Clubstrijd van ijsclub De Poel Uit het land van de zachte G en een idealistische inslag sport te doceren opt bij evo '80 Drukke tijden voor Leon van der Wielen Alleskunner Cor Muller op de wintertriathlon In gesprek met golf-pro Koen Kroon HE NIEUWSBODE MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 NR 24896 SF i volgend dezer dagen is be renteam van volley oor het volgend sei- iwe trainer. Na drie oefenmeester Kees an deze competitie indiging van de sa tan de in Bruinisse hierachter gaat zijn dat hij voor het vol- voldoende tijd kan is momenteel reeds we kandidaat. .leybalkennis van Kees ■nan gaat trouwens niet verloren voor het na- ït. Als speler van W is hij voornemens het van de eigen vereniging en naar een hoger peil te n. Dan te beginnen bij gd. Dit plan ligt er overi- jaren. Maar door het ge- an een eigen - functione- portzaal moesten deze voorlopig de ijskast in. binnenkort krijgt ook sse haar eigen sportzaal, oor VV Kwiek de eerde- lstellingen kan gaan uit- „Er is nog voldoende aanwezig", is Arensman ening. ner Arensman zou het jam inden wanneer Delphi '80 door zijn vertrek ieel in de problemen ge- Vandaar dat hij zelf een e kandidaat heeft aange- 1. „Het is allemaal nog te tuur om een naam te ■n. Maar er zijn al wel ge- ten geweest, met iemand ?t zo enthousiast is en van zaken heeft als ik. anpak ligt ongeveer in fde straatje", aldus baltrainers zijn heden ige evenwel dun gezaaid, t de vraag groter is dan nbod, hebben de meeste neesters veelal verschil- aanvragen lopen. Zo- u moet worden afge- of de benaderde persoon ;nde voor hem gunstige ventueel, lucratieve) mo- heden vindt bij de Zie- se club. 'leybalvereniging Delphi e geboren Flakkeeënaar dit seizoen voor gezien. lijk, op financieel en be- lijk vlak. Jansen, die za- gmorgen de spelersgroep ijn besluit op de hoogte t, zegt dat zijn vertrek evolg is van tal van facto- Ik heb een weloverwogen sing genomen. Het heeft ken met de toekomstvisie e club en de nieuwe men- vaarmee ik binnenkort gaan werken. Verder is oortbestaan van het be- voetbal in Zeeland vrij :er. Ik wil een werkbare ie en daar schort het bij ngen momenteel aan", al le trainer, die nog geen plannen voor volgend iieeft. BRUINISSE - Het huidige 'erwtensoep'-weer moedigt nu niet direct aan om met putter, tee en golfbal aan de slag te gaan. Hoewel de bevroren natuur rond een golfbaan, met haar aparte winterse charme, hiertoe wel uitnodigt, worden deze dagen toch liever de schaatsen ondergebonden. Ook de nieuwe teaching-profes sional van de recentelijk opgestarte Bruse golfclub Grevelingenhout heeft het in deze dagen relatief rustig. De uit Weert afkomstige Koen Kroon klaagt vooralsnog niet over een tegenvallende klandizie. Hierdoor kan hij zich mooi zowel mentaal als fysiek voorbereiden op de ongetwijfeld drukke tijden welke hem te wachten staan. Dan ook kan de 29-jarige Limburger een naam op gaan bouwen, want als pas begonnen golf- trainer is Grevelingenhout zijn eerste echte werkgever. JH -wÊ (PHMRit -h- 'ii-v - 0" f iff. - Golf-professional Koen Kroon (29) op een winterse green in de 'voortuin' van het fraaie clubgebouw van GC Grevelingenhout. ..Overbrengen van het plezier in de golfsport vind ik mijn be langrijkste taak", vindt hij. (Foto: Joop van Houdt). Van origine is Koen Kroon ei genlijk gymnastiekleraar. Na het voltooien van zijn vierjari ge opleiding aan de KALO (Ka tholieke Academie voor Licha melijke Opvoeding) te Tilburg bleken de banen evenwel niet voor het oprapen. Na een jaar van intensief zoeken en enkele afspringende sollicitaties vond Kroon de tijd rijp worden een andere weg in te slaan. „Ik ben toen gaan kijken naar alterna tieven. En in een baan als pro bleek wel toekomst te zitten. Na er goed over nagedacht te hebben dacht ik laat ik het maar proberen". Voetbal