'Je merkt dat mensen verantwoordelijk willen zijn voor hun eigen omgeving' §3 F DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS zierikzeesche nieuwsbode Kandidaat-statenlid: 'Probleem van een te vol Zeeland niet opgelost' Inbraak bij twee oude dames in Zierikzee Felle kritiek op CDA en PvdA tijdens verkiezingsbijeenkomst RPF Werkgroep Aktief Terreinbeheer knot wilgen samen met vrijwilligers Nederland neemt voortouw bij organisatie van kleine visserij Wijziging telefoon nummer FMD Mist 6 OPENBAAR VERVOER TE KLEIN VOOR HET LAATST NAAR DE OS Politie zoekt mensen die nadere informatie kunnen verstrekken Auto in de sloot Zware schade bij aanrijding Ook voor deskundig slaapadvies naar Zonnemaire? jazeker!! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 147e JAARGANG NR 24900 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NIEUWERKERK - RPF-kandidaat-statenlid L. C. van Dijke liet er geen enkele twijfel over bestaan. Voor wat de RPF betreft mag men fors op de rem gaan staan met betrekking tot de recreatieve ont wikkeling van Zeeland. „Hoewel binnen het college van gedeputeerde staten kennelijk afspraken zijn gemaakt over het niet meer in de mond nemen van de uitdrukking 'Zeeland is vol' is daarmee het pro bleem van een te vol Zeeland niet opgelost", betoog de Van Dijke tijdens een RPF-verkiezingsbijeen- komst in het dorpshuis in Nieuwerkerk. Van Dijke nam in zijn toe spraak bepaald geen blad voor de mond. Zijn speech was doorspekt met kritische op merkingen richting PvdA en CDA. Allereerst nam hij de be sluitvorming rond het al dan niet tolvrij maken van de Zee- landbrug onder de loep. De RPF, zo benadrukte Van Dijke, heeft van meet af aan duidelijk gezegd dat het niet verant woord zou zijn de tol op te hef fen. Kiezersbedrog „Daarom noem ik het ook kie zersbedrog van het zuiverste soort als een PvdA in de staten zaal een emotioneel betoog af steekt, met alle ingrediënten in zich van een keuze voor hand-, having van de tol-inning om een half uur later - de hypocri sie ten top - de hand in de lucht te steken als er voor afschaf fing van de tolinning gestemd moet worden. Vanwege het electoraal motief, zei men in de wandelgang". Van Dijke tekende daar meteen bij aan dat de RPF een veel ho gere pet opheeft van haar elec toraat dan kennelijk het geval is bij de PvdA. „Wij durven ook met minder prettige bood- schappén naar u toe te komen". Vervolgens kreeg D66 een veeg uit de pan. Volgens Van Dijke weet de fractie van de democra ten niet welk WOV-tracé te kie zen en verschuilt de partij zich achter haar achterban. „Het is aan de bestuurder een evenwichtige keuze te maken, daarbij rekening houdend met alle in het geding zijnde belan gen. Bij de methode van D66 wordt gerekend met de belan gen van de hardste schreeu wers en daar blijft het dan bij", aldus Van Dijke. „Bovendien is besturen meer, ja zelfs totaal wat anders, dan de wil van het volk doen. Besturen naar Bij belse begrippen kent de wil van het volk dan ook geen beslissende stem toe". Rentmeesterschap Van Dijke stelde in zijn toe spraak dat de RPF vanuit haar rentmeesterschap van de schepping de plicht heeft een goed milieubeleid te voeren. „Dat sluit niet uit dat we de maatschappij verder mogen ontwikkelen. Integendeel, wij zieri dat als een bijbelse op dracht". Ook aandacht in de speech van Van Dijke voor de emancipatie. Hij stelde dat de rijksoverheid teveel grip heeft op de samen leving. „We hebben het dan bij voorbeeld over de grijpgrage handen van de overheid die tas ten tot in het gezin. De vrouw moet zelfstandigheid worden opgedrongen. Als het niet zo ernstig was zou je erom moeten lachen hoe getracht wordt de samenleving tegen wil en dank het emancipatie-gedram in de maag te splitsen. Wij houden het erop dat een politiek die de