Bescheiden carnaval op Schouwen-Duiveland Krammersluizen dicht in verband met vorst Functionele innovatie centraal bij de nieuwe ZX van Citroën JIKKEMIEN m Commissie welzijn in Burgh- Haamstede Citroëngamma bestaat nu voor het eerst uit vier modellen MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 NR 24896 Carnaval in de Steeg. Niet druk wel gezellig. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Hoe je het ook wendt of keert het vieren van carnaval blijft voorbehouden aan Brabanders en Limburgers. Toch waagt een aantal Schouwen-Duivelanders zich toch aan dit van oorsprong katholieke volksfeest. En die deelnemers slaan helemaal geen gek figuur. Maar het blijft tot éénmali ge feestavonden, zoals afge lopen vrijdag in discotheek de Steeg in Zierikzee en za terdag in jeugdsoos de Pul in Bruinisse. Voor één avond wordt de zaal ver sierd en komen de klanten fraai uitgedost ruiken aan de carnavalssfeer. Maar wat in Zeeland een feestavondje is, is in Bra bant en Limburg een 'way of life'. De burgemeester van iedere zichzelf respecte rende stad levert zijn of haar bevoegdheden in en geeft prins carnaval de op perste macht. Die regeert vier dagen lang en wordt daarin bijgestaan door zijn wijze Raad van Elf. Vaak is er ook een jeugdprins. Maar zelfs in de twee feest- provincies heeft het carna valsfeest een deuk opgelo pen. De Golfoorlog gooide roet in het eten. Was het nog wel verantwoord om een ge zellig feest te organiseren, terwijl op afstand militai ren met gevaar voor hun le ven strijd leveren? Kun je een masker opzetten als in Irak grote groepen in de sa menleving door bombarde menten om het leven ko men? Dat was de vraag. Maar het carnaval ging door, zij het in afgeslankte yorm. Sterker, sommigen waren bij het uitzoeken van pas sende kledij geïnspireerd door de Golf-oorlog. In de Steeg liepen zelfs wat 'ge wonde militairen'. Carnaval laat zich niet uitleggen, car naval beleef je. Of je dat nu met duizenden tegelijk doet of met een kleine groep. BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse commissie welzijn komt dinsdag 19 fe bruari bijeen in het gemeente huis te Burgh-Haamstede. De vergadering begint om 19.30 uur. Tijdens de bijeenkomst wordt gesproken over een stedenband met het Tsjechische Namesto- vo. Verder is er een verzoek om stageplaatsen te realiseren in de gemeente ten behoeve van Oost-Europese gemeente ambtenaren. Ook wil de ge meente een tentoonstel lingsproject van oost-Europa steunen. Lokaal is het subsi dieverzoek van de Ruiterver- eniging Renesse en een subsi dieverzoek van cliëntenbond geestelijke gezondheidszorg, afdeling Zeeland. AMSTERDAM - Het Béjart Ballet uit Lausanne presen teert van 13 tot en met 16 maart viermaal „Ring um den Ring" in Het Muziektheater in Am sterdam. Maurice Béjart be werkte de volledige „Der Ring des Nibelungen" van Richard Wagner tot een 4,5 uur durend theaterspektakel. De zangers, dansers, acteurs en ontwerpers laten de „Leitmotiven" weer klinken in een volgens het theater machtige choreografie van Béjart. De voorstellingen beginnen om 18.00 uur. AMSTERDAM - Het Tanzthea- ter Bochum komt naar het Am sterdamse Muziektheater voor drie uitvoeringen van „Ich schenk mein Herz" van Rein- hild Hoffmann. De voorstellin gen zijn op 18, 20 en 21 maart. Deze Duitse choreografe be hoort met Pina Bausch en Su zanne Linke tot het zogenoem de neo-expressionisme in de dans. In deze produktie neemt Hoffmann de romantiek van de operette-wereld op de hak. De titel van het dansstuk is ontleend aan een populair lied uit de jaren twintig. Sinds zaterdag geen scheepvaartverkeer naar Bruinisse BRUINISSE - Sinds zaterdag is er geen scheepvaart verkeer meer mogelijk van en naar Bruinisse. In ver band met de vorst zijn de Krammersluizen buiten gebruik gesteld. Zaterdagavond werd voor de laat ste keer geschut. Door tijdig ingrijpen is vol gens adjunct-sluismeester J. de Ruiter voorkomen dat er scha de zou ontstaan aan het slui- zencomplex. „We waren eerst bang dat het zoet /zou schei dingssysteem schade zou oplo pen door de vorst, maar voor dat het zover kon komen be gonnen de sluisdeuren al vast te vriezen". Door de sluiting van de Kram mersluizen is er zoals gemeld geen scheepvaartverkeer meer mogelijk. Volgens De Ruiter