Verdiende zege Delta Sport tijdens emotievolle wedstrijd tegen Loréal Rolstoel-tafeltennisser Jacco Elenbaas op w eg naar de OS 1992 te Barcelona Gouden stoot Schipper Toetreding tot nationale selectie eerste Stap Fysieke spel voert de boventoon 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ELLEMEET - Hij heeft in twee keer zijn rijbewijs gehaald en bestuurt alweer enkele jaren een auto. Als agrariër is hij regelmatig te vinden op de bok van een landbouwtractor. Ook draagt hij als volwaardig ven noot in een pluimvee-maatschap zijn steentje bij in de dagelijkse werkzaamheden. Daarnaast is hij nog op velerlei sportgebied actief met tafeltennis als grootste passie. 'Niks bijzonders toch', hoor ik u denken. Nee onder normale omstandigheden inderdaad niets onalledaags aan op te merken. Het wordt evenwel anders wanneer dergelijke bezigheden uitgevoerd worden door iemand waarvan nog slechts drie nekwervels in or de zijn. Oftewel, door een zogenaamde hoge dwarsleasie noodgedwongen reeds zestien jaar aan een rolstoel is gekluisterd. Dit alles heeft hem er echter niet van weerhouden momenteel op weg te zijn naar de nationa le tafeltennistop. Hij durft reeds voorzichtig de Olympische Spelen 1992 te Barcelona in de mond te nemen. Oh ja, zijn'naam is Jacco Elenbaas uit Ellemeet. Het sportieve leven van de nu 22-jarige Jacco Elenbaas is de laatste maanden in een stroom versnelling geraakt. Nadat hij in oktober vorig jaar lid is ge worden van de Zierikzeese ta feltennisvereniging Scaldina is nu reeds een uitnodiging ver kregen toe te treden tot de na tionale tafeltennisselectie van de NIS (Nederlandse Invalide Sportbond). Een toelatings training op 28 januari jongstle den, in Tiel, gaf bondscoach Di ke Keen voldoende vertrouwen in het kunnen van Elenbaas. Op 2 maart volgt zodoende voor hem de eerste training met de selectie. Auto-ongeluk Jacco Elenbaas is eigenlijk al flink wat jaren met de tafelten nissport bezig. Zeven jaar na het tragische auto-ongeluk, waardoor hij in een rolstoel te recht kwam, sloot de toen 13- jarige Elenbaas zich aan bij de tafeltennisvereniging Kerk- werve. Door zijn opleiding aan de Middelbare Land- en Tuin bouw School, in Dordrecht, was er voor tafeltennis vervol gens geen tijd meer. Vorig jaar pas weer nam Elenbaas op nieuw een batie ter hand Dat was in een revalidatiecen trum in Wijk aan Zee. Na een nogal ingrijpende operatie waarbij de heupen aangepast moesten worden voor het dra gen van een zogenaamde reci- procator (een uitgekiend toe stel waardoor het een aan een rolstoel gekluisterde invalide mogelijk wordt gemaakt zich 'gewoon' met behulp van kruk ken voort te bewegen). ,,Ik noem het altijd maar een uit wendig skelet", vertelt Jacco. Hij schrijft overigens grote voordelen toe aan deze 'loop- hulp'. „Nu kan ik ook eens ie mand recht in de ogen kijken", grapt hij, „maar het belang rijkste is dat ik zodoende mijn spieren en zo soepel kan hou den. Mijn spieren waren name lijk al een eind opgekort, daar om ga ik nu nog steeds naar de fysiotherapeut". Hoe het ook zij, juist door de revalidatie kwam Jacco Elenbaas in her nieuwde aanraking met het ta feltennissen. Rolstoel-tafeltennisser Jacco Elenbaas zal niets aan het toeval overlaten om ooit nog eens op spor tief gebied iets te bereiken. (Foto: Joop van Houdt). „De sportleraar van het revali datiecentrum bracht mij in contact met bondscoach Dike Keen. Zo is alles gaan rollen", legt de invalide sporter uit. Bij terugkeer in het ouderlijk huis te Ellemeet was Jacco Elen baas binnen no-time lid van TTV Scaldina. Daar kwam hij meteen onder handen van club trainer Ad de Graaf. Al snel bleek dat Elenbaas bij zijn eer ste club in Kerkwerve juist de verkeerde dingen had aange leerd. Zo hield hij onder meer zijn batje helemaal verkeerd vast. „Ook pakte ik voorheen zowat alles met mijn backhand. Maar omdat niemand mij daar ooit op had gewezen blééf ik dat doen", aldus de goed