'Kerkwerve is te klein voor twee basisscholen' JIKKEMIEN Toneelvereniging Ouwerkerk neemt opgelucht afscheid van dorpshuis Met de bus naar het stadhuis D66-kandidaat-statenlid Jan van den Reydt in Zierikzee: Nieuwe lokatie peuters Gevonden! Vergadering Stichting Renesse Gemengd Dubbel laatste toneelvoorstelling in te kleine accommodatie 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - „D66 is van mening dat een kleine kern zo lang mogelijk moet kunnen beschikken over een basisschool. Echter een kern als Kerkwerve lijkt mij te klein om twee basisscholen in stand te houden". Dat zei het D66-kandi- daat-statenlid J. van den Reydt vrijdagdagavond in Zierikzee. Van den Reydt woont in Tholen en staat als derde op de kandidatenlijst van D66 bij de verkie zingen voor de provinciale staten op 6 maart aanstaande. Het was in Zierikzee dat de eerste campagrie-avond van de verkiezingstoernee van de par tij werd gehouden. Dat gebeur de op initiatief van de afdeling Schouwen-Duiveland van D66. Het was de bedoeling dat het Tweede-Kamerlid D. Tommei hierbij zou spreken. Maar. hij werd door de slechte weersom standigheden verhinderd om naar Zeeland af te reizen Mening De ongeveer 15 belangstellen den, die de verkiezingsbijeen komst bijwoonden, luisterden nu naar het D66-statenlid J. Jorritsma-van Oosten die als tweede op de verkiezingslijst staat en naar Van den Reydt. Nadat hij zijn mening had geuit over het besluit van het provinciaal bestuur om de openbare basisschool Prinses Irene in Kerkwerve op te hef fen, benadrukte Van den Reydt het belang van het beleid dat op de overgebleven basisschool zal worden gevoerd. Plicht „Als de openbare basisschool wordt opgeheven heeft de ge meente Middenschouwen de dure plicht om er voor te zor gen dat leerlingen, ouders en personeel zich kunnen vinden in het beleid en het bestuur van de ene basisschool die over blijft. Dat kost tijd en energie en vraagt van het gemeentebe stuur veel overleg met de me dezeggenschapsraden van huidige twee basisscholen". de Van den Reydt benadrukte in zijn toespraak diverse keren het belang van openbaarheid van bestuur in de provincie. „Democratie vereist een zo groot mogelijke openbaarheid, zoveel mogelijk informatie voor de burgers. Dat kost tijd. Dat vraagt om meer zorgvul digheid van het dagelijks be stuur van de provincie" Overleg Als voorbeelden noemde het kandidaat-statenlid het ont- werp-milieuprogramma 1991 waarvoor onvoldoende overleg zou zijn gevoerd met de doel groepen. En de .belastingaffai re die momen.teel speelt. „Als wij een vertegenwoordiger in het dagelijks bestuur van de provincie zouden hebben, dan zou deze daarin, niet terugke ren na de verkiezingen". Aandacht Ook D66-statenli,d Jorritsma besteedde aandacht aan de be lastingaffaire. Als lid van de commissie Van Waterschoot kon zij uit de eerste hand de re sultaten melden* van een onder houd dat vrijdag plaatsvond tussen de commissieleden en provinciaal griffier mr J. A. Lander. „Wij hebben een aantal verduidelijkingen aangebracht in onze formulering. Er wordt nu niet meer gesproken over dubbele declaraties. Maar over het feit dat een en ander is mis gegaan op het gebied van de be sluitvorming. Provinciale sta ten moeten nu maar met het rapport doen wat ze willen". De verkiezingsbijeenkomst van D66 werd door ongeveer 15 belangstellenden bijgewoond. (Foto: Marijke Folkertsma). Dinsdag 19 februari NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.39 uur Cult, cultureel jonge renmagazine. 