moeder uit het gezin haalt mor relt aan de grondslagen van-de samenleving". De overheidsbemoeienis is, zo bleek uit de toespraak van Van Dijke, de RPF een doorn in het oog. „Waar bijvoorbeeld de ge meente Duiveland zegt in aan varing te komen met de provin cie inzake de uitbreiding van een winkel in Nieuwerkerk moet de vraag gesteld worden of het de provincie wel past zich zo intensief met deze zaak te bemoeien", aldus Van Dijke. Hij koppelde daar de opmer king aan vast dat het gemeen tebestuur van Duiveland haar stem best wat luider mag laten horen. „In elk geval is wel dui delijk dat de gemeente Duive land niet de gemeente is die zich onderscheidt in een ferme lobby richting provinciaal be stuur. Andere gemeenten kie zen voor een actievere rol en dat meestal niet zonder resul taat". Goede verbindingen Van Dijke nam in zijn toe spraak stelling tegen de zoge naamde noord-zuidverbinding, nog afgezien van de vraag of dit danwel een opgekrikte mid denroute dan wel een Dam- menroute zou moeten worden. „Kort en goed: wij zitten hier in het Zeeuwse niet te wachten op een Noord-Zuid route als hoofdtransportas, maar op een op de Zeeuwse schaal toegesne den veilige en kwalitatief goe de verbinding". Vrijwilligers van de Werkgroep Aktief Terreinbeheer in actie. (Foto: Joop van Houdt). OUWERKERK/OOSTERLAND - „Mensen doen dit uit een zeker idealisme. Je merkt steeds meer dat mensen zich verantwoordelijk voelen voor hun eigen leefomgeving". Aan het woord is G. Brand, één van de stuwende krachten achter de Werkgroep Aktief Terreinbeheer van de Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland. Samen met een aantal vrijwilligers werden zaterdag een aantal wilgen langs de Lage Rampertseweg tussen Ouwerkerk en Oosterland ge knot. „Vroeger gebeurde dat uit economisch oog punt, nu doen we het om het landschap wat aan te kleden", aldus Brand. Zaterdagmorgen, rond de klok van elven. De sneeuw is er nog lang niet verdwenen en hoewel de zon haar stralen over het winterse landschap zendt is het behoorlijk koud op de Lage Rampertseweg. Het lijkt de vrijwilligers niet te deren. Ge wapend met hangzagen wor den de wilgen met voortva rendheid aangepakt. „Ik denk dat we alles bij elkaar zo'n 20 wilgen kunnen knotten", aldus H. Verkaart van de werkgroep. Verkaart is niet ontevreden over de belangstelling voor de activiteiten van de werkgroep. „Het ligt natuurlijk aan het weer en ook een beetje aan de aard van het werk, maar over het algemeen is er behoorlijk wat belangstelling voor het werk", aldus Verkaart. Hij legt uit dat de wilgen langs de Lage Rampertseweg van oorsprong schietwilgen zijn. De wilgen in kwestie zijn, in tegenstelling tot veel andere wilgen, in vroeger tijd niet eco nomisch benut. Wat nu als ty pisch landschapselement erva ren wordt was vroeger het ge volg van economisch gewin. De jonge takken van de wilgen werden gebruikt als takkebos- sen ofwel musters voor de bak kersovens. Toen de musters het veld ruim den voor gas- en elektrische ovens viel de noodzaak om de wilgen te knotten weg. Daar mee veranderde ook het land schap omdat de wilgen nu de kans kregen hoog op te schie ten. De karakteristieke knot wilg verdween langzaam maar zeker uit het Schouwen-Duive- landse landschap en de waters noodramp in 1953 liet het laat ste restje knotwilgen sneuve len. Oude sfaat De door het zoute water aange taste bomen legden uiteinde lijk het loodje en werden ver vangen door andere bomen. Gekozen werd destijds voor snel groeiende bomen als wilg en populier om het na de Wa tersnoodramp zeer kale Schou- wen-Duivelandse landschap snel weer wat aan te kleden. Verkaart: „Voor de waters noodramp zag Schouwen-Dui- veland er heel anders uit efi wij proberen waar mogelijk de be planting weer in oude staat te herstellen". De wilgen