Scholeksters sterven massaal als gevolg van vorst en sneeuw §3 F DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Binnenkort parkeercontroleurs in de straten van Zierikzee SAMAN BV Charitas Zierikzee wil tien mille voor kinderdorp Manado Dierenasiel heeft meer vrijwilligers nodig ijn L, -I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'Door overbevissing op kokkels hebben ze geen reserve kunnen opbouwen Eind dit jaar evaluatie over mogelijke knelpunten betaald parkeren 4 7 BOILERS IETS DUURDER BETAALD PARKEREN VOLLEYBAL Operatie Sneeuwslag gst an I- gemeente Zierikzee a. parkeercontroleur (m/v) b. parkeercontroleur (m/v) Bericht aan de lezers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 147e JAARGANG NR 24897 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BURGH-HAAMSTEDE - Bijna elke dag lopen leden van de vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland langs de rand van de Ooster- schelde om vogels te verzamelen die zijn gestorven door de vorst en sneeuw. De laatste weken zijn het vooral scholeksters die ze oprapen. „Dit is de oogst van enkele dagen. Maar in het hele gebied sterven er honderden per dag", zegt vogel- werkgroeplid Ted Sluyter terwijl hij een tiental dode scholeksters laat zien. De massale sterfte van deze vogelsoort heeft volgens hem alles te maken met over bevissing door kokkelvissers. ding. Het is een doorbraak van het natuurlijk systeem dat hun door de vorst dwingt om ver der naar het zuiden te vliegen". Een doorbraak waar Sluyter niet tegen is omdat hij in dit geval grotere waarde hecht aan de binding tussen mens en vo gel. „Die binding groeit het beste als men de natuur echt beleeft. En dat kan heel goed als men schuwe vogels op een meter afstand van het raam kan zien omdat ze komen eten". Een andere vogelsoort die de mensen in de winter kunnen helpen zijn volgens Sluyter de eenden in grachten en plassen. „Die vogels hebben hun schuwheid voor de mens verlo ren. Ze leven bij de gratie van het voedsel dat wij ze aanrei ken. Daarom is het goed om ze op een droog plekje brood of zaad te voeren". „Doordat de afgelopen tijd heel veel kokkels zijn wegge- vist uit de Oosterschelde heb ben de scholeksters niet vol doende mogelijkheden gehad om een reservelaagje vet aan te zetten voor de winterperiode. De afgelopen maanden, toen uit onderzoek bleek dat heel veel scholeksters minder ge wicht hadden dan gewoonlijk voor de winterperiode, wisten we al tevoren dat grote aantal len het niet zouden overleven als het behoorlijk zou gaan vriezen en sneeuwen". Een voorspelling die nu waar heid lijkt te worden. „In de Oosterschelde zitten zo'n 80.000 a 100.000 scholeksters. Dat lijkt heel veel. Maar toch gaat het om een heel kwetsbare groep vogels, een beschermde vogelsoort. Als je bedenkt dat men voor een open Ooster- scheldedam heeft gekozen om het milieu te beschermen is het onbegrijpelijk dat men achter die dam in de Oosterschelde dingen toelaat als die overbe vissing op kokkels", aldus Sluyter. Volgens hem zijn de scholek- ters, die niet voldoende reser- vevet hebben kunnen opbou wen, niet meer te helpen. „Het heeft geen enkele zin om ze bij te voeren met een zootje mosse len bijvoorbeeld. Daarvoor is de totale hoeveelheid scholek sters te groot en de zilvermeeu wen zouden er als de kippen bij zijn om die mosselen in te pik ken", De vogel werkgroep be perkt zich daarom tot het ver zamelen van vogellijken. „Om een keihard bewijs te hebben". Hoewel ze niet zo massaal af sterven als de scholeksters, hebben ook andere vogelsoor ten het moeilijk in deze winter se dagen. Sluyter vindt dat normaal. „Een strenge winter periode is een van de