Brand op zolder Eurokotter op helling 'Slechte weer gooit roet in het eten' streeknieuws 'Ziedende Zee' bericht over de mens achter Ramp van '53 'Drie klepels in het hoenderhok Bram Vermeulen in Vriend en vijand 4 ZI E R I KZEESCH E NIEUWSBODE OOSTERLAND - In een niet geheel uitverkoch te zaal, heeft de Oosterlandse toneelvereniging De Schouwspelers haar jaarlijkse toneeluitvoe ring gegeven. Titel van het stuk was Drie kle pels in het hoenderhok van Theo Akkermans in een regie door Hans Baris. Aan het begin van de avond sprak voorzitter Pe ter Bekedam over de tegen slag die de vereniging hal verwege de repetities kreeg te verwerken door het weg vallen van de regisseur. De voorzitter prees de vereni ging gelukkig met de nieu we regisseur. Hans Baris, waardoor het toch nog mo gelijk werd de voorstelling op de geplande datum te la ten plaatsvinden. Het stuk werd door de ne gen acteurs luchtig ge speeld, zoals een klucht dat betaamt, hier en daar on dersteund door souffleuse Sari de Bil. Jan de Bil in de rol van Hugo Hoendervan ger sr. was eigenlijk wat te jong om de rol van een oude man te vertolken, maar zijn intentie was goed en hij kreeg het voor elkaar enke le goede scenes weg te zet ten. Oma Poddewijn, de tachtigjarige huishoudster, gespeeld door Nelly Mol, was een dankbare rol, <Jie ze met veel stemverhef speelde tot hilariteit van de aanwe zigen. Het verhaal, waarin de sce nes soms te traag werden gespeeld, handelde over een aantal huisgenoten, welke in contact kwamen met mensen van buitenaf, mee gebracht door ex- huisgenoten. Het was een leuk stuk om te zien, en de groep, hoe amateuristisch ze ook speelde, bracht het op een waardige manier, zo als toneel hoort te zijn. Het publiek heeft er zichtbaar van genoten. Het decor zag er leuk uit, zo hier en daar wat geperfectioneerd door inspeciënt Ton Teuthof met professioneel ogende frie zen en andere afstopping. „Jammer dat het slechte weer roet in het eten gooi de" liet voorzitter Bekeman na afloop weten: „We had den op 170 mensen gere kend, en er zaten er welge teld 81, veor een kleine vereniging als de onze, is dat een flinke aderlating, maar ik denk dat we er wel weer bovenop zullen ko men, temeer daar we met deze voorstelling nog drie voorstellingen in bejaar denhuizen doen". De Oosterlandse vereniging is een beetje een buiten beentje op dit gebied in Schouwen-Duiveland, om dat de mensen die in de ver eniging spelen op één na, al lemaal van buiten Ooster- land komen. „Dat is ook de reden van de vele afzeggin gen, omdat het gros van het publiek van buiten het dorp moet komen", aldus Beka- man. Maar de vereniging heeft het nog druk de ko mende tijd: drie voorstellin gen met het huidige stuk, en op 16 en 17 april speelt het de voorstelling Schat aan de muur, geschreven en voor toneel bewerkt door Philip Johnson tijdens het éénak- terfestival in de Concert zaal in Zierikzee. GAMEREN - Bij een brand in een manege in Gameren (ge meente Zaltbommel) zijn zater dagavond 25 paarden in de vlammen omgekomen. Voorlichting De Vereniging voor Bedrijfs voorlichting Schouwen-Duive land houdt drie actualiteiten bijeenkomsten voor haar le den. Ing B. van der Spek gaat in op het zogenaamde AM- beleid, omschakelen op poot- goedteelt en gewasbescher ming. De leden hebben de keu ze uit maandag 11 februari (dorpshuis Noordwelle, 14.00 uur), woensdag 13 februari (Van der Weijde Noord gouwe, 14.00 uur) en donderdag 14 fe bruari (dorpshuis Oosterland, 19.30 uur). ZIERIKZEE Waterschap De dijkgraaf van het Water schap Schouwen-Duiveland, mevrouw A. P. de Haan, heeft de leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zierikzee, wegwijs ge maakt in het doen en laten van het waterschap. Het water schap is de oudste vorm van openbaar bestuur in het land en veel mensen weten eigenlijk nog maar weinig over het func tioneren. Na haar inleiding en het beantwoorden van vragen werd mevrouw De Haan dank gezegd door presidente me vrouw Wessels. De volgende bijeenkomst is op 20 maart in restaurant Mondragon, waar vanaf 14.00 uur gesproken wordt door mevrouw De Boef uit