Evenals zoveel jeugdigen van het mannelijke geslacht kwam ook Koen Kroon, als achtjarig ventje, via het voetbal voor het eerst in aanraking met de sport. Terwijl je in die tijd mi nimaal negen jaar moest zijn om te mogen spelen, deed de jonge Kroon toch al mee, hetzij illegaal, bij zijn club Wilhelmi- na '08. Via de junioren zette hij zich hierna ruim tien jaar in als laatste man voor het derde elftal. In die periode verbond Koen Kroon zich nog gedurende ge ruime tijd aan een handbalver eniging, terwijl hij tevens op recreatief gebied dé ten nissport beoefende en graag wind en water bedwong met het surfboard. „Ik heb altijd veel plezier in het sporten ge had. Uit een soort idealistische inslag wilde ik op een gegeven moment dit plezier ook graag overbrengen op andere men sen. Dat is denk ik ook één van de redenen geweest waarom ik voor het vak als gymleraar koos", bedenkt de golf-pro uit het land-van-de-zachte-G zich. Na het doorlopen van respec tievelijk de MAVO, de HAVO en het Atheneum begon Koen Kroon aan zijn opleiding aan de KALO. Omdat dit geen uni versitaire studie betrof kreeg hij geen uitstel voor militaire dienst. Na het eerste jaar werd hij derhalve zonder pardon on der de wapenen geroepen. Hierdoor werd zijn studie voor één jaar onderbroken. Echte hinder ondervond Kroon hier van echter niet. „Mijn diensttijd is zeker geen verloren tijd geweest. Als sportinstructeur deed ik veel ervaring op. En het was ge woon een leuke tijd en toch ook nuttig. Zonder problemen kon ik daarna gewoon weer mijn opleiding oppakken'vertelt de sergeant' 'buiten dienst. Door het heel ongelukkig af scheuren van enkelbanden kon Kroon een half jaar lang geen praktijklessen meemaken. Zo doende studeerde hij pas af in de maand januari 1988. Reeds tijdens die vierjarige op leiding bleek dat het moeilijk zou worden, eenmaal met het diploma in de hand, een baan te vinden. „Veel van mijn stu diegenoten zijn toen verder gaan studeren. Vooral in de fy siotherapie maar ook- bewe gingswetenschappen werd veel gedaan". De toen 26-jarige Kroon wilde echter niet nog eens drie tot vier jaar verder leren. „Toen ben ik op zoek ge gaan naar iets waarvoor je een relatief korte opleiding nodig had". t Omdat Koen Kroon al enkele jaren de golfsport beoefende bij de golfclub Crossmoor in zijn woonplaats Weert, kwam hij met'de daar werkzame pro fessional Rudi Brown in ge- spi'ek. „Al snel bleek dat daar voldoende werk in te vinden zou zijn. De komende jaren zijn er steeds meer pro's nodig. Hét het was natuurlijk extra leuk dat ik hobby kon combineren met werk", vertelt de Limbur ger enthousiast. Teaching-professional De opleiding tot golftrainer be1 stond er voornamelijk uit sta ge te lopen bij een reeds gedi plomeerde teaching-professio nal. Koen Kroon kreeg zijn op leiding vervolgens van de hem inmiddels bekende Rudi Brown. Na verloop van tijd was het de bedoeling zijn han dicap rond de tien te laten uit komen. Handicap tien houdt dan in dat de betreffende golfspeler gemiddeld tien sla gen méér nodig heeft dan het vastgestelde aantal slagen waarmee het parcours moet worden afgewerkt. In het golf- lexicon 'par' genoemd. Op dit moment wacht Koen Kroon nog op een examenop- roep. Hij verwacht echter bin nen afzienbare tijd het predi kaat B-professional te bemach tigen. Wanneer hij dan twee jaar lang aanvullende cursus sen volgt en regelmatig lessen verzorgt wordt min of meer au tomatisch de A-status verkre gen. Koen Kroon moet het ove rigens even van het hart dat er een groot verschil bestaat tus sen wat hijzelf nu is, een teaching-professional, en een piaying-professional. „Het is een misvatting dat een teaching-pro ook heel goed zou kunnen golven. Dat is echter niet zo! Omdat het mijn werk is kan ik in feite net zoveel of even weinig spelen als