uit de kluiten gewassen tafeltennis ser. Samen met trainer De Graaf wordt er momenteel hard gewerkt aan de juiste techniek. „Jacco wil ontzet tend graag. Het is voor mij ook een uitdaging om hem goed te laten spelen. Maar hij heeft een sterke wil en een goed karak ter en ik ben er dan ook van overtuigd dat hij het ver kan schoppen. In Zeeland zou hij nu zonder problemen al vierde klas competitie kunnen spe len", vertelt de Zierikzeese trainer. Nu na bijna vijf maanden op meer professionele basis bezig te zijn met zijn sport, bemerkt Elenbaas wel degelijk reeds vooruitgang. „Ik doe het nu al lemaal met nog meer plezier. Zeker omdat je merkt dat je vorderingen maakt, en dat spreekt me gewoon enorm aan. Ook heb ik nu meer het gevoel dat ik best een bepaalde aanleg heb voor tafeltennis". Trainer De Graaf probeert hem enigs zins af te remmen: „Jacco moet nog veel leren en zal zichzelf ze ker nog wel eens tegenkomen". Hogerop Hoewel Jacco Elenbaas op vrij overtuigende wijze ook nog het rolstoelbasketbal beoefent is hij nu voornemens zich geheel op het tafeltennis te storten. „Ook bij het basketbal heb ik geprobeerd om hogerop te ko men Want ik heb altijd al iets op sportgebied willen neerzet ten. En voor mijn gevoel kan ik dat nu met het tafeltennis be reiken", klinkt het vrij geloof waardig. Het hoogtepunt van zijn spor tieve carrière zou Elenbaas dan moeten beleven tijdens de t Olympische Spelen 1992 in Barcelona. Hoewel hij er niet meteen vanuit gaat dit te ha len, zal toch alles hierop ge richt zijn. Elenbaas: „Ik zie het als een prachtkans. Maar er moet ook nog wel veel aan mijn spel gebeuren. Ik denk nu bij voorbeeld nog te weinig na ter wijl ik speel". „Er moet nog veel aan zijn techniek gebeuren. Maar hij kén dat. Nu al laat hij wat zien en dat geeft me voldoening. Dan heb ik als trainer geen ex tra motivatie meer nodig", ver telt De Graaf, terwijl Jacco enigszins onrustig heen en weer schuift onder al die lof tuitingen. Toch zal Elenbaas nog de nodige heuveltjes moe ten nemen. Zo heeft hij in het verleden eigenlijk alleen maar tegen valide tafeltennissers ge speeld. „Ik heb inderdaad eigenlijk nog nooit tegen een rolstoeler gespeeld", bedenkt Elenbaas zich. Veel verschil zal dat ook volgens trainer Ad de Graaf evenwel niet maken. „Valide spelers spelen meer gespreid en plaatsen ook meer balletjes net over het net. Maar ik heb nogal lange armen en kan in principe alle ballen hebben". De belangrijkste verandering voor Jacco Elenbaas zal zijn dat hij nu meer moet gaan be wegen achter de tafel. „Vroeger stond ik vlak achter de tafel in feite alleen maar de balletje te gen te houden. Dat moet nu veranderen", doet Jacco uit de doeken. In 1987 is Jacco Elenbaas een maatschap aangegaan met zijn vader die een pluimvee- akkerbouwbedrijf heeft. Daar in heeft hij zijn eigen werk zaamheden en dientengevolge ook de nodige verantwoorde lijkheden. „Maar dat is alle maal al doorgesproken. Ook met mijn broer John, die pas in de maatschap is gekomen. Het is zodoende goed te combine ren", legt Jacco uit, „sport blijft een ontspanning. En ik zal toch proberen op een zo ge zond mogelijke manier oud te worden". Hoewel Jacco Elenbaas voor geen kleintje vervaard is, ont moet hij toch wekelijks nog één groot probleem. Terwijl Elenbaas zich in het huishou den geheel zelfstandig kan be druipen, zonder hulp een auto kan besturen en tevens geheel op eigen krachten een machti ge landbouwtrekker over vele hectaren akkerbouw kan lood sen, wordt het moeilijker wan neer de trainingszaal aan de Raamstraat te Zierikzee betre den moet worden. Door de diverse stoepjes (wel ke hindernissen hij overigens kunstig weet te nemen) stag neert zijn binnenkomst voor een 75 centimeter hoge bank in de kleedkamer. „Daar moet ik door een paar man overheen getild worden, wat niet altijd echt meevalt", betreurt hij. On danks de vraag aan de gemeen te Zierikzee hierin verandering te brengen, is