selectie middelen die de natuur heeft. De zwakkere vogels die minder geschikt zijn om de soort in stand te houden gaan dan dood. De sterkere exemplaren hebben een extra vetlaag opge bouwd waardoor ze minder voedsel nodig hebben. Of die trekken verder door naar het zuiden als het hier gaat vriezen en sneeuwen". Een deel van die vogels, blau we reigers, roerdompen, kerk uilen, en dan met name de jon gere dieren blijven hier on danks de kou. „Ze hebben deze winterse omstandigheden nooit eerder meegemaakt en handelen daarom vanuit een mechanisme dat het wel snel weer voorbij zal zijn". Die vo gels (die in aantal veel minder talrijk zijn dan scholeksters) worden door rijksnatuurbe schermers, mensen van Staats bosbeheer, bijgevoerd op vaste plaatsen. Een heel andere groep vogels die het moeilijk heeft door de winter zijn de soorten die rond het huis voorkomen. De kool mees, pimpelmees, merel, zanglijster, roodborst, hegge- mus en de vinkachtigen. „Het zou goed zijn als iedereen, die daarvoor tijd en gelegenheid heeft, deze vogels bijvoert. Ze hebben het echt nodig omdat ze heel erg gewend zijn aan het voedselafval dat om huizen heen voorkomt". Volgens Sluyter kan dat voeren het beste gebeuren door in de tuin een plekje (dat voor kat ten onbereikbaar is) sneeuw vrij te maken en daar dagelijks kleine hoeveelheden voedsel neer te leggen. „Kleine hoe veelheden omdat er niets mag blijven liggen dat door ratten en muizen opgegeten kan wor den". Het voedsel kan volgens de vogelliefhebber bestaan uit kleine stukjes fruit, vetbollen, zaad of kleine stukjes brood. Water hoeft niet, want ze pik ken sneeuw". Het is volgens Sluyter van groot belang dat men doorgaat met voederen als men daar een maal mee is begonnen. „De vo gels raken er snel aan gewend en worden binnen een paar da gen afhankelijk van die voe- T. Sluyter: 'Scholeksters heel kwetsbare groep vogels'. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Nog even en dan zijn ze te vinden in Zierikzee: geüniformeerde parkeerwachters die erop toe moeten zien dat waar betaald moet worden voor het parkeren dat ook daadwerkelijk gebeurt. Voor de functie van parkeercon- troleur blijkt behoorlijk wat belangstelling te bestaan en niets lijkt invoering van het betaald parkeren in Zierikzee nog in de weg te staan. Eind dit jaar wordt bekeken of het betaald parkeren tot knelpunten heeft geleid. Een betere benutting van de beschikbare parkeerruimte en voorkomen dat mensen op plaatsen waar dat minder goed uitkomt hun auto voor langere tijd stallen. Dat zijn de uit- ZIERIKZEE - De Zierikzeese werkgroep Chari tas heeft inmiddels 9200 gulden ingezameld voor het kinderdorp Manado op Celebes. De or ganisatie hoopt er nog een rond bedrag van 10.000 gulden van te maken. In november startte de werkgroep een actie voor het kinderdorp. Daar wor den weeskinderen, ver waarloosde kinderen, von delingen en kinderen van melaatse ouders opgevoed in pleeggezinnen. Dat is een succesvolle aanpak geble ken. Door de opvoeding en opleiding, die zij in Manado ontvingen, hebben veel van deze kinderen zich een be hoorlijke plaats in de Indo nesische samenleving weten te verwerven. Al meer dan tien jaar zijn het echtpaar Frits en Han- neke Koopmans uit Etten- Leur de drijvende kracht achter dit project. Jaar na jaar brachten ze met. hun ac ties de gelden bijeen, die nodig waren om het kinder dorp te bouwen en te exploi teren. Om nu structureel een gezonde financiële ba sis voor Manado te verwer- ven is een grotere actie ge start. Er is een comité van aanbe veling gevormd. Daarin hebben zitting, mr F. J. M. Houben (Commissaris van de Koningin in Noord- Brabant), Lt