18.04 uur Ovide en zijn vriend jes, tekenfilmserie. 18.27 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogram ma. 19.00 uur Journaal 19.20 uur Lingo, spelprogram- ma. 19.40 uur De baas in huis? Co medyserie. 20.09 uur Doet ie 't of doet ie 't niet, spelprogramma. 21.28 uur In het nieuws, actueel praatprogramma. 22.18 uur Golden Girls, come dyserie. 22.43 uur Impact, actuele docu mentaire. 23.31 uur Museumschatten. 23.44 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Santa Barbara, serie. 15.15 uur The edge and beyond, spectaculaire sporten en stunts. 15.25 uur 'n stuk of 2, geva rieerd magazine. 16.30 uur Bright sparks, infor matieve tekenfilmserie. 16.40 uur Adventures in di ving, documentaireserie. 17.05 uur Zorro, serie. 17.30 uur Journaal 17.40 uur Bouli, tekenfilmse rie. 17.45 uur B.O.O.S. magazine met Bart de Graaff. 18.10 uur Countdown, poppro gramma gepresenteerd door Jeroen van Inkel en Rob Sten- ders. 18.55 uur De heilige koe. 19.25 uur Het laatste woord, spelprogramma. 20.00 uur Journaal 20.27 uur Die 2 speciaal, 12- delige serie reisreportages on der het motto Holland is OK. Afl. 9. 21.00 uur Wiseguy, politieserie. 21.55 uur Indoor autosportga la, verslag van dit gala dat op 27 januari jl. in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam gehouden werd. 22.40 uur Married with child ren, comedyserie. 23.05 uur Stop de persen, media-programma gepresen teerd door Tbm Egbers. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden 10.00 uur Warreltaal. Les 6. 10.30 uur De Eerste Wereldoor log. Les 4. 11.00 uur Hindoeïsme. Les 1. 11.30 uur Nieuws uit de natuur. Les 13. 14.00 uur Skoalle-tv. 15.05 uur Europese markt, in troductiecursus. 15.15 uur De Trojaanse oorlog, afl. 1. 18.00 uur Gast in de wereld, do cumentaire. Herh. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het Klokhuis. 19.10 uur Robin Hood, jeugdse rie. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Derde trekking van de Staatsloterij. 20.25 uur Lopend vuur, media- rubriek. 21.04 uur Dinsdagdocumentai re: Peter Carey, filmportret van deze schrijver. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio Sport Jour naal 22.30 uur NOS-laat, achter grondinformatie met om 23.00 uur Den Haag Vandaag. 23.15 uur Klassieke mechanica 2. Les 3. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.53 uur Kwislijn. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 265. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de teutentrekker. 18.10 uur Saartje en Sander, animatieserie. Afl. 21. 18.20 uur Sprookjestheater. 18.35 uur Black Beauty, Britse jeugdserie. Afl. 32. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.10 uur De drie wijzen, quiz waarin twee kandidaten moe ten raden wie van de drie pa nelleden een juist antwoord geeft. 20.50 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 22.00 uur De pré Historie, mon tageprogramma met origineel archiefmateriaal rond muziek en actualiteiten. 22.30 uur Kunst-zaken. 22.35 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 23.00 uur De vrolijke dokters van St. Swithin's, Britse come dyserie. 23.25 uur Coda, Guarda qui che lo vedrai, van Haydn/Bodini uitgevoerd door Louis Devos, tenor; Bernadette Degelin, so praan; Jan Vermeulen, piano. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogen loos, afl. 122. 19.00 uur Van aap tot aap, 12 delige Frans/Indonesische na tuurfilmserie over alle moge lijke apensoorten en hun mi lieu. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Wie vermoordde Einstein? Archiefcompilatie van 20 jaar actuele geschiede nis n.a.v. de twintigste verjaar dag van het weekblad KNACK. 21.30 uur Programma van de Liberale Televisie- en Radio Omroep. 22.15 uur Johnny Bull, Ameri kaanse tv-film. BRUINISSE - Met ingang van vandaag, maandag, vertoeven de Bruse peuters in een nieuwe lokatie. Al een aantal jarèn be stond bij de Stichting Peuter speelzaal de wens naar een permanente lokatie. Het oude gebouwtje aan de Dr. de Kock- straat in Bruinisse was semi permanent en begon boven dien mankementen te verto nen. Toen de VVV en het visserijmu seum verhuisden naar het voormalige ABN-gebouw aan Oudestraat 23 verhuisden naar het voormalige ABN gebouw aan Qudestraat 23 kwam het visserijmuseum aan Molen straat 44 vrij te staan. Deze kans greep de stichting peuter speelzaal aan en het gevolg was een nieuwe permanente lokatie voor de peuters. Er' werd een aanpassingsplan opgesteld waarmee het ge bouw geschikt gemaakt kon worden voor de nieuwe activi teiten. Bij dit plan waren ook vele ouders van de in totaal 38 peuters actief. „Het gemeente bestuur verklaarde het bijzon der plezierig gevonden te heb ben om mee te werken; zo'n organisatie is toch heel nuttig in het ontwikkelingsproces van de peuters' aldus burge meester A. Vogelaar. Gevonden op de Zierikzeese ijsbaan: 1 grijze trainings broek; groen trainingsjack; 1 paar groene herenlaarzen, 1 paar schaatsbeschermers; paar zwarte handschoenen; paar paarse wanten en paarse ijsmuts. Af te halen bij J. J. Vermeule, Deurloostraat 10, Zierikzee, tel. 01110-14588. RENESSE - Op dinsdag 26 fe bruari wordt in het kantoor van de Stichting Renesse een openbare vergadering gehou den van het algemeen bestuur. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Op de agenda staat een verzoek van B. Beke om gedurende het jaar 1991 gebruik te mogen ma ken van het pand Rampweg 12. En een verzoek van de gemeen te Westerschouwen om datzelf de pand te mogen gebruiken voor stagiaires. Verder komt de vaststelling van een huishou delijk reglement, de vergoe dingen voor bestuursleden en een rooster van aftreden aan de orde. Ik ebbe een nieuw tuug vor de zwarten. Simen knikte ijverig. En of ik mee rie! Met zijn dikke vingers prutste hij het touw vast aan de knop van de bedsteedeur en gaf het andere eind aan Jan. Die ging recht zitten tegen het kussen, zijn door de koorts smal geworden gezicht gloei de van opwinding. Hij hield zijn handen vooruit of hij de paarden mende en aan het voeteneinde trappelden zijn benen. Soms veerde hij omhoog of hij op de wagen zat en over een ongelijke weg hobbelde, Vooruit huhu huup Dan zag hij zijn moeder staan en zwaaide: We rien naer stad moeder Voruit' In het tweede jaar, nadat Simen Joosse eeh stukje aardappelland gebruikt had, ging hij niet meer als vaste arbeider naar Zee duin. Jikkemien had uitgerekend, dat ze nog meer konden pachten. Ze bewerkten hun land samen en Jan groeide iedere dag naar hen toe om te helpen. In februari begon Si men te spitten, maar hij schoot slecht op. Daarom kwam Aarnoud van Hoeve op een dag met de ploeg en een paard en reed het land zelf om. En nu stond de wintertarwe mooi en begonnen de aardappels, die eerst met een paar blaadjes bovengekomen wa ren, al bosjes te worden. We raeke nog in goeien doen, zei Simen tegen Jikkemien, de terwe groeit en d'er- pels, wat zou we nog wense? In het kot zat een varken, dat al rond begon te worden, in het hof waren de groenten. Achterin de koolplanten en daarvoor de beddensla, de peetjes en de spinazie. Jikke