langs de Lage Rampertseweg werden zo'n vijf jaar geleden op zo'n drie meter boven de grond af gezet. „Het is eigenlijk de eer ste keer dat ze nu geknot wor den. De knot moet nog hele maal gevormd worden", aldus Verkaart. Overigens zijn nu nieuwe we gen gevonden om de jonge tak ken van knotwilgen te benut ten. „Een paar jaar geleden werden ze nog verbrand, maar nu worden de wilgetenen ge bruikt als stuifschermen in de duinen", vertelt Verkaart. „De dikkere takken worden ver kocht als hout voor in de open haard". Educatief Naast nuttig is het werk van de Werkgroep Aktief Terreinbe heer volgens Verkaart en Brand ook educatief. Men ziet met eigen ogen welk effect het werken aan de natuur voor die natuur heeft. Brand: „Ik vind wat dat betreft dat het werk van vrijwilligers best wat meer gewaardeerd mag wor den. Er wordt vaak toch een beetje raar tegenaan gekeken". Op de vraag hoe vanuit de werkgroep aangekeken wordt tegen de plannen van de ge meente Westerschouwen voor oprichting van een milieu- educatief centrum in de Schouwse Westhoek reageert het tweetal terughoudend. „Op zich is het een goede zaak, maar ik wil eerst eens zien hoe ze het precies in willen vullen", aldus Verkaart. DEN HAAG - Minister Buk man (landbouw) ziet mogelijk heden voor het transport van mest over grote afstand per schip. Hij is echter voorlopig niet van plan deze vorm van transport te subsidiëren om daarmee het milieu en het we gennet te ontlasten. Bukman antwoordt dat op vragen van het CDA-kamerlid Eversdijk. AMSTERDAM - Als gevolg van de slechte financiële situatie waarin de KLM zich bevindt, heeft de luchtvaartmaatschap pij zich teruggetrokken als de hoofdsponsor van het Holland Festival. Een woordvoerster van het Holland Festival heeft dit bevestigd. ZIERIKZEE - Nederland neemt met Frankrijk, Spanje en Portugal het voortouw bij de organisatie van de kleine kustvisserij in Europa. Daar mankeert nogal wat aan en juist de kleine vissers dreigen het slachtoffer te worden van reorganisaties. Het Europees Parlement heeft eigenlijk al leen maar belangstelling voor de grote visserij op de oceaan en voor joint ventures met ont wikkelingslanden, zo ver klaarde Marjet Witkamp, voorzitter van de Vereniging Hulp in Nood uit Zoutkamp, na een tweedaagse bijeen komst van een twintigtal ver tegenwoordigers van organisa ties van kleine vissers binnen de Europese Gemeenschap en ontwikkelingslanden als Na mibië, Chili en Mauretanië. Kleine vissers zijn volgens de Europese normen vissers, die werken binnen de twaalf- mijlszone op schepen met een vermogen van minder dan 300 pk. In Nederland vallen 150 schepen tot 200 schepen onder de kleine visserij. Ook schepen met een groter vermogen, waarvan de motor is afgesteld op 300 pk, worden meegere kend. Dat is tegen alle Europe se regels in, maar de Neder landse regering heeft geregeld laten weten daar niets aan te kunnen doen. „We zijn daar des duivels over. We nemen de Ne derlandse regering hoogst kwalijk dat de controles die drie jaar geleden zijn toege zegd, nog steeds niet zijn ge houden", aldus mevrouw Wit kamp. De voorzitter van de Vereni ging Hulp in Nood hield in Pa rijs een pleidooi voor het be houd van die kleine zeevisse rij. Deze vorm van visserij is volgens haar ecologisch meer verantwoord en economisch belangrijker wegens de grotere werkgelegenheid dan in de in dustriële oceaanvisserij. ZIERIKZEE - Het telefoon nummer waaronder het alge meen maatschappelijk werk (van de Federatie Maatschap pelijke Dienstverlening) bui ten de kantooruren bereikbaar is, is gewijzigd. Met ingang van vrijdag 1 maart is het maatschappelijk werk dan buiten kantooruren bereik baar onder nummer 01100- 31555. Sinds enkele jaren is het alge meen maatschappelijk werk in noodgevallen ook buiten de kantooruren bereikbaar. Ge