ieder ander. Maar een playing-pro- fessional is puur alleen met het spelen bezig. Dat zijn er in Ne derland maar een stuk of vijf geloof ik, 95% van de professio nals verdient haar geld met het lesgeven zoals ik". Aangetrokken Hoewel het moeilijk aan te dui den is waarom Koen Kroon zich nu juist tot de golfsport voelt aangetrokken, heeft hij wel enkele ideeën erover. „Het mooie is dat je tegen een heel veld golfers speelt. Dit komt mede door het handicap systeem. Maar terwijl je bij bijvoorbeeld tennis wel eens een slechte set kan spelen, en toch goed voor de dag kan ko men, betekent bij golf dat elke misser blijft doortellen. Dit brengt een gigantische druk met zich mee", aldus Kroon. Hierdoor zijn de meeste golfers dan ook erg in zichzelf gekeerd en speelt concentratie een grote rol. „Terwijl bij andere sporten het fysieke overheerst is bij golf de mentale en geestelijke conditie heel erg belangrijk. Bij golf ligt het balletje stil om geslagen te worden. Daartus sen zitten echter allerlei ge dachten over bunkers, water en bossen bijvoorbeeld. Je bent namelijk snel geneigd negatief te denken. Dat nu juist moet je proberen uit te bannen. Als je het jezelf eigen kan maken om niet aan het resultaat te den ken maar alleen aan je bewe ging is dat al een enorm pluspunt", legt Kroon uit. Hoewel bij golf de keuze be staat uit het gebruik van maar liefst veertien clubs (tijdens wedstrijden), zou een speler welke een goede beheersing heeft met slechts één club een prima wedstrijd kunnen af werken. In de praktijk hangt veelal de te slagen afstand sa men met een bepaalde soort club. Het verschil zit hem hier in, dat de wigvormige onder kant zich onder een hoek be vindt van twaalf tot maximaal vijfenvijftig graden. Hierdoor is het onder meer mogelijk een bal wel of juist niet te liften. Geen statusjager Koen Kroon noemt zichzelf geen statusjager. Hij realiseert zich tevens bij een relatief klei ne golfclub als Grevelingen hout geen carrière te kunnen maken. „Maar dat ambieer ik ook helemaal niet. Het gaat mij er voorlopig puur om ple zier te hebben in het lesgeven. Natuurlijk probeer je een naam op te bouwen, want dan ben je naar mijn idee goed met je werk bezig", aldus de im- port-Bruenaar. OOSTBURG - De Zierikzeese schaatser Leon van der Wielen komt deze dagen tijd tekort. Naast het behaalde clubkampioenschap, zondag, van ijsver- eniging De Poel, wat geldt als een officieus Zeeuws kampioenschap, gaf hij vrijdag jongstleden tevens acte de présence op de marathon van Oostburg. Tij dens deze wedstrijd op natuurijs over zo'n veertig ki lometer reikte Van der Wielen tot een fraaie tweede plaats. Tferwijl Van der Wielen mees tentijds op een kunstijsbaan zijn baantjes trekt, betekent een dergelijke marathon op na tuurijs toch een hele omscha keling. Daarbij komt tevens nog dat de Zierikzeeënaar ge woon is gemiddeld zo'n drie rondjes op tempo te rijden. Een marathon over ongeveer veer tig kilometer vergt uiteraard oen geheel andere krachtenver deling. „Maar het viel alle maal nog niet eens tegen. Ik had alleen veel last van mijn rug", aldus een tevreden Van der Wielen na afloop. Verschil Een groot verschil van het schaatsen op bevroren plassen en meren, in vergelijking met het rijden op 'nepijs', is ook het hardere hobbeliger ijs vol met scheuren. „Dat moet je steeds in de gaten houden en het bete kent ook dat je meestal wat kortere slagen maakt dan op kunstijs", legt Leon van der Wielen uit. Toch is de 22-jarige machine bankwerker best ge charmeerd van dit puur nature werk. „Ik probeer nu wat rit me op te doen, want als het blijft vriezen wil ik straks best een tocht van honderd of hon derdvijftig kilometer probe ren. Als het dan mooi weer is lijkt me dat gewoon schitte rend", klinkt het veelbelovend. De marathon van Oostburg