dit verzoek op fi nanciële gronden vooralsnog terzijde gelegd. „Ik vind het grof schandalig. Zal dat nu al lemaal echt zoveel kosten?", vraagt hij zichzelf af. Hulpbehoefend Niemand benijdt uiteraard de invaliditeit van Jacco Elen baas. Toch vindt hij zelf nog een geluk bij een ongeluk ge had te hebben. „Als de dwarsleasie nog één wervel ho ger zat, had ik nu niet mijn ar men kunnen gebruiken. Nu kan ik nog relatief veel doen. Anders was ik écht hulpbehoe fend geweest". Dit gezonde portie optimisme en zijn ka raktervolle voorkomen zorgen er ongetwijfeld voor dat Jacco Elenbaas een eind in zijn doel stelling gaat slagen. DEN HAAG - De eerste poging bij het kogelstoten tijdens de Nederlandse indoor atletiekkampioen- schappen in Den Haag bracht Monique Schipper een nieuw Nederlands juniorenrecord. Met een vier kilo kogel stootte Schipper naar een record afstand van 15 meter en 2 centimter. Dit was 22 centimter verder dan het oude record dat op naam stond van de Rot terdamse top-atlete Jacqueline Goormachtig. De 16- jarige talentvolle Zierikzeese atlete blufte tevens haar grootste concurrente Corrie de Bruijn af met ruim één meter verschil. Monique die zich met dit resul taat Nederlands kampioen mag noemen bij de A-junioren voegde haar tweede medaille toe in tijd van één week. Vorige week werd de Delta Sport- atlete tweede bij de B-junioren achter Corrie de Bruijn. Toen werd er gestoten met een drie kilo kogel. Ongelovelijk „Het is ongelovelijk dat ik met een zwaardere kogel beter presteer dan met een lichtere", verklaarde Schipper na de gou den stoot in de Houtrusthallen waar een schitterende indoor atletiek accommodatie ligt. „Dat ik nu van De Bruijn wint ligt vooral aan mijn kracht. Ik denk dat Corrie een betere techniek heeft maar de kracht voor een vier kilo kogel nog mist. Dat ik hier als B-juniore bij een hogere leeftijds catego rie win verwonderde mij ook. Ja, een Nederlands record is natuurlijk wel leuk", aldus een gelukkige Schipper. Schipper, die in de Houtrust hallen werd ondersteund door de bondstrainer van de KNAU Douwe Smit volgt een strak trainingsschema. „Ik train op schema's van Esther Goedhart en Douwe Smit. Zij zorgen voor de juiste dosering waarbij ik nauwlettend in de gaten wordt gehouden. Els Stolk van de KNAU geeft mij medisch begeleiding dus ik wordt aan alle kanten geholpen". Dit onderschreef ook haar clubtrainster Esther Goedhart: „Wij zijn heel voorzichtig met Monique. Bij de krachttraining zullen wij niets doen om het li chaam maar enigszins te zwaar te belasten. Als je nog maar ju nior bent is de trainingsdose ring een belangrijk onderdeel van de begeleiding. Ik denk dat Monique een groot natuur talent is van wie we later zeker op internationaal niveau pres taties kunnen verwachten". Tbch blijft de prestatie van Schipper zaterdagmiddag in Den Haag staan als een uitste kend nieuw Nederlands re cord. Zeker in achtnemende dat Schipper als tweede jaars B-junior de gehele Nederland se A-junioren, tot het nakijken liet. De progressie bij Schipper is niet meer dan een klein beet je maar een verbetering van een persoonlijk record van an der halve meter zet toch zeker atletiek-deskundige aan het denken. TAXI -i? Monique Schipper van AV Del ta Sport greep succesvol de na tionale titel op het onderdeel kogelstoten, met een nieuw Nederlands juniorenrecord. ZWOLLE - Theo de Jong ver lengt zijn contract bij FC Zwol le met drie jaar. De oud inter national krijgt bij de club uit de eerste divisie de functie van technisch directeur. Bovendien zal De Jong zich gedeeltelijk met het management gaan be zighouden. LEEUWARDEN - Monique Vel- zeboer heeft in Leeuwarden het jaarlijkse shorttracktoernooi om de Friesland-Cup gedomi neerd. De 21-jarige durfal uit Oud-Ade zegevierde op de vier individuele afstanden met speels gemak. zijn om daaraan te denken. Wij realiseerden ons heel goed dat Delta Sport toen in Venlo niet in haar goede