradatie naar de onderafdeling te voorko men. „Het ziet er inderdaad niet zo rooskleurig uit voor Herkingen, maar dat kan ik al leen maar afwachten. Ik pro beer ze nu wel meer te gaan volgen", aldus Krijgsman. Telefonisch Arend Krijgsman werd door het bestuur van Herkingen ge kozen uit zich vier aangemelde kandidaten. „Na een goed ge sprek, kreeg ik al vrij snel tele fonisch te horen dat ik het ge worden was". Hoewel de boom lange postbesteller slechts tot de KNVB gediplomeerd is, ver wacht hij wel dat de club dis pensatie krijgt bij de bond. Arend Krijgsman weet voor alsnog niet echt veel van zijn toekomstige 'werkgever'. „Ik ken ze in feite niet, alleen enke le oudere spelers. Maar van de jëugd bijvoorbeeld weet ik he lemaal niets. Dat is dus alle maal nog wat mistig", vertelt Krijgsman, die echter voorne mens is binnenkort meer zijn licht op te gaan steken bij Her kingen. Arend Krijgsman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7