mien had het zelf gezaaid en er zorgzaam touwtjes over gespannen voor de vogels. Langs de haag stonden de beierbossen, de frambozen en een bed aardbeien. Simen kon met z'n handen op zijn rug dat allemaal staan bekijken, zijn pet een beetje naar vo ren getrokken, want de zon scheen al vroeg en warm. Midden in haar werk kon Jikke- Door DIGNATE ROBBERTZ 98 mien zich verwonderen over de rust die in hun leven gekomen was. Zij had nog haar werkhuizen en ze moest altijd Simen bij springen, maar het was zo heel anders dan vroeger, toen Kee en Arend thuis waren. Nu had ze Jan nog, die na schooltijd liefst in het hofje sjouwde en er een hele boerderij had gebouwd, van stenen en stukken hout. Hij had er ook tarwe gezaaid en bruine bo nen. Het landwerk was voor Simen niet minder zwaar geworden, maar het was wat anders om de aardappels voor jezelf te rooien dan voor een vreemde. Toen de zakken het vorige najaar opgesta peld in het geitekot stonden en Simen een gedeelte verkocht, had Jikkemien zolang met het geld in haar schoot gezeten, tot hij vroeg of ze niet van plan was het in 't kam- menet te doen. En nu hadden ze nog meer land en zou ze, als de pacht en het paardenwerk er af was, nog meer overhouden. Met april waren verscheidene kinderen van school gegaan en Jan zeurde er over om ook thuis te mogen blijven. Je bin nog vee te klein, zei Jikkemien, je kan nog niks uutrichte. Maar Simen moedigde hem aan. Goed zó, m'n joen. Je kan nooit te vroeg leere wat 't er in een boerebedrief gebeure moet. Wees toch werentig wiesder, 't kind is goed en wel tien jaer. Maar Jan keek donker naar zijn moeder en toen het voorjaar overging in zomer en de dagen licht werden, toen het koren begon te aren en de bonenbloesems peultjes werden, bleef hij weg van school. Ze vond hem achterover in het gras liggen, met aan zijn ene kant een stuk tarwe en aan de andere kant de wuivende haver. De wind suizelde door de halmen, die doorschijnend werden, vol van groenachtig licht en goud glanzende zonnebundels. Hij speelde met wilde vergeet-mij-niet en borg zijn gezicht in de geurende weelde van klaver en wikke. (wordt vervolgd) OUWERKERK - „Ik zal blij zijn als het dorpshuis eenmaal verbouwd is. In deze accommodatie is ge woon niet meer te werken". Aan het woord is regis seur M. P. Pankow van Toneelvereniging Ouwer kerk. De toneelvereniging nam zaterdag opgelucht afscheid van het Ouwerkerkse dorpshuis. De voor stelling Gemengd Dubbel was de laatste voor de aanstaande verbouwing van het dorpshuis. Een af scheid zonder tranen. Pankow en mede-regisseur A. van Geesbergen zijn het er roe rend over eens. Het dorpshuis in Ouwerkerk is niet langer ge schikt als accommodatie voor een toneelvereniging. Van Geesbergen: „Er is geen goede belichting. Die komt pas op de dag van de voorstelling zelf en dan heb je veel te weinig tijd om ermee te oefenen. Maar er mankeert nog veel meer aan". Niet alleen in technisch opzicht schort er volgens Van Geesber gen en Pankow het nodige. Pankow: „Het toneel is te klein en de kleedkamers zijn ook veel te klein. In de zaal kunnen we veel te weinig toeschouwers ontvangen en dat houdt in dat er elke keer geld bij moet ter wijl wij toch echt niet zoveel kosten maken". Volgens Pankow en Van Gees bergen werkt het gebrek aan voldoende ruimte en goede fa ciliteiten demotiverend voor de toneelvereniging. „De pro- duktie die we vanavond bren gen is ook zeer moeizaam tot stand gekomen', vertelt Pan kow. „We moeten bij gebrek aan ruimte op het toneel ook weieens een