doen was", verze kerde hij desgevraagd. Tevreden Collega trainer/coach Rob de Vos had meer redenen tevreden te zijn. „Vooral verdedigend is het goed gegaan vanavond. Er is goed volgens de afspraken gespeeld. Het was de bedoeling hun midden- en linker opbouw tijdig aan te pakken en dat is goed uitgevoerd", klonk het voldaan. Wel moest hij toege ven dat één en ander voorna melijk in de eerste helft beter uitpakte. In de tweede helft werd de strijd meer gelijk waardig maar hadden de blauwhemden al een min of meer onoverbrugbare kloof geslagen van 10-5. Van begin tot eind heeft HV Delta Sport geen enkele keer het initiatief uit handen gege ven en bleef het telkens gemid deld vijf punten vöör op de te genstander. Na de openings treffer van Bert de Vos liepen de gastheren vlot uit naar een 8-3 voorsprong. In die beginfa se zorgde echter ook doelman Pipping voor de nodige safes. Zo stopte hij onder meer een fraaie strafworp in de ll'e mi nuut van Wilbert Thijssen. Terwijl juist Thijssen en ook Hay Jacobs als de gevaar lijkste tegenspelers moesten worden beschouwd bleven zij eigenlijk gedurende de gehele wedstrijd buiten beeld. Jacobs kwam zelfs slechts één keer tot scoren. Bij HV Delta Sport zorgde, bijna als vanouds, Pe ter Lefèvre weer voor behoor lijk wat doelpunten. In de eer ste helft wierp hij er vijf in. In totaal wist Lefèvre het netje zes keer te raken. Geel Bij een 9-5 voorsprong en nog vijf minuten te gaan in de eer ste helft ontving eerst Ricky Evertse geel en tot overmaat van ramp moesten kort hierop zowel Erwin Schaalje als Bert de Vos met ieder twee strafmi- nuten naar de kant. Hierdoor bleven slechts aanvoerder Frangois Verrijzer,Erwin Schaalje en Jean-Marie Toubia- na over als veldspelers. Nu bleek duidelijk de onmacht van Loréal. Zelfs met dit toch niet geringe overtal gelukte het de Limburgers niet tot scoren te komen. Onmiskenbaar kwam hier ook juist de motiva tie van de Zierikzeeënaren bo vendrijven. Zij wisten zich met hand en tand succesvol te ver dedigen. „Ja ze waren enorm gemotiveerd. Ik hoefde hiertoe dan ook alleen maar de uitslag van de uitwedstrijd van des tijds te noemen", grapte De Vos na afloop. Met een werkelijk spektaku- lair snoeihard schot bezorgde Lefèvre de opponent een gigan tisch mentale opdoffer zo vlak voor de rust. Hierdoor konden d.e gastheren met een veilige voorsprong van 10-5 zich even gaan bezinnen op de dingen die pog moesten volgen. Gelijkwaardig Na de hervatting wist Lefèvre de score als eerste weer te ope nen. Nog steeds stak het vooral verdedigend bij de mannen van trainer/coach Rob de Vos alle maal stevig in elkaar. Nu ging het qua scoren evenwel gelijk waardig op. Vooral onder aan voering van de Limburger Har- rie Theeuwen (uiteindelijk goed voor zes doelpunten) kwam Loréal nu meer tot sco ren. Delta Sport kende even een minder goed organisatorisch gedeelte waardoor de bezoe kers langzaam maar zeker na derbij slopen. De ratels van het thuispubliek bléven evenwel hun rondjes draaien en ver stomden bijna geen enkel mo ment. Alleen tijdens de laatste zes minuten vielen de kleppers enigszins stil en was er dan ook geen enkele score van de blauwhemden meer te aan schouwen. Alleen vlak voor het eindsig naal geraakte het publiek nog buiten zinnen toen Hay Jacobs een pingel zag gekeerd door de zojuist ingevallen Delta Sport- keeper Mare Veldhorst. In de rebound werd echter een over treding begaan op Jacobs, waardoor de leiding ten twee den male een strafworp moest toekennen. Nu kwam de later naar de douches verwezen Ger Sampers achter de bal. De toe schouwers probeerden hem op verbale wijze evenwel uit zijn concentratie te halen. Ondanks het helse kabaal schoot Sam pers toch raak: 18-12. De tijd was tekort voor Loréal om nog echt dichterbij te komen. Theeuwen zorgde in de laatste minuut voor de eindstand: 18- 13. De doelpuntenmakers van H V Delta Sport waren: Peter Lefè vre 6x, Erwin Schaalje 3x, Jac