is het moeilijk te zeggen wat de schade voor de beroepsvaart precies is. „De mosselvissers varen toch al niet uit omdat er ook in het Waddengebied ijs gang is", aldus De Ruiter. Hij stelt dat de bero'epsvaart nu al voor zo'n 70 procent stil ligt. „Ze kunnen via de Kreek- raksluizen nog wel naar Gent en Terneuzen", aldus De Ruiter. Van de twee sluizen van het Kreekrakcomplex is er op dit moment nog één in gebruik. Het hangt van het weer af of men daarmee door kan gaan. Voor sluiting van de Kram mersluizen is gekozen omdat de deuren aan de rubber stoot- blokken vast dreigden te vrie zen. Voorzover De Ruiter be kend is er geen sprake van schade aan het sluizencom- plex. „We draaien nu vier jaar én het is voor het eerst dat we moeten sluiten in verband met vorst", aldus De Ruiter. Dooi Volgens de weerberichten lo pen de temperaturen deze week overdag op tot boven het vriespunt. Volgens De Ruiter is echter niet te zeggen wanneer de Krammersluizen weer in ge bruik kunnen worden geno men. „We zitten met het zoete water in de sluis. Dat duurt veel langer voordat dat weer ontdooit is dan met het zoute water". Dinsdag 12 februari NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.39 uur Jules unlimited, pro gramma over techniek en avon tuur. 18.04 uur Ovide en zijn vriend jes, tekenfilmserie. 18.29 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogram ma. 19.00 uur Journaal 19.21 uur Lingo, spelprogram- ma. 19.47 uur De baas in huis? Co medyserie, 20.14 uur Doet ie 't of doet ie 't niet, spelprogramma. 21.32 uur in het nieuws, actueel praatprogramma. 22.25 uur Golden Girls, come dyserie. 22.50 uur Impact, actuele docu mentaire. 23.40 uur Museumschatten. 23.52 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Santa Barbara, serie. 15.15 uur The edge and beyond, spectaculaire sporten en stunts. 15.25 uur 'n stuk of 2, geva rieerd magazine. 16.30 uur Bright sparks, infor matieve tekenfilmserie. 16.40 uur Club Veronica, jonge renmagazine. 17.05 uur Zorro, serie. 17.30 uur Journaal 17.40 uur Bouli, tekenfilmse rie. 17.45 uur B.O.O.S. magazine met Bart de Graaff. 18.10 uur Countdown, poppro gramma gepresenteerd door Jeroen van Inkel en Rob Sten- ders. 18.55 uur Veronica sport. 19.25 uur Het laatste woord, spelprogramma. 20.00 uur Journaal 20.27 uur Die 2 speciaal, 12- delige serie reisreportages on der het motto Holland is OK. Afl. 8. 21.00 uur RUR, praatprogram ma. 21.40 uur Married with child ren, comedyserie. 22.10 uur Internationaal Prof Boksgala, boksfestijn in sport paleis Ahoy te Rotterdam. 23.10 uur Stop de persen, media-programma gepresen teerd door Tom Egbers. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden 14.00 uur Skoalle-tv. 18.00 uur Vrouwen in den vreemde, documentaire over Iraanse vluchtelingenvrouwen in Nederland. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het Klokhuis. 19.10 uur Robin Hood, jeugdse rie. 20.00 uur Journaal. 20.2Q uur Lopend vuur, media- rubriek. 21.04 uur Het vergeten land van Moresnet, documentaire over het vergeten land Neu traal Morenest. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio Sport Jour naal 22.30 uur NOS-laat, achter grondinformatie met om 23.00 uur Den Haag Vandaag. 23.15 uur Klassieke mechanica 2. Les 2. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 16.00 uur Samon, dolle avontu ren met Samson en Gert. 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.53 uur Kwislijn. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 258. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de raaf. 18.10 uur Saartje en Sander, animatieserie. Afl. 20. 18.20 uur Sprookjestheater. 18.40 uur Black Beauty, Britse jeugdserie. Afl. 31. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.10 uur De drie wijzen, quiz waarin twee kandidaten moe ten raden wie van de drie pa nelleden een juist antwoord geeft. 20.45 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 21.55 uur De pré Historie, mon tageprogramma met origineel archiefmateriaal rond muziek en actualiteiten. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 22.55 uur De vrolijke dokters van St. Swithin's, Britse come dyserie. 23.20 uur Coda, Romance opus 28 nr. 2, van Schumann, uitge voerd door Sylvia Traey, piano. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogen loos, afl. 117. 19.00 uur Baka, volk uit het re genwoud, Britse documentaire in 2 delen. Deel 2. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Stuntelen, Ierse speelfilm. 21.30 uur Programma van de Christen-Democratische Om roep. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Noorderhorn en Saaksum: H. Harkema te Onstwedde (verbeterd bericht). Aangenomen naar Rotterdam- Centrum (toez.): J. Bogaard te Katwijk aan Zee. Gereformeerde Kerken Beroepen te Vroomshoop: drs. F. de Vries te Emmen. Aangenomen naar Wijnjewou- de: C. W. Hoek te Midwolda, die bedankte voor Oldebroek en voor Marrum. Beroepbaarstelling: drs. G. Kwakkel, Eerste Oosterpark straat 9, 1091 GT Amsterdam, ,tel. 020-927589. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Vlissingen: H. Mostert te Spakenburg- Noord. Christelijke Geref. Kerken Tweetal te Kerkwerve: H. Kor ving te Veenendaal (Pniëlkerk) en A. K. Wallet te Sliedrecht (Eben Haezerkerk). Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Middelharnis: M. Mondria te Waardenburg. Bedankt voor Rijssen: J. J. van Eckeveld te Zeist. Beroepen te Aalburg: P. Blok te Kootwijkerbroek. Gefeformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te De Beek-Uddel: W. Verhoeks te Arnemuiden. Qnplstp irnn Hp vipr is nit.pr Net is 't zó, antwoordde Simen, hij had z'n stoel overeind gezet en ging weer zitten, net is 't zó, dat ons van niks wete. Eêst is stiekem een êelen dag van z'n werk weg- bluuve, dat ons gin raed wete van ongerust heid. Eêl 't durp op stelten over die snotaap, de mensen d'r over praate. Krien Wisse mee een gröoten op-èf komme zegge dat 't un om negen uren d'r nog nie was en hij zweeg, om op adem te komen en dan z'n gank maer gae. Van m'n leven zal ik 't nie goed vinde. Arend stond op z'n lippen te bijten, tranen brandden in zijn ogen, maar hij wilde niet schreeuwen waar vader bij was. Jan sloop stil naar buiten en zag er zo komiek be nauwd uit, dat Arend ineens moeite had om niet hard te gaan lachen. Maar moeder was zo ernstig. Noe moe jie de ouwe koeien laete ruste, Simen. De boerin ad beloofd dat Arend op een dunderdag de boodschappen vor d'r zou meuge doe en toen 't er al op an kwam gieng ze zelf. Simen zocht wat gekalmeerd de laatste kwaaie bonen uit de hoop en gaf de schotel aan Jikkemien. Kiek, die kai je kooke. Hij schraapte luid zijn keel, vouwde zijn handen over z'n borst en zei: Ik kenne je nie meer, vrouwe. Wou je die joen gliek ge ve, dat t'un zonder ieman d'r van in te lich ten een dag uut z'n werk bluuft om op z'n eentje naer stad werk te gezoeken? Hij wond zich weer op en herhaalde: van m'n leven vind ik 't nie goed. En dan wil jie zó'n rabauw den and nog boven 't öod ouwe, 't is vrêed, 't is vrêed, Jikkemien. Ze stond naast Arend en streek sussend over zijn hoofd en schouders. Ik wil nie zegge dat 't goed is wat 't un deê, maer as 't kind noe graag wat leere wil, dat is toch gin schande Wat had ze nu weer een goeie stem, als ze zo praatte. Arend wilde zijn ogen wel dicht doen, dan zou het weer net zo zijn als vroe ger, toen hij met hoest of mazelen in de bedstee lag, en nog te klein was om zich al- Door DIGNATE ROBBERTZ 94 leen te ontkleden en ze stil met hem sprak voor hij ging slapen. Hij leunde tegen haar aèn en voelde de warmte van haar hand te gen zijn gezicht. As je noe morge is naer stad gaet en die man is opzoekt. Je kan best een dag vrie kriege. Simen lachte schamper. Je dienk nogal wat van me. wat moet die joen in stad begin ne? Asof 't er op 't durp gin werk en gin eten meer is. Hij zwaaide de lege zak over zijn schouder en ging de deur uit. Ze hoorde hem in het geitekot scharrelen en de grendel aan de binnenkant op het deurtje schuiven. Jae, de tieden verandere, zuchtte Jikke mien. D'r bin al meer joengers van 't durp weggegae. Jie bin nie zó sterk as Kee en 't boere-vak is zwaer. Met de zorgelijke trek om haar mond zag ze er oud en moe uit. Moeder ik wil nie van je weg ik wil vor je werke Ze zocht een stoel en keek over de fuchsia's naar buiten. Rood achtig licht scheen over de linden voor het meestershuis. Moeder drong Arend aan ik kom me toch 's aevens thuus en ik geve 's zaeter- dags al m'n geld. Ze knikte, nauw merkbaar. 