deel van de zaal gebruiken en dan ziet de helft van de mensen niet wat er ge beurt". Onder de leden van de toneel vereniging, in ieder geval bij Pankow en Van Geesbergen leeft de nodige ergernis over de houding van de gemeente Dui- veland. „Een subsidie van een paar duizend gulden voor een muziekvereniging is een ha merstuk maar op het toneel wordt beknibbeld", stelt Pam kow. 1 „Wij treden op Veel plaatsen op en dat betekent toch weer een stuk promotie voor Duiveland en ik heb het gevoel dat we er van de gemeente vrijwel niets voor terug krijgen", aldus Pan kow. Hij vindt dat de toneel vereniging onvoldoende in spraak heeft gehad bij het ont werp van de verbouwing van het dorpshuis. „Wij hebben er zelf veel tijd en moeite in gestoken en we horen nu dat het werk al is aan besteed en dat er zelfs al aan nemers zijn wezen kijken. Het vervelende is dat wij niet we ten hoe het nu precies wordt. Wat voor materialen er ge bruikt gaan worden en hoe het dorpshuis na de verbouwing ingericht wordt", aldus Pan kow. Het zit hem ook dwars dat de gemeente de subsidie aanvraag van de Ouwerkerkse toneelvereniging wel honoreer de, maar geen 500,- maar slechts de helft daarvan be schikbaar stelde. „En met 250,- kun je als toneelvereni ging gewoon geen kant uit", al dus Pankow. „Toneel is cultuur en als de gemeente echt iets om cultuur geeft zullen ze toch wat royaler moeten zijn". Eenakters Voor de jaarlijkse uitvoering van de Toneelvereniging Ouwerkerk was dit keer geko- zenm voor een collage van ee nakters met als thema Het Hu welijk. „Dat is ook een beetje uit praktische overwegingen gedaan", aldus Pankow. „We willen graag meedoen aan het eenakter-festival, maar over eqn maand begint het werk aan het dorpshuis en dan hebben we geen repetitieruimte meer. Dit is dus een soort extra repe titie". Voor Gemengd Dubbel, want zo heette de collage van eenakters, bestond goede pu blieke belangstelling. Zowel vrijdag als zaterdag speelde men voor een vol dorpshuis. In de eenakter Rustplaats wer den de mijmeringen van een echtpaar op leeftijd behan deld. Zij denkt aan hoe het had kunnen zijn als hij het anders aangepakt heeft. Hij heeft ei genlijk geen spijt over hoe zijn leven verlopen is. Uiteindelijk komen ze gezamenlijk tot de slotsom dat ze het zo slecht nog niet hebben. De belevenissen van een pasge trouwd spel werden belicht in 'In voor- en tegenspoed'. Een korte eenakter waarin het vooral ging om kleine irrita ties en onuitgesproken wen sen. In Permanentie werd de toeschouwer een blik gegund in de tent van Helen en Peter die de balans opmaken van hun huwelijk. In het laatste stuk voor de pauze was het woord aan Norma (Ali Pan kow) en haar minnaar (Eugène Tottée). Norma's echtgenoot is erachter gekomen dat zij over spel pleegt. Zij besluit de rela tie met haar minnaar af te kap pen. „Want Roy is voor mij rea liteit. Ik ben tenslotte met die vent getrouwd". Een fraaie dia loog. Na de pauze werden nog drie eenakters opgevoerd waaronder Harold Pinter's 'Nacht'. Na de voorstelling was er gelegenheid tot napraten. ZIERIKZEE -In de regel laten een bruid en bruidegom zich. in een al dan niet klassieke, maur toch zeker sjieke auto naar het stadhuis waar zij elkaar het ja-woord willen geven vervoeren. Zo niet Jan Bolle uit Zierikzee en Marja van der Have uit Kerkwerve. Zij verschenen vrijdag omstreeks 14.00 uur met een ZWN-bus bij het stadhuis in Zierikzee. Hoeveel zones afgestempeld moesten wor den is niet bekend (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4