co Vleeshouwer 3x, Jean-Ma rie Toubiana 3x, Bert de Vos 2x, Frangois Verrijzer lx. Uitslagen gespeelde wedstrijden: UDSV-Quintus 25-16 Swift R'mond-Bevo"Heldia C. 22-22 AHV Swift-Pius X 18-20 Saturnus '72-EDH 27-22 NOAV-Sittardia 2 18-17 Delta Sport-Loreal 18-13 Stand: Bevo Heidia C. 15 12 1 2 25 323 - 283 Saturnus '72 15 9 2 4 20 348 - 310 NOAV 15 9 2 4 20 320 - 309 Swift R'mond 15 9 1 5 19 331 - 296 Delta Sport 15 9 0 6 18 316 - 320 UDSV 15 8 0 7 16 346 - 334 Loreal 15 7 1 7 15 290 - 273 AHV Swift 15 5 1 9 11316-318 Pius X 15 4 2 9 10 310 - 331 EDH 15 4 1 10 9 300 - 327 Quintus 15 4 1 10 9 310 - 341 Sittardia 2 15 3 2 10 8 284 - 352 ZOËTERMEER - Uit onvrede met het beleid van het hoofdbe stuur van de Nederlandse Th- feltennis Bond heeft competi tieleider Rob Peters zijn func tie met onmiddellijke ingang neergelegd. PARIJS - Uit angst voor terro ristische aanslagen heeft de Franse gymnastiekbond een internationaal toernooi, dat van 22 tot 24 maart in Parijs zou worden gehouden, afger last. ZIERIKZEE - Het eerste herenteam van HV Delta Sport heeft zich succesvol gerevancheerd op het bezoe kende Loréal. Na de blamerende 29-11 nederlaag destijds in Venlo lieten de Zierikzeeënaren zich nu op eigen bodem van een beduidend betere kant zien. De Limburgers werden op overtuigende wijze met 18-13 versla gen. Uiteraard vriend, maar zelfs 'vijand' was het na afloop eens over de verdiende winst voor Delta Sport. Hoewel sommige passages af en toe weinig te doen hadden met de handbalsport, schotelden beide ploegen de weer massaal verschenen toeschouwers het nodige spektakel voor. Door het veelal fysieke spel moest het arbitrale duo Van Gurp en Werkhoven verschillende keren strafminuten uitdelen, relatief veel gele kaarten trekken en zelfs één speler de rode kaart voorhouden. Na een toch al emotievolle wedstrijd liepen deze juist tij dens de slotfase van de wed strijd enorm op. Drie gele kaarten, één keer twee strafmi nuten en één rode kaart waren het niet misverstane resultaat van vijf hectische laatste minu ten. Hoofdrolspeler daarbij was de bezoeker met nummer zeven, routinier Ger Sampers. Hij kreeg én geel én rood voor gehouden door het arbitrale duo. Onder luid boe-geroep en hoorbaar protesterend ver dween de Limburger naar de kleedkamer. Een op zijn weg bevindende tussendeur moest het door zijn woede bijna ont gelden. „En Ger is normaal gesproken een heel aardige en sympathie ke jongen. Met handbal komt hij echter technisch iets tekort en probeert dit anderzijds te compenseren", aldus zijn trai ner/coach Jan Aerts na afloop. Maar ook de Limburgse hoofd man van Loréal was tijdens het zojuist afgelopen duel getrak teerd op een gele kaart. Dat ge beurde nadat Aerts iets te na drukkelijk de aandacht van de scheidsrechters opeiste. „Later is dat echter uitgepraat en ga ven zij toe, beter voor een ande re oplossing te kunnen kiezen", aldus de in sappig Limburgs pratende en verre van rancu neuze Aerts. Bert de Vos (midden) zwaar gehinderd bij één van zijn diverse doelpogingen, tijdens de ontmoeting tegen Loréal welke door Delta Sport met 18-13 werd gewonnen. (Foto: Joop van Houdt). In een reactie betreffende de wedstrijd moest de Loréal- trainer toegeven dat zijn ploeg terecht had verloren. „Ik vond het een slechte handbal wedstrijd, welke vooral fysiek was en niet echt spektakulair. Maar Delta Sport heeft ver diend gewonnen, puur alleen omdat zij de kansen veel beter benut hebben dan wij". Het missen van de verschillende kansen schreef hij evenwel ook toe aan het goede keeperswerk van voornamelijk Delta Sport- goalie Matthee Pipping. Verder vond Jan Aerts dat zijn team vooral in de eerste helft te individualistisch en onge concentreerd bezig was. „Het collectief was er niet". Kijkend naar de eerdere eenvoudige 29- 11 overwinning in eigen huis denkt Aerts ook niet aan oder- schatting. „Nee dat zou dom

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 6