zien het aantal oproepen blijkt dit in een behoefte voorzien. Wie dringend een beroep moet dóen op het maatschappelijk werk kan gebruik maken van een speciaal telefoonnummer met een antwoordapparaat waarop men zijn boodschap kan inspreken. Dit systeem blijkt in de prak tijk niet optimaal te werken omdat veel mensen moeite heb ben met het inspreken van een boodschap via zo'n antwoord apparaat. Zeker in situaties waarin men in moeilijkheden verkeert blijkt dat een te hoge drempel te zijn. Dit is voor de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zee land aanleiding geweest om de bestaande procedure te wijzi gen door met ingang van vrij dag 1 maart een ander tele foonnummer (01100-31555) in.te Via dit nieuwe telefoonnum mer wordt men automatisch doorverbonden met de meldka mer van de regionale brand weer. Deze neemt op zijn beurt weer contact op met de dienst doende maatschappelijk wer ker door hem via een semafoon op te roepen. Dit nieuwe sy steem heeft het voordeel dat niet langer gebruik moet wor den gemaakt van het ant woordapparaat, waardoor de vierentwintig uurs bereikbaar heid van het maatschappelijk werk klantvriendelijker is ge worden. In de natuur voelt de mens zich beter, eenvoudiger en meer waar. Vosmaer HET WEER In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Minimumtempera tuur van iets boven nul aan zee tot min 5 plaatselijk in het binnen land. Overdag droog weer met wolkenvelden en een middagtem- peratuur van ongeveer 3 graden. i: Volgens ZWN-directeur Koelemij mag'het openbaar vervoer niet duurder worden dan de auto. D66-kandidaat-statenlid Van den Reydt vindt Kerkwer- ve te klein voor twee basisscholen. De toneelvereniging Ouwerkerk trad voor het laatst op in een te krap dorpshuis. Rolstoel-tafeltennisser Jacco Elenbaas is op weg naar de Olympische Spelen 1992 te Barcelona. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland zoekt contact met mensen die informatie hebben die er toe kan bijdragen dat twee jeugdige inbrekers worden aangehouden. Het tweetal drong in de nacht van zaterdag op zondag binnen in een woning aan de Scheeps- timmerdijk te Zierikzee waar twee dames van 80 en 82 jaar wonen. De dames schrokken wakker en konden gezien hun leeftijd slechts toezien hoe hun huis werd doorzocht. De daders gin gen er vandoor met enkele sie raden en andere voorwerpen. Het gaat vermoedelijk om twee mannen in de leeftijd tus sen 18 en 25 jaar. Zij waren ge kleed in donkere kleding en droegen bivakmutsen. De poli tie stelt een onderzoek in om achter de identiteit van de da ders te komen. Daarom wordt iedereen die denkt informatie te kunnen verschaffen over deze inbraak verzocht om contact op te ne men met de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland. Telefoon 01110-14055. Uiteraard wordt de informatie strikt vertrou welijk behandeld. SEROOSKERKE - De auto van H. J. M. Th. K. uit Vlissin- gen liep vrijdag lichte schade op bij een aanrijding. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. K. reed met zijn auto over de Serooskerkseweg in de rich ting van Zierikzee en raakte door onbekende oorzaak in een slip. Hij belandde met zijn voertuig in de sloot langs de weg. K. kwam met de schrik vrij. SEROOSKERKE - De auto van mevrouw S. Ch. B. uit Zie rikzee raakte vrijdag zwaar beschadigd na een aanrijding. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. B. reed met haar auto over de Serooskerkseweg in de rich ting van Zierikzee. Door onbe kende oorzaak raakte zij in een slip en kwam met haar auto op de kop in de sloot langs de weg terecht. B. kwam met de schrik vrij. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— C jaarabonnement a f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, fiQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1