werd overigens al in een vroeg tijdig stadium beslist. Reeds na één ronde wist een vijftal tempobeulen zich van het der tig man tellende peloton af te scheiden. Het initiatief werd genomen door de sterke Kees Hogerland uit Yerseke, terwijl Leon van der Wielen zich hier bij eveneens niet geheel onbe tuigd liet. Ook Arjaan van de Kreeke, Frans van de Berge en Flip Salomé wisten mee te de marreren. Nu op zowat elke hardgeworden plas of sloot natuurijs- schaatswedstrijden worden gehouden, zijn het drukke tijden voor de Zierikzeese schaatser Leon van der Wielen. (Foto: Joop van Houdt). Achteraf gezien moet ook Van der Wielen toegeven dat deze vlucht wel wat aan de vroege kant was geweest. „Door de sneeuw en harde wind was het heel zwaar. We kwamen onszelf dan ook wel tegen", vertelt hij met een van pijn vertrokken gezicht. Vooral onder aanvoe ring van Flip Salomé liep de kopgroep echter allengs meer uit op het zwoegende peloton. Succesvol Twintig ronden voor het einde wist de ijzersterk rijdende Sa lomé succesvol weg te sprin gen. Niemand van de mede vluchters had nog kracht ge noeg mee te gaan. De van een rugblessure last hebbende Frans van de Berge had overi gens al eerder moeten lossen, zodat nu nog overbleven Van der Wielen, Van de Kreeke en Hogerland. Laatstgenoemde moest met nog vijf ronden te gaan ook afhaken. Door een eerdere val was teen schaats van Hogerland dermate verbo gen dat hij het tempo niet meer kon bijbenen. Flip Salomé wist onbedreigd winnaar te worden van deze marathon. Zierikzeeënaar Le on van der Wielen wist in de sprint zijn clubgenoot en trai ner Arjaan van de Kreeke te verslaan en zodoende beslag te leggen op een tweede plaats. Deze marathon was een eerste wedstrijd in een serie van vier waarvan een Zeeuws klasse ment wordt opgemaakt. Tijdens de tweede wedstrijd zondag (een afvalrace), meetel lend voor dit klassement, op de Goese ijsbaan De Schenge wis ten Van de Kreeke en Van der Wielen als enige over te blij ven. In de sprint gelukte het nu eerstgenoemde zijn pupil nipt de loef af te steken. Uitslag De uitslag van de marathon van Oostburg was als volgt: 1) Flip Salomé/Breskens; 2) Leon van der Wielen/Zierikzee; 3) Arjaan van de Kreeke/'s-Heer Arendskerke; 4) Kees Hoger- land/Yerseke; 5) Floris-Jan Koole/Middelburg; 6) Frans van de Berge/Krabbendijke; 7) Frans van de Bosse/Aalten (België); 8) Piet Verhage/West- Kapelle; 9) Jan Mesu/Oudelan- de; 10) Josef Weirt/Deinze (Bel-, gië). Uitslag afvalrace te Goes: 1) Arjaan van de Kreeke; 2) Le on van der Wielen; 3) Flip Salo mé; 4) Iman Koeman; 5) Floris- Jan Koole. De stand na twee wedstrijden is nu: 1) Arjaan van de Kreeke en Flip Salomé, 38.1 pt; 3) Leon van der Wielen, 38 pt; 4) Floris- Jan Koole, 32 pt; 5) Frans van de Berge, 30 pt. SAN FRANCISCO - Darren Cahill heeft zondag het met 450.000 gulden gedoteerde toer nooi in San Francisco gewon nen. De Australiër, als zesde geplaatst, versloeg in de eind strijd de drie posities hoger in geschatte Amerikaan Brad Gil bert in drie sets: 6-2 3-6 6-4. Het was pas de tweede keer in zijn carrière dat Cahill een toer nooi op zijn naam schreef. Eer der lukte hem dat in 1998 in Gstaad. DEN HAAG - De Zierikzeese schaatser Leon van der Wielen heeft zondagmorgen op de Haagse kunstijs baan De Uithof voor de derde keer in successie het clubkampioenschap van ijsvereniging De Poel in de wacht gesleept. Zijn naaste belager was ook deze keer weer de clubtrainer Arjaan van de Kreeke. Laatstgenoemde moest evenwel wederom genoegen nemen met de zilveren medaille. Hoewel Van der Wielen vindt momenteel niet echt goed in vorm te zijn om recordtijden te rijden toonde hij zich toch 're delijk tevreden' over de gezette tijden. In de vroege ochtend uren gisteren, zondag, legde hij de 500 meter af in 42.77 secon den, de 