Colijnsplaat. Ze spreekt over Plattelandsvrouwen Nu. Emancipatie Het Zeeuws Ontwikkelingsbu- ro Vrouwenemancipatie (ZOE) heeft in een brief aan de frac- ZIERIKZEE - 'Bij de dijk van Suzannapolder op Walcheren is het kadaver aangespoeld van een var ken, waaruit een onverlaat hammen bleek te hebben gesneden' en 'Al degenen die door de watersnood ka naries zijn verloren, kunnen geheel gratis een prima zingende man-kanarie bekomen bij het vogelhuis, Noordstraat 19 te Vlissingen'. Twee uiteenlopende vermel dingen uit Ziedende Zee, een deze week door de Zeeuwsche Boekhandel te koop aangebo den éénmalig tijdschrift over de Ramp van 1953. Het is na 'de Vreselijke vrijdag' over het bombardement op Middelburg in mei 1940 en Water als wapen over de inundatie van Walche ren in 1944 het derde tijdschrift in een door Den Boer uitgevers en Boekhandel De Ruiter in Vlissingen uit te geven serie boekbrochures. Dit is een nieuwe naam voor een informatiedrager, die van wege de luxe uitvoering en om vang nog nauwelijks een tijd schrift te noemen is, maar ook de omschrijving van een boek niet verdient. Samensteller en tekstverzorger Jacques Cats heeft voor de uitgaven samen met vormgever Kees van der Endt een invulling bedacht, waardoor het belichte onder werp zich duidelijk laat pre senteren. Foto's Met korte beschrijvingen en toelichtingen en veel foto's en andere illustraties. Ziedende Zee is een fraaie uitgave, waar in de lezer zonder opsomming van feiten toch een goed beeld kan vormen van de Waters noodramp en de gevolgen voor de mens. De belichting van het menselij ke aspect staat voorop. De net aangehaalde kleine berichten ?ijn daarvan een goed voor beeld. Cats heeft ruime journa listieke ervaring bij de PZC op gedaan. Als publicist werkt hij aan de serie boekbrochures en zet hij zijn belangstelling voor herkenbare menselijke achter grondkwesties voort met een gevoel voor detail. ook in Ziedende Zee aan de or de komt. De herinnering aan de voorjaarsstormen van 1990 is nog vers en voortdurend wordt er gediscussieerd over wanneer de Stormvloedkering nu precies moet worden geslo ten. Verder maken voorspellingen over toenemende windkrach ten en berichten over een ver snelde stijging van de zeespie gel duidelijk dat de vijand die de zee soms voor de mens kan zijn, nooit slaapt. Ziedende Zee is te koop voor 9,90 gulden. In Ziedende Zee wordt behoor lijk veel aandacht besteed aan de situatie op Schouwen-Dui veland. Met name de foto's van de eerste dagen na de Ramp spreken bijzonder aan. Ingrij pend is de foto van een herbe grafenis van rampslachtoffers in Dreischor. Ook de foto, die vermoedelijk gemaakt is tus sen Capelle en Nieuwerkerk. Tevergeefs Een man zwaait naar een vlieg tuig en vraagt tevergeefs om hulp. Een rubberen reddings bootje op nog geen vijftig me ter afstand, maar onbereik baar voor hem. De man heeft het niet overleefd. In een slechts voor één tiende uitverkochte zaal van de Zie- rikzeese Concertzaal speelde Bram Vermeulen vrijdag avond op meer dan voortreffe lijke wijze zijn tweede solo programma, Vriend en vijand. Genuanceerd, zoals we van hem gewend zijn, virtuoos spe lend op vleugel, percussie, gi taar en accordeon en bedrijvig bezig van de ene scene in de an dere - te komen, weet hij zijn publiek te boeien met de ele menten van het leven. Alleen de intro van We zijn niet bang, doet denken aan zijn tijd van ffeerlands Hoop - Ingenaaid of gebonden - verder is al zijn werk nieuw en dat siert hem. Met zijn rauwe stem en de inte griteit van zijn pianospel buit hij zijn teksten uit tot op hoog niveau en zijn prozaïsche ma nier van zingen koestert de be zoeker tot medeleven. In een rommelig decor van stoelen en verlaten muziekinstrumenten baant Vermeulen zich een weg door zijn programma, dan weer achter de vleugel, dan weer op gitaar. Vreugde en verdriet is de hoofdmoot in zijn thema, waarbij de leuge nachtigheid van de in zijn tek sten weggezette typetjes tel kens terugkomen om gewoon te kunnen vertellen dat hij verstrikt raakt. Zonder omwe gen raakt hij de meest gevoeli ge snaren binnen huwelijk, ge