't Zal leeg we- ze, as jie ook weg bin Een ogenblik sloeg hij z'n ogen neer, dan gooide hij zijn hoofd in z'n nek, rekte zich uit en lachte. J'e zou toch nie wille, dat ik een kleine joen bleef Je moe tussen de uuzen weunen, m'n joen. Daer is gin ruumte en gin lucht, 't Is ier zó goed, ons ebbe 't eten van 't land en den lieven Eere zurgt altied goed vor ons. Zijn energiek vooruitgestoken lip begon te trillen. Snel veegde hij de tranen weg, die langs zijn gezicht rolden. Haar handen gle den om zijn arm, over zijn rug en bleven op zijn schouders rusten. Hij was stevig en gespierd, op wien leek hij toch? (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - In Nederland is de auto nog niet op de markt, maar in Frankrijk is hij al geïntroduceerd: de nieuwe telg van Citroën. De ZX, want zo heet de nieuweling, moet het gat in de modellenreeks tussen AX en BX op gaan vullen en met de komst van de ZX beschikt de eigenzinnige Franse fabrikant over een gamma van vier modellen waarmee de gehele automarkt wordt bestreken. De ZX ziet er op het eerste ge zicht een beetje doorsnee uit, maar Citroën zou Citroën niet zijn als men de nieuwe wagen toch niet enkele karakteristie ke trekjes had meegegeven. De nieuwe middenklasser onder scheidt zich van zijn soortgeno ten onder meer door een ver schuifbare achterbank met ver stelbare rugleuningen. Functioneel Citroën zelf stelt dat bij het ontwerp van de ZX functionele innovatie centraal heeft gestaan. Het resultaat is een doordacht ontwerp waarbij veel aandacht is besteed aan details. Details die bepalend zijn voor het gebruiksgemak van een auto. En dat houdt meer in dan alleen een ver schuifbare achterbank. Een deelbare achterbankleu ning is vandaag de dag zo'n beetje standaard in een auto en de ZX is daar geen uitzonde ring op. Ook is veel zorg be steed aan de bestuurders plaats. De voorstoelen zijn op velerlei manieren verstelbaar en ook het stuur is in hoogte re gelbaar. Hetzelfde geldt voor hoofdsteunen en veiligheids gordels. De ZX is in vier verschillende uitvoeringen te krijgen. Bij de ZX Reflex is vooral de nadruk gelegd op het interieur. De Re flex is vooral bedoeld voor de jonge kopers. Voor gezinnen met kinderen is er de ZX Avan- tage. Bij deze uitvoering ligt de nadruk op robuustheid. Bij de ZX Aura gaat het vooral om luxe. Voor de sportieve auto mobilist is er de snelle ZX Vol- cane. Motoren De ZX-uitvoeringen Reflex en Avantage zijn uitgerust met een 75 pk sterke 1400 cc vierci- linder. De Aura heeft een 1600 vierpitter in het vooronder die 89 pk levert. De Volcane, de snelste van de vier, is uitgerust met een 1900 cc injectiemotor die maar liefst 130 ouderwetse paardekrachten aan de voor wielen doorgeeft. Overigens levert de 1400 motor in Reflex en Avantage ook goe de prestaties. Volgens Citroën haalt de ZX met deze motor een acceleratie van nul tot 100 in 13,7 seconden en dat is be hoorlijk snel voor een 945 kilo zware middenklasser. De ZX met 1400 motor heeft volgens fabrieksopgave een top van 172 kilometer per uur. De met een 1600 cc motor uitge ruste Aura is wat sneller met een topsnelheid van 181 kilo meter per uur. De ZX Volcane haalt volgens Citroën een top van 205 kilometer per uur. De ZX is in alle uitvoeringen be hoorlijk zuinig. Het meest voorzichtig springen Reflex en Avantage met de kostbare brandstof om. Zuinig Wie de rechtervoet goed in be dwang kan houden en een con stante snelheid van 90 kilome ter per uur aanhoudt wordt be loond met een verbruik van 1 op 18,8. Bij een constante snel heid van 120 kilometer per uur zou men altijd nog aan een ver bruik van 1 op 14,7 kunnen ko men. De snelle Volcane is uiter aard minder zuinig, maar niet temin zou volgens Citroën een verbruik van bijna 1 op 13 bij een constante snelheid van 120 kilometer per uur tot de moge lijkheden moeten behoren. Een vijfversnellingsbak is standaard op alle uitvoeringen van de ZX. Het remsysteem omvat schijfremmen voor en trommelremmen achter. Bij zonder technisch detail is nog de 'meesturende' achteras. Door dit systeem gedraagt de ZX zich volgens Citroën vanaf een bepaalde snelheid als een vierwielbestuurde auto. De nieuwe Citroën komt in Neder land in seotember op de markt. De snelste ZX; de Volcane.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5