1500 meter in 2.10.64 minuten en de 3000 meter in 4.35 minuten. „Het scheelt na tuurlijk dat je zo vroeg moet rijden. Maar ook zitten de rit ten op natuurijs nog in je be nen en kun je geen toptijden verwachten", aldus Van der Wielen. Eeh andere Zierikzeeënaar, te weten Jordy de Looff, deed bij de junioren goede zaken. Hij kende een ongekende dag, en wist op alle drie de afstanden zijn persoonlijke records te verbreken. Zo zette hij de tijd op de 500 meter om van 53.40 seconden in 51.29, de 1500 me ter van 2.50.07 minuten in 2.43.04 en de 3000 meter van GARMISCH-PARTENKIR- CHEN - Carole Merle heeft haar eerste'^seizoenszege op de Super G behaald. Na haar zil veren medaille tijdens de we reldtitelstrijd in Saalbach ver sloeg ze zaterdag in Garmisch haar concurrenten. De Frangai- se bleef de Duitse skisters Ka rin Dedler en Migaela Gerg ruim voor. 6.02.83 minuten in 5.32.12 mi nuten. Hij verdiende hiermee een tweede plaats op het club kampioenschap. Marco van Schelven, eveneens afkomstig uit Zierikzee, deed voor het eerst mee aan lange- baan wedstrijden. Hoewel het redelijk ging moest Van Schel ven genoegen nemen met een een na laatste plaats. Uitslag De uitslag van het clubkampi oenschap van ijsvereniging De Poel was als volgt: Junioren 1. Pascal van de Broeke, 2. Jor dy de Looff, 3. Erik van Eike ren. Senioren 1. Leon van der Wielen, 2. Geert van der Weyden, 3. Roland Munnikhof, 4. Flikp Salomé, 5. Adriaan Provoost, 6. Toon Ca- pello, 7. Jan Gebraad, 8. Jan Mesu, 9. Mark Polvliet, 10. Ad- dy de Vos, 11. Giel van de Hoe ven, 12. Peter Boonman, 13. An ton Wisse, 14. Marcel dë Looff, 15. Henk Kasper, 16. Marco van Schelven, 17. Jacob Slabbe- koorn. OOSTENRIJK - De Haamsteedse alleskunner Cor Muller heeft onlangs deelgenomen aan een winter triathlon op de Weissensee in Oostenrijk. Van de ne gentig dappere wintersporters van verschillende na tionaliteit gelukte het Muller een negentiende plaats te bemachtigen. De Nederlander Mark Cox, tevens wereldkampioen run-bike-run, eiste hier de gouden medaille op. De wintertriathlon rond en op een ijskoude Weissensee be stond uit veertien moeilijke ki lometers hardlopen, zestien zware kilometers langlaufen en nog vijftig kilometers schaatsen op een met scheuren doorspekte natuurlijke ijs vloer. Zwaarste wissel Muller startte voortvarend met zijn veertien kilometer. Omdat hij daarmee reeds de nodige energie verbruikt had, ervaar- de hij de overschakeling naar het langlaufen als de zwaarste wissel. „De moeilijkheid van de enorme koude en het trans pireren speelt ook een rol", legt Muller uit. Bij het onder binden van de lange latten zat hij evenwel met zijn achttiende positie nog goed in de race. Door de behoorlijk moeizame overschakeling moest Cor Mul ler op het onderdeel 'langlo- pen' een plaats of vijf toege ven. Na het aantrekken van de gladde ijzers begon Muller ech ter weer aan een inhaalrace. Dezelfde plaatsen welke hij even daarvoor moest prijsge ven, haalde hij nu weer bij. En dat terwijl hij juist op het on derdeel schaatsen nog niet had kunnen trainen vanwege een liesblessure. Tevreden Na vier uur en 47 minuten gleed Cor Muller onder het fi- nishdoek door. „Achteraf ge zien ben ik best tevreden, want ik had dit niet verwacht. Ook met mijn tijd ben ik tevreden, hoewel dat denk ik wel beter kan". Cor Muller gaat zich nu voorbereiden op het Neder lands crosskampioenschap. Dit wordt voor hem overigens een thuiswedstrijd, daar deze ti telstrijd dit jaar gehouden wordt in het Domeinengebied te Westenschouwen. De organi satie is dan in handen van de Zierikzeese atletiekvereniging Delta Sport. Alleskunner Cor Muller realiseerde onlangs een goede prestatie tijdens een op en rond de Weissensee gehouden wintertriathlon. (Foto; Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7