weld, dood en verlangen, waarbij hij de Nederlandse taal weet te gebruiken als geen ander. De ondersteuning van geluid en licht is tot het mini mum beperkt gebleven en dat is een goede zaak: in een thea tershow van dit kaliber past geen enorme lichtshow, dat zou afbreuk hebben gedaan aan de waardigheid. Een waardigheid, overigens, die hem bekoort: het Schouwen- Duivelandse publiek liet hem drie keer terugkeren naar het podium, en dat had hij meer dan verdiend. Ad van Oorschot Over de ramp zijn al vele dikke boeken geschreven. In Zieden de Zee worden de gebeurtenis sen van toen anders dan anders belicht en in een breder per spectief geplaatst. Hoewel er geen sprake is van een rond jaar, precies zoveel jaar nadien een of andere officiële aanlei ding, komt Ziedende Zee toch op een juist moment. De provincie Zeeland moet zich uitspreken over een onderzoek naar de beleving van de Ramp, een onderwerp dat overigens Herbegrafenis van slachtoffers in Dreischor. ties in de Tweede Kamer een pleidooi gehouden voor het op nemen van het vak Verzorging in de basisvorming van kinde ren. De brief is nu verstuurd, omdat de Kamer de Wet op de basisvorming gaat behande len. ZOE vindt verzorging van belang in haar streven naar economische zelfstandigheid voor de vrouw. Carnaval Ondanks alle zorgen rondom de Golfoorlog heeft de Sint Willibrordusschool in Zierik zee toch een poging onderno men om een gezellig carnavals feest te vieren. De kinderen mochten vrijdag verkleed naar school komen. Er werden spel letjes gespeeld en er werd een diaserie bekeken. Voor de oudere kinderen was er een film. Bovendien heeft een kin derjury uit iedere groep de leukst verklede carnavalsvier der gekozen. De winnaars kre gen een ere-medaille. Prins Piet de Eerste heeft met zijn twee hofdames een bezoek ge bracht aan dit feestelijke ge beuren. Borstvoeding ZIERIKZEE - Het brandweerkorps Zierikzee rukte zondagmid dag uit voor een brandje op de zolder van een woning aan het Slabberswerf te Zierikzee. De brand werd ontdekt doordat de be woners werden gealarmeerd dooreen brandlucht. Mogelijk werd de brand veroorzaakt door kortsluitingMaar dat moet nog dui delijk worden via een onderzoek van de technische recherche van de rijkspolitie. De Zierikzeese brandweer had het vuur snel on der controle. Maar de brand veroorzaakte aanzienlijke rookscha de op de zolder. Donderdag 14 februari is er weer de maandelijke moeder- groep van La Leche League. De deelnemers praten over alle fa cetten van de borstvoeding. (Aanstaande) moeders, even tueel met kind, zijn vanaf 20.00 uur welkom in de Juliana- straat 9 te Zierikzee. Voor pro blemen met borstvoeding kan men ook terecht bij de telefoni sche hulpdienst: 01189-1691 of 01180-16812. NEELTJE JANS Delta Expo De Delta Expo op Neeltje Jans is de gehele voorjaarsvakantie geopend van 10.00-17.00 uur. Normaal is de dagattractie in deze periode op maandag en dinsdag gesloten. Tot en met oktober dit jaar is in de perma nente expositie een wisselten toonstelling te zien over zee spiegelstijging. Ook in de voorjaarsvakantie verzorgen voorlichters een aantal'ker^n per dag lezingen over actuele onderwerpen. BURGH-HAAMSTEDE De Burght Tot eind februari is in de ten toonstellingsruimten van christelijk cultureel centrum de Burght in Burgh-Haamstde werk te zien van de van oor sprong Zeeuwse schilderes Jur- rien Boot. Ze is geboren in Wes- terschouwen, maar woont te genwoordig in Nieuwerkerk aan den IJssel, waar ze de -schilderkunst als hobby beoe fent. Ze volgde diverse cursus sen en specialiseerde zich in het aquarelleren. Haar onder werpen zijn uiteenlopend van stillevens uit flora en fauna, maar ook landschappen spre ken haar erg aan De expositie is gratis toegankelijk en loopt tot en met 28 februari. gramma ten gehore. Het omvat enkele nummers die worden gezongen volgens een arrange ment van dirigent Gebben, zo als Into my heart en From the time you say goodbye. Het pro- gramma omvat verder zang nummers van Webber, Verdi en Warnaar. Ze worden gezongen in twee optredens van het koor. Daartussen door wordt een muzikaal