kolonel me vrouw A. M. Bosshardt (Le ger des Heils), bisschop H. Ernst van het Bisdom Bre da, drs J. de Koning (oud minister) en P. Wagtmans (lid gedeputeerde staten van Noord-Brabant). Daarnaast is er een project groep gevormd met verte genwoordigers van diverse maatschappelijke groepe ringen. Deze projectgroep coördineert alle acties die voor Manado gehouden worden door verenigingen, scholen, service-clubs enzo voort. Het streefbedrag van de totale actie is 150.000 gul den. Uiteraard gebeuren de werkzaamheden pro deo, want het unieke van de ac tie is, dat de gelden direct naar Manado gaan. gangspunten die ten grondslag liggen aan de invoering van be taald parkeren in Zierikzee. Onlangs schaarde de Zierikzee se gemeenteraad zich unaniem achter het voorstel van het col lege betaald parkeren in te voe ren voor Havenplein, Schuitha ven, Lange Nobelstraat, Bed- deweeg, Balie, Nieuwe Boo- gerdstraat, Oude Haven en Poststraat. Weinig commentaar Het lijkt erop dat de bevolking van Zierikzee niet zoveel moei te heeft met het feit dat men wellicht op plaatsen waar men eerder gratis en voor niks de auto neer mocht zetten nu be taald moet gaan worden. De in november gehouden hoorzit ting over de invoering van be taald parkeren werd maar zeer matig bezocht. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs: „Het is natuurlijk al uitgebreid be- discussiëerd, maar ik had toch wat meer belangstelling voor die hoorzitting verwacht". De conclusie dat de Zierikzeeë- naars er blijkbaar geen moeite mee hebben om voor het parke ren op sommige plaatsen te gaan betalen gaat Asselbergs wat te ver. „Gemopperd zal er toch wel worden", aldus de Zie rikzeese eerste burger. Hij te kent daar meteen bij aan zelf niet zoveel problemen te ver wachten. „Laten we wel wezen: het gaat om één gulden voor twee uur parkeren en dan al leen nog in bepaalde delen van Zierikzee". Asselbergs wijst er op dat el ders, in Middelburg en Goes bijvoorbeeld, betaald parkeren de normaalste zaak van de we reld is. Daarbij komt dat het betaald parkeren in Zierikzee alleen voor bepaalde plaatsen gaat gelden. „Er blijven nog voldoende alternatieven over voor wie gratis wil parkeren", aldus Asselbergs. Bevoegdheden leren niet alleen op het gebruik van parkeerautomaten en/of parkeermeters. Hun taak is ook om toe te zien of de hand gehouden wordt aan parkeer verboden, stopverboden en wachtverboden. Als een par- keercontroleur een overtreding constateert is hij of zij gerech tigd om proces-verbaal op te maken tegen de overtreder. De invoering van betaald par keren brengt het risico met zich mee dat mensen hun auto's op plaatsen gaan parkeren waar dat'ongewenst is. Dat zou over last met zich mee kunnen bren gen. Ook in dergelijke gevallen mag de parkeercontroleur een bekeuring uitdelen. Anders dan elders in den lande geldt het betaald parkeren in Zierikzee vanaf 10 uur 's och tends. Voor die tijd mag overal gratis geparkeerd worden. Mocht in de praktijk blijken dat zich knelpunten voordoen in bepaalde straten als gevolg van het zoeken naar gratis par- keerplekjes, dan wordt in een later stadium bekeken of daar iets aan te doen is. In overvloed natuur, verschaft gij brood; gij mensen alleen maakt hongersnood. Haug Nog mser sneeuw HET WEER Veel bewolking en enige tijd sneeuw, later af en toe opklarin gen afgewisseld door enkele sneeuwbuien. Midd%gtemperatuur rond het vriespunt. Matige noorde lijke wind. Er bestaat onduidelijkheid over nieuwe opwarmtijden van boilers. Het verbouwingsplan van de Helcherseeschool te Scharendijke kost 10.000 gulden meer. Het Westerschouwse college van b en w wil betaald parkeren toch doorzetten. Volleybal is heel belangrijk in het leven van Michel van Sluys. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De mensen van de Stichting Dieren- asyl Schouwen-Duiveland zijn op zoek naar vrijwil ligers die willen meehelpen bij de nazorg van ge plaatste dieren. Volgens de beheerster van het dierenasiel Jolanda Meerman uit Zierikzee houdt die nazorg in dat men op bezoek gaat bij mensen bij wie pas een asiel- dier is geplaatst. Men checkt daarbij na of alles goed gaat en of er nog vragen zijn. Als in de nieuwe omgeving geen problemen zijn met het asieldier wordt zo'n bezoek maar een keer afgelegd. Als men wel adviezen en begelei ding nodig heeft gaat men meerdere keren. Volgens Jolan da Meerman komt dat laatste maar een enkele keer voor. „De mensen vinden het wel heel prettig als er iemand van het asiel langskomt die belangstel ling toont voor hoe het gaat met het dier". Binnen de vrijwilligers die werkzaam zijn bij het asiel is een aparte groep opgericht die zich bezig houdt met de nazorg. Die groep komt momenteel een keer per maand of twee maan den bijeen om haar ervaringen te bespreken. Daarbij worden ook de briefjes verdeeld met adressen van pas geplaatste dieren die bezocht moeten wor den. Volgens Jolanda Meerman houdt dat in dat per vrijwilli ger zo'n tien adressen per maand moeten worden be zocht. Een beetje veel omdat de groep nazorg momenteel maar uit drie mensen bestaat. Het die renasiel wil die hoeveelheid vrijwilligers graag wat uitbrei den. Men zoekt met name men sen die adressen in de gemeen ten Duiveland en Bruinisse en Middenschouwen en Wester- schouwen kunnen bezoeken. „Het zou handig zijn als de nieuwe vrijwilligers in die ge meenten wonen, maar dat is niet persé nodig", aldus Jolan da Meerman. De onkosten die de vrijwilligers maken voor het afleggen van de nazorgbe- zoeken worden vergoed. Men sen die zich voor dit werk wil len inzetten kunnen contact op nemen met de voorzitster van groep nazorg, Marianne Schil lings, telefoon 01112-2195. Advertentie Voor: c.v.-installaties gas- en waterleiding naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 De parkeercontroleurs contro- een succes BURGH-HAAMSTEDE - Ope ratie Sneeuwslag is een succes geworden. Alles bij elkaar zo'n zestig vrijwilligers maakten gisteren, maandag, de ijsbaan in Haamstede sneeuwvrij. In verband met de invoering vai SSiertkzefe roepen burgemeester pp voor de functie van betaald parkeren in de binnenstad van in full-time betrekking vtxir 2d uur per week Functie-informatie Tot de taken van de parkeercontroleur worden o.m. gerekend; controle gebruik van parkeerautomaten en -meter?; controle parkeer-, stop- en wacbtverboden op grond van bot E.TO; opmaken van proces-verbaal en overig met de functie verband houdend administratief werk; uitvoering bepaalde taken Algemene Vs* itsclijke verordering. gemene ontwikkeling ter rioroa; bezit van. -' irele t»' rit bet be* Nog voor 1 maart worden in Zierikzee twee parkeerwachten aan gesteld. Gewapend met schoppen en schuiven ging men gisteren de 25 centimeter dikke sneeuwde ken die de ijsbaan bedekte te lijf. Aan de operatie deden niet alleen leden van de ijs vereni ging Burgh-Haamstede mee, maar ook leden van andere sportverenigingen. ZIERIKZEE - In verband met de aanhoudende slechte weers omstandigheden kan het voor komen, dat U Uw krant later dan het gebruikelijke tijdstip ontvangt. Veel routes zijn in ware hindernissen veranderd voor de diverse bezorgers. Wij vragen Uw begrip voor de mo gelijke vertraging. De uitgever Al hel nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— jaarabonnement a 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1