intermezzo verzorgd door dirigent Gebben op de piano en J. Hatzman op eupho nium. Na het muzikale gedeel te van de avond presenteert de toneelgroep van het Smalstads Gemengd Koor een kort blij spel dat de titel draagt Pa is overspannen. Na afloop kan worden gedanst op muziek van het Delta Combo. De avond be gint om 20.00 uur. OOSTERLAND Uitvoering Oosterlands Fanfare houdt vrijdag 1 maart haar jaarlijkse uitvoering in het plaatselijke dorpshuis de Oosterhof. Vanaf 19.30 uur krijgen de bezoekers een muzikaal programma voor geschoteld onder leiding van Jaap Knuist. De fanfare bijt het spits af, waarna het aan twee blokfluitgroepen is. Tot slot speelt Harmen Bekedam de fluit. De jongeren staan on der leiding van mevrouw Van Damme. Gezongen wordt er door Vooruitgang Zij Ons Stre ven, onder leiding van W. D. van den Berg en begeleid door de organist C: P. van Eek. Na de pauze zijn de leerlingen van Oosterlands Fanfare aan de beurt. De fanfare zelf sluit af, maar pas na een tweede optre den van Vooruitgang Zij Ons Streven. BRUINISSE Havennieuws BROUWERSHAVEN Zanguitvoering Smalstads Gemengd Koor Op vrijdag 22 februari vindt in het Tonnenmagazijn te Brou wershaven de jaarlijkse zang uitvoering plaats van het Smalstads Gemengd Koor. Het koor staat onder leiding van di rigent L. M. Gebben. Men brengt een gevarieerd pro- Bij Maaskant in Bruinisse ia men momenteel bezig met het plaatsen van een nieuwe aggre gaatset aan de ZZ 10 van de fir ma Schot te Zierikzee. GOES Vriendenkring Zaterdag 16 februari houdt de Zeeuwse vriendenkring, Kapa- si, een dans- en ontmoetings avond voor alleenstaanden tot ongeveer 45 jaar. De club komt iedere drie weken bijeen in wijkcentrum de Spinne in Goes. Voor meer informatie kan gebeld worden met 01102- 42709 en 01109-259. MIDDELBURG Campagne Ook de PvdA in Zeeland is ge start met de verkiezingscam pagne met het oog op de ver kiezing van de provinciale sta ten op 6 maart. Woensdag 13 fe bruari komt Marianne Sint naar de Schouwburg in Mid delburg (20.00 uur). Het thema luidt de zin van de PvdA in de ze regering. Donderdag 14 fe bruari komt er een aantal Eu roparlementariërs naar Zee land om te praten over de pro blematiek rondom de Wester- schelde. Vrijdag 15 februari brengt de groep een bezoek aan het Delta Instituut, een mos selkwekerij en wordt er een tocht over de Oosterschelde ge maakt. Spiritualiteit Op initiatief van het VUSA- centrum (Vrije Universiteit en Samenleving) spreekt prof dr E. H. van Olst 21 maart in Mid delburg over het thema 'Spiri- tualitisme, geen mode?!'. Van Olst is hoogleraar wijsgerige antropologie en wijsbegeerte van de psychologie. De spreek beurt begint om 20.00 uur en is in de aula van de Zeeuwse Bi bliotheek. AARDENBURG Omgaan met de dood De Volkshogeschool Zeeland in Aardenburg start in maart de cursus Omgaan met de dood voor mensen, die door hun vrij willigerswerk en door hun be roep in contact komen met on geneeslijk zieken, stervenden en rouwenden. Verlies op wat voor manier dan ook kan ge paard gaan met pijn, verdriet, eenzaamheid, twijfel, depres sie en opstandigheid. Dat zijn emoties, die een buitenstaan der vaak niet begrijpt. Hulp verleners kunnen zich hierin trainen. Het cursusweekend is van vrijdag 15 tot en met zon dag 17 maart. Aanmelden kan tot 25 februari via 01177-1259. BRUINISSE - De geheel vernieuwde helling van scheepswerf Van Duivendi]k te Bruinisse heeft na eerst een tiental mosselschepen, afgelopen week de eerste zogenaamde Eurokotter drooggezet. Het betrof het Belgische vaartuig Z 501 met een lengte van 24 meter en een breedte van 6 meter. De diepgang van het schip is 3 meter en het gewicht 150 ton. De reparatie aan het schip bestond uit het herstellen van de schroef en het aanbrengen van een nieuwe buitenboord-afsluiter. De nieu we helling is geschikt voor schepen met een gewicht van maximaal 250 ton en een maximum lengte en breedte van respectievelijk 45 en 12 meter. De hellingwagens zijn zo geconstrueerd, dat deze zo wel voor platbodems als voor kielschepen geschikt zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4